Maria Stuart NIEUWSBERICHTEN. Arme werklieden De Kempenaar de ISdste Een martelaar der wetenschap Dr Boeteau, van Maus, die de kanker aan ie liand gekregen had, toen hij proefnemin gen deed bij middel der Xstralen, is in het gasthuis te Maus overleden. Een jaar geleden onderging hij reeds eene .operatie, daar liij aan kanker leed, doch de •kwaal verergerde nog gedurig, tot de man eindelijk bezweek. Officieren-vliegers gevallen. Eene militaire vliegmachien, geloods door de luitenanten Trétarre en Serfant. die van het vliegplëin La Brayelle te Béthune naar Calais vertrokken zijn, waren door een onge val verplicht neder te dalen bij de statie van Calonnesur-la-Lys, op de lijn Berquelte naar Armen tières. Na herstelling stegen zij wederom op, doch 'het vliegtoestel bolste tegen een telegraaf paal en viel van eene hoogte van zes meters ten gronde. Het vliegtoestel werd vernield luitenant Trétarre had geen letsel, doch zijn gezel werd licht gekwetst. Voor één half franksken vermoord Eenige dagen geleden had Hyacinthe Cor nier, 18 jaar oud, wonende te Parijs, aan zekeren Jozef Malfraud, 21 jaar oud, een gevaarlijke kerel, een half franksken ge leend. Gisteren avond herinnerde Cornier de leening aan Malfraud. Voor alle antwoord trok deze een mes en plofte het verscheidene malen in de borst van Cornier. De ongelukkige werd stervend opgenomen en moest in bedenkelijken toe stand naar het gasthuis gedragen worden. De moordenaar is aangehouden. DU ITSCH LAN D. De stichting Cassel. De keizer en de keizerin van Duitschland hebben het eerevoorzitterschap van het Be- schermkomiteit der stichting Cassel aanvaard. Deze slichting werd gedaan ten voordeele der behoeftige Engelschen, in Duitschland ver blijvende, ENGELAND Werkstaking geëindigd Na eene samenkomst der mijnwerkers en der patroons hebben do stakende mijnwer kers van het Land aan Walles besloten het werk tc hernemen. De werkstaking had verscheidene weken geduurd en meer dan 120.000 mijnwerkers waren er in betrokken geworden. Eene krisis in de katoennijverheid Tn Lancashiro verwacht men eene hevige krisis in de katoennijverheid. De vereenigde werklieden hebben besloten de niet-vereenig- den te boyootteeren. Do patroons houden zich onverschillig, doch de beide partijen zijn zw sterk ingericht, en men vreest dat de crisis zeer lang zal duren. ITALIË Het proces der Camorra. De confrontation tusschen Abatteraagio en de andere betichten worden voortgèiet.' DÓzén verklaren allen dat AbattemagiÖ de groÖtsto plichtige is en zich nu zocht to verontschuij digen; Jf De godsdienstvervolging Twee bpnde.rijjjleeFlingcn Vjm Tegli-a kab-l hen zién jn stoet naar Genua begeven óni bij den algemeen en bestuurder ,het onderlijs to protesteeren tegen de verwijdering van het kruisbeeld uit de scholen. Deze maatregel was bevolen door den so- cïalistischen gemeenteraad do bestuurder heeft bij de overheden aangedrongen en de kruisbeelden werden wederom op hunne plaats gehangen. DENEMARKEN Een lock-out. De onderhandelingen tusschen do bliksla- gersvereenigingen en de patroons zijn afge sprongen, zonder dat het mogelijk was tot een akkoord te geraken. Dientengevolge is de lock-out uitgeroepen. TURKYE Gevechten. Een gevecht had plaatst tusschen den Sheriff van Mekka en 3000 rebellen te Assir 15° Vervolg. Dumbarton was eeno sterkte, die men re kende dat drie maanden lang tegen, geheel Schotland verdedigd kon worden. Den gehec- len dag door kwamen er nieuwe troepen aan, i zoodat den volgenden morgen de koningin door een klein leger begeleid werd. Des avonds kwam men