Oneerlijkheid en verraai! B£ ZAAK VERMEERSCH 'T EEN EN 'T ANDER 3e Reeks brieven van M. Vincent öiericx De Etiropeesefïg vüegronda DA.G-BLAD Zeventiende jaargang nr 152. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag I Juli 1911 DE V ij ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburéelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fS» AANKONDIGINGEN: BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg ven Watei-loe, 728. TE AALST 9Kerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van B'uffebDe Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. O.GO 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekiamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.iK) Recht, hersteli. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Noodig is het terug te komen op het gebeurde van Gent. Niet alleen de li beralen. maar de socialisten ook heb ben zich onbetamelijk aangesteld. Hoe verfoeilijk en noodlottig de stelsels ook zijn door het socialisme aangeleerd men kan altijd bij de personen die zulke stelsels voorstaan, een zekeren graa van goede trouw en rechtzinnigheid veronderstellen. I'ie goede trouw en die rechtzinnig heid zijn gevallen hij de Genlsche so cialisten en als dusdanig is liet voor hen een ware schandvlek op hun poli tiek eergevoel. Nog pas over enkele weken, ver klaarde Anseele, en zulks staat ge schreven wit op zwart Moesten wij vaarwel zeggen aan de Evenredige Ver tegenwoordig ing in het Schepencol lege, wij zouden eene politieke oneer lijkheid begaan moesten wij een punt van ons programma verloochenen, we waren verloren. Verbrugghen en Van dervelde zeiden noch min noch meer dan dat de socialisten van Gent eene politieke eerloosheid zouden begaan, moesten zij zoo handelen tegenover de katholieke partij. En niettegenstaande die politieke oneerlijkheid en politieke eerloosheid, die zij daardoor bedrijven, aarzelen Anseele en zijne trawanten niet, dit punt van hun programma te verloochenen. Politiekerwijze gespro ken is het eene daad die met geen naam kan hestémpeld. worden. Moest men in het gewoon leven zoo iets verrich ten, men zou door do bevolking alge meen misprezen worden. Zoo ver staat hol dan met de politieke eerlijkheid der socialistische partij. Wij vragen ons af Wat slaat kan men maken op eene partij die de trouweloosheid en de po litieke. oneerlijkheid zoo openbaar in het schild voert En wat zeggen van politieke mannen, die zulke oneerlijke en trouwelooze middelen aanwenden om hunne partijpolitiek te dienen, en die dingen naar liet opperbestuur van het land? Wat mag men niet verwach ten van eene partij, die niet eens de hand omkeert om de beginselen, die zij jaren lang heeft verdedigd, te ver loochenen, en die niet aarzelt in 't aan zien van iedereen op haar eigen pro gramma te gaan zitten. I>e politieke oneerlijkheid te Gent door de socialisten gepleegd, heeft hare oppermeesteres gevonden in hel verraad door de socialisten gepleegd in het werkgeschil te Ingelmunster. -Dit verraad is zoo duidelijk mogelijk voorgesteld in twintig akten, en weer gegeven in hel hoofdartikel dat over een paar dagen hierop dezelfde plaats is verschenen, en't welk werd opge maakt door de federatie der kriste.no vakbonden. Woensdag is dit verraad der socialis ten in de Kamers ter spraak gekomen; en hoe gemakkelijk het de socialisten anders ook valt de zaken voor hen in een voordeelig licht te stellen ditmaal w as-er niets aan te doen.Zij mochten de zaak koerenen draaien zooals ze wilden, telkens kwam het verraad met even gloeiend brandmerk te voorschijn wel een bewijs, dat het hier wel een verraad geldt in den vollen zin des woordsen zonder verzachtende, omstan digheden. Ah De socialistische kome dianten, zij spreken van arm Vlaande ren en daar waar de werkmenschen bet minste loon van allen ontvangen, daar plegen zij snood verraad Zij geven hun woord dat zij de zaak dei- kristene werklieden tot het einde toe zullen sleunen en wat gebeurt er