BE ZAAI VERMEERSCH Os MaraMwtöie. Ce Provinciale Baden. De schuimers aan 't werk T EEN EN 'T ANDER De Eurepeeschs vliegronde X3 CS- IE3 H_i 313 Onze Bevolking. Zeventiende jaargang n' 155. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 6 Juli 1911 ''ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inseiirjjving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§S -2» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE EF5ÜSSEL TE AALST 723j Steenweg van Waterloo, 723. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN: KI. aant. fl tot t kl. mg.) [r. 0,60 3e bladz. ^de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Beste lezers, het woord dat wij hier boven gebruiken, is nog al grof, noch tans als gij dit artikel zult gelezen heb ben, zult gij het met ons eens zijn om te bekennen, dat de uitdrukking veel te zacht is. Zondag vierde de Katholieke Wacht van La Louvière de inhuldiging van haar vaandel. Een groot getal katho lieke maatschappijen waren opgeko men om deel te nemen aan den stoet. Men schat het getal deelnemers op twaalf honderd man.... Dien zelfden dag hielden de antiklerikalen betoo ging te Bergen, dus ver genoeg van elkander gelegen. Hét moet niet ge zegd worden, dat de katholieken niets deden om de betooging der geuzen te stooren. Geheel anders ging het te La Louvière, waar onze vrienden zinnens waren op deftige en vroolijke wijze feest te vieren. Ziehier echter de verta ling van wat het goddeloos blad - La Gazette de Charleroi schreef, als overweging op de voorbereidselendoor de katholieken genomen voor hun feest. Dit alles had niet nagelaten ver stomming ie verwekken te La Lou vière en in het Centerhet was de eerste maal dat onze katholieken besloten bezit ie nemen van de straat. Ook gingen de praatjes hunnen gang in het publiek. Het was duidelijk, de antiklerikalen voerden wat in het schild. Zaterdag was te La I jouvière het gerucht ver spreid dut er iets ging gebeuren. En inderdaad er is ivat gebeurd, en dat ie's, is iets afschuwelijks, iets wal gende.Dpor bijeen roepingsbrieven, door persoonlijke bezoeken waren de antiklerikalen van La Louvière en uit bet gebeele Center opgetrommeld, zoo dat zij met een 3000 man de katholie ken hebben afgewacht en op recht onmenschelijke wijze mishandeld. Op ■lie hoeken van de gemeente was er blauwsel en roodsel met zakken toe gekomen en pas waren de katholieken uit den trein gestapt, of ze werden gansch met blauwsel of met roodsel besmeerd; noeh grpot noch klein, noch man noch jongeling, niemand werd ontzien. Op weg naar den katholieken kring werd de aanval nog heviger. V ijf gen darmen to paard gingen aan 't hoofd van den stoet en drie anderen sloten hem. De goddeloozen, meenende dat zij alleen haas zijn, dat zij alleen op straat mogen komen, dat zij de opperbazen zijn, vergenoegden zich niet rood- cn blauwsel uit te werpen op onze katholieke vrienden, maar zij smeten met steenen en brokken van kasseien en sloegen met caoutchouen banden en eiken stokken. Het was nog ri iet genoeg. Priester Soudan, verge zeld van den pastoor van Haine-Sint- ï'ieter, werd door de schurken ook aangevallen. Hij kreeg een gansch pak licper in het gezicht, en de razernij waarmede het gebeurde, was zoo groot, dat priester Soudan zeer waar schijnlijk het oog zal verliezen. Om 4 ure is aan de statie een andere pries ter aangevallen. Ziedaar, hoe de god