Moza van Cereeüt BUITENLAND. NIEUWSBERICHTEN. Samson Kina geeft 011 ï)e premiën voorde rijders die tijdens den koers meest den kop gehouden hebben, wer den gewonnen door Blaise en Meusgheni. Verschoore lieefl de 246 kim. afgelegd snet eene gemiddelde snelheid van 20 kilo meters 128 meters por uur. 1. VERSCHOORE Omer, in 8 ure 25 m. 2. André Blaise, in 8 u. 25 m. 10 s.; 3. Cristophe E.. in 8 u. 20m. 25 s.: 4. Van den Bergho René, in 8u. 31 m. 14 s.: 5. De F ra je Odile, in 8 u. 31 in. 11 s. 1.5; 6. Louis Ileusghem in 8 u. 81 m. 33 s. 1/5 7. Passericu, in 8 u. 35 m. 3 1 s. 8. Triboullard. in 8 u. 35 m. 31 s. 1/5 9. Masselis. in 8 ure 35 m. 8 I s. 2 5 10. Dawans Alf., in 8 ure 36 m. 11 s. 11. Polisier, II., in Sure 10 m. 12. Dupont Albert, in 8 u. 15 m. 12 s. 18. Abel De Yogelacre, in 8 u. 15 m. 12 s. 11. Fersyn Alois, in S u. 45 m. 12 s. 3 5 15. Paul Deman, in 8 u. 48 m. o»s. 10. Devroye Henri, in S u. 50 m. 29 s. 17. Van Ilouwaert, in 8 u. 51 m. 1 s. 18. Dubois Faans, in 8 u. 51 m. 2 s. 19. Leturgie Maurice, in 8 u. 51 m. 2 s. 15 20. Evoraerts P., in 8 u. 51 m. 8 s. 21. Peliljean Lue., in 8u. 50 in. 15 s. 22. Monseur Georges, in 8 u. 50 m. IS s. 28. Spiesscns Alf., in' 8 u. 59 m. 8 s. 24. Goovaerts Arsène. in Ou. 0 m. 2. 25. Plateau Eugene, in 9 u. 0 m. 54 s. 20. Lamon Robert, in Du. 2 m. 59 s. 21. Dethier Victor, in 9 u. 4 m. 24 s. 23. Mortier Benjamin, in 9 u. 1 m. 21 s. 2/5 29. D'Haen Frans, in 9 u. 4 m. 21 s. 2/5 30. Golsaet Louis, in 9 u. 4 m. 21 s. 4,5 31. Pclitjean Louis, in 9 u. 1 m. 25 s. 1/5 32. Hcusglieni 11.. in 9 u. 4 m. 25 s. 4/5 33. Van Hout Alpli., in 9 u. m. 20 s. 3/5 34.Piiiot Armand. in 9 u. 4 m. 27 s. 15 35. Rosart N.. in 0 ure 15 m. 59 s. 36. Maurice Leliaerl, in 9u. 10 m. s.; 37. I.ambi.t Firm in, in 9 u. 17 in. 1 s.; 38. Salês Jules, in 9 u. 19 m. 3 s.; 39. Leonard Edouard, in 9 u. 20 m. 3s. 1/3; 40. Nempon Jules, in 9 u. 22 m. 3 s.; 41. Ilaeck G., in 9 u. 29 in. 24 s.; 42. Brulin Alfred, in 9 u. 26 m. 21 s. 1/5; 43. DeliiierL., in Ou. 29 m. 25 s. 2/5; 44. Heusghem P.-J., in 9 u. 29 m. 30 s.; 45. Van Parys Ravm., in 9 u. 30 m. 2 s. 40. Ilanlet Henri, in 9 u. 31 m. 24 s.; 47. Dhcrs Eugène. in 9 u. 34 m. 21 s. 15; 48. Dorzée V., in 9 u. 34 m. 27 s. 49. KoppLéon. in Du. 35 m. 31 s.; 50. Jamar Dieudonné, in 9 u. 45 m. 12 s.; 51. Van de Velde P., in 9 u. 51 m. 27 s.; 52. Méloltc Jan, in 9 u. 55 in. 20 s.; 53. Bcele Jan, 54. Verstracten Francois, 55. Desmet Albert, 56. Wancour Robert, 57. Sackx Oscar, 58. Duboc Paul, 59. Moulet, 00. Buysso Marcel, 61. Ori' Jules, 62. Del- may Charles. FRANKRIJK De Koning van Serbië komt naar Parijs niet van Issy-lcs-Moulmcar.x, Koning Peter van Serbië niet naar Frankrijk zal komen. Vreeselijke ontploffing Eene vreeselijke ontploffing had Zondag morgen om 0 ure 10 plaats in de werkhuizen van Wendel, te Jöeuf. Tengevolge van het springen eener gas buis, is een hoogoven gesprongen. Zes werk lieden werden op den slag gedood, twintig anderen levensgevaarlijk verbrand. Een on derzoek is geopend. De onweders Hevige onweders, gevolgd door hagel, zijn in Franseh-Zuiden losgeborslcn. Te Saint Pons en Bilieuls is aanzienlijke schade aan gericht to Pardailhan is alles verwoest. Het sciiouwspcl is bedroevend, do koren en hooivelden, bijzonderlijk zijn erg geteisterd. Te Margucrila is bliksem op eene troep schapen gevallen dric-en-derlig werden ge dood on de herder verscheidene nieters ver geslingerd. De wijngaarden van Miropois en 1' Vervolg. Ambroise, onderbrak Johanna, durft gij aldus tot ons kind