De nieuwe ScMwet BUITENLAND. 2e Reeks brieven van li Vincent Diericx T EEN EN T ANDER O t3 ID G- jEI HL-S Jïk. 3D) Oe slachtoffers van het vliegen Landbouwbelangen. Eene sfouimoedSge bandieterij Zs^sntienrie jaargang n' f 18. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 20 Mei 19 i 1 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4'j TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 230y IJaachtschen Steenweg, 230. TE AALST 9, Kei'kstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van NuffebDe Gendt. AANKONDIGINGEN KI. fiank. (1 tot 4 1:1. reg.) fr. 0 00 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Rclcl am en (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Iïechr. herstcll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Over een paar dagen ontvingen wij den tekst der nieuwe schoolwet, voor afgegaan van de memorie van toelieh ling. liet nieuwe schoohvetsontwerp, al: vroeger verkeerdelijk werd meege deeld, is niet onderteekend door vie maar wel door zes leden der Rechterzij Het zijn de Heeren Limburg Stirum •T. Van der Linden, A. Borboux, L. du Bus de Warnaffe, A. Huyshauweren markgraaf Desmaisiéres. De memorie van toelichting is alleenlijk ondertee kend door Limburg Stirum. De hij zonderste punten van den tekst van het nieuwe ontwerp hebben wij reeds hekend gemaakt. Wij stellen ons dit maal te vreden met eenige mededee lingen te doen over de toelichting. Wij mogen er over verzekerd zijn dat de meeste vijandelijke bladen den moed zullen missen, die toelichting aan hunne lezers bekend te maken. De mannen van 't licht moeten verstoken blijven in de duisternis. Doen wij het in hunne plaats. Dit ontwerp van wet, zeggen de on derteekenaars, is een werk van'verzoe ning. Het handhaaft in hoofdzaak de nationale oplossingen der vraagstuk ken, betreffende het lager onderwijs, die in het ontwerp van de Rogeerin voorkomen tevens stelt het eene reeks nieuwe oplossingen voor, welke aan de huidige verlangens van onze land- genooten voldoen. Uil de hevige polemiek gedurende de jnngs/e maanden is duidelijk gebleken, dal de meeste hervormingen, 'aange kondigd. door de Troonrede en -voorge steld door de Hcgeering, in beginsel algemeen ingang hebben gevonden Dat geldt voor deze schoone hervor mingen van socialen aard Kosteloos lager onderwijs voor allen. Bescherming van de kinderen tot den leeftijd van 14 jaar, wat betreft de huur van diensten. Dat geldt eveneens voor de hervor mingen van pedagogischen aard ver lenging van den schooltijd (8 jaar in plaats van 0) algëmeene instelling van een vierden graad, met liet oog op het beroepsonderwijs beperking, tot vijftig, van het getal kinderen in elke klas. Dat geldt ook nog voor de- hervor mingen van administratieyen aard, in zonderheid voor de verbetering van den toestand der onderwijskrachten. A/ct éêne politieke partij heeft deze hervormingen bestreden. Daarom komen die hervormingen eveneens voor in ons wetsvoorstel. Wij hebben het raadzaam geacht, ze in een nieuwen vorm voor te stellen, ze tc groepeeren naar hunne verwantschap- ping, ze aan te vullen en daaraan en kele bepalingen toe te voegen, opdat voortaan elk misverstand worde vei meden en al de mannen van goeden wil. zich daarmee zonder voorbehoud kunnen vereenigen. De toelichting bespreekt verder al de bijzondere punten, waarvan voor namelijk de leerplicht en de schoolbon van belang zijn. De oppositie is aanhanger van het verplicht onderwijs gegeven in de. open- ha re, neutrale schoolzij weigert om '1 even icetke toelage aan de vrije school. Artikel één van ons ontwerp bekrach tigt door strafbepalingen de zware verantwoordelijkheid van den huisva der, doch waarborgt onbewimpeld zijne vrijheid. Met de regeering meenen wij, dat onder alle stelsels die de vrije keuze der school kunnen verzekeren, er geen beter is dan het zoogezegd stelsel van den schoolbonzoo wordt, wat betreft de keuze der school, de onvermogen de huisvader op gelijken voet gesteld met den vermogenden huisvader. Ieder