Groote Feesten te Aalst DE ZAAK VERMEERSCH m 3e Reeks brieven van M. Vincent Diericx VOLTROKKEN 'T EEN EN 'T ANDER De Eüropeesciie vliegronde GBLAD BestuurderJ. Van NuffeUDe Gendt. Zeventiende jaargang nr 153. S CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 2 en Maandag 3 Juli 191 Abonnementen? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds.' BUREEUEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 723. I Kerkstraat, ÖJ Telefoon 114 AANKONDIGINGEN? KI. aank. (1 tot 4 ld. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ide regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl am en (per regel) fr. I.0CT Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 «B De liberale Kamerleden en Senators zijn Donderdag vergaderd geweest in bet Parlement, Het is niet slecht op die gebeurtenis weer te keeren, die zeer zeker van buitengewoon belang is voor de toekomst van ons land op poli tiek gebied, en als gevolgop wetge vend, bestuurlijk en economisch ge bied. De liberalen hebben eene lange be spreking geliad, waaraan de meeste kopstukken hunner partij deelnamen, zooals Hymans, Masson, Dupont, Neu- jean, Huysmans, Van Marck en Ma- gis.... Na allerlei karpelsprongen om hunne verklaring van hunne beenen te krijgen, hebben zij eene lange dag orde opgesteld, waarvan wij bet hoofd zakelijke hier weergeven De liberale linkerzijden, hunne vroegere verklaringen bevestigend, ver klaren toe te treden tot het puur en simpel algemeen stemrecht met de inte grale Evenredige Vertegenwoordiging zonder voorwaarden van eijnsrechlen, van bekwaamheid ofwelkdanige meer voudigheid, op 20jarigen ouderdom, met een jaar verblijfplaats voor de Gemeente, de Provincie cn dcKamers De liberalen doen dan een hartver- sckcurenden oproep aan hunne vrien den, om toch niet boos te zijn over deze beslissing en hun 'te blijven steu nen. Het is inderdaad to voorzien dat de ga«atigde liberalen, bun getal ech ter vermindert van dag tot dag, zich in groot, getal zullen afscheuren van hunne politieke vertegenwoordigers want hebbel dezen er een persoonlijk belang; bij, dat maakt de rekening niet van de mannen van den liberalen handel en van de liberale nijverheid. Er zijn ook nog wel een groote hoop liberalen, die met de demagogische beweging meevlotten, omdat zij reke nen op de braafheid van de katholie ken. Zooals de Dien Public het welgepast zegt Zij die daar op re kenen, zullen zich ditmaal mispakken.* Als de liberale leiders goesting hebben met de mannen der revolutie in hetzelf de bosch te huilen,dan kunnen zij maar zien, hoe zij er met uitrekenen. De goedzakkigheid der katholieken van voor een vijftigtal jaren, heeft sedert dien eene lieele verandering onder gaan. Nu redeneeren de katholieken anders Wij hebben de liberalen lang genoeg op voorhand verwittigd en als zij naar wijzen raad, gegeven in het belang van het land, van de toekomst en het welzijn van het volk, niet willen luisteren, dan moeten zij maar voelen En voelen, dat zullen zo, daar mo gen ze stellig staat op maken. Doet voort, liberale handelaars gaat voort liberale nijverheidshazen spant samen groote liberale burgerijeerder dan ge denken zult, zal de dag aanbreken, waarop do socialisten, uwe lieve boncl- genooten, u rekenschap zullen eischen, en in hunne eiscbenvoorstelling uw eigen handelwijze als grootste argu ment zullen aanvoeren.... A\ ij katholieken, we zullen ons wel schikken in deze omstandigheden. Het zijn immers de katholieken niet die moedeloos staan in do dagen van ge vaar en ontketening van de woeste volksdriften doch, als vaderlanders, als minnaars van den grootcn naam en verwonderlijken voorspoed van ons land, is het voor ons toch pijnlijk na te denken, dat er, een dag mogelijk ko men kan, dat de rust, de vrede, het welzijn, de voorspoed van ons land en van ons volk, zullen bedreigd worden, door de onvergeeflijke lichtzinnigheid van de liberale hoofden, die alles opof feren zouden op het politiek altaar, om trots