Serieuse mannen BUITENLAND. 'T EEN EN 'I ANDER Brusssisohe Briefwisseling 23 Gr S L ZO Een GpschuddiRgwekkend schandaal De dramas der dronkenschap Zeventiende jaargang nr 119. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 21 en Maandag 22 Mei 191 DE VOLKSSTEM #5 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds! *1;. üi TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL 230, l'aaciitschen Steenweg, 230 TE AALST 9, Klerlistraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van NuileUDe Oendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bladz. (de regel) fr. 0;50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) ir. 2,00 De belachelijkheden die thans in het Parlement worden uitgestoken, moe ten noodzakelijk eindigen met die per sonen die er de schuld van dragen in den afkeer van het deftig publiek te brengen. Woensdag heelt de Kamer nogmaals hare zitting verbeurd aan echte beuzelarijen, wij schreven beter ezelarijen, - die beter plaats vonden in een herberggesprek dan wel in de nationale wetgevende vergadering. En dan kwamJourez voorstellen, gesteund door bijna al de leden der linkerzijden, om de kamerzittingen te verlengen! Inderdaad, het ware duizendmaal be ter geer.e zittingen te houden dan er zulke te houden waar niets dan onnoo- zelheid wordt verkocht. Het is bestoken spel. Liberalen en socialisten zijn over eengekomen de besprekingen zoolanc mogelijk te trekken men mag babbe len al wat men wil, als men den tijd der Kamers maar kan stelen, als men de bespreking maar kan rekken. Zie daar het werk van groote menschen, gekozen om de belangen van de natie te behartigen. De eerste babbelaar der oppositie was M. Uambursin. Hij be sprak de Binnenlandscbe Begrootin; Hij begon met de benoeming te beknib belen van eene onderwijzeres te Spy. Die beknibbeling duurde meer clan een volle half uur. Volgens hem moest de gemeenteraad eene onderwijzeres genoemd hebben die den interim deed. Wij vragen aan M. Hambursin en aan al zijne handlangers Als de gemeenteraad zelf het onderwijzend personeel niet mag benoemen, waar blijft dan de «au tonoiöie» der gemeenten,voor dewelke gij thans in de bres schijnt te springen in uwen strijd tegen de nieuwe school- wet Eens dat gedaan, ging M. Hambursin over tot bet bespreken van bet drinkbare water. Als bij daarmede was klaar gekomen, sprong hij op de nieuwe militaire wet, en van daarop de nieuwe schoolwet. Al hetgene bij ver telde, is niet eens de moeite waard om bet te beantwoorden en bad ookniels te maken met de begrooting van Binnen landscbe Zaken. Doch M. Hambursin was nog niet uitgeklapt. M. Cooreman schorste de vergadering om 4 uren en minuter om ze te hervatten 0111 5 ure 35 minuten. M. Verbaegen vroeg toen het woord om eene ordemotie ten einde vast te stellen, dat de bespreking zou voort gezet word«i en de zitting verlengd, tot dat alles afgehandeld was... Al meteens vliegen liberalen en socia listen naar de tribuun en beletten M. Verbaegen te spreken. De voor zitter der Kamer, ziende dat er in zulk geval niets meer te verrichten was, sloot de vergadering. Het was een al- geheele verwarring in het Parlement op vele plaatsen werden er harde woor den gewisseld. Wat ons echter deugd beeft gedaan, liet is de tijding dat de katholieken zich zoo manhaftig en zoo krachtdadig heb ben aangesteld. Zij zijn niet zinnens toe te geven aan de bedreigingen van de oppositie,- en zij hebben overschot van gelijk. Bij deze gelegenheid zouden wij nog een woordje meer willen zeggen. De tegenstrevers hebben er een bandje van weg hunne gekozenen in alles en voor alles te verdedigen; zelfs de arcM-gemeene streek van een Hubin vond verschooning in al de liberale bladen, behalve twee of drij. De geko zenen moeten zich zoo kalm mogelijk houden doch men mag niet vergeten, dat liet gemakkelijk is kalm te zijn en te blijven, als men uren verwijderd is van de plaats, waar de strijd gestreden wordt. Doch als men staat tegenover de mannen en aangesteld is 0111 tegen en do katholieke zaak te