T een m t ander 3e Reeks blieven van M. Vincent Diericx EEN NAWOORD Brussefsoho Briefwisseling De Europeesche vliegronde. «y- €1 JÖ -A_ Gr 23 Ij J\. 3Q De edelmoedigheid van M. Vincent Diericx v>rstiende jaargang nr 142. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 20 Juni 1911 ABONNEMENTEN-: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 rranxen. Inschrijving in alle poslburèelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. #i> jijj TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723 TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van NuffeUDe Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. r ank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e bladz. pie regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Keklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel 1. (perrege!) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben de congressen bijge woond le Sint Niklaas, te Averbode. fe Aalst, te Dendermonde wij hebben hooren spreken over de congressen van Roesselaere, van Doornik, van Tour- coing, van Eecloo en nog meeï andere plaatsen, en overal n as bet de zelfde uitslag: Veel'volk, talrijke verslagen itinkè werking en groote geestdrift Het is goed na afloop dier feestzittin gen, na lic-t verdwijnen van de eerste geestdrift, die merkweerdige dagen in herinnering te brengen, om de. men sehen te doen denken aan hunne ge dane beloften, hunne voorgenomen besluitselen, hunne aangegane verbin tenissen. Wij willen hierin dit artikel even terugkeeren om nog een algc- meenen oogslag te werpen op bet laatst gehouden plaatselijk of gewestelijk congres van Dendermonde. Van de werking der afdeelingen is bet moei lijk in nadere bijzonderheden le tre den, uit vrees niet meer te kunnen eindigen. Gemakkelijker gaat bet de aigemeene vergaderingen te bespre ken. Buiten de beeren Tibbaut, den Z. E. II. De BaetsenM. Bruyninckx waren bet wel de Hecren Van Cauwe laerl en Bevaert en Mevrouw Nahon die de hoofdrollen speelden. Wij be gaan soms in onze partij, niet de 'fout, maar de onbehendigheid, niet stout genoeg met onze mannen op den voor grond te komen In dit opzicht kunnen wij nog veel leeren van onze tegenstrevers. Daarbij komt nog, dat otil..Aecael-an.W->,;i'.-d, maakt, en dat door onze verdienstelijke mannen beter te doen kennen, zij door bet volk ook meer zullen bemind wor den. Van Heer Dr Frans Van Cauwelaert, Volksvertegenwoordiger, is bet moei lijk iels te zeggen, omdat men gemeen lijk bel gevaar loopt er te weinig van te zeggen.Men moet dien jongen zwarthariger, man hooren spreken, die overtuiging voelen, die gebaren en pracht van woordenrijkdom en taal schoonheid kunnen bewonderen, om u van diens waarde juiste rekening te geven. M' Bevaert van Brugge verdient niet minder bewondering, l iet is een grijs aard, met langen baard doch die nog een jeugdig hart bezit. Hij behoort tot de school van graaf Verspeyen, die goed de waarde beseffen van het ge zegde, dat opgeruimdheid en blijgc- zindheid eene macht is. Die man beeft geheel en al den schoolstrijd meegemaakt, en als men zulke mannen eens ter dego beeft ge boord, dan zal er bij geen enkel wel denkend man nog bet gedacht op komen voor de liberalen of socialisten te stemmen, of er toe bij te dragen, door eene andere stemming, de katho lieke partij te