ZOETE TROOST Da MarolMwestis. BE MAK VERMEERSCH T EEN EN 'T ANDER De Europeesche viiepronde PROVINCIALE RADEN M. Fallièros in Heiland Vrijdag 7 JuU 191 f C5 DAGBLAD Zeventiende jaargang n' 15». 2 CENTIEMEN HET NUMMER 'ABONNEMENTENf Zos maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franlcen. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <gt jTWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EURE.EL.EN TE BRUSSEL 723) Steenweg van \*ater2co( 723. Bestuurder TE AALST E>Ker2tstraat, öi Telefoon 114 J. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN! KI. aanfc. (1 tot 4 tl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 '4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, horstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Te Madrid is thans het twee en twintigste Heilig Sakramenlscongres afgelonpen. Het doet zooveel goed aan de geloovigen die dingen waar te ne men in onze eeuw van stofaanbidding en zelfvergoding, dat wij nog een oogenblik liet genoegen willen sma ken op die heerlijke gebeurtenissen weer te komen. De koning, de eerste der burgers, heeft plechtig zijne geloofsbelijdenis in het openbaar afgelegd, en met hem, de koningin, de koninklijke familie, de gansclie adeldom, de ministers en de groote staatsmannen. Met hen wa ren vereenigd, de bloem van de groote geleerden uit al de deelen van de be schaafde wereld. In de vergaderingen waren wel twintig liberale volksverte genwoordigers en senators, met Mijn heer Ganalejas aan 't hoofd een be wijs dat de Spaanscbe liberalen, wat sneer echt liberaal zijn dan de Belgi sche. De groote aandoenlijke plechtig heden waren dan, vooraf, de heerlijke geloofsbelijdenis van de burgerlijke overhedenhet communiceeren van 20000 kinderen in de 17 kerken van Madrid, als treffend huklebewijs aan onzen dierbaren Opperherder de pro cessie van liet II. Sacrament, waaraan 80000 rnan deelnamen. De republikeinen en socialisten - zij zijn immers tegen den godsdienst niet zijn erg verbitterd .om den vveergaloozen bij val van het Congres zij zijn'bijzonder gebeten op minister Canalejas e:i zijne liberale colleges, en houden niet op met in hunne bladen er. op hunne meetings het ontslag te eiscken van het ministerie Canalejas! Het ontslag Waarom Wel omdat die heeren zoo vrij zijn geweest te den ken dat zij ook knielen mochten voor den Koning der Koningen, en aldus getuigenis afleggen van hun geloof, voor het aanzien van de gansclie be schaafde wereld. De gevolgen van het Congres doen zich nu reeds gevoelen overal hoeft hel de harten gesterkt, den moed ge staald. Koning Allonsus heeft zelf eigenhandig een brief gezonden aan den Heiligen Vader en aizoo recht streeks de onderhandelingen heraange- knoopt met het Vatikaan, tot vreugde- en voldoening fan al do katholieken van Spanje en van geheel de aarde. De Heilige Vader is overgelukkig over de wending die de zaken inSpanje zoo plots hebben genomen Hij, de Prins van don Vrede, verlangt niets zoo zeer, niels zoo innigs, ais don Vrede te zien heerschen in alle landen en tusschen alle volkeren en nu zal Hij het genot kunnen smaken, weldra de vredesbanden te gevoelen, die hot. kristen Rome verbindt met het katho lieke Spanje, Het katholieke Spanje, ja, want Spanje, hel Spaanscbe volk is katholiek. De congressisten hebben er diepe indrukken van opgedaan. De godsdienst leeft er nog diep in het pri vate en openhaar leven. Zoo gebeurde het, dat in de statiën waar Msr Hcylen, de bisschop van Namen, doortrok, de ijzerenwegbedienden, de klerken, de- bureel- en statieoversten, zich allen vóór het salon-rij tuig van Monseigneur, op de knieën wierpen, om den bis- schoppelijken zege te ontvangen en zulks gebeurde door heel Spanje. In de processie gingen ingetogen, doch fleren het hoofd omhoog, de ge neraals en legeroversten, in grooten tenue, met de kaars in de eene hand, den paternoster in de andere en den