3e Beeks brieven van M. Vincent Bieiicx T EEN EN T ANDER De Kroningsfeesten in Engeland. - Naar Westminster. <r? e O êj DE TOESTAND liet programma der Regeering. Huil programma. Landbouwbelangen, „ft8 Zeventiende jaargang nr I4S. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 24 Juni 1911 'ABONNEMENTEN! Zoi waanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. /TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 723, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo. 723. Bestuurder TE AALST 5, Kerlïstraat, Telefoon 114 J. Van Nuffel=De Gendt. AAN KONDIGINGEN a Kï. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ide regel) fr. 0,50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per xegel) fr. 2,QQ Zeker is liet dat eenieder benieuw d is om den toestand van het katholieke land te kennen. Wij zullen hem dan ook kortweg samenvatten: De toestand wordt klaarder het vraagt nog enkel eenige weken om de indrukken, voort gebracht door onverwachte schokken, stilaan weg te nemen en dan zal men zien dat het katholieke leger meer ver- eenigd is dan het tot hiertoe ooit het geval is geweest. I)e schermmutselin- gen die hier en daar nogal hevig zijn geweest, dienen van nu af aan gestaakt, en niets dan de zaak, niets dan ons vaandel moeten wij voor oogen heb ben. De tijd die ons nog overblijft, is allerkostelijkstwij moeten tot den laalslen minuut ervan gebruiken, niet om elkander in het haar te vliegen, maar wel om het recht van den huis vader, van den armsten tot den rijk sten, te doen zegevieren. Het nieuwe ministerie zal de poli tiek voortzetten van M. Schollaert. De schoolkwestie, gelijk wij altijd voor zegd hebben, blijft gelukkiglijk aan het orde van den dag. Hierop zal de kiesstrijd geleverd worden. M. de Broqueville, onze nieuwe hoofdminister, heeft het beloofd, en niet langer geleden dan een paar we ken, heeft hij met fierheid in de Ka mers durven en mogen verklarenIk heb nooit iets beloofd, dat ik niet kon geven, maar ik heb altijd gegeven ket- gene. ik beloofd heb- -« De licfofie-dom- M. de Broqueville nu gedaan, dat hij het recht van den huisvader in de vrije keuze der school, zal doen verzekeren, geeft ons het beste vertrouwen in de toekomst. De begrootingen van 't land zullen nu eerst besproken en gestemd wor den; de noodige maatregelen door han del, nijverheid en landbouw, dringend gevraagd, zullen genomen worden de pensioenkwestie zal geregeld, 't lot onzer onderwijzers, trots al den moed wil der tegenstrevers, verbeterd wor den. In de mate van de grootste moge lijkheid zal het lot der bedienden ter harte worden genomen, doch zonder onze burgerij en neringdoenden mid denstand onder nieuwe lasten te ver pletteren. De tegenstrevers mogen wel lachen en spotten, schimpen en schert sen op zulk programma, maar het land, de bevolking, de belanghebben den, zullen het met ons volmondig goedkeuren en dat is het bijzonderste Wat kan toch, in Gods naam, het geroep en geschreeuw geven van een handsvol politiekers, die tegen allen geur, de schoonste verbeteringen be spottelijk zoeken te maken, om toch maar in de kussens en in de boter te kunnen vallen. Wij vragen ons echter af met alle andere menscken Waar blijft bun programma M. Iivmans, de leider der linker zijde, heeft het gezegd Ons program ma bestaat voor den oogenblik hierin Het klerikaal gouvernement weg vagen. Naderhand zullen wij zien. Als dat geen schoon programma is, geschikt om heel het land mee te krij gen, dan verstaan v'er niets meer van Zij willen dus eerst het bestuur van 't land in handen nemen en eens zoo verre, dan