BUITENLAND. ONS HEER HEMELVAART 'T EEN EN 'I ANDER Het vreeseiijk vlieooiioeltik Antwoordt Hoeren Liberalen Dg Landsbond dei' cliristene mutualiteiten van België Stoutmoadige bandieterij te Brusse Bloedig© wraak Zeventiende jaargang n' 122. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 25 en Vrijdag 26 Mei 1911 DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «fc BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 233, Haachtschen Sïesnweg, 230. j Kerkstraat, I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuf lei-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tof 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e bladz. tde regel) fr. 0,50 4* bladz. (de rege!) fr. 0 30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regol) fr 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelI. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Geheel de dienst van de Katholieke Kerk wasemt een geur uit van godde lijke poesie. l)e groote feestdagen wis selen zich af in den loop van ieder jaar, en herinneren ons de groote ge beurtenissen van onzen godsdienst, en van-onzen Zaligmaker. Op goeden Vrij dag is de Kerk in 't zwart gehuld, ge heel de katholieke Kerk deelt do smart van het goddelijk lijden. Pasclien be zingt in verrukkelijke zangen de Ver rijzenis van Christus, en de priester hult zich in gouden gewaad. Na de errijzenis verschijnt Jesus aan ver schillende personen aan onze Lieve Vrouw, aan de discipelen van Em- maüs, aan dc apostelen. Allen staan verrukt bij die aanminnelijke verschij ning, en vertellen, vooral aan vrienden en kennissen, de wonderen door den Heer verricht. eertig dagen na het levend opstaan uil zijn Heilig Graf, klimt Jesus-Ghris- tus ten Hemel. Boven op den Bergvan Oliveten staan de apostelen en eene gansche schaar heilige vrouwen en discipelen, rond Maria. Langzaam stijgt Ons Heer hemelwaarts. Thans vertoont Hij zich in Zijne goddelijke schoonheid. Allen die Hem aanschou wen, zijn verblind door den glans van het Licht dat straalt uit Zijn goddelijk Wezen, llooger en hooger klimt Hij, terwijl TI :j aanhoudend dezen zegent, die voor Hem liggen neergeknield op den grond. Eindelijk verdwijnt Hij uit uo oogen de Zoon Gods is g.ianne- tlerzilten aan de rechterhand van Zijnen Ilemelsclien Vadert De Zaligmaker heeft voor goed de wereld verlaten, en zooals Ilij ineen onbeschrijfbare pracht en weergaloo- zen luister ten Hemel is opgevaren, zoo zal Hij op den laalslen dag van de wereld, ook wederkeeren om te oor- derden, niet alleen al de menschen die zullen leven, maar al degenen die ooit zulleA geleefd hebben. Dat is het onzaggelijk woord, dat klonk over d'aarde uit den mond van den Engel Gods, dat is het schrikverwekkend woord, dat ons wordt toegesproken door de Heilige Kerk. Dat is de voor spelling en de verzekering van de groote gebeurtenis,die eenmaalzal ver vulrl worden door den Alvermonenden Rechter. andaag viert de Kerk dezen plech- tigen dag. Jubelkreten stijgen tot den Oppersten Troon Gods Almacht wordt in het geheele wereldrond blijde verkondigd doch terzelfdertijd gaan ook smeekgebeden op ten He mel, om Gods Lermhertigheid af te smeeken over de aarde. Zeker, de we reld verkeert in gruwelijke ondank baarheid schier van dag tot dagver- groot liet kwaad in liet beschaafde Europa van uur lot uur schijnt hel oogenblik te naderen, waarop Gods wrekende arm zich zal doen gevoelen op liet