Het rootle syndikaat weigert zijne leden nog langer ondersteuning en dwingt ze het werk te hervatten"! En dit zonder voldoening te hekomen want al de werklieden hadden tien ten honderd opslag gevraagd, en zij krij gen enkel drie ten honderd De socialisten, om hun laf verraad te versekoonen, zeggen, gij hebt ons ook verraden te Turnhout. Die zulks zeggen, bekennen ten eerste dat zij te Ingelmunster een verraad hebben g pleegd, wat overigens niet te looche nen valt. Iedereen weet liet, maar dat de katholieken de socialisten te Turn hout zouden verraden hebben, dat eene afschuwelijke leugen. De katholieken hadden van de pa troons meer verkregen dan ze gevraag hadden, en alvorens hel werk te hei nemenmaakten zij hunne beslissin^ «ogenblikkelijk hekend aan het. socia lisliseh syndikaat, zooals overeenge komen was. Hier was dus de stipste eerlijkheid in acht genomen. Doch te Turnhout konden de soci listen het niet veilen, dat de kristene werklieden zoo'n schoonen uitslag had den bekomen, en zij besloten voort te staken. Met wat gevolg Na enkele weken weigerden de socialistische syn dikalen plotseling alle ondersteuning (juist gelijk te Ingelmunster gebeurde) en zij lieten de ongelukkige werklie den aan hun lot over. Meer dan 200 socialistische werklieden konden geen werk meer vinden op het fabriek. Na veel ellende zijn zij werk moeten gaan zoeken in andere plaatsen. In Ingel munster, ondanks het- snood verraad van de socialisten, zijn alle kristene werklieden terug aan den arbeid kun «11 gaan. In syndicalisme als in politiekis er bij de katholieken, rechtzinnigheid en openhartigheidbij de socialisten vloeit hot over van trouweloosheid en oneer lijkheid. Het velschil. Het antiklerikaal bestuur van Antwerpen heeft, zooalsmen weet, de politieke redevoering- van scliepene Desg-uin, op de kosten van ue stadskas, aan al do kinderen der gemeentescholen en dei- bewaarscholen, die niet eens de letters ken nen, laten uitdeelen. Borgerhout, de grootste voorstad van Ant erpen, viert thans haar 75-jarig bestaan. De schenene van Onderwijs noodigde de meentebedienden en 't onderwijzend perso neel uit op het Te Deum hij vroeg aan de hoofden der diensten, hunne onderhoo- rigen te willen aanzetten, dit Te Deum bij te wonen.... Wat is er gebeurd H' Deineesler heeft tol de Regeering eene vraag gericht over de schandalige handel wijze van T Antwerpsch bestuur,en liet is al. II' Augustevns heeft den minister ook eene vraag gezonden over het buitengewoon geval te Borgerhout... Hoewel er te Bor erliout niets tegenstrijdigs is gebeurd, ma- en de goddeloozen er meer gerucht over.als wij. katholieken, over dit ongehoord feit dal te Antwerpen is voorgevallen. Het schijnt zelfs, dat de liberalen 'nen oogenblik zinnens waren er eene gansche amerzitling- aan te verprossen. Ze zijn er tegenwoordig goed voor in staat. Door do twee feilen aan te balen, is bet iedereen gegeven, liet verschil tusschen de handelwijze der katholieken en die der god deloozen vast te stellen. Kranig antwoord. Het Brus- selsch socialistisch blad scheen verontwaar digd omdat do Hoeren Proost en Vander- vaeren, heiden uit het ministerie van Land bouw, nog leergangen geven te Leuven. Daarop baalt de Patriole eene heele reeks ambtenaren aan, met namen en beroep erbij, die leergangen geven in de liberale scholen te Brussel. Het socialistisch blad weet zich niet meer uit den slag te trekken. Domperd Mr Paneleoq sprak Zondag te Charleroi den lof van Pater Schmitz. Hij betitelde hem als groote ge leerde, en begroette hem op viervoudige wijze als priester, als Jezuiet, als ingenieur en als ondersteuner van de nij verheid. Eg zulke mannen zijn niet in slaat onder wijs te geven, zegt M. Solvay. De niesiwc sckretaris der Kamer. Mr Carton de Wiart moet in deze bediening thans vervangen worden. Twee namen worden vooral vooruilgezel het zijn die der Heereu Wauwermans ei; Frans Van Cauwelaerl M. de Bus de War- nafie wordt insgelijks vernoemd. Spiering e:i