Steekt z in brand! DAGBLAD 'T EEN EN 'T ANDER Be ted van een Held Het Ministerie samengesteld. Boiia' de nieuwe ministers (J «w De alpiesna Werkstaking tier scheepslieden Zeventiende jaargang n' 138. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van Let land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4% TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TEBAL3T 728, Steenweg van Waterloo, 728. I QKerkstraat, O. Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuf/el-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 CO 3C bladz. tde regel) Ir. 0,50 4C bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek lam en (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hcrscell. (per regel) Tr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Na Brussel, Gent en Jolimcmt, had Antwerpen de eer ecne kartell islische betooging te kunnen aanschouwen. Sedert weken en weken hadden al de goddelooze bladen en blaadjes een vu- rigen oproep gericht tot hunne bond- gcnooLcn. Door de onverwachte ge beurtenissen van verleden week, was bij velen liet hoofd op hol gegaan, en ze beeldden zich in, dat thans geheel Antwerpen en geheel de provincie als een enkel man zou komen betoogen, Ah Wat was het poverkens, voor eenc stad van 325,000 zielen en daarbij nog eenc gansche provincie. De stoet duurde juist voorbij ons 22 minuten op andere plaatsen was het echter 25 minuten. Met papier en potlood in de hand, beurtelings al de leden der maat schappijen afzonderlijk tellend en op schrijvend, kwamen wij tot een getal van 5595 deelnemers. Wij kunnen de stelligste verzekering geven dat het geen honderd menschen onder of boven is bij dit getal zijn de vrouwen die weinig talrijk waren -en do kinderen, die cr in groot ge tal waren al meegeteld. Rekenen wij van die 5500, ongeveer 2000 personen uit do provincie, dan Mij ven er nog 3500 over telt daar at de onderwijzers, de sladsbedienden, de stads werklieden en al diegenen die ver plicht zijn mede aan zulke optochten deel te nomen, en ge zult, zonder in 't minst de waarheid te kort te doen, met ons kunnen bekennen, dat die he tooging, vooral in zulk eene voor ben zo'er gunsi-go omstandigheid! een mager bets*-. F geweest. Het aan tal toeschouwers was zeer gering. Wij stonden op de Moir, de voornaamste straat van Antwerpen, en we stonden daar op ééne enkele rei. De algomeene vergadering nochtans lukte veel heter do duizenden opge komenen boden <-,i prachtig schouw spel. Wat ecliier weer fel afstak tegen de groofe opkomst, het waren de red voeringen t an de liberale en socialisti sche opperhoofden. Eerst dient vermeld, dat van de vier redevoeringen er drie uitsluitend in liet Fransch waren, waarvan meer dan de twee derden der vergadering geen gebenedijd woord verstonden, lieer Franck nochtans werd gedwongen in "tVlaamsch te spreken. Dat had er nog njöoton aau mankeeron Sprekende van de kloosters, riep een clcr toehoorders met volle en luide stem Sieeld z in brand Daar stond M. Franck nu. Hij poogde dien pijn lijken indruk door dien afschuwelijken ïoep teweeggebracht zooveel mogelijk 'weg te nemen, door dien kreet en dat gezegde hevig te schandvlekken, en daarom zegde hij - Wat mij persoon lijk betreft, ik zeg dat al de kloosters mogen biijven bestaan, omdat eenie der liet recht bezit zich te vereenigen ik wil geen inbreuk maken op de vrij heid van veveeuigen Die verklaring van M. Franck werd we moeten het bekennen ijskoud onthaald. Hoe wil men dat het anders zij? Dui zenden personen liepen in de straat en zaten in de zaal met eene panearle op den hoed, waarop gedrukt stond in vette letters: Weg met de kloosters» In do Kamers hebben de goddelooze gekozenen het zoo dikwijls herhaald in de laatste dagen en nu dat zij de schrikkelijke gevolgen zien van hunne dwaze en ongehoorde ophitsingen, nu komen z'af als onnoozel lammekens Wij zijn niet tegen de kloosters, wij laten eenieder vrijelijk betijen Vindt er iemand een naam om zulke *- konie- dianterij te bestempelen Ik niet. Wat wij echter met