verdedigen, dan is bet licht om begrijpen, dat men zich van tijd tot tijd opwindt tegen de ongehoorde uitvallen der tegenpartij Ja, bet zou verwonderen, moest men bij sommige aantijgingen der oppositie onverschillig kunnen blijven. Daarom vinden en rekenen wij bet ons ten plicht, onze moedige volksvertegen woordigers getrouw en halstarrig ter zijde te staan. En moesten zij, in de hitte van den strijd, soms een al te hard woord laten ontvallen, op voor hand verscboonen wij ben, opdat wij des te beter, des te vuriger, en des te hardnekkiger hunne verdediging kun nen nemen. Wij hebben reeds een staaltje gehad van de doenwijze der serieuse man nen uit de tegenpartij. De komende dagen beloven ons nog meer Wij zijn er eebtergerust in en wij roepen onze vertegenwoordigers toe HOUDT VOET BIJ STEK, HET VOLK IS MET U SÊjsoirades's posizsgeisk Do Lietdadigheidszegels werden op 1 Juni 1010, ter gelegenheid van de Tentoonstelling te Brussel uitgegeven, ten voordeele van dei^ Belgischen Nationalen Bond tot bestrijding] der tering, voor het oprichten van sanatoria voor onvermogende vrouwen en kinderen in do verschillende provinciën van het Rijk. Die zegels, met nominale waarde van 1, 2, 5. en 10 centiemen, worden verkocht tegen 2, 4 10 en' 15 centiemen het verschil wordt ge heel aan het bedoelde werk afgestaan. Ter gelegenheid van de Tentoonstelling van Char leroi, zijn de verkooptijd en do geldigheids duur der Liefdadigheidszegels, welke respec tievelijk gesteld waren tot 30 Juni en 30 September 1911, verlengd tot. 31 October 1911 en 31 Januari 1912. Onder voormelde voorwaarden, worden ook postzegels van dezelfde soort van 5 en van 10 centiemen verkocht, waarop naderhand het jaartal 1911 of de melding Charleroi 1911 werd drukt. De Liefdadigheidszegels oTer het algemeen zijn zonder waarde in internatio nalen dienst zij mogen dus niet gebezigd worden om zendingen naar het buitenlandse frankeeren. WereSdfeniGonsieüing van in SSÜ3. Het uitvoerend komi- leit is lieden Zaterdag morgen, om 11 ure. door den koningin het Paleis te Brussel ont vangen worden. Het paviljoen, bestemd voor het Bestuur der Tentoonstelling, vordert snel; reeds is een deel met schaliën gedekt en alles doet voorzien dat het eerste gebouw der Wereld- foor een juweeltje zal zijn. Men is langs de St-Pieters-Aalststraat volop begonnen aan het afsluiten van het terrein der Tentoonstelling. AffSicgem» De abdij van Affligem ontving gisteren het bezoek van een groep lioogere ofllcieren van het militair huis des Konings en van den staf van het Belgisch leger, te weten luitenant-generaal iïarry Jungblulh major Maes, aide-de-camp des Koningsmajor Cabra, kolonel Dufour, luitenant kolonel baron de Ryckei en kapitein Masure. Zij bezochten de puinon der oude abdij, bewonderden onze overgeblevene kunstwerken on drukten hunne hooge te- •edenheid uit over het vriendelijk onthaal dat zij genoten hadden. waterwegen. Op 31 December 1900 bedroeg de lengte onzer waterwegen 1,97S kilometers, hetzij nage noeg 07 meters waterweg per vierkanten kilometer oppervlakte. Op 31 December 1901 hadden wij 163S kilometers waterwegen, of 56 nieters, per kilometer oppervlakte. Sedert 1903 zijn wij op 1973 kilom. waterwegen blijven staan. Sedert dien hebben wij ons vooral toege legd op het verbeteren der bestaande wegen, hetgeen dringend noodig was. De spoorwegen voorzien verder in do be hoefte der vervoermiddelen der koopwaren. Sedert 1SS-1 heeft men 650 millioen frank gegeven voor liet onderhoud der waterwegen, der hqjens en der kusten. De Slaat trekt van al dfè millioenen geenen interest, tenzij het gering vaartreclit dat nau welijks toereikend is voor de onderhouds- slen te dekken. schoolwet in de afdee- iiitgen. De derde afdeeling der Kamer beef i Vrij dag de bespreking over de school wet, door de regeering voorgesteld, voort gezet. Verscheidene liberalen bestreden met reed3 verouderde argumenten liet wetsont werp. De liberale-socialistisclie meerderheid der afdeeling besloot de bespreking den 9 Juni