verzwakken. Zulke oude grijze strijders met zulk jeugdig en geestdriftig vuur, zijn een ware zege voor onze partij. Wat Mevrouw Nabon aangaat, dat is eene ontwikkelde Vlaamsclio vrouw, die reeds veel goed beeft geslicht voor den landbouw en in de toekomst be looft nog veel meer goeds te helpen slichten. Wij willen u in 't kort, deze vrouw doen kennen bet is de echte type van de buitenvrouw, blijmoedig, iTlozend en rondborstig. Zij kwam bij ons om inlichtingen en sprak in dezen zin Mijnbeer, gij zijt van de pers ge, moogt. niet zeggen waar ik woon ik ben nu wel wat opgekleed, maar ik ben slechts eene eenvoudige ronde boerin, t' Huis loop ik met kloefen en een blauwen voorschoot aan ik ben eene ferme huismoeder, want mijn huis loopt vol kinderen Daaraan ziet ge seffens met wie gij te doen hebt. liet is ja, eene boerin, maar eene beschaafde, ontwikkelde vrouw,die kan meepraten over natuur- "Uit Katanga. Een onzer vrienden deelt ons liet volgende uittreksel mede uit een brief den 20 Mei 1.1. uit Elisabethville verzonden Sedert eenigen tijd verblijft onder ons de heer Vincent -Diericx, oud-volksvertegen woordiger van Aalst lu'j wacht bier naar dragers om zijne reis voort te zetten tol aan bet Meer Kikondja, de laatste bevaarbare plaats van den Hoogen-Congo. Door zijnen hartelijken omgang met elkeen beeft bij 'bier aanstonds eene aigemeene en diepgevoelde genegenheid verworven maar wat zijn voor- bijgaan hier nooit zal doen vergeten is zijne opoffering die hij bier getoond beeft Een jonge bediende van den Staat lag met erge tbypliuskoorts in bet hospitaal en dao nacht beeft de edele heer Diericx aan het lijdensbed van den ongclukkigen doorge bracht en hem de loedersle en vaderlijkste zorgen toegediend. Onnoodig te zeggen wel ken diepen indruk zulke offervaardige liefde en bewonderenswaardige verkleefdheid hier teweeg gebracht. En wat nog meer is dank aan bet. aandringen cn de voetslappen van den beer Diericx heeft de aigemeene Com missaris. M. G. Ilarlfelds, per telegram in België zes Broeders en Zusters van Liefde gevraagdomonze arme zieken bier le komen verzorgen in bet hospitaal van Elisabelh- villc. Dankbaar zal de herinnering van dien nederigen doch,ffoogslverdi£uistel ijken volks vriend. bier in ónWsnnt'liewTtwx^i schoon, over sociale beweging, over opvoedingsleer, over kunst en letter kunde, en wel op zulke manier, dat zij veel steedsche vrouwen en mannen in de schaduwe zou stellen. Om haar prachtig werk te steunen, zullen wij een dezer dagen spreken over dc boe rinnen. Een Mollandsche CCamSinsall. Volgens loopende geruchten zon Mgr. van do Wetering, aartsbisschop van Utrecht, in bet eerstkomend consistorie van toeko mend jaar, den kardinaalshoed bekomen. Dit is sinds eeuwen niet meer voorgevallen, en daarom dient bet maar onder alle voorbe houd te worden aangenomen. Be gelijkheid De toelagen die de Staatsnormaalscholen en de aanneembare normaalscholen per hoofd en voor hoofd ontvangen, bedraagt jaarlijks gemiddeld 50 tot 60 frank. De normaalscholen van Bergen en Char leroi ontvangen van wege de openbare be sturen 300 fr. per hoofd. Ziedaar nog een bewijs, hoe gelijkheid wordt verslaan. ECloQstspimgen esi Joden.