spreken Ja, ik durf ik zal zeggen wat ik verkies. Roza iief, vader begeert u thans niet laat ons naar bed gaan. liet kind keerde zich tot hare moeder, om baar in hot naburig kamertje waar zij sliep te vergezellen maar de smid greep baarbij den arm, en gaf haar een streng gebod om to blij ven, waar zij was. Hij liet zicli in eencn stoel nedcrvalleu, en trok de kleine tot bij zijne knieën. Eli wel, kleine, waarom verlangdet gij mij dezen avond te zien Dierbare vader, gij weet dat ik toeko mende week mijno eerste communie moet doen. Ja dat is waar Eli wel kind En daarom moet ik een wit kleed hebben, vader. Een wit kleed waarom dat? En eencn sluier en eenen bloemenkrans; moeder heeft wat geld noodigom dit voor mi; te koopen. Allgeld Zult gij haar geen geven, vader? Geld, mijn kind ik heb geen geld. Een wit kleed kost niet veol, vader. Denkt er niet aan gij moet het zonder dat doen. Gij hebt uw Zondagspak. Ja, maar dat is niet wit. 't Is even goed, wit of zwart. Gij zult geen ander krijgen.Ik heb geen geld om witte kleederen, sluiers en bloemen te koopen. Wat begeert gij nog omstreken zijn door den hagel verwoest -3 de schade is onberekenbaar. ENGELAND Vertrokken Keizer Willem II met zijne echtgenoote en zijne dochter is over Vlissingen naar Duitschland vertrokken. Etigeische telegrafisten in werkstaking De bedienden van den telegraaf van het Noorden van Ierland dreigen met werksta king, omdat hel getal bewerkers voor het verhandigen der grapte hoeveelheid tele grammen onvoldoende is en liet beheer wei gert gehoor aan hunne klachten te verleenen. G. H. LUXEMBURG Een ontaarde moeder. In het bosch, genaamd den «Verloren Kost, nabij Luxemburgjieeft eene 25-jarige dienstmeid uil Melz haar kindje, 3 weken oud. levend willen begraven. Gelukkig hoor de een werkman het wicht schreeuwen en kon het nog bij tijds uit de aarde ophalen.De ontaarde moeder is aangehouden. Zij had zich van haar kind willen ontmaken, omdat zij er niet in gelukt was het in een gesticht te plaatsen. Vroeger reeds is zij tot eer. jaar gevang veroordeeld geweest om haar eerste kind vermoord te hebben. RUSLAND Onweders Onweders, rukwinden en stortvlagen heb ben in vele plaatsen van Rusland grootë schade aangericht. Do zaailanden hebben veel geleden. In eenige dorpen is de bliksem gevallen en hoeft bramlpn gesticht. Vier mcnschen werden gedood. OOSTENRIJK. Dubbele zelfmoord. De onderluitenanten Mechsler en Xagy, van het regiment artillerie van Esseg, hadden eenige dagen geleden, na een drinkpartij, op straat eenige kwajongenstreken uitgericht. Zij werden herkend en moesten voor den tuchtraad verschijnen, 's Anderendaags vond men beiden in het park liggen, Wechsler was dood en Nagy stervend. Beiden hadden zich vergiftigd. Een geschiedkundige klaroenblazer overleden Uit Gralz wordt het overlijden gemeld van den genaamden Jan Hul ter, heter gekend onder den naam van den klaroen van Oeversee. Ilutter had de veldtochten van 1S59, 1804, 1860 en 1878 medegemaakt. In 1864 maakte hij zich beroemd door eene ongehoorzaamheid. Tijdens den veldslag van Oeversee gaf de bevelhebber van zijn bataljon hem bevel den aftocht to blazen. Huiler weigerde en blies uit alle kracht eene «charge-. liet gevolg was dat het wankelende bataljon met vernieuwden moed den vijand aanviel en na een geweldigen strijd verdreef. AMERIKA Zinnelooze neger. LIoAiiivA .1» '.I' V ULilSliag avond in enkele straten van New-York vbr- oorzaakt'door con hoger, die gewapend rrtot een revolver, dóór de straten ijlde. De zwarte