BUITENLAND. 'I EEN En" 'T ANDER De Europeesche vliegronde, EEN BLAZER Zeventiende jaargang n 144. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 22 Juni I9lf 'ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE AALST 3Kerlcstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van NuffeUDe Gendt. TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 723. AAN KONDIGINGEN a KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® blad*, (de regel) fr. 0 50 4® bladz. {de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00. Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Volksstemlezers, moed en betrou wen moet gij bezitten, in den toestand van hot katholieke België. De alles- overlieersebende zaait in een land, is de schoolkwestie. Zoo de school is, zoo wordt liet volk zoo de knaap ge vormd wordt, zoo vertoont zich de man. Wij willen onze kinderen godsdienstige scholen geven, wij wil len ze opleiden als kristene mensclien, om er later overtuigde godsdienstige mannen van te hebben.... Hierin zijn al de katholieken eens van hart, eens van wil en eens van ziel, van af den nederigs ten man mét den bedelstaf tot den machtigs ten katholieken machtvoer der met den scepter van den meest vooruitstrevende!! democraat, tot den meest overtuigden behoudsgezinde. Do val van het ministerie Schollaert is hoegenaamd niet toe te schrijven aan een verschil van beginsel, het is enkel een kwestie van taktiek geweest. Vraagt ieder katholiek of hij de gods dienstige school wil, vraagt hem of hij instemt met de vrijheid van den huisvader in de keuze der school, en op de honderdduizend zullen er u hon derdduizend antwoorden, onvoorwaar delijk en beslist ja Het is noch tans met dal hoofdpunt voorop, dat wij ten strijde trekken. Zij die zullen be weren dal de vaders ofde moeders niets aan hunne kinderen te zeggen hebben zij, die zullen beweren dat vader en moeder niets hebben dan te lijden en te zwoegen voor hunne kinderen, maar. dat de hartcloozé staat er heer en mees-' ter zal over spelen; zij die zoo denken, moeten stemmen voor de liberalen en socialisten. De stemmen van zulke mannen wil len we zelfs niet. Maar de vaders die oordeelen, dat de wet der natuur nog een groote rol vervult en zal blijven vervullen zij die in hunne kinderen eene voortzetting zien van hun eigen leven zij die zeggen dat het recht om de kinderen groot te brengen en deftig op te voeden, eerst en vooral aan de ouders toekomt zij die zoo oordeelen, die zullen hunne stemmen niet geven aan de goddeloozen, of ook niet aan de ondermijnersvan ons bewind of aan de grootste voorloopers van bet godde- looze bestuur maar zij zullen als een enkel man stemmen voor de eenige enalgemeene katholieke partij. liet is thans de strijd voor of tegen God het is de strijd om leven of dood van hel godsdienstig zijn van ons volk. Daarom zullen de bepalingen, du beginselen der overheerlijke schoolwet zegepra lend dén strijd doorkomen. Hoewel wij thans eene wettige en treffelijke meerderheid hebben in het land, dur ven de goddeloozen beweren dat wij liet recht niet hebben eene wet voor te brengen om de schoolkwestie te rege len hoewel het aarts-belachelijk is te willen ontkennen, dat de wet Schol laert in der waarheid eene nationale oplossing is enden sclioolvrede beoogt. Overigens de schandaligste en ver foeilijkste wet, welke ooit in België het licht zag, was wel de schoolwet, de ongelukswet van 1879. En die echt sektarische, fanatieke en eng-politiekc wet, werd door de goddeloozen ge stemd met één stem meerderheid. En hoewel de liberalen in 79 de meerder heid in de Kamers bezaten, hadden ze nochtans enkel de minderheid in het kiezerkorps want op de 8722G stem med IN DE AL GEM EENE VERKIEZINGEN UITGEBRACHT, HADDEN DE LIBERALEN 3322 STEMMEN MINDER BEHAALD DAN de katholieken. Ziedaar hoe de libe ralen hunne holten vagen aan de eischen en de wilsuitingen van de openbare opinie Zijn zulke mannen wel bevoegd, om ons