huisvader mag kiezen tusschen de gemeentelijke, aangenomeno en aanneembare scholen, en voldoet geen dier scholen aan zijne overtuiging, dan mag hij te zamen met lien die zijne zienswijze deelen, eene school oprich ten, welke aan zijn ideaal beantwoordt. Zoo deze school nu voldoet aan tie ver- eischten van de wet tot regeling van het lager onderwijs, dan mag de huis vader zijn schoolbon dragen naar clie school, en er zijne kinderen liet onder wijs doen geven... Een liberaal mag zijne kinderen naar eene liberale school, een socialist mag zijne kleinen naar eene socialisti sche school zenden, waarom zouden de katholieken hunne kinderen niet naar de katholieke school mogen zen den En als een huisvader zijne doch ter verlangt te sturen naar eene zuster school met welk recht zou men hem dan kunnen verbieden Den huisva der daarin beletten te doen wat hem behaagt, dat is dwingelandij, zegt M. Limburg Stirum. En dit is al te waar Het is waarlijk koddig en grappig, de mannen die anders zoo hard riepen over Leve de vrijheid, en leve de vrijheid, -i nu zoo hardnekkig te zien opkomen legen de vrijheid van iedcren huisvader. Wij voorspellen hun, dat zij er leelijk zullen mee uit spelen. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XVII Vereeniging 12 April 1611. Het hof Wia Claren Hel hof, door Mcaster Ma Claren bestuurd, is de eigendom van veertig Engelsche ven- nooten, die elk voor 75 duizend frank aan deelen hebben. Dus is het maatschappelijk apitaal Drij millioen, en, zoo ik vroeger schreef, is de jaarlijkschewinst een millioen meer dan 33 per honderd, het is lekker Dal heet men een boerenjaar M. Ma Claren, een bloed volle Engelse! man, was gedurende den oorlog tusschen Engeland en de Boeren uit Transvaal gelast. oor rekening ecner Engelsche maatschappij eet- en koopwaren te vervoeren. Hij had taehentig sloommachiencn (routières) onder zijn gebied. Nu nog spreekt hij met zulkcn smaak over die onderneming, dat men waar lijk genoegen schept in de verhalen zijner heldendaden. Hij vertelt onder andere Ir olgende Ik moest op zekeren dag met twee sloommachiencn door eene rivier, wier water dieper was dan de machienschouwen hoog. Wat deden mijne mannen Bij de rivier gekomen, lieten ze liet vuur van een der twee stoomrijtuigen uitgaan, maakten den ketel ledig, plaatsten een katrol aan eenen boom van den overkant der rivier en rokken met mach ion 2 het ledig machien 1 door 't water dan, wanneer machien 2 wederon in zijnen haak gesteld was, de ketel met water gevuld en het vuur aangestoken, trok machien twee, wel onder pers, het machien 1 op zijne beurt door de rivier en dc moeilijkheid was opgelost. Wanneer de oorlog ten einde was, had Measter Ma Claren vaii de voordeden der streek kunnen oordcelen en hij deed aan een Engelsche maatschappij het voorstel, te ereeniging, 12000 hectaren, in eenen blok. aan te koopen, zoo kwam liet hof Ma Claren lot stand. Zie nu hoe liet in bedrijving gehouden ordt. Op liet hot' Ma Claren zijn er achttien Engelschmannen, die bestuurders zijn en honderd vijf en twintig Negers. De gewone voertuigen wagens, enz. wor den door ossen getrokken. De landbouwbe- erking wordt door stoomploegen, stoom- machienen verricht. De opperbestuurder, Ma Claren, heeft eene automobielacht rijpaarden zijn ter beschikking van liet be sturend personeel, alsook, twee voituren, mot vier muilezels bespannen. Niemand gaat bier te voet alle man te paard, of per rijtuig zelfs de zwarte koeien wachters springen den zadel in, om hunne ossen of schapen te ver zamelen. oor mijn deel, was ik, gisteren van 8 1 '2 morgens lot 4 1/2 's avonds tn paard. Om waalt'uren, zijn we een halve uur afgestapt, om de boterhammen te eten, die wij op zak hadden. Zoo is het bijna dagelijks. Ge ziet. vrienden, de vermoeienis voor eenen man. bij wicn liet twee en twintig jaar geleden is dat hij nog te paard ging Doch zoo ccn aftak- kelend leven is allerbest geschikt om in den dag verstrooiing en in den nacht slaap te verwekken en ik heli beiden brood noodig De grond is plat, de wegen in aarde zijn goed. Twee afgedijkte en twee natuurlijke vijvers geven liet water voor menschen. dieren en stoomtuigen. an koestallen of schuren is er geene spraak de beesten blijven in de open lucht. Paardenstallen vind men rond de woningen der bestuurders, in groote velden verspreid en omringd door kofi'erlmisjes. Eene bestuurs- omschrijving maakt eene halve gemeente uit. Er zijn in de ove. groote landbouwonder neming Ma Claren vi; f bijzondere afdeelingen, welke in haar eigen elk een afzonderlijk be stuur hebben. 