Olie drijft boven 'T EEN EN 'T ANDER Oe Eufopessche vliegroisde. i)E KRONINGSFEESTEN C3-IO X-. IQ Tusschen twee geleerden I» ENGEUND Zeventiende jaargang nr 145. CENTIEMEN NUMMER Vrijdag 23 Juni 1911 'ABONNEMENTEN; ZeG maanden 4 franken. Een jaar 8 franken inschrijving in alle postbureelen van het land, EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. rTWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4# EUREELEN TE AALST s Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van I\'iiffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN) TE EROSSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 723. KI. fianfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 GO 3e bladz. ide regel) fr. 0.50 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 7 00 Rcklacita {per regel) Gemengd nieuw (per regel) ir. z oO Recht, herstelt. (per regel) ir 2 00 Overlijden (per regel) ir. 2,00 Wij ontvingen overeenige maanden een paar keeren, een half-inaande- lijksch dagblad getiteld De Hulp onderwijzer en komende van West- Vlaanderen. Toen wij dit nummer de eerste maal lazen in eenige bijzondere punten, vroegen w'ons afHoe is het mogelijk, dat zoo iets geschreven is geworden, door Yhamsche onder wijzers, die zeker voor de 9 tienden echt en overtuigd katholiek zijn. Het was een schelden, een geweld maken r an t begin tot bet einde in sommige artikelen, die dan op den hoop toe, zonder veel overweging of inspanning geschréven waren dat bleek genoeg aan eenige stoute, maar geenszins slimme beweringen. Het tweede num mer was nog slechter dan het eerste. Nu was hetgeen kleinepren meer van de hoofdmannen der katholieke partij, het was nog erger. Onder door gaf hel verraderlijke steken aan het vrije on derwijs. Toen hebben wij onmiddelijk bet besluit getrokken en gezegd Het zijn schijnheiligen of verdoken libera len die daar mede aan het roer zitten. Met arglistigheid trachten zij kwaad vuur te stoken onder de katholieke onderwijzers i hun le misnoegen en op te hiiën tegen de mannen van hunne overtuiging. Gelukkiglijk zijn de ka tholieke onderwijzers nog zoo'n ezels niet, en gingen zij niet meê met de domme opruiïngstaal van die gemas kerde vijanden. Over eenige dagen hadden wij hel geluk met eenige beslagen ouderwij zers te spreken over die zaak en bet wilde wel treffen, die heeron deelden volkomen onze meening. Er is meer, een dier keeren, diode eerste de besté niet is, heeft ons stoutweg verklaard, dat hij persoonlijk verscheidene malen aan het blad De Hulponderwijzer artikelen ter opname bad gezonde,:, en dat men ze nooit heeft durven opne men. Door verscheidene briefwisselih gen die bij had, tijdens die besprekin gen. heel iff jij naderhand schoon kunnen bewijzen dat bij met een valschaard - had te doen. Ilij heeft het hem overi gens openhaar in hot gezicht gewor pen, met bewijzen tot staving. onze door de modder sleurde het was niet te verwonderen dat men nog liefst van al, de meest verdienstelijke mannen der katholieke partij aan de kaal stelde.... De adder was listig haar kwaad aan 't verrichten. TTit dit voorgaande blijft er voor ons eene gewichtige les te trekken. De linkscbo partijen geven bet uit, en heb ben er tot biertoe reeds een schrikke lijk misbruik van gemaakt, alsof bet blad v De Hulponderwijzer bet orgaan is van de kristene onderwij zers. Dat is eene leugen, eene arclii- groote