te Hamilton. Daar kwamen van alle kanten wecfer nieuwe ver sterkingen opdagen, zoodat de edelen, ziende, dat zij reeds sterk genoeg waren om voor eene verrassing beducht te zijn, besloten een ipaar dagen tc vertooveD, ten einde een ver bondsakte op te maken en over hunne troepen een revue te houden. Op den volgenden mor gen werden achtduizend man door haar geïn specteerd. Na eenige dagen te Hamilton halt gehouden te hebben, trok Maria Stuart naar Dumbarton op weg, omringd door het geheele leger. Doch te Rutuglen gekomen, ontving zij bericht, dat fl&rton, Lindsay en William Douglas met vijf duizend man te Glasgow de koningin opwacht te. Op deze tijding staakte het leger zijn tocht on hielden do bevelhebbers krijgsraad. Men had geenszins verwacht, dat men zoo spoedig tegen hen zou optrekken,en thans versperdon zij hen eensklaps den weg. In het leger van Maria was men één van gevoelens bevelheb bers en soldaten riepen om het hardst, dat men lien ten strijde zoude voeren,- waarna dat ook éénparig besloten werd. Een half uur daarna waren do beide legers in elkanders gezicht bij het dorp Longside. Een van Maria's omstanders deed haar op merken, van hoeveel belang het voor hen a Gouz. Do rebellen hadden 9 dooden en 5 gewonden. Vierhonderd rebellen beproefden een aan val op een Turksche afdeeling- op de hoogten van Schalie. Zij werden met groole verlie zen uiteengeslagen. De Turken verloren 15 man. Ook te Pouka werden de rebellen teruggeslagen. Abdul-Hamid wil zich zelfmoorden. De ontroonde sultan Abdul-Hamid heeft gepoogd zich te zelfmoorden, door uit een venster zijner villa le willen springen. Hij kon echter nog bij tijds vastgegrepen wor den. De gewezen sultan wordt thans van nabij bewaakt. PORTUGAL; Een juweelenwinkel geplunderd Ongekende dieven zijn te Lissabon in eenen juweelenwinkel gedrongen en hebben hem geheel geplunderd. De schurken hadden een nevenstaande huis gehuurd en hadden eene lange gaanderij gegraven onder de kelders van den juweelenwinkel. MAROKKO Een Fransche konvooi aangevallen Een Fransch konvooi dat uit Salé naar Mehedia trok, is door de inboorlingen aange vallen geworden. Een Franschman werd ge dood en verscheidene kemels zijn gestolen. De Spaansche troepen rukken vooruit Reizigers welke uit Centa aankomen, ver klaren dat eene sterke Spaansche legermacht vooruitrukt. Men denkt dat de Spaansche troepen zich met de Fransche zullen vereeni gen om dan gezamenlijk op te rukken. ARGENTINA Ontploffing in een mijn In een mijn te Caboza de Deui de Blocinez heeft een ontploffing van grauwvuur plaats gehad. Een persoon werd gedood en elf ge wond. Onze lezers weten hoe sommige verdwaalde werklieden zich door de gepatenteerde volks bedriegers laten beetnemen. Nu weer huilt en tiert men, dat er naar aanleiding van het schoolwetsontwerp straat rumoer moet gemaakt worden. In 1902 was het ook het geval Het misleide volk kwam in opstand tegen de policie de policieagen- ten werden onthaald op de kogels der opge- hitsten, en moesten dan ook gebruik maken van hunne vuurwapens. Terwijl do mislei den nu op de straat, doodgeschoten, als plombe steenen neervielen, zaten de sociali stische heeren in de kussens van hut theater, of in liet verblindend licht der prachtsalons van hunne kasteelen. Zullen in 1911 de werkmenschen zich nog zoo bitter voorden aap laten houden 't Is in hun eigen belang niet te hopen. De kopstukken zullen, als 't er op aankomt, weer dezelfde komedie spelen. Gisteren nog kregen wij er een staaltje van. In den, gemeenteraad ,vap Antwerpen ..sprak socialist /XervüagfljO',oyer'Mé sclioplw^t, en 't ging er van revolutie vaiykiér en reyolptié aldaar, al erger of heel de wereld ging ver gaste. Heeren Henderickx en Ryckmans anti woordden met het grootste gemak op dé opwerpingen vamTertyagne&toen om kwaart vóór middernacht, M. Randaxhe, het spel beu werd en vroeg om de bespreking te gaan voortzetten in den Salvator Onder algemeen gelach werd het voorstel van het liberaal gemeenteraadslid aangeno men. Die Heeren gingen dus een pot pakken in een groot hotel te Antwerpen. Wij hebben daar niets tegen maar wat wij erger vinden, het is dat er toch nog snullen worden gevonden, ja, snullen, een ander naam kan men die menschen niet ge ven, die zich laten opwinden door do taal van een Terwagne, die zelf lachen moet met zijne kwakzalverstreken, en die naafloop der zit ting smakelijk eene pint gaat drinken, en hartelijk lachen moet met de geestigheden, die hij weer eens heeft kunnen uitsteken. Arme werklieden, zeggen wij,die zich door zulko politiekers op stoopen laten trekken. was, indien zij het dorp Lingside, vóór de troepen van den regent er aankwamen, kon den bezetten, en zij gaf dadelijk bevel aan lord Seyton dien post te gaan bezetten. Ongeluk kig had de graaf van Argyle, thans de opper bevelhebber van het leger der koningin, den- zelfdën last aan lord Arbroath gegeven. De beide bevelhebbers rukten te gelijker tijd daartegen op, en beiden even hoogmoedig als halstarrig, beriepen zich op het hun gegeven bevel, en wilden, daar zij van gelijken rang waren, niet voor elkander wij kon zoodat in den engen weg, die daarheen leidt, hunne eigene troepen reeds handgemeen geraakten. Eensklaps'zag Maria George Douglas, na dat hij eenige oogenblikken onrustig had rondgezien, zijne blikken niet angst op haar vestigen. Te paard mevrouw, te paard riep hij, en gij mannen, trekt van leer, de vijand komt Ons leger is verslagen Maria was nauwelijks ia staat te paard te stijgen. George hielp haar in den zadel,en was in een oogenblik op het zijne. Toen bespeurde hij vijf ruiters, die in vollen ren op hen af kwamen. Om 's Hemels wilriep hij uit, het is lord Lindsay, die daar nadertVlucht, me vrouw, vluchtleg zoo veel weg af als gij kunt, terwijl ik hen hier zal tegenhouden g:! hebt geen.oogenblik te verliezen 1 Mannen, vervolgde hij tot de rritors, laat u tot den laatsten man dooden, alvorens gij de koningin laat gevangen nemen George riep de koningin, George, om 's Hemels wil, verlaat mij niet Mevrouw vinnen do soldaten, mevrouw denkt dat gij geen oogenblik te verliezen hebt, daar komt de vijand Inderdaad kwam op dit oogenblik een groo- Brussel. Inbrekers verontrust. Mev. K.., die in de Tillystraat een soldenhuis houdt, zag toon zij Dinsdag rond 3 ure wak ker werd, eene klaarte op den muur van den koer die op het magazijn uitgeeft. Zij luis terde scherp toe en boorde inderdaad een ge rucht dat haar verdacht voorkwam. Zij wilde beneden gaan, doch eensklaps ging het licht uit en Mev. K... zag een kerel vluchten, die zij meende te herkennen. Zij riep om hulp en aanstonds begon eene verwoedde achtervol ging, gedurende dewelke de dief, om zijne achtervolgers tegen te houden, hun vijf uur werken naar het hoofd slingerde en ver dween. Hij tyordt iéverig opgezocht. Bijna uitgeplunderd. Maandag mor gen, rond 3 ure, was een kerel op het terras van een koffiehuis aa.n de Naamsche Poort bezig met eenen ma!n uit te plunderen, die aldaar in slaap was gevallen. Reeds werd hem de helft zijner'hbrlogekelting ontstolen. De policie betrapte den dief en hield hem aan. Het is een