- De tegenstrevers spreken veel over de kloos terlingen de kloosterlingen zijn zoowel mensclien als anderen moesten zij in de we- ■eldzijn, ze zouden toch ook moeten leven. Doch boe komt liet dal zij niets zeggen over de Joden In Antwerpen Wonen er nu meer dan twintig duizend. En de liberalen hebben do Kamer een Jood als volksvertegen woordiger gekozen. In Namen beproefden zij een anderen Jood te doen kiezen als Senatcur... De antikleri kalen deden beter daar wat meer over te ichrijven... PJeeHaag des* christenen te Weenen. De sociaal demokralische katholieke partij, die zoo schitterend beeft gezegepraald te Weenen,onder het beleid van urgemeester Lupger, heeft thans eene ware neerlaag geleden. Bijna al de kandi daten komen in balloteering met de liberalen en de socialisten, die er schijnen voordeelig voor te staan. Op den buiten echter liebbcn dc katholie- en prachtig gewerkt in een enkelen slag alen zij er 03 katholieken door voor den Rijksraad. Waaraan is de achteruitgang te Weenen toe te schrijven Aan do verdeeldheid der katholieken Bergani, een der katholieke leiders, bad zich met zijn dagblad liet Duitsche Volksblad afgescheiden. Men an eens te meer de pijnlijke ondervinding opdoen, boe verre men komt met onderlinge verdeeldheid en twist. De socialisten woeden ko ningsgezind. Zekere gezel Heir- man, uit de provincie Oost-Vlaandercn, riep op eene meeting De Koning heeft mee geholpen om den strijd legen de schoolwet voor een tijd tegen te houden. Ik roepuit olie hartLeve Koning AlbertEn als de Koning zich later nog zal verzetten tegen do schoolwet, zullen mijne kindoren hem nog liever zien... Onze briefwisselaar stuurt ons 't volgende: Brussel, den 17 Juni 1911. De ministeriëele ciisis heeft eenige dagen langer geduurd dan ik voorzien'had, wat de opening der Kamers 8 dagen heeft verdaagd. Nochtans van af Vrijdag namiddag, t. t. 's anderendaags van liet ontslag van Mi heer Schollaert, belt ;k u dc vermoedelijke samenstelling getelefoneerd van het nieuwe kabinet de Brocqueville. En Woensda^ liet ministerie bepaald alzoo samengesteld geworden, ter uitzondering van M. De Sade- leer, die volstrekt elke portefeuille weigerde; en M. Tibbaut, van Dendermonde, dieniet beviel aan zekere ledci? van den landbouw- groep. Zoo de slappen, aangewend doorM.de Brocqueville, een weinig bemoeilijkt zijn ge- wordenps het omdat men de aarzelingen heeft moeten overwinnen van de Heeren Michiel Levie en Poullot. Het zijn twee schitterende aanwervingen A'oor I ministerie en men verstaat, dat voor mannen van deze waarde en die talrijke bedieningen uitoefenen, die zij thans moeten laten gaan, en dat boven dien M. Levie vader is van een zeer talrijk kroost dat zulks overweging vraagt. Het is in dezen zin dat deze waarde vriend ons Zon dag avond sprak op liet banket van het Pers congres in de tentoonstelling van Charleroi waar wij bij hem er op aandrongen, in 't be lang van t land en van de partij,dezen zwaren last te aanvaarden. Eindelijk, Maandagmor gen. zijn voorkeur, zijne rust en zijn familie leven opofferend, begaf hij zich naar Brussel om deze portefeuille aan te nemen en zonder voorbehoud zich loo to wijden, zonder rust noch duur, aan de Openbare Zaken, met de gewone zekerheid niets dan ondank le oog sten. Er behoeft waarlijk verkleefdheid en overtuiging om zich te veroordeelen tot dit leven van de galler.