Aan de jonge Moeders 'T EEN EN 'T ANDER 3e Heeks brieven van M. Vincent Diericx De Europeesche vliegronde. 33 CS- g S T i 13 De oorzaak tier sterfte». Rol van de Gezondheidsleer. Zoo nog niet, jongens Zeventiende jaargang n' 143» 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 21 Juni 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4» «ft- BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. Bestuurder TE AALST 9, KerivStraat, Telefoon 114 J. Van Nuflet-De üendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ^de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Finauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De gezondbeidsbegrippen dienen vooral gekend te zijn door de moeders omdat bet juist bij gebrek is aan de noodige kennis van de gezondheids leer, dat de kindersterfte zoo groot is Voor de kleine kindertjes is de Zomer bet noodlottigst tijdperk, omdat de warmtegraad of de temperatuur in dit tijdstip bet meest veranderlijk is. In Dresden heelt men onlangs een onderzoek gedaan, er waren kamers waar de moeders met hunne kinderen verbleven die slechts 9 graden warmte hadden, doch daarentegen waren er andere waar er 39 graden warmte heerschle. Iloe is't mogelijk in zulke voorwaarden, gezond te leven, en uwe kinderen gezond groot te brengen Wij hebben over eenige weken al aangetoond door de statistieken,dat de kindersterfte in de Vlaanderen dubbel zoo groot is als in de Walen. Gemis aan do noodige begrippen der gezondheidsleer, tevens de ongezond heid van den bodem, en de slechte levensvoorwaarden van vele moeders zijn oorzaak van een groot getal kin- dersterltens. Gaan wij echter bet on derzoek na dat van 1906 tot 1908 in Duitschland werd gedaan over deze zaak. Daarin lezen wij, dat in de mid delbare en groote steden 40 ten hon derd der kinderen sterven aan ziekte van de maag en van de ingewanden en uit deze oorzaak enkel 27 in de kleine steden. De ontsteking van de ademhalingsorganen maakt in de groo te steden 13 ten honderd slachtoffers, in de middelbare steden iets minder en in de kleine sleden tien ten honderd. Overal worden de kinderen in ge lijke verhouding aangetast door kink hoest nochtans op 3 kinderen die er van sterven in de kleine steden, zijn er maar 2 in de middelbare en groole steden. Dit merkelijk verschil is hier aan toe te schrijven, dat men in de kleine sleden dikwijls de hulp van den geneesheer maar inroept als het te laat is. De uitslagen hebben sinds lang be wezen dat de verspreiding van goede gezondheidsleer machtig veel kan bij dragen tot 't verbeteren deralgemeene gezondheid. Doch het is noodig dat hieraan algemeen meegewerkt worde. Duitschland heeft in de 30 laatste jaren vele uitmuntende voorzorgsmaatrege len genomen, en de gunstige uitslagen zijn ook niet uitgebleven. In heel Duitschland is het aantal kindersterf- tens van 28 ten honderd gedaald op 20 ten honderd. De stad Hreslan is in de laatste tien jaren gedaald van 66 ten honderdsterftens onder de kinderen tot 33 ten honderd Juist de helft ver minderd Zoo is de toestand algemeen verbeterd, en overal bijna in verhou ding met de genomen maatregelen. Daaruit zijn dus wijze lessen te trek ken de aangehaalde voorbeelden zijn afdoende om den minsten twijfel over deze zaak weg te nemen. liet is alge meen geweten dalhctsterftcgelal onder de kinderen vooral groot is in onze laamsche streken. Om dien toestand te verhelpen, zijn er door de openbare besturen al vele maatregelen genomen er blijven er echter nog veel andere to nemen. Doch menmagallecn niet reke nen op de openbare besturen het bij zonderste werk en de voorname zorg moet van de moeders zelf komen zij moeten goed leeren wat hun te doen staal; als zij aan 't een of 't ander twij felen, zich niet schamen raad te vragen aan den geneesheer of andere bevoegde personen en dan vooral, als zij die nuttige zaken geloerd, of die wijze raadgevingen ontvangen hebben, niet vergeten of niet nalaten