Franschman. De dief werd opgesloten. Droevig ongeval. Ferdinand Nac- kaerts, ajusteerder, oud 38 jaar. wonende te Leuven, Lindeweg, Werd Maandagavond in de remisie der statie van Tour en Taxis door eene brok ijzer in het linkeroog getroffen, dat hopeloos verloren is. GauiodieverijM. F..., Snaansch advokaat, thans te Brussel, werd Maandag op de Anspachlaan, vóór de Beurs, ontlast van zijne portefeuille inhoudende 900 frank. De policie werd verwittigd. Kind verbrand. Dinsdag viel het 4jarig zoontje D..., Vooruitgangstraat, in een ketel ziedend water, welke op den vloer werd gezet. Als de moeder er de kleine uit trok, werd deze reeds zeer gevaarlijk ver brand. - Gepletlerd. Cesar Vervloet, oud 49 jaar, Ninoofsche steenweg, gleed Dinsdag in de stad uit nevens zijne geladene kar en viel onder een der wielen. Hij werd met gebroken ribben en linkerarm naar het gasthuis ver voerd. Voertuigongeval. Gustaaf Meers, 32 jaar, Antoou Labarrestraat, 7, te Etaene, werd Maandag avond in de Van Volxem- straat aan den rechterslaap getroflen dooi den draagboom eener kar. Hij werd zeer ge vaarlijk gewond. Geknipt. Een jaar geleden werd zekeren D..., tot 7 maand gevang verwezen, wegens uitgifte van valscho tweefrankstuk- ken. Ondanks de ieverigste opzoekingen bleef de kerel onvindbaar. Gisteren is D..., door een policieagent ont moet geworden. Deze greep hem bij den kraag en bracht hem ondanks zijn hevigen tegenstand naar het policiebureel. Bitterpeeën Trappisten Vincart geeft extra fijnen koffie. 1500 Laken. WerkongevallenLeopold Mertens, 26 jaar, Van Guliekstraat, '21, werd Dinsdag in eene stoomzagerij, Claes- sensstraatf doór-een Ingestorte»-- stapel hout getroffen. Ilif werd erg.gekneusd en zijn lin kerarm gebroken. Henri Wens, 16 jaar, Telefoonstraat, 13, pasteibaklcersgast in de Wauthicrstraat, gleed Dinsdag in het werkhuis uit en viel van eenen trap. Mpn nam hem op met eene zware wonde aan liet hoofd en gebroken rechterarm. Sint Gillis. Verdwenen. De policie- kommissaris van $int Gillis heeft in alle richtingen het signalement gestuurd van Marie D..., 21 j(aar, Grickxstraat, en van Alphonsine L.., 11,jaar, André Hennebicq- straat, verdwenen sedert 13 Mei 1.1. Anderlecht. Erg ongeluk. De ge naamde Gesar Verylóet, 49 jaar oud, wo nende Ninoofschen steenweg, kwam Dijns- dag met eene kar stroo naar de stad gereden. De man, die nevens, zijn gespan ging, gleed te troep ruiterij uit den hollen weg en gallop- peerde naar de zijde, Avaar de koningin stond, die plotselings een gil gaf. George Douglas viel, van ecu lanssteek doorboord, van het paard. Niets hield Maria 'ètuart langer op het slag veld. Hare bedwelnfing maakte voor een doo- delijken angst plaats! én zij gaf haar paard den vrijen teugel, dat, aangevuurd door de kreten van haar gevolg, in vollen ren met haar voort vloog. Aldus legde zij, zonder stil te houden, zestig (Eng.) mijlen af, en kwam, uitgeput van ver moeienis, aan de abdij van Dundrennan aan. De prior ontving haar aan de poort. Mijn vader, zeide de koningin, terwijl zij, van het paard gestegen naar hem toetrad,mijn vader ik breng u in het ongeluk. Het is mij \vcllj;om, zeide de vrome man, want het komt vergezeld van mijn plicht. Maria kon zich naqw'elijks op de been hou den. Lord Herris, die zich onder weg bij haar gevoegd had, ondersteunde haar, en geleidde haar naar binnen. In hare kamer gekomen, zag Maria eerst ten volle het verschrikkelijke van haren toe stand in haar leger was verslagen hare aan hangers dood of uiteengejaagd met bloed was elke schrede vap den weg, dien zy sedert