BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER 28 Resks .brieven van M. Vincent Diaricx 0 O Is 't zoo of is 't zee niet Nijveriieldsmodelien in België overzicht der wet Dramatischs brand te Molenbeek De dramas fer onafhankelijke zsilealeer 23-fèw€3r IIESI Bestuurder: J. Van Na ff el-De Gcndt. Bs oütrösrlüB gswezen-volksveriogcnwoordiser, reizenda ia Kongo Eens moeder wil Mrs twee kinderen levend verbranden Zeventiende jaargang n' 623. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 27 files IS! 6 'ASONNEMENTEN/ 7jp,$ maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreelcn van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 i>& TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 230, eureeelen s TE BRUSSEL ünacï-stsehcsi Scear.wrc^j 2S9. TE AALST KdOTflZlISt TE-SLSVC, Telefoon 114. AANKONDIGINGEN!'! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0;G0 3« bladz. (de regel) fr. 0.50 4o bladz. (de regel) fr. 0,30 Fin&nc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De bladen van alle gezindheden hou den zich onophoudelijk bezig met de schoolkwestie. De tegenpartij had wel besloten goene bespreking aan te van gen over de schoolwet, doch zij zullen van armoe cene andere houding moe ten aannemen. Önderlusschen is de bespreking sinds weken volop bezig in de dagbladen, in de meetingen en in de gemeenteraden. Talrijke brochuren en propagandabla den werden en worden overal rondge strooid. Wij zijn verheugd vast te kunnen stellen, dat onze vrienden hier aan de spits staan der werking, en toch zeggen wij, dat het nog niet voldoende is. Dat men liet goed in 't hoofd prente en hel geen oogenblik vergete, het is de propaganda die de doelmatigste en zekerste voorbereiding is voor de zege praal, en tusschen de propagandamid delen komt ver uit op de eerste plaats, het verspreiden van schriften en bla den. Geene enkele gemeente mag er zijn, waar al de menschen, we zeggen niet één, maar verscheidene schriften krijgen, die de nieuwe schoolwet, in gansch hare schoonheid en uitgebreid heid, doet kennen on waardeeren. In do antiklerikale gemeenteraden aar zelt men niet de aangenomen dagorden op de kosten der stadskas overal te doen drukken en uilplakken, zulks ge beurt raar of zelden, hij de katholieke gemeenteraden. Wij weten dat er tusschen onze vrienden zijn, die liet hij ons ook liever anders zagen gebeuren. Maar, hoe komt het toch, hooren wij vragen, dat do katholieken die dagorden ook niet doen drukken en openbaar maken op de kosten van de stad of do gemeente 'i Iloe het komt Gansch eenvoudig, omdat de katholieken altijd gematigd weten om te gaan met het geld der be lastingbetalers. Het zijn bijna uitslui- lelijk de antiklerikale besturen, die zich niet schamen het geld van alle burgers, aan te wenden tegen het ge dacht van de groote meerderheid dei- Belgen. Zoo is het andermaal geschied in de gemeenteraad van Brussel, van Luik en Antwerpen, om enkel, de bij zonderste te noemen. Het is goed daar de aandacht eens op te roepen. De tegenstrevers spannen al 't ge weld van do wereld in, om de men schen op te hitsen tegen de Regeering cn te doen gelooven dat er in liet land groote ontroering is. Tot nog toe is liet land buitengewoon kalm. De hit sige aanvallen komen alleen uit den mond van betaalde politiekers en dan nog is liet meer schijn dan werkelijk heid. We gaan dit even onderzoeken. I11 de meeste steden werd do school kwestie reeds besproken in den ge meenteraad. Te Gent was liet uiterst kalm. Te Brussel werden de antikleri kalen te woord gestaan door M. Theo- iloor. I11 Luik hebben de, katholieken zich zoo moedig verdedigd dat er drie dagen noodig waren om de dagorde te stemmen. Mijnheer Goblet heeft daar Jiet recht der burgers met veel talent doen zegevieren. Te Antwerpen was do strijd geheel en al ten voordeele der katholieken de kartellisten waren totaal machteloos iets ernstigs te ant woorden op de gezegdens van heeren Ryckmans en Hendrickx in Aalst onzelezers hebben het reeds breedvoerig kunnen nazien, - werden de liberalen letterlijk plat geslagen, onder de kra nige aanvallen