SINXEN T EEN EN '1 ANDER Reeks brieven van M. Vincent Diericx Eens ffltiltöi'ij te Duinkerks ONZE VÖLKSREÏS NAAR ROME BrusssSsche Briefwisseling De Amerikaansche zaak Crippen. ID A. <Or 13 H, X3 Volgens het oud christen gebruik xvenschen wij aan al onze lezers eenen zaligen feestdag' van Sinxen. Sinxen is de groote plechtigheid waarop wij op eene bijzondere wijze God den 11. Geest, den derden persoon der H. Drievuldigheid vereeren. Ilij immers is het die door zijne goddelijke inspraken het' aanschijn der aarde her nieuwt. Hij was het, die door den mond van heilige mannen de heinelsche waarheden aan hel uitverkoren volk van Israël veropenbaarde, die de profeten verlichtteen de gewijde schrijvers hij stond hen alles ingevende wat in de II. Schriftuur vervat is en hen vrijwa rende van alle dwaling. Doch het is bijzonderlijk Zijne ne- dordaling over de Apostelen welke wij op liet plechtig liooggelijde herinneren en de uitwerkselen welke deze groote gebeurtenis teweeg bracht. Ziet, welke wonderlijke verandering er in de Apostelen is ontstaan. Vóór de kornst van den II. Geest waren zij flauwhartig en schroomval lig vol vrees voor de Joden hadden zij de deuren en de vensters van het Conakel gesloten, doch nauwelijks had de Gever vanille g'oed hun zijne gaven in volle mate medegedeeld, of men ziet ze herschapen in ganscli andere menschen. Niets kan hen terughouden om het goddelijk vuur dat rut in hunne herten Waakt,aan andere mede te deelen. Hoort hoe deJI. Petrus, het hoofd der Apostelen, lot de toegestroomde menigte het woord richt. Hoe diep is hij doordrongen van zijne heilige zeu ding en met welke overtuiging weer galmt zijne machtige stem Niels weerstaat aan zulke manhaf tige wolsprekendheid en nog denzelf den dag ontvangen meer dan vijf dui zend personen het II. Doopsel. Wie herschiep de apostelen en do toehoorders in gansch andere men schen Het was de II. Geest, welke de ver standen verlichtte en het hert dier personen neigde naar hel ware, naar hel goede. Ach op onze. dagen hoevole ver dwaalden leven in de duisternissen, verre van alle licht en leven. Iloevelen zijn er ook llauwhertig, vol van men- sehelijk opzicht, die den moed niet hebben zich los te scheuren en de ban den te verbreken, welke hunne ziel kluisteren. O! mochten zij ook eens, bestraald door het hemelsch licht der genade, veranderen in andere menschen. Als dan zouden zij ook ondervinden hoe zoet het juk des Heeren is en hoe licht het is om dragen. Alsdan zouden zij slechts leven tot stichting en voordeel van anderen. Overal de rechte baan bewandelende en aan eikendeen bet goed willende. Lezers, christene lezers, bidden wij vurig op dit plechtig hoogfeest van Sinxen den II. Geest, opdat wij niets anders zouden beoogen in al ons doen en laten dan het goede, het ware, het deftige, het recht christelijke en bidden wij ook voor anderen, voor deze ver dwaalden, welke voortgestuwd dooi den boozen geest, niets anders begee-' ren dan de wanorde, het onrecht en de teugelloosheid. O, II. Geest, verlicht ons verstand en ontvlamt ons hert, opdat wij steeds met iever het pad der deugd bewande len en raakt de herten der onverschil ligen en verdwaalden, opdat zij tot den waren weg terug zouden keeren. iiez/e qxiod est devium Ges^eesfltekiesiBigena Li berale bladen hadden uitgestrooid, dat bet Gouvernement er aan dacht, do gemeente- kiezingen een jaar uit to stellen, ten einde liet getal gemeenteraadsleden welke elke gemeente moet hebben, vast to stellen vol gens de bevolking aangegeven door de volks- optelling^ van 1010. De lieer Asou beeft in de Kamer gevraagd of zulks waar was. Do heer Bcrrver. minister van binnen- landsche zaken heeft kortweg geantwoord neen, dat is onjuist. De gemeenlekiezingcn zullen dus wel zeker plaats hebben in Oktober aanslaande. SeGteepvaa beweging, Ge durende de afgeloopcn rnaand Mei werd de haven van Antwerpen bezocht door 020 zee schepen, metende te zamen 1.102.741 ton tegen 58S