ONTSLAG VAN HET fWNiSTERSE LASSALLE 28 üeeks brieven van M. Vincent Biericx 'T EEN EN 'T ANDER Zeventiende jaargang nr I 33. O O ■HT^> CS- "E" 33 BestuurderJ. Van NuffebDe tiendt. zijb: bladzijde De verdwijning van luitenant Bague Voet bij stek Vreeselijke aardbeving in Mexiko 2 CENTIEMEN HET NUMMER öffi Vrijdag 9 Juni 19 f I abonnementen"; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i|f TWEEQE UITGAAF, 7 uren 's avonds. jjjt STEM BUREELEN1 AANKONDIGINGEN: TE BRUSSEL 230j llaachtschen Steenweg, 230. TE &ALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e blaaz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstcll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Over eenige dagen schreven wij dat om de groolsche figuur van Von Ket- teler te begrijpen, men ten minste eenigzins moet kennis genomen heb ben, van de verschijning van Lassalle, die voorzeker in de geschiedenis een blijvender! naam zal behouden. Lassalle werd geboren te Breslau, den llslc" April 1825. Hij studeerde voor advokaat en voltrok tevens ook zijne studiën van wijsbegeerte. Hij schreef het wetenschappelijk werk Het stelsel der verworven rechten. De universeele geschiedenis verdeelde hij in drij tijdperken. Het eerste tijd perk was het tijdperk van de alleen heersching van den grondeigendom het tweede tijdperk dit van de over- heersching van hel kapitaal, het dag- teekent van de Hervorming en het derde tijdperk komt van de Fransche Revolutie, dat door het algemeen ge worden stemrecht, eenieder laat deel nemen aan het bestuur. Wij hebben Lassalle hier alleen te beschouwen als politieleen, maatschap- jielijken strijder. Toen hij optrad togen de onrechtvaardigheid der belasting stelsels, werd hij veroordeeld Lot 4 'maand gevangHet is toen dat hij zelf zijne verdediging voordroeg', welke later in brochuur is verschenen namelijk De wetenschap en de arbei ders en De onrechtstreeksdie be lasting en de toestand van de arbeiders klasse. Deze werken maakten groote op spraak en trokken de aandacht van de leiders der werkliedenorganisatie. In 4862 vroeg het middenkomileit der werklieden aan Lassalle, wat hun te doen stond. Dezè antwoordde, eene onafhankelijke PAKTij stichten. Zijn raad werd gevolgdLassalle zelf zette zich aan '1 hoofd der partij en voerde als algemeen aanvoerder den strijd. Overal stichtte hij vergaderingen wier werking hij dikwijls in oogenschouw nam. Hij vloog van d'eene punt van 't land naar -t andere nu eens was hij te Leipsig, dan te Hamburg, te Solin gen, te Keulen of te Dusseldort, en overal verwierfhij dengroolstenbijvnl. Den 23 Mei 1862 werd de alge- meene associatie der Duitsche werklie den gesticht, waarvan hij natuurlijk voorzitter werd genoemd. In 1863 deed hij in Rhenaansch Pruiseneen triomfantelijken zegetocht. Het was toen dat hij zoo-onbarmhartig de liberale pers geeselde in hare lage kruiperij voor het kapitalisme, en deed het op de volgende krachtdadige wijze. Indien onze pers niet eöne radikale omwerking ondergaat, indien deze pest van dagbladen op zulke wijze blijft voortwoekeren gedurende een vijftigtal jaren, dan zal de openbare geest bedorven zijn en tot in het merg verkankerd de ziel van dit volk zal onfeilbaar sterven, al ware ze driemaal verhevener en schooner dan dat zij is. Het meest begaafde volk van do wereld, de Grieken niet uitgezonderd, luidde niet kunnen weerstaan aan de noodlot tige werking van soortgelijke (verstan delijke) inspuiting. In 1864 was Lassalle weder in de Rhenaansche provinciën in omreis. Von Ketteler had toen in eene brochuur Hel kristendom ende arbeiderskwes tie - de gedachten van Lassalle bespro ken. Lassalle sprak in termen vol warmte en lol over den diep-zedelijken iever en de vaste en uitgebreide kennis, waarmede von Ketteler gezocht had het arbeidsvraagstuk op te lossen. Was