zullen zij onderzoeken wat hun te doen staat. Het is al ruim zoo erg, als de groot ste lummel, die naar de slatie gaat, in den trein plaats neemt, en eens dat deze volop in gang is, begint te den ken waar hij wel best zou naartoe rij den. Het is klaar dat het dan te laat is de lummel zal aankomen waar de trein hem henen voert. Zoo is het juist met de liberalen. Eens dat zij de teugels van het bewind zullen in handen heb ben, voortgestuurd door de socialis tische krachten, zullen zij niet meer moeten gaar. zoeken, waar of hoe naar toe maar zij zullen geleid worden, daar waar de socialistische elementen het goed zullen oordeelen. Ziedaar de prachtige manier waarop de groole en verlichte liberalen zich bereiden, om het kleine, doch rijke en welstellende Belgenland, naar den dieperik te voeren. Gelukkig dat de Belgen over 't al gemeen nog beschikken over 'nen ge zonden kop met gezonde hersens en wel op lijd zullen zorgen, den pas af te snijden, aan den noodlottigen loop van de revolutionnaire gedachten. Dit alles wordt thans meer én meer duidelijk, en daarom mogen wij met recht zeggen Nog eenige weken ge duld, en ieder zal met ons verklaren, dat de toestand voor ons en voor onze partij, goed is, en wij er eersteklas voor staan. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo v. Sakania, 8 Mei 1911. A/ De laatste kardoezen B/ Mijne tent Op aandringen mijner vrienden, nam ik uit België eón jachtgeweer en 150 kardoesen mede. Zoo uitgerust, dacht ik mij voldoende {rftw.ippad. om Koimü. door te xr,"% dio 150 patronen heb ik persoonlijk er drie verschoten twee als proef, naar de schijf, en, met de derde, licb ik een vogel geveld. Zegevierend heb ik hem naar ons kamp gedragen. Heden, trekken onze vrienden op jacht, voorzien van'onze laatste kardoesen. Ons gebrek is hier aan toe te schrijven dat veel onzer mannen reeds lang in 't bezit zijn van hun geweer, terwijl de patronen nog niet aangekomen zijn. Het wild is hier zoo raar dat onze jagers zich moeten getroosten hun buskruid op de wilde duiven te verschieten. Deze laten zich moeilijk naderen. Nochtans n Katanga, moet men op de jacht rekenen om versch vlecschte kunnen eten, want het is maar aan de statiën dat versch vleesch te hekomen is. We eten gewoonlijk brood en aardappelen, opgelegd vleesch, visch en legumen. Voor het oogenblik, is onze voorraad uit geput en dc mondbehoeften moeten met den trein aankomen. Wanneer Misschien van daag, misschien morgen. Als men de baan, die ons kamp doorsnijdt, aangelegd heeft, waren er hier vijf tot zeshonderd werklieden en daar dat leger eten moest, heeft de maat schappij niets beter gevonden dan jagers uit te zenden en zoo is het wild grootendeels ver dwenen. Wat er overblijft, is door het ge druisch van den trein verschrikt en trekt de bosschen in. Terwijl ik u schrijf, heb ik vier geweer schoten gehoord wat zullen de jagers mede brengen Vijf duiven en een klein vogel ken hebben ze mede gebracht. Rap aan t pluimen en braden Elk disckgenoot krijgt zijn deel en heeft zoo een klein zinsbedrog van lekker versch gebraden vleesch. Dat leert waardeeren wat men in den tijd van overvloed als cene kleinigheid aanziet. Men zegt met den Franschman: Ou dêdaigne ce qii'on a on rrgrelle ce qu'on n'apas Men komt. uit armoede, te besluiten dal ik met M. Van den Heuvel naar Elisabeth- sladzal gaan om voorraad voor ons manschap Ik sya dus mijne tent mogen oprollen. Die tent, gelijk deze van al mijne kameraden, is vier meiers lang en drie breed. Ze bestaat uit twee rechtslaaude stokken en eene vorst. Over dit houtwerk is een zeildoek