29 Reeks brieven van M. Vincent Biericx T EEN EN T Katholieke Schooi Eene woelige Kamerzitting DAGBLAD 1)6 Zeventiende jaargang n 117. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag i S Mei 19 9 1 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. iïfr {ïj TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN AANKONDIGINGEN: TE BFSEISSEL 230) Haachtsche» Steenweg, 230. TE AALST 9Klerl-istraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van I\'uffel-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) l'r. 2,00 Over eenige dogen gaven wij de nclit bijzonderste hoofdpunten op van hot kristen sociaal programma, zooals liet verdedigd wordt door Graaf de Mun in Frankrijk, en zooals het door Paus Leo den XIII volmondig werd goedgekeurd. Om stillekens aan onze lezers en ook onze lezeressen want wij verhopen dat de toekomst der maatschappij de ontwikkelde vrouwen ook niet onverschillig laat om al ien klaar te doen zien dat de Kerk hij lange na, niet machteloos staat in den strijd die nu op vele plaatsen zoo he vig woedt lussdien arbeid en kapitaal meenen wij goed te doen eens de groote punten hekend te maken van het Oostenrijksch katholiek program ma. De bijzonderste aanvoerders en voorstaanders van de Oostenrijksche katholieke school zijn, de baronnen de Vogelsang, Depauli, Zalingerde graven Delcredi, Falkenslein, Blome, lie Tljiin, prins Alois de Liechtenstein, en degroote wereldberoemde denio- kraat Lueger, burgemeester van Wee- nen, verleden jaar gestorven. Zooals men ziet, zijn er daar vele groote man nen in den katholieken maatscliappelij- ken strijd, mannen, die hunne plichten van leiders en meer nog van voorlich ters en helpers der maatschappij zeer wel verstaan. Zulke voorbeelden kun nen niet genoeg navolging vinden. De stoutste verdediger van de ka tholieke belangen in Oosten-rijk is voorzeker de onversaagde baron C. de Vogelsang. De sociale hervorming schelste hij in zes hoofdpunten, die wij liiernavolgend weergeven 1° De vaststelling langs wetgevende weg van liet minimumloon en de be perking van den arbeidsdag voor vol wassenen. 2° De regeling door den Staat van de nijverheidsproductie in het belang oer collectiviteit. 3° De regeling van den Staat in de verdeeling van den rijkdom, op zulk- danige wijze dat de maatschappelijke ongelijkheden verminderen. Hij spreekt iii'T van verdwijnen, lietgene eene echte en dwaze utopie of hersen schim is. 4° De Staat moet trapsgewijze het salariaat vervangen door de samen werking, omdat het salariaat naar de zeilde uitslagen voert als liet oude sla vendom. 5° De Staat moet het misbruik der geldjacht onderdrukken, en daaren boven den intrest verminderen van de kapitalen welke de kapitalisten niet rechtstreeks en zelf niet aan den arbeid gebruiken. 6° De Slaat moet de sfeer zijner be voegdheden uitbreiden of verb reeden, de patroons verplichten woningen te bou wen voor hunne werklieden, lijfrent- vkassen inrichten ofwel hulpkassen, welke gevuld worden door gelijke bij dragen van patroons en werklieden. Zooals men reeds onmiddelijk ziet, Z'in de Oostenrijksche katholieken hel c ns op de hoofdpunten met de Fran se he sociale actie van graaf de Mun. Zij verschillen echter op meer dan één punt over de toepassing, lietgene zeer natuurlijk is daar men in alle geval len rekening moet houden met de plaat selijke omstandigheden, met de wetten, gewoonten, zeden en gebruiken van de onderscheidene landen en met do ge steltenis der volkeren. Juist daarom is liet dat liet socialismus reeds van dit oogpunt uit grootelijks dwaalt, omdat het geenö, of te weinig rekening houdt met den njifuur der zaken en der toe standen en der menschen. Hetgene wenschelijk is voor 'teene lancl of volk, kan zeer goed min goed en zelfs na- deelig zijn voor eene andere natie lietgene cloor 'teene volk met blijdschap zou onthaald worden, zou bij andere volkeren op opstand en oproer ontvan gen worden. Voor liet socialisme,zou er geen nationaal gevoelen mogen be staan liet nationaal gevoelen echter bestaat veel heviger en veel werkdadi- ger dan velen wel peinzen, doch een gevoelen geeft zich niet immer lucht in uiterlijke teékens; dat zit veel dieper en veel vaster in liet hart van een mensch en in liet hart van eene natie of van