katholieken, in alles cn voor alles, de les te w illen spellen Die laatste cijfers hebben wij ontno men uil de studie die D1 Fr. Van Gau- welaert heeft laten verschijnen in het groot katholiek Hollandsck dagblad Het Centrum. Wij weerstaan niet aan den lust hier eveneens het slot woord neer te schrijven van dit sterk gedocumenteerd artikel En nu?.... Zal nu die schoone strijd, die met zooveel lust en eensge zindheid werd begonnen, niet anders geweest zijn dan een belachelijk spie gelgevecht Geen vrees. De aan gebonden STRIJD GAAT VOORT. Wij hebben het recht op onze zijde en met liet recht zullen we zegevieren, zoo we willen. Deze wil, geloof ik, bestaat, en hij zal als een levensopwekking mee brengen voor de strijdkracht van onze partijDoch moest liet bij de ouderen aan lust ontbreken om onmiddelijk den strijd, als inzet bij de verkiezingen van volgend jaar, aan te binden, de jonge ren blijven de parole der school vrijheid getrouw en nemen ze mee naar de toekomst. Zulke woorden zijn van aard om overal moed en vertrouwen te schep pen en het schenkt nog meer moed en vertrouwen, als men, zonder vrees voor tegenspraak, mag zeggen, dat alle katholieken belust zijn om den strijd aan te vatten voor de schoolvrij - heid van den huisvader. Vooruit dan, katholieke krachten, in uw werk niet gerust noch geschorst, alvorens wij de volledige overwinning hebben behaald. Te Lo&arsfes. Op 15 Juni kwamen er te Louides (alrijke bedevaarten toe, waar van vier te zamen reeds G500 personen tel den. Onze Lieve Vrouw heeft door Hare voorspraak weer talrijke schoone genezingen hekomen. Er was onder meer ook eene Bel gische bedevaart met Qtel min dan 1400 deel nemers. in 't Schepencollege te Gent, Doorliet ontslag-van M. A. Van de Vyvere, moest er een andere schepene gekozen wor den. Het gerucht doet de ronde, ctat de Gentsche liberalen bel geld- en bot hartzeer hebben en dat zij vurig verlangen in het college ie kunnen treden. Vroeger wilde zij geheel het college, nu smeeken zij om een deeltje ervan. Wij welen echter nog niet hoe het in de komende gemeenteraadzitting zal afgeloopen. Congres der kleine Burge rij.Zaterdag 8, Zondag 0 en Maandag 10 Juli zal te Doornik dit nationaal .congres gehouden worden. Er zijn 2 afdeelingen. In de eerste bespreekt men 1) de oneerlijke con currentie de liandelspolicie 2) de patenten 3) burgerlijk failliet 4) comptante betaling. In de tweede afdeeling verhandelt men. 1) de credietinrichting voor de kleine burge rij 2) de regeling- van het vakaanleeren 3) de wettelijke erkenning van de plaatse lijke beroepsvereenigingen. en 4) de Zondag- rust. De groepen onder de 500 leden mogen 3 de groepen mol meer dan 500 leden mogen zes leden officieel afvaardigen. De verdedigers der Grond wet. Ja, z'hadden hel gevonden de wet Schollaert was ongrondwettelijk. Wilt g'hunne liefde voor de grondwet kennen. M. Brifaut zal het hun nogmaals leeren. In hunne geheime vergaderingen behandelen zij den eerheid voor de grondwet als eene afgo derij, een eeredienst die zoo slecht is als de andere eerediensten, welke door de vrijmet selarij ten allen prijze moet vernietigd wor den... Dat zijn de verdedigers van dc grond wet M. Brifaut daagt de goddeloozen van gansch 't land uit op eene tegensprekelijke meeting. Dat ware een kolfje naar de hand van den grooten en bevoegden volksver tegenwoordiger Van Damino Zou hij soms niet aannemen Vlaamsche vooruitgang. Het is ofliciëel aangekondigd liet program ma in de Vlaamsche afdeeling van de regen- tessenschool to Luik en te Brussel wordt met October aanslaande veranderd. De 1° taal zal zijn het Nederlandsch dc 2° taal het Fransch en de juffers zullen ontslagen wor den van dc verplichting eene 3° taal aan te leeren. Bij de tong gevat, Mr Valentin Brifaut hoeft een flink antwoord gestuurd aaneen vrijinetselaarsUagblad. De hoofdge dachte van zijne prachtige uiteenzetting is de volgende Gij, logemannen, schertst met onze godsdienstige ceremoniën en godsdien stige voorwerpen maar gij hebt gij nen reesem andere ceremoniën en kleedingstulc- ken. die wat anders belachelijk zijn. En Brifaut geeft de proef op de som, met liunne eigene logepapieren, onder den neus te bren gen, waar dit alles op te lezen staat. 