alles, toch maar minister te kun nen worden. V ij hebben hot vaste vertrouwen dat die dag nog verre verwijderd is, hoewel wij vreezen dat er, door de verzwakking of de vernietiging van het liberale element, en als gevolg daarvan de versterking van het socia listische element, de werkzaamheden in het Parlement meer en meer zullen ontaarden in onhebbelijkheden, en de strijd tussclien kapitaal en arbeid op meer geweldadige wijze zal toenemen. Ondertusschen blijft het katholieke leger onwrikbaar aaneengesloten be wust als bet is, dat het in de toekomst nog meer als vroeger zal geroepen zijn, de grootheid en de voorspoed van Bel gië staande te houden, waarvoor de katholieken alleen in staat zijn. Verkeerde wereld. De XXe Siècle haalt waarlijk een sappig staaltje aan van de verkeerde wereld. Iedereen weet dat thans de muilplaag erg woekert onder de beesten in Holland. De Belgische Staat doet vele moeite om ons land er zooveel mogelijk tegen te bevrijden. Doch het hooger midden bestuur komt geen kleinen flater le begaan. Heeft ze nu naar al do gemeenten die pa len aan Holland geene plakbrieven gezonden om de menschen de voorbehoedsmiddelen aan tc wijzen tegen het vrijwaren van die ziekten, en vooral de ontsmetting derstallen le bewerken Dat is zeker opperbest, ongelukkig genoeg al die plakbrieven zijn uitsluitend in bet Fransch; en er is niemand van de Vlaamsche landbouwers die deze plakbrieven kan ver staan. 'tls om uit uwen frak te vallen Het Kasteel van Moncalieri. Prinses CloU.ilde beeft bet kasteel van Moncalieri overgelaten aan baren zoon prins Victor-Napoleon, getrouwd met prinses Cle mentina van België. \Sereererde ve^oopdeeling. Mgr Béguinot, bisschop, van .Nimes, bad ijdens groote kerkelijke feesten, bel pause lijk vlag uitgestoken. De rechtbank beeft den bisschop veroordeeld tot eene geldboete. Na de uitspraak riep een der toehoorders Leve de Koning Hij werd aangehouden en onmiddelijk veroordeeld tot 21 uren ge vang... Hier in België mag men roepen Weg met den Koning Leve de Republiek Leve de Revolutie /.onderin bel minste ver ontrust te worden. En onze politieke vijan den klagen over do klerikale verdrukking in België Wat dunkt u Oneerlijke politiek. Over cenige maanden werd een onderwijzer voor zedenschennis bij de kinderen veroordeeld te Hasselt is dit onlangs bet geval geweest met een leeraar. Daarop roepen de liberale en socialistische weekbladen Daar hebt ge bet kloosteronderwijs En als gevolg schreeuwen zij Weg met de kloosters Wij doen die blaadjes opmerken dat er bier spraak is van twee wereldlijke onderwijzers beiden gediplomeerd en hoegenaamd niet van kloosterlingen. Waarom dan de kloos terlingen fouten aanwrijven die bedreven werden door wereldsche menschen en door niemand anders Wij zeggen meer Wij zijn bijna overtuigd, dat de eerste der twee, veel meer de liberale partij genegen was als de katholieke. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo IX. Elisabethstad 17 Mei. Sorgostampsters Op 't oogenblik dat ik u schrijf, komt, recht vóór mijne tent, eene negeres een stuk boom neerzetten. Een tweede negeres, op het hoofd eene mande dragende, stelt ze nevens bet stuk boom en gaat om twee dikke stokken, tweemaal zoo lang als zij zelf. Het stuk boom gelijkt aan den mortier van eenen apotheker bet moet uitgehaald zijn want uit de mande wordt er, in den mortier graan gegoten. Nu komt er eenederde vrouw, ook voorzien van eenen slok, en eensklaps zijn ze alle drie aan 't stampen' om het graan in den mortier lo pletteren. Met zwierigen gang maken ze een gedruis als waren er drie felle boerenjongens aan 't dorschen. 