leugen. Het zijn vooralge- maskerde goddeloozen, schijnheilige mannen, die zich een tijd, als onscha- delijke gasten, hebben laten doorgaan. Moer dan een katholiek onderwijzer, beeft zich in hunne netten laten van gen. Het is vast te hopen, dat geen enkel katholieke onderwijzer, zich nog langer door ongekende gasten, op stoopen zal laten trekken. Men weet, dat een groep katholieke volksvertegenwoordigers zich vooral beeft beziggehouden en nog bezighoudt met de belangen onzer onderwijzers. Zij hadden ook eene onderhandeling met eene afvaardiging onzer kristene onderwijzers, zoowel vrije als oilï- ciecle. Reeds vóói' de bijeenkomst, schreef De Hulponderwijzer dat de hulp onderwijzers weer te builen zouden gehouden worden. Dit was dood een voudig leugentaal. Doch. hij die dit schreef, was hulponderwijzer en zot- er gecrue bij geweest zijn, om de' zaken le verklikken, want bij juist was de Judas der kristene onderwijzers bij was de gezondene van de. Belgische federatie, wier kleur al te goed gekend is... Te Brussel was bij daar ook aan wezig, hoewel ganseb ongevraagd. Dit personaadje wilde bij bet ver boor tegenwoordig zijn maar onder wijzers die hem goed kenden, hebben hem bij den kraag gevat, en simpeltjcs als een kwaden jongen aan de denr gezet. Het is onnoodig zijn naam te vernoemen, doch de goddelooze gazet ten hebben bij de verslagen der anti klerikale meetingen dikwijls zijnen naam vernoemd. Hij was en is een hunner bijzonderste propagandisten. En die zelfde persoon schrijft aanhoudend in «De Hulpos- herwijzer. - Het was dan niette ver wonderen, dat men nooit de liberale of socialistische partij, maar altijd de Wat beteekeni dat De recht bank van eersten aanleg van Brussel heeft 'de socialistische coöperatief Immer hoo- ger i', van Leuven, toegelaten beslag te leg gen tot een beloop van 3600 fr.op de par lementaire vergoedingvanden sodalistischen volksvertegenwoordiger van Leuven. Al de socialisten zwijgen dat ze zweeten. Zij die anders zoo leclijk kunnen tewerk gaan, als liet eene kleinigheid bel reft hij andere inenschen, zouden ze nu niot willen uitleg geven over het geval met hunnen vroe- geren afgod V Ge spreekt altijd van de open bare opinie. Welnu, heel het land snakt er naar om te weten wat er bij u is oïngegaan. Het moot in alle geval, geene kleinigheid zijn De macht dep Engelsche Lords. Het oudste hertogdom is dit van Norfolk en het jongste dit van Fife. De hertog van Westminster is de rijkste en die van Sutherland bezit de uitgestrekste domei nen. Do eenige eigenaar op de wereld met hem kan wedijveren, is do Gzaar var, Rusland. 4 hertogen stammen af van de Stuart's De hertog Beaufort is eveneens van koninlc lijken bloede. Op de 27 ingeschreven herto gen op de Peerage - hebben er elf, 1 of meer voorvaders gehad die onthoofd werden, hebben koninklijke prinsessen gehuwd en zijn getrouwd met Amerikaanse!;c vrouwe lijke erfgenamen. De hertog van Sutherland bezit 500.000 hectaren. Doch go moet u geene ontgooche lingenmaken, vele landerijen bestaan enkel uit moerassen en uit streken die niets op brengen, en de eigenaars tot groote uitgaven verplichten. Dit alles brengt alzoo weinig op en men zal hun het voorrecht een rijk uiter lijk te hebben, duur doen betalen. Er zijn hertogen die werkelijk arm zijn. Mgr. Heylen naae* Madrid. De geleerde bisschop van Namen is met zijn bijzonderen schrijver, een