ErabeEjauw. Vooruit schrijftWij hebben een spie ringsken uitgeworpen en wij hebben een kabeljauw gevangen. De kabeljauw is de liberale partij het spit ringsken is de tijde lijke opschorsing van een punt van ons pro gramma aangaande de Evenredige Vertegen woordiging. AVij zijn fa I; koord dat de kabel jauw heel zeker de liberale partij is maar het spieringsken,dat is het verloochenen van uw programma, het verloochenen van uw gegeven woord, zoodaL door uwe handel wijze, gij gedisqualifeerd zijt. Dat is de waarheid en geen andere. Afgehoord vati een sgsert' SUïarï. Ik heb een vriend, wiens vriend een vriend heeft, die een automobiel bezit en reeds in een vliegmaciiien heeft gezeten.. Het is wel de moeite waard zulk een vriend te hebben GeEukkig afgetoopen Toen wij 'gisteren avond pas ter pers waren, ontvingen wij bericht, dat nog ver scheidene andere vliegers gelukkig te Kales neergedaald waren. t Was zooveel te beter. Védrines, die eerst te Kales aangekomen is, alhoewel een echte waaghals zijnde, had gezegd Ik ben zeer vermoed, want schier onophoudend had ik tegen een vreeselijken stormwind te worste len. Men legt ons eene al te gevaarlijke laak op. Wij zijn letterlijk uitgeput na zulke vlucht. Ik beklaag rechtzinnig mijne gezellen welke nog tegen het tempeest worstelen. De kommissarissen zouden wel doen ons eerst te raadplegen, vooraleer zij het vertrek sein van een tocht geven. De voorgevoelens ia:i Védrines werden elukkiglijk niet bewaarheid. Eene halve uur na do aankomst van Védri- 55 Kwam een 111 c-u vf g lg e a1 e I m t Het nadert met grooïe snelheid en daalt om ure 44 in goede voorwaarden neder. Yidart, de vlieger,springt gezwind uit zijne zitplaats onder de geestdriftige toejuichingen der menigte. Zes minuten later daalt een nieuw vlieg toestel neder. Het is dat van Beaumont pas twee minuten nadien komen er nog twee gelijk opgedagen. Weldra kan men ze ge makkelijk herkennen het zijn Kimmerling en Gibert. Ook zij dalen gelukkig neder. idart is zeer te vreden, behouden neergc- ald te zijn. IIij verklaart Het is uitzinnig, in zulk weder te vliegen. De wind slingerde mij van den eenen kant naar den anderen. Het was schier onmogelijk in rec hte lijn te vliegen Het was geen lachspel ik verzeker het u Xooit had ik zulken gevaarlijken tocht ge- edaan. Kimmerling was te Bayelles moeten ne derdalen, om zijn voorraad te vernieuwen. Om 3 ure 40 daalt, ook Garros in goede oorwaarden neder. Deze was tweemaal moe ten nederdalen, om herstellingen te doen aan zijn toestel. Hel wordt dan 4 ure en 5 ure en niets meer vertoont zich aan lie onderzoekende blikken der menigte. Deze is ten andere voldaan over de aankomst dei- zes eerste vliegers on trekt zich langzaam terug. Weldra verneemt men dat Train nabij St-Omer gevallen is. dal Renaux zich nabij Bailleul bevindt en dat Valentine te Wara- brechies is. Kr zijn dus nog drie mededingers, die kans hebben te landen. Om 8 ure, toen er nog slechts eenige oflï- cieele personen op hel plein van Kales zijn, verschijnt een tweevlakker in de verte. Weldra kon men zien dat er zich twee per sonen in liet toestel bori-.den. H t moc-l dus Renaux zijn, met zijn onaf-scheidbaren meca- icien Senoucques. Hij daalt neder om 8 u. Sm. 10s. Kort na dien verneemt men ook dat Valentine boven Duinkerke gezien werd. Toen de konlrool om ure gesloten werd, was hij echter nog niet aangekomen. De achterblijvers konden dus nog komen, rijdag morgend tusschen 3 en 7 ure. De orde der aankomsten was dus Védrines, 2 uren 10 in. 2L sec.; Vidart. 2 uren 44 m. 8 sec.; Beaumont, 2 uren 50 minuten Kimmerling, 2 uren 58 min.; Gibert. 