deze in toepas sing te brengen. Het is onbetwistbaar, dat,moest ieder moederop al die zaken wat meer aandacht leeneu, moest zij wat meer omzichtigheid en voorzich tigheid gebruiken,er zouden vele moe ders zijn, die nu treuren zullen over een geliefkoosd kindje, dat zij anders door wijze voorzorgen, in vele gevallen hadden kunnen behouden. Wij kennen de liefde van eene moe der tot haar kind, om nog noodig te oordeelcn haar aan te zetten, op deze zaken eens goed na te denken. Na den eersten dag. Zondag avond, was de algemeen© positie der mededingers das als volgt Vidart, Védrines, Weymann, Beaumont Barra, Duval, Garros, te Ans toegekomen. Renaux, nabij Ans neergekomen, en na zijn toestel in orde gebracht te hebben, om 8 ure 54 te Ans geland. Allard, te Levagny-Waleppe neergedaald. De vlieger werd gekwetst en zijn toestel ver brijzeld. Bobba, is verdwaald geraakt en te Dam- villers neergekomen. Van Charlix wist men Zondag avond niets. Conlenet had de kontrool van Reims ver laten, en 't was al wat men er van vernomen had. Dalger is nabij Villers-Collerets gevallen en erg gekwetst. De Rohbillard is ook nabij Villers-Gotte- rets neergekomen. d'Hespel bevond zich te Puilsieux Kimmcrling was te Charleviille. Le Lasseur had zijn toestel gebroken toen iiij te Rethel neerdaalde. Hij had dringend een ander toestel gevraagd. Moridan bevond zich in hetzelfde geval te Bruyëre, Morin te Chevron en Morrison te Gaquy. Pascal had zijn wég verloren nabij Ver dun. Toen bij neerdaalde brak hij zijne schroef. Tabuteau was to Reims gebleven, daar het weder te slecht was. Train bevond zich te Crêpy-en-Valois. Valentine was te Sainte-Ménèhould ge bleven, daar zijn toestel moest hersteld worden. Verrept had ook zijn toestel erg bescha digd, toen hij te Béthenv aankwam en bleef' er op oen ander toestol wachten. Wynmalen was te Lannois gevallen en brak er zijn toestel. De vlieger bekwam geen letsel. Gibert, Balhiat en Prévost kwamen slechts hij het vallon van den avond le Reims aan. De tweede dag Maandag mochten de vliegers dus den koers voortzotten. Ook was het Maandag morgen vroeg, nog niet heel en al klaar, toen Amerigo, Verrept, Contenet en daarna Gibert cn Balhiat reeds vertrokken. Train kwam kort nadien te Bètheny aan, om zijn toestel te herstellen en dan de reis voort te zeiten. Gaget en Valentine kwamen ook in goede voorwaarden le Bétheny aan en na eeniee ninuten trokken zij verder naar Luik. De aankomst te Luik Maandag morgen bevonden zich nauwe lijks eenige dagbladschrijvers en eenige ofll- ciëcle personen ter plaats, toen een telegram meldde, dat reeds een vijftal vliegers uit Reims vertrokken waren. Pas was liet telegram gelezen en aange plakt, toen reeds hot beteekonisvol geronk van een motor gehoord werd. Aller oogen waren onmiddelijk in de lucht en kort nadien zag men don eenvlakker van Kiiumerling neerdalen. Do vlieger werd niet verwacht, daar het telegram uit Reims zijn naam niet vermeldde. Ilct dient echter gezegd, dat hij niet uit Reims, maar uil Charlevillo vertrokken was, om 3 ure 35. Eenige minuien later, nieuw motorgeronk. De Iweevlakker van Tabuteau is in 't zicht en komt zachtjes op liet vliegplein neder. Nog eenige minuten en daar verschijnt de eenvlakker nr 10. Hot is Prévost, die ook zeer gemakkelijk aanlandt. Deze meent dat er noggeene vliegers toegekomen zijn den Maandagmorgend, on helstaat hem in het geheel niet aan, le vernemen dat Kimmer- ling en Tabuteau reeds geleekend hebben. Ook vorwenscht bij zijn mecanicien die hem een uur te Iaat gewekt had. De Hollander Wynmalen. de eenige die den tocht P arijs-Brass el-Pa rjjs volbracht, komt ook aangevlogen en landt gemakkelijk Aan de personen die hem geluk wenschen, verklaart hij goede hoop le hebben, eerste aan te komen le Soesterberg-bij-Utrecht, zijne geboorteplaats. Ook Amerigo is weldra in het zicht. Peze was nabij Evegnée neergedaald en had de grootste moeite van de wereld, om twee