De Boerinnen DS ZAAK YERMEERSCH T EEN EN 'T ANÓER 3e Reeks brieven van M. Vincent Diericx De Europeesche vliegroncle 0 TE PARIJS Zeventiende jaargang n' 149. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 28 Juni 1911 DE VO 'ABONNEMENTENf 7e"' maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hel land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds, BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728» Steenweg van Waterloo, 728. o, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van NufSeUDe Gendt AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 ld. reg.) fr. 0 GO 3° bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ, aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.09 liecht. herstelt. (per regel) fr. 2,09 Overlijden (per regel) fr. 2,09 Als men over eeno boerin spreekt, dan zal er misschien meer dan een sledcling in een lach schieten en vragen, wat boeit men daar over te spreken, en veel meer nog, wat lioeltmen daar over te schrijven? Én nochtans, is er wel een enkele stand van vrouwen, die zoo tal rijk en zoo nuttig is, en die meer onze toegenegenheid en ondersteuning waard is, dan de boerevrouw Mevrouw Nahon zei het zoo klaai- en eenvoudig op de vergaderingen te Gent en te Dendermonde Als men spreekt van eene boerin, dat heeft de stedeling in zijne verbeel ding voor zich, eene onbeschaafde, lompe en stilzwijgende vrouw, ofwel eene vrouw die wild-uilgelalen is. Het is waar dat de boerevrouw zoo fijn niet weet meê te praten over zekere zaken als de steedsche vrouw, onder andere over theaterzaken, fonografen en ci nema. De steedsche vrouw is van jongs af gewoon om te gaan mêt vele mensehen, zij heeft vele dingen gezien die in de steden voorhanden liggen. De boerevrouw is opgebracht in een zaamheid, in een afgelegen dorp, wei nig in gelegenheid 0111 te gaan met de beschaafde vrouwen. liet moet dan niet verwonderen dalzij van opvoeding, van karakter en van manieren verschilt met de steedsche vrouw. Doch nu komt de vraag Moet de boerevrouw de on beschaafde vrouw blijven En madame Nahon antwoordt Neen Men moet de boerin de middelen aan de hand doen om zich te ontwikkelen, zich te bfescliaveri. Wil dat zeggen dat zij naai de stad moet komen Ook niet, want daar zou zij niet enkel liaar lichaamlij ken maar tevens ook haar zedelijken ondergang vinden. De middelen die wij u vragen, is hot slichten van huis houdkundige scholen, waar onze boe- redochters eene. beroepsopleiding ont vangen, en liet stichten van boerinnen- kringen, waar de beroepsopleiding kan voortgezet en volledigd worden. Den dag van vandaag zijn er van de duizend böeredochtersgeenetwee die huishoud kundig onderwijs ontvangen. Wij vra gen geen voorrecht, wij vragen enkel voor ons het gemeene rechtzegtM"" Nahon 0111 eene degelijke en treffe lijke opleiding te genieten. Zijn soms in uwe oogen, die hon derdduizenden deftige, gezonde, gods dienstige. jonge dochters uil, onze hui lens zooveel niet waard, als die meis jes uit de stad, die zoo vroegtijdig bedorven zijn, en waarvan zoovelen eenen verkeerden weg inloopen. Of 1 zoudt ge wenschen dat ook onze bui tenmeisjes naar de stad kwamen 0111 dienzelfden noodloUigcn weg te bowan delen Vak- en huishoudscholen, en bocrinnenkiingen, die moeten wij overal hebben. Daar zal men de meis jes smaak loeren vinden in het natuur schoon, in de poësic, in de kunsten in de letteren, en de meisjes van zelfde goesting ontnemen 0111 naar de stad de vergulde ellende achterna te loopen Daar zal men de meisjes de voorzich tigheid loeren in de keuze van een echtgenoot. Gij roept wel gaat madame Na hon voort, de liefde is blind hot is waar, maar eene boerin, die de be roepsopleiding heeft genoten, zal hare: lielde niet schenken, aa 1 een onbe- schoften of onbetamelijken jongeling, ol een lompen en stommen jongen zij zal hare hand leggen in de hand van een ontwikkelden, beschaafden en tref- feiijken