voort te zetten 11 TE IE^iQïVEZE. Men verwacht verscheidene geruchtmakende aanhoudingen. Te Rome is eene bende bedriegers ontdekt, die er bijzonderlijk opuit warende spelers ,le plunderen. Deze bende was bijzonder wel ingericht. Zij was samengesteld uit gekende welluste lingen van Rome, en onder andere waren ook twee volksvertegenwoordigers, lid van den club. Zij hadden hun algemeen kwartier opge slagen in een hotel. Ken kommissaris der eiligheidspolicie had last ontvangen hen daar te bewaken. Deze vond het echter voordeeliger zich te laten omkoopen en genoot eene wekelijksche vergoeding van honderd frank. Deze belasting scheen echter te zwaar aan de spelers, en onlangs verhuisden zij en gin- im lokaal in een gekend nachtkoffiehuis opslaan. Daar konden zij volop werken. Het getal slachtoffers is zeer aanzienlijk. Zoo meldt men onder andere, dat een Italiaansche hertog, zekeren avond in weinige minuten tijds eene som van veertig duizend franks ver loor. De vreemde officieren die naar Rome ge komen waren, om den internationalen paar- denwedstrijd bij te wonen, werden ook in de speelzaal gelokt, doch zij zagen spoedig dat de spelers niet eerlijk waren en hielden op Een rijke nijveraaf. die 70.000 fr. op het spel gezet had. gelukte er in, juist op het gunstig oogenblik de oneerlijke spelers te ontmaskeren. De andere spelers verlieten toon de speelzaal en ook de twee volksvertegenwoor digers vertrokken. Aldus lekte het schandaal uit. Eene klacht werd neergelegd bij bet ministerie, en men verwacht zich thans aan talrijke gerucht makende aanhoudingen. Staatkundig Overzicht Duitschland. Zooals men weettracht Duitschland sinds lang Duitsch-Polen ge heel cn gansch te verduitschen. Zulks ging in het geheel niet gemakke lijk bijzooverre dat in den Reichstag een wetsonticerji gestemd werd, waardoor 'beslo ten werd de Poolschc eigenaars le onteige nen, ten einde de bewoners der eigendom- ten beter te kunnen onder den Duitschcn domper bedwingen. Hums heeft de Duit se he Boerenbond gevraagddat het den rijken eigenaars zou verboden worden greote landerijen te bezitten. Zulks zal on getwijfeld voor de zooveelste maal erge verwikkelingen doen ontstaan tusschen Duitschers en Polen. Turkyë. De Tribuna meldt dat eene geweldige omwenteling thans gereed ge maakt wordt in Turkyë. Het blad zegt, dat de christenen het moede zijn gedurig ver drukt en vervolgd te worden en het voor beeld der Albanners zouden navolgen. Zij zouden eensgezind optreden om het juk van den 'Turkschen dwingeland van zich af te. werpen. Onnoodig ie zeggendat indien de christenen ook moesten opstaande Jong Turken in heel kleine schoentjes zouden zitten. Rusland. De rechterlijke commissie der Douma heeft een wetsontwerp aangeno men. waarbij alle straffen, icelke de werk lieden voor werkstakingen konden oploopen, afgeschaft worden. Onze Brusselsche briefwisselaar stuurt ons deze week volgenden brief Brussel, 20 Mei 1911. Na een presidéntiëele week een royalisti sche Zondag. Inderdaad was bel Koning- schieting in de oude Gilde De groote koninklijke Eed van St Joris, gesticht over 530 jaar. M. Jules Ren;;, een gekende schut ter, heeft de eerste roos geschoten en is voor een jaar Koning uitgeroepen. Do oudste Brusselsche maatschappij heeft tot Keizer M. Victor de Becker en tot Voorzitter M. Eriw. Van Bever en bezit merkwaardige herkenningsteekens welke reeds zeer oud zijn. Zooals ik het voorspeld had, was de Ka mer deze week zeer woelig. Terwagne is er Dinsdag mee begonnen "hij verdedigde de twee schelmen die minister Schollaert te Antwerpen hadden uitgejouwd, en beloofde er ons nog andere. Woensdag begon do obstructie dei' oppositie, die 's morgens bij een was geweest om maatregelen to nemen, zooals Heer ITymans het luidop verklaarde. Geheel de zitting werd in beslag genomen door den zageman Hambursin van Namen, die gedurende drij uren zonder ophouden had gesproken, maar daarvoor noodig had een twaalftal glazen water in zijn binnenste te gieten. (Zie hoofdartikel van vandaag. Nota