eigen ooren heb ben gehoord, uit den mond van een antiklerikalen toehoorder het is cle kreet Steekt z'in brand Die uitroep gedaan in het openbaar en met luide slem door een afzonderlijken persoon, moest ongetwijfeld ook het gedacht vertolken van honderden andere arme verdwaalden, die noodzakelijk zulke domme en barbaarsche gevoelens moe ten hebben opgedaan, na de talrijke en Onafgebroken aanhitsingen van do goddelooze kopstukken sedert do laat ste maanden. liet zijn personen, die ministers uit fluiten, die vreedzame personen aan vallen die de ruiten van juffersscho len en geestelijke gestichten gaan verbrijzelen, die den kreet laten w eer galmen tegen de kloosters Steekt z'in brand het zijn deze personen, die zich aanstellen als de verdedigers van onze grondwettelijke vrijheden, als de beschermers van de openbare orde en veiligheid, als de verdrukten dor ka tholieke regeering!! Waarlijk,als men zulke domheden, zulke ongelooflijke leugens hoort uitkramen, dan is u alle antwoord onmogelijk en van wettige verontwaardiging valt de pen u uit de hand. De G^evanc&e De Fransclien gingen weerwraak nemen op de Duitschers voor hunne klopping van 1S70. Het zal nog lang duren. De dorpen van het departement derAube zijn volop in opstand. De wijnbou wers willen van de Fransche regeering met meer hooren. Te Earovillo las men op do muren van de oud-meierij. Mijn oude Monis, volhard in uwe kop pigheid om de kleine Ghampeneezen tol mij te laten komen. Keizerlijke groet. Wilhelm. Het antwoord liet zich niet wachten en men schreef op den muur «Mijn-lieve keizer, Bazaine heeft Êlzas- Lorreincn verkocht voor vijftig millioen. Ik schenk u de provincie Aube voor tien mil lioen. Telegrafisch antwoord aan den vriend Bourgeois. Monis. De Franschen zijn op goeden weg voor de revanche. Wat ev overschiet. De Fran sehe kloosters waren schatrijk, zegde men. Een milliard of duizend millioen. Die kloos ters moeten bestolen worden, riepen de Fran- sche goddelooze politiekers. Nu zijn ze be stolen. en z'hebhen 37 millioen opgebracht? Wie heeft de 063 andere millioenen gesto len ?...Er waren in Frankrijk 200,000 kloos terlingen genomen zelfs dat zij te zamen een milliard hadden bezeten,dan kwam zulks op 5000 fr. por hoofd. Wat zouden wij dan moeten doen met Vandervelde, Furnémont, Sol say. Waroequé-, die veel meer bezitten als 5000 fr. per hoofd, zoo meenen we ten De straat is voor iedereen, zoo schreef onlangs Le Peuple maar lappen zijn geen oorden, zegt Uilespiogel met overschot van gelijk... De socialisten van Sint-.Jans-Molenbeek kwamen Zondag terug van een plezierparteitje op Karreveld. Zij kwamen aan liet gesticht der Broeders, en konden niet meer voort zonder do ruiten uit te werpen en le trachten do poorten van T gesticht in le beuken. Niet waar, Le Peuple de straat is voor iedereen. Uwe trawanten kunnen niet eens de onnoo- zele gebouwen met rust laten. Leve de vrij heid I Is 't niet Viei« Jubilarissen. Verschei dene katholieke bladen sturen mot recht hunne gelukwenschen lol vier politieke man nen, welke in 18S6 gekozen werden en nu nog steeds wakker op do bros slaan. Onnoo- to zeggen dat De Volksstem zich ten volle aansluit bij do gelukwenschingen. Die vier jubilarissen zijn Heeren Van Cleemputle, Van Begerem, senator Ver- cruysse en graaf De Smet de Naeyer. Eesïe scheuring. Het centrum van den Elzas heeft, besloten een zelfstandige groep lo vormen, onafhankelijk van hot Duilsch centrum. Dit, natuurlijk, om met meer vurigheid nog, do rechten te verdedi gen en de eischen te doen gelden van Elzas- Lorreinen, op een autonomiseh bestuur. Terechtwijzing. Vijandelijke laden hadden den lieer Wouters d Oplinter madelijke woorden ten laste gelegd, ten op zichte van M. Woeste. M. Wouters heeft als echt van antwoord aan een dezer bladen iet volgende antwoord gezonden, dat wij in deze omstandigheden vooral, met vreugde opnemen. Ik heb mij over do onlangs voor gevallen gebeurtenissen enkel met eenige ultieme vrienden bezig gehouden. Indien ik oordeelde uit deze terughouding