2 uren 59 minuten G rros, 3 uren -lOm. 2s. 2/5 lo- iaux, om 8 ur«:i 8ni. 19 s. 2/5. De klasseering van den 6 tocht Védrines, 1 u. lil m. 21 s. 25; Yidart, 1 u. 32 m. 8 s. 1 5 Beaumont, 1 u. 44 m. 39 s. 1 5 4. Gibert, 1 u. 51 m. 11 s. 5. Kimmerling. lu. 56m. 57s.j. G. Garros, 2u. 28 m. 2 s. 7. Renaux, Ou. 5Gm. s. 2/5. De algemeene klasseering der zes eerste vluchten 1. Beaumont, 48 u. 18m. 41 s. 2. Garros, 51 u. 48m. 55s. 2/5 3. Vidart, 64 u. 21 m. 37 s.; 4. Védrines, 67 u. 25 m. 33 s. j 5. Gibert, 71 u. 58 m. Ss.j 6. Kimmerling, 76 u. 8rn. 12 s.; 7. Renaux, 7Su. 6m. 47 s. 2/5. De achterblijvers Wij hebben reeds gemeld, dat Train en Valentine in de nabijheid van Kales moeten zijn. Barra en Wynmalen hadden ook gepooj 'smorgends vroeg Berchem-St-Agatha te verlaten, om te trachten Roubaïx te bereike; en dan verder naar Kales te vliegen. Om 11 ure 10 min. komt 'J'abuleau met zijn tweevlakker te Berchem St-Agatha aan Or.middelijk stijgt hij in een automobiel en rijdt naar Brussel, belovende spoedig teru: te zijn om de reis voort te zetten. Om 4 ure 23 eindelijk stijgt Barra op klimt gemakkelijk in de hoogte. Tabateau gaal er om 5 ure 2 van door en Wynmalen om 5 ure 13. Alleen Duval kan niet weg, daar zijn nieuw toestel dat hij te Parijs ge vraagd had nog niet aangekomen is. Een ongeluk Prins de Xissoles, die Woensdag poogde de vlucht Berchem-Roubaix te doen en niet goed kon opstijgen, wil er nu ook van door Om 6 ure 44 gaat hij op. Hel schijnt ech ter O); zijn gemak niet want hij doet tweemaal de ronde van het vliegplein eu komt dan terug beneden. Van eene hoogte van 15 me tors ploft het toestel schielijk ten gronde. Elkeen snelt ter plaats, doch reeds is de vlieger alleen opgestaan. Hij heeft geen letsel. Z;j toestel is echter groolendeels vernield. Weldra werd te Brussel ook liet gerucht verspreid, dat Olieslagers gevallen en gedood was. Hij kwam echter eenigen tijd later op hot vliegplein aan en logenstraft zen üie tijding. Ds ze.ende vlucht Kales-Londen De zevende vlucht Kales-Londen zal maar Maandag plaats hebben. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo VIII Elisabeths tad, 13 Mei, 1911. Hospitaal, hanengekraai, hoofdkerk Ik ga u spreken over hospitaal, hanenge kraai en hoofdkerk. Er is natuurlijk geen verband tusschen die dingen, maar liet is in deze volgorde dat ik ze tegenkwam en dat ze nij in den geest blijven. a) Ik kom volgenden brief te verzenden Beste heer Leplae, Ik verzoek u vriendelijk mij toe te laten eenige dagen langer te Elisabethstad te verblijven. Ziellier waarom. Geleid door de hecren Van den Heuvel en Henneton, heb ik aan de overlieden der stad een oificiêel bezoek ebracht de heer kommissaris-generaal had mij gevraagd hem, na eenige dagen verblijf, mijne indrukken over Elisabethstad mede te deelen ik kom hem daar zooeven te ant woorden dat mijn eerste goede indrukken voortduren, maar dat ik het als een plicht aanzie eene opmerking te maken nopens de gebrekkei ijke inrichting van het hospitaal. Ik heb daar een enkelen zieke gevonden, bijgestaan door een braven man, die spijte- lijk niets van heelkunde verstaat. Daar de heer commissar - zijn spijt uitdrukte van onderzijn p.. 0 aen bekwamen zie kenoppasser te kennen, heb ik op mij geno men den zieke te bezorgen, 't Is uwe schuld, beste lieer Leplae, dat ik mij daartoe bestemd gevoel, aangezien gij mij doctoor van uw kamp gebornbanh cr<! hebt. Indien gij het goedkeurt, zal ia l.k-r blijven lot wanneer de man buiten gevaar zij 't geen ik binnen eenige dagen durf verhopen. In afwachting(get.) V. Diericx. b) Een oi kost hier "0 centiemen en 't zijn dan nog meest opgelegde. Het is dus niet te verwonderen dat de hier gevestigde Euro peanen zich op den kiekenkweek toeleggen de hennen en de hanen in evenredigheid zijn te Elisabetstad in groeiende hoeveelheid. Van 's morgens, om 2 1 2, begint hot eerste gekraaidat gebeurt met bescheidenheid van* op den slaapstok, maar rond 5 ure is bet een algemeen muziek, dat door de stad weer galmt. Er zijn nogal inorsclicn die zich beklagen 's morgens geene nol vinden, ik nochtans luister met behagen n.i::r dal mor- gencoucert. Hoort de grove slem van den Mechelselien koekoek, den scherpeh klank van den Engelschen voorvechter, den regel- maligen zang van den Broekelschea haan. Welke verscheidenheid als heel het