BUITENLAND. <t* c* 'T EEN EN 'T ANDER Bloedige botsing te Parijs. Waar heerscht de verdrukking ,!D J&. G- 33 X_< ZO BestuurderJ. Van truffel-De ücndt. Os aap komt uit c3© mouw Stoutmoedige diefstal te Brussel Dramatische brand. EENE ZAAK CHIPPEN TE NEW-YORK Eene menseheiijacht op liet (lak. Zeventiende jaargang nr J28. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 2 Juni 191 I ABONNEMENTEN^ Zes waanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posTbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «g* M TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «j» BUREEL-EN TE BRBSSEL I TE AALST 230, fiaachtschen Steenweg, 230. 9, Kericstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN i KI. aanl". (1 tot 1 k). rog.) fr. 0 00 3e blaaz. (de regel) fr. 0.30 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Fiaanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Retïamen (per regel) fr 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 llecht. herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Godsdienst heeft niets te maken met politiek. Is 't zoo niet, lieeren socialisten, dak gij uwe onnoozele dutsen zoekt aan den tarstok te plakken Ah Godsdienst heeft niets te maken met de socialisti sche politiek De valsche huichelaars uit het roode kraam hebben dit verle den Zondag voor de zooveelste maal nog eens bewezen. Te Rotheux tegen Seraing hadden Zondag' groole en plechtige godsdien stige feesten plaats. Een klooster moest gewijd en de kinderen der gemeente gevormd worden. De priesters in hun wit gewaad, de jonge meisjes en juf fers, mooi en bevallig uitgedost, en het overgroote deel der bevolking, stonden processiegewijs de komst van den Bisschop van Luik te verbeiden. Daar op eens komt Mer Rutten aange reden hij stopt en stapt uit den auto mobiel. De beminde kelkvoogd wordt door de lieve kinderstemmen en door de. deltige bevolking onthaald op den vriendelijken kreet Leve Monseig neur - Ongelukkiglijk was er op de gemeente eene razende bende aanwe zig. Het waren socialisten, uit Rotheux, Seraing en omstreken. Met opzet ston den zij op wacht naar de komst van den Bisschopen toen de kinderen met blijde borst riepen Levé Monseig neur, dan kwfnnen de baatdragers dit vroolijko feest storen en schreeuw den als bezetenen..: Weg met Mon seigneur. - Doch weldra bemoeiden er zich de katholieke muziekanten mede, en zij speelden op hunne instrumenten zoo gloedvol en zoo geestdriftig den Brabanconne,gelijk zij het nog nooit in hun leven met meer overtuiging had den gedaan. Zoo toog de stoet kerke- waarts. De lieldenstreken van de roode schuimer^waren echter niet voltrokken. Zij liepen door do processie, en brach ten er t'allen kante verwarring en wanorde. Aan de kerk gekomen, wil den de goddeloozen mede binnen gaan, doch zij werden door de gendarmen den pas afgesneden. Onderwijl hielden zij eene meeting in open lucht, en bra ken er een vloed van scheldwoorden uit. De geloovigen waren echter in af zonderlijke groepen buiten gekomen, en zoo werden zij belet hier nog meer bandietenstreken te verrichten. Hun haat was echter niet gekoeld. 's Nachts van elf uren tot midder nacht, gingen zij naar het gesticht der broeders en verbrijzelden er al de rui ten, terwijl de broeders zich reeds te rust hadden begeven. Hetzelfde vanda- lenwerk hebben zij verricht in 't klein college, in den katholieken kring, in de pastorij, in de woningen der pries ters en in het huis van een professor der middelbare schoolDe rekels hebben zelf verscheidene elektrieke lantaarns verbrijzeld. Ziedaar een staaltje van de vrij heidsliefde dier tirannen ziedaar den eerbied van die schelmen voor de over tuiging van hunne medeburgers. En zulke gasten zouden de pretentie heb ben het bestuur van ons land in handen te krijgen met zulke bende schamen zich de liberale heeren niet, ééne kliek te vormen. Wij hopen nochtans, dat de bevoegde overheid de noodige voet slappen zal aanwenden en alliet moge lijke zal doen om de plichtigen te ont dekken