schapulier op de borst, boven op hun uniform Het is niet te verwonderen dal de tranen rolden uit de oogen van de vreemdelingen, hij het zien van zulke prachtige tafereeïen, bij het be groeten en bewonderen van zulk levend geloof. Ah Het is waar, de Kerk van Christus, heeft vele stormen te door worstelen, vele aanvallen af te weren, vele bloedige vervolgingen te door slaan, maar dat werd ons voorzegd door Christus zelf, dit staat geschreven in den Catechismus, immers wij allen wij belmoren tot de strijdende Kerk Strijden moeten wij op aarde, strijden een gansche leven lang maar het is geen strijd van haat en nijd, maar een strijd, gesteund en gegrondvest op de liefde en de verloochening. Hoofd en hart omhooge dan, katho lieke Vlamingen meer als een ander volk zijn wij gekend om onzen eeuwen ouden trouw aan Christus en zijne Kerk meer als ieder ander voik ook, hebben wij het recht, ons te verheugen over de glansrijke dagen, die de Kerk lieeft mogen beleven te Madrid. Sursum Corda De harten omhoog *4 Ss kiezissg In de politieke kringen was men onzeker liet ging er Zal 't kiezing zijn of 't zal liet niet De Rechter zijde deelt het gevoelen van do regeering, en is in groote meerderheid voor de kiezing. In October zal er dus in de gemeenten ge streden worden. Niet een smalle oi' breede straat, maar het onderwijs zal het lciesplat- form zijn. De strijdkreet is Voor godsdien stig of voor goddeloós onderwijs Ze kosBsew sS esp fowsi soJi^©-e«; 'Seeïï. Do nieuwe liberale schepene van Gent, M. De Weert, hoeft Zondag, de ge meentewerklieden ontvangen. De woord voerder dezer laatster) vroeg natuurlijk opslag voor de gemeentewerklieden. De gemeentebedienden, do klerken, de bureel oversten, de sekretarissen hebben zooveel en zooveelwaarom mogen de worklieden ook zooveel niet hebhon, want in don grond be schouwd, is de straatkeorder niet zooveel waard als de onderwijzer, en moeten zij dan niet evenveel verdienon?.. Ge ziet. do socia listen laten hun gelijkheidsdrooin niet varen. Alleman gelijk roepen ze. We wenschon de liberalon goei reis in gezelschap van dc socialisten. vasts '4 seSfaSe» Het komitëit van de Brusselsche socialistische onder wijzers heeft een heftig omzendbrief gezon den, om tegen het verklikkingstelsel en de talrijke misbruiken op te komen die er heer schen in de otficieele onderwijzerswereld der* hoofdstad. M. Jacqmain, schepene van onder wijs te Brussel, heeft zich veel kwaad bloed gemaakt, door de handelwijze van dit socia listische komitëit, en heeft gedreigd met tuchtstraf. Dat is te straf De Peuplo heeft M. Jacqmain op de kneukels getikt, en in plaats van te zwijgen, hebben de onderwijzers er nog wat bij gedaan. Wat zal M. Jacqmain nu doen? Wel niets! Zij loopen met de roode wolven in 'tbosch, en goerne of noei, meehuilen moeten zij Ah Heeren liberalen,ze zullen uwe ploer- testreek betaald zetten. Doch 't is te laat den put gevuld, als 't kalf verdronken is. bü| e,-. 12000 werklieden van Grapp hebben to Essen eene protestmeeting gehouden in open lacht. Do werklieden eischen meer loon, minder uren arbeid, en het recht rechtstreeks en naar goeddunken hunne afgevaardigden te kiezen in do arbei derscommissie. Rat zlja assdes*e notes*. In Australië waar de Vrouwen sinds vele jaren, mede in het openhaar bestuur zetelen bestaat de burgerlijke verantwoordelijk heid voor de werkstakers. Te Roumarck zijn de boomkwoekers in staking. Zij weigeren do vruchten tc plukken. Eon voorman wei gerde eveneens do vruchten naar de booten, te vervoeren. Zijn patroon deed hem een proces aan. De voerman is veroordeeld tot 12,50 fr. schadevergoeding, te betalen aan zijn patroon; bovendien zit hij met de proces kosten op den bals. Set&iclhiïg weisoisAiwerp. De regeering van Uruguay heefteen ontwerp ingediend, den achlurenarbeidsdag invoe rende voor do werklieden en do handelsbe dienden, bovendien moeten zij alle zes