ontaarde menscbolijk geslacht.. Doch. wij mogen niet vergeten dat, zoo er vele slechten zijn, er goddank, nog zoovele duizenden goeden worden gevonden. In al de landen der wereld aankooren er nog honderdduizenden menschen liet woord van den Schep per en in die landen, waar tot hiertoe' nog immer duisternis on ongeloof woedden, daar stijgt aan den gezicht einder de zon op van het katholieke Geloof, voorafgedragen door onze machtige scharen van katholieke apos telen. Ten lijde van Abraham zou God, uit liefde voor Loth, do ontuchtige steden Sodoma on Gomorrha hebben gespaard van het alvernielend vuur des Hemels, indien er in de stad slechts vijf rechtvaardigen waren ge bleven. Heden zingen in de katholieke wereld, millioonen mensdien liet lof lied, God tereere, en buigen eerbie dig de knie voor het aanzien van den Allerhoogste. Bidden wij dan God, dat Hij medelijden moge hebben met zijn arm verdwaalde volk bidden wij Hem, dat Hij de gratie van 't Geloof kwistig mogen lieenspreiden over liet lijdende en misleide volk. W ij zijn geloovige kristenen. Als dusdanig belijden wij allen kloekmoe dig ons Geloof. Bij het. vieren van Ons Heer Hemelvaart zullen wij de groote waarheid over het Oordeel overwegen. In den geest zullen wij ons terug voeren naar het Jerusalem van over negentien honderd en elf jaar wij zullen opnieuw de Hemelvaart van Kristus hijwonen, en terwijl Hij lang zaam hemelwaarts stijgt, zullen wij, zijne kinderen, hier op de aarde zijn zege afsmeeken, voor geheel de katho lieke wereld, en voor liet gansche Bel gische volk zal zijn jaarlijksch Congres dit jaar houden Ie Verviers op 30 en 31 Juli aanstaande; ver scheidene belangrijke verslagen over do pensioenkwestie en de tussciienkomst der nijverheid in de verzekering tegen den ouder dom, zullen er besproken worden. Het bureel van den Landsbond beeft aan al de aange- slótenemaatscbappijen. die meer dan 600,000 leden tellen, eene vragenlijst gezonden.' om klaar en duidelijk do gedachten en de be geerten van al de Belgische cliristene mulua- listen te kennen, nopens de sociale verzeke ringen plegen den ouderdom, de ziekte en de vroegtijdige werkonbekwaamheid) en de verscbiilige wijzen van toepassing vrijheid of verplichting, vrije keus van den werkman voorde mutualileilskas of verplichte kas door den patroon opgelegd ouderdom der inge- notlreding voor liet pensioen bijzondere maatregelen ten voordeele der personen, ge boren van IS 10 lot 1859 en middelen om deze maatregelen lo verwezenlijken. Dit nationaal referendum is van liet allergrootste belang voor de toekomst onzer werken. Al onze vrienden zullen er bet belang van begrijpen en willen hunne medewer king schenken voor zijn volledigst wclge lukken. Een verslag dat de verscbiilige antwoorden zal samenvatten zal aan 't Con gres aangeboden worden men gelieve alle inlichtingen mogelijk. anLwoordcn en wen schen te zenden aan den verslaggever, E. H Eecknout, algemeenen schrijver van den Landsbond te Gent. naloij ï^arijs Monis verneemt de dood van den Minister van Oorlog Dinsdag morgen, om 7 ure, ontwaakte M. Monis en vroeg onmiddelijk inlichtingen over den toestand van M. Berteaux. Toen men hem antwoordde, dat alles ge daan was, maakte eene diepe ontroering ziel ~an den kabinetsoverste meesier. Hij begon o weeuenen zegde herhaalde malen Mijn arme vriend Mijn arme vriend was aan Hij verklaarde alsdan dat bet noodig ;poedig een nieuwen