loste links en rechts revolverschoten met het gevolg, dat drie personen werden gedood, en verscheidene anderen gewond. Eindelijk viel hij. getroffen door een schot van een van de policieagenlen die jacht op hem maakten. Toen hij eenmaal op den grond lag, werd hij getrapt en geheten door een razende me nigte. De ongelukkige werd vreeselijk ge wond. SERVIË Terug in dienst. De Vossische Zeitung verneemt uit Belgrado, drt generaal Leonid Solorowits, die wegens medeplichtigheid aan moord op Alexander en Draga, op pensioen gesteld was, weer in werkelijken dienst is gesteld en na terugkeer van den Koning uit Parijs, tot generaal-adjunct van den Koning zal be noemd worden. Ik zou zoo graag er een hebben. Welnu, gij zult er geen krijgen. Ik ben daar onverschillig aan cn ga nu naar bed. Roza vertrok al weenende. Toen zij in haai* kamertje was, viel zij op hare knieën en begon vurig te bidden. Het arme kind begreep nu ten deele de droefheid barer moeder zij ver stond nu. waarom zij zoo dikwijls tranen in hare oogen zag glinsteren. Herhaalde malen bad zij God, dat hij fle dierbare moeder zou bijstaan, cn 'zonder twijfel droeg haar engel bewaarder hare gebeden -tot vóór den troon des Allerhoogste» Ondertusschen lag Ambroise in eene halve bezwijming. Johanna naderde hem, trok hem zijn jas af, en hielp hem in zijn bed. Onmidde- lijk daarop viel hij in slaap. Dan doorzocht Johanna de zakken van zijnen jas, en trok er een klein beursje uit. Zij deed het open, en tot haar groote verwondering vond zij vijf-en twintig franks al wat er van zijn veertien daags loon overgebleven was. Roza zal toch haar wit kleed hebben,zeg de Johanna. De dag der eerste communie kwam aan.Den avond ie voren had Roza de terugkomst van haren vader afgewacht, om zijnen zegen te vragen, maar zij had vruchteloos gewacht. Hare moeder, de vermoeid beid van den vol genden dag vreezende, zond haar naar bed, eer hij te huis kwam.Roza verzocht om 's och- tens vroeg gewekt te worden, ten einde hem te kunnen zien, vooraleer hij naar zijn werk ging. 't Was niet enkel om zijnen zegen te vra gen zij had nog een ander verzoek, iets dat zij hoopte dat hij haar op dien gelukkigen Zon dag morgen niet zou geweigerd hebben. Zoodra het dag was, stond Johanna op om liet huis op to schikken, on do meubelen, die als eenen spiegel blonken, nog eens te poet- Brussel. Aanhoudingen. De policie zoekt sedert eenigen tijd zekere vrouw A... op, deze was wegens diefstal tot 4 maand ge vang veroordeeld. Zij werd Zaterdag avond door de policie aan de St-Michielsstraat aan gehouden. Mme Denies had eene ongevraagde hand voelen in haren zak gaan, zij keerde zich om en zag twee kerels wegloopcn. Zij begon houdt den dief te roepen, cn na eene lange achtervolging werden de twee kerels aange houden. Een hunner werd in het bezit van den ontstolen geldbeugel gevonden. Deze be vatte 200 fr. Omvergereden. Een 12jarig meisje werd Zaterdag op de De Brouckereplaats door een cyclist omgeworpen en overreden. Zij werd naar het hospitaal overgebracht, daar zij erg aan het hoofd en beenen gekwetst was. Diefstallen in de honsulaten. Over een 15 tal dagen drong een gast in het Con sulaat van Turkyë binnen. Na alles goed nagezien le hebben, zonder de schrijftafels te vergeten, ging hij er van onder met 2000 fr. Turscho postzegels en eene som van 250 fr. Hetzelfde gebeurde over een 10 tal dagen in liet konsulaat van Montenegrg. Na lange en moeielijke opsporingen gelukte men erin den dader to ontdekken. Het is zekere G..., van Smyrne, wonende in de Pretoriaslraat, te Anclerlecht. De kerel werd gisteren aan gehouden, nadat men uit eene huiszoeking de noodige bewijzen gevonden had. G.. weru opgesloten. De kereibevond zich in België sedert 3 maand. Nachtelijke aanslagen. Gisteren werd Mme P..., wonende, in de Malibrar.