test iift s Een reusachtige kraoli 2e Reeks Moven m\\ M. Vincent Bieriox ONZE VÖLKSREIS HAAR ROME :o cs-:o hl Priesterlijke benoemingen. Brusselsche Briefwisseling Zeventiende jaargang n' 35. Zondag ff en Maandag f2 Juni f91 f Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. Gruwelijk drama in Fransch-Noorilen Heilige Wijdingen. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENs Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4© BUREELENi TE BRUSSEL j TE AALST 728, Steenweg van Waterlos, 728. j V KerKstraat, VJ> Telefoon 114 AAN KON DIG! NOEN f KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 3e bladz. ^de regel) fr. 0,50 4bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. S,00 Relïlamen (per regel) fr. 7.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,09 Recht, herstell. (per regel) fr, 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Als w ij de Brosselsche berichten mo gen gelooven, zal de heerlijke volks v. et blijven beslaan, en vroeg of laat ge stemd worden. In deze gewichtige om standigheden hunnen wij piet nalaten het voorbeeld ons door M. Sc.hollaeri gegeven, tol navolging aan te bevelen hij al onze vrienden. Nadat M. Schol laert lezing harl gegeven in de Kamer van het ontslag van zijn ministerie, heeft hij van wepe de katholieke volksvertegenwoordigers eene ovatie gekregen, die minuten en minuten duurde onze gekozenen wuifden zelfs met hoeden en zakdoeken. Zulk plech tig en ontroerend schouwspel is in het land nog nooit voorgevallen. Het is een minister die ontslag noemt, terwijl li ij de volledigste sympathie geniet, die ooit een minister de eer had te mo gen genieten. En ziet nauwelijks zijn de katholieke gekozenen in familie kring vergaderd, of het allereerste woord dal valt van de lippen van M. Schollaert is Y rienden, wij moeten allen sterk vereenigd blijven wij mo gen geen haal koesteren tegen niemand der onzen, wie hij ook zij. Als de Ko ning beroep op u zal doen, is het uwe plicht,aanstonds aan zijn verzoek te voldoen. Het nieuw kabinet zal in ons zijne warmste verdedigers vinden. Ik heb de vaste hoopdat het nieuwe sdhoolonitverp onbetwijfelbaar zal ge stemd worden. Al de kalholièke dagbladen met M. Schollnert en gansch de Rechter zijde zijn het eens, dat de schoolwet aan het orde van den dag moet blijven. De strijd voor de nieuwe schoolwet wordt dus voortgezet. Dat de katholieke vrienden het in Gods naam niet vergeten dat zij allen tot denlaalsten toe uit den slaap wor den gewekt. We bedoelen niet dat onze vrienden hun beste niet hebben ge daan. Neen, waarachtig dat nietDe vergaderingen, de meetingen, de dag orden, de optochten, dc brochuren, de slrooibrieven zijn daar om liet tegen overgestelde te bewijzen. Maar wat wij zeggen willen, het is dat do katho lieken nog vollediger aan den strijd moeten deelnemen, zooals ten tijde dat de Franschcr koningen moesten uitroe pen Maar we gelooven dat liet in Vlaanderen Vlamingen regent zoo moeten wij de vijanden van onzen Vlaamschen baard en onzen kristen godsdienst den kreet weten at le dwin gen - Wij gelooven dal liet in België katholieken stortregent Tot daar zouden wij moeten komen, en tot daar kunnen wij komen, zoo allen mee- willen TE LONDEN- Een strooibriefje uitgaande van de Bank Birbeck, vier leliën teel meestendeels uit kleine burgers en werklieden bestaat, meldt dat de betalingen der Bank gestaakt zijn. De Bank, toen zij dit mededeelde,kondigde tevens