van D1' Do Naeyer. En zoo geschiedt liet in gansch hut land. All De tegenstrevers hebben op die manier wel gelijk de bespreking te ver mijden en te saboteeren, want moest de schoolwet in het Parlement besproken w orden het is zeker dat de tegen partij leelijk gehavend uit den strijd te voorschijn zoude komen. Doch wij moeten hier nog een bij zonder woord zeggen over de ontroe ring die zoogezegd zon bestaan in het land. In al de gemeenteraden is hei stillekens afgeloopen, en in vele plaat sen ging het er kluchtig toe. In Ant werpen stolde men voor, de bespreking te gaan voortzetten, tusschen pint en pot, en liet voorstel werd onder alge- meenen bijval aangenomen. Getuigt zulks niet van eene lievige ontroering hij de politieke wereld En hier in Aalst Wij zijn overtuigd, dat het lang zal geleden zijn, eer men nog zulke ple- zanta vergadering heeft kunnen bijwo nen. Toen de opwerpingen der libera len werden weerlegd, scheen dit zoo buitengewoon juist en zoo ten volle in overeenstemming met de gezonde rede, dat geheel de raad, en de 'tegenpartij niet buitengesloten, in oen goedkeu rend gelach uitbarstte. Ja, hot was kermis in den raad, zooals het kermis was te Antwerpen, en zooals het ker mis zal zijn op vele plaatsen. En clan zouden de tegenstrevers durven bewe ren, dat het land verontwaardigd op staat tegen de nieuwe wet. Allez toe maakt dat wijs aan de ganzen Eene Commissie is gevormd geworden, dio haren zetel liéefl op het Bourspaleis. Zij heeft voor doel do Belgische wet aangaande de nijverheidseigendom grondig ie herzien. Deze Commissie bevat ecnon afgevaardig de van hot Staatsbestuur, de voornaamste leden van do syndicate kamers, alsmede af gevaardigden van Nijverheidskamers, In genieurs, vereenigingen, beroepsvereenigin- gen en andere groepen. De verouderde wet van 1806, aangaande de nijverheidsmoddellen, zal vooreerst nage zien worden, en do volgende punten staan bijzónder aan het dagorde 1Is het noodig van de gedeponeerde mo dellen te veropenharen of niet Door de tegenwoordige wet geschiedt het depot van modellen onder gesloten omslag, en het is bijgevolg onmogelijk te bestatigen of er een gegeven model wettelijk beschermd is. 2. Heeft het feit dat het model vóór het depot door den uitvinder gebruikt is voor ge volg, de vernietiging van het depot? (De tegenwoordige onzekerheid is in elk geval nadeelig). 3. Om geldig gedeponeerd te zijn, moet een model volkomen nieuw zijn% of is het vol doende, dat do toepassing op eene bepaalde nijverheid nieuw is Bij voorbeeld men maakt een nieuw model van flesch voor eene likeur heeft deze het recht op bescherming niettegenstaande reeds een zelfde model van flesch vroeger gebruikt is voor gansch ver schillende produkten, b. v. voor artsijenpro- dukten. Ander voorbeeld Een nijveraar wil aan vleeschexlract in vasten vorm eenen drie- li oekigen vorm geven. Mag men dit ongeldig noemen, aangezien driehoekige vormen reeds voor chocolade zijn gebruikt geweest. Het is de nij veraars en handelaars bolang- rijk hunne meening voor deze vragen te zeg gen, want elk der oplossingen waaronder moet gekozen worden heeft zijne voor- en nadoelen. De belanghebbenden zijn verzocht hunne meeniug kenbaar to maken aan den sekre- taris van de commissie, Jacques Gevers. St-Jansslraat 70, Antwerpen. cSda^es» De katholieke gemeen teraadsleden van Antwerpen hebben aan den heer Schollaert, kabinetshoofd, het volgende adres opgezonden Na eene lange bespreking heeft de meer derheid van den Gemeenteraad van Antwer pen een wensch gestemd, vijandig aan hel ontwerp van schoolwet. De ondergeteeken- den, gekozenen dor meeting, hebben geest driftig het ontwerp verdedigd en tegen den voorgestelden wensch gestemd. Als gekoze nen van ongeveer de helft der Antwerpsche bevolking, wenschen wij u geluk, lieer Minister, over het neergelegd schoolwetsont- werp en op onze beurt verlangen wij dat het ontwerp zonder verwijl gestemd worde. Een o^det^zesscfoe tïaeitraeS. To Venetië overweegt men ernstige plannen, lezen we in de «•- Lokal Anzoiter om een onderzeesciie tunnel naar de bekende bad plaats Lido te