deloozen de vrijheid van denkwijze verstaan. De katholieke wachten, tie katholieke werklieden en burgers zijn niet eens meer vrij zich op straat te vertoonen. En hel zijn die vuige tiran nen, die ufstootelijke dwingelanden, die in hunnen huichelaclitigen mond gedurig het woord vrijheid en ver draagzaamheid hebben liggen. En het is zulke soort, zulk slraatschuim, dat de pretentie koestert aan 't hoofd van 't. land te komen wat zeggen wij neon, die denken dat zij nu reeds koei en mec-sicr zijn in het land. Zij geven ons gelukkiglijk een voorsmaak van hetgene zij ons voorbereiden, voor den dag dat zij mogelijk aan 't bewind ko men. Die voorsmaak kan wel voldoe ning geven aan de schuimers en het gespuis van de straat, maar wij vragen liet, aan de treffelijke menschen Zijt gij bereid het landsbewind in handen te laten gaan van zulke kerels Zijt gij zinnens, na 27 jaren weerga loos voorspoedig en heerlijk bestuur, ons land in de macht te geven van eenige benden razende goddeloozen Zijt gij van dit gedacht, vrienden Duizendmaal, lionderdduizendmaal neen, niet waar Wij zullen niet hukken voor do straatschandalen van die brutale gasten wij zullen ons recht en onze vrijheid niet afstaan aan een soort lieden, die niet eens tot aan de engsels komen van de eerlijke men schen. En als het moet, dan zullen wij ons niet alleen met woord en pen, mei geld en goed, maar met lijf en bloed verdedigen tegen het goddeloos ge broed. SSimmeksn UanderveSde. De arme citoyen sprak verleden week over het puur en simpel, en om het te verdedigen zei hij Een jongeling van 21 jaar lieeft liet recht van zijn vrouw te kiezen waarom zou" hij dan niet mogen stemmen op dien ouder dom Vander velde sprak voor snullen want de verstandige menschen antwoorden hem 1) Hoeveel zijn er van die jonge gasten die trouwen op 21 jaar, die het zich later hi lier beklagen. Zouden het er geen 95 op 100 zijn 2) Als zij trouwen, op 21 jaar, dan dragen zij den last persoonlijk maar als men moest kiezen op 21 jaar, dan droegen al de Belgen den last van hunne domme streek. Arme socialssSess. M. Cail- laux, de nieuwe Fransche hoofdminister is radïkaal socialist, een socialist van liet zuiverste water. Lil belet niet, dat M. Cail- laux, administrateur is en blijft van groote linaucieele maatschappijen, die hem jaarlijks alleen reeds 305.000 fr. opbrengen. Arme werkman Waarom gaat ge niet in werk staking maar 365.000 fr. per jaar, en dat voor een socialist Tentoonstelling wan de kleasi- nijjverheatil te Antwerpen, De personen die vóór den 14 Juli nog te Antwerpen komen, raden wij aan een be zoek te brengen aan de prachtige tentoon stelling van de klein-ambachten van België, te Antwerpen. Vooral veel wetenswaardig is er te leeren voor de bakkers en dc ijzer- en houtbewerkers. Gevaarlijke mannen. In China heeft de regeering een reglement op gemaakt voor de pers. Er is spraak van feilen waarover de dagbladen niet mogen schrijven. Als strafbepaling is er bijgevoegd: De dagbladschrijvers die het reglement overtreden, zullen worden vastgeketend met ketens van 8 meters lang en in een gevang worden gesloken dat slaat tegen een stin kenden put. De dagbladschrijvers moeten dan wel ge vaarlijke mannen zijn. liet is in sommige gevallen waarheid. Weeral een domperd bij. Eerw. Paler Berthold Missiaen van VVest- capelle, van het orde der minderbroeders, is doctor benoemd in