ën. Dinsdag morgen. vrienden, insgelijks de portefeuille aan van Kunsten en Wetenschappen. Eindelijk, Woensdag morgen, kwam M. Cooreman, de waardige voorzitter der Kamer, van Gent met M. Van de Vyvere, schepen© van Gent cn volksvertegenwoordiger van Tliielt-Roe- selaere. die op eene gelukkig© wijze het kabinet volledigde met het ministerie van Openbare Werken en Landbouw aan te nemen. f\.lzoo konden de ministers zich Woensdag namiddag vereenigen om liet nieuwe regee- ringsprogramma te bespreken, dat Zaterdag, ten huizo van M. de Brocqueville bepaald is vastgesteld geworden. Eindelijk moet ik insgelijks een woord zeggen van den nieuwen minister van Geld wezen, M. Carton de Wiart. die het eerst een portefeuille had aangenomen, daar hij zicli niet kon onttrekken aan zijne talrijke vrienden van het Marsen des ouvriers, waarvan M. Renkin, inzonderheid de belan gen van verdedigd heeft. Het is een advo- kaat van waarde, een schrijver van ver dienste, goed gezien in alle middens. Het is nog eene schitterende aanwerving voor het kabinet. Wij twijfelen er niet aan, dat met een geheel van dusdanige begaafdheden en verkleefdheden, zij er zullen in gelukken ons naar het doel te leiden, met toekomende jaar opnieuw onze kleuren te doen overwinnen, ten einde bepaaldelijk den val le vieren van de schandige liherale-socialistische vereeni- ging, waarvan hot Belgische volk niet wil. Vooruitvoor God, voor den Koning en voor het Vaderland, en alzoo zullen wij overwin nen. Nu, wat ook bet lot weze dat liet nieuwe kabinet voorbehoudt aan de schoolhervor ming, en zoo do ontwerpen worden uitge steld wij moeten den strijd voortzetten om te bekomen het verplicht onderwijs met de vrijheid van den huisvader, en de oprich ting van beroepscholen van den 4rtc*B graad. Het is eene kwestie van nationaal belang, en die de liberalen zelf ook altijd gevraagd heb ben, de vrijheid van den huisvader to huiler gelaten. Het is aan ons liet land le verlich ten en 1912 zal de definitieve triomf zijn vau onze katholieke en wijselijk democrati sche politiek, in den weg van den waren vooruitgang. Kobe. Zondag morgend is op hel vliegplein van Vincennes, liet vertreksein gegeven, aan 41 deelnemers, voor de Europeesche. Eene ontelbare menigte, bevond zicli op het plein van Vincennes. Vele notabiliteilen waren aanwezig. Meest alle vliegers hadden den nacht door gebracht in de loods waarin hun toestel ge- borgon was. om te beletten, dat oneerlijke mededingers hunne toestelion zouden komen beschadigen. Do vliegers vertrokken in de volgende orde Om 6 ure Tabuleau G ure 2 m. Védrines 6 ure 4. Balhiat G ure 6, Telard G ure 10 Kimmerling G ure 12, Beaumont6 ure 14. GagetG ure 1G, Molla G ure 18, Garros 0 ure 20, Vidart 6 ure 22, Wijnmalen G ure 24, Morin fi ure 26, Prévost G ure 28, Bielovuccie 'Gure 30, Amoriga G ure 32, Pascal; G ure 34, Du val Gure 36. Bobba 6 ure 44, Graaf d'Hespel6 ure 46. Loridan G ure 4S, Contenet6 ure 52, Gharlix 6 ure 54 Labouret. G ure 58 Renoux 7 ure. Le Lasseur 7 ure 2. de Nissollo 7 ure 4. Allard 7 ure 8. Wey- man -. 