bouwen. De tunnel zal 10 nieter breed en behalve dubbelspoor voor de tram, een gaanpad voor de voetgangers heb ben. De lengte bedraagt 3600 meter, de lig ging is tot 13 meier onder het zeeoppervlak. De kosten worden op 12 miilioen lire beraamd Het plan gaat van bijzonderen uit. XIX. ycreeniging, 14 April 1011. Hst Vee. De gansche eigendom, dus 12 duizend hectaren, is afgesloten met ijzeren piketten en vijf pikkersdraden. De maïsvelden hebben bijzondere afslui tingen de weiden liggen, zonder afsluiting, de eene tegen de andere, 't Vee wordt in kud den gehouden door kaffers die op of rond de weiden wonen. Zoo zijn do ossen tegen die groote bergen, do koeien in de vlakte, de stieren rond den vijver ginder, de vaarzen rechts, de kalvers links, do paarden op hun eigene weide van de veulens afgezonderd, do schapen daar warr ander vee geen eten meer vindt. Elke kudde heeft zijn zwart man schap, dat fier is over zijn ambt en voor een stuk vee zijn leven te pande stelt. Al dc vruchten «ener streek afgeëten zijn, trekken do kaffers, met hunne kudden, naar een ander oord en zoo is hei gemakkelijk te begrijpen dat die zwervende zwarten geene noodwendigheid voelen duurzame huizen te bouwen. Als kaffers met hunne kudden aan komen, om ter plaats twee, drie maanden te verblijven, slaan ze een leemen hutje op, 't geen reeds bouwvallig zal zijn tegen dat ze het zullen verlaten, om elders hun hon denkot dit Woovd past beter-dan huis op te richten. De bouwtrant is overal de zelfde een vierkantig bruine klomp, met kleem gelijkgestréken, eene deur en een vensterraam mot planken, als ruiten. Het dak van geplooide» zink, neemt men mede het wordt gelegd boven de leemen muren en om den wind Ie beletten het weg terukken, laadt men het dak met zware zandsteenen. Het kafferskot dient slechts des 's nachts of als schuilplaats tegen de stortregens. Wanneer een kaffer vrouw en kinderen lieeft, zoekt hij eene vaste plaats, 't zij rond een magazijn of een ander gebouw. Die huisvader draagt meer zorg van zijne woning deze is dikwijls vervaardigd uit zinken platen, 'tgoon ook het geval is voor de huizen der bestuurders. Het huis van eenen bestuurder is veel grooter, bevat kamers, heeft een dubbel afdalend dak, terwijl bij bet kaffer hutje het dak van op den voorgevel naar don achterkant afdaalt. Dat gestatig verhuizen geeft een zonderling uitzicht aan de streek overal waar ze de oogen richt staan er stukken van leemen huizen zonder dak. Hier zijn er nog vier muren, ginder een voor- en achtergevel, daar een rechten hoek, op een andere plaats slecht het overblijfsel van eenen muur, zoo danig dat men zich in eene verwoeste oorlogs- streek zoo denken. Al die stukken van hutten zullen wederom eens lo pas komen 't is zooveel gewonnen op den vijand de muren die recht bleven, hebben hunne proef gedaan en wanneer de kudden hier wederom zullen grazen, zal de kaffer minder te werken heb ben om zijne krullebolin 't droog te zetten. Veel puinen treft men aan van huizen die het concentratiekamp dor gevangene boeren geweest zijn. Veel vrouwen cn kinderen zijn daar van onlbeering gestorven. Wreede herinnering Zolders, kelders, trappen of schouwen zijn niet te vinden in die kleemen klompen. Wanneer een kaffer vuur moest aansteken, doel hij dat voor de deur, in open lucht. Twee stecnen zijn voldoende voor zijn houten vuur op deze eenvoudige kachel plaatst hij een ijzeren pot met water en drie of vier maïs toppen per man weldra is de pot aan 't koken cn do kaffers, door den reuk aangelokt, komen toegeloopen, nemen met eenen slok de maïstoppon uit 't kokend water, blazen en bijten zoo driftig en rap dat ze de maïs binnen geslokt hebben, voor dat wij hem aan den mond zouden durven zetten. Het vee is meest van inlandsch ras, ge wonnen uit Durams en Afrikaansche koeien. Doorgaans heeft dal vee een goede voortrein maar liet achtergedeelte laat te wenschen. De paarden zijn klein, maar taaide ezels en muilezels zijn groot en sterk. Wonderwel geschikt om hier dienst te bewijzen. Wild is er in overvloed patrijzen met gansche kudden, wilde eenden, ganzen en fezanten; do