der Redactie). Het gewone uur van de slui ting der zitting was geslagen en toen M. Ver haegen voorgesteld liad de zitting voort te zetten, namen socialisten bet bureel sLormen derhand in, zooals gij het gelezen hebt toch dank de wilskracht van M. Gooreinan, de sympathieke voorzitter der Kamer, was wel dra alles weer in orde en Donderdag nam de Rechterzijde hare weerwraak met de bespreking van de in-aanmerking-neming van bet nieuwe schoolwelsontwerp bepaalde lijk vast le stellen op toekomenden Woens dag. Vrijdag op het einde der zitting beproefde M. Hymans een klein voorval aan te wen den tegen M. Carton deWiart, die de hou ding der linkerzij met den naam van apa- chenpolitiek betiteld bad. Maar moedig raapte beer Carton tie Wiart de handschoen op en gaf kletsende antwoorden aan Heer Hymans, evenals aan de Hoeren Vander- velde en Janson^die er ook tusschen waren gesprongen. M. Buyl, voorgevende dat bij van uit de perstribuun is uitgejouwd geworden na de zitting van Donderdag, heeft Vrijdag maat regelen gevraagd tegen den plichtig-zijnde journalist, op do bekendmaking van een maconnieken confrater. De katholieke confrater beeft de tussclien- komst gevraagd van do Sgndicussen der Pers en dezen hebben aan de onthullingen van M. Buyl eene loochenslraffing gezonden, liet gedrag van dezen cumulard (eene; die alle mogelijke betaalde postjes bekleedt d. R,) is waarlijk bij alle gelegenheden onbeschoft. Iedereen weet dat deze oud-on derwijzer. gepensionneerd voor vroegtijdige kaalhoofdigheid, Vlaamsche volksvertegen woordiger is van Veurne-Oostende, \Vaj#sche schepene van Elserie, en administrateur van verzekeringsmaatschappijen en verscheidene andere tinantieële ondernemingen. Men ziet do geestesgesteltenis van bet an tiklerikale bloc om toekomenden Woensdag de kwestie van in aanmerkingneming van het nieuwe schoolwelsontwerp te bespreken. Het is noodig dat alle onze vrienden op post zijn van in 't begin der zitting om den terug keer van de beproevingen tot saboteering te vermijden van verleden Vrijdag, toen de oppositie reeds om kwaart na twee uren de naamafroeping eischte. Ditmaal zal, met of tegen dank, de linkerzij bet ontwerp wel moeten bespreken zoo niet zal zij geoor deeld worden naar verdienste en door het land en de openbare opinie krachtdadig wor den afgekeurd. Het is niet door obstructie en geweld dat men cr toekomen zal, den wil en de vrijheid van den huisvader te ver smoren. Voor Zondag kondigt men twee belang rijke vergaderingen aan. Om drij uren zal de Katholieke Vlaamsche Bond eene vergade ring houden in het Vlaamsch Huis op de Groote Plaats. Om -1 uren is het alge- meene vergadering der Vlaamsche Katholieke Jonge Wacht, waarop M. Vereist van Ant werpen, zal spreken over het schoolwelsont werp. Aanstaanden Donderdag, op Ons Heer Hemelvaart, zal erom half drij in de groote feestzaal van 't lokaal Patria, in de Urse- linnenstraat, 15. eene groote betooging plaats hebben ten voordeele van liet schoolwetsont- werp. Heeren Volksvertegenwoordigers Ver- liaegen en Melot en M. Emmanuel De Winde, gemeenteraadslid to Eisene, zullen er het woord nemen. M. Do Winde zal in het vlaamsch spreken. Aide mandatarissen van het arrondissement Brussel zullen er tegen- genwoordig zijn. Al de katholieken die de regeering willen steunen tegen de aanvallen der tegenpartij, hebben !en plicht, deel te nemen aan deze beloagjng, welke belooft indrukwekkend te zijn. Kobe. bestuurder en de meestergast gelukten er evenwel in uit do handen te geraken en vluchtten in bun bureel. Juist toen zij de deur toewierpen, weer klonken twee revolverschoten. Schulz had zijn revolver in hunne richting afgeschoten. Do twee aanranders namen de vlucht, doch zij werden nog den zelfden avond door do gendarmen van Fh'ron in eeno herberg aan gehouden en opgesloten. Een onderzoek is ten hunner laste geopend. De bestuurder eener koolmijn aangevallen. Een dramatisch tooneel had gisteren mer end plaats in de mijnen van Louette, te Quene-dus-Bois, M. Couno, ingenieur, be