ES ZAAK VERIEERSCH Het Vrouwenstemrecht. 'T EEN Etf'T AND® Briisselscis Briefwisseling Oe Eyropeesclie vliegronds 1511 !D A. Vresselijk dranta te St-Giüis- bij-Bendermoncie Zeventiende jaargang n 154» 'ABONNEMENTEN» 2ê§ maanden 4 franken..,Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. -jft /TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BKÜSSEL TE &ALST 723» Steenweg van Waterfee» 728. Kerkstras I Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. 0} AANKONDIGINGEN! KI. aanfc. (I tot i kl. reg.) fr. 0,60 3° bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) ?r. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Sedert eenigen tijd komt er meer en meer spraak van het stemrecht toe te kennen aan de vrouwen. Zijn er nog vele tegen karpers van, het valt evenmin t'ontkennen, dat het getal voorstan ders aanzienlijk is aangegroeid en nog veel zal aangroeien. Om eene zaak, en vooral eene belangrijke zaak als deze te beschouwen, is het gansch onvol doende dit te doen in een hoofdartikel van een dagblad. Men nxoet de kwestie onder alle oog punten en alle vormen wikken en wo gen de kwestie van recht en recht vaardigheid, van praktisch nut,van de gevolgen die er zullen uit voortvloeien. Men bestudeert ook den wijsgeerigen kant der zaak, en zoo mogelijk, trekt men het noodige voordeel uit de lessen der ondervinding. Wij gaan niet be -proeven dit bier zoo alzijdig te beschou wen wij vergenoegen ons met eenige algemeene punten. De kwestie wordt thans opgeworpen naar aanleiding van de aansluiting der liberale linkerzijden tot de formuul van het zuiver algemeen stemrecht op 21 jarigen ouderdom. Op eene vraag ge steld door katholieken aan M. Van dervelde en eene andere aan M. An- seele, of zij desgevallend, het algemeen stemrecht zouden uitbreiden tot de vrouwen, antwoordden dezen bevesti gend. Een 'socialistisch opperhoofd heeft zelf verklaard, dat het stemrecht voor de vrouwen tlians ook een punt werd van hun programma. Zij die dus denken dat de kicskwestie of steffi- rechlkwestie, 'zal opgelost zijn, eens liet puur en simpel algemeen stern-recht ingevoerd, rekenen zonder den waard. De kieskwestiën zijn van die kwestiën welke nooit eene bepaalde oplossing kunnen bekomen de tijd, de omstan dighedeh en de noodwendigheden dwingen er -veranderingen aan te bren gen. Doch blijven w ij bij de kwestie In het Verbond der katholieke Krin gen is ei' reeds gewezen op de stem- re.chtkwestie voor vrouwen, en 't viel duidelijk op,dat er zich niemand hevig tegen verzette, en dat van den anderen kant er eene groote meerderheid was die de zaak met veel welwillendheid aanhoorde. In de katholieke partij zijn er verschillende hoofden, die warme voorstanders en zelfs onverdroten pro pagandisten zijn van deze hervorming. De katholieke bladen, die zeer zeker best van al do openbare opinie weer kaatsen, behandelen met eene soort van voorliefde dit vraagstuk. Verschil lende bladen gaven zelfs te kennen,dat zij nu reeds voor de hervorming go- wonnen waren, en beweerden dat hunne overtuiging vaststaat, dat vroeg of iaat die kieshervorming en kiesuit- breiding zal geschieden. Aange zien die kwestie toch moet opgelost worden, vinden zij het best die oplos sing te zien geven door de katholieken. Eene groote opwerping die men aan voert tegen dit punt, is dat hel moeilijk gaan zou in ons Parlement vrouwelijke gekozenen te zetten. Eerst dient opge merkt dat dit eene kwestie is van ge woonte. Bovendien is er geen sprake van kiésrechtigheidj enkel van stem recht. De vrouwen zouden mogen stem men, docli zouden zelf niet kunnen gekozen worden. En het vraagstuk zoo genomen,zegt een katholieke dagblad schrijver, wat kwaad zou er in gele gen zijn, dat de vrouwen eens per jaar of alle twee jaar, mot een stembrief naar het kiesbureel gaan om er hun gedacht te geven over liet bestuur van 't land? Het valt immers buiten alle betwisting, dat er tal van vrouwen worden gevonden, in alle klassen en standen der maatschappij, die heel wat beterbevoegd zijn om hun gedachtover liet landsbestuur uit te