't Gaat onverpoosd een, twee, drie ;een, twee, drie, langs om sneller. Het graan genoeg gepletlerd zijnde, keert de oudste, waarschijnlijk moeder overste, den bouten bak om en ledigt hem in een J tweede mande.Uit de eerste mande wordt er M wederom graan gegrepen en eene yrouw. alleen begint het te tassen in den mortier. Weldra komen de twee andere vrouwen wederom in den dans. Een poos rusten wordt wenschelijk een praatje gedaan, de rokken wat in den baak gesteld, in de banden gespuwd en vooruit't Spel van een, twee. drie, een, twee, driej gaat voort, tot wan neer een vierde negeres bet werk komt storen, 't Is eene corvneere, want ze is aan 't klappen, klappen Ongelukkiglijk ben ik dc negertaal niet meester 't moet interes sant zijn. De bak wordt nog eens geledigd en nog eens gevuld. D^ babbelkous baalt een klein baksken te voorschijn. Het is eenerzijds beslagen met gevlochten draad liet moet eene teems zijn. Inderdaad, eene vrouw zet zich op de knieën, strijkt eenen doek open, vult bet baksken metmeel en begint te ziften. De stukje», die door dc teems niet kunnen gaan terug in den mortier en de vrouwen stampen dat 't stof in de gebuurte vliegt boven den houten bak ziet men bet meel walmen. Het gebeurt, ook dat er eene baren stok niet rap genoeg uit den blok trekt, dan komt de stamper van de eene op den eersten terecht en maakt een gedruis dat door eenen triomf kreet der twee andere begroet wordt. Rustpoos Wat g. at er geschieden-? De buis vrouwen zetten zich op de hurken de stampstok rust van op den grond op bun rechter schouder eerre der drie ontknoopt baren rok aan de leen en neemt uit de plooien een klein papierken dat papierken gaat rond en elk der vermoeide stampsters neemt een snuifje. Denkt toch niet dat ze bevallig snuiven gelijk onze grootmoeders integen deel de zwarte madammen gieten wal snuif in de linkerhand en met de vingers der rechte steken ze hunne neusgaatjes effen vol. Geluk kig dat liet zwart op zwart is Nu met nieuwen moed herneemt liet dor schen, maar nu ook wordt er kunst bijgezet. Bij bet opheffen, smijten ze den stok In den lucht en in 't neervalleu. nemen ze hem be hendig weer, derwijze dat er niets veranderd is in de snelheid der si; mping. Ge ziet het.in alles bestaat er kunst, zelfs in 'tSorgostam- pen l De bakte is nu af de dorschers zitten in eene ronde en ze klappen, klappen. Eene di vrouwen neemt een langwerpigen pronkap- pel met een stoksken in 't midden geplant. Hel bovenste gedeelte van den pronkappel maakt eenen pijpenkop uit. De pijp wordt gevuld het sleelken gaat den mond in een brandende kool dient als steksken. Zou iedere vrouw zoo een dikke pijp, medege bracht hebben -Neen, 'tis eene familiepijp, want ze gaat van den eenen mond in den anderen. Elke vrouw geeft eenen langen trek en blaast eene wolk rook langs mond en neus. 'tMoet straffe toebak zijn, waarschijn lijk Porto stinko, want de scheeve mond dien ze trekken is geen dagelijkscbe! De pijp is tamelijk rap uit, want is de pronkappel groot, de kop is maar klein. De vrouwen kramen op, alles op het hoofd dragende. Ik vraag mij af waarom kwamen ze zich zoo recht voor mijn tent zetten Ongetwij feld om mij de gelegenheid te geven, beste lezers, u dat alles getrouw le kunnen vertel len. CONGOTROTTER. De rustdagen te Kales Op bet plein waar de vliegers te Kales aankwamen is alles kalm. Alleen het weder is in de weer bet is koud, bet regent, er heerscht een geweldige wind. 't Is nog best dat bet vertrek uitgesteld was tot Maandag, want er zou toch niemand kunnen vertrek ken zijn. Alleen in de hangaars, waar de toestellen geborgen zijn, heerscht eeno koortsige werk zaamheid. Al de vliegers en hunne helpers zijn bezig aan liet nazicht, der vliegtoestellen. Geen centimeter oppervlakte van bet vlieg toestel blijft onverlot. 