le nioeten treden, zou ik mij geloof het vast en wel uitdrukken, in termen dio overeenstem men met den eerbied, dien het verleden en de ouderdom van den achtenswaardigen staats minister, welke gij in deze zaak betreft, ver dienen. Daarmee is weerom eene kwakkel, doch eene venijnige lastering, den kop ingedrukt De tegenstrevers Ontzien niets meer, om uit alle leder riemen te snijden, 't Is te hopen dat de riemen zullen dienen om hun gedrai te kunnen schandvlekken en striemelen. Dccsvig me&üurs. Hoeren Bri- faut en Van Cauwenbergh hebben heiden hun ontslag ingediend als secretarissen van het verbond der katholieke kringen. Thans meldt men dat waarschijnlijk M. Woeste insgelijks zijn ontslag zou geven als voor zitter der katholieke kringen. Wij zeggen maar een enkel punt. Ieder is vrij te doen wat hij goed oordeeltmaar hel voorbeeld der eendracht moet vooral van hoven komen. Wat kunnen de katholieke kringen aan de gebeurtenissen van verleden week gebeteren? Waarom dan die ontslagen in de federatie? Dr Mesny was naar Mandcliurië vertrok ken om er de pestlijders te verzorgen, en om te trachten do verschrikkelijke pest ziekte legen le houden. Dr Mesny was een vurig katholiek, was gehuwd en vader van verschillende kinderen. Vóór zijn vertrek, had zijn klein doc-hlerken hem gebid en g< smeekt niet te vertrekkenen zeido hem Papa, ge gaat sterven Eenigo uren vóór zijne dood s'uurde M. Dr Mesny, wien wij met eerbied groeten, den volgenden brief aan zijne echtgenoot©. Mijne teerbeminde cn aanbeden vrouw, Wanneer gij dezen brief zult ontvangen, zal ik opgehouden hebben to leven en ik zal u zijn gaan afwachten. Bezon morgen heb ik mij aangetast gevoeld, om 7 uren, maar trots alles, heb ik enkel een geneesheer kunnen hebben om één uur van den namiddag. 11c denk mot heel mijn liart aan u en aan onze arme kleinen alvorens heen te gaan. Maar ge zult het eons moeten doen. Dat komt spoedig. Doekterken, gij liadt gelijk, papa gaat sterven. Mijne zaken zijn eenvoudig (Hier geeft hij de juiste schikkingen van de erfenis en van de rechten zijner vrouw; levensverzekering oorlogspensioen, schadevergoeding van do Chineesche regeering. enz,) Denkt aan mij. Bemin mij. zouals ik u bemin. De doos die op de nachttafel van mijne kamer stond en die mij wachtte, is thans nutteloos. Aanbeden Minette, geliefkoosde en bemin de kindoren, tot weerziens. Tot later om u weer le zien. Nutteloos op mijn graf te komen, gij zoudt, gij ook, de ziekte komen opdoen, en de kinderen zoudon alleen over blijven. Minetta, kom niet, om geonen prijze. Ik ga u. u omhelzende, verlaten, ziel die bemint cn heengaat. Omhels do lieve kleinen. Ik aanbid u. Bid voor mij Bij zulken brief, blijft men droomend staren, men zwijgt eerbiedig en men stort een gebed. Als wij da ons toegezonden ingeiich- tiogen mogen gelooven, zou thans het ministerie voor goed zijn samengesteld. De koning heeft M. cle Brocqueville ontvangen en is daarna terug naar Oostende vertrokken. Ziehier de samenstelling van 't nieuw mi nisterie Voorzitter van den kabinetsraad en porte feuille van Binnenlandse lie Zaken M. dc Brocqueville Kunsten en Wetenschappen M. Poullet.. (Wij schreven gisteren dat M. Poullet aan een onzer vrienden verklaard had, in geen geval aan te nemen. Op het krachtdadig aan dringen van M.de Brocqueville beeft de Leu- vensche afgevaardigde toch aangenomen.liet is een gelukkige keus). Financiën M. Lcvie. Openbare Werken en Landbouw M. Van de Vyvere. Rechtswezen M. Berryer. Spoorwegen M. Carton de Wiart. Buitenlandsche Zaken M. Bavignon. Koloniën M. Renkin. Oorlog M. Ilellebaut. Nijverheid en Arbeid M. Hubert. De ministerieëie verklaring. De nieuwe ministers zouden reeds woensdag namiddag om 2 uren, eene vergadering heb ben gehouden, om de ministerieëie verkla ring op te maken. De schoolwet blijft Mochten wij do inlichtingen die door gaans zeer juist zijn gelooven, dan zou de schoolwet, geheel en al de toetreding vinden van het nieuw kabinet. Moest dit waar zijn, de tijding zou door geheel het