- straat, te Elseno, aangerand in de Troon- straal, dooreen kerel die, na haar door een geweldigen slag op het hoofd hare kennis te hebben doen verliezen, eensklaps op de vlucht ging. De gast werd achternagezet en aange houden. liet is zekere Jozef C..., wonendein de Wilhemlellstraat. Wij hebben don aanslag in de Hoog straat, op eenen persoon van Elsene gepleegd vermeld. De policie komt nu eindelijk de hand te leggen op de vijf aanranders het zijn vijf kerels van de ergste soort, uit de Ma- rollen, zij werden ondergoed geleide naar het gevang van Sint-Gillis overgebracht in afwachting dat het onderzoek ten hunne lasie geopend, zoude afgeloopen zijn. Een Tort Chabrol aan de Zuidstatie. De policie, vernomen hebbende dat eene dagbladverkoopster aan do Zuidstatie wed- schappen op de koersen aannam voor rekening van bookmakers, besloot haar de zen middag op heeterdaad te betrappen. Dit gebeurde dan ook, doch de verkoop ster de policie gezien hebbende, sloot haar potdicht in haar kiosk op, weigerde te openen cn begon de lickéls die zij bezat, te verbran den, op gevaar af er hij te verblikken. Na een kwaart uurspariasanten nog niet "ge'öTÏett'Crlic'DJ)eTidewerd oënsnar uoor de policie ingestampt en zoo kon men liét fort Chabrol innemen fii de vrouw, naar liet poli- eiekanloor overbrengen. Werkongeval. Door het vallen van een balk en de instorting eener zoldering in do Belliardslraat, werden Zaterdag morgen drie werklieden gewond. Leopold Napels, Hoornstraat, werd erg gewond aan het hoofd enden rechterschouder; Aimé Goffin, Jules De Beckerslraat, werd opgenomen met ge broken rechterbeen en kneuzingen Louis Vandevelde, van Crainhem, brak zich den linkerarm en werd djep gewond aan het hoofd. Geweldige hotsing. Een auto-taxi reed Zaterdag in de Koningstraat met ge weld tegen een kamiou. De geleider, L..., Handelsstraat, werd op den grond gewor pen. Men nam hem bewusteloos op met eene dubbele breuk aan den rechterarm, eene diepe wonde aan hel hoofd en kneuzingen op het lichaam. Do eerste werd zeer beschadigd. sen. Daarna begaf zij zich naar do slaapkamer van haar kind, opende eene kas en legde op de tafel oen wit kleed, een mousselinen sluier ea den krans, die haar. lieveling in de kerk moest aan hebben. O! hoe verheugd was zij, terwijl zij die voor werpen aanraakte Wat zou hare Roza schoon wezen met dien langen sluier en dien witten krans. Maar ach hoeveel schooner in hare onschuld. Met al de liefdé en de trotschheid eener moeder koesterde /.ij deze gedachten met welbehagen, en dien morgen, ten minste, was Johanna gelukkig. Dan begaf zij zich naar het klein bed om Ro za te wekken. Zij schoof de gordijn weg, en staarde "p het slapend, kind. De kleine.mur melde eenige woorden in haren slaap. Johan na bukte zich om te luisteren «Ik bemin u, moeder lieflaat ons God bidden, laten ons bidden.» Een traan van vreugde en liefde viel op Ro- za's wang, en deed haai'1 Ontwaken de moe der drukte haar aan 't hart. Nauwelijks was 't wit kleed aangepast. <of de vader kmam bin nen om tc vragen waarom zijn ontbijt niet gereed was I Rosa vlqog naar hem, en kustte hem, zeggende Oh vader, ik heb u iets te vragen. Wat nu, Rosa zegde hij nog een kleed? Neen Wat is het, kind;? Sedert eenigen tijd,1 vader, zijt gij naar de kerk niet geweest beloof mij de misse bij te wonen. Ik heb geenen tijd; kind, ik heb iets te verrichten. --Maar gjj werkt nooit des Zondags, lieve vader en lieden doe ik mijne eerste commu nie oh ik zal zoo gelukkig zijn indien ik o in de kerk nevens moeder zie. Men spreekt veel op dezen oogenblik van de Bitterpecön der Trappisten Viri- cart, die volgens 't schijnt extra-fijnen koffie geeft. 