dagen een volledigen rustdag bekomen. Vermeerdering wan tots^e* maai. De maand Jani is voordeelig geweest voor do haven van Antwerpen. Verleden jaar liepen er in Juni 571 schepen binnen. Dit jaar was het getal in de Juni maand enkel 560, maar met dit verschil, dat die 560 schepen 1.004.927 ton geladen had den. wat eene vermeerdering daarstelt van meer dan 30.000 tou tegen Juni 1910, De achtste vluchtLonden-Brightcn-Dover. Nadere bijzonderheden. Alhoewel de Engsisclien gewoonlijk niet vroeg opslaan en het vliegplein van Hendon ruim 20 kim. buiten Londen ligt, bevond zich nochtans eene overgroote menigte op het vliegplein van af 5 uro. Al wat Londen aan sportsmen telt en men weet dat er vele duizenden zijn be tond zich te Hendon. Het weder was overheerlijk en weldra be vinden do toestellen der, vliegers zich in lijn, om te vertrekkend Juist om 6 ure wordt hot signaal gegeven aan Beaumont. Als naar gewoonte stijgt deze spoedig lot eene groote hoogte. Volgen dan, Garros, Vidart, Védrines, Gibert, Renaux, Tabuleau en Valentine. Het sein was ook gegeven aan Kirnmer- ling, doch, deze niet tevreden zijnde van den gang van zijn motor, daalt wederom neder, on 't is slechts veel later dat hij er in gelukt op te stijgen. Ds aankomst te Dover. Evenals bij den overtocht van bet kanaal is heel Dover hier te been. 't Is dezelfde geestdrift, 'l is weder/nn feest. Hier ook is het weder prachtig. Védrines telt hier het grootste deel zijner partijgan gers. Door zijnen moed, zijne wilskracht en zijne onverstoorbare koelbloedigheid hooft bij bier allo genegenheid verworven. Ook, niet zoodra ziet men in de verte een vlieger verschijnen of niemand twijfelt er aan dat Védrines in aantocht is. 't Is hij inderdaad en onder de geestdrif- tigsle toejuichingen daalt hij neder oin S uro 6 minuten. Do toeschouwers hebben ten andere al den lijd om aan hunnen geestdrift lucht te geven, want 't is Slechts achttien minuten later, dat Vidart komt aangovkrgen, op korten afstand gev-olgd door Beaumont en Gibert. Garros, Tabuleau en Barra komen nadien toe. Voor Kimmerling moest er lang gewacht worden. Het was slechts om 2 ure 35 min. dat hij te Dover aanlandde. Kimmerling was teRomney-Marsh moeten nederdalen en had daar zijn toestel nog al erg beschadigd. Het was slechts nadat hij hersteld had, dat hij kon verder vliegen. De klasssering. 1® Védrines in 2 uren. 2e Gibert in 2 u. 19 m. 3° Vidart in 2 u. 20 m. 4° Beaumont in 2 u. 26 m.' 5e Garros in 2 u. 33 m. 6e Tabuleau in 3 u. 7 m. ?e Barra in 3 u. 33 m. 8° Kimmerling in 8 u. 27 m. De achterblijvers. Valentino is te Brooklands moeten neder dalen en heeft er zijn toestel grootelijks ver nield. Wat Reuaux betreft, men heeft hem niet meer gezien. Daar Renaux en zijn hel per Senoucques echter twee voorzichtige vliegers zijn, lijdt het geen twijfel, of men zal ze spoedig te Dover zien aanlanden. Train geeft het op. Train, de moedige vlieger-mecanicien die zelf zijn toestel maakte en enkel geholpen door zijn broeder do noodige herstellingen doet, heeft het te Dover moeten opgeven. Zijn toestel is erg beschadigd en do herstel ling zou al te lang duren. Train die in Engeland en Amerika veel bewonderaars telt, heeft van een Amerikaan- schen miljardenhezitter 50.000 fr. gekregen om hem toe te laten de noodige herstellingen vlug te doen. Ook kroeg hij een automobiel opdat zijn broeder de koers zou kunnen volgen. In Duitschland De openbare meening is niet op do zijde van de Rogeering; alleen do Pangermanisten zijn met het spel opgezet. Het orgaan van het ka lioliek Gentrum raadt de kalmte aan. De socialisten keuren de regeering. vlak weg afoveral houden zij meetings en stem men blaams tegen de rogeering. De keizer heeft ondertusschen zijn water tochtje voortgezet liet gene gerustellend is. In Rusland Do Russische bladen praten thans veel los ser en keuren do Duilsche Rogeering in vin nige bewoordingen