hazen springen van onder de! poolen der paarden stekelverkcns zijn or ook. Wij hebben hunne stekels opgeraapt en hunne hollen in den grond gezien. Antilopen zijn prachtige dieren, eens ontmoetten wij er vier en een volgenden keer twee. We pro beerden die bokken den weg lo snijden door hot verdeden en het snelloopen onzer paar den, doch ie vergeefs. Antilopen mag men niet schieten, daar ze nog te klein in getal zijn. Als vogels zijn er veel valken, torteldui ven, zwarte kraaien en ook kraaien met wille borst. Een vogel die e-eae bijzondere molding verdient, is de ooievfar. welk men bijna aan eiken vijver aantreft. Rond dc ossen en koeien vliegt, springt en leeft een witte vogel Pique boeuf genaamd, die do koeien tracht te bevrijden van vliegen, tiks en luizen. Eene boet van 500 frank dreig! deze die zoo een nuttigen vogel durft afschieten. Twee onzer reisgezellen beweren dat men de zelfde vogels in Amerika aantreft. Dc buisvogcls zijn de zelfde als bij ons. Van lijd tot tijd vangt men eenen vos in de val, en men schept genoegen het vosken op band te leggen gelijk eenen hond. Van ziekten onder het vee klaagt men niet. De eenigste voorzorg die men neemt, is het vee 's nachts van de vijvers af lo houden, ten einde het tegen muggen en kwade vliegen te bevrijden. Da vette beesten verkoopt men per gansche kudden, want de bestuurders hebben te veel bezigheid om met beesten ter markt te gaan dat fs werk voor anderen en zoo doet liier elk zijnen stielmen leeft en laat leven. CongotbOTTER. Een vreeselijk drama heeft gisteren Riom (Frankrijk) in opschudding gebracht. Eene moeder heeft cr gepoogd hare twee kinderen levend te verbranden, door haar in een0 kamer op te sluiten cn hot vuur aan de woning te steken. Woensdag morgend zagen voorbijgangers rook opstijgen uit een venster van iiet huis, bewoond door de familie Vigneron te Riom. Daar zij vrouw Vigneron conige 0ogen blikken te voren nog gezien hadden in een naburig huis, gingen zij haar verwittigen. In plaats van naar huis te komen, nam do vrouw echter de vlucht. Geburen braken dan do deur der brandende woning open, en gelukten er in de twee kin deren der echtgenoolen Vigneron to redden. De arme kleinen waren reeds lialf verstikt. Vrouw Vigneron werd kort nadien aange houden. Men dacht eerst de ongelukkige zinneloos geworden was, doch zij bekende weldra dat zij gepoogd had hare kinderen levend te doen verbranden om zich te wreken op haar echtgenoot, die haar gedurig mis handelde. Daar hij zijne kinderen aanbad, wilde zij de arme kleinen op ellendige wijze doen om komen, om zich op hem te wreken. Do afwezigheid van haren man te baal nemende, had zij het bed met pelrool be goten, nadat hare twee kinderen ingeslapen waren. Do helleveeg stak er dan het vuur aan en kwam eer.ige oogenblikken later zien, of alles goed brandde. Hare kinderen, ge wekt door de vlammen, bemerkten haar als dan, en smeekten hartverscheurend dat zij hen zou redden, doch de ellendolingo trok do deur too en vertrok. Aan den onderzoeksrechter verklaarde zij nog, dat zij spijt had, dat do anno kleinen niet bezweken waren. De ontaarde moeder is opgesloten. Een steenbakker verkoeld. Woensdag nacht, rond 12 1/1 uur, is brand uitgebroken op de steengelagen van M. De- champs, gevestigd Begijnenstraat te Molen- Leek, in den omtrek van den velodroom van Karreveld. Het vuur brak uit in een klein gebouw waar de steenbakkers slapen. Deze werklieden hadden 's avonds in dit gebouw hun avondmaal bereid en begingen de onvoor zichtigheid hel vuur te laten branden. Ter wijl zij sliepen, deelde het vuur zich aan het gebouw en aan de strooien mallen, voor dc deur opgehoopt, mede, zoodat, wanneer de slapers ontwaakten, het gansche gebouw aan een vuurpoel geleek. De meesten konden zich redden met door de vlammen- heen te sprin gen, doch de 40 jarige steenbakker Emiel Joly, van Meirelbeke-Gent word door den rook verslikt en kon niet meer vluchten. Dc brandweer die het vuur bluschle, vond zijn verkoold lijk onder het puin. Een ander werkman, Adolf Bogaert, 23 jaar, van Meerbeke, word zwaar verbrand aan handen