en te straffen. Zouden de liberalen andermaal den droeven moed bezitten, zulke schuimers te verdedigen Weest voorzichtig libe rale Heeren zoo min als nu de ker ken, de scholen, de kringen en de woningen der katholieken door het gepuis ontzien worden zoo min ook zullen zij later ontzien uwe huizen, uwe gebouwen, uwe inrichtingen en uwe fabrieken te verbrijzelen en te vernie tigen. En gij zult des te min reden hebben van klagen, omdat gij derecht- slreeksche medeplichtigen zult zijn van uw eigen ondergang. Thans ware het gewichtig, die per sonen te kennen, die hebben aangezet tot die schurkenstreek, want de handen die werken, gehoorzamen maar aan een bevel dat door het verstand wordt gegeven. Die ophitsers zouden moeten gekend zijn immers, het zijn niet de onwetende, opgezweepte, dronken- gemaakte en verdwaalde werklieden diedegroote schuldigen zijn; dezen zijn meer te'beklagen maar de groote plichtigende koofdplichtigen zij n dezen die door woord en pen, onbewuste menscken hebben aangespoord tot zul ke omnensckelijke uitspattingen. Zou den zij zooals altijd weer onzichtbaar achter de schermen ver- horgen zitten? Het ware niet te ver wonderen. Do deltige bevolking echter is verwittigd. Zij weet wat haar te ver wachten staat van de volksmisleiders. Staatkundig Overzicht Turkye. Alle dagen krijgt men wat nieuws te hooren over de betrekkingen in de omstreken van Turkye. Thans wordt gemeld dat de betrekkingen tusschen Turkye en Montenegro zoozeer verbeterd zijn, dat Koning Nikolaas van Montenegro binnen kort een bezoek zal brengen aan Constanti- nopel. Rusland. Wat er in het Zuiden van Rusland omgaatweet men nietdoch zeker is het, dat de Russische vloot der Zwarte Zee bevel ontvangen heeft ohmiddelijk alles in gereedheid te brengenom op het eerste bevel zee te kiezen. Engeland. Het scheidsverdrag dat En geland met de Vereenig de Staten gesloten heeftstaat Japan in het geheel niet aan. Ook is het zekerdat het Japaansvh-En gel sch verdrag, dat in 1915 eindigtniet zal vernieuwd worden. Daardoor zou Enge land verplicht zijn, overgroote uitgaven te doendaar zijne vloot in den Stillen Oceaan merkelijk zou moeten vermeerderd worden. Mexiko. Nauwelijks is de vrede getee- kernl, of reeds wordt een komplot ontdekt tegen het leven van den leider der oproer lingen, generaal Madero. De Boerengene raal Jan de Villiers en een rijke Amerikaan zouden aangehouden zijn. Zeven mijnwerkers ingesloten Dinsdag avond bad in den put St-Felix, der mijnen van Rieu-du-Goeur, te Queregnon eene instorting plaats. Zeven werklieden die daar in eene gaanderij, op eene diepte van 725 meters aan 't werk waren, werden in gesloten of begraven. Onmiddelijk werd het alarm gegeven, en spoedig werden do reddigswerken aange vangen. De massa welke neergestort was, was echter zeer groot en Woensdag morgend zag of hoorde men nog niets van de ongeluk- kigen. Dezen waren de genaamde Desiré Libert, Louis Laurent, Augustin Gen art en Alfred Ruelle van Paturages. Henri Lehoit en Jean Descarpes, van Quaregnon en Prosper La- farce van Wasmes. Allen waren gehuwd en vader van familie. Het gerucht was spoedig verspreid gewor den te Quaregnon en eene hevige ontroeriug maakte zich van de inwoners meester. Alle hoop werd evenwel nog niet verloren gegeven. Woensdag namiddag gelukte men er ein delijk in de neergestorte massa te doorboo- ren. De ingesloten werden allen levend teruggevonden. Met eene ware verlichting werd de blijde tijding door do angstige menigte vernomen. Een kroningsgeschenk; De stad Norwich zal koning George, bij diens kroning, een eigenaardig geschenk aanbie den. Norwich is wijd en zijd bekend om bare kanariekweekerijen alle bewoners haast, een vier duizendtal, fokken de gevleugelde zangers; en voeren ieder jaar ruim veertig duizend exemplaren uit, waarvan minstens twintig duizend naar New-York. liet geschenk, dat deze stad den koning zal aanbieden, zal dan ook natuurlijk een kanarietje zijn. De vogel, daarvoor uit gekozen, is door eene commissie van