lan onze Vrisnden. T EEN EN 'T ANDER Da Europeesciis vliegronds 38 Reeks brieven van M. Vincent Biericx van Oostham Briisselsche Briefwisseling ZOC3- IO 3L. J&. ZD SMIEUWE ZEDEN Het feest der Katholieke Jonge Wacht van Moerheke De vreeselijke misdaad - Zeventiende jaargang nr (48. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Oijnsdag 27 Juni 1911 'ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle postliureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijf (TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEUEN TE BRUSSEL 723| Steenweg van Waterloo» 72S. TE AALST Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Genót. AANKONDIGINGEN KI. aanfc. (1 tot A kl. reg.) fr. 0 GO 3e bladz. ide regel) fr. 0 50 4e bladz. (de regel) fr. 0 30 I-inanc. aankon, (per regel) fr. 2.00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Alle nieuwigheden zijn geene verbe teringen, alhoewel men voor algemee- nen regel moet aannemen dat er geene veranderingen moeien aangebracht w orden, daar waar zij geene verbete ring voortbrengen. Tot die slechte ver anderingen behooren de nieuwe zeden die men stelselmatig zoekt in te drin gen in ons parlementair leven. Het is met afkeer dat wij liet doen, maar ter inlichting en ter herinnering willen wij eènige staaltjes aanhalen uit het loopendejaar. liet was den 10 November 1010. De Koning en de Koningin openden de wetgevende vergadering. Gansch de bevolking stond op den doortocht of volgde van verre, de triomfantelijke w andeling van de Belgische vorsten. Daar opeens,te midden van het gejuich hoort men razende stemmen nijdig uit vallen en schreeuwen Leve het alge meen stemrecht Leve de Republiek In liet Parlement is het nog schanda liger. De socialistische troep, aange voerd door den edelen Hubin, gaat te werk als een hoop bezetenen, en de jonge prinsjes, van schrik, wringen zich dicht tegen hunne moeder. Be vreesd kijken ze rond en vragen zich afWat voor een troep wilde men seden is dat hier De gebeurtenissen volgen elkander op, totdat de dag aan breekt waarop de socialisten een afge vallen non verdedigen. Een katholiek kamerlid merkte te recht aan, dat de afgevallene geeste lijkheid steeds verdediging vindt bij de tegenpartij. Dit waarheids volle woord deed zulk een harivari ontstaan, dat de menagerie of liet wilde die- renhok hot er moeilijk zou hij win nen als liet om prijs ging. Eenige dagen later kwam het geval van Muv- sen, en niemand is de beestigheid vergeten van den famcuzen Ilubin, die zich niet schaamde, den achtbaren heer Wauwermans in hel wezen te spuwen. Die daad, boewei zijne bondgenooten ze niet openlijk dierven schandvlek ken, heeft in :t gansche land een ge baar van atkeer en misprijzen doen ontstaan voor den slecht-opgevoeden socialist. Verleden week was het wij zeg gen niet erger, want erger is niet meer denkbaar bijna de waardige even knie. Toen M. Maenhout staande hield, dat de afgevallen priesters, als helden worden opgenomen in de tegen partij, hetgene onloochenbaar is, de feiten getuigen het alle dagen; scholen Anseelo, Augusteyns en Terwagne, in eene echte furrie. Ze sloegen als beze- lenen op de lessenaars, verbrijzelden den inktpot van M. Maenhout, wierpen een wetboek op den grond, verwekten een lawaai en een tempeest, dat de gemeenste herbergier over zulk kabaal in zijne herberg beschaamd zou hebben gestaan. Doch er is nog iels meer voorgeval len. Terwagne schoot mede op M. Maenhout af, hoewel die heer in eene algemeenheid was gebleven en vol strekt niets persoonlijks bedoelde. Terwagne, die zulks te grof vond richtte zich toen naar Heer Van Brus sel, en snauwde hem toe zwij stomme ezel Veronderstelt nu een enkel oogenblik, beste lezers, dat een onzQr gekozenen, zulke woorden naar het hoofd moest slingeren van een lid der tegenpartij, al was het maar van den onbeschoflen Ilubin, of een andc ren er zijn er inderdaad verschillende die hel niet zouden gestolen hebben wat zou er gebeuren De linkerzij zou geene woorden te hard, geene straf