Politieke en Sociale Wetenschappen in de hoogeschool te Leu ven. Met zijn thesis, de verarmingstheorie van Marx heeft hij van de Regeering tevens de studiebeurs ontvangen en de bekroning van zijn werk. De jury was samengesteld uit 3 leeraars van de universiteiten en de be stuurder van't geslicht Solvav. Hij bevatte alzoo katholieke en niet-katholieke leden. Pater Missiaen ontving nochtans de bekro ning met algemeenheid van stemmen. Ver leden jaar was het Pater Valerius Claes, ook een minderbroeder wat leelijke domperds toch, niet waar,heeren socialisten Vijfhonderd scholen geslo» tem. De afgetreden Fransche hoofdmi- nisler Monis. die tijdens het vliegongeluk zoo erg gekwetst was, heeft over een paar weken op zijn ziekbed een erg bovel getee- kend... Vóór 1 Januari 1913, of ten laatste vóór 1 Juli 1914 moeten er 499 katholieke scholen gesloten worden. Sedert 7 Juli 1904 verden er reeds 4919 gestichten gesloten. Hoe die gasten de vrij heid toch verstaan De regeering zoekt naar middeleirom de schoolbijwoning te verbete ren. Want lioewel sinds zoovele jaren het verplicht onderwijs is ingevoerd, wordt het getal ongeletterden van jaar tot jaar grooter. In Parijs alleen zijn 20000 kinderen, wier naam zelfs nooit in de schoolregisters komt. En om do schoolbij woning wat te verbete ren, dwingen de Fransche opperbazen, met een enkelen pennetrek. 500 scholen le slui ten. Hoe slim De Belgische magistraten op de villa van M. Vermeersch. De Belgische magistraten hebben een be zoek gebracht aan de beruchte villa van Vésinet. Zij konden echter alleen den hof en eenige afhankelijkheden nazien, daar binnen overal de zegels gelegd waren. Op verzoek van het Belgisch parket zijn nieuwe lichtbeelden genomen van de villa, van den hof en van het graf van M. Ver meersch. Terug tc Brussel. Dinsdag zijn de Belgische magistraten te Brussel teruggekeerd. In tegenstrijd met de vooruitzichten, is Odiel V... voorloopig in aanhouding gebleven, daar er eenige punten in zijne verklaringen nader moeten onderzocht worden. Hij zal daarover uitleg moeten geven. Gisteren namiddag werd hij reeds door M. De Landlsheer daarover ondervraagd. Het onderzoek wordt met het grootste ge heim voortgezet. Zeggen wij, dat de Fransche en Belgische magistraten nu overtuigd zijn, dat hij geen werkelijk deel genomen heeft in de misdaad. Zij zijn echter van. oordeel, dat Odiel V... veel meer weet dan hij tot hiertoe zegde. Hier dient ook nog bijgevoegd te worden, dat na de verdwijning van M. Vermeersch, Odiel V... schier alle dagen dronken was. Nu eens vertelde hij, dat M. Vermeersch op reis was, dan zegde hij weer dat M. Vermeersch ziek te bed lag. Eene zaak is van een zeker belang. Een Parijzer juwelier, heeft in zijne ver zameling ringen een ring gevonden,waarin, langs binnen, den naam van M. Vermeersch gegraveerd was. De juwelier kon in zijne hoeken ontdekken daf-hij dezen ring gekocht had in de eerste dagen van April 1910 A>m zekeren De P Deze werd opgezocht en bleek weldra een gefcuur van M. Vermeersch te zijn. Onder vraagd nopens de herkomst van den ring, verhaalde hij, dat hij hem zekeren dag van Odiel V..., de knecht van M. Vermeersch gehad had. Het onderzoek te Brussel Het onderzoek zal nu te Brussel voortge zet worden, daar dc magistraten aangenomen hebben, dat er in Frankrijkgeene medeplich tigen meer zijn. De Belgische magistraten hebben ongelukkiglijk