brengen, dan vele manspersonen. Wie, om maar van met dit eenig punt te spreken, wie zou gezonde rede durven staande houden dat eene ondervindingrijke en bejaar vrouw, minder in staat zoude zij haren kiesplicht te vervullen als jon ge mannen van 21 jaar, die over algemeen, tocli nog zoq weinig begrij pen van den practischen kant van leven, en alzoo moeilijk oordeelen kun nen over de noodwendigheden va een volk en een land. Zulks is te dui delijk om er langer bij stil te blijven We denken wel te mogen verzeker dat het vrouwenstemrecht in aantocht is mogelijk kan het nog tamelijk ver wijderd zijn; maar komen zal liet tocli! Er blijft ons dan een gewichtige zaak verrichten. Aan ons behoort liet i belanghebbenden op tijd en stond te verwittigen en in te lichten aan de belanghebbenden behoort het, zich op allesvoor te bereiden,en slagvaardiL staan tegen dat zij kunnen opgeroepen worden tot den strijd geen strijd op leven en dood, maar een strijd van gedachten, tusschen het goed en het kwaad, tusschen het geloof en het on geloof. HaBstrae zedlesaleen*. Een Fransch Kamerlid heeft voorgesteld om de rechts plegingen die noodig zijn om de echtschei ding te bekomen, heel eenvoudig af te schaf fen. Er mag geen perk gesteld worden aan de echtscheidingen. Liberale bladen in België keuren dat goed vragen of zulks ook niet kan voorgesteld en gestemd worden, in België Daaraan ziét gij hoe de theoriön onzer tegenstrever vloeken mot de onze. En op maatschappelijk gebied gesproken Wat gewordt er in al die gevallen van de kinderen Daar schijnen zij zich niet eens om te bekommeren. fJog zjs dSsw sIïï» In Amerika' is er eene maatschappij gesticht, met het doel mannen en vrouwen te verzekeren tegen ge beurlijke echtscheiding. De storting is 2,50 frank per' week. De verzekering is persoon lijk. Dit alles om meer huwelijken aan stuk ken te scheuren. Vreemdsoortige zedenleer, die van onze moderne groote*mannen SjemeenfekiezêngeniDe regeering is tegen de verdaging. Men vraag zich af wat er achterschuilt, dat de loge zoo plots en zoo algemeen de verdaging geneg'en is. Ze zijn zeker weer een kwaden slag aan 't voorbereiden? ¥©E*Qd5S*ïSeeSd. De Peuple had priester Parot hevig aangevallen. Deze zond daarop aan het blad een gepeperd antwoord De Peuple weigerde het op te nemen. De rechtbank heeft thans het socialistisch dag blad veroordeeld tot opname van den brief, tot 50 fr. boet 20 fr. schadevergoedin Daarbij heeft het de kosten van proces, 'tis al goed dat het millioenrijke proletariërs zijn die in dit blad zetelen anders ware liet maar (Van onze bijzondere briefwisselaar) Maandag morgen is onze gemeente in op schudding gebracht door een vreeselijk fa miliedrama. Op den Boomwijk alhier wonen de echtgenooten Vergey len-GhristiaensDe man oud 47 jaren, is werkman in de statie van Dendermonde. Hij is afkomstig van Appels. Zijne vrouw, oud 42 jaren, is geboren to Audegben. De echtgenooten Vergeylen heb ben zes kinderen. Twee ervan zijn nog zeer klein. Sinds eenigen tijd kwamen zij zeer slecht overeen. De man verdacht zijne vrouw schul dige betrekkingen te onderhouden. Om, eerd, dacht do vrouw dat haren man zijn boeksken ook niet al te zuiver was. Hevige woordenwisselingen grepen nopens dit punt nu en dan plaats. Dit was nu Zater dag avond wederom hel geval. Vergeylen bedreigde zelf zijne vrouw, maar gelukkig bleef alles bij woorden. Zondag was het op St-Gillis kermis, 's Avonds werd er een vuurwerk afgescho ten. Vrouw Vergeylen had aan haren man gevraagd samen eens naar het vuurwerk te gaan zien. Hij weigerde en men begaf zich ter ruste. Maandag morgen, rond 4 ure, toen de man op het punt was zich naar zijn werk te bege ven, ontstond er opnieuw ruzie over dezelfde kwestie. Van woorden kwam men welhaast tot daden, opeens greep Vergeylen eenen hamer en gaf zijne vrouw een hevigen slag op het hoofd. Zij viel bewusteloos ten gronde. Toen bracht de man haar nog vier hevige slagen toe met den hamer. Zijne misdaad volbracht zijnde, vluchtte hij iveg en liep recht naar de statie van Dendennen de, waar hij zich wildé