gespannen, die de buiten-tent uitmaakt. Van binnen is een tweede zeildoek vastgemaakt bij middel van breedé bretellen. Beide zeildoeken zijn vastgebonden met koorden aan staken, in den grond geplant. Zoo opgericht, bevrijdt de tent ons tegen zonnestralen en regevlagen. Al voren en al achter, gaan de zeildoeken open, voor het in en uitgaan, alsook om de tent te verluchten In dit vertrek van 12 meters vierkant moet ge plaats vinden voor een veldbed, eene tafel, eenen stoel, vier koffers en eenen lavabo. Ge zet en herzet zes zeven keeren die weinige meubels,eer ge op uwen schik komt doch in eene tent leert men huizen en na eenige dagen weet men alles zoo wel te benuttigen, dat er ons plaats overblijft. Het groot voordeel onzer tenten is hunne plooibaarheid, wat ze gemakkelijk laat opslaan, afbreken, inpakken en vervoe ren. Onze meubels bezitten de zelfde hoeda nigheid tafel. bed en la\o plooien toe. Het bed bijzonder is vernuftig aan een gebracht 't is eigenlijk een zinken koffer, waarin ge al hei edgerief waterdicht weet in te pakken. In d oude geschiedenis spreekt men van den wij-geer Diogenius, die geluk kig was te slapen ia een ton, men kan even gelukkig zijn te vernachten in een zinken koffer. CONGOTROTTER. Uez'S'aad dei' sisciaüsten. Door het verraad der socialisten, die niette genstaande hun gegeven woord, terug aan t. werk gingen, hebben dö kristene werk lieden van Ingelmunster den arbeid herno men. Sedert Woensdag is alleman op post Fm:3P en fvimpel. ï-«'l>eralen en socialisten gingen sarnen tot bet veroveren van bet puur en simpel algemeen stemrecht. De doclrinairen hebben echter, als 't er op aankwam zich iz verklaren, aich onthouden. Vocp de fcieane bargenj. De hoogere Raad. van neringen en ambach ten heeft den wensch uitgedrukt, dat de regeering zich zoo spoedig mogelijk en wer- elijk met de belangen der kleine burgerij zou bezig houden. Hij vraagt de spoedige stemming van het ontwerp op de Handels- polilie om de misbruiken van 't leuren, uitverkoopen en eindeseizoen te voorkomen. Nieuwe veiiacjheidswachten. De regeering- zal 53 gendarmen hij noe men. Men zal eene veiligheidswacht hekomen te Neërlieylissenj te uauram-xvamecroix, te Spv, te Aulnois,te Meulebeke, te Buggen- hout, te Ardoye, te Rummen en te Meerle. Vel© posten zullen versterking krijgen. De kredieten voor de begrooting der veiligheids wachten zijn daarom met 41,725 fr. vermeer derd. r "jwr; ii v. itf&KfBk'.M De Savooien. Deze koolsoort wordt voorzeker in de meesle hoven geteeld. Zij wordt door een ieder benuttigd en gewild. Eenige practische inlichtingen nopens de kweekwijze zullen dus niet ten onpas komen. De savooien vragen veel vocht en voedsel, vooral stikstof en potasch. 1000 kgr. be vatten gemiddeld 5,3 kgr. stikstof, 2,07 kgr. fosfoorzuur en 4.48 kgr. potasch. In 't algemeen houden zij meer voedende bestanddeelen in dan andere kooien. Daaruit volgt dus dat stikstof en potasch in ruime mate moeten toegediend worden, zoo men loonende uitslagen wil bekomen. Men geve dus per are 4 kgr. zwavelzure ammoniak, 5 kgr. superfosfaat en 4 kgr zwavelzure potasch. Het superfosfaat en de potasch worden róór het planten ondergepbiegd. Het ammoniaksulfaat wordt op den omge- werkten akker gestrooid en zorgvuldigd ingeëgd. Versche stalmest, ale en heir kunnen hier ook goed benuttigd worden, omdat deze koolsoorten veel water vragen, en ook veel stikstof en potasch. De beste soorten die wij gerust mogen aanbevelen zijn de volgende De groote Wintersavooide groote Savooi des Verlus, en de Groene van Aalst. Deze variëteiten geven groote schoono