jongen, die dezelfde idealen koestert als zij en als hel zoo is, laat dan de liefde maar blind zijn Wij ïneenen dat er weinigen zullen gevon den worden, die cle eenvoudige maar scliooneen diepe gedachten van deze beschaafde buitenvrouw, niet zullen goedkeuren. M. Beyaert van Brugge, die deze dame had gehoord, riep uit Mevrouw, ge hebt in mij uw eersten bekeerling gevonden binnen enkele maanden zult gij in het arrondissement Brugge, verschillende boerinnenkrin- gen zien tot stand komen. En M. Tibbaut, volksvertegenwoordiger van Dendermonde, zegde ons persoonlijk van zijnen kantGe zult zien wat invloed deze zaak in ons arrondisse ment zal hebben binnen een jaar tel len wij in het Dendermondscbe min stens dertig boerinnenkringen. Die Heeren zullen voorzeker de uitgedrukte wenschen niet bij woorden laten, zij zijn sinds jaren gekend om hunne daad zakelijke werking. Hieraan ziet men het nuf, en de kracht, dat een beredeneerd, en over tuigend woord kan afwerpen. Wij hebben insgelijks het apostelwerk van de stichtsters en stichters van de boe rinnenkringen willen aanmoedigen, en daarom hebben wij onze lezers en lezeressen van de schoon- en grootheid van dit werk op d'hoogte willen stellen. Emile -Tottrand.beiden verblijvend te Bergen, heef t meer dan 00,000 fr, door inschrijving ontvangen. Het gedenkteèken wordt uitge voerd door Heeren Gfandmoulin en Van Holder twee gekende kunstenaars. liet monument zal opgericht worden te Antwer pen en ingehuldigd in Augustus 1912. Teekeni deze verklaring op. He Peuplesocialistisch blad van Brus sel, schrijft in zijn hoofdartikel van 20 Juni 1911, over de pensioenwet der mijnwerkers: Maar indien vandaag, het Parlement ze (de mijnwerkers) bedreigde deze wet af te schaften, zouden zij op straat kotnen. Niet een van hen zal mij tegenspreken -. En eene wet, die zoo zeer in den smaak valt dei- mijnwerkers, werd voorgesteld door een katholiek minister en gestemd onder de ka tholieke regeering van België... Het is de moeite waard, zulks aar. te-teeltenen 1 De lasten van de pensioe nen voor» de mijnwerkers, I11 't overgangstijdperk komen do totale las ten in 't begin'op 4.080.000 fr. om tot binnen 26 jaar te stijgen tot 0.504.000 fr. en dan terug te dalen. Op deze lasten bobben de werklieden in 'tbegin 462.ÖÖ0fr. te dragen. Die komen voort van de .0 fr. die de werklieden boven de 30 jaar moeien storten. Deze last zal steeds van jaar tot jaar verminderen. De. eerste jaren hebben staat en provinciën niets te betalen dan zal hunne bijdrage beloopen tot 2 mïïlioen tot in 1949, wanneer Let over- angslijdperk geëindigd is. Van af 1920 zal de provincie gedurende 27 jaren gemiddeld moeten tusschenkomen voor 50.000 fr. In normaal tijdperk zal de Staat moeten betalen ongeveer 2 millioen en de werklie den en patroons 3 millioen. De metaalbewerkers vra- gen 0©k I fr, pensioen per day- Er zijn in ons land 60.000 metaal bewerkers. De kristenè metaalbewerkers hebben het initiatief op zich genomen insge lijks een pensioen te vragen A an 1 fr. per dag op 55 jaar. Wij wenschen aan de kristene metaalbe werkers denzelfdcn bijval als deze welke be komen is geworden door de kristene mijn werkers. 't Is dank aan de ernstige, de serieuse werking van do kristene werklieden dal de bescherming der werklieden thans met zulke snelle schreden vooruitgaat. De luiaards, De Paters Benedic tijnen gaan te N'Guuba, in Katanga (Bel gischen Congo) eene hoeve oprichten. Zij zullen door hun eigen voorbeeld de negers don landbouw aanlceren. Wanneer gaan Ter- wagne, Anseele en al de schreeuwers, mei weg met de kloosters eens zulke voor beelden navolgen Dat is wat anders als u vetmesten als roode baronnen.... Spreken wij de waarheid niet? Vooruitgang in Kongo. De oflieiëele statistieken maken ons bekend dal de Kongo op 31 December 1910, reeds 9023 kilometers baan wegenis bezat, waarvan 223 kilometers baan wegenis voor automobielen. Dc IJzerenwegen loopen reeds op eene lengte van 1227 kilometers, en de telegraaf- draden bereiken niet min dan 2200 kilo meters. Een Engelsch minister be roofd wan zijn mandaat wan volksvertegenwoordiger.