aan, dat zij zou vragen om in likwi- daliogesteld te worden. Do oorzaak is te wijten aan de waardevermindering der effek- ten in portefeuille. De-bestuurders der Bank hoopten dat het deficiet slechts 9 miljoen en eeuige duizenden frank zou bedragen, doch de -exporten be weren dat er minstens 20 miljoen te kort is. Niet zoodra was dc staking der betalingen gekend, of eene grooto menigte leliën ten der Bank, wilde stormenderhand de bureelen in nemen. De policio had echter bare voorzorgen ge nomen en de bedienden konden do menigte tot kalmte brengen. Men denkt dat de Bank een groot percent zal kunnen geven op de belegde sommen.- slapte. Het trachtte M.Vermeersch wederom Albert De Beer, van Hofslade, Edmond De En wie zóu thans durven achterblij ven Wie zou thans zoo lafhertig, zoo lamlendig'kunnen zijn, niet op te ruk ken ter verdediging van onze be dreigde vestingen In 1909 hebben v :j te Mechelen het schouwspel bijge woond vaneen optocht waaraan meer dan honclerd duizend mannelijke Bel gen deelnamen. Welnu wat in 1909 plaats had, kan thans nog plaats vin nen. Het zijn gewichtige tijden voor de toekomst der Belgische katholieken. Een reusachtige schouwing van de katholieke krachten zou andermaal eene gelukkige gebeurtenis zijn, die overal moed, vertrouwen en begeeste ring zou brengen. Wij zijn zeker, moest men zulke nationale betooging op touw zetten, zij die van 1909 nog verre in de schaduwe zou zetten. In tussclien gaan wij voort met al de kracht die in ons is, met al de geest drift die huist in ons jong hart, met al de overtuiging die heerscht in onze ziel, de schoolwet te verdedigen, en het onze bij te dragen tot hare alge- heele en schitterende zegepraal... Staatkundig Overzicht Spanje. In de Spaansche Kamer heeft een geweldig debat -plaats gehad over de Marohaansche kwestie. AI. Canalejas werd ondervraagd over de geheime verbintenissen aangegaan tussclien Frankrijk en Spanje. Al. Canalejas antwoordde echter, dat het oogenblik nog niet gekomen was, om de ge heime overeenkomsten openbaar ie maken. Turkye. Zooals men weet, is dc sultan thans op reis in Salonika. Ie Kaeprula poogde eene bende Bulgaren den sultan in de lucht te doen vliegen. Een lid der bende verklikte alles en de 32 anderen werden aangehouden. Frankrijk. In dc Fransche Kamer is de bespreking begonnen der icet op dc werkers- pensiocnen Verscheidene socialisten be knibbelen den ouderdom op welken liet pen sioen kon toegekend worden. AI. Jaures voegde er bij dat het icetsontwcrp voorzeker niet volmaakt was, en dat de schuld er van te wijten was aan het slechte parlementair stelsel en aan de handelwijze van den Senaat. Holland.Hel gouvernement heeft het wetsontwerp betrekkelijk hst nazicht, der brieven, uit den vreemde komende en welke verdacht worden belastbare voorwerpen in te houden, ingetrokken. te naderen maar viel op drie voeten van liem Deze greep naar zijn geweer, laadde liet, rechtte zich op zijne knieën, loste een schot op den buffel, die nu voor goed geveld was. Eene stem klonk Is hij dood Ja antwoorde M. \ermeersch. Sukkelachtig stond zijn makker op uit het liooge gras, waar hij ge worpen was. Hij was nog al erg geraakt, maar had geen doodelijke wonden 't was maar 't vleesch dat gehavend waseen horensteek in eiken bil en een in de schouders; zijn aangezicht droeg blauwe, roodeen zwarte vlekken. Rap liep M. Vermeersch in zijnen hoed water balen en waschte de wonden van zijnen vriend