hanenge- schalk aan den gang is Dat doet mij aan den jongen tijd gedenken, toen wij prijzen uitschreven voor het lianenkraaien, als be strijding tegen liet barbaarsch hanengevecht. We gingen den kociwachter der omliggende pachthoeven overhalen, om met den haan naar de stad te komen en prijs te winnen en het aanleekenen der gekraaisels, de fierheid van den prijswinnende» proprietaris laten mij pittige herinneringen; ook zegde ik mij dezer dageii glimlachend Was ik nog in mijn jongen tijd, ik deed al de hanen van Elisa bethstad Zondag morgen op de Koninklijke Plaats bijeenkomen, na de hoogmis der hoofdkerk. c) Bij het woord hoofdkerk gaan uwe gedachten, beste vrienden, naar een golhi- sclie kathedraal of ten minste naar een zeer mooie kerk. doch vergeet niet dat Elisabeth stad eene toekomende stad is. Eene hoofd kerk zal er komen en dan nog op de Konink lijke Plaats; maar tot hiertoe is die kerk, gelijk het stadhuis en het juslicicpaleis, hier vervangen door een leemen huis de hoofd kerk van Elisabethstad is in zuiveren kleem, met een echt... strooien dak. Het •clijk aan alles, uitgenomen aan eene kerk. Die schuur verschafte ons de gelegenheid de heilige mis bij te wonen indrukwekkend was de dienst door de ingetogenheid der gelouvigen zeker moet het godshuis het. schoonste zijn der stad, maar dat eene lee men hut de kerk moet vervangen, dat'is een troost voor de menigvuldige menschen dio onder tent op strooien dak moeten ver blijven. De plans der nieuwe kerk zijn nog niet bepaald vastgesteld, maar alles voor spelt dat zo waardig zal zijn der hoofdstad van Katanga. CONGOTROTTER. Het onderzoek te Parijs M. Faivre, hoofd der opsporingsbrigade, zet naarstig zijn onderzoek over de zaak Ver- meersch voort. Zoo heeft bij bij nieuwe op zoekingen in de villa van Vésinet, namelijk in de serre en in den beirput, verscheideno voorwerpen gevonden, welke niet van belang ontbloot zijn. In de serre vond hij namelijk een stuk inpakgoed, van dezelfdo slof als deze welke onder liet lijk van Vermeersch moet gelegen hebben iu het graf. Ook op dat stuk inpakgoed werd eene groole vlek ge vonden welke waarschijnlijk van bloed voort komt. Mogelijks is liet wel dat stuk goed, dat naast bet graf van M. Vermeersch gelegd werd en waarop bet lijk eenige minuten uslle. In den beirput vond men een valsch gebit, op goud gemonteerd, dat niet aan M. Ver meersch lieeft toebehoord, daar dezes tanden goeden staat waren. M. Faire beeft ook tweepersonen onder- hoord, die met liet gezin Lindor in nauwe betrekkingen geweest zijn. Dezen hebben naar het schijnt nog al belangrijke verkla ringen gedaan, namelijk over de beruchte postkaart, welke aan den knecht van M. Vermeersch, gezonden werd. Nadien werden ook M. en Mev. Linder ondervraagd. Deze gaven echter inlichtingen elke in 't geheel niet overeenkwamen mot verklaringen van de twee andoren e» avonds werd eene confrontatie gehouden. Daaruit bleek nu, dat do eehtgenoölen indcr tehuis waren den 30 Maart, dag dal p misdaad moet gepleegd zijn. De konfrontatie bracht dus geon licht in zaak. Een spoor Er wordt ook gemeld dat de opsporings brigade thans een spoor volgt dat reeds oeui- gen tijd, bij het eerste onderzoek, de aandacht der policie getrokken had. Er zou hier kwestie zijn van een slecht befaamden kerel,diesoms met M. Vermeersch was en aan wien deze laatste dikwijls geld sommen leende. Deze man, die te Parijseen verdacht agent schap heeft zou met M. gezien zijn don ".0 Maart. Men verwacht belangrijke ophelderingen an dien kant. Het onderznek te Brussel Odiel de knecht van den vermoorden Vermeersch, is gisteren opnieuw door M. lie Lamlshe^re ondervraagd geworden. Uit die ondervraging blijkt al meer en meer, dat nieuwe aanhoudingen te Parijs mogen rwfxcht worden. Üel onderzoek moet gelijktijdig geleid worden te Parijs en te Brussel. Daarom is liet niet mogelijk, het dossier der zaak van Parijs naar Brussel te zenden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1