66 do oden. De luclilvero vering heeft lot hiertoe reeds vele slachtoffers ge vergd. Met de drie laatste slachtoffers van de Europeesclie vliegronde zijn er reeds GG. Het is zeker veel doch als men oorlog voort, sneuvelen er zoovele duizenden cn dikwijls is de inzet vanden oorlog zoo nietig. Veel geld ie werdSenen Timmerlieden, metsers, monteurs, sleenleg- gers, aardebewerkers, kunnen in Katanga (Belgischen Congo), 25 tot 30 franks per dag verdienen, liet leven kost er per dag 5 a 6 fr. Deze provincie is allerbest geschikt voor het verblijf van Belgen. Zoo onder an dere telde Elisabetbslad verleden jaar 250 inwoners, nu telt die stad reeds meer dan 1200 Europeanen. De achterblijvers Dinsdag morgend om 5 ure, is de vlieger Molla, zondor ongevallen te Treygnv, nabij La Fere en Tardenois neergekomen. Zijn mecanicien, die in automobiel volgde, beeft het toestel zorgvuldig nagezien en om 10 ure is Molla wederom opgestegen om de reis voort te zetten. De vlieger Gaget. die reeds eene eerste maal gevallen was. Zondag, poogde Dinsdag ook de reis voort, te zetten. Zijn toestel bevond zich te Villers. De opstijging lukte echter slecht?na veel moeite en de vlieger plofte woblra van eene boogie van dertig meters ten gronde. Het toestel werd zwaar beschadigd, doch de vlieger ontkwam hel met eene lichte kneu zing aan het heen. Graaf d'IIespel en Valentine waren zooals wij zegden nog te ïteimsen Pascal te Lav ice? Wat Van Meel en de Nissole betreft, deze hebben hunne toestellen naar Luik verzon den en zullen aan de volgende tochten deel nemen. Onnoodig te zeggen, dat zij echter niet in aanmerking kunnen komen voordeaigemeene klasseering. Te Ans Dinsdag morgend om 3 ure werd te Ans de aankomstkonlrool geopend. Het weder was echter zoo slecht, dat er weinig hoop was een der vliegers te zien aankomen. Er waren evenwel nog verscheidene vlie gers die hoop hadden, zich te kunnen klas^- seeren voor de volgende vluchten. Het waren Contcnet, Bobba, Pascal, Valentine, graaf d'IIespel, Molla enz. Helaas, het slecht weder verlamde den moed dezer vliegers. Contenet, wiens toestel zich op nauwelijks een vijftal kilometers van het vliegplein van Ans bevindt, wacht slechts eene korte wind stilte af om den tocht te doen. Hij zal zich echter moeten haasten, want eens 't vertreksein gegeven voor eene tweede vlucht, kau hij voor de eerste vlucht of voor de algemeene klasseering' niet meer in aan merking komen. Meest al de vliegers welke in goede voor waarden te Ans aangekomen waren, bevon den zich Dinsdag aldaar hij hunne toestellen, om den tocht Luik-Spa-Luik te doen. 't Was echter te vergeefs dat zij op eene windstilte wachtten. Regen, bagel, wind schenen om prijs te handelen, ten einde te beletten dat deEnro- peesche vliegronde zou voortgezet worden. Uitgesteld. Achtereenvolgens werden verscheidene maatregelen genomen. Toen men zag. dut liet weder maar niet de minste neiging had om zich te beteren en men van Spa bericht kreeg, dat hei daar het zelfde was, besloot men eerst Woensdag morgen, om 3 ure bet sein te geven voor den tocht Luik-Spa-Luik. De vliegtocht Luik-Yenloo-LTtrccht zou dan om 10 ure aanvangen, 't is te zeggen, minstens zeven uren na het begin van den tocht Luik-Spa-Luik. Alhoewel Verrept. Védrines, Tabuieau en eenige andere waaghalzen verklaren, dat zij toch zouden durven vertrekken, verduiken zij liet zich niet, heel tevreden te zijn dat de de vliegtocht uitgesteld wordt. Dinsdagavond werd het volgende besluit genomen en aan de drukpers medegedeeld Woensdag, te beginnen van G ure 's mor- gends, zouden de deelnemers kunnen ver trekken voor den tocht Luik-Spa Luik. De derde tocht Luik-Venloo-Utrecht, zal Donderdag morgend, om S ure plaats hebben. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Heer Clemenceau heeft Dijns- dag in de Kamerzitting den draal; gestchen met het ministerie. Dc voorzitter van den raad ligt te bed en al dc ministers liggen plat ter aarde hoe reilt ge ze omverre roer pen. Het zijn echte rozemtruikenze buigen tot tegen den grondmaar ze bersten niet. Duitsehland. In de Heerenhamer is met 92 stemmen tegen SO een wetsontwerp aangenomen betrekkelijk de Ijken verbran ding. Engeland. De kiezing van M. Master- man, onderstaatssekretaris van Binnen- landsche Zakendie bet distrikt North Westham vertegenwoordigde in het Lager huisis vernietigd, daar het gebleken is, dal zijn kiesagent dc kieswet overtreden had. Spanje. In dc Spaanschc Kamer vin den de afgevaardigden dat het warm wordt om degelijk werk te kunnen afhandelen. Ook zuilen zij morgen in Zomer verlof gaan. Bulgarië. De kiezingen zijn afge loopen. Werden gekozen 3o5 gouverne- menteelen, 47 agrariërs6 socialisten, 5 liberalen, 4 raaikalen, 4 stdmboulowisten, 2 democraten. Nog S uitslagen moeten icor- den bekend gemaakt. Zc schijnen voordcel ia voor 'l gouvernement. Heeren Ghenadieff en Toutchef zijn gebuisd. Zoo De katholieken zijn niet bevoegd om onderwijs te geven. Wie zegt dal Wol. M. Solvay een schatrijk© antikleri kaal. die als wij niet missen veel te Brusselwoont. en die in elk geval.alleen voor zijn persoontje, meer inkomsten heeft als ai de kloosters in België te zamen. 't Is die man die zulks zegt. Was de grootte en diepte van het verstand,naar verhouding van de grootte én diepte van zijne geldkast, dan zou M. Solvay misschien gelijk kunnen halen. Nu is het eclit.er anders J.. Wie is M. Solvay "Wij hebbouhet gezegd, een mullimillion- nair. Wie vas hij vroeger? Eon doodarme 'snul. Hoe is die vent zoo rijk geworden Dat gaan wij in enkele woorden vertellen. Op al de fabrieken van M. Solvay vliegen al dé katholieken mot klikken en klakken de straat op (Leve de vrijheid Een katholiek nochtans was mogen blijven het was M. Acheroy.Deze brave katholieke, door-katho lieke man, is onlangs gestorven. Waarom mocht. M. Acheroy blijven Om deze reden M. Solvay had een sodafabrieksken M. Acheroy bad de oplossing gevonden van de voorlbrengst van soda door ammoniak. Dank die oplossing beeft M. Solvay schat ten van geld gewonnen in heel Europa heeft hij fabrieken gezet en het is dank aan de uitvinding van den lompen klerikaal, dal M. Solvay do rijkste man van België is ge worden.... De katholieken zijn niet in staat onderwijs te geven, zegt M. Solvay, maar als zij iels uitvinden om M. Solvay schatrijk te maken, dan vindt hij ze nog zoo dom niet en hij is de eerste om van de vrucht van hunne studiën, van hun onderwijs, te profiteeren. 'tls het lied van alle dagen... M. Solvay had slimmer gedaan daarover te zwijgen. FRANKRIJK Vermeersch zou toch vermoord zijn Het geheim van Vésinet zal weldra opge klaard zijn. De Matin van Parijs zegt dat men op hèt punt is van gewichtige onthul lingen te vernemen. M. Vermeersch zuu wel vermoord zijn ge worden, en zijn lijk niet verre van zijn eigen dom te Vésinet in den grond zijn gedolven. De aanhouding der moordenaars, zeer goede bekenden van het huis zou nakend zijn. Eene akelige ontdekking. Bij de ruiming van don gemakput ©ener herberg, te Bétlmne. vond men in den put een doodshoofd, schijuende voort te komen van een manspersoon, tusschen do 30 on 35 jaar oud. Een onderzoek is geopend. Men weet maar niet van waar liet doodshoofd kan in den put geraakt zijn, daar een jaar gele den, de pul nog geheel gekuischt werd. Eene gansche familie achter slot Op bevel van het parket van Nimes is een aanhoudingsmandaat afgeleverd tegen de familio Pontil, van Cazèrcs. Niet min dan vijf personen, tot deze familie hchoorende, zijn aangehouden, als betrokken zijnde in een diefstal van 15,000 fr. Allen zijn opge sloten. HOLLAND. De werkstaking der zeelieden