en verbond hem met lijnwaad, van zijn hemd gescheurd. Daarna overbond hij zijn eigene wonden. Intusschcn kwamen negers met eene berrie, 't Huis werden de wonden gezuiverd met gephenikeerd water en onze jagers rustten al op hun tanden le bijten van de pijn. Doch waren ze tevreden de buffel was dood en zij niet Een paar weken later gingen de vrienden weder samen op jacht ze waren nog kreu- pelaclitig maar wilden de gewoonte van 't ge vaar niet verliezen, doch nu was Dick mede en zijne tegenwoordigheid verdubbelde liun- 5 en moed. Toekomende maal schrijf ik u uit Kongo zelf. Keersmaoker, van Sint-Nikolaas Paul De Man, van Geeraardsbergen: Alb. De Mey, van Grembergem Jan De Meyer, van Rooborst; Werner Derre, van Sint-NikolaasAlbert Lefebvre, van St. Sauveur Paul Martens, van Zulte Achiel Michiels, van Woubrech- tegem Amaat Ryckaert, van Oostw inkel Lode wijk Schuerman, van Temsche Frede- rik Spittaels, van St. Gillis-bij-Dendermondo; Arnold Van Assche, van Wortegem Herman Van Danime, van Eekloo Cesar van Kerel; hove, van Zelo Hippoliet Van Waes, van Evergem verders zeven kloosterlingen. CüXGOTROTTER. gev/ezen-volfesïertegenwooriliger, reizende in Kongo XXVHJ. Buffelsjacht, zonder Dick. M. Vermeersch en zijn vriend, na een uur gaans en zoeken, kwamen op 't spoor van eene talrijke kudde buffels. Deze waren on rustig en konden niet genaderd worden. De jagers stapten in 't liooge gras en op tame- 1 ij ken afstand eenen rug ziende, vuurden ze. Het gebulk van eenen buffel liet hun weten dat hij getroffen was. Ze zochten naar 't dier, maar er was niets te vinden tenzij met bloed besmeurd gras de buffel was dus gekwetst en op de vlucht. Snel en onvoorzichtig volg de dc makker van M. Vermeersch de bloe dige sporen. M.Vermeersch hoorde welhaast een hevig gebulk. Hij liep vooruit en zag welhaast den buffel aankomen, het hoofd omlaag, do baren verheven, de staart in de lucht recht op den makker toe. Aanstonds weerklonken twee geweerschoten maar vruchteloos, reeds lag de onvoorzichtige ten gronde. Hij spartelde onder den kop en de poolen van den woest en stier en riep Mau ri Is hij doet mij dood Op 't zelfde oogen blik vloog de ongelukkige de lucht in meer dan twee meters hoog. Niettegenstaande dat Vermeersch maar eenen loop geladen had, ging hij naar het dier toe en zette zijn ge weer tegen den schouder van den buffel. Het schot verbrandde 'I vel van liet beest, dat bulderend ten gronde stortte maar niet lang liggen bleef. Woedender geworden, sprong hij recht en kwam op M. Vermeersch toe, terwijl deze Iraclite zijn geweer te herladen. Door eenen zijsprong op tïjds gemaakt, kon M. Vermeersch een eerste maal ontsnappen, doch de stier hernam den aanval en voordat dc aangevallene den tijd had eene patroon in zijn geweer te steken, viel hij ten gronde en lag op zijne beurt onder 't wilde dier. dat trachtte, met de horens, zijn slachtoffer te vatten. M. Vermeersch nam spoedig en stevig de horens vast, maar de stier slingerde hem met een wild geweld terzijde. Een horen drong hem omtrent door den arm, hoven den elle boog. Doch T bloed liep als bij heken langs de neusgaten van het dier dat blijkbaar ver- Een schrikkelijk drama heeft de bevolkin. van Courriêres in ontroering gebracht. Een knaapje van zeven jaar werd door zijnen stiefvader en neef verworgd en daarna in eene gracht geworpen. Toen Maandag namiddag de echtgenoot© Louis Cresson haar Tjarig zoontje niet van de school zag