vak- mensclien uit het puikje der kanaries ge zocht en zal worden aangeboden in een zwaar vergulde kooi, die met het wapen van den koning versierd is. De waarde van deu vogel wordt op 2500 frank geraamd. Wat Los*a»d zegde Wel wat volksvertegenwoordiger Lorand in 1803 zegde, dient heden overal en luid herhaald, hij sprak als volgt DE ONZIJDIGHEID IS NIET AAN NEEMBAAR DOOR DE KATHOLIEKEN. EN MET REDEN. ONZIJDIGHEID IS SLECHTS ZINSBEDROG. En wat doet diezelfde Lorand, liberale volksvertegenwoordiger nu Nu huilt hij met liberalen en socialisten tegen de nieuwe schoolwet, tegen de katho lieke scholen en wil Al de kinderen in onzij dige wereldlijke scholen bijeenbrengen, iets wat hij vroeger radikaal afkeurde. Wat kazakkeerder Het drósagt dooi*a Eene plaats van raadsheer bij het Beroepshof van Brus sel is open de kandidaten waren aan te duiden door het Beroepshof en door den Provincieraad van Antwerpen. Een der kandidaten, welke zich aan den provincieraad voorstelde, deed onder andere gelden dat liij Vlaamsche taal machtig is. 't Is de eerste maal dat zulks gebeurt en het is waard vermeld te.worden, zooveel te meer dat de^ïechter die zijne kennis der Vlaamsche taal deed gelden, tot de recht bank van Brussel behoort, waar do rechters die op de kennis van het Vlaamsch kunnen bogen, niet zeer talrijk zijn. Het zou nochtans behooren dat allen Vlaamsch kennen, daar de overgroote meer derheid der bevolking van liet arrondisse ment Brussel Vlaamsch is. De viiegmacbieiien in het Belgisch lege^, De minister van 1 Oorlog heeft reeds üe volgende maatregelen genomen voor liet gebruik. Het leger te velde zal eene vliegersafdee ling begrijpen, voorzien van acht viiegma- chienen. Vier dier toestellen zullen gekocht worden in vredestijd en do vier anderen op- geëischt. De forten zullen veertien vliegma- chienen krijgen Antwerpen. 6 Luik, 4 en Namen 4. Behalve twee, die in vredestijd zullen gekocht worden,zullen die machienen enkel in oorlogstijd aangeschaft worden. Elk vliegmachien zal door twee officieren bestuurd worden, elk in het bezit van een vliegersbrevet, de eene oflicier als loods en de andere als verkenner. Woensdag morgend, rond S ure, toen de bedienden van een schoenmagazijn der Nieuwstraat naar hun werk kwamen, stelden zij vast dat de schuiflade opengebroken was en dat alles geledigd was. Eene som van 250 frank was verdwenen. In het magazijn waren verscheidene doozen, welke schoenen bevat ten, overhoop geworpen. De dief moet echter bemerkt hebben dat het fabriekmerk in de schoenen geprent stond, want nij heeft de schoenen niet medegenomen. De deur welke op den koer uitgeeft, was opengebroken. Deze koer kwam juist recht over deze van een brillenmagazijn der St- Michielsslraat. De dief moet langs het brillenmagazijn op den koer gekomen zijn, daar de voordeur van hel schoenmagazijn gesloten gebleven is. De portierster van liet brillenmagazijn heeft verklaard, dal zij rond 5 3/4 ure 's mor- gends gewekt werd door een zonderling ge rucht. Toen zij ging zien, zag zij een kerel op den koer der woning. Daar de vrouw echter alleen te huis was, had zij niet durven om hulp roepen. Men kan echter maar niet hegrijpen, hoe het mogelijk is. dat de dief in het brillenma gazijn binnengeraakt is. daar ook dezes voor deur zorgvuldig gesloten bleef. Een onder-, zoek is geopend. Elf politieagenten gekwetst Woensdag morgend om 7 3 4 ure, moest eene jonge oproermaakster, Mcj. Madeleine Marc, die wegens de woelingen van 1° Mei, tot eene maand gevang veroordeeld was, uit het gevang ontslagen worden. Hare vrienden van La Guerre Sociale hadden besloten haar lo gaan afhalen. Rond 7 1/2 ure stonden 25 jonge oproer makers en talrijke nieuwsgierigen voor het gevang. Het word echter 8 ure en nog was de ge vangene niet buiten. Alsdan besloot M. Al- meroy.da te gaan vragen, wanneer zij zou mogen vertrekken. Weinige oogenblikken later verliet zij met hem het gevang. Men wilde haar naar het redactiebureel van La Guerre Sociale leiden, alwaar haar de eerewijn