1500 Sint Jans-Molenbeek. Brand. Brand is ontstaan in een achterhuis van een gebouw der Ransforlstraat, le Molenbeek. Bij het eerste alarm waren de pompiers toe gesneld. Zij gelukten erin de vlammen na twintig minuten te dooven. De schade, door het vuur veroorzaakt, is aanzienlijk. Antwerpen. Moord. De Groote Dok straat werd Zaterdag door eene moord in opschudding gebracht. Rond? uur 's morgens ontstond twist op eene mansardekamer van het huis n. 1 der Groote Dokstraat, tussclien Pieter Steenackers en zijne minnares Elisa Vervaet. Steenackers heeft de vrouw eeif messteek in de linkerzijde toegebracht en tien minuten later was hetslacii toiler een lijk. De messteek was de linkerlong doorboord. Het lijk der vrouw, die 53 jaar oud was, is naar het Stuivenberggaslhuis gebracht. De dader Pieter Lodewijk Steenackers, is aangebonden en ter beschikking van den procureur des Konings opgesloten. Het koppel woonde sinds 21 jaar samen, maar kwam zeer slecht overeen. Hij gaf zich aan den drank over cn eischte dagelijks drinkgeld van zijne gezellin. Vrijdag was hij rond middernacht bedron ken thuis gekomen en sliep tot Zaterdag morgen, 5 uur. Toen wekte hij de vrouw en eischte dat zij hem drinkgeld zou geven, maar deze wilde hem slechts 20 centiemen toe staan. Daarop ontstond twist en eensklaps hoorden de geburen een pijnlijken schreeuw en vervolgens liep de vrouw van de trappen. Op het eerste verdiep viel de ongelukkige geburen snelden toe en vonden haar in eenen bloedplas. Wanneer de policie ter plaats kwam, was het slachtoffer reeds een lijk. De moordenaar lag gekleed op zijn bed en rookte eene pijp. Hij verklaarde zijne minnares met een pemie- mes gesloken te hebben. Het parket is in den voormiddag tor plaats afgestapt. Arme zinnelooze.Een inwoner der 's Heerenstraat, te Borgergout, X..., ver oorzaakte Zaterdag morgend, wanorders op den openbaren weg der Gamots! iaat. Men bracht hem naar het policiebureel en daar bemerkte men dat do ongelukkige aan zins verbijstering leed. Hij is in 't Stuyvenberg- gas thuis opgenomen. Het ongelvk van S" Mariahurg Het parket, bestaande uit de heeren Goeder- tier, onderzoeksrechter, Boucquey, substi tuut, Laenens, griffier en De Roeck, gezwo ren landmeter, is in do kerk van Sinte-Maria- burg afgestapt, om een onderzoek te doen, betreffende do instorting van de 'gewelven der kerk, waardoor urii werklieden gekwetst werden, waarvan een doodelijk. Verschillige getuigen werden ondervraagd. De mv:u\\Oï-ij vuil Key, vv ic/.e, r. uitzet ter /voor flessclienbier Erpe, Jirondégpm of Impe. Mebhelen.Agent aangerand. —Een genaamde Van den Eyinjle bevond zich in de heiberg «Den Appel», Kathélijnestraat. Daar de kerel twist zocht, zette de baas hem aan de deur. Woedend begon do twistzoeker de ruilen le verbrijzelen. De agent Pensaerl, die er juist aankwam, wilde den kerel aan houden, doch nu keerde deze zijne woede tegen den agent en bracht hem acht messte ken toe in het hoofden de armen. De spoe dige hulp van een geneesheer moest ingeroe pen worden om den agent te verzorgen. Van den Eyndo werd