en na overal vruchteloos gezocht te hebben, verwittigde zij den heer Tilloy. meier, die op zijne beurt de gendarmerie van Oignies op de hoogte bracht dezer verdwij ningen welkeoogënbffkkelijk de opzoekingen begon. De brigadier Caux ondervroeg den vader van het slachtoffer, waarop deze brutaal ant woordde, dal hij het kind moest zoeken. De brigadier kreeg vermoedens en hield Louis Cresson, 30 jaar alsook zijnen neef, Jozef Cresson, 24 jaar aan en sloot ze in liet ge meentegevang op. Door vragen overstelpt, bekende eindelijk Jozef Cresson dat de kleine Charles door zijnen stiefvader in zijn bijwezen, toen bet kind van de school kwam, werd verwurgd en daarna het lijk in eenen modderpoel langs liet kanaal werd geworpen. Inderdaad liet lijkje werd daar ontdekt; het nieuws verspreidde zich snel in de gemeente en weldra was eene ontzaggelijke menigte ter plaats, die de twee onmensclien wilden te lijf gaan om ze te lincheeren. De gendarmen hadden de grootste moeite om de moordenaars tegen de volkswoede te beschermen. De twee kerels beweren onschuldig te zijn en betichten elkander van deze afschuwelijke misdaad. Bisdom Gent. Zijne Hoogwaardigheid heefkbenoemd Onderpastoor te Vracene, den E. IJ. Pau wels, onderpastoor te Dcnderwiodeke On derpastoor te Lede, den E. II. Cobliaut, wezen, leeraar in Sl-Martinusgesticht te Aalst. Zaterdag morgend werden door Z. D. II. Mgr. Stillemans,-de volgende Heiligo Wij dingen gedaan. Worden priester gewijdde heeren diakens Hubert Do Cremer, van Idegem August De Poorlere, van Grootenberge Achiel Hulpiau, vim Zole Leo Jöos, van St-Niklaas Emiel Oosterlinck, van Ovcrmeirc Eduard Pan nier, van St-Niklaas Jules Pieyns, van Slrypen Amaat Ponnet, van Aygem Amedee Props, van Lede Maurits Van Caeneghem, van Eyne Desideer Van Lon- derselc, van Ilaellertverders vijf klooster lingen. Werden diaken de heeren onderdiakens Frans De Cock, van Buggenhout Jozef De Groote, van Dendermonde Jozef De Scliaep- dryver, van Aalst Hendrik De Sutter, van St-Niklaas Maurits Dc Wulf, van Oostwin- ckol Hector Fivez, van Opbrakeï Eduard Poelaert, van Viane Maurits Ruytinx, van Gent Frans Steels, van Grembergen Jozef Vander Jeught, van Dendermonde Leo Van Nieuwenhove, van Geeraardsbergen Verbraken-, van Gruybeke verders acht kloosterlingen. Werden subdiaken, de heeren Leo Braet, van Gent Marcel Corteville, van Aaltre Elfde Vervolg We zullen de beschrijving der merkwaar digheden van Rome aanvangen langs den Noordkant der stad. Daar ligt over den Tiber de Margherila brug (Poule Margherita) aan wiens rechter uiteinde men uitkomt op de Volksplaats (piazza del populo) gelegen in de nabijheid der Volkspoort (porta del populo) langs waar de groote Romeinsclie heirbaan van Rome Noordwaarts het Rooinsche veld inschiet, over de oude versterkingen der stad. Be Volksplaatswaar verschillige tram lijnen samenkomen, is versierd met een obe- lisque (hoogo steeneïi gedenkzuil) die Keizer Augustus oprichtte in tien cirk Mexime,na de verovering van Egypte en welke hij aan do Zon toewijdde.' Sixtus V deed het gedenktee-, ken van uit dien cirk naar de Volksplaats overvoeren ten jare 1GS9. Rond de Volksplaats zijn half cirkelmuren opgebouwd met gebeeldhouwde groepen verbeeldende Neplunuo en de Tutoren langs den Westerkant, de stad Rome, de Tiber en de Anio langs den Oostkant. Die stralen leiden van de Volksplaats. Zuidwaarts naar het middenpunt der stad rechts de Via di Ripetta volgt