zou aange boden worden. Eensklaps ontstónd eene hevige botsing met de policie. Revolverschoten weerklon ken en de policie trok den sabel en talrijke heloogers en zelf policieagenlen werden ge kwetst. Toen de policie de heloogers wilde uiteen drijven, gaf een dezer een signaal Dij middel van een fluitje en eene nieuwe botsing had plaats. Middelerwijl waren Mej. Mare en de op steller van het oproerig blad verdwenen. liet duurde oen vol uur, vooraleer de orde hersteld was. Twee dooden en twee erg verbranden. Een staalbewerker, Boulanger genaamd, van Trois Ponls (Groot Hertogdom), had zich naar de kermis van Rockerunge, een nabu rig dorp begeven, in gezelschap van zijne vrouw, na hunne kinderen, meisjes van 11 en 9 jaar, en een jongen van 7 jaar, te bed te hebben gedaan. In do kamer lieten zij een petroollamp branden. Rond 10 ure, bestatigden personen die de woon voorbij kwamen, dat rook uit de roten van de slaapkamer ontsnapte. Tevens hoorden zij de kleinen om hulp roepen. Louis Bertheer, een jongen van 19 jaar. plaatste eene ladder tegen den gevel, en klom naar het venster op. Op zeker oogenblik echter, schoof de ladder uit, den jongen medesle pend, die in zijnen val de ruggraat brak. Hij stierf een paar uren later, slachtoffer van zijn moed en zelfopoffering. Ondertusschen zette de brand zijne ver woestingen voort, en had weldra eene aan palende schuur bereikt, waar verscheidene duizenden kilos hooi en strooi vernield wer den. Toen men er- toé kwam, het vuur te dooven en in huis te dringen, gaven de twee meisjes geen teeken van leven meer. Zij had den hun lichaam met brandwonden overdekt, welke gelukkig, niet doodelijk schijnen. Het hoofdhaar van een hunner was teenemaal af gebrand en het andere meisje zal denkelijk den voet moeten afgezet worden. Het knaapje was reeds bezweken. De scherven der stuk gesprongen lamp, werden op hot bed teruggevonden. In de maand Februari laatstleden ver dween te New-York zekere Mevrouw Scheid, eene dagbladschrijfster, die onver droten kampte voor de rechten der vrouw. Haar man verdween eenige dagen later op even onverklaarbare wijze. Gisteren werd haar sterk ontbonden lijk ontdekt in den kelder van het huis, dat de echtelingen verleden jaar huurden en tot Februari laatst bewoond hadden. Toen men Scheid achter zijne wederhelft had gevraagd, verklaarde hij dat zij naar Cheveland getrokken was, waar zij een uit levend familielid oppaste. Iedereen liad vrede met (lezen uitleg en de ontdekking van het lijk verwekte zoovele verbazing als gruwel. Immers de gehuwden leefden schijnbaar toch in de beste overeen stemming en niets liet in de verste verte vermoeden, dat het gruwzame ooit lusschen hen komen zou. Gedurenden den tijd van heider afwezig heid, betaalde Scheid regelmatigde huishuur, maar had do schoonmaakster laten weten dat het onnoodig was zich verder met den kuiseh in te laten. Eenige dagen geleden nu, werden de mede bewoners van dit huis onuitstaanbare reu ken gewaar.die bleken uit bedoeld kwartier te ontsnappen. Zij braken binnen en deden ue schromelijke ontdekking van liet lijk. onder den invloed van eeno kalklaag half verleerd. De policie vond Scheid zonder groote moeite. Hij loochende, maar kon zijn gedrag op geenerlei wijze uitleggen. Door vragen overvallen,haalde hij weer de oude leugen van vroeger op en hield staan, dat zijne vrouw sinds Februari laatst was aangegaan, hem ineen brief verzoekend nooit eenige poging te doen om te weten waar zij gebleven was. Daar hij tot geen bekentenis te dwingen was, bracht men Scheid voor het lijk zijner vrouw. Hij viel in bezwijming zoodra Dij zich voor het stoffelijk overblijfsel bevond, maar bleef nadien toch loochenen. Sinds lang reeds werd zekere Jan L..., opgezocht wegens weglooperij uil hel leger. Onlangs nog werd L. tot eene gevangenis straf verwezen wegens diefstal. Dinsdag avond vernam de policie dat de onvindbare kerel eene zolderkamer gehuurd had in een huis cfer klein kasteelstraat. Woensdag morgend, bij het krieken van den