een volk. Het verschil van toepassing tusschen de Oostenrijksche en de Fransche school moet dan ook voornamelijk aan dit feit worden toegeschreven. Daar de wetgeving in de verscheidene landen op vele punten buitengewoon veel ver schilt, kan liet ook niet anders, of de ewenschte verbeteringen in de be slaande toestanden moeten ook bespro ken en trachten verbeterd te worden,al naar gelang de ingebruik zijnde wetten in de verschillende landen. Staatkundig Overzicht Marokko. De vliegende kolom trekt langzaamzeer langzaam naar Fez. Schier alle dagen wordt de kolom twee of driemaal aangevallen. De hulptroepen gelukken er doorgaans in, de lenden af ie slaan, doch daarbij geraakt de kolom zelf zoo uitgeput dat het oog en blik waarschijnlijk niet ver meer af is, dat de kolom geheel machteloos zal zijn. M. Canalejasde Spaansche ka.binet.s- oversteheeft nogmaals verklaarddat Spanje volstrekt geen inpalmingsdoel heeft. Engeland. In dc Lords/tamer icordt het voorstel van lord Lahsdoione over de grond- loethervorming voortgezet. De lord kanselier heeft het voorstel bestreden, zeggende dat door dat voorstel de liberalen altijd aan de behoudsgezinden zouden ondertcorpen zijn. Het voorstel werd nochtans in eerste lezing aangenomen. In het Lagerhuis is de begroo ting neergelegd. M. Austin Chamberlain heeft verklaard dat hij zich met kracht zal verzetten tegen liet toehennen eener vergoe ding aan de parlementsleden. Holland. Dc Koningin van Holland heeft een bijzonderen gezant naar Italië ge zonden om aan Koning Victor Emmanuel de gelukwenschen der Hollandsche vorsten te gaan aanbieden, ter gelegenheid van den verjaardag der Eenmaking van Italië. Dc Hollandsche katholieke bladen zijn zeer mistevreden over den maatregel, waar voor het gouvernement echter niet verant woordelijk is. Serbië. De Servische Kamer heeft een wetsontwerp goedgekeurdxouardoor aan de kinderen van den Koning een jaargeld loc- gestaan wordt. oewezen-volksverlegenwoordiger, reizende in Kongo XVI Vereeniging, S April 1911. Verjaardag van koning Albert I lieden. Zaterdag, Se" April, is het de ver jaardag der geboorte van onzen doorluclitigen koning Albert Mijnheer Moulin, onder- konsul van België, in Johannesburg, had er op aangedrongen opdat dc Belgen, leden der landbouwomreis Leplae, zich zouden ver- ecnigen te Johannesburg, ten einde er den Koningsdag luisterlijk te vieren. Het heeft niet kunnen zijn maar we hebben volgend telegram gestuurd Belgen in Ver eeniging zijn uit ganscher hart met lands- genooten Johannesburg, om het feest koning Albert te vieren. Diericx. XVII Vereeniging (vervolg) Vereeniging ligt in Transvaal, op den rechteroever der rivier «VaaL; de linkeroever is Oranje-Vrijstaat. In Vereeniging zijn er twee fabrieken van pannen, huizen en stee- nen, twee hotels, eenige winkels cn huizen, het overige is het hof van Measter Mac, Claren. Wanneer men de gemeente Vereeniging van op do velden aanschouwt, zou men denken dat er vier fabrieken zijn, maar de twee fabriekschouwen en gebouwen in de verte zijn twee koolputten, in Oranje-Vrij staat. Op de Vaal hebben de Engelsmannen eene groote ijzeren brug gelegd. De boeren trok ken vroeger dwars door .de rivier, die ondiepe plaatsen had. Aan dr» brug staat wederom een blokhuis, schietlmis. We hebben het afgezien van onder fut hoven. Uitwendig is het een gebouw uit groote grove zandsteeneu der streek. Het heeft lien meters vierkant en drij stagen met 46 schietgaten, 40 centime ters lang op 20 iioog. Men heeft het noodig ge vonden vóór elk schietgat een dikke ijzeren plaat te stellen met nauwelijks een kijkgat. De Boeren, verdoken achter steenrotsen of in grachten, hadden het te gemakkelijk met de Engelschmannen af te lappen door de eerste schietgaten. Er zijn twee ingangen aan dat schietlmis. Men moest eerst trap af door een donkeren gang en, ten slotte, op handen en voeten, trap op. Deze ongemak ken heslaan om liet indringen onmogelijk te maken. Al kruipen, zijn we gekomen in eene half donkere plaats. Aan den balk hangt een groot ongebraden stuk vleesch het huis is dus bewoondIs er iemand? Is er iemand? Van builen ontvingen we eindelijk antwoord in t Vlaamsch cn wo zagen welhaast voor ons een oud manneken, die in :t Vlaamsch en in 't Engelsch