minister van oo^o lo stellen. Na liet bezoek der geneesheeren onder wierp.M.Monis,zoon,aan den kabinetsoverste, eenigo veranderingen en bevorderingen van prefeklen en liet wetsontwerp der li|kplech tighèden van den minister van Oorlog, aan het handteeken van M. Monis. Toen de kabinelsoverste bot laatste stuk moest teekonen, was bij andermaal diep ont roerd en maakte den lof van den minister van oorlog. Dinsdag namiddag ontving M. Monis bet bezoek van de ministers Cruppi en Pelcassé en onderhield zich met ben over de zaken van Marokko. Daarna ontving bij M, Gaillaux, minister van Financen. Diysdag avond werd bet volgende bulletijn geleekend<•- De toestand van M. Monis blijft goed De lijkplechtigheden van den minister van Oorlog zullen Vrijdag morgend plaats heb ben. De opvolger van Pd. Berteaux Vier namen worden vooruilgezet, als kun nende geroepen worden tot bet bezetten der plaats van M. Berteaux. M. Clémentel, afge vaardigde van Puv-de-Dóme en die reeds verscheidene malen verslaggever der begroo- lingvan oorlog was, schijnt meest kans te hebben, om benoemd te worden. Verder noemt men nog MM. Lebrun, Cockerv en generaal Dubail, kabinetsoversle van M. Ber teaux. Roode getuigenis. M. Vander Velde, leider der socialisten in do Kamer, schreef op 13 Mei in Le Peuple Wij zijn van degenen niet die de klooster lingen voor nietsdoeners, onnuttige», uit zuigers aanzien die, zonder iels in ruiling te geven, ten koste tUv gemeenzaamheid leven. Integendeel, wij maken er geen bezwaar van, zonder tegenstribbelen te orkenen dat een groot gelul onder ben bet grootste ê'6[a! een leven van -opoffering, van toe wijding en zelfverloochening leiden, aan welke bet hoogst onrechtvaardig zou zijn geene hulde te brengen. Ondanks die klare en treffende getuigenis van den hoofdman der socialisten zullen de geuzenkeffertjes voortgaan met de klooster lingen uit le schelden voor luiaards die op bet zweet van anderen leven. Eepp Kfeds^ijd bouw- ÊcagtitsSgesi. De Vereeniging van Brus- selsche bouwkundigen beeft haar inzicht bekend gemaakt een wedstrijd uit te schrij ven waaraan alle bouwmeessters minder dan 24 jaar oud, mogen deelnemen. Het onderwerp is de opmaking van eene volledige schels van een opgegeven gebouw; do mededingers mogen vijf dagen arbeiden aan bun werk. Zevenjapiee feesten wan ©G-ase-Lftewe^VLpeMw en Steaily- doms'yaais't t?? Tonger-en. 0[> Zondagen 9 en 10 Juli 1011, Pontificale mis ten 9 ure. waarna Processie der Illl. Re lieken. Deze processie, de prachtigste gods dienstige stoet van België, wordt opgeluis terd door de tegenwoordigheid Zijner Emi nentie den Kardinaal Aartsbisschop, Zijner Excellentie den Pauselijken Nuntius, Hunner Doorluchtige Hoogwaardigheden de Bis schoppen van Namen, Luik en Roermond, en van verscheidene gemijterde abten. Honderd vijftig, priesters in antieke kerke- ijke gewaden, d rap en er in gouden en zilve- en reliekenhoiicTdrs, schrijnen, boelden, monstransen, kruisen, borstbeelden, kassen.' enz., den onvergel ij kelij ken Schat der Hei- Relieken, verzameld door de eeuwen heen in de oudste stad en in de eerste kerk van België Talrijke zinnebeeldige groepen van enge len, edelknapen, nemen deel aan den stoet. Heel de stad wordt versierd met ongemee- nen luister, s Avonds algemeene verlichting. Spóciale treinen. Op Zondag 9 en 16 Juli. om 3 ure, Plech tige Tooning der Heilige Relieken, waarna de pelgrims in bet koor