te groot vinden, om zulken beleediger te treffen. Nochtans, als dat bij hun gebeurt, zouden de katholieken niet eens het recht hebben daartegen te protesteeren. Dat ziet ge van hier Aan den schandpaal moeten zij gespijkerd worden, al die mannen van de tegenpartij, die in plaats zich te toonen als de elite van de natie, meer en meer het uitzicht krijgen tot het uitschot te naderen. Inderdaad, hetgene dit jaar reeds en kele malen in het parlement is voorge vallen, zou nooit voorvallen in een deftig gezelschap want personen, die zulke onbeschoftheden en brutaliteiten toelaten, zouden er al spoedig worden buitengesloten. Het zijn zulke mannen, met zulke bckrompene gevoelens en geestesge- steltenis, die niet aarzelen al onze mi nisters en al onze katholieke gekozenen te kleineeren hoewel zij niet eens tot aan hunne enkels komen. Het zijn zulke mannen nog, die reikhalzen naar het landsbewind het zijn zij die onze bevolking van zeven millioen zielen, zouden willen leiden en besturen, hoe wel ze niet eens bij machte zijn, hun eigen zelve te leiden of te sturen. Wij kunnen dit alles niet genoeg aan het land bekend maken dan zul len wij best kunnen zien of België reeds rijp is om die nieuwe zeden als vaderlandsche waar aan te nemen. liet gewichtigste werk voor de kiezing-en komt v eer aan.Het nazien der kiezerslijsten. Hierin moet ieder meehelpen. Om onze vrien den te helpen, geven wij de volgende inlich tingen. Om te kunnen kiezen in 1011 zijn de vol gende voorwaarden van noodo OUDERDOM Voor de Kamers ge- horen zijn voorden 2on Mei 1887 voor het Senaat, de Provincie en de Gemeente ge- horen zijn voor den 20U Mei 1882. HUISVESTING. Voor de Kamer, het Senaat en de Provincie In hel bevolkings register zijn opgeschrëven en werkelijk in de gemeente verblijven gedurend één jaar op den len Juli 1911,liet is tc zeggen, sedert den le» Juli 191Ö tot leu Juli 1911. Voor de Gemeente, natuurlijk ook inge schreven slaan op het bevolkingsregister, en wezenlijk in de gemeente verblijven sedert 3 jaar bet is te zeggen sedert den lcu Juli 1908 tot den 1'-'" Juli 1911. De vrienden, die recht zouden hebben op bijkomende stemmen, kunnen wij niet beter aanzetten, dan met de noodige bewijsstukken voorzien, naar de Katholieke Vereenig hunner plaats, om inlichtingen te gaan, en dit zonder nit te stellen. wijze en de verplichting, de school in geene politieke geschillen te mengen 't wel besteed Doch moest zoo iels, niet in eene stad van 325,OiO inwoners, maar op een dorpen van OOI) zielen gebeuren en 't moesten de katholieken zijn die zulken loer uitstaken ge ioudt er in de kamers en in *1 land een ander spel van beleven. Als nu de fameuze onzijdigheid der scholen niet bewezen is, dan zal deze nooit bewezen worden!! De beurzen voos* norsnalis- ten, De Regeering stelt voor het crediet vopr de Staalsbeurzen in de olficiëole en aangenomen normaalscholen, te brengen op >00,000 fr. in plaats van 300,000 fr. Als men weet dat de Staat voor ieder hoo; student te Gent jaarlijks 1200 fr. betaalt, moet men bekennen dat de normaalscholen deze vermeerdering verdienen. Hog een kartel, Liberalen en socialisten zullen te Anderlecht sarnen opko men. De liberalen hebben 7 en de socialisten 6 kandidaten de katholieken treden op met een volledige lijst van 13 kandidaten. Ontslag. M. Proost, de uitmunten de bestuurder van het ministerie van Land bouw.heef lals dusdanig zijn ontslag gegeven. Het is wezenlijk een groot verlies voor de landbouwinstellingen, waarin hij door zijn verheven ambt betrokken was. Hoe zij onzijdigheid ver staan Heer De Meester, kamerlid, minister van Kunsten en Wetenschappen van Antwerpen, had tot M. Poullet, de volgende vraaggericht In de handen van kinderen die huiswaarts koeren uit de gemeentescholen van Antwer pen, ziet men een op kosten van de stad uil- gegeven vlugschrift, de hevige redevoerin. van M. Desguin bevattend, die hij heeft uit gesproken tegen het ontwerp der Regeering Natuurlijk is de weerlegging van de katlio lieke