in zekeren zin den loop van den Tiber te midden tie Corso Humberts en links de Via dol Babuina, die naar de plaats van Spanje heenloopt. Tussclien beide laatste straten, vindt mCn S. Maria in Alonte Santo en tusschen den Corso en de Via di Ripetta staat S. Maria de Miracoli, twee kerken uit de tweede helft der 17c' eeuw. S. Maria del Populo, opgebouwd in 1099 is gansch veranderd geweest ten jare 1477. Een groot getal kunstwerken en vooral zeer fraaie grafsteden uit de 15"! oeuw, versieren inwendig het gebouw. Opklimmende van de Volksplaats naar het Pincio ziet men op het eerste rondpunt twee kolonnen uit graniet, voortkomende van den tempel van Ve'nus. Op midden hoogte eon oudsch graniet bekken mot een waterstraal en een logia, in welke het ruitersstandbeeld van Victor Emmanuel prijkt. Het Pincio door de ouden collis horto- rum of Hofberg genoemd, trekt waar schijnlijk zijn naam uit liet paleis dat de familie Pincia daar eertijds bezat, bij het einde van het oude Romeinsclie keizerrijk. Hedendaags is het Pincio herschapen door Napoleon I. in een schoon wandelpark, be plant met druiven en belioorende tot het klooster S. Maria del populo. Daar komen de Romeinsclie wandelaars samen in den vooravond, om te luisteren naar de concerten die er viermaal per week door do regimenIs- muzieken opgevoerd worden. Ongeveer te midden der wandeling, staat een obelisque, eertijds opgericht door Adriaan aan het graf van Antinoris op de Via Labi- cana. Langs alle lanen ontmoet men borst beelden van roemrijke Romeinen. Aan den noorderkant vindt men de Villa Borghese, rechts het gedenkteeken der gebroeders Cai- soli, gesneuveld onder de muren van Rome in 1867 en 1870. Links staat een bronzen wereldbol, opgericht ter cere van Galileno, in de jaren 1030 in de Villa Medici? opge sloten. Builen de ijzeren omheiningen van hel Pincia bevindt zich de Villa Medicis. Ten voorhoofde ligt eene eikendreef, uit welke men een welgekend en prachtig uitzicht heeft op Sint Pieterskerk, dat vooral looverachtig wordt des avonds bij helder maanschijn. Men stuurt ons uit Brussel dezen brief over de gebeurtenissen der week. Brussel, den 9 Juni 1911. Gedurende de Sinxondagen waren al de Brusselaars naar het Ter Kamerenbosch, Laken en Karreveld gezonden .waar Zondag do rijders van de ronde van België moesten aankomen in den eindrit. De zegepraal van Van den Berghe werd door do menigte in vervoering gefeest. Dit klein manneken, dia nauwelijks 65 kilo weegt, moot longen ca spieren bezitten van een buitengewoon weer standsvermogen. Hij werd met bloemen be strooid net als eene theaterkunstenares. Do arme Blaise die ziek was geworden en daar door ten achter was gesteld, deed pijn om aan le staren. Hij weende als'n kind over zijn tegenslag. Het publiek heeft hem echter fel toegejuicht om hem over dit ongeluk to troosten, in afwachting dat hij zijne weer wraak neme. De eerst aangekomene» werden warm geluk gowenscht door schepen© Met- tewie, d.d. burgemeester van Sl-Jans-Moleii- bcek. Na deze twee feestdagen, haast ik mij a to spreken over de politieke week, die Donder dag geëindigd is in een dag van droefheid voor al do ware vrienden der vrijheid, en die al hun vertrouwen hadden gesteld in den goeden uitslag van de schoolkwestie. Waar lijk nooit is dc rechterzij in geen enkel vraag punt, meer eendrachtig geweest. De onaf- hankelijken en do kristen democraten waren insgelijks t' akkoord op de hoofdprinciepen