toegelaten worden om den II. Schat van nabij te vereeren. In de week eiken dag Hoogmis om 10 ure, waarna Tooning der Heilige Relieken. Alle avonden, ten half acht, lof met sermoon ge predikt door Pater Van Suil, S. J. gedrukt voor het spoedig herstel van M. Monis, kabinetsoverslewerd de sitting ten teeken van rouw geheven. Duitsc'nland. Na veertien dagen bespre hing heeft de Reichstag het reglement dei verzekeringen van het Keizerrijk aangeno men. Daarna werd aan de Fransche Kamer een motie van deelneming in de ramp van Iss!/> gestemd. Om te eindigen tcerd het grondicelsontwerp van Elzas-Lorreinen bc sproken. Dc tweede stemming zal slechts later plaats hebben. Engeland. De Lordskamer heeft in -tweede lezing, de hervormingen van het Hoogerhuis, voorgesteld door lord Lands downe, goedgekeurd. Marokko. Dc hulp kolom van kolonel Brulard ts thans (e Fez aangekomen. Alhoe wel eenigszins uitgeput door de gedurige aanvallen der oproerige benden, waren de Fransche hulptroepen, hoogst te vreden ein delijk (c Fez l". zijn. Daar ook teas de geest drift ten hoogste, daar de inwoners van Fez zich nu feitelijk als gered aanzie, zij mets meer te vreezen 'hebben van de vallen der muiters. Engelsch-lndië. Te Namasougras en te Khulme hebben erge woelingen 'plaats ge had, tusschen de muzulmannen en de Ilin- doesehe boeren. Duizenden muzulmannen doortrekken het land en plunderen overal dc Hindoesehc dorpen en steken ze in brand. Eene bandietendaad welke van wege de daders eene zeldzame stoutmoedigheid te ennen geeft, werd Maandag avond, in de Nïeuwstraat gepleegd. In nr 72 dier straat, wonen de echtgenoo en Buedls, die eene pasteibakkerij houden Rond 10 ure 's avonds, was een der gasten, de 20jarige G. Melis,'op eene zolderkamer bezig met to lezen, toen Hij in zijne kamer, langs bet dakraam, een 25jarigen kerel zag binnendringen, die op hem toesprongen hem poogde le wurgen. Toch kon Melis zich 1 rukken. Alsdan ving eene vreeselijke wor steling aan tusschen Heide mannen. Do ban diet bad een scherp wapen in de hand. Melis werd wreed mishandeld en moest m aanrander loslaten. Hij bleef verschei dene seconden bezwijmd liggen en toen hij lol bet bewustzijn weerkeerde, zag Hij dat de bandiet verdwenen was en dat hij aan de borst en de zijde werd gewond. Toen riep bij om hulp. M. Buedts en de andere werklieden snel den toe en brachten hem de eerste hulp. Dadelijk werd de policie verwittigd en bet onderzoek ingesteld. Daaruit blijkt dat de schelm langs liet dakvenster eener herberg op de daken is geraakt en dat bij op die wijze in de zolderkamer van liet slachtoffer is ge komen. Hij wilde natuurlijk in liet huis stelen, terwijl de pasteibakker en zijn per soneel beneden waren. Thans wordt de schelm opgezocht en do policie bezit reeds een ernstig spoor. Zijn signalement werd overal rondgezon der.. Staatkundig Overzicht FrankrijK. In de Fransche Senaat toer den gisteren de werkzaamheden hernomen. De ztthng u-as echter heel kort en nadat de voorzitter den lof had gemaakt van wijlen M. Berteaux en de beste locnschen had uit- Een wreed tooneel bracht Dijnsdag avond rond 8 ure, de talrijke wandelaars en bewo ners der Galerijen van Sl Hubert, in op schudding. Eene dame welke reeds geruimen tijd een lieer achtervolgde, nam eensklaps een revolver uit baren zak en loste een schot in den bals van den lieer. Op het gerucht der losbranding snelde August Willems. 