Lassalle een man van groot- verstand en vele kennissen, dit wil niet zeggen dat hij op zedelijk gebied ook zoo hoog stond. Bij hem evenals bij velen van den modernen slaat, be staat er wanverhouding tusschen bet verstand en de zedenleer. Den 3 ^Au gustus 1864-ging Lassalle in tweege vecht met zekeren Radovitza. Hij had deze op het pistool uitgedaagd, omdat Radovitza de voorkeur had gekregen bij Mejuffer de Doeniges. Lassalle werd met een kogel doodgeschoten. Nochtans waren de grondslagen van de arbeidersbeweging overalgelegd vele vereenigingen stonden op vasten voet en zouden van nu af voortgaan zich te ontwikkelen en meer en meer uit te breiden. Het is dan in dezen roerigen strijd, dat von Ketteler met zekere hand den weg wist af te bake nen dien de katholieken zouden te vol gen hebben. Wij zullen dan naderhand weerkomen op de reusachtige figuur van dezengrooten engeleerden priester en Staatsman. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Een nieuw gevecht heeft in Maro-kkc plaats geheid, tijdens- helveelk vier Franschen gedood, en een twintigtal gekwetst werden. Volgens &e Birmingham Daily Post, zcu M. Paul CatinhonFransche gezant te Londen, opdracht ontvangen hebben, in naam, van het Engelsch gouvernement eene belangrijke ver/daring af te leggen bij het Fransch gouvernement. Deze verklaring loopt bij zonderijk over de belangen der ver- schillige mogendheden in Marokko en het blad voegt er bijy dat deze nota groote vol doening geeft. Italië Woensdag had in de Italiaansche Kamer een hevig debat plaats over de buiten- landsche politiek van het gouvernement. De minister van Buitenlandsche zakenM. Di San Giuliano, werd hevig aangevallen. De bespreking moest Donderdag voortgezet worden en de minister zal eene motie van vertrouwen voorstellen. Mexiko. Een Amerikaansch blad ver zekert, dat de federale bevelhebber Redo die te Culiacon eene tegenomwenteling wilde in 't leven roepen, op bevel van het gouver nement gevangen genomen en door den kop geschoten werd. Te Jucson toerden achten twintig muiters terechtgesteld. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXVI, Victoria Falls, 23 April 1911, Victoria Falis Bij het afstappen van den trein, had ik het genoegen M. en Mev. Bedford van Lon den te ontmoeten. Die achtbare echtgenooten had ik voor medereizigers op den Kildoncai ik zag ze te Pretoria en was ook met hen in Carlton Hotel, te Joannesburg. Het was dus de vierde maal dat we elkander ontmoetten en we waren goede vrienden geworden, ook verschafte M. Bedford ons alle inlichtingen aangaande dc watervallen Victoria Falls Hij zegde nu onder andere Ge zult hier een schouwspel voor pogen krijgen dat ner gens aan te treden is En ik die dacht dat ik, namelijk te Madeira en te Matopos, mijn wittebrood, gee ten liad We nebben nu de Falls gezien en waarlijk M. Bredford heeft niets overdreven. De Zambezie heeft te Victoria-Falls eene breedte van 1750 meters. De stroom valt op som mige plaatsen van 120 meters hoogte. Indien die breede stroom zonder hinderpalen zijne wateren in den afgrond kwam storten, l ware een grootsch schouwspel, maar nu is liet- iets heel buitengewoons, door de Totsen die sedert onheugelijke tijden aan het geweld van den stroom trachten kop te bie den. De woeste golven, in hun vluggen loop belemmerd, teruggeslagen, opeengehoopt, overwinnen de moeilijkheid en rollen met bruischend gedruisch, schuimend van woede, tusschen de hinderpalen, om in menigvuldige stortvloeden ten af gronde te ploften. Het gedruisch der ploffende waters is zoo groot dat men ver van de Falls moet verwijderd zijn om tegen elkander te kunnen spreken Hier op de verandah van liet hotel Vic toria Falls op een halve uur van de wal vallen verwijderd, is de ruisching nog zoo groot als ware men dicht bij de macadam- pletters van