DE ZAAK VERMEERSCH De politieke waardigheid bij de liberalen Da Eüiopeasciie vlisgronds T EEN EN T ANDER Zfeventiende jaargang nr 151. - Vrijdag 30 Juni 1911 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Ge houding van M. Braim. Hoe M. Braun tuimelde. De houding der socialisten. Een nieuw college. De verbroedering. De koop. De boudiug der liberalen. De houding der socialisten. De houding der katholieken. HETH.SACRAMENTSCONGRES Volstrekt noodig TE PARIJS DE ABONNEMENTEN:" Zes tnaanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. m iTWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. $id 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREEL TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloof 728* :n TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN; KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. ide regel) fr. 0.50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.00 Relclamen (per regel) fr. VOO Gemengd nieuw s (per regel) fr. 2 00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Heer Braun, al zijne vroegere plech tige verklaringen vertrappelend, is terug burgemeester van.Gent. Om die ongehoorde komedie te be- oordeelen gaan wij vlug de bijzonderste gebeurtenissen van deze politieke zaak herinneren. In Gent bestaat, zoowel in de katho lieke als in de geuzenscholen, 'twerk 'der sclioolsocp en der schoolkleeding. Jaarlijks stelde het liberaal schepen college eene groote toelage voor, als ondersteuning van het werk der school- soep en schoolkleeding, toch uitsluite- lijk voor de officieële scholen. De katholieken eischten sinds jaren hun deel voor onze brave en arme Katholieke volkskinderen, Doch, wat kan liet de verstokte libe ralen geven, dat arme bloedjes honger lijden en koude gevoelen, van den oogeiiblik dat die kindertjes, katho lieke ouders bezitten Jaren lang trokken de socialisten één zeel met de liberalen. Zij, de zoo gezegde werklieden-gekozenen, slem den ook jaren lar.g tegen het stukje stof, en schoteltje soep onzer katho lieke kinderen. Doch ten langen laatste ging liet zooverre, dat de socialisten liet crediet, voorgesteld door de katho lieken, om ook een deel van het alle mansgek! te schenken aan de on dersleuning der katholieke kinderen, 'stemden, gedwongen dat zij hiertoe waren, door den drang der openbare meening. Het liberaal schepencollege weigerde halsstarig de beslissing van den gemeenteraad uit te voeren, en gaf zijn ontslag verdronken, zooals terecht werd gezegd, in eene schotel soep.De stemming der socialisten,wij zijn er thans van overtuigd, kwam niet Uit medelijden voor de katholieke kin deren, maar alleenlijk uit haat tegen de liberalen, omdat dezen hun alle vertegenwoordiging in het schepencol lege weigerden. Hadden de socialisten toen enkel eerie plaats bekomen in liet college, zij zouden zeker niet met de katholieken gestemd hebben...Do katholieken had den een krediet voor de katholieke schoolonderstandsv, erken voorgesteld; dit crediet werd, ondanks het hevig verzet der liberalen, aangenomen het was dus wel geheel en ganscli eene overwinning voor de katholieken. De katholieken wikleti nog altijd Iiel homogeen liberaal schepencollege behouden, maar dit moest de genomen beslissing uitvoeren. De liberalen wei gerden hardnekkig. Ge ziet van hier, dat de katholieken content konden zijn, onze katholieke kinderen opnieuw van alle toelage beroofd te zien. Zij stelden dan een gemengd college sa men, bestaande uit 2 katholieken, 2 socialisten en 2 plaatsen openlatend aan dc liberalen. Deze laatston echter zwoeren nooit deel te maken van een college dat niet uitsluitend bestond uit liberalen. Katholieken en socialisten hebben alzoo 2 jaar de stad Gent be stuurd, op eene wijze die toonde, dat de liberalen allerbest konden gemist