geheel den dossier der zaak nog niet kunnen nazien. Zij hebben enkel eenige bijzondere punten nagezien en er kopv van genomen.liet is slechts nadat al de stukken welke zich in het dossier bevinden afgeschreven zijn, dat het onderzoek der zaak snel zal kunnen vooruit gaan. Deze stukken moeten echter langs diplo matieke)) weg gevraagd en geleverd worden, en dat zal nog een heel tijdje duren. Ondervraging van iviej. De B Dinsdag namiddag werd Margarelha De B..., langdurig door den onderzoeksrechter ondervraagd. Niets is echter over deze on dervraging uitgelekt, daar alles zeer geheim gehouden wordt. In beroep Jozef J., heeft beroep aangeleekend tegen de bekrachtiging van zijn aanhoudingsman daad. door de raadskamer der Rechtbank. Volgons de laatste volksoptelling telt Bel gië 7.516.730 inwoners, tegen 7.451.903 in 1909 waaronder 3.734.511 mannen en 3.782.219 vrouwen.In 1910 werden er S9.742 zoohtjes en 86.026 dochtertjes geboren. Er stierven 56.934 personen van hel mannelijk en 53.460 van het vrouwelijk geslacht. De Provincie Antwerpen telt 989,340 in woners de stad Antwerpen lelt 320,640 zie len. De meest bevolkte gemeente, Borger-, hout, telt 50.300 inwoners de kleinste,Ges tel. 204 zielen. Brabant telt 1,505.21 1 inwoners Brussel alleen telt er 195.630. De meest bevolkte ge meente is Elsene met 80.439 inwoners de minste bevolkte is Valbeek met 229 inwoners. West-Vlaanderen telt 881.033 inwoners Brugge telt 54.015 zielen Oostende,43.190; Kortrijk, 35*547 Rousselare, 25.870 Ize- gem, 14.317Thielt, 12.005IJperen,17.291; Poperinghe, 11.637 Wervik, 10.319Waas ten, 4.093 Meenen, 19.792 Thorhout, 10.761Veurne, 6.601 Nieuwpoort, 4.2S9 Diksmuide, 3.31G inwoners. De meest be volkte gemeente is Moeskroen met 22.518 inwoners do minste bevolkte gemeente der provincie en van gansch het land is Zoetenaai met 26 inwoners. Oost-Vlaanderen telt 1.123.755 inwoners; Gent telt 165.149 inwoners Aalst, 31.309 St-Nikolaas, 34.206 Lokeren, 22.838 Geeraardsbergen, 13.145 Ninove, 8.971 Bendormonde, 10.157 Eekloo, 13.399 Ronse, 21.686 Oudenaarde, 6.731 Deinze, 5.084. I)o meeste bevolkte gemeente is Sint- Amandsherg met 16.296 zielen en dc minst bevolkte is Paulaethem met 1S9 inwoners. Henegouw lelt 1.240.525 inwoners Ber gen telt 27.252 inwoners de meest bevolkte gemeente is Jumet met 26.924 inwoners de kleinst bevolkte is 119 inwoners. Do provincie Luik telt 899.423, de stad Luik 174,768 inwoners de meest bevolkte gemeente is Seraing, met 43.208 inwoners de minst bevolkte is Ehein (Hoei), met 133 inwoners. Limburg telt 277,582 en Hasselt 17,706 inwoners de meest bevolkte gemeente is Lommei, met 7,122 zielen en de minst be volkte is Hendriekèn (Tongeren), met 130 inwoners. Luxemburg telt 234,252 en Aarlen 12,156 inwoners de meest bevolkte gemeente is Vielsalm met 3,747 en de minst bevolkte is Les Rayons, met 226 inwoners. Do provincie Namen telt 365.606 en de stad Namen 31,939 inwoners de meest be volkte gemeente is Jambes 6.012 en de minst bevolkte is Bourseigne-Vieille (Dinant) met 167 inwoners. In Frankrijk. Men blijft steeds kalm. President Fallières heeft niet eens zijne plezierreis naar Holland, uitgesteld. Het vermaak vóór alles, zeggen de Franschen, en ze laten den Duitschor wachten. Engeland en Rusland. De Matin van Parijs beweert dat Enge land en Rusland op den kant staan van Frankrijk. Engeland zou zelfs, even als