dag. trok de policie er dus heen. Toen de policie echter op de deur klopte, kreeg zij geen antwoord. Door het sleulelg-at bemerkte de policie echter dat de kerel door het dakvenster op hel dak klom. Een policieadjunkt achtervolgde den kerel langs een ander zoldervenster. Na verschei dene gevaarlijke sprongen, van liet eene venster naar het andere, zag de kerel dal hij vóór een hoog huis kwam en niet verder meer kon. 11ij stampte dan het. venster der slaapkamer van de eclitgenoolen S.., in, liet zich in de zolderkamer glijden, opende da deur en liep snel van de trappen. De policieadjunkt aarzelde geen oogen blik, doch sprong van eeno hoogte van onge veer 5 meters op den koer der woning, op gevaar af zich armen en beenen te breken. Daar viel de kerel hem in handen. Deze bood hevigen tegenstand, doch met de hulp van eenige policieagenlen kon de kerel spoe dig lot onmacht gebracht en opgesloten wor den. De tegenstrevers, niets kunnende inbren gen tegen het maehtig-sehoon princiep van de vrijheid van den huisvader, zeggen dat die vrijheid niet bestaat. In vele gevallen is dit waar, omdat er door sommige personen drukking wordt uitgeoefend. Minister Schol- leert heeft die drukking erkend en juist daarom heeft hij zulke strenge straffen voor zien tegen de verdrukkers van do vrijheid Van den hui/cader... Wij hoorden onlangs een liberaal opperhoofd een voorbeeld aan halen van de drukking, door een katholiek uitgeoefend op een armen mensch. De katho liek zei aan den armen mensch, dat. zoo hij zijn kind geen godsdienstig onderwijs gaf, hij hem niet meer ondersteundeWij doen opmerken dat. feitelijk niemand iets kan in brengen tegen een persoon, die zijn eigen geld naar eigen welmeenen aan goede wer- ken'besleedt. En toch zal door de nieuwe wet, zulke drukking streng gestraft wórden. Maar er is wat anders, namelijk als het geld der openbare liefdadigheid, het geld van al do belastingbetalers, legen de overtuiging der arme lieden wordt aangewend. Liberalen spreken van enkele voorbeeldend;o dan toch allen maar een persoonlijk karakter dragen wij liehben het hier over zaken die een alge meen, een openhaar karakter dragen. Welke onderwijzer uit de stadsscholen van Antwerpen of Brussel, of Gent of Luik, of uit al de goddelooze gemeentebesturen, welke officiöele onderwijzer durft er zijne kinderen naar eene katholieke school sturen? Antwoordt daarop, kleppers van liberalen en socialisten In Haine-sur-Paul heeft het gemeentebestuur aan den onderwijzer dier gemeente, die waarlijk katholiek was geble ven, formeel verboden zijn zoon naar do katholieke normaalschool van Bonne Espé- rance te sturen. Wat dunkt u daarvan In 1880 werden er in Antwerpen 1800, ja achlion honderd arme familiön van de open bare weldadigheid geschrabt, omdat zij wei gerden hunne kinderen naar do liberale ge meentescholen te sturen. 1800 is wat meer dan een of twee afzonderlijke gevallen, dcor onze tegenstrevers te onzen laste aangehaald. En vergeet niet dit enorm verschil. Do katholieken geven van hun eigen centen, betalen uit hun eigen zak, maar de weldadig heid die do liberalen plegen, komt uit den zak van alle belastingbetalers. Wij hoeven dus niet to vreezen onze ge dragslijn in vergelijking lo stellen met dit onzer tegenstrevers. Het verschil is groot er dan dit tusschen den nacht en den dag, lus schen de zon en de i»ann, tusschen den al en den niet... De vrijheid van den huisvader moet geëerbiedigd worden en al wie daar tegen drukking pleegt, zal de voorgcschre- vene straffen ondergaan. Dat de tegenstre vers die vrijheid niet geerno erkennen, nemen wij geerno aan zij leven onkel on uitsïuitelijk van de drukking op hunne on- derhoorigen. FRANKRIJK Nog al een vlieger gevallen De Fransche luitenant Ménard, die thans bezig is de Rondo van Frankrijk te doen, is te Ambarès,niet ver van Bordeaux gevallen. De vlieger ontkwam het ongedeerd, doch zijn toestel is erg beschadigd. Het zal ter plaats hersteld worden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1