kroppen van goede hoedanigheid. De laatste is eene plaatselijke verscheiden heid die zeer aanbevelenswaardig is en als de beste mag aanzien worden voor de markt. Het planten dezer groole soorten gebeurt in 't algemeen te dicht. Het is best ze in alle richtingen op 70 of 75 cm. van elkander te zetten, in tamelijk vochligen grond. In 1909 bekwamen wij met de Groene van Aalst de volgende uitslagen die wel sprekend zijn en geenen verderen uitleg vragen OPBRENGST PER ARE I. Stalmest en beir (300 kgr. stal- vette en 600 liters beir .410 kgr. II. Zelfde bemesting en 4 kgr. zwa velzuur ammoniak, -1 kgr. zwa velzure potasch, 5 kgr. superfos faat 564 kgr. Willy. Koning Joris V. Het Koninklijke Paar. In Hyde Park en op den Toren van Lon den lost men 61 schoten, die de aankomst van de souvereinen een weinig vóór elf uren aan de abdij afkondigen. Wanneer de vorsten verschijnen, keert de beroemde vergadering van Westminster zich naar de groote poorten. Het orgel speelt en de koren heffen een prachtig lied aan. Onder het groot gotisch gewelf treden de hoóge Dignitarissen van den Staat, de abdij binnen. Hunne kronen worden gedragen door schildknapen, dan volgen de herauten met hunne roode middeleeuwsche tabbaarden, de standaarden van Engeland, van Schotland, van Ierland, van het Voreenigd-Koninkrijk, gedragen door het erfelijk recht, door de ver tegenwoordigers van de oudste der erooLe axuiuen. De slandaardon van de bezittingen van overzee, steken geweldig uitzooals dio van Canada, Indië, Australië, Nieuw-Zeoland en Zuid-Afrika deze zijn gedragen door de oud onderkoningen en gouverneurs van deze ko loniën. De Koningin Daar is do koningin, llaro Majesteit draagt een prachtig kleed van wit satijn,op hetwelk in goud zijn geborduurd geworden, de Engel- sche roos, de Schoüundsche korenbloem, de Ierlandsche klaver, de ster en de lotus der Indien. De koninklijke mantel, uit floers gemaakt van purpere zijde, is vorsierd met nationale bloemen in goud en in kleuren geborduurd de voedering is versierd met hermine. Do groole sleep die 18 voet lang is, wordt gedragen door 6 jonge meisjes, gekozen on der den Engelschen adel en gekleed met witte kleederen, met peerlen bezaaid. De voorwacht des Konings Vóór den koning marcheoren de vertegen woordigers van de oude adellijke familién, koninklijke zinnebeelden en attributen dra gend de gouden aardbol met een kruis op en do souvoranitcit verbeeldend de gulden sporen, het groote staatszwaard, liet dunk- zwaard, dat zonder punt is en de toegevend heid en vergevensgezindheid van den koning svmboliseerend bel zwaard van do geeste lijke rechtvaardigheid, lang en scherp en de rijke kroon van den II. Edwardus, den Biechtvader. De Koning Onmiddelijk hierop komt de koning in koninklijk gewaad, Ilij draagt den halsband van bet Orde van den Kousenband en do Staatskap (een floe ren kap met van binnen hermine). Hij draagt den langen purperen mantel met hermine van den Koning Joris den Vierde. De sleep wordt gedragen door S schildkna pen, in rood habijt en met wit zijden kousen. Langs beide kanten van den koning is er een bisschop, en do jonklieeren van do per soonlijke wacht van Zijne Majesteit, in rood uniform met goud geborduurd. Het voorrecht der Studenten Wanneer de Vorston komen voorbij de leerlingen van de school van Westminster, juichen dezen, daar zij het tradilionnecl recht hebben den koning en de koningin te groeten op den bekroningsdag, de Engelsche monar- ken toe met de formuul: Vivat Regina V vat Ilex! (Leve de Koningin, leve de Koning In de kerk der Abdij De stoet dringt langzaanuonder