zes jaren betrad, doorweekt. Er deden zich slecfits twee Avegen voor haar op zich naar Frankrijk te begeven, Avaar zij zeker was eeno goede ontvangst te wachten, maar vanwaar het haar moeielijk zou zijn de bewegingen in Schotlaud, waarvan zij par tij zou kunnen trekken, gade te slaan ofwel naar Engeland over te stoken,. Avaar de twij felachtige vriendschap van Elisabeth haar wel eenige vrees inboezemde, maar vanwaar zij alle gebeurtenissen evengoed kon overzien eensklaps uit en viel onder de wielen. Men nam den ongelukkige op met verscheidene ingedrukte ribben, den linkerarm gebroken en talrijke wonden over geheel het lichaam. Hij moest naar het gasthuis gebracht worden. Leuven. Opgevischt. Men heeft uit de Dijle, die achter den hof der herberg, ge houden door M. Gilias, Mechelschestraat, doorloopt, het lijkje van een pasgeboren kind opgevischt. Automobielongeluk. Maandag na middag, rond 4 1/2 ure, kwam een auto-taxi in volle vaart uit do Tervuerscheslraat gere den. Aan den omdraai der Sint Iluhertstraat reed hij met geweld twee personen omver, die er stonden to klappen. Do genaamde Frans Claèys, 37 jaar oud, wonende Moes kruidgang, wérd erg gekAvetst over heel het lichaam en moest naar 't gasthuis ovorge- bracht Avorden. De andere persoon kwam er met eenige lichte schrammen van af. Antwerpen. Gevecht. Een genaamde Frans Dillens, 30 jaar oud, Avonende Sinte- Elisabethslraat, is tijdens een gevecht in de nabijheid zijner woonst ontstaan, erg aan hel hoofd gekwetst geworden. De man moest uaar het gasthuis overgebracht worden. Paard op hol. Gisteren morgen is een paard op hol gegaan aan den Yiadukt- Dam. De koetsier werd van zijnen bok ge worpen en met gebroken been opgenomen. Het slachtoffer moest in hopeloozen toestand naar het gasthuis gebracht Avorden. Goede vangst. De agenten Hermans, De Dekers en Derimont, hebben een Duit- scher aangehouden, die onder een valschen naam te Antwerpen verbleef. Men nam in lichtingen over hem, en het Duitsch gerecht berichtte weldra.dat de kerel le Dresden voor een bedrag van 150,000 mark juweelen ge stolen had. Erge val. De voerman Karei De Herdt, had eene ladder tegen zijnen wagen geplaatst om het lossen te vergemakkelijken. Eensklaps viel De Herdt van de ladder en werd het linkerbeen gebroken. De man moest naar het gasthuis gevoerd worden. Contich. Erge zaak. Zaterdag na middag kwam een 30jarige vrouw uit Contich in het gasthuis der gemeente Berehem om er verzorgd te Avorden op kosten der eerstge noemde gemeente. De geneesheeren bemerk ten spoedig, dat alles met die vrouw niet in den haak Avas en zij het slachtoffer was ge worden van misdadige behandelingen. De policieofficier Spijsschaert, verwittigd dat de vrouw op sterven lag, ondervroeg liet slacht offer, welke bekentenissen aflegde zonder nochtans hare medeplichtigen te noemen. Zondag morgen overleed de ongelukkige. Maandag Averd de man en do vader van de overledene ondervraagd, zonder uitslag ech ter. Maandag namiddag is dan het parket, bestaande uit de heeren Goedertier, onder- «oeksrechter, De Schepper, substituut, De Beider, griffier, en wèlsdolctoor Van Bever itj het gasthuis de lijkschouwing gaan doen, bijv eestaan door geneesheer Mariims.. De BrouAVfcri.j Van'Boy, Wiézey vr. uitzet^ 'b'jr'voor lles'Sühenbier -Hi-po,'Erondegéimo'f Iinpej^ Herenthals. 