vertelde dat hij Afrikaner is, een metser, een arme drommel die geheel elukkig geweest is dat verlaten huis te vin den om er kosteloos in te wonen. Hij was niet weinig verblijd, toen hij van elk van ons een franksken kreeg Of hij bereidwillig :le rest van liet huis toonde hoeft niet ge zegd. Na we op hande'n en voeten terugkwamen im de open lucht, gingen we stroomwaarts af en zagen een opschrift Vereeniging municipality boats house Het is de lig plaats van veel te hurèn bootjes. Het open baar park rond het '<oals house is zeer schoon, ja, verrukkend door zijne Zuider- bloemen en planten. We hebben ook eenen waterval gezien, gemaakt door eenen dijk in vollo rivier, ten einde de wateren rond Vereeniging altijd diep te kunnen houden. Morgen begin ik oyer het.bof Ma Claren dat een bewerp heeft van 37 kilometers lengte en 6 kilometers en half breedte. Ik zal mijn best doen om niet kilometriek lang te zijn. CONCOTROTTER. Het rataaüitessdieE! des* honden. -Bij koninklijk besluit van 30 April wordt eene wijziging gebracht aan het reglement van 20 October 1908, betreffende hondsdol heid. Tot nu toe moesten, wanneer een ge val van razernij zich voorgedaan had, de honden van douaniers, politieagenten, boseh- "aclit- en veldwachters, zoowel als de ande ren gemuilband worden. Er wordt nu eene uilzondering voor gemaakt, wanneer zij hunne meesters op dienstronden vergezellen, evenals zulks reeds bepaald was voor de jacht- en schapershonden, wanneer deze als zoodanig gebezigd worden. Araabsche ^oogeschsoli Een Vlaamsch blad verhaalt dat een Vlaming over eenigen tijd de stad Algiers bezocht, hoofdstad van Afrikaansch Frankrijk. Daar stelde hij met verbaasdheid vast dat die stad eene Araabsche Hoogeschool bezit dat is eene-lloogeschool waar het onderwijs in het Araabsch wordt gegeven. Hij vernam er nog dat het inlandsch leger wel in hel Fransch wordt aangevoerd, maar dat al de onderrichtingen door de Fransche officieren in het Araabsch worden gegeven, en dat de officieren zich ook van het Araabsch bedienen, in den gewonen omgang met de iulandsche soldaten. De Vlamingen in België, die nochtans tot de beschaafde volkeren behooren, hebben, nog geene Hoogeschool in hunne moedertaal en het zal nog veel strijd vergen om voor ben te bekomen wat de lialf-barbaarsche Arabieren in Algiers bezitten. Beheer van pesterijen. BERICHT. Bijzondere postzegels lief- dadighcidszegels genaamd, werden op lsteu Juni 1010 ter gelegenheid van de Tentoon stelling te Brussel uitgegeven, ten voordeele van den Belgischen Nationalen Bond tot be strijding der lering, voor liet oprichten van sanatoria voor onvermogende vrouwen en kinderen in de verschillende provinciën van het Rijk. Die zegels, met nominale waarde van 1, 2, 5 en 10 centiemen, worden verkocht tegen 2, 4, 10 cn 15 centiemen het verschil wordt geheel aan het bedoelde werk afgestaan. Ter gelegenheid van de Tentoonstelling te Charleroi, zijn do verkooptijd en do geldig heidsduur der liefdadigheidszegels, welke respectievelijk gesteld waren tot 30 Juni en 30 September 1911, verlengd tot 31 October 1011 en 31 Januari 1912. Onder voormelde voorwaarden, worden ook postzegels van dezelfde soort van 5 en 10 ïoezoelr van KZóning A.iiaert DE VIJFDE DAG Woensdag was het al niet veel beter gesteld met het weder. Ook werd er 's namiddags gemeld dal er niet zou gevlogen worden. De leden van liet komiteit, die gelast waren do vluchten aan te teekenen,waren dan ook niet aanwezig cn er waren slechts eenige personen in de.tribunen, die gekomen waren om eens hel plein te zien of.... omdat zij toch niet wis ten wat te doen. Het weder klaarde echter op cn om 5 uro was de piste /schier droog. Graaf d'Hespel be sloot alsdan eene opstijging te doen en om 5 ure 1 m. steeg hij de lucht in. Hij gaat boven Zeilick zwenken en keert terug naar.liet vliegplein, waar hij om 5 ure S min. 35 sec. neer daalt. Lanser stijgt, met een passagier op om 5 ure 15 m. 22 s. Onmiddelijk ldiml hij lot groote hoogte, doet zoo twee toeren en daalt, doch daar hij ziet dat d'Hespel opnieuw op stijgt, schiet hij ook wederom de lucht in. Gra^f d'Hespel heeft ook een passagier mede genomen. Tyck en Domonjoz stijgen schier gelijktijdig op. Op dat oogenblik zijn er drie tweevlakkers en een