boeren bij middel van eenige vijffrankstuk ken le bewegen, hem een handje toe le ste ken om de reis te kunnen voortzetten. Een telegram komt uit Marche toe en meldt dat Gibert daar neergekomen is. Terwijl men het telegram naziet, verschijnt een andere vlieger in liet luchtruim. Het was Balhiat. Zijn toestel komt heel zacht neder. Bathiat was reeds nabij Iloei neer gedaald en had er zijnen weg moeten vragen. Kort nadien komt Gibert aan. Bijna te tegelijkertijd komt de Belg Verrept aan,doch deze komt uit ocne heel andere richting. Zijne vrouw bevindt zich op het plein, en 't is vruchteloos dat men poogt haar te weer houden. Niet zoohaast is het toestel neerge komen, of zij snelt haren man te gemoet om hem te omhelzen. Verrept is in't geheel niet tevreden. Uit Betheny zeer vroeg vertrokken had hij wat le veel rechts gevlogen, en nabij Maastricht daalde hij voor dé eerste maal neer. Na er zijnen weg gevraagd te hebben, steeg bij an dermaal oj), doch nu meende hij dat hij te ver gevlogen was en daalde te Milinort, op een vijftiental kilometers van Ans neder. Voor de derdo maal moest hij opstijgen en kwam hij tocli lo Ans aan. Nog eenige minuten wachtens en daar komt ook Le Lasseur gevlogen. Deze volgde eerst de Semois en dan de Maas en kon ge makkelijk het vliegplein van Ans vindén. Contenet, de oude wereldrckordman-wiel- der achter zware motors, is nabij Namen neergekomen, 't Was er kermis, en daar hij zooveie vlaggen zag, meende Lij dat hij tc Ans was. Ilij steeg een uur later wederom op, en van op het vliegplein zag men hern eenige minuten later zoeken waar hij moest neerdalen. Hij vond zijnen weg niet en daalde eindelijk te Awans neder. Zijn toestel werd daarbij erg beschadigd. Conlenet is onmidde lijk op zoek gegaan naar het noodige materi aal, om de herstellingen to doen. Al deze vliegers kwamen voor 10 uren aan. Daarna werd het weder echter slecht, en men vernam niets meer. 4 Was slechts 's avonds laat, toen het weder goed geworden was, dat Train, die slechts in den namiddag le Reims vertrokken was, te Luik aankwam Hij was onderwege ook tweemaal moeten nederdalen. De algemeene klasseering. Maandag avond was de algemeene klas seering dus Vidart in 3 u. 9 m. 54 s. 5'5 2. Védrines, in 8 u. 3S m. 15 s. 3/5 3. Weyman, in 3 u. 55 m. 16 s. 1/5 4. Beaumont, in 1 u. 2 m. 45.s. 4/5 5. llarra, in 4 u. 3 m. 34 s. 4/5 6. Duval, in 1 u. 31 m. 49 s. 1/5 7. Garros, in 5 li. 3 m. 1 s. 15 S. Renaux, in 13 u. 56 m. 10 s. 9. Kimmerling, in 22 u. 41 m. 34 s. 2/5 10. Tabuteau, in 23 u. 58 m. 41 s. 4/5 j' 11. Prévost, in 24 u. S m. 31 s. 3 '5 12. Weynmalen. in 21 u. 18 m. 15 s. 13. Verrept, in 25 u. 4 m. 40 s. 3 5 14. Gibert, in 25 u. 8 rn. 8 s. 4/5 15. Amerigo, in 25 li. 12 m. 40 s. 1/5 16. Bathiat, in 25 u. 50 m. 54 s. 1 5 17. Lo Lasseur, in 20 u. 23 m. 34 s. 1/5 "3 in. 54 s. 4/5 IS. Train, in 36 u. Waar zijn de anderen Ten titel-van herhaling, geven wij hier de positie der verschillige deelnemers, Maandag avond, toen het onmogelijk was, nog te vliegen 18 vliegers waren officieel te Ans aange komen Vidart, Védrines, Weyman. Beaumont, Barra, Duval, Garros, Renaux, Kimmerling, Tabuteau, Prévost, Wynmalen, Verrept, Gibert, Amérigo, Balhiat. Le Lasseur, Train. Vier anderen bevonden zich tusschen Reims en Ans .- Morin, wiens toestel te Che vron gebroken werd, cn die uit Luik hoopt te vertrekken met een vliegtoestel, boven de plaats, waar zijn toestel verbrijzeld werd, zal zwenken en zóó naar Ans terugkceren. Hij moet liet zóó doen, daar liet onmoge lijk is, te Chevron te vertrekken. Contenet bevindt zich lo Awans, Loridan wacht op een nieuw toestel te Gruyères en Gaget te Mehon. Te Reims bevonden zich nog d'Hespel en Valentine, die door het slechte weder niet dierven vertrekken. Pascal was le Lavice waar hij herstellin gen moet doen aan zijn vliegtoestel. Verder is men zonder nieuws over Allard, Bill, Bobba, Morrison, Molla, Bielovuccie, Labouret, de Romance, UeNisolle, Kuhling ea Tétard. V/at zij reeds gewonnen hebben 1. VIDART 1 (i.000 frank 2. Védrines 6,000 3. Weyman 4,000 4. Beaumont 2.800 5. Barra 2,000 6. Du val 2,000 7. Garros 1,600 8. Renaux 1,600 9. Kimmerling 1,200 10. Tabuteau 1,200 11. Prévost SOO 12. Wynmalen 800 Luik-Spa-Luik Dinsdag moest de tocht Luik-Spa-Luik plaats hebben, voor den beker de Crawhez. De vliegers moesten van Ans naar Spa (Bel- lefagne) vliegen, daar draaien, en langs den zelfden weg naar Ans terug. Ans-Utrecht Woensdag is het andermaal de groote tocht Ans-Ütrccht.