aangehouden en ter beschik king van den prokureur des konings opge sloten. Wommelghem. Erge zaak. De gen darmerie van Deurne werd verwittigd dat er misdadige bewerkingen waren gepleegd op een meisje van 17 jaar. De moeder en eene vriendin van het meisje werden van.die. fei ten beschuldigd. Zaterdag morgen werden de Zeg, dat gij zult komen, vader. Neen, ik herhaal het, ik kan niet. O vader! gij bemint uwe kleine Roza niet indien gij op dezen dag, den eenigsten van al do dagen des jaars geenen tijd kunt vinden. Ln de tranen glinsterden in de smeekende blauwo oogen die met zulke liefde op liet hart en ojivoelig gelaat van den smid gerichtwa ren. Doch Ambroise kon bij liet zicht van de droefheid zijns dochtertjo's noch stuur, noch knorig blijven. Hij beloofde met acht uren te rug te komen, om zijn beste pak aan te trek ken en haar naar de kerk te vergezellen. Maar om acht uren was hij niet terug en Roza cn Johanna, na tot het laatste oogenblik gewacht te hebben, waren verplicht to ver trekken om naar de kerk te gaan. Hij beloofde mij te komen, zegde de. klei ne Roza. Ik ben zeker dat hij mij heden niet zal vergeten. Hij heeft u reeds in het drinkhuis verge ten, dacht de arme moeder. Op dezen plechtigen dag was de kleine kerk van Cercelles propensvol met de gelukkige buitenlieden, die van alle kanten uit de nabu rige gehuchten, en de eenzame pachthoeven samenstroomden. De zitplaatsen waren voor do kinderen der eerste communie bestemd. Wanneer Johanna met hare jonge dochter aankwam, was do dienst reeds aangevangen de /.achtte stemmen dor kinderen mengden zich mot de zachtluidende tonen des orgels en de zware mansstemmen die men al knielend tot den hemel stuurde Tantum ergo sacramentum Veneremur cernui.... Daarna begon het misoffer en na liet heilig Evangelie sprak de pastoor eenige zielroeren de woorden lot het jeugdige en zeer beminde deel zijner kudde. De ouders werden in het twee verdachten aangehouden en, onder vraagd, hekenden zij allen de feiten. Allen werden in de gevangenis van Ant werpen opgesloten. Wette ren. Diefstal. In den nacht van Zaterdag tot Zondag zijn bij den land bouwer Eugeen Van de Velde, wonende aan de Voorde, meer dan zestig schoone Brakel- sche kiekens gestolen. Deze pluim dieren, welke een waarde had den van 150 fr. zalen iij een stevig en wel vastgemaakt kiekenkot en moeien door man nen gerobberd zijn, die zeer goed de ligging' van het boerenhof kenden. Een niet gemakkelijke waakhond heeft niet het minste geblaf laten hooren en vrouw Van de Velde beeft zelfden nacht verschillige malen opgeweest voor haren man, die sedert eenige maanden ziek is. M n heeft niet het minste spoor der stout moedige dieven. Automobiel on gevalZaterdag, rond 1 uren des namiddags, kwam uit de richting van Gent een Taxi-automobiel in woeste vlucht- afgevlogen, toen hij eensklaps aan den draai van den steenweg van Welteren- Mellö op een kar holste, welke geladen was met tiggels. Door den geweldigen schok was bet voertuig gansch verbrijzeld en het paard doodelijk gekwetst, zoodal men het op het dichtst bijgelegen boerenhof ter stal moest zetten. De onvoorzichtige rijders hadden in allernaast, los door de velden, de vlucht ge nomen, den in brand geschoten automobiel, welke hein. 10760 droeg, in plan latende. Toegesnelde personen richtten de eerste blusch- en reddingswerken in. Vreemdelingen, rijdende in automobiel vroegen op de wijk O verschelde den weg naar Overmeire aan spelende hengels. Onwe tens brachten deze kleine gasten den auto mobiel op een verkeerden weg zoodat hij weinigen tijd nadien, te midden der velden, ver van huizen stond cn noch voor noch achteruit kon. Een voorbijkomende landbouwer zette onze aütomobieli'ijders op bet rechte spoor- die ten dien einde wat achteruit moesten met het ongelukkig gevolg dat ze te recht kwamen in den groolcn wal van dame van Pottelherghe de l.