'D coke Ijk spoorioegoiigé- val. Wij meldden dat Hortence Thvs, van Baelen, door een trein Averd overreden. Zij werkte in de glasblazerij van M. Emesens, le Lommei. Maandag hadden de lijkplech- tigheden van het ongelukkig meisje plaats onder een groolen toeloop van vólk. Mechelen. Verdronkèn. Gisteren vond men aan de Zwemplaats een veslon en eene klak, en droeg beide kleedingslukken naar het policiebureel. Men veronderstelt dat iemand aldaar is verdronken. Peilingen wor den in de vaart gedaan, doch 's avonds had men nog niets gevonden. Erg ongeluk. -Eenige kinderen Ava- ren aan't spelen nabij de Sint-Pieterscbool op Neckerspoel alwaar men bezig is een lo kaal te vergrooten. Een toestel, Avaarop men de steenen plaatst om op de stellingen te alsof zij in Schotland zelf was. De hoop dreef haar tot het laatste denk beeld, hetwelk ook lord Herris haar aanraad de. Den volgenden dag schreef zij een brief aan Elisabeth, waarin zij haar om een toe vluchtsoord in haar rijk verzocht. Gedurende de volgende dagen voegden zich eenigen der aanhangers bij de koningin doch geen hunner bracht geruststellende tijdiiïgeh medeallen Avaren van oordeel dat er nog niets ondernomen kon worden. Eindelijk kwam liet antwoord van Elisabeth. Zij bood aan Maria Stuart eeno schuilplaats aan, maar voor haar alleen. Geen der edelen, die voor haar do wapeDS opgevat hadden, mocht haar volgen. Slechts eenige bedienden, Avelker getal zeer beperkt Averd,mochten haar vergezellen. Hoe weinig bemoedigend dit aan bod ook was, nam Maria Stuart hetzelve toch aan, en antwoordde dat zij den volgenden morgen aan boord van het gezondene vaar tuig zou gaan. Van dat oogenblik af zagen al hare aanhan gers haar met schrik dezen stap doen, en de den hun best om haar van besluit te dóen ver anderen. Aan de overzijde, op Engelsch grondgebied, vond Maria Stuart lord Scropo en sir Knowles die haar opwachtten. Daar Maria dadelijk bij hare aankomst haren Avensch om eene samen komst met hare koninklijke zuster te kennen gaf, antwoordde deze dat dit onmogelijk was, daar zij gebukt ging onder de beschuldiging van haren gemaal vermoord te hebben doch zoodra deze aanklacht valsch bevonden Averd, kon zij op eene koninklijke ontvangst reke nen. Maria zag den voor haar gespannen strik niet, en antwoordde, dat zij bereid was aan -de koningin elk bewijs van hare onschuld te geven, terwijl zij hare vijanden uitdaagde dragen, werd door een der spelende knapen omver geworpen. De kleine Jos. Mertens, wonende Peerde- kerkhofstraat. kreeg de vracht steenen op het lichaam. Het knaapje Averd zeer erg ge wond. Jupille. Erge trambotsing. Een buurttram van de lijn Luik-Barehon is op eene hondenkar gebotst, waarop twee per sonen plaats genomen hadden. De kar werd geheel verbrijzelden de twee inzittenden, de echtgenooten Ferpuet, versclieideno meters ver geslingerd. Beiden werden erg gekwetst. Charleroi. De schrik der kazerne. Een 20 jarige mijnwerker, Jozef Janssens genaamd, moest binnen kort soldaat Avor den. Hij liad echter een onoverwinbaren af schrik voor de kazerne, en in don laatsten tijd scheen de jongeling niet al te Avel in het hoofd meer te zijn. Maandag avond verliet hij zijno woning, en men zag hem 's nachts niet terug. Dinsdag morgen vond men zijn lijk in het bosch van Fleurus aan een boom hangen. De ongeluk kige had zich gezelfmoord. Bressoux. Dramatische zelfmoord. Ongeveer een jaar geleden, was de echtge- noote van den mijnwerker Devuyst over leden. Deze was sinds dan zeer droefgeestig en leed nu aan zenuwzwakte. Gisteren avond drong hij op het kerkhof, begaf zich naar het graf zijner vrouw en joeg er zich een kogel door het hoofd. De dood was oogenblikkelijk. Olne.Verdronken. De echtgenoot© Charlier ging onmiddelijk na geëten te heb ben, lijnwaad spoelen in eenen