m re i om- - 'T EEN EN 'T ANDER Onze Volksreis naar Roms Wm O «3 rs 3E3 "B" uHD IN ENGELAND -• -X- W.vr* -vs. 1/ai De stoet op weg naar de Westminster=Abdij. Zeventiende jaargang n' 147. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 25 en Maandag 26 Juni 19tl 'ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren's avonds. /TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. dit EUREELEN TE BRUSSEL j TE f.f.LST 723, Gieenweg van Waterloo, 728. Kerkstraa Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffet-De Oendt. AANKONDIGINGEN! KI. nnnk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 GO 38 bladz. tde regel) fr. 0,50 4C bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. T'.OO Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Die Ncuc Zeil - is een tijdschrift; der Duilsclie socialisten, en kondigde onlangs eene studie af over De bewc- gin ff der werklieden in Belgiëopge steld door twee roode kopstukken, de lieeren De Man en de Brouckere van Brussel. In die studie worden de roode uitbuiters in hun oprecht en waar dag licht gesteld. Dat die twee sociale be zitters, met kennis van zaken, over hunne vrienden spreken, hoeft niet verder bewezen. In de Be ene sociale Calholique werd liet artikel van Die Neuc Zeil volgendcr wijze samenge vat Eertijds stonden de coöperatieven ton dienste van de revolu.tionnaire ge dachten ze schonken den oorlogs- voorraad, in welken men de noodige gelden putte voor de propaganda. Die propaganda had voor doel de volkeren te overhalen tot het nieuw ideaal, de werkers te vereenigegi, de krachten der -werklieden in te richten en den klassenstrijd op te wekken. Als einde der socialistische beweging, liet men te gemoet zien de verovering der poli tieke macht, waarvan'men zich bedie nen zou om eene maatschappij op te bouwen, in dewelke er. geene plaats meer zou overblijven voor den persoon lijken eigendom. Dat alles is veranderd. De samenwer- kingen hebben opgehouden ten dienste te slaan van het ideaal; de coöperatie is heteenig doel der socialisten geworden, en liet: vooruitzicht der winsten is de cenige drijfveer die er de léden binnen trekt. De bestuurders'hebben maar een enkel gedach t volte bilans aanbieden, do zaken uitbreiden en overvloedige winsten cloen. Alles is overrompeld door den <■- Kleinen Burgersgeesten de behoudsgezinde strekkingen spelen er do opperbazen. De roode samen- werkingen zijn eenvoudige specerij- winkels geworden, in dewelke men geld klopt opt alle manierenja zelfs op wijzen, die in den meest onbeschaain- stcn tegenstrijd staan met de socialisti sche grondbeginselen. Niets is zoo beteekenisvol op dit oog punt als de geschiedenis van T'oor uil, in deze laatste jaren. Vooruit 1 leeft speciale prijzen voor winkeliers die zich in de roode coöperatie komen bevoorraden, 0111 in de volkswijken uit te verkoonen. De bedienden van Voorin! zijn onderworpen aan een premiestelselgansck nagebootst op Amerika, het uilgekozen land der ka pitalisten. De vergaderzalen, eertijds voorbehouden aan de partijvergaderin gen, moeten nu dienen tot Cinema- vertooningenop welke men niets te zien krijgt dan oude afgedraaide licht beelden, uitschot en afval van de Ci nemas der groote steden en waarmede men geld schept bij hoopten. De partij- groepen kunnen maar elders hunne vergaderingen houden In liet Koffie huis vond men eertijds een leestafel deze is nu vervangen door een orkes- Iriondat ketelmuziek verkoopt aan den prijs van een nickelstuk van het pakje. Bij de dood van Leopold II kregen de bedienden van Vooruit congé, om de koninklijke begrafenis te gaan bijwonen. Vooruit richtte reizen in naar Brussel, per speciaaltrein, en nam op elke koepon eene winst af van 25 centiemen. De Samenwerkende Weverij van Vooruit bestuurd door Anseelc, is onlangs veranderd in eene Naamlooze Maatschappij die naamlooze maat schappij lieeft een millioen franken ontleend aan eene Bank, en de ban kier, die het geld leende, zelelt in den maatschappelijken Raad. (O die af