Frankrijk, "eèn kanonneerboot hebben ge zonden in dc haven van Agadir. In Duitschland. Dekanonneerboot Panther is te Agadir vervangen door den kanonneerboot Berlin De Panther zou moeten hersteld worden, maar men voegt er niet bij of de Berlin niet meer manschappen en voorraad aan boord heeft. Spanje. De Spanjaards gaan voort met verscheidene stellingen in te nemen en te bezetten. Kolonel Svlvestre is teruggeroepen, omdat hij ge werkt had op Franseh gebied. Nog aankomsten te Londen. Barra en Renaux, over wie men veel vrees had, daar men van beiden sinds hun vertrek uit Dover niets meer vernomen bad, zijn veilig te Londen aangekomen, Maandag avond. De vreemde dagbladschrijvers, die te Lon den op het vliegplein aanwezig waren, heb ben verzet aangeteekend tegen de handel wijze van een groot Engelsch blad, dat al de telefoon en telegraaflijnen in beslag geno men had, aldus zich don voorrang behou dende. De handelwijze werd door de vreemde dagbladschrijvers zeer streng beoordeeld. Train is te Londen aangekomen, doch niet per vliegtoestel, maar wol per spoorweg. Zijn toestel is bij eene plotselinge daling erg beschadigd geworden en er waren minstens vier dagen noodig om het toestel gansch in orde te brengen. Hij zal te rekenen van Kales opnieuw aan aan de vliegronde deelnemen, doch geeft het op voor de vlucht Kales-Londcn. Wynmalen is gevallen De vlieger Wijnmalen is nabij Ebblinghem met zijn toestel ten gronde geploft. Zijn toestel werd daarbij zwaar beschadigd. Wijn malen ontsnapte slechts, doordien hij den lederen riem, waarmede hij zich aan zijn schuitje vasthecht, kon doorsnijden en ten gronde springen. De reis van Duval De vlieger Duval, van Roubaix komende is Kales neergedaald, om 6 ure 40, 's mor- gends. Om 2 ure is hij naar Londen vertrok ken. Een telegram meldt dat hij te Dover is neergedaald om 3 ure 45 m. Wat zij reeds gewonnen hebben Beaumont, 53.825,54 fr. Yédrines, 37.745,15fr. Vidart 33.586,17fr. Garros, 24.945,39 fr. Kimmerling, 13.507,64 fr. Wynmalen, 13050 fr. Renaux, 6942,36 fr. Gibert, 6S15,34 fr. Weyman, 5900 fr, Barra, 4.400 fr. Duval, 4250 fr. rTabuteau, 2800 fr. Train, 2668,75 fr. Próvost, 2368,75 fr. Valentine, 1281,25 fr. Ami- rigo, 300 fr. In deze prijzen zijn begrepen, do prijzen der algeineene klasseering welke gedaan werd na de zevende vlucht. De achtste tocht Heden Woensdag, moesten de vliegers om 6 ure 's morgends vertrekken voor de achtste vlucht. Dinsdag voormiddag is de zittijd in de pro vinciale Raden begonnen. Wij geven een overzicht van do bijzonderste gebeurtenissen. Oost-Vlaanderen. De zitting begon den 4 Juli, om 11 ure 's morgens. M. Rooman d'Erlbuer, ouder domsdeken,zat voor.M.Kcrchovc d'Exaerde, gouwheer, heeft voornamelijk de kwestie der regies onderzocht. Hij heeft getoond welke voorwaarden zij moeten vervullen om wettelijk te zijn, en welke redenen eene gemeente kan hebben om de regie aan te nemen en alzoo*hare verantwoordelijkheid op geldelijk gebied uit te breiden. De regies mogen maar aangenomen worden voor de voorwerpen waarmede onbetwistbaar de ge meente gelast is zijne inwoners te voorzien, en in het geval dat de private nijverheid ont breekt of voorwaarden stelt die nadeelig zijn voor de algemeenheid. MM. Deriemaécker, Debaets,VanwynckeI, Lippens en Libbrecht worden wederkeerig tot voorzitter, ondervoorzitter en sekreta- rissen gekozen van den