Lessen. De hinderpalen die den stroom van den Zambezie versperren, ver wekken een zonderling koncert, daar elke waterval tonen geeft cue liem eigen zijn. Het schouwspel is ook afwisselend zekere armen van den stroom vallen zonder hinder nis tot in dc diepte der bergkloof en verspe len "hunne kracht en woede op rotsen afgrond, maar nooit verrnoorseld. door de onophoudende aanvallen van 't water andere armen van den» stroom ontmoeten in hunnen val dan scherpe, dan platte, dan ronde, dan hoekige rotssteenen, die het water ophitsen en dan spatten over de bijgelegen stroomen, zoodat men hunne ware richting en diepte niet kan berekenen. Al dat water spruit, schuimt, stuift en verspreidt in de lucht eenen fijnen regen, die door den wind voortgedreven wordl. Daaruit ontstaan waterwolken die reeds op verren afstand de Falls aanduiden. Onj de Victoria- Falls te gaan bewonderen, moet. men er bijzonder voorgekleed zijn. Niettegenstaande water proef en overkousen komt men zoo nat terug- dat men zich moet herkleeden. 't Is geen gewone regen dien men te doorstaan heeft en regenschermen helpen niet. De regen valt niet van hoven naar onder, maar de dampen hangen rondom u en worden links en rechts gedreven bij het kleinste windeken. Die gestatige besproeiing bevoordeeligt een over vloedig plantgewas. Voegt er bij de Afri- kaansche zon en ge zult u een gedacht maken van de broeikas waar al dat struikgewas opschiet, met groote waterbloemen er tus schen, die niet weinig het tafereel ver lustigen. Oimoodigu te zeggen, beste lezers, dat de Victoria Falls de groote aantrekkelijkheid zijn der streek reizigers van gansch de wereld stroomen hier toe de hotels en de be wolking der Falls hebben hun bestaan te dan ken aan het wonderste schouwspel dat dc natuur voortbracht. De ijzerbaan van Buta- wayo tot Victoria Falls werd eerst aangelegd tot Livirigton nu loopt de trein tot Broken- IIill en tot Elisabethstad binnen kort zal hij gaan lot Kambove, in het hart van Katanga. De trein loopt over de Falls, op eeno brug van 650 voet lang en 400 voet hoven het waterpeil, 'l is de hoogste brug der gansclie wereld. We zijn er te voet overgegaan, ter wijl een diepzinnige medereiziger mompelde Hier ziet men de dingen van hoogEen wijsgeer voegrjo er hij Ja, maar eens te meer gaan we ondervinden dat de dingen van hoog zien hier en overal en in alles van kor ten duur is... CoXGOTROTTER. Het is de plicht van al dc policiemannen deel te nemen aan het lcongres om den geest van solidariteit te bevestigen, die onder hen heerschen moet. Ongetwijfeld zullen allen hunnen plicht hegrijpen en in massa den op roep beantwoorden van den hond en van hunne Gentsche konfraters. De prijs van Rome. Tot den groolen prijskamp van bouwkunde van 1911, te Antwerpen, de eindproef voor het winnen van don prijs van Rome, zijn do volgende zes mededingers door den jury toegelaten 1. Willem Mfnnigh. leerling der Akademie van Brussel 2. Julius Mees, leerling der Akademie van Antwerpen 3. Jozef Smol- deren, id. 4. Hendrik Lacorte, leerling der Akademie van Brussel 5. Paul Smekens leerling der Akademie van Antwerpen, en 6. Hendrik Iluygh, id. Arthur Smet, leerling der Akademie van Antwerpen, die reeds vroeger meegekampt heeft, wordt eveneens tot de.