—M Maslerman, ondersekretaris van den Staat in bet ministerie van Binnenlandsche Zaken en gekozene van West-IIam,was beschuldig van eenigo shillings meer te hebben besleed aan kicspropaganda als door de wet is toege laten. Rechter Ridley, die de Rechtbank voor zat. wettigde alzoo zijn vonnis De plich tige is niet de onderslaatssekrelaris, maar zijn kiesagent De wet is echter de wet, en zij moet toegepast worden aan den grootsten als aan den nederigs ten. Ik verklaar bijge volg nietig de kiezing van M'Maslerman. Het gedenkteeken van den grooten Staatsman Lamber- montc Het komiteit,'waarvan voorzitter is, Heer Louis Canon-Legrand,voorzitter van de federatie der bandels- en nijverheids- vcreenigingen van België, en sekretaris, Mr jEïet lij It ontd ekt Maandag morgen werd in den moestuin van liet kasteel van M. Vermeersch, den verdwenen rentenier van Parijs-Vésinet, eene akelige ontdekking gedaan, liet parket van Parijs was onlangs in het bezit gesteld van verscheidene papieren, waardoor klaar bleek, dat Vermeersch moest vermoord en in den bof begraven zijn. Sinds een achttal dagen was eene ploeg aardewerkers bezig geheel den hof te door zoeken. Maandag morgén begon men aan den moestuin, welke tot hiertoe niet doorzocht was. Reeds was een groot deel doorzocht, toen een der aardewerkers een tegenstand ont moette. Men zette het onderzoek voorzichtig voort en weldra legde men een geraamte Moot, waarvan de beenen nog door sterke banden samengebonden waren. Rond bet geraamte vond men nog eenige stukken van een onderbroek en een flanellen hemd. Geene stof, waaruit kon opgemaakt worden, dat de vermoorde met eene broek was begraven geworden. Onmiddelijk is het parket verwittigd ge worden. De ontdekking van het geraamte, dat men denkt, dat van M. Vermeersch le zijn, heeft in den omtrek groote opschudding verwekt. Men verwacht aanhoudingen. Parijzer en Brusselsche bladen, melden zelfs dat deze aanhoudingen in België zouden gebeuren. Aanhoudingen Maandag namiddag ontving M. De Lants- heere, onderzoeksrechter, te Brussel, van zijnen kollega, M. Come, van Versailles, verzoek onmiddelijk drie personen te doen aanhouden. Twee dezer personen zijn geboren te Lede en reeds dikwijls werd er van hen gesproken in deze zaak, daar zij geruimen tijd te Parijs bij M. Vermeersch verbleven hebben. De derde is de gewezen knecht van M. Vermeersch, Een der belichten heeft zich Maanda; avond te Brussel gevangen gegeven. Op dit oogenblik moeten de twee anderen ook reeds aangehouden zijn. De lijkschouwing. Maandag namiddag is de schouwing van het lijk van M. Vermeersch gedaan van M worden. Aan den bals vond men een koordje dat zeer bard toegestropt was. Het slachtoffer was dus verwurgd. Er werd ook nog vastgesteld, dat liet slachtof fer eene gapende wonde gehad bad aan het hoofd en dat verscheidene ribben gebroken waren. Eene aanhouding te Lede Dinsdag morgen, om 5 ure, werd de naanide Margaretba DeB... te Lede aange houden en naar hel gemeentebuis geleid, om er ter beschikking van den onderzoeksree!» ter Pardoen gesteld te worden. Zulks geschiedde op verzoek van bet par ket van Dendermonde, dat door bet parket van Brussel verwittigd was. Margaretba De B... verklaarde bij de eer ste ondervraging, dat het haar onferschilli, was, wat men met haar deed. Ik hen nu al zooveel tegengekomen, ik kan nu nog maar wat afzien. Ik ben onpiich- tig voegde zij erbij. Ganscli de gemeente is in opschudding. De vierde tocht Utrecht-Berchem. Maandag morgen waren de vliegers het niet al te goed meer eens. Ziende, dat de kommissarissen naar ben niet meer omzagen, hielden zij eene nieuwe vergadering. Beaumont zegde niets, doe!» scheen vast besloten do kans le wagen, zoo gauw liet maar mogelijk was. 