een beenen met door do vlammen 10 springen. Hij is ter verpleging in het ge meentehospitaal opgenomen. Het lijk van Em. Joly werd naar het doo- denhuis der gemeente gebracht en zijne familie van dit smartelijk drama op de hoogte gestold. Staatkundig Overzicht Heiland. Hel nieuw douaneniaricf zal eerstdaags in de af deeling en besproken toon den. Bs linkerzijde verzette zich tegen het verzenden naar de afdeel ingen, daar zij beiccerdedal dc belanghebbenden geen tijd hadden om hunne klachten in te dienen cn de afgevaardigden het voorstel niet konden onderzoeken Oostenrijk. Een wetsontwerpwaarbij hei leger op nieuwe grondvesten ingericht wordtwerd Woensdag aan de Hongaar- sche Kamer onderworpenAlgemeen wordt gedacht, dat alhoewel de hervorming mer kelijkx'.itgavcn sol vergen, de nieuwe Icger- icet, toch zal gestemd worden. Engeland. De Keizerlijke Conferentie heeft ie Londen hare eerste zitting gehou den, onder voorzitterschap ran M. Asquith. Al de groote Engelsche koloniën waren vertegenwoordigd. De Conferentie zal ver scheidene dagen moeten zetelen, daar ver scheidene belangrijke punten op dc dagorde slaan. Portugal. Dagelijks wordt al meer en meer het gerucht verspreiddat eene tegen omwenteling zal plaats hebben. De konings- gezinden zouden overal vele aanhangers hebben en niet lang meer wachten om han delend op te treden. Te Porto werden verle den week nog 31 personen aangehouden onder verdenking van samenzweerderij, Een eigenaar van Si-Gilles du Gard, Fran krijk, M. Alexander Blanc, was eenige dagen geleden door zijne vrouw verlaten geworden. Wetende dat zij naar, Marseillo getrokken was, en vermoedende, dat zij daar met oen anderen leefde, ging Blanc de plicht,vergeten vrouw opzoeken. Toen hij geheel den dag rondgedwaald had, zonder zijne vrouw te ontdokken,ging hij 's avonds naar den cirkus, denkende ze daar to vinden. Onderweg© zag hij haar in gezolschap van een hakker van St-Gilles du Gard, zekeren. Jean Michel, in een koffiehuis zitten. Blanc trad er ook binnen, en wilde zijne vrouw dwingen hem naar huis !e vergezellen. De vrouw weigerdo,waarop Blanc een revol ver te voorschijn haalde en oen schot loste op zijne vrouw. Deze werd in hot hoofd getrof fen en stortte dood ten gronde. Een twoede schot trof Michel en ook deze bleef op don slag dood. De moordenaar liet zich aanhouden en ontwapenen zonder tegenstand to bieden. De plichlvergeten vrouw was sinds veer tien jaar gehuwd cn moeder van 2 kinderen. Michel was ook gehuwd en vader van 3 kin deren. Alexander Blanc is opgesloten. FRANKRIJK Wielrijder gedood. Tijdens oen wielrijderskocrs, aan de Poort van Bergen, to Valenciennes, deed oen der renners een val waarhij hij den dood vond. Do koers werd dadelijk geschorst. Doodelijk ongeval. Een erg ongeval dat eene familie van Was- quelial in rouw dompelt, had plaats te Grois. Mej. Aline Lebbrecht, welke eene wasscherij heeft to Wasquenal, was op'rondo bij hare klanten. Rond 0 uro 20 keerde zij naar Croix terug in den Trocadero. Eensklaps, aan den draai der slraat, kwam haar karretje in botsing met een tramway en werd omgeworpen. Mej. Lebbreclit werd ten grondo geslingerd on den schedel gebro ken. Eenige oogenblikken lalor gaf zij den geest. Dq ramp van lssy-les-Mou!ineaux. "Woensdag avond, om 81/2 ure, was do toestand van M. Monis, de kabinetsoversto, zoo voldoende mogelijk. Indien zich geene verwikkelingen voordoen, mag men gerust zeggen, dal M. Monis or nog zal doorkomen. Gisteren morgend ontving hij hel bezoek van M. Falliêres, die hem geluk kwam wen schen om zijne spoedige be tonus. 's Namiddags ontving hij MM. Delcasséen Gaillaux, met wie hij zicli langdurig over do kabinetszaken onderhield. M. Monis heeft zijn zoon bij Mad. Ber- teaux, weduwe van den minister van Oorlog gezonden, om haar zijne deelneming to gaan betuigen. Ullmo zou ontsnapt zijn. De gewezen schccpsoflïeior Ullmo, dio lot verscheidene jaren galeistraf veroordeeld was, wegens hoogverraad en dio op Guyanna opgesloten was, zou naar een Par ijzer mor goudblad meldt, ontsnapt zijn.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1