eenvlakker in do lucht. Graaf d'Hespel daalt, verscheidene malen tot dicht bij de piste en stijgt dan terug op. Eindelijk na verscheidene minuten gevlogen te hebben, komen Tyck, d'Hespel en Lanser weder op de piste neerstrijken. Domoajos blijft alleen in de hoogte. Na een drietaïTïiinnten gerust te hebben, gaat d'Hespel nogmaals de lucht in. Hij daalt te midden van het vliegplein neder, doch stijgt kort nadien wederom op en gaat dan voor zijn hangaar landen. Tyck en Lanser doen ook nog verscheidene vluchten, deze laalsto met een of twee reizigers. Om 6 ure 35 gaat Lanser de lucht in met zijnen helper. Hij beschrijft een groolen kring, boven Berchem-dorp, vliegt dan over Groot-Bijgaarden en Dilheek, klimt gedurig en ver dwijnt eindelijk. Slechts twintig minuten later ziet men hem tcrugkeeron. Op eene hoogte an 100 meters legt hij den moter stil en om 0 ure 57 m. 45 s. houdt hij .voor zijn hangaar stil. Hij verklaarde door den mist geleden te hebben en over Anderlechtv Ukkel, Sint Gillis en de Zuidstatie van Brussel gevlogen te hebben, om langs Scheut en Berchem terug to keeren. Daarmede was do vijfde dag ten einde. centiemen verkocht, waarop naderhand hel aartal 1911 of de melding Charleroi 1911 werd gedrukt. De liefdadigheidszegels over het algemeen zijn zonder waarde in internationalen dienst zij mogen dus niet gebezigd worden om zen dingen naar liet buitenland te frankeeren. Zooals wij gemeld hadden, hielden de so cialistische en liberale linkerzijden Woens dag morgen in de Kamer eene vergadering. Daarin werd onder andere besloten eene nieuwe soort obstructionism te beproeven. Men zou namelijk, ten einde dc bespreking der begroolingen zoo lang mogelijk te rek ken, de leden der oppositie zoo lang doen zagen dat iedere spreker minstens eene heelo kamerzitting zou innemen. M. Hambursin had nummer ëén gekregen en deze was in do zitting van Woensdag aan do beurt. Hij sprak gedurende 2 uren en toen hij ophield, vroeg M. Verhaegen het woord, ten einde te vragen dat de zitting zou verlengd worden. Onmiddelijk, alsof een ordewoord gegeven was, steeg er van de banken der oppositie een oorverdoovend rumoer op. Uitjouwingen, gehuil, beleedigingen, al les werd door de roode en blauwe volksbe- schavers aangewend om te beletten, dat M. Verhaegen gehoord werd. M. Vandervelde en Janson riepen om ter luidst en maakten gebaren als waren zij in verbinding met elektrieke draden. M. Fur-"'TOont, ziende dat M. Verhaegen zich naar de tribuun richtte om van daar het woord to voeren, liep er zelf heen, en ver bood van daar uan M. Verhaegen liet woord te voeren. Hij beweerde dat het reglement der Kamer zulks niet toeliet. De Voorzitter der Kamer en geheel de rechterzijde, werden middelerwijl lievig aan gevallen door de socialisten, die meest allen liunne plaatsen verlaten haddon cn in het half rond waren afgezakt. M. Verhaegen heklom toch de tribuun. Onmiddelijk kwamen een dozijn socialisten, met Demblon, Rover en Iluhin aan 't hoofd toegesprongen cn wilden M. Verhaegen to lijve, doch dc deurwaarders hielden de socia listen op afstand. Intusschen rinkelen do groote elektrieke bellen onophoudend. De socialisten wilden kost wat kost de zit ting doen heffen, doch de voorzitter, M. Goo- reman, laat zich door dreigementen der rood- jes niet afschrikken. De zitting werd voor eenige oogenblikken geschorst. Zulks was dringend noodig, daar M. Ham bursin absoluut zijn zweel moest afdroegen. De linkerzijde bracht hem eene ovatie, ter wijl M. Furnémont hem omhelsde l Toen dc zitting hernomen werd, wilde M. Vandervelde aan M. Cooreman wijsmaken dat het reglement der Kamer moest geëer biedigd worden en do zitting vóór 5 uro moest geheven worden. Dc voorzit lor had echter niet lang werk om te bewijzen, dat er geen uur bepaald werd om de zitting te heffen cn drupneuzend richtten do socialisten sineekendo blikken naar do rechterzijde, om toch de bespreking te willen verdagen. De zitting werd om 5 ure 35 ge heven. De socios die zoo hevig op de toepassing van liet reglement geroepen hadden, waren in den hoogsten hemel, omdat het niet toe gepast werd.... Dat heeten de socialisten en liberalen de belangen der Belgen verdedigen in de Kamer.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1