schuwelijke kapitalisten Daar de naamlooze maatschappij verbonden blijft aan de socialistische partij, en aangezien het bezit van hare actiën, lidmaatschap schenkt van de partij zoo kan men nu sodalisf worden op dc Handelsbeursmet een titel der roode Naamlooze Maatschappij aan te koopen Dc werklieden, die eertijds recht hadden op hun aandeel in dc winsten, zijn nu bepaald builen dc maalschappj gezel Voor wat liet dagblad Vooruit betreft, dit is in handen van eene sa menwerkende drukkerijener bestaat daar geen komitoit der pers. Over enkele jaren beproefden de Genlsche socialisten eene beweging in de landelijke gewesten. Te dien einde stichtten zij een landelijke coö peratie, die eigenlijk eene naamlooze maatschappij is. liet bijzonderste wer dier vereeniging is geweest het oprich ten van een Bureel voor den aan koop van vee Mits den intrest van TIEN PER HONDERD!!!.. TIEN PER. CENT leent dit bureel geld uit, aan onbemiddelde landbouwers en aan kleine eigenaars, voor het aankoo- pen van vée. Men heeft zich Overigens wel gewacht aan de bocrke.ns wijs ie maken dat dit Bureel dal fameus bureeleen bijwinkel is van Voor uil». Het prospectus van dit bureel, dat men aan de boerkens in de banden stopt, stelt de zaak voor als zijnde een persoonlijke onderneming van zekeren heer V'erschraegen, schrijver van de sociale partij, en melclLdan ook het bijzonder adres van dat heerschap. lie! doel van dal knoeiwerk, is hél ver overen van dc TIEN PER CENT en het inlijven van den geringen land- houwer. Geld winnen, onmiddelijke voordee- len verschaften aan een plaatselijke groep van verbruikers, ziedaar kei hoofddoel, aan hetwelk al het overige geslaclitoilerd wordt. De belangen van :le werkende klasse, iil liet algemeen, de samenhang der werkers van alle landen, de inrichting van een partij, machtig omdat ze eendrachtig is, dit alles, dat eertijds hoven alles ging, is nu op het achterplan verschoven. De oude oorlogskreet van Marx Pro letariërs van alle landen vereenigt u v is nu vervangen door dezen an deren kreetVerbruikers van alle landen vereenigt u Dc samenwerkende beweging ver zekert eene rechtvaardige verdeeling der maatschappelijke goederen dit is de leus, die op den voorgevel van het Paleis der Federatie van dc socialis tische samenwerkingen geschreven stond, inde Tentoonstelling van Brus sel. En in een onlangs verschenen nummer van het propagandablad van het Volkshuis te Brussel, stond te le zen Dc eoopcralie van verbruik doet dc afsluitingen vallen die tot hiertoe dc bezitters van de niet-bezitlers afschei den (omdat door die samenwer kingen, de roode uitbuiters dikke en vette burgers worden Ziedaar bet vrij gedacht van twee opperhoofden der socialistische partij. Alle verdere uitleg en meer ophelde ringen zijn overbodig De roode uitbuiters door de roode kopstukken naar natuur geschilderd is een treffend tafereel, dat alle werk lieden diep in het geheugen moeien printen. Dc wereldhervorming der socialen in eenvoudig boerenbedrog Winkelpolitiek Kartel te Namen. Overvierjaar wildo men niet liooren van karlel to Namen. Dilmaal is het kartel gesloten voor de ge- meentekiezingen van October aanstaande. De gemeentekingen van Oc tober. Pas meldt men van de eene zijde dat de gemeentokiezingen van dit jaar zullen worden uitgesteld, of van den anderen kant wordt het oogenblikkelijk gelogenstraft. Volgens ons, is hot zeker, dat men aan 't verzinnen is en nog niets bepaald heeft Yastge steld. Het beste dat onze vrienden doen kun nen. is in ieder, geval, zoo werken dat zij altijd gereed zijn voor de kiezingenal moes ten zo zelf morgen al gebeuren. Trouwe wakers staan altijd op wacht. De Paus en de U^ede. PiusX heeft een eigonhaudig schrijven gestuurd aan den aposlolischen afgevaardigde van de Veroenigde Stalen, waarin hij zijne voldoe ning uitdrukt over het initiatief genomen door beroemde Amerikaansclie personalitei ten. in ;t voordeel van den vrede. Pfi'ïnses Clotisilcie. Uit Monca- lieri wordt gemeld, dat de prinses zeer god