onder den trein we'pen. Men kon hem dit beletten. Intusschen was zijn oudste zoon in de ouderlijke woning binnengekomen en had er zijne moeder bewusteloos en badend in baar bloed gevonden. Serieus liep hij Dr IleDebaut balen, die onmiddelijk ter plaats kwam. De vrouw leefde nog. De geneesheer bestatigde dat de schedel op vier plaatsen gebroken was. Het slachtoffer is stervend. Om 6 ure was de ontaarde echtgenoot reeds aangehouden en naar het politieburee! van St-Gillis overgebracht, in afwachting op de komst van 't parket. Om S ure kwamen de lieeren Verwilghen, onderzoeksrechter Wauters, substituut en greffier Broeckaert. ter plaats. De dader werd onderhoord. Hij verklaarde uit jaloerschheid gehandeld te hebben. Na liet onderhoor were bij naar bet gevang van Dendermonde overgebracht. Het wapen der misdaad is aangeslagen. Deze droeve zaak heeft in St-Gilles groote opschudding te weeg gebracht. Wij ontvingen uit Brussel volgenden brief Brussel, 1 Juli 1911. Zondag 25 Juni trok gansch Brussel naar Berchem St Agatha, schoon gemeente, een beetje achter St Jans Molenbeek gelegen en waar het nieuwe vliegplein gelegen is. De aankomst van de koers Utrecht over Breda moest er plaats grijpen. De groote wind be lette zulks, zoodat de aankomst enkel Maan dag geschiedde. De gemeente is er best mee geweest. Het dorp zag zwart van 't volk er werd veel bier getapt, veel boterhammen met platte kees met radijzen en ramenas- sen geëten. Dit slecht weer beeft alzoo ver scheidene dagen de herberg "en- hotelhouders dezer gemeente bebuili -V<L en dezen wreven de handen als ze 's «vunds hunne kas na telden. De week was kalm in de Kamer, door de bespreking van de Binnenlansche Begroo ting. Vooral was er spraak van electriciteit, die den politieleen toestand niet veel heeft erlicht. Donderdag zijn de twee liberale linkerzijden in algemeene vergadering ver- eenigd geweest, en zijn bepaald overeenge komen om le gehoorzamen aan de bevelen der socialisten. M. Vandervelde wordt de onbetwistbare leider der opposiae en Heeren Hymans en Dupont hebben in zijn voordeel afstand gedaan. Maar zal deze beslissing der liberale lei ders gevolgd worden door de massa liberale kiezers, die over 't algemeen moeilijker overtuigen zijn daar zij zich niet moeten bezighouden om kost wat kost aan het be wind te komen, en hun bijzonderste bekom mernis moet zijn de verdediging hunner stof felijke belangen, die thans wel veel bedreigd zijn door de gevaarlijke vereeniging voor de toekomst van 't land want het is een snelle sprong naar de duisternissen in dewelke de liberale burgerij moet verdwijnen. De Ma tin van Antwerpen en de Journal de Liège slaken den eersten alarmkreet. De katholieken moeten zich zonder wach ten t' akkoord zetten op de kwestie van de Eenmaking der Kieswetten met de integrale Evenredige Vertegenwoordiging,die de beste schutsmuur zou zijn tegen eene nieuwe •rondwetsherziening, waarheen liberalen en socialisten het land willen voeren. Vele leden der rechterzij en gansch de Brusselsche Bank zijn sinds lang partijgan gers dezer hervormingen en hadden hierover reeds formeele beloften gedaan voor de laat ste kiezingen. Men spreekt ook veel van de verdaging der gerneentekiezingen, maar de Regeering heeft nog niets gezegd. Het algemeen syndicaat der Reizigers, Bedienden en Patroons, heeft Zondag de20e verjaring gevierd van het Brusselsch komi- teit. 's Morgens had er in 't lokaal van het ndikaat eene talrijke algemeene vergade- plaats. 's Namiddags was 't banket in bet Grand Hotel waar M. Carton de Wiart, onze nieuwe minister, eene prachtige ■edevoering uitsprak. Voor de vacantiën en het vertrek naar den buiten en de badsteden, zal Brussel voortdu rend in feest zijn. Zondag 9 Juli zullen de Vlamingen plechtig den «Guldensporenslag» vieren. Een stoet, bevattende al de Vlaam- sche maatschappijen, zal de voornaamste straten doortrekken van de hoofdstad om rond 4 uren aan do Groote Plaats te ko men waar de uitvoering zal plaats hebben van verscheidene Vlaamsche vaderlandsche gezangen. 