't Is ten andere noodig, want de toestellen moeten volstrekt in orde zijn, om den over tocht van bet Kanaal te wagen. Het oordeel van Blériot Blériot ondervraagd over den overtocht van het Kanaal, verklaarde dat bij weinig betrouwen bad in^Je tweevlakkers, omdat zij niet vlug genofl^jAaren. Blériot zegde ook nog, dat het onmogelijk was over dag den overtocht te beproeven en dat deze moest geschieden, ofwel 's morgens vroeg, ofwel 's avonds na 7 ure. Indien er geen tempeest is, zullen do vlie gers gemakkelijk in twintig minuten over het Kanaal zijn. Men weet dat Blériot de eerste is die in vliegtoestel over bet Kanaal slak. De man kan dus met eenige kennis van zaken spreken. De achterblijvers Eindelijk beeft men nieuws gekregen van den vlieger Valentine» Deze was te Loon, op 32 kim. van Kales, op liet strand neerge daald. Hij zal zijne rris voortzetten zoo gauw het weder zulks toelaat. Train was er nog niet in gelukt zijn toe stel goed in orde te brengen. Barra, Tabuteau, Wvnmalen en Duval zijn te Roubaix aangekomen. Zij zullen de reis naar Kales voortzetten Wat zij gewonnen hebben. Na de zesde vlucht was de winst der ge klasseerde vliegers als volgt Védrines Vidart Beaumont Gibert Kimmerling Garros c Renaux fr. 24,751.15 fr. 25,819.17 fr. 24,056.54 fr. 2,781.84 fr. 8,874.14 fr. 13,544.89 fr. 5.996,36 Naar Engeland. Verscheidene vliegers zijn per pakelboot naar Engeland overgestoken, om den weg te verkennen en om den wedstrijd voor den Gordon-Bennettbeker bij te wonen. In de algemeene vergadering van bet ver bond, in Januari te Gent gehouden, werd er besloten bet 5fl0 Jaarlijksche Kongres van bet verbond der Katholieke Wachten van Oóst-Vlaanderen te houden te Aalst, op 20 Oogst a. s. Dit Kongres moet al de voorgaande, of schoon prachtig geslaagd, overtreffen. Inderdaad, Aalst is immers eene derieve- rigste en werkzaamste politieke steden, niet alleenlijk der provincio, maar van ganseh het land geweest. Do menigvuldige hardnekkige politieke strijden, welke cr reeds zijn gestreden, zijn er een klaar bewijs van. Het is noodig, en wij moeten bet als een plicht aanzien, onze Katholieke vrienden van Aalst ter zijde te staan, vooral nu dat wij ons aan den vooravond der gemeente- en wetgevende kiezingen bevinden. Wij doen dus eenen oproep aan al de Ka tholieke Maatschappijenom in groot getal bet Kongres van 20 Oogst bij te wonen. Dien dag moeten wij met bonderden en dui zenden staan rond bet vaandel der Katholieke partij, om baar roem en luister bij te zetten, en om aan onze tegenstrevers onze macht en legersterkte te loonen. Katholieke vrienden, dus allen naar Aalst, houdt op 20 Oogst e. k. geene feesten, ont houdt dien datum en neemt deel aan 't Kon gres, maakt er propaganda voor. tracht uwe vrienden en kennissen mede te brengen, en met u en door u zal liet Kongres voorzeker lukken. Ziehier de schikkingen voor het Kongres en het programma der feestelijkheden, welke door de Jonge Wacht van Aalst zullen inge richt worden PROGRAMMA Om 10 1/2 ure 's morgerfs Ontvangst der Jonge Wachten, in do prachtige zaal van Belfort. A) Welkomgroet door den beer Mare Roomaan d'Ertbeur, Voorzitter van t Gouwverbond der katholieke Jonge Wach ten van Oost-Vlaanderen. B) Redevoering door den beer Pirmez, Voorzitter van 't verbond der katholieke Jonge Wachten van België. x Vergadering der afdeelingen en bespreking der verslagen. Eerste ajdeeling. le Politieke opleiding der kalliolieke Jonge Wachten, vei'slaggever Heer J. Pauwels (Gent). 2C Vlaamsche belangen, verslaggever Heer Eugeen Bosteels (Aalst). Tweede af deeling. 1. De soldatenbon- den en dé Jonge Wachten, verslaggever Louis Duprez (Gent). 2. De schoolwel onder alle opzichten, verslaggever Heer E. Van Haver (St-Nikolaas), gemeenteraadslid. Om 111/2 ure, op de Groote Markt, Luis terrijk concert,door de Harmonie «Exelsior» van St. Niklaas. Om 1 uur 's namiddags, Volksbanket, in de ruime zaal van den Katholieken Werk manskring. Tijdeus het feestmaal zal bet woord gevoerd worden door: Mijnbeer Karei Woeste, Staatsminister en Mijnbeer Frans Van Cauwelaert, volksvertegenwoordiger, Antwerpen. Om 3 1/2 ure, Groote stoet der Jonge Wachten en andere katholieke Maatschap pijen. Om 5 ure,Luisterrijke Concerten, door tal rijke muziekmaatschappijen. Om 7 ure, Prachtige elektrische verlich ting der Groote Markt. Om 71J2 ure, Openbare cinematograpbiscbe voorstellingen ter Groote Markt. Aanhoudingsmandaat bekrachtigd. Gisteren morgen is M. J...