schepen en 1.096.174 ton in Mei 1910. Voor die enkele maand dus eene aanwinst van 38 schepen en 96.507 ton. De'statistiek voor de vijf eerste maanden luidt: 2906 schepen en 5.527.095 ton. Aanwinst113 schepen en 322.905 ton Nieuwe Waterweg (Rotterdam): 9171 schepen en 1.057.501 ton rog. Voor do vijf eerste maanden, 4097 sche pen en.4.571.804 ton aanwinst 250 schepen en 375.411 ton. Hamburg 1711 schepen en 1.203.902 toiri Voor de vijf eerste maanden 7181 schepen en 5.417.131 ton. Aanwinst 442 schepen en 388.486 ton. ie lr!eB*t©g van Brabant doet foedesa zsjsae (B© nu main Se, Prins Leopold van Bel gië zal heden Zondag zijne Eerste Communie doen in de kapel van liet kasteel van Laken De hertog van Brabant is geboren den November 1901, hij is dus negen jaar en half oud. Deze plechtigheid, zal in de koninklijke kapel bijgewoond worden door den Koning, do Koningin, de Gravin van Vlaanderen, de kinderen van het Vostenpaar en hunne lee raars. Z. Em. Cardinaal Mercier, aartsbisschop van Meohelen, zal bij deze indrukwek kende plechtigheid tegenwoordig zijn. Paardenmarkten van Brns. seB, Deze markten zijn tot over de gren zen befaamd, 't Is daar dat zich de meeste groote Duitsche kooplieden, welke gelast ijn de paarden aan do groote landbouwont- ginningen van geheel Duilschland, wel zeker de voornaamste van Europa, te leveren, nunne aankoopen doen. Daar Duitschland eh eel weinig paarden voortbrengt, gebruikte de landbouw tot beden toe enkel ossen. Het is dus natuurlijk dat onze goede Bel gische paarden, welke den besten tvpus van trekdieren verwezenlijken, in dit land eene uitzonderlijke gunst hebben verworven De Brusselsche handel, gebruikt dagelijks omtrent 20.000 paarden om deze ontzagge lijke ruiterij te vernieuwen, is het noodig eene groote markt te hebben. De toekomende markt zal den 13 Juni plaats hebben. Het is de laatste Zomermarkt De twee laatste markten van het jaar zullen den lo September en den 13 Oktober, plaats hebben. Voor alle inlichtingen, wende men zich tot den heer Gam. Tock, secretaris Lombaard straat, 24, te Brussel. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXIV Bulawayo, 21 April 1011 Matopos en Zuid-Afrika in 't algemeen. De dag van 20 April zal lang in mijn ge heugen blijven. We vertrokken, per auto uit liet Grand Hotel, met acht Belgen naar Matopos eene wonderbare zeer woeste streek. Men ziet daar eene reeks rotsbergen, die. elk op hun eigen beschouwd, een natuurwon der mag genoemd worden. Wie gelastte zich ul die zware rotssteenen opeen te stapelen 'I Is de vraag die men zich stelt bij liet zien dezer menigvuldige rotsen, die allen op eigenaardige wijze gevormd zijn. De eenige uitleg dien men kan geven,is dat de Malopos- bergen zulke menigvuldige en overvloedige regens te doorstaan gehad hebben, dat de aardo weggespoeld is en de rotsen alleen zijn blijven staan. De eene berg is samengesteld uit blokken van allo vormen en grootten reuzendak. Soms treft men sleenen aan die schijnen slechts eenen rukwind af te wach ten, om in den afgrond te storten men hui vert als men cr moet voorbij trekken. Zekere rotsen hebben reeds geslibberd en hangen daar halfweg van den berg, derwijze dat men niet verstaat hoe ze stand houden. Tussehcn die rotsen in hunne kloven, slaan hoornen te groeien, terwijl cactussen, mimosas, olean ders en meer andere bloemen hunne kleuren mengelen met het grauw der rolsteenen, aan het geheel een echt schilderachtig uitzicht gevende, 't Is in die wondere streek dat Cecil Rhodes, do Zuid-Afrikaansche Napoleon, de stichter van Rhodesia, een groot deel zijns levens doorbracht. Men ziet daar nog hot pachthof dat hij bewoondo men rijdt door zijn schilderachtig park. waar zijn graf staat op de hoogste der rotsen. Hij stierf in Kaap stad maar had als laatslen wil uitgedrukt in die grootsche streek begraven le worden. Om zich een gedacht te vormen der plaats beschrijving van Zuid-Afrika, dient men te weten dal men beurtelings