ln Amsterdam is het uiterlijk zeer kalm. In de beurs vertelde men Dinsdag, dat de werkstaking zou uitloopen op een sisser, omdat de beweging bijna geone aanbangors vindt. In Rotterdam is liet eveneons dezelfde ge moedstoestand. De matrozen staken in grooter getal Evenwel is liet waar. dat eronder do ma trozen al meer en meer geslaakt wordt. Ver scheidene schepen kunnen geenc Holland- sche mal rozen krijgen ongelukkiglijk voor hen, doen de Engelsclie matrozen niet mee en deze liebben al spoedig dc beste plaatsen ingenomen. DU ITSCH LA N D. Hoogverraad gestraft. De keizerlijke tribunaal, zetelend to Leip zig. beeft op 19 Juni Jozef Remane veroor deeld tot 10 jaren dwangarbeid om 2 maal de militaire geheimen verraden te hebben. Bovendien werd bij beroofd voor 10 jaar van zijne burgerlijke rechten en geplaatst onderhol toezicht van de liooge policie. Mario Remane, die haar broeder telkens had geholpen werd veroordeeld lot 18 maan den dwangarbeid cn berooving van hare burgerlijke rechten gedurende 3 jaar. Men zegt dat men ook krijgskundige docu menten heeft willen leveren aan Engeland. Hetzelfde aanbod werd gedaan aan Oosten rijk. doch Oostenrijk beeft Duitsehland ver wittigd, en zoo is heel het spel aan 't licht gekomen. ENGELAND Een nieuw moordtuig. Nabij London hebben proefnemingen plaats gehad met een nieuw snelvurend kanon, uit vindsel van den Franschen kolonel Deport. RUSLAND Het verlof van Czaar Nikolaas De keizerlijke familie is gisteren to Kroon- stadt, aan boord van hel keizerlijk yacht Standard gestapt, om een tocht je van eenige dagen te maken langs de Fiulandsche kusten, TURKYE Richter blijft gevangen De lokale pers in Turkyë geeft allerlei inlichtingen over professor Richter, die tij dens zijnen opzoekingslochl door de roovers is gevangen genomen. De bandieten hebben reeds verscheideno brieven geschreven, waarin zij als losprijs 50.000 Turksclie pond vragen waarvan 20.000 Napoleons, 10.000 Engelsclie pond, 1000 stukken, ieder van 5 Turksclie ponden en een zeker getal gouden horlogiën cn ke- tingen. Indien gij ons dit gevraagde niet zendt, sturen wij u liet lioofd van Richter. Ge moet ons geenc troepen zenden, om het volk bang to maken. De gevangen© is toch onvindbaar MAROKKO De toestand Uit Fez wordt gemeld, dat Moulaï-Ztne met generaal Moinier te Fez is aangekomen. Moulaï-IIaiid lieeft hem vergiffenis geschon ken. Al de volgelingen van Moulaï-Zine heb ben ook algeheele kwijtschelding bekomen. Er wordl ook gemeld dat de sultan gopro- tesleerd heeft tegen de handelwijze der Spanjaards. OOSTENRIJK. Bloedige botsing in Oostenrijk. Te Droliobyez in Gallicie, hebben ter gele genheid der Kamerverkiezingen bloedige bot singen plaats gehad. De troepen kwamen tusschen en scholen in hel volk. Acht perso nen werden gedood en twee doodelijk ge wond. Eerst dacht men dat er in den slag acht dooden gevallen waren. Nu wordt ollicieel aangekondigd dat hel getal dooden 11 be draagt, en zeer vele ernstig gekwetsten. De Poolsche bladen spreken van achttien dooden, en or loopen vaste geruchten dut het getal dooden nu reeds lot dertig is geklommen, on er nog 1G doodelijk gewond zijn. ITALIË Prinses Clotilde ligt op sterven. De toestand van prinses Clotilde, weduwe van prins Jeroom Napoleon, die sedert drie maanden ziek ligt op liet kasteel van Monca- lieri, is plotseling veel verergerd. Men heeft bij hoogdringendheid den biechtvader ge roepen. Men verwacht alle oogenhlikken de aankomst van de zonen van prinses Clotilde, de prinsen Victor en Louis Napoleon. SPANJE. Diaz komt in Spanje wonen. Porfirio Diaz, oud-president van Mexiko, die zijn land verlaten heeft, gaat oen tijdje doorbrengen in Zwitserland. Naderhand zal bij zich voor goed vestigen in Santander. AMERIKA Waar zit Castro Men meldde dat Gastro in de wateren va* Haïti verbleef. Het is eene missing, beweren do officiëelo kringen. Waar zou Gastro dan toch mogen zitten

De Volksstem | 1911 | | pagina 1