dezer dag-en naa Madrid vertrokken, om het H. Sacraments congres voor te zitten. Vooreen millioen openbare werken. Alvorens het ministersambt neer le leggen, heeft minister Ilelleputte ook nog voor een millioen franks openbare wer ken doen uitvoeren. Die daad gevoegd bij deze van de toegestane verhoogingen van jaarwedden, strekken den afgetreden minis ter beiden ter eere. Op de Filippijnen-eilanden. Amerika ontnam Spanje deze eilanden. De Filippijnen zouden beschaafd worden, en eens ver genoeg ontwikkeld, hunne onaf hankelijkheid herkrijgen. Reeds 12 jaar zijn de Vereenigde Staten meester van de Filip pijnen-eilanden en minder dan ooit is or spraak van hunne onafhankelijkheid. Muziekaal antwoord. Ren kolonel, eens onverwachts bij een en burge meester komende, vroeg of de soldaten zich nog al wel gedroegen. Het burgershoofd (hij was groote muzikant doch kon ook zeer wel hakkelen) antwoordde Do... do... doorgaans heb ik geene re... re... reden tot klagen over demi... mi... militairen, maar ik vind het wel wat fa... fa... fataal dat simpele sol... sol... soldaten nu en dan 's avonds Ja... )a... laat met een si... si... sigaar in den mond do... do... dooi de straten zwieren. Contenet komt te Ans aan. Daar het besluit, dat de vliegtocht Ans- Spa-Ans slechts na zes ure zou plaats heb ben, niet algemeen gekend was. bevonden zich oensdag morgend rond 3 ure reeds talrijke nieuwsgierigen op het vliegplein. óm dc vertrekken en aankomsten-der deel nemers hij 'te wonen. Weldra vernam men dat de eersten slechts na 7 ure zouden kunnen vertrekken. Intusschen kwam er van langs alle kanten volk opdagen en om half vier ure 's mor- gends zijn al de plaatsen op het vliegplein dichtbezet. Het weder is prachtig. Het publiek krijgt evenwel een extranummer le zien. Eensklaps werd in bet luchtruim het ge ronk van een motor gehoord. Onmiddelijk waren aller Mikken in de hoogte en daar zag men weldra een twee- vlakker verschijnen. Weldra kon men liet nummer onderschei den. Het was Contenet, die er eindelijk it gelukt was, zijn toestel in orcle tc brongen Hij daalt echter wat te snol neder en zijn toestel wordt daarbij wederom beschadigd De tweede tocht. Ans-Spa-Ans Van rond 6 ure zijn al de mecaniciens én de vliegers druk in de weer op liet vlieg plein te Ans. Al de toestellen zijn buiten gebracht en staan in lijn achter elkander, gereed om op te stijgen. Om 7 ure 30 juist wor-lt aan Vidart het vertreksein gegeven. Deze steeg onmiddelijk op, zwenkte hoog boven liet vliegplein en richtte zich onmidde lijk naar Spa. Twee minuten later is het de beurt van Védrines. Zeer snel vlieg t deze in de richting van Spa. Weyman neemt denzelfden weg. Intus schen is het echter beginnen waaien en liet toestel van Wevman wordt nog al er" geschud. Ook het toestel van Beaumont wordt no" al erg geslingerd. Barra stijgt ook op, doch hij neemt esne vorkeerde richting. Garros stijgt kort daarna op, doch zijn motor werkt niet regelmatig. Mij verwijdert zich evenwel in de richting van Spa. Beaumont en Barra komen kort nadien terug op de piste. Aan heider toestel hapert er iets. waardoor do vlucht bemoeilijkt wordt. Renaux stijgt rnet zijnen mecanicien op. Hat gaat echter ook niet en hij lamli te Bierset-A wans aan. De mecanicien stapt af en Renaux vliegt alleen naar Ans terug. Wynmalen kan ook maar niet weg en na 5 minuten daalt hij terug op het