aantreftKaap- Kolonie, daarboven Oranje-Vrijstaat, Basu- loland en Natal, waar het Zoulouland inbegrepen is hooger op, ligt liet beroemd Transvaal en daartegen Rhodesia, dat dan den Belgischen Kongo paalt. Oranje-Vrijstaat is vrij bij naam, maar het zijn Engclschen die er lir erschen. Basulo en Nalal hebben eigen bestuur. Kaap-Kolonie eene schoone brok, behoorde vroeger aan Holland en werd door Engeland binnenge palmd. Men ontmoet gansch Zuid-Afrika door den naam van ridder Van Riebeelc, een ITol lander, die hier volksgezind gekend is. Transvaal en Oranje waren ter uitbreiding der Engelsche Kolonie onmisbaar, bijzonder lijk na de ontdekking der goudmijn, te Johan nesburg en der dyamantmijnen te Kimberley. Van al do dyamantmijnen is de De Beers de bijzonderste en van al do aandeelhouders der De Beersmijn was Cecil Rhodes de voor- naamsto van dan af, moesten Transvaal en Oranje een Engelsche Kolonie worden 'tWas de reden, van don Transvaalsclien oorlog dat roept men hier op al de daken en dal wordt door niemand betwist. Men voegt •r bij ware Cecil Rhodes niet vroegtijdig gestorven, Katanga, het distrikt van Zuid- Kongo zou als Engelsche Kolonie geboekt staan. God dank, de tijden z:'n veranderd heden zouden Duilschland en Frankrijk zulks niet gedoogen... We zullen lieden met dat troostend gedacht, eindigen en morgen breeder en practischer besluiten. CONGOTROTTER. Het onderzoek, door de policio van New- York gedaan over do za.-i1- Crinnen, heeft tot hiertoe geen uitslag opgeleverd, integen deel. Het geheim dat het drama omringt, schijnt zich al meer en meer samen te trekken. Men bad inderdaad gehoopt, dat bij de lijkschouwing eenige merkwaardige vaststel lingen zouden kunnen gedaan worden en dat men zou kunnen vaststellen, rond welk tijd stip de moord gepleegd werd. Nu, do vaststellingen door degeneesheeren gedaan, zijn volkomen in tegenspraak, met de verklaringendoor de getuigen, de vriendin nen van het slachtoffer afgelegd. Deze verklaarden inderdaad, dat zij het slachtoffer, M. Scheid, sinds 2* Februari laatstleden vermisten en nu hebben do ge- ncesheeren verklaard, dat het lijk reeds van af Kerstdag moet onder do laag kalk ver borgen liggen. Van den anderen kant beweren de genees- heeren ook, tot hiertoe niet het minste spoor van vergif gevonden tc hebben in liet lijk dat ten huize van M. Scheid, gevonden werd. Het appartement dat door de echtgenöoten Scheid betrokken werd, is geheel onderzocht geworden, doch men vond cr geene taslbaro bewijzen. In een meubel vond men verschei dene brieven, waaruit bleek, dat Mevr. Scheid, niet ten onrechte, zeer jaloerseh was op haar echtgenoot. Deze had namelijk betrekkingen met eene vrouw, waarvan men enkel den voornaam Anna to weet kwam. M. Scheid loochent bij boog en bij laag zijne vrouw vermoord te hebben. Evenals M. Crippen, had hij verklaard, dat zijne vrouw op reis was. Vroeger beweerde hij dat zijne vrouw een ziek familielid was gaan verplegen in Cleve land. doch thans is hij op die verklaring teruggekomen en heeft verklaard, dat hij zulk gerucht verspreid had, omdat hij niet dierf bekennen, dut zijne vrouw hem verla ten bad. M. Scheid is voorloopig in hechtenis geno men, doch niet onder betichting van moord andere zijn éénsteenig (monolithe) en gelij ken van verre, aan den rug vaneenen olifant, j doch wegens eene overtreding van een poli- of van dichter hij, aan deu dom van ecu! ciemaatiegel. Staatkundig Overzicht Engeland. Vrij dar/ hield d? keizerlijke Raad zijnegewone zitting. M. Asqv.illi ver klaarde dal het strikt noodig teas dat Enge land cenc sterke vloot behield, omdat het de eenige tc aar borg is van En geland s-onschend- baarheid. Hij verzekerde aan de koloniale afgevaardigden, dat vóór de toekomende vrcdeskon/crencie van den Haaghj hun advies zou imcinnen over alle vraagstukken. M. Laurier, eerste minister van Kanada, verzocht echter M. Asquith zulks niet te doen. Indien, zegde hij, men ons gedacht vraagt over