katholieke, ordelievende, vrijheids- en gelijkheidslievon- de land, met vreugde vernomen worden Afwachten blijft ondertussclien de beste boodschap. Twee tegenstrijdigheden. Volgens de eenen zou bet nieuw ministerie zich eens verklaren voor de eenmaking der kieswetten, cn om de evenredige vertegen woordiging in to voeren volgens anderen zou het alleen zijn advies geven, over den toestand en de te nemen maatregelen in de kwestie van de vermeerdering van het bevol kingscijfer.... Volgens onze meening is de zaak geheel klaar afgetoekend. Het voorgaande ministerie had een pro gramma dat de totale goedkeuring en bij tre ding genoot, van gansch do rechterzijde. Het vorig kabinet is niet in het minst gestrui keld over eene oneenigheid in dit programma. Dus, 't is klaar; dat het nieuwe ministerie zich ver klare voor de voortzetting van dit regeeringsprogramma. ïn Hcllastd "Dit Amsterdam wordt gemeld, dat indien zich geene onvoorziene verwikkelingen voor doen, de algemeene werkstaking der matro zen, stokers en machinisten en andere scheepslieden op Donderdag 15 Juni zou uit breken. In de goed ingelichte leringen, 't is te zeg gen langs de havenkantcn, beweert men, dat dien dag de algemeene werkstaking zal uitbreken in alle Hollandsche, Fransche, En- gelsche en Belgische havens. Eenigo hevige gisting is ontstaan onder de havenmannen. De zeelieden trachten door alle middelen de werkstaking uit le breiden lot al do vak ken, welke met de handelsvaart in betrek king staan. To Amsterdam had eene vergadering van dokwerkers plaats en dezen besloten met algemeene stemmen, zich bij de stakers aan te sluiten. Vier stoomers der koninklijke scheepvaartkompagnie, welke Donderdag moesten vertrekken, trachtten vruchteloos hunne matrozen aan te werven. De schepen zullen nu maar Zaterdag vertrekken, ho pende dat de staking niet zal doorgaan. Ook de stoomcr Koning!a TVilhelmina, welke op 23 Juni naar Engeland moest ver trekken, om er Holland te vertegenwoordi gen hij de vlootrevue van Spithead, kon geen matrozen vinden. Dinsdag had to Amsterdam eene vergade ring plaats der afgevaardigden van matrozen en scheepswerkers van alle Hollandsche havens. Do algemeene werkstaking word er op geestdriftig gejuich onthaald. In Engeland. Uit Southampton wordt ook gemeld, dat de werkstaking der zeelieden daar lieden Woensdag moest uitbreken. Do mannen der Cutmrd Line, te Liverpool hebben ook besloten met de werkstakers mede le doen. Evenwel is de stoomer F ;wiCom« a an deze maatschappij bekoorende, kunnen vertrekken met zijn gowoon getal scheepslieden. De Baltic is in de liaven van Liverpool moeten blijven liggen en de Cassandria kan Glascouw niet verlaten. Bestokers en de stewards der White Star Line hebben hunne verbintenissen getcc- kend. Dezen zullen dus vertrekken. Do koolladers weigeren evenwel do bonken van den Olympic te vullen. Te Antwerpeni Gisteren morgend werd op den muur van hel Engelsch konsulaat een plakbrief gehan gen, waarin de matrozen uitgenoodigd wer den geene verbintenissen meer aan to gaan, daar do algemeene werkstaking besloten was. Heelden morgend hebben de socialistische leiders de omstreken van den loodsdienst doorloopen. Engelsche cn VXaamsche strooi briefjes verspreidende, om do scheepslieden, bijzonderlijk de trimmers, smeerders en sto kers uilnoodigend lot de werkstaking. Alles bleef evenwel kalm. In de C10 Deppe heeft de stoomer Tigris eene voltallige ploeg ingescheept. Men denkt dat ook de stoomer I inland dor Red Star Lino met volle ploeg zal kunnen vertrekken. Te Antwerpen hadden reeds onderhande lingen plaats tusschenM. Gerling, sekrelaris der Rcedersvereeniging, M. Mahlman sekro- laris van don Zeemansbond en M. De Vos, burgemeester,die als scheidsrechter optreedt. In Frankrijk In de Fransche bladen wordt niets aange troffen, betrekkelijk eene beweging in de Fransche havens. Men denkt evenwel, dat indien zich eene algemeene internationalo werkstaking der scheepslieden voordoet, de Franschen er zich zullen hij aansluiten. Wij moeten bekennen