(i eindprijskamp toegelaten. Vepfood van lange hoedspel- den in de tpeiraen. Het Spoor- wegbeheer van Saarbrucken heeft het dragen van lange hoedspelden in de statiën en trei nen verboden. De dames zullen verzocht worden de lange hoedspelden te verwijderen. Ingeval zij zouden weigeren, zullen zij ver plicht worden statiën en treinen te verlaten. Indien zij zicli daartegen verzetten, zullen zij eene boete betalen. flra Engeland.De slaking der mijn werkers in Zuid-Wales, die 6 1/2 maand ge duurd heeft en 4.S00.000 frank gekost heeft, is eindelijk opgeheven. De partijen kwamen tot een overeenkomst door dat de stakers zicli met de mijn-ondernemers 't accoord stelden. SCongres dei* policiefoearcsb" tctl. De nationale hond der lagere policiebeambten zal op 25 en 20 Juni te Gent de tiende verjaring zijner stichting vieren en er op die dagen zijn 6° kongres houden. De afdeeling Gent innVbister der feesle lijkheden. doet een warmen oproep tot de Belgische policiebedienden, al of niet bij den bond aangesloten, opdat zij talrijk de feeste lijkheden zouden hijwonen, alsmede do ver gaderingen. waar belangrijke kwesties zullen besproken worden, namelijk *0 Het verloog van den toestand van den Belgischen policie- man, alsmede der middelen tot verbetering van denzelve b) de buitenpolicie c) de pensioenkas. Een visscher, M. Emiel Seausseau, die Maandag morgen op da rotsen nabij den vuurtoren, van La Garoupe aan 'l visschen was, heeft thans verklaard, dal hij Maandag morgen een vliegtoestel zeer snel in de rich- ling van Corsika heeft zien vliegen. Ongetwijfeld moet dat vliegtoestel de een- vlakker van Bague geweest zijn. Op een gegeven oogenhlik helde het toe stel geheel naar-den rechterkant en draaide, afe wilde de vlieger het vasteland hereiken. De visscher keek op dit oogenhlik eens naar zijne vischlijn en loen hij daarna we derom naar hel vliegtoestel keek, was het verdwenen. Hij bevond zich evenwel te ver van do kust om deze te'hebben kunnen bereiken. De visscher bekommerde er zich evenwol niet om, denkende dat het vliegtoestel door eeno rots aan zijn gezicht onttrokken was. Het is slechts loen hij Dinsdag morgen de dagbladen las, dal hij onmiddelijk vermoedde dat de vlieger in zeo gevallen was en ver dronk. Vruchtelooze opzoekingen. De torpedoweerders hebben Dinsdag nacht en Woensdag geheel den dag hunne opzoe kingen voortgezet. Geheel het deel der Mid- delandsche zee, tusschen de Spaansche, Fransche en Italiaansche kust werd door zocht, doch vruchteloos. Niets kon gevonden worden. Er zou nog hoop zijn Alhoewel schier elkeen denkt dat Bague in zee is omgekomen, wil zijn mecanicien zulks maar niet aannemen. Deze beweert dat Bague in Sardaigne, onder het eiland Corsika, zou neergedaald zijn. Deze overtuiging is vooral hierop ge steund. dat Bague. bij zijn vertrek een weinig Ie veel rechts afhield en daardoor schier on mogelijk op Corsika kon aanlanden. De mecanicien voegt er nog hij, dat lui tenant Bague niets van zich laat liooren voor eene bijzondere rede. Volgens hem zcu luite nant Lague liet inzicht gehad hebben om van Sardaigne naar Tunis te vliegen. Het toestel van Bague was voorzien van vlothouten, waardoor liet mogelijk was, dat het toestel op het water kon-drijven. Ook had Bague eene reddingsboei mede genomen. Het mandje waarin de duiven opgesloten waren, was achter den vlieger geplaatst. Hel is nu echter mogelijk dat de duiven, verdwaald door het geraas van den motor, hunne ware richting gemist hebben. Zulks heeft luitenant Bague ten andere nog eens ondervonden. Eindelijk geeft de mecanicien ook nog voor mogelijk op, dat de vlieger door een koop vaardijschip gered werd en eerlang in eene Italiaansche, Spaansche of Fransche haven aan wal zal gezet worden. De opzoekingen worden gestaakt Woensdag avond zijn alle opzoekingen gestaakt geworden. De torpedos hebben be vel ontvangen naar hunne aanleghavens terug te lceeren. Mit der Gefahr vvachst der Mut Ja, hoe grooler het gevaar, hoe grooter ook onze moed moet klimmen. Geen bangerij, geen schuchterheid, geen moedeloosheid, maar krachtdadigheid, mannelijkheid en onver schrokkenheid, dat alleen past den echten kloeken strijder. Laat komen dan wat wil, altijd zullen dc tegenstrevers in ons do onvermoeibare bekampers van wanorde en goddeloosheid vinden. Wij wenschen uit den grond van ons hart dat de prachtige nieuwe schoolwet, in voege