„., voor do raadskamer der rechtbank van Brussel ver schenen, die bet aanhoudingsmandaat, tegen hem afgeleverd, bekrachtigd beeft. Het is onjuist datM. Jde magistraten zou vergezeld hebben tijdens de huiszoeking welke op zijne kamer gedaan werd. Jbad dat recht, doch bij beeft er van afgezien. Vrijdag namiddag werd een nieuw onder zoek gedaan in zijne kamer. Kan M. Juitgeleverd worden Eenige bladen hadden gemeld, dat M. J...» en de andere aangehoudene Belgen zouden uitgeleverd worden,daar bet onderzoek beier in Frankrijk kan gedaan worden. Dat is volstrekt onwaar, zelfs onmogelijk. België levert geene Belgen uit, daar zulks tegenstrijdig is met de wet. Om zulks moge lijk le maken ware eeno nieuwe wet noodig. Moesten^er echter in Frankrijk medeplich tigen aangehouden worden, dan zou er hoog stens op de grens eene konfrontalie plaats hebben De Belgische misdadigers zouden in Bel gië en de Fransche in Frankrijk geoordeeld en gevonnist worden. Wat nog door de moordenaars gestolen werd. M. Faivro beeft Vrijdag verscheidene personen ondervraagd, die veel met M. Vor- meersch in betrekking waren. Zoo heeft eene waschvrouw, welke ge woonlijk don wasch deed voor M. Vcrmeerseh, gezegd,dat deze eene övergroote hoeveelheid lijnwaad bezat, ter waarde van-verscheidene duizenden franken. Nu, tijdens de huiszoekingen, beeft mei» maar twee beddelakens meer teruggevonden. Het overige was geheel verdwenen. Ilaud- doeken. neusdoeken, hemden, beddelakens, overtrekken der oorkussens, enz. 'enz., alles was weg. Dezegels zijn wederom gelegd in de villa. Wat een vriend van M. Vermeerscb verklaarde Een zaakhandelaar van Parijs, M. Vernet, die veel in onderhandeling was met M. Ver meerscb, heeft de volgende verklaring afge legd Het was rond 1906 dat ik kennis maakte met M. Vermeerscb, en wel Ier gelegenheid van den verkoop zijner villa. Sinds zag ik hem nog dikwijls, en meermaals heb ik hem le Vésinet een bezoek gebracht. Wanneer ik mij (laar bevond, dan vermaakte ik mij met in den moestuin zelf de groenten te gaan kiezen, die voor het eetmaal dienen moesten, liet was in deze omstandigheden dat ik heb kunnen bestatigen dat M. Vermeerscb ver dachten omgang bad. Inderdaad, hij ontving in zijne villa allerlei soort van kerels, waar van eenigen mij volstrekt geen betrouwen inboezemden. Zekeren dag dat ik in de villa gekomen was om met M. Vermeerscb het noenmaal le nemen, bad ik mijnen veston uitgelegd, waarin ik mijne brieventesch met eene belangrijke som bad gelaten. De «vrien den van M. Vermeerscb hadden er 250 fr. uit gestolen Zij hadden er veel meer kunnen uithalen. Ik vertelde evenwel bet gebeurde aan M. Vermeerscb. die mij onmiddelijk schadeloos wilde stellen. Ik weigerde even- el, doch ik kon niet nalaten hein te zeg gen Vermeerscb, er zalu eens een onge luk overkomen, met al die kerels die gij in uw buis ontvangtden een of anderen dag zullen zij u een man minder maken n En daar hij mij antwoordde dat hij altijd een revolver op zak droeg, deed ikliem op merken dat hij in alle geval in den slaap kon overvallen worden. Later, tengevolge van bijzondere ómstandigheden, hielden onze vriendschappelijke betrekkingen op. Ik zegde aan Vermeerscb dat ik geen voet meer in zijn buis zou zetten, dat onze betrekkingen voortaan alleen op handelsgebied zouden voortduren en dat, moesten wij er niet too komen elkaar te verstaan, de rechtbanken daar waren om ons t'akkoord te stellen. In 1909 bad ik gelegenheid hem meer maals terug te zien en hem herhaaldelijk eenige sommen geld te leenen, waarvan ik de ontvangstbewijzen bezit eene laatste lee ning van 500 frank heeft bij mij niet terug betaald. Inlichtingen te Lede Vrijdagavond telegrafeerde de onderzoeks rechter Do Landtsheere naar Lede, om de geboorteakten der aangehoudenen J... cn De B... te hebben. Waarschijnlijk moeten deze dienen om te Parijs te bewijzen, dat do aangehoudenen Belgen zijn en dus niet kun nen uitgeleverd worden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1