gemeenteraadsleden er niet aan toege voegd Is deze propaganda in de stadsscholen niet rechtstreeks in strijd met de onzijdigheid en eerbied voor elke overtuiging, door de schoolwet van 1895 opgelegd aan de open hare machten De minister heeft daarop geantwoord. Ik heb 1 c'. gemeentebestuur herinnerd aan den eerbied voor do vrijheid van de denh uitgesteld. Zooals wij het Zaterdag avond reeds meld den, was liet weder Zaterdag al te slecht, om den vierden tocht Utrecht-Breda-Ber- chem af lo leggen. De rukwinden hieven heel den dag aan- ouden, en het w are eene cclde waaghalzerij geweest, in zulk weder te willen vliegen. Zulks is ten andere ook het oordeel der vliegers, die niet zonder genoegen vernemen, dat er Zaterdag niet gevlogen wordt. Eene klacht tegen Beaumont. De vliegers Védrities, Renaux, Weyman en Barra, hebben eene klacht neergelegd tegen den vlieger Beaumont omdat hij op et vliegplein niet is nedergedaald, hij zijne aankomst te Soesterberg. De kommissarissen va,n den koers moeten over de klacht beslissen. Zondag ook. niet Zondag morgend was tie wind niet ver minderd, integendeel. Rond half vier deed Beaumont zijn toestel huilen brengen, ten einde te beproeven of hel mogelijk was te vliegen. Met veel moeite gelukt hij er in,eens rond et plein te vliegen en doet dan zijn toestel terug in zijn hangaar bergen. Van den anderen kant kreeg men bericht van liet weerkundig observatorium, dat. er ïevige rukwinden te vreezon' waren. De kommiss uissei! '-cslolen evenwel het vertreksein te geven, doch do vliegers wei gerden to vertrekken en'hunne toestellen lijven binnen. Hel vertreksein wordt go- geven om 4 ure 20, doch geen der vliegers vertrok. Zij kunnen dus vertrekken als zij willen. Eene vergadering De vliegers hielden Zondag namiddag eene vergadering, tijdens dewelke Beaurnont ver klaarde dat hij zinnens was te vertrekken. Védrines stenide-er in loo ook lo vertrekken en ten slotte waren Gihert, Vidart en Wey man ook besloten do kans te wagen. Nauwelijks waren hunne toestellen echter huiten gebracht, of liet weder werd slechter en zij moeten hun tocht uilstellen. Te Berchem Ste Agatha Zaterdag en Zondag was er veel volk op liet vliegplein van Berchem Ste Agalha Graaf d'Hespel, Pascal en Jan Olieslagers deden er tegen avond eenige schoone vluch ten. Deze laatste vloog geruimen tijd hoven Brussel. Zondag had alhier de plechtige inhuldi ging plaat^ van bet vaandel der katholieke Jonge Wacht «"Eendracht maakt Macht 't Weder sloeg tegen, maar aan volk ont brak het niet. Van 's morgens vroeg was de gemeente in feest. Aan talrijke huizen wap perde de driekleur. Zelfs hij liberale her bergiers slak de nationale vlag Om 9 ure voormiddag werd het nieuwe vaandel ten huize van den Heer Paul Thuys baert, eerevoorzitter der Jonge Wacht, afge haald. Stootsgewijze trok men ter kerke, waar de plechtige wijding van het vaandel plaats had. Eene gelegenheidsaanspraak maakte diepen indruk op de aanwezigen 's Namiddags, om 2 ure, werd aan de statie een grootsche stoet gevormd. Uit alle hoeken van Oost-Vlaanderen waron de ka tholieke jonge wachten opgekomen. Omtrent de statie hoorden wij een liberaal heerschap tot eenen vriend zeggen Vcrd..., 't regent hier vandaag papen Do fanfaren van Moerheke Willen Kunnen openden den stoet. Bijzonder tal rijk waren de jonge wachten van Gent Aalst, Nederbrakel, Lebbcke, Sint Niklaas, Lokeren, Wetleren, Dendermoride, Aude naardo en Waarschoot. Er waren ook zeven muziekmaatschap pijen in den stoet. Nadat de stoet de straten van hel dorp door trokken had, werden de Hoeren Voorzitters en afgevaardigden in het lokaal der Jonge Wacht De Posthoorn door den heer Ver meuten, nqfaris en Provinciaal Raadsslid verwelkomd. In het Dorpen op den Dam was een kiosk opgericht waar de deelnemende nrn- zieken elk een puik concert afgaven. Intüsschen had er op den koer der katho lieke school eene algemeene vergadering der .jonge wachten plaats. De ïleeren Mare Rooman d'Erluer, voorzitter der federatie der katholieke