worden. De hatelijkheden, die liberalen en socialisten, gedurende die 2 jaren, elkander naar "t hoofd hebben gesme ten, gaan alle grenzen te buiten. In de laatste weken ging het nog ruim zoo erg. Daar opeens komt er verandering. Iedereen weet, dat M. Braun dood spijt had, niet meer aan 't hoofd der stad te staan hij zou alle politieke waardig heid vaarwel zeggen, om terug burge meester te worden evenals M. Hy- mans en nog andere liberale kopstuk ken, hunne ziel zouden verkoopen om toch maar minister te kunnen worden. De liberalen hebben de socialisten op eene bijeenkomst uitgenoodigd. Na korte onderhandelingen kwam men tot dit besluit De liberalen zouden zijn voor zuiver algemeen stemrecht op 25 jaar, en hunne 2 plaatsen innemen in het sche pencollege. De socialisten slemden er in toe, na het vervallen van het man daat der katholieke schepenen, deze schepenen te vervangen door een socia list en een liberaal. I)e doenwijze der liberalen van Gent kan men zonder overdrijving beschul digen van platbroekerijHunne toe treding tot het zuiver algemeen stem recht, zal hun moet het in voege komen den genadeslag geven. Wij zeggen niet dat de socialisten te Gent, door hunne partijgangers zuilen worden afgekeurd maar de denkende menschen zullen over hunne handel wijze met geen lof spreken. Over eenige weken, schreef Anseele nog in zijn dagblad De rechtvaar digheid eischt dat de Evenredige Ver tegenwoordiging wordt toegepast in het schepencollege, en dat dc minder heden er vertegenwoordigd wezen. Nu zegt Anseele Als liet mandaat der katholieke schepenen uit is, dan ver doelen wij ze onder de liberalen en so cialisten. Dié mannen zeggen vandaag wit, en doen morgen zwart. Keur goed wie wil, maar wij niet Deze is geweest wat ze zijn moet, deftig, vastberaden en rechtzinnig. Geenc woordbrekerij, geen comedie- spelen. Ook laat ons het comediespel van liberalen en socialisten heel onver schillig. Wij meencn wel, dat de meeste oordeelhebbende menschen, zulke comedie naar verdienste zullen uitscliuifelen.Wij, van onzen kant zeg gen Eerlijke menschen g.van recht DOOR EN ZIEN NIET OM Politieke Vergissing. Het liberaal dagblad L Etoile gaf over eenige dagen een uittreksel van een artikel van liet Centrum - waarin sprake was van de hou ding van M. Woeste, tijdens de laatste crisis en schreef het toe aan M. Van Cauwe- laert... Welnu, M. Van Cauwelaert heeft dit artikel niet geschreven het kwam uit van het «Gentrum zelf... De groote liberale bladen begaan nog al dikwijls dergelijke flaters in politieke zaken. Spoedig ingelicht. De anti klerikale betooging te Lokeren is een echte fiasco geweest. De rechtzinnige bladen en de menschen die hem gezien hebben, zijn liet er over eens. Iïoop en al waren er in den stoet 50 groote menschen daarbij een hoop kleine jongens en meisjes, die zoo wat de gewoonte hebben met alle stoelen mee te loopen. Reeds 2 uren vóór dat de stoet plaats had, kon men le Brussel in La Dernièrc Heure heler ge noemd in dit geval A 1'Avance lezen, dat er aan de bctooging twee duizend man deel namen. 50 tegen 2000 en dit op voor hand als vast en zekere waarheid geven't is* nog al kras... Al do liberale en socialistische bladen spraken 's anderendaags van de groolsche volksbetooging te Lokcren. Ge rnoogt zeker zijn, dat zij in bijna alle gevallen met grof spek schieten en dan durven zo beweren, dat het land in gisting was. 