vliegplein neder. Verrèpt stijgt op en ondanks don wind klimt hij tot eene»groolo hoogte. Dan trekt hij zeer vlug weg in do richting van Brussel, doch hij ziet weldra dat hij zich verbist teeft en verdwijnt in de richting van Soa. Le Lasseur vertrekt op zijne beurt en" de schijnt van den eersten keer do goede rich-i me*!'") en T) ir ting gevonden te hebben j iandtJV' V-cien Beaumont, voor de twceilo maal, Bathiat. [ioor ,!o Duiache brain en kimmerlmg vertrekken schier ge- douaniers, lijktijdig. Amerigo kan met weg, en 't ia slechts bij de derde poging dal i j op Gibert is gelukkiger cn siijgt bij de eerste poging boog op. Ziehier ten andere de officieele uren waar op het soin gegeven werd aan de deelnemers Vidart, 7 u. 30 Védrines, 7 u. 32 Wev man, 7 u. 34 Beaumont, 7 u. 36 Barra, 7 u. 38 Duval, 7 u. 40 Garros, 7 u. 42 Renaux. 7 u. -18 Kimrnerling, 7 u. 50 Ta- buteau, 7 u. 52 Pré vost, 7 u. 54 Wy'nma- len 7 u. 50 Verrept, 7 u. 58 Gibert* Sn. Amérigo, 8 u. 2; Balhiat, 8 u. 4 Le Las seur, Su. OTrain, 8 u. 8Contenet. 8 u 10 Onnoodig to zeggen, dat de geestdrift onder do menigte zeergroot was. Te Spa Hier ook bevondt zich eene groote menigte op de hoogten rond Spa. Hier ook was 't niet algemeen geweten, d <l de vliegers maar na 6 ure zouden vertrekken en om 3.1/3 ure was elkeen te been. Er' was wel een weinig mist, doch deze scheen snel op te trekken. Eindelijk, na lang wachten, zag men in de richting van Luik twee zwarte slippen in de lucht. Deze werden weldra grooter en naderden bliksemsnel. Weldra l>on menlmiïhe nummers onderschei den. Het waren Vidart en Védrines. Vidart was ongeveer honderd meters voor Védrines, doch deze doel zijn toestel nog sneller vooruitgaan en klopt Vidart met 5 sekonden te Malchamps. Beiden worden geestdriftig toegejuicht en zeilen onmiddelijk den tocht naar Ans voort. Weinige oogenblikken later verschijnt een vliegtoestel in de rich ling van Francorchamps. Ondanks de signalen welke onmiddelijk ge geven worden, schijnt de vlieger niets le bomerkon. Ook daalt hij weldra in eene weide neder. Men denkt dat hij een ongeluk heeftdoch de vlieger, Weymau, kwam kort nadien in automobiel to Malchamps aan. Hij verklaarde zijn weg verloren ie hebben en binnen eenige oogenblikken de reis te zullen voortzetten. Ziehier ten andere de uur der aankomsten te Spa Védrines, om 7 u. 55 m. 2 s. Vidart, om 7 u. 55 m. 7 s. Beaumont, om 8 u. 36 m. 35 s. Verrept. om 8 u. 53 m. ,- Kimrnerling. om 0 u. 9m. 11 3, Garros, om 9 u. 27 m. 7 s. Gibart, om 9 u. 28 m. 10 s. Duval, om 10 u. 22 m. Weyman, om 11 u. 1 m. Renaux, om 11 u. 5 m. Nadien zijn ook nog Barra, Pró vost, Train, Lelasseur, gekontroleerd geworden. De terugreis. Op de terugreis hadden eenige deel Romers nog verscheidene ongelukken, welke wV verder vermelden. De aankomst te Ans. Védrines en Vidart, kwamen reeds r an *e Ans, toen hunne mededingers nog vei trok ken. Beaumont kwam drie kwaart uurs na hen toe. Hij was'echter met retard vertrokken. Eene halve uur later kwam Train aan. Deze verklaarde echter dar hij Malchamps niet gevonden had. Ilij zou later terug ver trekken evenals Wynmalen. Gibert en Garros volgen elkander dicht bij en landen aan om 9 u. 51 en 9 u. 53. Duval komt aan om 10 u. 54 en Renaux om 11 u. 12. Barra daalt neder om 2 u. 18. Eene lange rustpoost na deze aankomst. Degenen die nog niet teruggekeerd zijn, bob ben ongelukken