Jongen wachten en de volks vertegenwoordigers Maenhout en Huyskau- wer voerden op volgen lijk het woord. De drie sprekers deden een krachligen oproep tot de jeugd om eendrachtig en krachtig samen te w erken tot het behoud en de zege praal der katholieke partij. De regen ver plichtte de sprekers vroeger te eindigen dan de honderdc aanwezigen liet wel verlangden. De geestdrift was groot. De feestelijkheden duurder, tot laat in den avond. Geene moeilijkheden hadden plaats. En nu, mannen van Moerheke, met nieu wen moed vooruit Immer voortgeslreden, tot gij er eindelijk in gelukken zult uwo ge meen ie te verlossen van eeu geuzen bestuur dat uwe priesters haat en den godsdienst verfoeit. Vooruit De eindzegen is aan u gewezen-volksvertegenwoordiger, reizenüa in Kongo Elisabethstad, 10 Mei 1911. Naar Elisabethstad Luitenant. Van den Heuvel moest van Sakania tot kilometer 97 komen en zou hier waarschijnlijk rond 11 uur 's avonds aanstoo- men. Na het avondmaal, stond ik gelaarsd en trein af te wachten. Na lang toeven, ïem niet gewaar wordende, keerde ik naar ons kamp terug en legde me geheel aange kleed te bed. 't Was 21/2 's nachts, toen de schildwacht me kwam wekken en half sla pende trok-ik naar het spoor. 'L Was helle lonker boys, soldaten, bedienden en ik, we liepen en misstapten ik viel, stond op en kroop in den trein. Een garde had de goed heid mij in den donkeren eene plaats te zoel/en en eindelijk lukken we een rijtuig te inden, waar een persoon alleen lei te slapen. Van kilometer 97 naar Elisabethstad leverde.de reis niets merkwaardig op. 't Is te Mussenchiaan kilometer 175, dat mor gen een deel onzer manschap zijn kamp zal opslaan om er den grond te onderzoeken. Mussenchi heeft een militairen post en ik had er het groot genoegen ons Belgisch aandel te mogen groeten 1 Geen enkele ■eiziger stapte daar af de statie is van weinig belang en heeft geen ander doel dan als rustplaats te dienen van het personeel van den ijzerenweg. Er is ook een post- en telegraaf bureel. Dergelijke statiën bestaan alle 50 kilometers en zullen later brandpun ten van beschaving worden. Bij gemis aan personeel is het een officier die den post van statieoverste vervult. IJzerenwegbedienden ontbreken hier grootelijks en voor 't oogen blik zijn er 25 machinisten te weinig. Een hinist wint 25 frank per dag en kan 10 frank daags wegleggen, zonder zich fn iets te kort te doen. Zijn er geen bestemmelingen voor Mus senchi, dat geeft niet dat al de reizigers, damen en heeren, uit de rijtuigen komen en vroolijk karten. Ongelukkiglijk is het al Engelsch dat men hoort. Op een vijftigtal reizigers zijn er maar twee Belgen: M' Van den Heuvel en Congo- trotler* De Belgen blijven thuis uit vrees van te mislukken integendeel, de Engelschman zel'zich op reis met de hoop van tc gelukken De Belgen gelooven al het kwaad dat de Engclsehe gazetten schrijven over het kli maat en den toestand van Kongo, maar in afwachting nemen do Engelsehen de beste plaatsen in. Dat herinnert aan de manier van doen van den jongen hengel die aan zijn zus- terken zegt Pouah daar zit eene vuile diegin de siroop Het schuchtere meisje walgt en bróerken lekt het glas siroop sma kelijk uit. Het leven voor blanke vrouwen is onmogelijk in Ivatanga, dat schrijven Bel: giscli gazetten nochtans zie ik hier acht Engelsche damen, die de talrijke Engelseh- mannen gaan vervoegen, welke zich reeds te Elisabethstad bevinden. De Belgen blijven thuis en van daar roepen ze uit Ja, Bel gïsche Kongo maar het zijn al Engelsch mannen die "er wonen Dat is niet logiek geredeneerd men moet immers iets kunnen onderstaan om tot iets te komen qui veut la fin doit vouloir les moyens en als men dezen moed niet heeft mag men deze niet benijden, die moed too lien Gij, jongelingen, die moedig zijt en uwen weg moet maken, verneemt dat Ka- tanga een uitverkoren land is voor iemand dieeenen stiel kent of in bezit is vaneen diploma, op voorwaarde dat hij matig zij en zuinig weet le leven. CONGOTRQTTER, De