dat do namen van cle nieuwe ministers, welke reeds gekend zijn, allerwego in do katholiek© middens gunstig ontvangen worden. Wij gaan cr het bewijs van geven. Ziellier cone korte beschrijving van drie Ministers: Heer Carton de Wiart De slrrjdgezel van minister Renkin, is een zeer beslagen debatier, niet gemakkelijk uit den zadel te lichten. Van voor lange jaren is hij als minister aangewezen, cn ongetwijfeld zal zijn optreden, 't kabinet veel kracht bij zetten. Heer Poullet Is ook eene persoonlijkheid. Ilij is hoog leeraar te Leuven en levens de spil waar heel de politieke cn maatschappelijke wer king in dit arrondissement rond draait. Zijn iever en werkdadiglicid kent geene palen. Zijne onbaatzuchtigheid is spreekwoordelijk. Ilij beoefent het goede om het goede. Bo vendien, hij gaat met den minsten werkman zoo rondborstig en hartelijk om als met liet hoogstgeplaatste personnage. Ilij bezit do volledige koelbloedigheid. Die gave, gevoegd bij zijn talent: en zijn streven om alles ten besto te schikken, maakt van hom een kost baar staatsman, geroepen om onschatbare diensten te bewijzen in moeilijke omstan digheden. Heer Michel Levie Zeer gekend figuur. Een van de steunpi laren der katholieke democratische richting. Een kloeke persoon, ondanks zijn zestig jaar. Een man van overtuiging, met stalen wilskracht, kalm, beredeneerd, cn toch bla kende van geestdrift voor 't katholieke ideaal. In do streek van Charleroi, waar ieder hem van zeer nabij kont, wordt hij op de handen gedragen. Vroeger advokaat, zelfs stokhouder der balie, bekleedt hij thans eene aanzienlijke plaats in de nijverheid. PKHS Lo Bian Public Neemt met blijdschap het artikel over van -Le Pays Walton waarin dit blad de boogsle verdiensten van M. Michel Levie doet uit schijnen. De XX" Siècle Laat het geval Woeste niet los. Zij bespreekt een artikel van l'Etoile Beige, waar dit libe raal blad M. Woeste verdedigd. Zij haalt bovendien vele provmeiebbden aau, die do houding van M. Woeste streng be - a len. Zoo o. a. 'l Veurnsciie volk --. liet Yper- sclio volk de "Gazet van Hasselt- t Nieuws van Limburg Maas en Kempenbodo Maeseyker Weekblad Vooruit bekommert zich weinig m de kwestie, lig heeft lo veel werk met zijne Lolwasschingen van de liberale gazel - Het Laatste Nieuws Ilij eindigt alzoo Weer een nieuw bewijs wat volkshators do liberalen zijn, alsook liun liberaal blad.... Echte broeders. La Chronique. Deze zegt, dat M. Woeste gelijk Leeft. Luister liever Wij zijn geheel cn al van 't gedacht van den klerikalen staatsminister. Zijne partij zal hem binnen kort recht doen toekomenal was het maar op den dag, dat de klerikale macht, eindelijk omverre geworpen, onze tegenstrevers zullen noodig hebben om de oppositie te leiden, een vurigen en vrij willi gen man tot aan hel fanatismewaarvan de politieke loophaan met bitterheid is voort gerold.maar zonder zwakheid noch omwegen. En in zijne partij, zal men er niet veel ande ren vinden, die aan dit ideaal beantwoorden. Eene prachtige getuigenis van Eendracht. L'Ami de l'Ordre. het kranig katholiek blad van Namen schrijft Wij protesteeren, en met de meeste macht, tegen do houding van zekere katholieke bladen zeer zelden gelnlvkiglijk ten opzichte van M. Woeste. Do uitmuntende Staatsminister is niet de oorzaak van het ontslag van' M. Schoilaert. Het is bewezen door de feilen. Dit ontslag was besloten vóór dat M. Woeste Woensdag zijne redevoering had uitgesproken. In deze redevoering heeft M. Woeste klaar en vrije lijk zijne meening gezegd, zooals hij het deed geheel zijn loven, zonder zwakheid, zooals hij ons honderden keeren diensten heeft be wezen met alzoo le handelen. Men kan met hem van gevoelen verschil len, men mag niet vergelen of miskennen een verleden, een tegenwoordige, vol van eer, van hooge openhartigheid, van strijden fier aangevoerd, en van weldaden zonder tal voor onze partij. Wij roepen Leve Schollaert en uit gansche harte, maar wij hebben niet opge- houdonte roepen Le^ie Woeste

De Volksstem | 1911 | | pagina 1