(Soeslerling). Men voor ziet dat de strijd bijzonder hevig zal zijn, voornamelijk tusschen Vidart, Vedrines, Beaumont, Garros en Wynmalen. Utrecht-Berchem-Sinte Agatha Voor de aankomst op het vliegplein van Berchem-Ste Agatha zijn bijzondere maalre gelen genomen. Men weet dat deze tocht Vrijdag moet plaats hebben. Koning Albert zal de aankomst bijwonen Daar men voorziet dat eene ontelbare menigte naar het vliegplein van Berchem-St- Agathe zal trekken, heeft het spoorweghe- lieer besloten, van af 9 ure 's morgends, bij zondere treinen in te richten voor Berchem, uit Brussel-Noord. De trein 3026, om 9 ure 26 uit Gent ver trekkende én te Aalst stilhoudende rond 10 ure zal lo Berchem stoppen. Verder is er nog een trein vertrekkende om 11 ure 18 en te Berchem aankomende om 11 ure 40. 't Is echter le vreezen, dat deze trein te laat zal komen. In geval er te veel volk is,en op aanvraag vaivt publiek.zullen alle treinen komende uit Brussel, Aalst, of Audenaarde, le Berchem stoppen V©Q3* den Koning. Mogen de berichten dezer laatste dagen geloofd wor den, dan zou het ditmaal gemeend zijn met den opstand van de monarchisten in Por tugal. Br»avo liberalen. Do Union libérale is veroordeeld voor 250 fr. schade vergoeding en eene inlassching van 't vonnis in haar blad, voor laster jegens de Broeders van Ter Ilulpe. Onlangs werd dit zelfde or gaan' nog veroordeeld voor laster uitgebraakt jegens do Broeders. De Broeders komen bijeen. I)e liberale en socialistische linkerzijde van Kamer en Senaat hielden Dinsdag alge meene vergadering in het Parlement, onder liet voorzitterschap van Hr Senator Emiel Dupont. Prins Napoleon, voorzitter der Fransche Republiek. Prins Victor Napoleon, gehuwd met Prinses Clementina van België, heeft laten weten aan alle Fransche bladen, dat hij zich kandidaat stelt voor do aanstaande Presidentverkiezin gen in de Fransche Republiek. M. Sylvaiii Dupuis, bestuur der dermuziekakademievan Luik. De gekende musicus is Donder dag in zijn nieuw ambt aangesteld door den heer Gouverneur Delvaux, omringd van vele notabiliteiten. M. Dupuis is de 4® bestuurder der Luiker muziekakademio. Men weet dal deze plaats fel gebrigeerd was door M.Emiel Wambach van Antwerpen. ËV3. Hubert,minister van ver zoening. M. Hubert had aan de rce- ders van Antwerpen gevraagd om tusschen te komen, ten einde het geschil op te lossen met de zeewerklieden. De reeders hebben de bemiddeling van d'hand gewezen. De Ebliaansche goüdeloo- zen. Te Fabriano in Italië, ging de processie uit met H. Sacramentsdag. Fana tieke antiklerikalen vielen verscheidene malen de processie aan de bisschop zelf werd ten gronde geworpen, doch hij hield het Ileilig Sacrament stevig tegen de borst gedrukt. Na herhaalde tusschenkomst van de openbare macht, heeft do processie toch terug de kerk kunnen genaken. Een overgroot© menigte stond thans aan de kerk geschaard, om Z. Iloogw. den bisschop, hulde te brengen. Castro.De oud-voorzitter van Vene zuela doet weer veel van zich spreken. Ver schillende vreemde mogendheden hebben naar aanleiding van eene vermoedelijke zee reis van Gastro, drukko onderhandelingen, o.a» Duitschland en de Vereenigde Staten. Dokter Guinard. De gekende en geleorde professor GuUiard, in 't leven een vurige antiklerikaal, heeft zelve om een priester gevraagd op zijn sterfbed. Hij heeft zich eerst rouwmoedig gebiecht cn is daarna in doodstrijd