't Is kolossaal De Rechterzij. Woensdag mor gen hielden de katholieke gekozenen eene vergadering in het Parlement, om do dag orde van den zittijd vast le stellen. Dood van James Clephane. De uitvinder van liet zelmachien is to New-Jersey overleden in don ouderdom van 68 jaar. M. Clephane was ingenieur, on heeft door zijne uitvinding veel gemak ver schaft aan do zetterijen. Ger.ieeni8kiezingen. In do zelfde zitting werd dó kwestie van de al of niet-verdaging vau dén datum der gemeente- kiezingen besproken. De uitslag is nog niet gekend. Eon lid der Regeering, daarover ondervraagd, had vchler geantwoord, dat zijns inziens, er geene afdoende reden be stond om do gemeenlekiezingen niet regel matig hunnen gang laten gaan. In c3e Leuvensche Hooge- school. Voor de examen van Juli ziju er niet ruin dan 2000 kandidaten. En zeggen dat er toch ongelukkiglijk zullen gehuisd worden, hoewel wij aan allen den meeaten bijval wenschen. Hoe onnoozel! Vooruit schrijft Een Duilsck soldaat die in den slag van Leipzig zijne heide beenen verloor, zeide dat is toch mijn eigen schuld ik hel» dik wijls den goeden God mijne zielen lichaam aanbevolen, maar om die iveeryasche beenen heb ik nooit gedacht. Zou men den plezanten schrijver van deze rarefeit niet beter nen suikerslek in den mond geven Hoe or.noozel groote menschen toch kunnen zijn XE 1V1ADRID. Internationale federatie der vrouwen kringen In de federatie der vrouwenkringen zijn tot nu toe.reeds 20 landen aangesloten. De afgevaardigden van deze federatie hebben te Madrid verscheidene vergaderingen gehou den. M. Valentin Brifaut heeft er gesproken over de Vrijmetselarij en geloond dat deze overal den strijd tegen den Godsdienst in 't schild voert. De groote prooessie. Een doortocht die 5 uren duren zal. Donderdag moest de bijzonderste plechtig heid plaats grijpen, namelijk de uitgang van de groote process#?. Men had reeds uitgerkend, dat de stoet in zeer dichte en aangesloten gelederen, eene lengte zou hereiken van zes kilometers, en dat, om voorhij te lreldv.cn hij vijf volle uren zal inneroeD. Ziedaar wel een levend bewijs van de macht van liet Calholicismus vV Nog de aankomst te Roubaix Eene overtalrijke menigte was op den aërodroom van Roubaix, even huilen de stad gelegen, samen gestroomd, om de vliegers toe le juichen. Toen de telegrammen aankomen,meldende dat de vliegers uit Bercliem- St': Agatha ver trokken zijn, zijn al de aanwezigen gejaagd en zenuwachtig. Een soldaat is op schildwacht geplaats op een toren, daartoe beschikt, 't Is hij die het signaal moet geven. Eensklaps bemerkt hij in de verte eene zwarte stip, welke snel nadert, 't Is een vlie ger. Onmiddelijk blaast hij op don klaroen, het afgesproken signaal. De menigte is stilzwijgend,doch men ge voelt dat zij zich nu stilhoudt, om straks met meer geestdrift nog te kunnen losbarsten in een jubelend gejuich Weldra is liet mogelijk liet nummer van den vlieger te onderscheiden... liet is Vé- -drines. Do vlieger daalt in eene prachtige gestrekte vlucht neder, onder do geestdriftige toe juichingen der menigte. Vedrines schrijft zijne overwinning toe aan de voorzorg welke hij nam, eerst het vlieg- plcin van Roubaix eens te komen bezichtigen om de juiste ligging te kennen. Weinige minuten later weerklinkt ander maal het klaroengeschal. Een tweede vlieger is in "t zicht. Dezcvliegt zeer hoog. Eensklaps doet een vreesdijke rukwind het toestel bliksemsnel dalen. Elkeen denkt dat de vlieger valt, doch weldra stijgt hij -wéder op on na eene sier lijke zwenking daalt hij behouden neder. Het was Garros. Dan kwawen achtereenvolgens nog Kiin_- merling, Beaumont, Yidart, Renaux, Gibcrt, Valentine, Train en 'Prévost aan. Wat Vidart verklaarde Toen Vidart te Roubaix nederdaalde, ver borg bij geenszins dat hij slecht gezind was. De man had er ten andere reden toe. II ij had van bij het vertrek achter zijne mededingers gezocht, doch eene mistwolk onttrok bon aan zijne oogen. IIij liet dan zijnen motor mot volle snelheid werken, hopende dat hij hen weldra zou zien, doch hij nam eene verkeerdb richting. In plaats van op Ninove koers te zetten, vloog hij recht op Aalst en zoo over Hofstado Schoonaarde tot