moordenaar doet een ijzingwekkend verhaal over de gruweldaad Leopold Ooms, die eenige dagen geleden ijn vader vermoordde met revolverschoten en het lijk dan in een put w ierp, heeft het volgend verhaal gedaan over de gruw olijke misdaad Den dag der misdaad had ik 's morgens vroeg d.e woning van mijnen baas verlaten o Quaed Mechelen en was naar huis geko men. Ik sneed mij een boterham af en was bezig met eten. toen mijn vader binnenkwam mij wilde huiten werpen, zeggende dat ik bij mijnen haas moest eten. Ik weigerde lo vertrokken en vader green dan een slok en sloeg er mij mede. Ik greep eene bij 1 en sloeg terug. Alsdan trok hij een revolver en loste een schot op mij, zonder mij te treffen. Ik sprong op mijn ader, ontrukte hein den revolver en losto drie schoten op hem. Hij werd door twee kogels getroffen en akte kermend neder. Ik heb dan don revol ver op de tafel geworpen en heb mijn vader den rug gekomen, om hem naar don put le dragen. Ouderwege kermde hij nog voortdurend. Bij den pul gekomen, heb ik hem wederom ij no kloefen aangedaan, welke onderwego fgcvallen waren. Terwijl ik den put open maakte, bleef mijn vader kermen. Ik haastte en toen de pul open was, wierp ik er en wierp er dan eene hoeveelheid Daarna bob ik den put steenen hoven op. wederom gesloten. Ik hen dan naar huis teruggekeerd om do bloedvlekken le doen verdwijnen. Aan moe der vertelde ik alles, haar vragende dat zij zou zwijgen. Daarna keerde ik naar mijnen aas terug. Toen ik hoorde dat de gendarmerie ging opzoekingen doen, heb ik mijn geld genomen en hen vertrokken. Ik heb mijn vader vermoord omdat hij altijd ruzie maakte tegen mijne moeder en tegen mij Daarliet aan het parket onmogelijk scheen, at Leopold Ooms de misdaad alleen zou ge pleegd hebben, deden zij een man, wegende onveveer 00 kgr. zich neerleggen en bevolen dan aan den moordenaar te toonen hoe bij zijn vader naar don put gebracht had. De moordenaar nam de vracht spoedig op en liep zoo vlug naar den put, dat de gendar men hem slechts met moeite konden volgen. De aanhoudingsmandaten afgeleverd tegen Leopold Ooms en tegen zijne moeder zijn bekrachtigd. Wij ontvangen uit Brussel volgend schrijven. Zaterdag, 24 Juni. Do Kamer heeft Dijnsdag haar werk her nomen door de miuisteriecle verklaring van M. de Broqueville, kabinetsoversle. Eenvou dige en vrijpostige verklaring, namelijk in do schoolkwestie, onder oogpunt van godsdienst- rijheid. Hij bevestigde dat de beste aller politieke», de politiek der rechtschapenheid cn eerlijkheid is. Hij heeft met juistheid en kranigheid de verklaring afgelegd onder de toejuichingen van de gansche Rechterzij en den eerbied van zijne tegenstrevers, ondanks de enkelo onderbrekingen van de uiterste linkerzij. Des anderendaags deed M. cfe Broqueville de zelfde verklaring in hel Senaat en de dap pere Staatsminister M. J. Van den Pere boom, altijd oude en jonge Rechterzij, zooals hij zoo wel heeft gezegd, heeft verklaard dat de schoolkwestie bleef rechtstaan en dal het ontwerp Schollaert niet is ingetrokken. Do kabinetsoverste heeft Donderdag gevraagd dal de middensectie zoo gauw mogelijk zou worden samengesteld, opdat liet nieuwe gou vernement wijzigingen kunne voorstellen. Woensdag hebben w ij een schouwspel hij- gewoond, onwaardig van een Parlement. M. Maenhout, antwoordend aan heer An- seele, die uitviel tegen de kloosters, zegde dat de geestelijken die de orders verlaten, als helden behandeld worden door de oppositie. (En dat is inderdaad ontegensprekelijk zoo. N. v. d. Red.) Heer Terwagne verliet daarop zijne bank om M. Maenhout te beleedigen hij noemde hem leugenaar. Hij sloeg dezes inktpot in stukken. Augusteyns wierp met zulk geweld een dik w etboek op de bank, dat het boek neervloog voor de voeten van boerken van Brussel. M. Maenhout heeft de toelating ge vraagd den inktpot te mogen medenemen als souvenir. De voorzitter heeft de zitting 40 minuten moeten opschorsen en de tribunen ledigen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1