eene oorlogskwestie, zullen wij ook soldaten en geld moeten geven. Turkyë. Verscheidene klachten zijn reeds ingekomen tegen de erge mishande lingen, tcaarvan de kristenc soldalen in het Turksche leger slachtoffer zijn. Be Turksche overheden houden niet de minste rekening van de klachten der kris tenen. Men vreest dat deze in massa zullen op staan. Turkyë zal dan ongetwijfeld nog maals het toonecl zijn van een dier gruice- Ijftc bloedbaden, welke sinds lang zijne treurige beroemdheid maken. Duitschland. Keizer Willem heeft aan den rijkskanselier een brief geschreven waarin hj dezen geluk ivenscht teegens verscheidene hervormingen door den. rijks kanselier bekomen. Eenige dagen geleden werd aan boord van den torpedo 256, gemeerd te Duinkerke, een diefstal gepleegd. Ten einde zulks in de toekomst te verhin deren, besloten de overheden dat do matro zen 's avonds om 9 ure terug aan boord moes ten zijn. Donderdag morgen werd zulks aan de be manning bekend gemaakt, en, zooals het to donken was, veroorzaakte deze maatregel zekere misnoegheid. De matrozen, welke na de morgenoefenin gen zooals gewoonlijk aan land stapten, kwamen overeen om tegen den maatregel te protesteeren. Toen zij 's middags aan boord moesten gaan, weigerden zij en bleven op do kaai wandelen. De scheepslui tenant gebood hen terug aan boord te gaan, doch zij weigerden en ver klaarden, dat zij slechts den dienst zouden hernemen, indien de nieuwe maatregel in: trokken werd. De officier betoonde hen dan welke ergo gevolgen hunne ongehoorzaamheid zou kun nen hebben en na een uur onderhandelingen kon hij er toch in gelukken de matrozen te overhalen. Dezen verklaarden evenwel, dat zij zou den herbeginnen, indien de maatregel toe gepast werd. Vrijdag bleef alles kalm aan boord van den torpedo. Tiende Vervolg Wij zijn dus te Rome aangekomen. Rome, vroeger Roma geheelen, was reeds vele eeuwen geleden, bijgenaamd de eeuwige stad. Eerst hoofdstad van het Romeinsche keizerrijk, dan van de kristene wereld en van de Kerkelijke Stalen, is de stad nu sedert 1871 de hoofdplaats van het Konink rijk Italië. Het grondgebied van Rome is zeer uitgestrekt. Het getal inwoners moet thans met eenige duizenden het half miljoen over treffen. Vroeger werd aangenomen, dat Roma ge slicht werd ten jare 754 vóór Jezus Christus. Doch volgens alle waarschijnlijkheid,moet de oorsprong van de stad reeds van vec-1 vroeger dagleekenen. Rome had hare snelle uitbreiding bijzon derlijk ie danken, aan de voordeelige ligging op den Tiber, welke dan bevaarbaar was tot ver voorbij Rome. De Tiber (Tevere) doorsnijdt de stad van het Noorden naar het Zuiden. De stroom is ongeveer 60 meters breed op 5-6 diep. I)o twee deelen der stad zijn door een twintigtal bruggen met elkander verbonden. De eigen lijke stad op den linkeroever. Daar lag het oude Rome op zeven heuvels Capitolin de Quirinal, de Viminal, de Esquilin, de Pala- tin, de Aventin en do Célius. Thans zijn de nieuwe wijken op deze heu vels gebouwd. Rome is geheel door muren omringd. De muur van den linkeroever strekt zich uit op eene lengte van 15 kim. Deze muur dagtee- kent van de III0 eeuw. Hij word reeds dik wijls hersteld. De muur op den rechteroever dagleekent van den tijd van Urbain VIII, Rome is daarbij sinds 1870 nog omringd door eene reeks forten, welke zich tot een kring van 50 kim. omtrek uitstrekken. Rome onderging in de laatste ecuwen vóór Jezus Christus vele veranderingen. Onder do re geering van Keizer Augustus werd Rome van steenon stad in marmeren stad herscha pen. Ten jare 6-1 na Jezus Christus, werd een groot deel cfer stad op hevel van keizer Neron in brand gesloken en vernield. De Flaviancn bouwden bet Colyseum en den triomfboog van Titus. Onder de keizers Nervan en Trajan, werden do forums ge bouwd. Adriaan deed bet Panthéon op richten. Dan volgde eene reeks burgeroorlogen en inwendige strijden, waarbij zich nog de in vallen der Barbaren kwamen roegen. Dan werd do oude