'elke de wacht bad Loe, wierp zich op de- vrouw en ontnam liaar liet wapen. Vervol- bracht men ze naar bet policiebureel, waar zij verklaarde zekere Palmvre N..., te zijn welke 18 jaarlang met M. Felix D..., haar slachtoffer, bad samengewoond. Sedert had deze haar hulpeloos achtergelaten. M'" N..., deed al het mogelijke om eene toenadering le bewerken doch onmogelijl alsdan besloot zij zich te wreken. Men bad ze reeds eene maand in liet gevang opgesloten ten gevolge van een gelijk soortig tooneel,welke zij in de Prinsengalerij verwekte. Zij verklaarde nog dat zij den revolver gekocht bad bij een wapenmaker van de Henegouwenlaan, daags na hare vrij lating. Zij bad baren voormaligen vriend met eene andere gezien en dit deed haar beslui ten zich op hem en zijne vriendin te wreken. Zij had hem Dinsdag afgewacht en had hem dan gevolgd, lang bad zij geaarzeld om haar misdadig ontwerp ten uitvoer le bren gen, doch bel spijt en de jaloerschheid hadden eindelijk de bovenhand. Zij werd opgesloten in liet gemeentege vang. De toestand van baar slachtoffer die naar bet hopilaal werd overgebracht, is vol doende. De Koning zei in de troonrede van 1910: Aan den huisvader behoort liet recht voor zijne kinderen bet onderwijs le verkiezen, dat bij goedvindt». En niet enkel de katholieken, maar ook de liberalen, juichton die prachtige woorden toe. Thans heeft minister Schollaert een wetsontwerp neergelegd, uitsluilelijk om die vrijheid van den huisvader mogelijk te maken en te waarborgen. En wat doen de liberalen In hun razenden dorst naar bet be wind, verbranden zij hetgene zij altijd hebben beweerd te aanbidden. En als voorwendsel geven zij op, uat zij tegen den schoolbon zijn. Maar dat pakt niet, Iieeren liberalen De schoolbon is eigenlijk geen stelsel het is maar een mekaniek dat noodig is, om het stelsel der vrijheid best in voege te brengen. Heeft iemand, of hebben do liberalen een beter stelseldat zij het zeggen, dat zij het opgeven, en zij mogen verzekerd zijn, dat op denzelfden oogenblik alle katholieken dit stelsel zullen bijtreden. Doch, tot hiertoe kan men geen heter stelsel vinden, in dit geval is het heel gemakkelijk om begrijpen, dat ieder weldenkend en rechtzinnig man, zich er hij aansluiten zal. Wij beoogen maar eene zaak Vrijheid van den huisvader in den keus der school wij willen niet, neen hoeren liberalen, wij willen voor niets lor wereld, en wij zullen op dit punt nooit of nooit toegeven, dat arme katholieke werklieden belet zoudon mogen worden aan hunne kinderen een kristelijk onderwijs to bezorgen, lloo zoo de rijke liberalen kiezen voor hunne kinderen de katholieke scholen;want vergeet hot niet, beste vrienden, meer dan do twee derden der rijke antiklerikalen sturen hunne zonen en dochters bij nonnekons en paters; maar de arme, de nederige, de brave wroeters, die mogen hetzelfde onderwijs niet genieten als de rijke liberale kinderen Zal liet volk dat dulden, zal ons volk slaaf genoeg zijn, om zulke onmenschelijke dwingelandij te dragen? Wie durft dat bewerenNeen, liccron antiklerikalen, daar zult gij neven pakken.on bij «le eerste gelegenheid de beste, zal bet werkende volk, zich schitterend wreken op uwe al lo verre gaande verwaandheid. Met gansch de werkende lilas roepen wij Leve de vrijheid van den huisvader HOLLAND. Drama in een trein. In den sneltrein van Maastricht naar Nijmegen heeft zekere M.., te 'sGravenhago, een revolverschot gelost