Overmeire. Daar w ist hij niet meer waar hij zich bevond en daalde ne der om zijnen weg te vragen. Hij verloor er eene halve uur. liet was dus wel n. 15 geweest, dat men hier te Aalst zag en niet nummer 6, zooals velen beweren. Ten andere, nummerG, Frey, is reeds van de eerste vlucht buiten strijd. De klasseering der 5° vlucht 1. Védrines in 58 m. 46 s. 2. Kimmorlinginl u. 11 m. 40 s. 3. Garros in 1 u. 15 m. -10 s. 4. IJeaumont in 1 u. 24 m. 25 s. 5. Valentine in 1 u. 37 m. 37 s. 6. Renaux in 1 u. 52 m. 27 s. 7. Vidart in 1 u. 58 m. 7 s. 8. Gihert in 2 u. 6 m. 15 s. 9. Train in 4 u. 9 m. 59 s. 10. Prévost in 4 u. 43 m. 33 s. Wjnmalen, Barra en Duval waren er nog niet in gelukt op te stijgen. Train heeft ook gezocht De vlieger Train heeft ook moeten zoeken om zijn w eg te vinden. Om 1 ure uit Bercliem vertrokken, zag men hem eene goede halve uur later boven Gent zweven, w aarschijnlijk zijnen weg zoe kende. Hij vond daar de haan naar Kortrijk en om 2 12 ure was hij le Roubaix. Ds voorloopige algemeene klasseering na de 5 vluchten 1. BEAUMONT, 46 u. 31 m. 2 s. 2. Garros, 49 u. 14 m. 43 s. 1/5 3. Vidart, 62 u. 48 ra. 59 s. 2 5 4. Vedrines. 66 u. 7 m. 12 s. 2/5 5. Gihert, 70 u. 6 m. 12 s. i 5 6. Renaux. in 71 u. 6 ra. 28 s. 7. Kirnmerling, 74 u. 11 m. 15 s. 2/5 8. Train, 118 u. 3 rn. 54 s. 3 5 9. Prévost, 121 u. 12 m. 10 s. 4 5. Wat zij reeds gewonnen hebben Vidart 21.050 Védrines 1O.S50 VVeynian 5.90(7 Beaumont 2. ,'.'50 Barra 4,100 Duval 4,250 Garros 32.900 Renaux 5,500 Kirnmerling 8,200 Tabuteau 2.400 Prévost 2.250 Wyitmalon 33,050 Gihert 15,300 Train 2,650 Amérigo 300 Valentine 750 144.400 Voorde vlucht Bercliem-Rouhaix, bleef nog een som van 600 fr. te winnen. In liet totaal 144.400 fr. is begrepen eene som van 25.000 fr. welke na den 4en vlucht verdeeld werd onder de vliegers, volgens de algemeene klasseering. De zesde vlucht Roubaix-Kales Het vertrek voor den zesden vlucht Rou baix-Kales moest Donderdag morgend om 10 ure gegeven worden. Het is volstrekt noodig dal liet volk, alvo rens het te laat is en vastgeklampt blijft in de klauwen van de roode dwingelanden, op hoogte wordt gesteld van 't gene er in het socialistisch kamp voorvalt. 1* Gezel Dewilde,bijgenaamd de Czaar van Gilly, stond aan het hoofd van een socialis tische syndikaai van mijnw erkers en dit telde 3000 leden. Hij was sekretaris voor 't leven gekozen. Hij was effectieve kandidaat voor do Kamer, gemeenteraadslid, voorzitter van 't Vrije gedacht, beheerder van 't volkshuis en van de samenwerkende brouwerij van Gilly. Meer dan 6000 fr. per maand vielen in de kas van die personen die door gezel Dcwilde beheerd werden. Hij droomde een kasteel voor het'volkshuis, met een groot opschrift in gouden letters. Het kasteel werd gebouwd, doch nooit zal men weten hoeveel het heeft gekost. Gezel Dewildc had hij hoog en leeg houden staan dat het svndikaat niet zou tus- schcnkomen in de brouwerij. 6 maanden later werd de brouwerij door het syndikaai aangenomen. De socialistische gazet van Charleroi profiteerde ervan om geld te vragen aan de werkende klas. Tu 1908 had het svn dikaat van gezel Dewilde eene reserve van 200,000 fr. Deze reserve is weggesmolten er is ceri gal in de kas van 30.000 fr. en niemand kan er uit wijs worden tenzij misschien gezel Dewilde, maar deze is naar... Amerika vertrokken. Dat is nummer één. 2" Do policie heeft over onl.elc weken do boeken aangeslagen van do socialislischo coöperatief van Courcellcs, Waarom Wo zullen het weldra te wete komen. Dal is nummer twee 1 3° Uit de kas van de socialistische -mijnwer kers van Farciennes is eene som verdwenen van 9000 fr. Niemand weet waar zo honen gevlogen is. Dat is nummer drij 4° Te Montignies-sur-Sambrc is er een gat in de kas van de socialistische mijnwerkers van 10Ö0 fr. doch