BUITENLAND. 3e Reeks brieven van M. Vincent Biericx NIEUWSBERICHTEN. FRANKRIJK OOSTENRIJK. MONTENEGRO ITALIË vV Gewichtige Verklaring gewezen-naiksvertegenwoordiger, reizende in Kongo Bedanking. 't Wit SiGQiite van Jacques Neefs Tegen de pensioenwet De arbeiders uit bet Aubedeparteraent heb ben in 't begin der week lievig- geprotesteerd in de stad Troyes, tegen de pensioenwet. De troepen werden aangevallen door de betoo- gers, zoodal dezen de aanvallers moesten ver drijven. Niettegenstaande was het eens te meer van den. kant der gendarmen dat de gekwetsten vielen. Volgens Debunne en zijne liberale genoolen, zijn de gendarmen maar goed om mishadeld te worden, als zij zich verdedigen krijgen zij van de linkerzijden een blaam. Er werden35 personen aangehouden. P.loordpoging op een Aartsbisschop. De Hongaarsche prins en Aartsbisschop Vaszary, voor den oogonblik verblijvend te Balalon Fuered, werd in zijne kamer door een onbekende aangevallen, welke verschil lende revolverschoten op hem afvuurde, zonder gel uk kiglijk iemand te kwetsen. De aanvaller heeft hekend het inzicht gehad te hebben den Aartsbisschop te dooden, doch voegde er de reden niet bij. Naar den Zuidpool. Het Winterkwartier. Kapitein Amundsen, verleden jaar naai den Zuidpool vertrokken, heeft nieuws ge zonden. Het dagteekent van 9 Februari. Hij had zijn winterkwartier opgeslagen op 4 kilometers afstand van den boord van den Gletscber. De groote Barreel.» Zijne ma ga- zij en met levensmiddelen beeft hij twee kilometers verder het land in opgericht. Mobilisatie. Daar Turkye voortgaat met zijne troepen te mobiliseeren, zijn de Montenegrijnen ins gelijks onder de wapens geroepen. Dood der Portugeesche Koningin. Koningin Maria Pia van Portugal is "Woensdag gestorven in hot kasteel van Slri- pinigi, tegen Turijnen. Zij is de zuster van prinses Clothilde, onlangs gestorven. Maria Pia, dochter van Victor-Emmanuel den Tweede werd in 1847 te Turijnen gebo ren, den (3 October 1862 huwde zij Dom Luiz, koning van Portugal. Zij was de moei van Victor-Emmanuel den Derde. Toen haar kleinzoon, koning Manuël, van zijn troon word gezot, heeft zij insgelijks Portugal ver laten. Eene gebeurtenis die Zondag te Leuven heeft plaatsgehad, heeft naar onze meening, niet genoeg do aandacht getrokken van onze vrienden. liet was feest hij de katholieke vrienden in het BroëderSgosticht te Leuven onder, de talrijke aanwezigen bevond zich M. Poullet, minister van Kunsten en Wetenschappen. M. Schollaert had zich verontschuldigd. Minister Poullet het woord nemend, heeft buide gebracht aan het groot werk van M. Schollaerf. on in 't einde van zijne toespraak gebruikte Minister Poullet deze worden Ik heb de var,te overtuiging dat toekomen de jaar de vrijheid can el hm Belgischen huisvader zal gewaarborgd staan in den heus der school voor zijne kinderen. Deze verklaring werd onthaald op een gejuich cn gejubel waar geen einde aan kwam het verwekte het toppunt der be geestering Wc zien 't dus, de schoolkwestie is in geenen deele verzonken enkel is zij eenige maan den verschoven oin naderhand met meer krachtdadigheid en jeugd -e frischheid te voorschijn to komen. Do vrijheid van den huisvader zal in België, trots alles en tegen den sloutslcn moedwil, zegevierend uit den strijd komen We hielden eraan die verkla ring nader toe te lichten voor onze lezers. 