7 ure 10, Barra 7 ure 12, Gihert 7 ure 14, clo Franpq 7 ure 20. Valentine 7 ure 22, de Romance 7 ure 24. Landron 7 ure 20, Morisson 7 ure 28, Bill 7 ure 30, Lemarlin 7 ure 32, Verrept7 ure 3G Kuhling 7 ure 38 Dalger en 7 ure 30, Train. Eenige incidenten. Do vliegers gingen voor het algemeen nog al goed op. Zulks was evenwol het geval niet voor Garros, die tot viermaal toe moest her beginnen. Hij heeft ten andere eene boet van 500 fr. opgeloopen. om al le dicht hij de volksplaatsen neergedaald le zijn. Ook Gagel kon moeilijk opstijgen, en valt niet ver van het vliegplein. Hij ontkwam het echter ongedeerd. Lemarlin kwam er slechter van af. Deze valt met zijn toestel nabij de volksplaatsen, en werd vreeselijk gekwetst van onder zijn toestel gehaald. Ilij bezweek eenige uren later aan de gevolgen van don vreeselijken val. Weinig scheelde bet. of het. vreeselijk on geluk van Issy-les-Moulinaux, waarhij minis ter Berleaux gedood werd, vond hier eene herhaling. Een ander doodelijk ongeluk had nog plaats, te Issy-les-Moulinaux, Luitenant Prin- celeaux, in garnizoen teRouaan, was voor- lifë' 2'lin V'li.'V;i 1iiiis Ae Verrept (Belg) Contenet en Tabuleau zijn niet terug verlrokkqp, doch hopen vandaag, Maandag, de reis (e kunnen voortzetten. 03 aankomst op liet vliegplein van Ans (Luik) Luik, de oude stad der Prins-bisschoppen stond Zondagonderslc hoven, ter gelegenheid der aankomst der vliegers van de Èuropecsche vliegronde. Eene overfalrijke menigte verdrong zich reeds van 'smorgends vroeg op liet vlieg plein van Ans. Om 8 ure G werd uit Barvaux getelefo neerd. dal Vidart daar voorbijvloog. Heel de menigte heeft den blik op liet Zuiden gericht, waar men hoopt de vliegers te zien aankomen. Eindelijk, ziet men in do richting van Boncelles, den vlieger aankomen en in prachtige gestrekte vlucht daalt hij neder om 9 ure 29 min. 54 s. 2/5. •Vidart is dus in 3 uren 9 m. 54 s. 2/5 van Parijs komen gevlogen, zij het met eene snelheid van 102 kim. per uur, geene reke ning houdende van het oponthoud te Reims. Onnoodig te zeggen, dat Vidart geestdrif tig toegejuicht wordt. Nog geen kwaart uurs later,daalt Védrines, do overwinnaar van Parijs-Madrid neder le Ans. Ilet was dan 9 ure 42 m. 15 s. 3/5. Hij ook werd geestdriftig toegejuicht, zooals overigens al degenen die hem volgden. Ziehier ten andere de orde der aan komsten 1. VIDART, om 9 u. 29 m. 54 s. 2/5 op eenvlakker. 2. Védrines, om 9 u. 40 m. 15 s. 2/5. id. 3. Baumont, om 10 u. 14 rn. 45 s.. 4/5, id. 4. Weyman, om 11 u. 3 m. 16 s. 4/5,' id. 5. Duval, om 11 u. 5 m. 49 s. 3/5 op tweevlakker. G. Barra. om 11 u. 13 m. 34 s. 4/5. id. 7. Garros, om 11 u. 21 m. 1 s. 1/5 op een- vlakker. Europeesche vliegronde te zien vertrekken. Toen hij op eene hoogte van vijftig meters was, sloeg zijn toestel om. De reservoirs scholen in brand en 's vliegers kleedcren vatten ook vuur. Toen zijn toestel ton gronde geploft was, trachlto men vruchteloos luitenant Priiice- teaux te redden. Men haalde slechts zijn verkoold lijk van onder liet verbrande toestel. Ongelukken ondenvege. De wind blies somwijlen nog al geweldig, hetgeen voor gevolg had, dat de vliegers soms vrij onzacht geschud werden. Eenigen 'zelf werden letterlijk met hun toestel 't on derste hoven gekeerd en ploften ten gronde. Zoo meldt men onder andere ö.it Je vol gende vliegers gevallen zijn. Loridan, nabij Gruyère. Zijn toestel werd g beschadigd, doch de vlieger ontkwam liet ongedeerd. Morisson, nabij Gagny. Toestel geheel vernield, vlieger ongedeerd. Dalger, (luitenant Gaubert), nabij Villers- Cotterels. Vliegtoestel verbrijzeld. De vlie ger zelf is erg gekwetst aan liet hoofd. Valentine is nabij Saint-Ménehould geval