gehad, of zijn.verdwaald, of bevinden zich nog te Ans. In dit laatste geval bevonden zich Train en Wynmalen, die slechts rond 5 u. naar vertrekken. Train was om O terug te An* doch Wynmalen kwam te Vielsalm neefdr zonder Spa gezien te hebben. Hunne ongelukken Verrept verloor zijnen weg. doordien hij te hoog vloog en kwam ver voorbij Spa, u- Melreux neder. Den (lauwe kluchtspeler telegrafe9rd on middelijk naar een l.uiksch dagblad, da» Verrept gedood was en liet blad verscheen met eene bijzondere uitgave. Nadien telefoneerde Verrept zeif, dat hi; oagtidrord was, doch clac zijn toestel moes; hcia'i'.ld worden. Hat toestel van Prévost, kantelde om nabij Visé. Próvost ontkwam hei ongedeerd. Le Lasseur is in een boseli gevallen, doek kon spoedig zijn toegtel loskrijgen. Het eest evenwel hersteld worden. Het toestel van Kimrnerling was bij eenea ïe Fraipont schier geheel buiten ge bra';; gesteld. Kimmeiling keerde naar Luik terug .er, mot een ander toestel deed hij dan de a zijn in Dullschland gaan erden er goed onthaald oiBcieren. soldalen on De kiasseering van den tweeden tocht 1VGDK1NES.in -13 12. 21 4. 2/5 2. Vidart. m 47 m. 6 s. 2/5 3. Beaumufit, in i u. 24 rn. 43 s. 4/5 - 4. Gibert; in 1 u. 51 rn. 2 s. 3 5 5. Garros, in 2 u. 11 m. 27 s. 6. Duval, in 3 u. 14 ra. 44 s. 2/5 .- 7. Weyman, in 3 u. 51 m. 47 s. 1/5 8. Renaux. in 4 u. 4 m. 14 s. 9. Barra, in 6 u. 40 m. 32 s. 10. Prévost, in 9 a 23 re. 26 s. 15 11. Train, in 9 u. 54 m. 10 s. 12. Kimrnerling, in 10 u 1 m 33 s. 3'4 13. Verrept, in 10 u. 10 rn. 50 s. 14. Lc Lasseur, in 11 u. 58 rn. 52 s. 2/5. De algemeene klasseering na de twee eerste vluchten. 1. VIDART, 3 u. 57 m. 00 s. Ajó. 2. Védrines, 4 u. 21 rn. 37 s. 3. Beaumont, 5 n. 27 m. 31 s. 3/5. 4. Garros. 7 a. 11 ra. 38 s. 1/5. 5. Duval, 7 u. 46 m. 33 s. 3 5. 6. Weyman, 7 u. 47 rn. 03s. 2/5. 7. Barra, 10 u. 44 m. 06 s. 4/o. 8. Renaux, 18 u. 00 m. 24 s. 9. Gibert, 26 u. 59 m. 11 s. 2/5. 10. Kimrnerling, 32 u. 49 m. 09 s. 11. Prevost, 33 u. 32 m. 07 s. 4/5. 12. Verrept, 35 u. 15 ra. 30 s. 3/5. 13. Lc Lasseur, 38 u. 22 m. 20 s. 3 5. 14. Train, 46 u. 48 m. 10. Wynmalen, Amerigo en de anderen kun nen voor de algemeene klasseering niet meer in aanmerking komen, indien zij de vlucht Luik-Spa-Luik niet doen. Pascal, dTIespel, Moll a en Van Meel zul len den tocht voortzetten voor de afzonder lijke prijzen. 0ilet is de moeite weerd om lozen, hot antwoord dat M. Guibert, overste van liet seminarie der Karmelieten, gegeven beeft 'op een artikel van M. Gaston Bonner in do «revue pratique d'apologêtique van 15 Juni.» W ij beproeven liet zoo nauwkeurig mogelijk weer te geven. In een zeer ernstig tijdschrift, waarin Sommige professors van Sarbonne schrijven en dat men de «Matin» noemt, raakt M. Gaston Bonnier, van deakademie der weten schappen, stoutweg liet reeds oud problema aan van den oorsprong van het leven. - «Drie antwoorden, zegt hij, zijn op deze vraag ge daan geworden. liet eerste antwoord is dat der Schepping men kan het niet disculee- ren an den oogenblik dat men het boven natuurlijke doet lusschenkomen. Het t woede is dit der plotselinge geslachtswor ding sedert de proefnemingen van Pasteur, alle dagen hernomen in de lcdioratoriums, beslaan er duizend redenen om de~ uitleg ging van het leven door de plotselinge ge slachtswording niet te kunnen aannemen Het derde is hel interastraal panspermis- irio de