's Morgens moest er niet aan gedacht wor den, iels te wagen. Het weder was en bleef slecht. 's Namiddags, na twee ure, scheen het weder eindelijk te willen opklaren. Kimmérling, Garros, Vidart en Weymann hadden reeds hoop, dat zij eindelijk zouden kunnen vertrekken, toen Beaumont eens klaps zijn toestel deed buitenbrengen en on middelijk opsteeg. Hij verdween kort nadien in de richting van Breda. Nu was bet een algemcene vlucht der vliegers naar hunne hangaars. Garros steeg kort nadien ook op. Om 3 ure gaat Weyman de hoogte in doel» hij daalt weldra neder. Zijn toestel werd vreeselijk geschud. Om 3 u. 12 gaat Kimmérling er van door; om 3 ui 29 Tabuteau en om 3. 31 Duval. Védrines komt juist in automobiel toege sneld, snelt naar zijn hangaar en oin 3 u. 34 gaat bij er ook van door. Twee minuten later stijgt Train op en om u. 40 is Vidart ook in de boogie. Inlusschcn is bet weerom beginnen rege- en en de wind wordt wederom hevig. Om 4 ure 25 kan Gibert aan den lust niet meer weerstaan en gaat er van door, op drie minuten gevolgd door Renaux. Barra zeilt weg om 4 ure 51 en Wynma- ien om 4 uro 54. Bhrra komt echter weldra terug en ver klaart dal het zeer hard regent en liet schier onmogelijk is te vliegen. Weyman, Prévost en Barra zijn dus niet opgestegen. Inlusschcn is Le Lasscür hier aangeko men. Deze was te Venloo moeten blijven wachten daar het weder te slecht was. Hij hoopt de reis Dinsdag te kunnen voortzetten. Prévost en Barra zijn na 5 ure toch ver trokken. Alleen Weyman weigert te vertrekken. In de kontroo! van Breda De aankomsten en vertrekken werden liier als volgt opgegeven. (Hollandsche tijdreke ning.) Beaumont, 3 ure 15, vertrokken 4 ure Kimmérling 4 ure 10, vertrokken 4 ure 50 Duval, 5 ure, vertrokken 5 ure 23 Train, 5 ure 2, vertrokken 5 ure 32 Védrines, 5 ure 4, vertrokken 5 ure 20 Tabuteau, 5 ure 5, toestel erg beschadigd Garros, 5 ure 15, vertrokken 5 ure 31 Renanx, 6 ure 14, vertrokken 0 ure 29 Wynmalen, 7 ure 3, vertrokken 7 ure 28. Vidart is te Woudricben moeten nederda len, daar zijn motor niet regelmatig werkte. De aankomst te Berchem St-Agatha Maandag had eene talrijke menigte het betrekkelijk goed weder le baat genomen om eens tot aan Berchem St-Agatha te trek ken. Daar hing 's morgends het signaal. Men zal misschien vliegen doch ook dat signaal kon men het wel zien, dat de wind le lievig was om te vliegen. Namiddags was liet al niet veel beier, toen rond 3 ure een telegram aankwam, meldende dat Beaumont vertrokken was en de anderen volgden. Weldra kwamen nog andere telegrammen uit Breda cn de menigte werd gejaagd. Eindelijk zou zij nu toch iets te zien, iels toe te juichen krijgen. Om 4 ure 55 wordt uit Mechelen getelefo neerd, dat Beaumont daar gezien werd. Eindelijk rond 5 ure 23, ziet men hem heel in de verte naderen. Het is juist 5 ure 35 toen hij nederdaalt geestdriftig toegejuicht dooi de menigte. Hij verklaarde dat bij onderweg* nog al door den regen gehinderd werd. Bloemtuilen worden hem aangeboden. Intusschen is een nieuw vliegtoestel in 't zicht. 'Lis Kimmér ling, die om 5 ure 45 nederdaalt. Om 6 ure 22, verschijnt een derde vlieg toestel. Deze schijnt zich te vergissen van landingplaats, want na een heelen tijd in gestrekte vlucht gedaald te zijn stijgt hij terug op. Hij daalt in goede voorwaarden neder, liet was Védrines, de overwinnaar van Parijs-Madrid. Garros komt 0 ure 33aan ep ziet er vermoeid uit. Om 0 ure 59 is de roode een vlakker van Gibert boven bet vliegplein en daalt in eeno sierlijke zwenking neder. Gibert is zeer te vreden over zijn vluchtje, en klaagt enkel over het regenwater. Om 7 ure 4 1 komt de eerste tweevlakker aan, deze van Duval. Hij was reeds nabij bet koninklijk kasteel van Laken neergedaald. Een kwaart uurs later komt Renaux ook aan en daalt neder om 8 ure 3 m. 39 s. t Is al voor Maandag, want verscheidene telegrammen komen nog toe meldende de plaatsen waar de andere vliegers zich bevin den: Tabuteau, breuk aan zijn toestel le Breda; Vidart, motorhapering te Breda Train kan ook niet weg uit Breda Prévost bevindt zicli in betzelfde geval Barra is nog te Breda niet gezien geweest: Wynmalen die om 7 ure 55 uil Breda vertrokken was, zond het vol gende telegram uit Brasschaat. Ben op bet vliegplein vanBrasschaat moeten nederdalen en zal morgen vroeg om 3 ure te Brussel zijn. De klasseering van de vierde vlucht. 