1. De maïskultuur, 2. het vee, 3. de landbouwmacliienen, 4. het werkhuis 5. store of magazijn. Ik gevoel dat ik stof heb voor vijf briefjes. Morgen handelen wc van de maïskultuur. CONGOTROTTER. Be 5©atifc©la &3eïale5i4o03is*eB« Bang vara ÉBr>ais3e!L Er was gemeld "at do trekking van de 9,l0,~ 10,!e en li!' eeksen der tombola van do tentoonstelling van Brussel, in Juli zou plaats hebben. Hel Staatsblad deelt nu een-koninklijk be sluit mede, waarin bepaald wordt dat de laatste trekking eerst voor 0 November aan staande moet geschieden. Men zal dus nog wat geduld moeten hebben. Be Hare Majesteit beeft Maandag namiddag, met den Koning' eene lange wandeling in bot Koninklijk Park van Laeken gedaan, zonder de minste vermoeie nis te gevoelen. De pijn aan het oor is ver dwenen. De toestand onzer geliefde Vorstin betert van dag lot dag. 3rd Sae* SiDgefr-."Daar met de toepas sing der nieuwe miliciewet er te veel solda ten in de forten cn kazernen zijn, heeft dc minister van oorlog bevel gegeven, van af 15 Mei nieuwe verloven van twee maanden te verleenen aan de manschappen der klas van 1909 in de infanterie en de vestingartil lerie, en aan die der klas van 1908 in de ka- valerie en do artillerie te paard. Gedurende bet dienstjaar 1911-1912 zul len de miiicianen, milicievrijwilligers en vrijwilligers met premie cn plaatsvervangers voor broeders, 21 verlofdagen bekomen in plaats van 15, in geval zij nog geen verlof van ten minste drie weken in eens gekregen hebben. Het schijnt daarentegen dat de manschap pen onder de wapens nog niet talrijk genoeg zijn, om artikel 85 K der nieuwe miliciewet toe te passen. Volgens dat artikel mogen de soldaten, die een exaam van brigadier of ka poraal ondergaan hebben, in onbepaald ver lof gezonden worden na de twee derden van hunnen diensttijd te hebben uitgedaan. In antwoord op eene vraag in de Kamer gesteld, heeft dc minister van oorlog verklaard, dat men nog niet kan voorzien wanneer dat dit artikel zal kunnen toegepast worden. Ook hebben er daarvoor nog geen examen plaals. Naar bet schijnt, wil men de toepassing van dat artikel zoo lang mogelijk uitstellen, met meer verlofdagen aan de soldaten te verleenen, en dit komt nochtans niet altijd goed te pas voor de soldalen, en nog minder voor hunne families. Een heeie Zomei*. De weer kundigen doen opmerken, dat de Lente-en Zomermaanden van 1830 tot 1840, van 1880 tot 1890, en van 1900 tot 1910, de gemid delde warmte niet bereikten, maar dat die tijdperken telkens gevolgd worden door eenen zeer boeten Zomer. Zij besluiten daaruii, dal wij ons dit jaar daar ook mogen aan ver wachten. plein. De vergaarbakken liepen ledig en weldra stond heel liet toestel in laaie vlam. De twee vliegers lagen als in een fornuis. Onmiddelijk snelden ooggetuigen ter plaals, en toen zij de vlammen luidden uitgedoofd vonden zij dc twee ongelukkige vliegers lig gen. Geen van beiden gaf echter nog teeken van leven. Luitenant Dupuils werd eerst uit de puinen getrokken. Zijn lijk was letterlijk verkoold De ongelukkige moet op den slag gedood ge weest zijn. De vlieger Bournique was vrcesclijk aan de beenen verbrand, de beide armen verbrij zeld en erg aan het hoofd gekwetst. Ilij werd onmiddelijk naar eene kliniek te Reims over gebracht, waar zijn toestand wanhopig ver klaard werd. De man bezweek er na twee uren vreese- lijk lijden. Op de plaals waar de eonvlakker ge\ allen is, vond men nog enkel ecnig stold bloed, eenige