vruchtig de laatste heilige sacramenten heeft ontvangen. Al liare naaste bloedverwanten zijn op het kasteel toegekomen. De ont moeting lusschen de prinses en haar zoon Victor Napoleon moet vooral roerend zijn geweest. In Turin lezen de priesters hunne mis, ten voordeele van de doorluchtige zieke. S-Set ssseB fcegani ssS Mejufler Clementina Glicquet, ziekenverpleegster in het toevluchtshuis te Ville-Evrard, heeft M. Cottu, leerling-geneesheer in hetzelfde ge slicht, met een mes gestoken in 't onderlijf. Heer Cottu is aan zijne wonde bezweken. De oorzaak van liet misdrijf was, ge kunt liet wel gissen, dat M. Cottu zijne liefdes betrekkingen had afgebroken met Mejufler Glicquet. De Franscliinans hebben de gast- huiszuslers weggejaagd om plaats te maken voor wereldlijken. Het zal hun niet weinig berouwen. T waalfde Vervolg De Villa Meclicisopgebouwd in 1510. werd sedert 1803 de zetel der Fransche Akademie van Schoono Kunsten, gesticht in 1666 door Ludovicus XIV. Daar worden gedurende drie jaren, ontvangen de bouw kundigen, de schilders, de beeldhouwers en de toondichters uit Frankrijk, welke clei. Prijs van Rome veroverden. Men gaal binnen in den hof, langs de linkcr- gi'ilje, en in do villa, langs den trap rechts I)e schoono voorgevel, uitgevende op dei hof,is versierd met oud beeldwerk. De vlei - el van liet gebouw bevat eene verzameling van afgegoten beeldwerk, zeer kostbaar voer de studio. In de eetzaal staan borslbeelde: van beroemde kunstenaars, die in do Vilk studeerden, namelijk van Massenet, Herbert, Barrias, Bourguereau, Pascal en anderen. In den hof, een marmeren standbeeld van Victor Hugo. Op het terras, die men kan doen openen, is de ingang van het Boschelto, wiens toppunt, Belvedère geheeten, een zeer breed uitzicht geeft op de stad. Verder komt de straal uit op de H. Drie- vuldigheich-plaats (Piazza della Trinila de Monti) alwaar een obélisque prijkt, dat men van verre ziel Daar vindt men de kerk Tri nila de Montiopgebouwd in 1195 door: Karei VII Van Frankrijk en ten tijde der Fransche omwenteling verwoest. Ze werd in 1S15 hersteld. Twee straten leiden van deDrievuldigheids- plaats weg, naar liet Zuid-Oosten links de "ia Sistina en rechts de kleine Via Grego- riano, welke uitkomt op de Via Capo IcCase. De Spaan schc trap, opgebouwd inde jaren 1790, verbindt de Drievuldigheidsplaats met de plaats van Spanje. In die gebuurte ont moet men dikwijls raodelraenschen voor schilders, mannen, vrouwen on kinderen, uitgedost in schilderachtige kleedij. De Spanje-plaats (Piazza di Spagae) trekt haar naam uil het Spaansche Paleis, dat er zich bevindt en dat bewoond is door den Spaanschen afgezant bij den II. Stoel. Dit is het middenpunt der vreemdelingen wijk men vindt er schoono magazijnen en gast hoven. Beneden den Spaansclicn trap, staat een fontein, la Barcaccia (hel schuitje). Tegenover don trap is de Via Cordolti met magazijnen van juweelen, mozaïken, enz. on die leidt naar den Corso Umberto. Op het. Zuidor uiteinde der plaats van Spanje slaat do Kolon der Onbevlekte Ontvangenis, opgericht door Pius IX, lot herdenking der uilroeping van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis van Maria, ten jarc 1851. Daarna komt het Collegie der Voortplan ting (Collegio di Propaganda Fide), gesticht voor mission narissen van verschillige natio naliteiten. Dit college werd gesticht door Gregorius XV. De kleine plaats, nevens de Spaansche plaats, heet Piazza Mignalli. In het Zuid-Oosten is de Via di Propa gandadie voorbij do kerk St Andreas della Pratte gaat. Daarna, links keeren we in do Via del Nazareno en komen we uit op de Via del Trilone. Verder, in de richting der Via del Naza reno is de Via della Stamper ia, die leidt naar do Trevi-plaalswaar men do Trevi fontein vindt, een der schoonste fonteinen van Rome, met de beelden van Nepturne voor dc gezondheid en van de vruchtbaar heid; langs voren, is een groot steenen beker •V ^isagr" t 'M Ap i im De verlichting van Londen. De elektriciteit beeft een groote rol ge speeld in de verlichting. In den nacht van Donderdag tot Vrijdag is Londen herschapen in een stad van licht. Oreral is er verlichting. Al de kwartieren feesten mee. Duizenden Engelsche rozen schitteren aan do gevels der clubs, der grooteliandelsinriclilingen, der opendare gebouwen, aan do bank van Enge land, aan liet Mansion House en aan de huizen van liet midden der stad. Hel is loovcr- achtig, overal ziet men het opschrift God save the King God verlosseden Koning de koninklijke kronen en fotografiën. 