naar het schijnt zou hot het dubbel zijn. Een socialistisch strijder heeft zoo zegt men voor personnlijko zaken 4000 fr. benuttigd, die aan de arbei ders toehehooren. Hij heeft beloofd ze terug te geven. Dat is nummer vier 5° Het socialistisch svndikaat van Olu'iteli- neau heeft geene enkele werkstaking gele den. En nochtans is èrgeen zaad in 'I Daks- ken. De kas is leeg. Dat is nummer vijf 6° Te Chêtelet heeft een socialistisch pro pagandist zijne vrouw en twee kinderen in den steek gelaten en is er van onder getrok ken met een kind van 16 jaar. Dal is num mer zes Ziedaar, aan 't werk, de verlossers van de maatschappij M at zal het zijn, als zij ooit van hun leven eens vulop kermis kunnen spelen in den Staat. Dan zullen de menschen eerst voor goed afchikken x. 't Is noodig dit op tijd aan de belanghebbenden heken'1 te maken. Met Onderzoek Gewoonlijk gaat hel Fransch gerecht nog al lamlendig te werk en hier in de zaak Ver- meersch heeft liet daarvan wederom een bewijs gegeven. De onderzoeksrechter M. Porussel, die ook do zaak bestudeerde, had'er van gespro ken ïhel twee der bc^le Parïjzer'opsponrders, MM. Faivre cn Ghapuis. Zij waren het v<»1- komën eens. dat de rentenier, M. Ver- meerêch, tehuis was gekomen en ni<4 meor terug kon vertrokken ziju,,,dn.s dal hij ver moord werd tijdens do. afwezigheid van den knecht, of dat de knecht onmiddelijk nadien vertrokken was. Nu gebeurde er iets- anders. Het gerecht wildo wel opzoekingen doen, doch daartoe was er gei l noodig en de beruchte Franse!:© Justicie had w einig lust zelf de kosten der opzoekingen te betalen. Het was slechts nadat do familie van M. Vermecrseh zelf geld gezonden had om den hof le doen onderzoeken, dat er aan oen© ernstige omdelving begonnen werd, welk© met een gunstigen uilsiag bekroond werd. Een Parijzer dagblad schrijft over dio zonderlinge handelwijze van het gerecht alsvolgt De renfenicr van Vésinet werd dus wel in zijnen hof hegraven. Men heeft zijn lijk ontdekt. x Men moest het ten andere niet elders gaan zoeken. Reeds eenige maanden geledon had het gerecht zulks ook gedacht, doch men had zich toen bepaald hij eenige opper vlakkige peilingen, welke gedaan werden op de graspleinen en in den vijver. Het was nochtans wel to denken, dat de moordenaars een afgelegen plaatsje zouden gezocht heb ben, w aar men nog niet zoo spoedig zou ge zocht hebben. Men muest dus stelselmatig© opzoekingen doen. Nu nog feou er^iiots ontdekt zijn, indien de familie niet aan het parket gemeld had: Wij betalen vijf honderd frank voor het werk. x Van af het oogenblik dat dc fanulie de kosten droeg, kon het parket zich aan 't werk zetten, kon er mogelijkheid bestaan dat liet lijk ontdekt werd. x Thans heoft men zekerheid, doch dezo zekerheid zou men reeds verleden jaar gehad hebben, indien liet gerecht niet gewacht had, naar de tusschenkomst van de familie Ver- mcersch. Indien deze familie geen belang gehecht had aan de ontdekking van het lijk, of indien de familie niet iu staat ware ge weest, de kosten te dekken, zou het gerecht gerust blijven zitten hebben, op het orw ton veld, waaronder hel geraamte van M. Vor- meersch thans gevonden werd. x Indien het nu noodig is, dat om de mis dadigers voor het assisenhof te brengen, do familie der slachtoffers of vermoorden, zelf betalen, kunnen de moordenaars nog eenige goede dagen beleven... Een of twee moordenaars Is de misdaad van Yesinet door één man kunnen gepleegd worden Ileefl hij geen© medeplichtigen gehad Men heeft getracht, bij middel van vastge-- stelde fei*en, die vragen te beantw oorden. Uil die vaststellingen is klaar gebleken, dat or in den nacht van 30 tot 31 Maart—' nacht der verdwijning, minstens twe* personen in de villu Veruieersch warén.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1