stukken van kleederen cn overblijfselen van den motor. Een deskundige, ter plaats- gekomen, ver klaarde dat bet ongeluk te wijten is aan de ongehoorde stoutmoedigheid van den vlieger. Bournique hield geen rekening van de natuurwetten van bet evenwicht. Hij stelde al zijn vertrouwen in zijne goede kans. Reeds dikwijls hadden gekende vliegers aan Bourniqife voorspeld, dat hij zich zou doodgevlogen hebben, dal hij al te groote waaghalzerijen deed. Bournique bad om zoo te zeggen een voor gevoelen van betgeen hem te wachten stond. Eenige oogenblikken voor bet vertrek, zegde ij nog tot M. Griet, bestuurder der vlieg- sehool Vele vliegers nemen soms eene vrouw in bun vliegtoestel mede. Die ver antwoordelijkheid js zeer groot. Ik moet straks vertrekken met luitenant Dupuits. Dat is hetzelfde niet meer. Indien men valt, weet men wat men waagt Een vlieger gedood. Zijn medereiziger levend verbrand. Een gruwelijk ongeluk komt do reeds le k'inge lijst der slachtoffers vau het vliegen nogmaals verlengen. Het jaar 1911 eischt ruim zijn deel der offers, want schier geen dag gaat voorbij, zonder dat de tijdingen ons de dood van ccn of anderen vlieger melden. Gisteren morgend dus, was de vlieger Pierre-Marie Bournique met een eenvlakker opgestegen te Bétheny, om le pogen het kamp van Chalons lebereiken. Een reserve luitenant Paul Dupuils, vergezelde hem. Hij steeg langzaam in de hoogte en deed twee maal de ronde van liet plein van Bêtheny. Dan wendde hij zich in de richting van Chalons. Ilij bevond zich dus op eene hoogto van 70 meters, toen een rukwind hel vliegtoestel geheel deed omkantelen. De eenvlakker viel le pletter op hot vlieg- ANDIJVIE. Wie kent niet deze gezonde en aangename groente Zij wordt immers door iedereen gekweekt. Jammer dat er nog zooveel land bouwers en' hoveniers zijn die ze op to kleine' schaal telen, en er zelden de noodige zorgen aan besteden, zoodal de opbrengsten te klein en van mindere hoedanigheid zijn Bij doelmatige bewerking en zorgen geeft de teelt van Andijvie loonende uitslagen. Wil men gelukken dan is bet noodzakelijk den grond sterk te bemesten zoo de bodem mager is, mag men verzekerd zijn vele opschieters lo kweeken,want deze plant moet snel doorgroeien. Men plant gewoonlijk in vollen grond van einde Mei tot Juni en Juli. Hoogst noodzakelijk is liet Andijvie te telen in warmen, goed bemesten en wel be werkten grond. Derhalve geve men, bene vens stalmest, stikstofvetten en minerale mesten als superfosfaat on chloorpotusch. De stikstof, en vooral do arnmoniakale stikstof, is noodzakelijk voor liet welig en regelmatig opgroeien, en om eene sterke bladerontwikkeling te bekomen. De minerale elementen als fosfoorzuur en polasch zullen bet hunne bijdragen om de hoeveelheid en de hoedanigheid dezer groente te vermeerderen. Wij raden dus aan per are le gebruiken •1 ligr. ammoniaksulfaat, 4 kgr. superfos faat en 3 kgr. chloorpotasch. Na de planting zal men onmiddellijk vloei- mest toedienen ten ciiulo te beletten dat de groei der jonge plantjes zou ophouden. Superfosfaat en chloorpotasch worden vóór bet planten met ploeg of spade goed ondergewerkt en het ammoniaksulfaat op de sneden gestrooid cn met de rijf of deeg inge dekt. In 1909 bekwamen wij op dergelijke ma nier den volgenden uitslag I. 300kgr. stalmest 300 lit. beir 274 kil. II. Zelfde meststoffen -j- 4 kgr. am moniaksulfaat -f- 1 kgr. superfos faat-|-3 kgr. chloorpotasch 398 kil. Zij dus per are eene meerdere opbrengst van 124 kgr. Daarenboven moeien wij de aandacht trek ken op de noodzakelijkheid van goede soor ten te kweeken. Onder de gekrulde variëtei ten verdienen de volgende de voorkeur do fijne Italiaansche, die van Louvrius, deze van Meaux en van Rullec. Van de Scarolesoorten zijn do ronde groene met gevuld hart en de blonde brced- bladerige zeer aanbevelenswaardig. liet verbleeken van andijvie gebeurt door toebinding met raphia of iels anders, door hot bedekken der plantjes mot grooto blade ren als koolbladeren, rbubarber, onz. Dit werk wordt gedaan als de planten droog staan en de zon begint onder te gaan bijge°- volg ongeveer eon paar uren vóór den avond. Willy. Staatkundig Overzicht Portugal. Nog gedurig worden aan- houdingen gedaanDc personen verdacht van koningsgezind te zijn. tcorden opgeslo ten, indien zij in 't bezit gevonden tcorden van verboden wapens. Volgens het Portu- gecsch gouvernement is het dragen van een verboden wapen, door e.