vijver. Do vrouw kreeg eene draaiing en viel in het water. Dan werd zij daar een bloedsopdróng* getroffen en verdronk. Haar lijk werd kort nadien opgehaald. Gedinne. Eeuwelingc overleden. Do weduAve Biot die op 25 Januari laatstleden den honderdsten verjaardag harer geboorte vierde, is gisteren aldaar overleden. De ouderlinge had tot haren laatsten dag, een volkomen helderen geest gehad. Aywailte. Tusschen broeders. Een jaar geleden Averd zekeren Constant K...bij verstek tot zes maand gevang veroordeeld, wegens erge misdrijven. Hij Avas naar Frankrijk govlucht. Dezer dagen keerde hij terug en eischte van zijne broeders zijn deel eener erfenis. Een twist ontstpnd en weldra geraakte zij aan 't vechten. Frans K... greep een geweer en loste een schot, dat Constant K..,in de bil trof. De gendarmen werden verwittigd en Frans en Constant Iv... werden naar het gevang overgebracht. Laken voor soutanen en kapmantels, Var» den Berg-Jouret, Aalst. Gent. Eene geheime stokerij ontdekt. Sedert eenige, dagen \verd er onder de ge^u- xen der N^Leslraat Vertéld,datér in den'om- 'jrek eehe gélieïme stokerij mo^Vbestaan^ Gisteren.'morgen, zeer vroege wassen man bij een suikerhakker van den Brugscljen steenweg gp|ïpmè.aón, jiood hemqlrie zakkpn suiker te yopy^CjÓ fr., wat f Vei-' oncler ^e.waarde'^aé; 9i..Jy, De handelaar .vond de zaak verdacht en verwittigde de policie, die zich naar het huis begaf, waar de suiker lag, Nettestraat. Men vond er, behalve den suiker, een vaatje genever. Het huis Avas echter ledig de huraars Avoonden in de Hamerstraat, Avaar de policie zich dadelijk heen begaf en er t\S>ee mannen en eene vrouw aanhield. Na uitleg in het policiebureel werden de twee mannen en de vrouw dadelijk in vrij heid gesteld. De andere bleef aangehouden hij bekende overigens dat hij in het huis der Nettestraat acht dagen genever had gestookt. Sedert bad hij liet stokersmaterieel aan eenen oudijzerkoopman verkocht. De aangehoudene is ter beschikking ge steld van het parket. hunne lasteringen te staven.Dit was alles wat Elisabeth verlangde, die, van het oogenblik af dat zij Maria's aanvraag ontving, daarop gedoeld had om Maria door eene waro of valsche beschuldiging zoo ver te brengen, dat zij Elisabeth tot scheidsrechter inriep. Hierdoor werd de koningin rechter over de twisten tu.sschen de koningin van Schotland en hare onderdanen. Deze beschuldiging van eene hoofdmisdaad, kon men zoo zij onschul digwas, zoo.ingewikkeld en zoo duister ma ken, dat zij nimmer eindigde; maar was zij daarentegen schuldig, 'én bewezen dit hare vyanden voldoende, dan' had zij geene aan spraak meer op den eerbied, die men aan eene koningin, en de gastvrijheid, die men eeno ongelukkige balling, verschuldigd is, en hoe danig dan ook verder het gedrag van Elisabeth jegens haar mocht wezen, altijd zou het groot moediger zijn dan zij verdiende. Maria was, gelijk wij reeds zeiden, in den voor haar gespannen strik gevallen,maar wel dra werden haar de oogen geopend, toen zij vernam, dat Elisabeth eene kommissie be noemd had, waardoor zij verzocht werd hare verdedigers te zenden. Wel had Maria van dit oogenblik hare toe stemming ingetrokken en meer dan eens op eene samenkomst met de koningin aange drongen, doch dit werd beantwoord door haar naar het kasteel van Carliste over te brengen. Daar gekomen, zag Maria, dat zij zich in nog strengere gevangenschap bevond. Alstoen zwichte zij, en benoemde hare advokaten one haar te verdedigen. Deze kommissie oieef vijf maanden verga* derd, (Wordt vervolgd.)

De Volksstem | 1911 | | pagina 2