raad. Aniwcrpen. Baron Gilles de Pélichy zat voor. De zit ting begon om half elf. Gouwheer graaf de Buiilct-Latour deed de openingsaanspraak. Hij behandelt het oprichten van een provin ciaal bacteriologisch gesticht 2°) het in waarde brengen van do nog niet-voortbren- gende gronden der Kempen 3°) de ontwik keling van de kostelooze technische boeke rijen. MM. Van Hal, baron Gilles de Pélichy, de Cock, Van Olmen en Zech worden in de orde tot voorzitter, ondervoorzitter en sekre- tarissen gekozen. Brabant. M. Moreau zat voor. M. Beco, gouwheer, doet eene lange aanspraak en doet do econo mische en industrieele grootheid en voorspoed van België uitschijnen en zegt dat door do uitgevoerde werken, België getoond heeft tusschen de meest beschaafde landen op den voorgrond te staan. Van de provincie spre kende, zegt hij,dat er nieuwe werken moeten komen, die eene nieuwe leening on nieuwe lasten zullen veroorzaken. Als gij onder libe rale beheeren staat, kunt gij maar naar uwen zak grijpen. Dat zei de gouverneur niet, maar wij zeggen zulks. Ileeren Duray, Mathieu, De Brauwere, Laneau,Fontaine en Breart worden aan 't bu reel gekozen, de 4 laatsten als sekretarissen. West-V Baanderen. Gouwheer Ruzctte deed in zijne aanspraak de geschiedenis kennen van de persoonlijke belasting, welke opgaat tot aan den tijd der Gulden Sporen. Die persoonlijke taks is nog in voege in 105 gemeenten. In de andere plaatsen is hij afgeschaft omwilleder schreeu wende misbruiken. Baron Ruzette drukte de lioop uit dat die taks zou afgeschaft worden. M. Van Ille werd voorzitter en M. Frayes, ondervoorzitter gekozen. Luik. M. Rutten, ouderdomsdeken, zat voor. M. Henri Delvaux, gouwheer, sprak vooral van de «wetenschap in volle lucht.«Hij drukte in- zonder op den grooten en weldoenden invloed van de schoolvvandelingen en schoolkoloniën voor de kinderen. Hij somde de werken en inrichtingen op ten voordeelo van tering- zuchtigen en zwakkelingen, en bewees dat de volle open lucht, het beste geneesmiddel is, dat alle deze ziekten kan genezen. M. Louwaye werd voorzitter, M. Maisin, ondervoorzitter, heeren Delailo, Gendebien, Lejeune en Bommeron, werden sekretarissen gekozen. Do vergadering heeft eene commissie be noemd om de feestelijkheden te rogelen voor de herdenking van de 75e verjaring van het oprichten der provinciale Raden. Namen. M. Coppée, ouderdomsdeken, zit in den voorzitterszetel. De gouwheer Ch. do Mont- pellier, deed eene leerrijke aanspraak over den landbouw en de gezondheid. Hij wees er op wat de provincie nog kan doen op dezo twee hoofdzaken. Hij hoopte dat de raad in den loop der zitting verscheidene belangrijke werken zal uitvoeren. Henegouwen. M. Bougard, ouderdomsdeken, verklaart de zitting geopend om 2 ure 's namiddags. M. Damoiscaux, gouverneur, handelt over rechterlijke zaken. Hij sprak van afzonder lijke tribunalen lot liet oplossen van politieke en kieszaken, alsook over de maatregelen to nemen tegen bedienden van do administratie, zooals schorsing en afzetting, Hij zou 3 be roepshoven willen, om die zaken le beslissen met onafzetbarè magistraten. Heer André, socialist, wordt voorzitter gekozen, M. Roba, ondervoorzitter, heeren Charbonelle en Ligot, sekretarissen. Limburg en Luxemburg. Van de kleinste en de grootste provincie, in oppervlakte, is ons nog geen verslag toe gekomen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1