op een dame, met wie hij uit Aken kwam. Daar liet een schamp schot was. kwam zij er met een lichte ver wonding aan het hoofd van af. Een tweedo schot, dat op het eerste dadelijk volgde, loslo hij op zich zelf en ging door zijn hoofd. Da dood volgde onmiddelijk. Zijn lijk werd, nadat hot in do statie Jo Nijmegen was geschouwd, naar liet lijken huis overgebracht. De dame, die het laatst to Londen moet hebben gewoond, werd in het Wilhelmina-ziekenhuis opgenomen. FRANKRIJK De werkstaking der autogeleiders Dinsdag hebben de chauffeurs der Parij- zer auto-taxis hunne aangekondigde werksta king gehouden. Van de 2170 Parijzer taxis :ijn er slechts 22 uitgereden. Do chauffeurs hebben op verscheidene plaatsen betoogingen gehouden. Ter dood veroordeeld. De dagbladverkooper Charles Guérin, van Gouvillior, beticht van op 27 December to Remouville, een ouderling vermoord te lie'ï- ben, werd gisteren ter dood veroordcebL Guérin loochende iu de misdaad betrokken lo zijn. Een revolverheld Een bediende der Sociétó Générale va.* Parijs, Jules Mazerelte genaamd, die op 1 Mei laatstleden een revolverschot loste op eene afdeeling kurassiers, die de Place de la Concorde ontruimde, werd gisteren veroor deeld tot zes maand gevang. Een houwitser ontploft Soldalen van het 4-15,1,3 regiment waren in het kamp Auvours bezig een houwitser to behandelen, als deze plotseling ontplofte. Zekere Jules Wandon werd erg gewond aan het gelaat en de linkerhand Leon Guerin is de rechterhand afgerukt. De twee slachtoffers zijn naar het gasthuis m La Mans overgebracht. 45 Zes personen verdronken. Uit Le Havre wordt gemeldGisteren mor gend waren zes vrienden van Graville Sainte- Honorine, met een visschersbootje op do Seine gaan varen, als eensklaps liet hooljo omsloeg en de zes personen verdronken. De slachtoffers zijn Emiel Grancher, oud j jaar, wonende boulevard Sadi-Carnot, 81; Jan Briand. oud 30 jaar, bediende Joris Amelino, ond 21 jaar, wouende rue Hilaire- Coiomhel Le Pare, oud 50 jaar, wonendo •iie des Raflineries do zoon van dezen laat ste, oud 11 jaar, en juffrouw Germaine Lo Bras, oud 17 jaar, wonende rue Saint Ro- rnain, 8. Vreeselijk drama te Rouaan. De daglooner Arsène Hocquerelle losto drie revolverschoten op vrouw en lOjarig dochterken. Hij kwetste heiden nogal erg. Hocquerelle^ poogde zich daarna door hot hoofd te schieten, maar werd slechts licht ge wond. De moordenaar gaf zich aan den drank over en had zijne vrouw verplicht de echte lijke woonst lo verlaten en met zijne moeder te gaan leven. Laffe moord te Angers. Een rentenier M. Lliermille heeft na een twist om eeno geldkwestie, zijne zuster met hamer- en bijlslagen gedood. Hoewol de on gelukkige om hulp riep, sloeg de broeder door. Hij liet zo slechts los toen ze neerviel. Toen grendelde de moordenaar zijne deur vast en wanneer men hem kwam aanhouden, riep hij gedurig Dood mij Dood mij Do moordenaar zei dat hij zich bad willen zelfmoorden, doch om zijne zuster niet alleen te laten, had hij besloten ze eerst te doodon. Broedermoord. Een genaamde August De Clercq', 27 jaar oud, wonende to Kales, kwam gisteren zeer bedronken te huis. Met veel moeite gelukten zijne vrouw en zijn broeder er in, Hem le bed to krijgen doch hij riep voortdurend om drank. Toen zijne vrouw hem deed opmerken dat hij 's anderendaags nog kon drinken, sprong hij op en begon do vrouw to mishandelen. Op

De Volksstem | 1911 | | pagina 1