gevallen. Aanstaande Kamerontbin ding. - Berichten uit Brussel melden dat hel besloten schijnt,zoodra de volksoptclling is geschied, over te gaan tot do kameront binding on algemeene verkiezingen. Daarom vrienden, moed en betrouwen, we slaan er heter voor dan velen wel peinzen. De school kwestie moet ons een zekere zegepraal ver- schallen... Dus opgepast De vooruitgang in België. In l'.HO beliep do invoer van den bij zon deren handel in België lol de som van 1 milliard 73i.G4S.000 fr. in 1911 is hij gestegen lot 1 milliard 844.123.000fr., of eene vermeer dering van 106 millioen 475.000 fr., hetzij nagenoeg 6.1 per cent Dc uitvoer beliep in 1910 lot dc som van 1 milliard 304.170.000 fr.hij steeg in 1911 tot 1 milliard 417.753.000 fr. of eene ver meerdering van 113 millioen 583,000 fr. hetzij ongeveer8.7 percent. En de scheepvaart Al even schitterend. Oordeelt Er zijn binnengekomen 6.598.562 ton tegen 6.113.764 ton in 1910 of eene ver meerdering van 4S4.798 ton of 7.9 per cent. Zijn uitgegaan G.511.265 ton togen 6.057.614 ton in 1910. of eene [vermeerde ring van 458.621 ton of 7,5 per cent. Moest het bestuur van België ongelukkig lijk in d'handen vallen van de kartclmannen. men mag overtuigd zijn, dat hel eene groote stremming zou worden iu den nationalcn voorspoed. Sómmige socialistische schrijvers denken dat zi j al heel en gansch haas zijn. Ze zouden er leelijk kunnen neven pakken. Een dezer schreef over een paar dagen, wat het katholiek ministerie moest doen. Do ontbinding mocht maar gebeuren in 1912 de volkstelling moest het getal nieuwe volks vertegenwoordigers vaststellen de school wet moest eenvoudig in een uithoek gescho ven wordenDit alles op een toon, dat men zou gemeend hebben met den Czaar van Rusland zelf te doen to hebben. Het zal hem misvallen. De katholieken zijn en blijven de wettelijke en effectieve meerderheid in het landzij zullen de Kamers ontbinden, als zij liet goed oordeelen zij zullen beslissen of er nog meer volksver tegenwoordigers moeten komen, ofwel of er al meer dan genoeg zijn zij willen met do sclioolkw eslie handelen naar hun goeddunken. liet moet er nog bijkomen, dat de socia listen die nog hel vierde der stemmen niet bezitten, dat die liet groole woord zouden gaan uitspreken. Daartoe zijn zo nog veel te groen, en nog vele jaren tc jong. Wij zijn de vertegenwoordigers, van da groote meerderheid der bevolking, en wij spelen de eerste viool, niet zij gewezeiMolksveriegeiwoordiger, reizende in Kongo IV. Neger-dans t Was gisteren nieuwe maan en de Afri- kaansche negers aanzien het als eenen plicht liet eerste kwartier met groot gedruisch en luister te vieren. Op zekeren afstand van ons kamp, hoor den we. rond 6 ure 's avonds, de lucht weer galmen van het gcdroininel der gons (trom mels). Van verre is het een eentonig geronk, waarin men nauwelijks de minder of meer dere snelheid der slagen kan onderscheiden. Men verzekerde ons dat men feest vierde op het dorp van onzen pays So/tolo, eenen hoofdman, die reeds dikwijls in ons kamp geweest is. IIII. Leplae, Van den Heuvel on Congo- trot ter trokken op naar gezegd dorp. Wo volgden een voetpad, dat door het bosck krunkelde een boy stapte vooruit met eono lantaarn en tweemaal moesten we over ecna rivier, die eenen boom tot brug heeft. Do neger stapte door de heek met dezelfde onverschilligheid als door liet gras dat is zoo met al de negers. Naarmate dat we het dorp naderden, bemerkten we eenen zang of geroep, dat soms het gedruisch der trommels te boven ging. Om dc feestvierende negers in hunne» dans niet te storen en om te vermijden dat ze bij onze aankomst do vlucht zouden nemen, bevool onze leidsman hot licht uit to dooven. Dc wegen bij hol dorp nu Umed-r en rechter wordende, lieten ons toe tot de dansers te komen. Betere gelegenheid kon zich niet aanbieden oia 'l spel af te kijken. Nochtans was het eerste maar een in ronde geschaarde

De Volksstem | 1911 | | pagina 1