stuurder der werken, bevond zich met zijnen meestergast. Tille genaamd, op den koer der koolmijn, toen tweo Duitsche mijnwerkers, Schutz cn Lenartz bij hen kwamen. Zij waren dronken en eiscblen een voor schot op hun veerliendaagsch loon. M. Couno weigerde, w aarop Schutz hem bedreigde. De bestuurder zegdo dat hij hen beiden zou afgedankt hebben, waarop de twee dronkaards zich op MM. Coune en Tille wierpen en hen begonnen te mishandelen. De FRANKRIJK De zaak Meynier. Men.zal zich herinneren, dat in de maand November laatstleden, een kapitein der reserve, Meynier genaamd, lo Parijs zij^e verloofde, Mc-j. Olivier verwurgde. De moordenaar die laDg in de koloniën ver bleven bad, scheen eenigszins in bet hoofd geraakt le zijn. Zijn advokaat deed zijn geestestoestand onderzoeken en de experten hebben thars bun verslag neergelegd. Zij besluiten tot do onvolledige verantwoordelijkheid vau den moordenaar. Een tweegevecht. In het lokaal der Grande Roue, te Parijs, bad gisteren een tweegevecht plaats, tusschen de heeren Bourceret cn Do Jongh. Bij do zesde herneming werd deze laatste aan don rechterarm gekwetst. De bloeddorstigen wei- ■erden zich met elkander te verzoenen. Werkstakersonlusten. Eene groep stakende aardewerkers wilde tusschen Lison en Neuilly eenige aardewer kers welke aan den arbeid gebleven waren, tot staken overhalen. De werklieden weiger den, w aarop zij door de stakers aangevallen werden. Een gevocht hal plaats en verscheidene stakers en werklieden werden gekwetst. Vijf leiders der werkstakers werden aangebon den. Kwaadwillige knapen. De trein, die uit Brest naar Nantes ver trekt, en to Quimperlee voorbijrijdt,. ontrig- gelde door de schuld van tweo achtjarig© jongens, die om zich le vermaken steencij op een der sporen hadden gelegd. Twee raderen der lokomotief scholen van liet spdör en ge durende G00 meters reed zoo de trein. De mecanicien haalde 'treintoestel slechts met groote voorzichtigheid aan, want een te schielijke stilstand zou de trein in eene diep te hebben doen vallen en daar zou hij zijn vernietigd geworden.Het is dank aan de koel bloedigheid van den mecanicien dat eeno ramp is vermeden geworden. Echtelijk drama De daglooner Capelle was vijf jaar gele den getrouwd met vrouw Lucie Pelissier, welke vijfjaar ouder was dan hij. Dra werd de ongelukkige door haar man mishandeld en eiken dag stelde men geweldige tooneelen vast, doch lijdzaam verdroeg de vrouw alles. Eergister avond was Capelle, die dronk, tehuis gekomen en bedreigde zijne vrouw zonder reden, waarna hij zo begon te slaan en te schoppen op den buik. Gisteren over leed nu cfi* ongelukkige aan buikvliesontsto- king, gevolg van do mishandelingen. Do man werd aangehouden en legde volledige bekentenissen af. DUITSCHLAND. Nog een bestuurbare luchtbal verongelukt. De P. II die gisteren avond te Bilder- feld een proefvlucht deed, is bij de landing tegen den hangar aangestooten, waardoor eenige schade aan liet omhulsel en de gon dels ontstond. Van de zes personen die mee voeren, verstuikten er tweeden voet. Volgens latere telegrammen is bet onge luk van de P. II, te wijten aan een ver keerde stuurmanceuvre. I.)e schade is veel belangrijker dan men aanvankelijk meende, het luchtschip werd bijna geheel verw oest. Alle opvarenden werden licht gewond. MAROKKO Verdachte geruchten. Uit Dai Gaïd Krafes, gelegen op twee dag- marsefcen van Fez wordt gemeld, dat heel do oude voorstad van Fez in handen der muiters De kolom Boisset wordt erg bedreigd en moot stilhouden in afwachting dat do kolom van kolonel Brulard haar ter hulp komt. Fransche hulptroepen. Een telegram uit Oran meldt, dat nieuwe versterkingstroepen zullen gezonden worden naar Moulouya. Donderdag avond kregen te Oran drie afdeelingen bevel zicli onmiddelijlc gereed te maken om op te rukken. PORTUGAL. Portugaal in opstand Do opgeslotenen van het gevang van Li» sabon, zijn gisteren aan bet muilen gegaan, doch de orde kon spoedig hersteld worden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1