het breede gewelf. De verblindende kleuren, het gesche mer van de uniformen, do witte klcoding van de olliciëerende ministers van Eerediensl, het geschitter van de juweelen, steken af bij de sombere en ernstige schoonhoid van de oude abdij.dit alles schenkt alzoo eeu onvergeellijk schouwspel. Koningin M.ary De wijding De koning en de koningin knielen eerst en hidden, alvoren plaats te nemen in de ko ninklijke zetels. De aartsbisschop van Can terbury, bijgestaan door den Lordskanselicr, den Grootmeester van Engeland, den graaf- maarschalk en den wapenkoning van het orde van den Kousenband, keert zich naar do Vier hoeken van de kerk en biedt in deze termen den koning aan voor het volk Ik stel u koning Joris voor, den onbelwistbaren koning van dit Koninkrijk. Dus. gij die hier gekomen zijt om uwe hulde to bewijzen en uwen plicht te doen, zijt gij er voorgeschikt?» Een fanfare van trompetten en het ge roep God verlosso den Koning, barst ten allen kante los. Het is de erkenning. credo, beklimt een bisschop den predikstoel en doet een kort sermoen. Daarna gaat de aartsbisschop hij den Koning en vraagt hem of hij den eed wil afleggen. De Koning belooft dan den godsdienst van zijn volk te behouden en 't geluk van zijn volk te behartigen; voorafgegaan van het staats zwaard en omringd van do groote hoog waardigheidsbekleders van 't Rijk, gaat hij naar liet Altaar. Hij knielt vóór het altaar, ontdekt zich, en legt den eed op den Bijbel af, terwijl hij met luider stemme do volgende woorden uit- - spreekt De zaken die ik kier beloofd- hebzal ik vervullen en behouden. Dat God mij hclpe. Zijne Majesteit zoent den Bijbel en teekent den eed. Na een kort gebed begint de wijding. De zalving. De Koning gaat plaats nemen nevens den troon van Sint Edwardus. Boven dezen troon houden de lords Rosebery, Cadogan, Grewe en Ninte een baldaquin vast uit zilveren la ken. De kruik met de wijdingsolie wordt aangebracht on de aartsbisschop zalft het hoofd, do borst en de handen van den Ko ning. De Koning wordt omgord met liet zwaard .an den Staat, hij wordt gekleed met de armiila of het kleed van rechtschapen heid. Men geeft hem den wereldbol, zinnebeeld van het Keizerrijk, den ring en den scepter. De Kroning Bekleed met de koninklijke bevoegdheden, neemt de koning plaats op den troon om ge kroond te worden. De aartsbisschop, rechtstaande vóór het altaar waar de kroon berust, doet luid op dit gebed «O, God, zegen en maakt uw dienaar Joris,onzen koning, zalig en zooals Gij op dezen dag op zijn lioofd een kroon van zuiver goud hebt geplaatst, verrijkt zijn koninklijk hart mei al de prinselijke deugden in naam van den Eeuwigen God, Ons Heer Jesus-Chrislus Men brengt dan de kroon en men zet zo den koning op het hoofd. Op den zelfden stond zetten al de pairs en de wapenkonin gen insgelijks hunne kronen op. De verga dering jubelt geestdriftig en de kreten weer klinken God verlosse den koning De Huldebewijzen De koning zit op den troon. De diamant Gullinan, dien hij gekregen heeft van do Zuid-Afrikaansche republiek, glinstert bui tengewoon. Koning Joris is omringd van zijn grootoflicieren. Ilij ontvangt thans de hul debewijzen van zijne onderdanen. Zijn zoon, de Prins van Galles, komt den eerste. Deze doet zijne kroon af, knielt niet do andere koninklijke prinsen neer voor zijn vader en legt den eed van getrouwhoid af. Hij raakt de kroon van den koning aan en zoent dan den koning op de wang. De liooF- den van de adellijke orders doen hetzelfde, de andere leden van de adellijke orders blij-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1