2000 vreugdevuren. Om 10 uren steekt men 2000 vreugdevuren aan die zich van heuvel tot heuvel voortzetten en geheel Engeland omvatten. Hel gaat van't noorden van Schotland tol aan het uiteinde van het Rijk, ten zuiden van de Cornouailles. De verlichting der vloot uitgesteld. De vloot te Spithead, tegen Portsmouth, moest ook verlicht worden, doch men heeft het, door liet slecht wedermoeten uitstellen. Dezeevaartkonipagniën zullen daartoe bijzon dere uilstappen inrichten. De moeder des Konings. Deze heeft aan de ofliciëelo feesten geen deelgenomen. Hare zuster, do Keizerin van Rusland, heeft zich Dij haar gevoegd op het kasteel le Sandringhain. Zij heeft in hel Park een thee aangeboden aan de 2000 be wakers van het Koninklijk Domein. Ongevallen. Nog geen honderd personen zijn moeten verzorgd worden tijdens de bekroningsdag. Een kapitein van Canada is van zijn paard gestuikt en heeft zich den schedel ingevallen. Twee vrouwen werden gekwetst aan do beenen. Voor 't overige waren het enkel per sonen die door den drang en do hitte, bot be wustzijn hadden verloren. Wijze voorzorg. Dat er betrekkelijk weinig ongevallen zijn, is wel dank aan do genomen maat regelen. De policie had aan al do dagbladen en in groolo plakbrieven doen aankondigen, dal do kinderen en oude en ziekelijke men- schen moesten worden t' huis gehouden, en Idat iedereen zich moest voorzien van de noodige levensmiddelon. Dat was om de hongerflauwte te voorkomen. Insgelijks raadde men aan alle niet-noodzakelijke juweelen t' huis te laten en enkel gepast gfld op zak le steken. De maatregelen hebben uit muntende uilslagen meegebracht. De stakende zeelieden. De zeelieden hebben hunne gelukwenschen gezonden aan den koning, deze heeft zo hartelijk bedankt voor hunne gevoelens van koningsgezindheid. Vrijdag. Geheel don nacht bleven de straten vol volk. Om vijf uren 's morgens kwamen 60.000 soldaten post vallen op de plaatsen waar de stoet moest doortrekken. De menigte groeit weer bliksemsnel aan. Om elf uren verlaten de gekroonde vorsten het paleis van Buckingham.Zij zitten in een galarijtuig, bespannen met acht prachtpaarden en om ringd van een praclitigen stoet. Zij rijden langs den linker- en rechteroever van do Theems op een afstand van 7 mijlen. Zij be zoeken Ilvde Park, Picadillv, het Strand, Fleet-slreet, Sint Paulus, den Toren, do Brug van Londen en het Nijverheidskwartier op den rechteroever Westminster, While halle en de Mall. De stoel was nog indruk wekkender dan daags le voren. Een element waar de Engelsche heel gevoelig aan zijn, was er bijgekomen afdeelingon van do Colonialo legerlroepen en van de Indien. Ieder legerafdeeling had een groep van 25 man afgezonden, aangevoerd door een ofli- cier. Op gansch den doortocht heerscht een uit bundige geestdrift. De koning is gekleed als veld maarschalk, de koningin draagt een wit kleed en een blauwen hoed. Eenige kleine regenvlagen komen min of meer het spel verbrodden docli zij zijn niet in staat om noch het volk, noch de jjestdrift le verdrij ven. Op vele plaatsen worden het koninklijke paar door do municipale overheden geluk wenschen aangeboden. Te Brugge Evenals te Antwerpen en te Brussel heb ben de fingelschen die te Brugge verblijf houden, de kroning van hunne vorston ge vierd. In den voormiddag had cr in de Engel sche kerk een plechtige dienst plaats, waar om zoo le zeggen niet een enkel Engelscbrnau i van Brugge ontbrak.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1