50 maatschappijen van verschillende mee ning en 4 muziekmaatschappijen zullen er aan deelnemen. Dijnsdag 11 Juli zal er in den Vlaamschen Schouwburg een groot Kunst feest plaats hebben. Uitvoering door de lie- deravonden van het ^olk, van de volkskan- tate Vlaanderen, van O. Roels. Vrijdag 14 Juli zal de Fransche Handelskamer en de Fransche Golonie het Fransch nationaal feest vieren, door een gnoot banket en eene galavertooning in het Zomerpaleis. Zaterdag 15 Juli, opening van de foor ter gelegenheid van de Brusselsche kermis die 's anderendaags begint. Op dezen dag gaat de groote processie uit vah Sl Michel en Stc Gudula, met zegening van het II. Sa crament 's middags op de Groote Plaats.» Het is een tooverachtige en indrukwekkende oogslag voor allen. Den 21eu, 22eu en 24eu de nationale feesten voor gansch het land den 24en verjaardag van de koningin den 26on aankomst van Wilhelmina, koningin van Nederland en gedurende 3 dagen feesten ter barer eer. Een bijzonder programma is opgesteld geworden, en op de Groote Plaats zal een volledigvrou- wenfeest plaats hebben met een optocht van jonge meisjes en kinderen uit al de Brus selsche scholen. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik zullen rechtstreeks te Brussel aankomen en van den anderen kant is het waarschijnlijk dat zij onze zeekust tijdens het zomerseizoen incognito zullen bezoeken. Van Holland sprekend, wil ik u een be langrijk werk aanduiden dat komt te ver schijnen en geschreven is door een van onze sympathieko confraters van dit land, MrJ. H. de Vries, op eene kwestie die zeer aan het orde van den dag staatVoor den Vrede. Eene mondiale Pers. M. Beernaert, Staats minister, heeft er aangehouden de eerste te zijn om den maker van dit werk geluk te wenschen, aan wien wij overigens uit gan- scher harte goeden bijval wenschen. Kobe. Het onderzoek Zooals wij het aangekondigd hadden,- zijn de Belgische magistraten, mijnheeren De Landtsheer, onderzoeksrechter Holvoet, substituut van den prokureur des konings, beiden te Brussel, en Van der Straeten, prokureur des konings, te Gent, Zaterdag avond te Versailles aangekomen. Zondag namiddag hadden zij op hét paleis van Justicie eene samenkomst met de Parijzer magistraten, die zich van in den beginne,met de zaak hebben bezig gehouden. De Belgische magistraten gaven aan hunne Fransche ambtgonooten uitleg over do huis zoekingen in België gedaan, alsook over de verklaringen afgelegd door Odiel V.., J.., en Margaretha De B... M. De Landtsheer voegde er bij, dat hij eerst eens goed bet dossier wilde nazien en afschrift nemen van de verklaringen vroeger door J..., en Margaretha DeB.., gedaan,ten einde beter de tegenspraken te kunnen op nemen. De bewijzen tegen J.... M. De Landtsheer meende aan zijne ambt genoot te mogen mededeelen, dat hij van oordeel was, dat'Odile V..., geheel buiten de zaak moet gelaten worden, dat hij niet de minste plicht heeft in de moord op M. Vermeersch. Ook zou hij hem in 't kort wil len in vrijheid laten. Daarentegen komen er schier alle dagen bewijzen en getuigenis tegen J.,., en zijne gewezen minnares aan 't licht. Odiel V..., heeft ook het volgende ver haald aan den onderzoeksrechter M. De Landtsheer. Den dag vóór dat Odiel V..., door de be ruchte postkaart naar België geroepen werd bij zijne zieke moeder, was hij bezig in den hof te werken, juist op de plaats waar nu het lijk van M. Vermeersch ontdekt is. Toen Odiel V...., na zijnen terugkeer ging voort- werken in den hof, stelde hij vast, dat de grond nogal diep omgedolven was en dat zijne spade zeer gemakkelijk in* de aarde schoof. Hij leende er dan echter geen aandacht aan, en 't is slechts toen men hem nu over de ontdekking van het lijk sprak, dat hij zich dat zonderling geval te binnen riep. Uit de verklaringen van Odiel V..., is ook nog klaar gebleken, dat M. J...., en zijne minnares schier in geldgebrek waren, voor de misdaad. Daags na de moord, dus op len April, hebben J..., enMargaretha De B..., meer dan 1000 fr. verteerd. Verder heeft J..., in een tijdverloop van drie maanden, volgende op de