bouwkunst verlaten en de jaren begonnen ongestoord bun vernie lingswerk, tengevolge waarvan nu slechts nog godeellen van dc grootsche monumenten te zien zijn. Onze briefwisselaar schrijft over do ge beurtenissen dezer week Brussel, den 3en Juni 1911. Het Senaat liceft Dinsdag de Kamer willen naapen, of ten minste de linkerzij heeft do komedie van do parlementaire werkstaking herbegonnen, met de voorloopigo kredieten op do begrooting le weigeren, door bet weg- loopen uit de vergadering, als protest tegen de nieuwe schoolwet. De ouderdom heeft deze groote kinderen zelfs niet wijzer gemaakt. Echte deugnieten zijn nochtans de liberale en socialistische gekozenen, die 's anderen daags do kamerzitting gesloten hebben, met in koor te zingen ter eero van Janson, die door den voorzillor lot de orde was moeten geroepen worden. Men moet bekennen dat zulks niet meer ernstig is. Men zou zulke deugnieterijen kunnen vergeven aan de talrijke nulleleiten die zetelen aan de uiterste linkerzij, niaar vanwege verstandige menschen als Hvmans, Huysmans en consoorten is liet onver schoonbaar. Zooals de liberale Carillon d'Oslondo het zeer wel zegt, is liet eene zaak, ten hoog ste tegenstrijdig met den gezonden zin, dat om kiezer te zijn men een ganschen reesem voorwaarden moet vervullen om brieven besteller, treinwachter, klerk in het minis terie te worden, en om vele andere bedienin gen te bekleeden is er eon examen te doon, doch voor de volksvertegenwoordigers is er niets. Zij kunnen dus van de zaken minder weten dan een barreelwachler of een kapo raal. Er zijn zelfs volksvertegenwoordigers die niet eens kunnen schrijven en met groot© moeite een dagblad lezen. Men zou nochtans zekere voorzorgen moeten aanwenden, alvo rens iemand toe te laten mede to werken aan het maken der wetten. Twee schoono redevoeringen zijn er in d© Kamer over de schoolkwestie uitgesproken, deze van M. Schollaert, die thans in vorm van brochuur, onder don titel Het sehool- ontwerp en do grondwet komt te verschij nen, en die van M. Carton de Wiart. Ik heb deze redevoeringen met genoegen herlezon, omdat men zo in de Kamer niet goed meer kan hegrijpen, daar zij aanhoudend worden afgesneden door de onderbrekingen der lin kerzij. En nochtans de verdraagzame rech terzij laat door de uiterste linkerzij vooral, de belachelijkstehistoriekens van inquisitie en van doode hand uitbrabbelen. Wat de liberalen betreft, zij volgen voor goed de roodo vlag, zooals Anseele het beeft voorzegd. M.M. Masson en Franck hebben zich eens verklaard met bet zuiver algemeen stemrecht enop de meetings, zooalsopdie van Donderdag in de koninklijke cirk, ziet men niets meer dan roode vlaggen. Deze meeting was nochtans ingericht door de Ligue de l'Enseignement onder het voorzitterschap van den onmisbaren man van 7 September, M. Buis; dit laatste dient maar als etiket. De meeting eindigdo met eene betooging door de stralen van Brussel. Voorop ging bet muziek van 'l Volkshuis, dat de Internationale en het a bas la calotte liet weerdreunen. Voorde katbolicko gestichten is het volle gejouw en in de Zavelstraat juichen zij geest driftig "De Peuple en de Etoile Beige too, om rond middernacht aan het Volkshuis le komen. Om den dag waardig te sluiten, is eon groop schuimers de vensters gaan verbrijze len van den St-Lodewijk's kring in de Boulet- straat, van het godshuis der doofstommen, Zevetttiende jaargang n' i 30. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 4 en Liaandag 5 Juni 19 i 2 'ABONNEMENTEN^ Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. /ff, TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL.EN 230, TE BRUSSEL tlsachtschcn Steenweg, 230. BestuurderJ. TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114, Van Nuffel-De Gendt.i AANKONDIGINGEN!» KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) (r. 0.00 3e blaaz. tde regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00

De Volksstem | 1911 | | pagina 1