moge komen want liet is de meest democratische wel, sedert 1830 in het Belgische Parlement voorgesteld. Ook is het niet te verwonderen dat uit gansch het land geestdriftige bijtredingen komen. Minis ter Schollaert heeft tot hiertoe 3500 tele grammen van geluk wenschen ontvangen uit alle streken van België. Wij zeggen drie duizend vijf honderd en dagelijks komen er nog toe. Zoo hebben nu weer gelukwenschen aan het achtbaar kabi- netshoofd gestuurd, de gemeentebesturen van Rixendart, Gheel, Wachlebeke, Isemberghe, Sulendael, Nylen, Brusseghem, Schuclen, de katholieke vereeniging van Koekelberg, Enghien. Puers, Ruysbroeck, Overrysche, de Sint Laurentiuswachl van Antwerpen, de 350 leden der Boerengilde van Diepenbeek, de katholieke huisvaders van Harzé en Eyne, ■100 katholieken uit het kanton Vielsalm, en nog meer als twintig andere maatschappijen. Als men zulks ziet, mag men wel hesluiten dat er in het land eene grooto beweging be staat voor het wetsontwerp Schollaert. Vooreerst dient er dan gewerkt, om aan al de Belgen de hatelijkheid van de handel wijze onzer tegenstrevers te doen uitschijnen. Deze hebben maar eene opwerping meer namelijk den roep Weg met de kloos ters. Doch met M. De Bus de Warnaffe, antwoorden wij Weg met de kloosters, zegt gij, tegenstrevers, maar als ge ziek zijt roept gij de kloosterlingen velen van u hebben tusschen hunne familieleden kloos terzusters en paters zeer velen onder u, vertrouwen hunne kinderen aan.de paters en de zusters; wij roepen dan tegen uwen stom men en dommen kreet Weg met de kloos ters, met den roep die komt van over de Zui dergrens Weg met de vereffenaars of LIQUIDATEURS Vrienden, er heerschen allerlei akelige geruchten men spreekt van kamerontbin ding, ministerieële crisis, aankomst van een zakenimuisterie en wat weet ik al meer Thans is het oogenhlik gekomen om tetoonen dat wij mannen zijn. De Duilschers hebben aan den voet van de Germania in 't steen deze schoone en moedige woorden gebeiteld Talrijke dooden en gekwetsten, Eene vreeselijke aardbeving heeft in Me xiko plaats gehad. Er zijn talrijke slachtof- fers. De aardschokken hadden eene richting van Noord-Zuid. In vele straten ontstonden groote scheuren. Talrijke huizen stortten in. Men kan nog hel getal dooden niet schatten, docli dit moet zeer groot zijn. Dc oude kathedraal van Santo Dominguo heeft veel geleden. Ook het nationaal paleis is erg beschadigd. Een later telegram meldt nog de volgende inlichtingen. De aardschokken begonnen 's morgends om I uro 35 en duurden zes minuten. Om S uro 's morgends waren van onder de puinender kazerne van de artillerie,reeds elf lijken opgehaald. Dertig gekwetste kanon niers werden naar het gasthuis overgebracht. Deze kazerne schijnt het middenpunt der aardbeving geweest te zijn. Op vele plaatsen werden de nachtwakers der stapelhuizen onder do invallende muren verpletterd. Talrijke kinderen zijn in de ramp omgekomen. Het gevang van Belcin heeft ook veel ge leden. De gerechtzaal welkeer aan paalt, is bijna geheel vernield. Vele personen werden gekwetst. Alle inopbouwzijnde huizen stortten in. De geleiddraden der elektrioko verlichting wer den op vele plaatsen afgesneden, waardoor de stad in volledige duisternis gedompeld is. Verscheidene vóór- en achtermuren der huizen vielen omver, waardoor alle apparte menten bloot violen. I)o inwoners namen verschrikt de vlucht. Vele personen vielen in de scheuren in do straten en werden erg gekwetst. Men verwacht erge berichten uit het dïs- trikt Guerrero, waar er altijd hij de aardbe vingen veol slachtoffers waren. Kr bevonden zich in Mexiko veel vreem delingen, welke naar de hoofdstad afgezakt waren, om do intrede van Madcro bij te wonen. De kalief koerd© slechts terug toen het volop dag wd.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1