len, toen hij wilde nederdalen. Zijn toestel werd niet beschadigd, doch de vlieger zou slechts Maandag de reis voortzetten. Landron was Zondag avond om 7 ure 15, nabij Gliateau-Thierry, toen zijn reservoir ontplofte. De vlieger word met zijn toestel verkoold teruggevonden. Allard had zijn weg verloren en was te Levagny-Waleppo neergedaald. Toen hij wilde opstijgen om de reis voort te zeilen, werd hij met zijn toestel ten gronde geslin gerd. Het toestel werd verbrijzeld en Allard bekwam eenige lichte kneuzingen. In de kontrool van Reims Op het vliegplein van Bétheny, waar de kontrol van Reims ingericht was, bevond zich eene ontelbare menigte, waaronder vele soldaten. Verscheiden regimenten waren er met den ordedienst gelast. Om 7 ure 20 kwam Vidart aan, op drie mi nuten gevolg, door Vedries de overwinnaar van Parijs-Madrid nog dria rün;^*a later komt Morin aan Beaumomt, overwinnaar van Parijs-Rome, daalt om 7 ure 40 op liet vlieg plein neder. Daar de rustpoos vrij is, vertrekken zij wanneer zij willen. Komen dan nog achtereenvolgens aan Duval, om 7 ure 45 ;Lelasseur, om 8 ure 6 Contenet om 8 ure 8 Barra cin 8 ure 15 Wynmalen, om 8 ure 24 Kimmerling, om S ure 32 Weymann, om 8 ure 58 Garros om 9 ure 2G Verrept om 10 uro 7. Dezes toestel wordt erg beschadigd on geheel hui ten gebruik gesteld Renaux om 9 ure 20 Amerigo om 11 ure 5;Tahuteau om 11 u.l~ vergiste zi.-h on"7laMdë 111 Tül'U kGhVll^ftf,1 naiiij het vliegplein neder. Deze aankomst telt dus niet officieel. Zijn toestel is licht beschadigd en moet hersteld worden. De oflicieele lijd door eiken vlieger he sleed is dus Aigemeene klasseering. 1. Vidart, in 3 u. 9 m. 54 s. 2/5 2. Védrines, in 3 u. 38 m. 15 s. 3/5 3. Weyman, in 3 u. 55 m. IGs. 1/5 4. Beaumont, in 4 u. 2 m. 45 s. 4 5 5. Barra, in 4 u. 3 m. 34 s. 4/5 6. Duval, in 4 u. 31 m. 49 s. 1/5 7. Garros In 5u. 3 m. 1 s. 1/5 Indien men er nu echter den tijd van het oponthoud te Reims afrekent, komt men tot den volgenden uilslag Vidart, 3 u. 9 m. 54 s. 2/5 41 m. 2 u. 28 m. 54 s. 2/5. Védrines, 3 u. 38 m. los. 3/5 49 m. 2 u. 49 m. 15 s. 3 5. Weyman, 3 u. 55 m. 10 s. 1/5 28 m. u. 27 m. 1G s. 1/5. Beaumont, 4 u. 2. m. 45 s. 4/5 54 m. 3 u. 8 m. 45 s. 4/5 Barra, 4 u. 3 ra. 34 s. 4/5 51 m. 3 12 m. 34 s. 4/5. Duval, 4 u. 31 m. 49 s. 1/5. 33 m. u. 58 m, 49 s. 1/5. Garros, 5 u. 3 m. 13 s. 1/5 41 m. 4 19 m. 1. 15. Houdt men nu rekening dat Garros, slechts 1 u. 52 m. nadat hem het vertreksein gege ven werd, vertrokken is, dan vindt men dat Garros den tocht aflegde in den koristen lijd 2 uren 27 m. 11 s. 1/5, dus met een© snelheid van 132 kim. G50m. per uur. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo in. 3 Mei 1911. Ons Kamp Ons kamp is gelegen aan kilometer 97 der ijzerenhaan van Sakania naar Elisabethstad. Die plaats werd gekozen om hare nabijheid van den ijzerenweg en het bestaan eener beek, op circa 500 meters afstand. Vervoer en water zijn twee punten van belang. Na de verheteringswerken die we hier uitgevoerd hebben, begint ons kamp aan een park te gelijken. Vóór de tent van M. Leplae strekt zich een groot plein uit met een broeden middenweg en twee gelijkloopende zijde wegen in liet middenpunt is er een rond bergje waar een mast is opgericht en waar ons nationaal vaandel, met de Kongosler,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1