aarde, bol die vroeger in vuur was, bezat eerst liet leven niet maar toen zij begon te verkoelen, wierd zij bezaaid met kiemen, gevallen uit de ruimten waar de planeten verblijven toen begon zij tegroeien; hot leven kwam er zich te vormen deze bezaaiing heeft aan eenige natuurkundigen moeilijk geschenen maar de moeilijkheden n weggenomen geworden. Indien ge nu zegt, dat dit derde antwoord mets Joct dan de kwestie nog meer achteruit schuiven lietgeno zeer juist isevvel, /.egt M. Bonnier, neemt dan aan dat er geen oorsprong is geweest, dat het leven altijd bestaan heeft En M. Bonnier, ten dienste losoiie. steltvoor in den (wereldlijken) catechismus den volgenden volzin telasschen tiet heelal heeft nooit een begin gehad cn I m' nooit een einde hebben Hoewel hel ons schijnt dat M. Bonnier de lezers van de Matin van 5 Juni, eene iitcniö poets hoeft willen bakken, zouden liet er eenigen ernstig kunnen hebben opgeno men. Om te weten wat dit 4a antwoord waard ïs, het is te /eggen, dat liet loven altijd be staan heeft, hebben zij maar don eersten zin van hel artikel zelf van M. Bonnier, to her lezen. Ho schrijver bevestigt erin met reden dat liet leven niet altijd bestaan heeft op da aarde; maar deze primitieve of oorspronke lijke staat van een vloeiachiigo bol die in brand is onvereemgbaar met "het leven. 13 hot geval geweest mei al.de planeten en met al de sterren de hemellichamen hebben allen in vroegere staten moeten verkeer en waar het leven niet kon bestaan. Geerne of noeï, voor ?,oo weinig dat mtóJogiek weze.zal men aannemen dat het leven niet altijd bestaan heeft in hei heelal. Het V antwoord,dat van M. Bonnier,isdus zonder waarde hij bekent zelf dat hot 3- vor- nieligend is; hot tweede,heeft hij gezegd,!»e- teekent niets. Alsdan Aldan blijft er nog het eerste, dit dat hij misprijst als antiwelen- schappelijk. Maar dat hij zich trooste over deze ontgoocheling. Hij is dc eerste niet die daar fs vastgebon- !en Enkel, is het spijtig dat de lezers van do j -Matin het niet welen. Geene feesten zullen kunnen vergeleken worden voor de pracht en tie kleurenrijkdom hij de feesten die thans in Engeland plaats grijpen voor do bekroning van Joris Vijf. Men werkt 's Zondags De Zondagrust, die in Engeland zoo stipte- I'jk wordt onderhouden, is Zondag verbroken geworden. Timmerlieden en behangers waren overal druk in do weer, om do gevels te ver sieren, verhoogen op lo timmeren, palen lo planten enz. Het volk dat zich naar de preek begeeft, voelt er zich nu niet door verergerd, het is immers voor den koning. De straten zijn niet meer verlaten. Van hot Oosleruit- einde der stad komen onafgebroken ontelbare massa's afgezakt naar het plein van Trafalgar. Gansche familiën zijn op do heen. Aan de rokken van sommige moeders hangen soms 4, 5 en zes kinderen terwijl vader en moe der er bijtijds nog een koppel op de schouders dragen. Nijveraars hebben hunne autokarren in de straten geplaatst, waar de stoet moot door trekken, waar hunne bedienden kunnen plaats nemen: de pachters, de hoveniers, de kruide niers van de Londenscho omgeving hebben evenzoo hunne karren aangebracht, waarop zij zich bevinden mot vrienden en kennissen. Gansche legers van vclorijders zijn in dó hoofdstad toegekomen. En al die menigten krioelen door de straten, waartusschon. de policiemannen zelve onvindbaar blijven. 1

De Volksstem | 1911 | | pagina 1