moord, moer dan 30,000 fr. opgemaakt. Hij had te Vésinet M. Linder en Margaretha De B..., nagelaten en was met Mev. Linder op reis gegaan. Ook blijkt nog uit do verklaring van Odiel V..., dat de echtgenooten Linder, niet op do villa waren toen, de moord moet ge pleegd zijn, Verder is het ook zeker, dat M. Vermeersch de villa niet meer kon verlaten hebben na dat hij er op 31 Maart teruggekeerd was, daar men in zijne kamer een pince-nez of lorgnon gevonden heeft welken hij nooit veriiet. Ook heeft men in de villa het valies ge vonden, dat M. Vermeersch steeds medenam toen hij op reis ging, en waarin hij gewoon was zijn linnen, onderbroken enz., mede te nemen. Het is dus een bewijs, dat M. Vermeersch te huis gekomen is en niet meer is vertrok ken. Het onderzoek te Gent De Gentsche policie heeft ook een onder zoek gedaan over de betrekking welke M. Vermeersch te Gent bad. M. Vermeersch kwam nog al dikwijls te Gent en liet onder zoek bewees, dat de rentenier niet meer ge zien is geworden, na 31 Maar. Huiszoekingen werden gedaan bij perso nen,die die ook met J..., en Margaretha De B..., in betrekking geweest zijn, doch bier kwam ook niets aan 't licht. Een bewijsstuk. In de kamer, welke door J. en zijne min nares in de villa gewoonlijk bewoond was, heeft men een kneukelijzer gevonden, dat aan M. Vermeersch had toebehoord. M. Vermeersch had naar het zeggen van Odiel V. sleeds dat gevaarlijk wapen opzak. Toen men het kneukelijzer nader bezag, stelde men vast, dat aan de punten gevijld geworden was, waarschijnlijk om bloedvlek den le doen verdwijnen. De postkaart zou teruggevonden zijn. In de papieren gevonden op do villa van M. Vermeersch, bevindt zich ook de be ruchte postkaart, dewelke Odiel V., naar Grammene riep, li ij zijne moeder. Deze kaart is eene zichlkaart van Parijs, en is uit Parijs verzonden. Zij is in t Vlaamsch geschreven. Het lijk van IY1. Vermeersch te Deinze. M. Blanchard, notaris te Deinze, is naar Parijs vertrokken om er de formaliteiten te vervullen, noodig om liet lijk naar België over te brengen. Het lijk wordt Donderdag te Deinze ver wacht. De tocht Kales-Dover-LGnden. Over het Kanaal. Maandag morgend vroeg, was het te Kales een overheerlijk weerken. Ook bevond zich van rond 3 ure eene overgroote menigte op het vliegplein van Kales, waar straks de deelnemers aan do Europee,sche vliegronde moesten vertrekken. Eene gansclie vloot sleepbooten kruist reeds in het Kanaal, ten einde hulp te ver- leenen, bijaldien een der vliegers soms moest in zee neerdalen. Eindelijk breekt het gewichtig uur aan. De toestellen staan gereed de oflicieelen bevinden zich op hunnen post. De vliegers stijgen achtereenvolgens op in de volgende orde Vcdrines, om 4 ure Vidart, om 4 ure 3 Beaumont, om 4 ure 6 Gibert, om 4 ure 9 Kimmerling, om 4 ure 12 Renaux, om 4 u. 15 Garros, om 4 ure 18 Barra, om 4 uro 21; Wynmalen, om 4 ure 24 Tabuteau, om 4 ure 27 Valentine, om 4 ure 30 Train om 4 ure 33. Wynmalen's motor geeft echter niet regel matig en de Hollander moet kort nadien terug op liet vliegplein nederdalen, terwijl do anderen in volle vaart naar Engeland vliegen. Te Dover Hier ook is het feest en eene ontelbare menigte bevindt zich op de rotsen, aan do zeekust. Men zou waarlijk zeggen, dat lieel Dover zich langs het strand bevindt. De vliegers moeten er toekomen in eene uitgestrekte weide, niet ver van de plaats, waar Blériot neerdaalde, toen hij yoor de eerste maal in vliegtoestel het kanaal over stak. Ook uit Londen zijn talrijke nieuwsgier!- l gen hier aangekomen. Weldra verneemt men bier dat de vliegers in goede orde uit Ivales vertrokken zijn. Onmiddelijk richt de wachtende menigte 1 den blik in Fransche richting en nauwelijks eenige minuten later, gaat uit die menigte een kreet op. Een vlieger is in 't zicht. Weinige oogenblikken later, ziet mon verscheidene andere zwarte stippen zeer snel naderen en achtereenvolgens kunnen ai de andere vliegers ook herkend worden. De aankomst te Dover. De aankomsten te Dover hadden in de vol- gende orde plaats

De Volksstem | 1911 | | pagina 1