af. De Novoia Vremia een der bijzonder ste Russische bladen schrijft Duitschland heeft zonder reden de akte van Algesiras ver broken. en v:at erger is, de overeenkomst van 1909, Door de tekortkoming aan ?,ijnj woord, is Duitschland niet meer weerdig bij de beschaafde landen gerekend te worden Dit oordeel is veel te veel overdreven, maar het geeft een dunk over do Russische meening. In Engeland De Engelsche Regeering heeft aan de Duitsche Regeering een bericht gezonden, waarin zij meldt het zenden van een kanon neerboot in Agadir in geen geval te kunnen goedkeuren. Aan de Franscho Regeering heeft zij bericht, dat Frankrijk kon steunen op den steun van Engeland en niet zal godoo- gen, dat Duitschland den voet zet in dit deel van Marokko. In Italië De Italiaansche bladen zijn aan't zoeken, welk profijt zij kunnen trekken uit den toe stand. Zij zouden nu een loon hegeeren voor hare nicl-bemoeiïng in de Marokkaansche kwestie. Zooals men ziet, zijn er altijd voor- weniisels genoeg o&i zijn aandeel ie eischen. De verdeeliug van Marokko Er is nog altijd spraak over de verdeeling van Marokko. D'eenon beweren dat do ver- deeliug onvermijdelijk is d'anderen dat de verdeeling nu niet kan geschieden, al naar gelang dat het voor hun land liet meest voor deelig is. We hebben gisteren de korte verslagen niet meegedeeld van de openingszitting van den Provincialen Raad van Limburg en Luxemburg. Limburg M. de Borman, ouderdomsdeken, zat voor. M. de Pitteurs-liiégaerts, gouverneur, lieeft zijne toespraak vooral gedrukt op do nieuwe noodwendigheden die do toekomst van de provincie zal eischen. Ilij besprak daarna do zaken die do wegenis, do gezond heidsleer, en inzonder het drinkbaar water en de werkmanswoningen betreffen. Hij behan delde ook het punt van do bescherming der landschappon en monumenten. M. de Borman werd voorzitter M. Van Hamont, ondervoorzitter Ileeren Ceelsn en do Villenfagne, sekretarissen, en Heeren Deploige en Rainaeckers, kwestors, gekozen. Luxemburg Graaf do Briev, gouwheer, hooft vooral het alcoolismo besproken hij toonde wat er reeds op dit punt was verricht en wat er nog to verrichten bleef. Terloops heeft hij de wedspelen aangeraakt. Ileeren Lamboüe, Delogne, Bounameaux, d© Favereau, Degrello en baron do Rozée worden in deze orde gekozen tot voorzitter, ondervoorzitter en sekretarissen. De 2 laal- sten zijn bijgevoegde sekretarissen. Het onderzoek. Woensdag werd OdielV... nogmaals lang durig ondervraagd door den onderzoeksrech ter M. De Landlsheer. Men denkt dat de ondervraging van den gewezen knecht nog lot Vrijdag zal duren. Eiken dag worden de verklaringen van Odiel V.vertaald, en naar het parket van Versailles gezonden. Margaretha DeB... werd Woensdag na middag ook oenige minuten ondervraagd. Men denkt dut zij slechts ter dege zal on dervraagd worden, nadat de ondervraging van Odiel V... goëindigd is. Het is slechts nadat ook Margaretha Do B. onderhoord is, datJ... zal ondervraagd en met de twee andere aangehoudenen zal ge- konf i'on leerd'worden De advokaat van J... M. J... heeft M. Bonnevio, een der beste Brusselsche advokaten, als verdediger geko zen. Franscha onwaarheden Verscheidene Fransche bladen hadden ge meld dat Odiel V..., J... en Margaretha Dc B... zouden uitgeleverd geworden zijn, om voor het Fransch gerecht to verschijnen. Daar is niets van, de Belgische wet zulks verbiedende. Verder was er ook nog gemeld, dat het Fransch gerecht zich met de zaak niet meer zou bezig gehouden hebben en het dossier naar België sturen. Zulks is ook onwaar. Het Fransch gerecht en het parket van Brussel zullen gelijktijdig do zaak voort on derzooken. Het Fransch gerecht zal aan het Belgisch parket afschrift zenden van heel het dossier der zaak Veraeersch, terwijl do Belgische magistraten aan hunne Fransche ambtgonooten van Versailles, do vertaling der verklaringen, te Brussel gedaan, zullen