ï Polterie. De ingezetenen en den automobiel waren gansch bevuild en beslijkt en de eerste moesten zich in liet dichtst bijgelegen werkmanshuisje ten zeerste reinigen. Na veel moeite konden toegesnelden den auto uit zijnen neteligen toestand helpen en onze vreemdelingen hunne lang onder- brokene reis voortzetten. Zekere De Wilde, die wat al te licht zinnig per vel o de wijk Overscholde kwam doorgereden,liep le recht in den wal van den heer de Kcrchovo de. Denderglmni, zoodat hij lials over kop in 't goor en slijk terecht kwam. Toegesnelde ooggetuigen moesten den onvoorzichtigcn wielrijder uit den wa<_ halen, die er dau ook met een nat en vuil had en een gebroken velo van af was. Brand. Zondag namiddag rond vijf uren is op. he|,>.hol'v.an Êiniol Van Teoasche, handelaar. Zand si raat, een begin van brand ontstaan. Eene ver afgevoedenle hooimijt is j door onbekende oorzaken op weinige stonden ten prooi der vlammen geworden. Niettegenstaande de spoedige hulp van vrouw Van Tonische en den knecht was cr aan don brand niets te doen en moest, men zich bepalen met de omliggende stalling te vrijwaren. De veldwachter Gryns, welke een der ee?- sle ter plaats w as, hield dé personen op afstand en richtte de eerste reddingswerken in. Bij middel van haken en rieken werd liet erg smullend hooi uiteen getrokken,cn eenige pompiers begoten dezelvo met water. Had de wind uit tegenovergestelde rich ting moeien komen dan had men ongetwijfe)/ eene veel ergere ramp le betreuren gehad, immers, dan waren huis en stallingen ook ten prooi der vlammen geweest. Alles her sermoen niet vergeten. Hij herinnerde hun den reeds lang vervlogen dag op welken zij, evenals deze kinderen, voor de eerste maal tot Gods tafel naderden, zoo zuiver en heilig als de witgekleeddo onschuldigen, die zij met zich naar de kerk medegebracht hadden.Daar na zich tot de kinderen wendende, verzocht hij hen zorgvuldig te onderzoeken of zij in de biecht van daags le vörcü geene zonden ver geten hadden, en indien zij nog iets ontdek ten, een akt van berouw to verwekken, en den Heer om vergiffenis te smeeken, vooraleer tot bet altaar te naderen. Ieders aandacht was op den priester geves tigd, terwijl liij sprak eenieder voelde zijn hart kloppen, en was diep bedroefd door zijne treffende woorden. Daarop keerde zich de oude man tot liet altaar, en deed met kloeke stem de woorden van het Credo weergalmen van dat Credo voor hetwelk de martelaars hun leven opofferden, en tegen hetwelk do deur der hel geen vermogen heeft. Credo in union DeumPatrem Omnipotentemfac- torem cceli et térra. Het plechtig oogenblik kwam op zijne beurt aan, en het Brood des Levens daalde neder voor degenen, die Het zoo vurig verlangden. Vooraleer hare plaats te verlaten, wierp Roza eenen haastigen blik rond om zich, doch zij zag enkel hare moeder. Ambroise was er niet. Hij had wezenlijk 't inzicht gehad om naai de kerk te komen, omdat hij het aan Roza be loofd had doch toen hij zijn huis verliet, had hij eenen «vriend» ontmoet, cn was met liem naar eon drinkhuis gegaan, waar een spel kaarten hem weldra zijne beloften deed ver geten. (Wordt vervolgd.)

De Volksstem | 1911 | | pagina 2