van deze wet, die de schoolverplichting in voerde met de vrijheid van den huisvader. Sedert 15 dagen hield de rechterzij moedig vol tegen de uitspattingen der heide linker zijden, wat Boerken van Brussel had doen zeggen na eene dolzinnige zitting Wat aar dig kot is dat hier Maar terwijl de Brusselaars hunno buiten- wandelingen kozen, deed koning Albert, teruggekomen van Oostende, verscheiden© Staatsministers en M. Schollacrt ten paleize ontbieden. Dinsdag en Woensdag werden 2 minister raden gehouden en Donderdag, bij liet begin dc-r kamerzitting, kondigde M. Schollaert plechtig aan, aan liet land, dat gansch de Ro- geering, den zelfden morgen zijn ontslag had gegeven in dc banden van Z. M. den koning. Geheelde rechterzijde van -de Kamer stond recht als een enkel man op den kreet van Leve Schollacrt, Leve Schollaert, Leve do Regeering! Nooit gaf een ministerie in soort gelijke omstandigheden zijn ontslag. Onder steund door al zijne vrienden, en zonder dat eene stemming de regeering beeft getroffen of eene schaduwe van volksbeweging in do straten zich lieoft voorgedaan. Na de sluiting der zitting beeft dc rechter zijde terstond eene vergadering gehouden. Heeren Verhacgen, Van Cleemputtc en Car ton de Wiart hebben aan hunnen leider gansch hunno erkentelijkheid uitgedrukt. M. Schollaert, beroep doende op do nauwe eens gezindheid der Meerderheid, heeft diegenen, die door den koning zouden geroepen wor den, verzocht, het bewind in handen la nemen. Wat het scboolontwerp betreft, heeft hij gezegd, dat liet niet zal teruggetrokken worden en dat hij liet vast vertrouwen be hield dat liet zal gestemd worden. Deze rede voering werd langdurig toegejuicht. n Heeren Cooreman en Liebaert, die bij den Koning het voorzitterschap van den Raad hebben van de band gewezen, zoo is M. do Brocqueville. minister van IJzerenwegen, door den Koning gelast geworden "liet nieuw kabinet samen te stellen. Uitgezonderd de heeren Ilelleputte, Do Landsheer© en Liebaert, die M. Schollaert volgen in zijn aftreden, liebfien al de overige ministers aangenomen deel le maken van de nieuw© combinatie, en Dijnsdag zal hot nieuwe mi nisterie zich aanbieden voor do Kamer. Er zal das maar een leider te betreuren vallen, die eene schitterende plaats zal gaan hernemen bp de banken der meerderheid, om den goeden strijd voort te zotten ten voordeel© van do rechtvaardige katholieke cisehen. Gedurende dezen tijd, gaan liberalen en socialisten voort te verbroederen onder den dubbelen kreetWeg met do kloosters cn Leve de Republiek, gezamenlijk de roodo vlag volgende, tot liet veroveren van het zuiver algemeen stemrecht, dal bepaaldelijk do liberale partij van dc politieke kaart van België moet schrabben. De doodsbrieven van het kabinet Schollaert die de Clamelots trachten te verkoopen in de straten van Brussel, zullen heter van pas komen met do toekomstige wetgevende kiezingen, om aan de Brusselsche bevolking de delinilieve dood aan te kondigen van die arme liberale partij, die do heeren Janson en Fcron op eene pijn lijke wijze naar bet graf hebben gesleurd, tot groote vreugde van Marianne, do groote patronesse van gezel Vandervelde. En nu gaan de dagbladschrijvers, gedurende 3 da gen wapenstilstand doende met de politiek, bun jaarlijkscli congres houden te Charleroi, cn Dijnsdag zullen wij allen opnieuw op post zijn om de nieuwe ministers te groeten. Koue,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1