-n koningsgezinde een betc js van hoogverraad. Mexiko, De vredesonderhandelingen tcorden druk voortgezet. liet gouvernement zou aan dc oproerlingen voldoening geven op alle pmnten, daar de muiters streng besloten zijn-niet toe te geven en onmidde lijk den strijd te hernemen, in dien eene hun ner voorwaarden niet aanvaard werd. Buiten president Diaz, zou ook de onder voorzitter Corral zijn ontslag moeten geven. Dc minister van Buitenlffndsche Zaken de la Barre, zal tu.sschenlijdigepresident zijn. De a/gekeele wapenstilstand zal eerst daags gesloten, worden. Holland. Donderdag heeft de eerste Kamer zonder bespreking cn zon Ier stem ming de wet betrekkelijk de onzedelijkheid aangenomen. Frankrijk. In den Franschcn Scnaaf heeft de groep der Republikeinsche T'crceni- ging eene motie gestemd, waarbij aan dc spoorwegkompagn ien gevraagd wordtal de werklieden, die zich afzonderlijk komen aanbiedenterug te aanvaarden. Men denkt, dat dc spoomcegkompagnic,i zullen blijven weigeren. "te Gisteren namiddag' moest een postrijtuïg in de sialic van Bordeaux aankomen, met de brievenzakken voor den Zuider-express. Het •ijtuig kwam er echter niet aan, ertHpen men op zoek ging. vond men liet rijtuig, met het paard nog ingespannen in eon koetshuis. De koelsior lag in zijn rijtuig on scheen dronken, ilij beweerde dat ongekende kerels hem gechloroformeerd hadden èn dat bij zich niets meer herinnerde. Het rijtuig was geheel geplunderd. Al de brievenzakken waren verdwenen. In bet postbeheer beweert men evenwel dat er niet yeel gestolen kon worden, daar de zakken geene aanzienlijke waarden inhielden. Eenige uren later werden do brievenzakken teruggevonden naast een verlaten automo biel, op een afstand van ongeveer 10 kilom. van Bordeaux. A an de 29 zakken welke uit het postrijtuïg verdwenen waren, hadden de dieven ei- 22 opengebroken en allo brieven doorsnuffeld. De geleider van liet postrljtuig onder vraagd over de omstandigheden der bandie terij, misklaple zich cn bet gevolg was dat ij aangehouden en opgesloten werd. Twee andere kerels die dikwijls -bij den oei sier gezien waren, werden ook aange houden. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet. Bijzondere onderrichtingen zijn aan al do postbureelen van Zuid Frankrijk gestuurd. Men hoopt spoedig al de medeplichtigen in deze stoutmoedige bandieterij te kunnen aan- houdcyi. HOLLAND. Erg ongeluk. Gisteren morgend was schipper Zegveld onder weg met zijn motorboot Stad Roller- dam II, varende van Rotterdam naar üuds- lioorn, bezig met bet smeren van zijn ma chien. toen de knecht die op liet dek was een vreemd geluid boorde. Toen deze naar bene den ging, vond li ij den schipper reeds dood bij de machien, met eene gapende wonde aan bet hoofd. Deze reis was de eerste welke de vrouw voor baar genoegen deed. De raotor- ioot beeft de reis voortgezet. Het lijk is aan boord gebleven. De schipper was woonachtig te Oudskerk aan de IJssel, FRANKRIJK De Deensche vorsten te Parijs De Deensche vorsten met hunne kinderen hebben gisteren liet ontbijt genomen in het paleis van bet Elyseum. Een priester-gezwoorne Donderdag morgen moest te Parijs een priester, de Eerw. Heer Barné, als go- zwoorno zetelen op het assisenhof. De betichte was oen boekhouder, die be ticht werd ten nadeele van zijn patroon oeno som van 21,000 fr. ontvreemd te hebben. Do man werd vrijgesproken. De bandieten van Fransch-Vlaanderen. Eduard Candelier en Emiel Hoedts, die Zaterdag door bet Assisenhof van Saint- Oiner voor moord op den gendarm Wepierre,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1