zenden. De Fransche bladen hadden ook gemeld, datJ... dagelijks ondervraagd word en hij reeds gedeeltelijke bekentenissen gedaan had. Dat ook zijn loutere uitvindsels. J... houdt staan dal hij onschuldig is en werd tot hiertoe slechts tweemaal ondervraagd. Eindelijk meldden diezelfde bladen nog, dat M. Vermeersch, liet slachtoffer, eene erge verminking had ondergaan. Daar ook werd niets van vastgesteld door de genee3- heeren die de lijkschouwing deden. Waar de Fransche gazetschrijvers hel gaan zoeken, om hunne groote bladen te vullen, is w aarlij k onhögrijpelijk. -v\A- De tweede dag. President Fallières is Woensdag morgend vroeg opgestaan. Het zou ten andere eet» zware dag zijn, al ware liet nog voor een president. Bezoek aan den muzeum. Woensdag morgend om 10 ure, is presi dent Fallières in gezelschap van do Konin gin en van den prins gemaal, een bezoek gaan brengen aan hel Rijksmuzeum van Am sterdam. De voorzitter der Franscho Repu bliek bewonderde er langdurigde prachtige en rijke kunstverzamelingen. Naar den Haag. Om 10 ure 57 vertrokken zij met hun go- volg naar den Haag, alwaar zij om 12 ure 21 aankwamen. Het Stalieplein was er prachtig versierd en opgesmukt. In het midden dor plaats rees een triomfboog op, dragende het opschrift Hulde van den Haagaan den president der Republiek. Bij de aanko2nst speelde het muziek dor eerewacht do Marseillaise en het Wilhel mus van Nassauen. Na do gebruikelijke voorstellingen werd de stoet gevormd en de vorsten, met hunnen boegen gast, begaven zich in galarijtuig naar het koninklijk paleis. Allo straten waren bevlagd en do president werd geestdriftig toegejuicht. Toen het vorstenpaar on dc president ziek op het balkon van het Koninklijk Paleis ver toonden, werden zij langdurig toegejuicht. Om 1 ure had in het Koninklijk Paleis een ontbijt plaats, aangeboden aan President Falières en zijn gevolg, door Koningin Wilhelmina. Daarna deden zij een tochtje door de stad en brachten een bezoek aan het Mesdag- muzeum. Van daar reden zij naar den paar- denwedstrijd van Iloutrust. Zij verbleven daar ook slechts eenige mi nuten en reden naar Schoveningen, langs lietbosch, met zijne hooge eouwenoude o» lommerrijke hoornen. President Fallières, die in alles steeds zijn eenvoudig karakter bohoudt, heeft spoedig den hoed afgelegd en verbergt zijn genoegen niet, over de aangename frischte. Te Schove ningen schijnt de zon in volle pracht: 't is da ware Julizon. Koningin Wilhelmina leidt haren gast naar het Kurhaus, waar eon puik Duitscli orkest de Fransche en Ilollandsche nationale arias ten beste geeft. Bij den terugkeer naar don Haag, ontving president Fallières in het Fransch gezant schap de afgevaardigden dm* Fransche ver- eenigingen in Holland verhlijvendo. Presi dent Fallières drukte herhaalde malen zijn genoegen uit over de hartelijke ontvang3t elke hem te beurt gevallen was. Daarna had ten Paleize nogmaals een galaojjthijt plaats. De lichtstoet Om. 10 ure 's avonds had een groote mili taire lichtstoet plaats. Niet min dan twintig krijgsmuzieken namen er deel aan. Op de Groote Plaats was eene tribuun op gericht, waar het vorstenpaar, president Fallières en hun gevolg plaats namon, om den stoet te zien voorbijtrekkon. Heel Den Hang was te heen en de geest drift was algemeen on ovorgroot. Daarna keerden do liooge bezoekers naar Amsterdam terug. Een geschenk voor Prinses Juliana President Fallières lieeft voor prinses Juliana, het dochtertje van Koningin Wilhel mina, eene prachtige automatieko wilta zwaan medegebracht. In do zwaan is eene kas gemaakt, waarin allerlei speelgoed voor de kleine prinses geborgen is. President Fallières zou volgaarne zelf liet geschenk aan het prinsesje overhandigd heli- hen, doch hij had Dinsdag nocli Woensdag een oogenblik lijd, om zich naar hel Loo te hegeven, waar het prinsesje zich bevond.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1