1. BEAUMONT, in 37 u. 21 m. 0 s. 4/5. 2. Kimmérling, in 37 u. 31 m. 48 s. 2;5. 3. Védrines, in 38 u. 0 m. 57 s. 1/5. 4. Garros, in 38 u. 33 m. 57 s. 3/5. 5. Gtbert, in 38 u. 50 m. 5 s. 6. Duval, in 39 u. 17 m. 49 s. 4/5. 7. Renaux, in 39 u. 49 m. 39 s. 3/5. De alyemeene klasseering. 4. BEAUMONT, 45 u. 9 m. 37 sec. 2. Garros, 47 u. 50 m. 57 s. 1/5. 3. Védrines, 50 u. 8 m. 26 s. 2/5. 4. Gibert, 68 u. Om. 27 s. 4/5. 5. Renaux, 09 u. 14 m, 1 6. Kimmérling. 72 u. 59 m. 35 s. 2/5. 7. Duval, 74 u. 44 m. 14 s. 2/5. Vidart, Barra en Prévost, kunnen moge lijks nog deze klasseering eenige verande ringen doen ondergaan. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo VII. 11 Mei 1911. Elisabethstad Tn September van verleden jaar, dus Sep- tember 1910, was Elisabethstad nog een bosch. 'I Is van dat beginpunt dat men over de uitgevoerde werken moet oordcelcn. Wanneer men zich. na eenige dagen verblijf', een gedacht lieeft gevormd over de voltrok ken werken, wegen, gebouwen cn bestuur inrichtingen, dan staat men vol bewondering en men groet met eerbied en fierheid al do Belgen, die aan dat reuzenwerk hun vor stand, lijd en vlijt leenden. Het algemeen plan der ontworpene wer ken, de water- en eleclrieke leidingen ge tuigen van vooruitzicht, rijp overleg ep er varenheid. De stad is in regelmatige percee- len verdeeld, gelijkeen overgroot damenspel. Do eentonigheid is afgebroken door de gebogene Elisabethlaan, de gebogene ko ninklijke straat en de cirkelronde konink lijke plaats het park ook lieeft er aan ont t panorama der stad aangenaam en afwis selend te maken. De reeds talrijke woningen staan als villas in midden van bloemhoven. Elisabethstad is reeds een aangenaam verblijf, des te belangrijker daar ze als bij too verslag is opgerezen. De woningen, deels n hout, doch het meeste deel zijn in ijzer opgericht, zijn wel opgevat in kolonialen bouwtrant. l)e officieele gebouwen en do woningen voor liooge beambten bestemd, zijn wel uitgevoerd en reeds zijn er vele volko men voltrokken. Ze hebben in mijne oogen maar een nadeel dat is hunne gelijkvormig heid allen hebben bijna liet zelfde inzicht 't is of ze allen in den zelfden vorm gegoten waren. Voorliet overige, die huizen zijn zeer praktisch ze bestaan uit ijzeren poutrellen en platen en worden eerst, in Europa opge richt. Een geheel buis komt in eene verzen ding toe en op min dan twee weken is bet opgebouwd en gereed om geverfd le worden. Van private huizen is er nog weinig spraak. Een bakker bij voorbeeld zet eerst zijnen oven en verkoopt zijn brood onder de tent die hij sedert zijne aankomst bewoontals er wat geld zal verdiend zijn, dan zal li ij winkel en woonhuis bouwen. Gansclie huizen liggen langs de baan ingepakt en binnen weinige dagen zullen ze tot stand gebracht zijn. Het buis van den gouverneur is een echt zomerpaleis. De paters Benediktijners, die hier veel bijval hebben, wonen in hunne buisjes met strooien daken de kerk is in den zelfden toestand. Het hospitaal is een voorloopig gebouw, bestaande uit twee kamers en een huisje dienende voor apotheek. Binnen kort zal men de gemetselde gebouwen aanvangen, zoohaast de plans uil Brussel zullen weder gekomen zijn. Buiten de stad is men aan 't oprichten eencr kopergieterij voor do Mijnvereenigingmaatschappij van Katanga de mijnen zijn wat verder gelegen in 't dorp Kongoslar eene ijzeren baan zal de mijnstof

De Volksstem | 1911 | | pagina 1