28® Vervolg. Voor hen was zij een troost- en vredebren gende engelvoor de wereld e liter sloot zij haar binnenste af, en deze kende baar alleen als eeno vrouw zonder hart of liever met een bai t van sLc.cu, eene vrouw die men vereerde oin hare stralende schoouheid, maar even on genaakbaar achtte als eene ster. Van liet oogenblik dat haar echtgenoot uit de gevangenis ontvluchtte, was haar naam qpoit met dien van eenen man in verbinding gebracht,totdat men sinds kort begon te fluis teren van hare verloving met den tegenwoor dige» markies. Algemeen werd aangenomen, dat zij spoedig met hem zou trouwen en zij gaf zich de moeite niet dit gerucht tegen te spreken. In don morgen, dat Roza Lepage in een rij tuig van het hotel Charlcmont naar Montfagon reed,zat mevrouw Mixtome in haar ««boudoir» blieven te schrijven. Hare gasten waren op verschillende wijzen bezig. Eenige schreven in de bibliotheek of iazen, andere wandelden in het park of deden oen zeiltochtje op zeo. Mevrouw Mixtome ging met het schrijven van hare brieven voort. Plotseling echter viel hare pen op het papier. Zij hief het hoofd op, leunende achterover in haren stoel eii zag vol gedachten door het venster naar de in den zon neschijn glinsterende zee en do over het water zeilende schoepjes. Hoewel bijna acht-en-dertig jaar oud, zou men haar nauwelijks vyf-en-twintig hebben toegerekend.Zij had de bitterste tegenspoeden Elisabetstad, 20 Mei 1911. X Heden. 20 Mei, kreeg ik de eerste brieven uit Europa Van 4 Maart tot 2ü Mei, zonder het minste nieuws Daar ben ik zelf de oor zaak van, want ik liet te laattijdig mijn mogelijk adres kennen. Dezen toestand heb ik gezocht vrienden, omdat de tijd mijner af zondering van alles wat mij duurbaar is als overgangsperiode dienen moest van mijn droef leven tot een nieuw leven. Verloor ik mijne duurbare vrouw, ik bezit nog. God dank, goede vrienden, voor wie ik wil leven! Het was niet zonder aandoening dat ik het pak brieven, postkaarten week-en dagbladen ontving en gretig las. Dat deed mijn huiteken deugd even als het de maag deugd doel wan neer na lang vasten, op eersten Paaschdag, het vleesch te voorschijn komt. Hebt dank, beste vrienden Kongotrótter zal nog veel schrijven, daar gij hem verklaart belang te stellen in'f geen hij u mededeelt. Ja ik schrijf voor al onze Vlaair.sche vrienden (en wat voor de geleerde bollen en veel voor de eenvoudige goede zielen) ik schrijf voor eenieder die den Kongo verlangt te kennen door de inlichtingen van eenen persoon, die met eigen oogen gezien heeft wat hij mede deelt en een oordeel mag vellen zonder haat. zonder vrees, zonder voorliefde, daar hij ten dienste staat of gestaan heeft van niemand. Zoo lang ik hier in de Elisabeths tad verblijf, zal het mij mogelijk zijn u regelmatig mijne brieven te laten geworden, maar eens den onbeschaafden Kongo in, zullen de brieven onvermijdelijk opeenstapelen, doch dan komen ze ten slotte ook ten rechte en dan ge niet ge op uwe beurt die vreugde welke ik vandaag genoot, toen ik, na lange maanden van alle nieuwstijding beroofd, kon waar- deeren hoe zeer ge mij getrouw en duurbaar blijft. Schrijven op reis is eene lastige taak, liet gebeurde dikwijls dat ik het moest doen al recht te staan. Ik zal u rechtuit bekennen dat ik, mij meermaals zelf beknibbelende, zegde hoe heb ik toch die verbintenis aan gegaan voor het Vlaamsche volk te schrij ven Heden, ben ik ruimschoots over dien last beloond, daar mijn schrijven, hoe onvol maakt en gebrekkig ook, u behaagt. Nie mand moot zich voortaan aan zichtkaarten verwachten, in Elisabethstad zijn cr geene, in het diepste van Kongo, uilgenomen te Stanleystad, Lcopoldstad en Boma, waar schijnlijk ook niet. Daarbij zichtkaarten zijn dikwijls verbloeming van den toestand een getrouw verhaal geeft u een beter gedacht over onze kolonie. Hartelijk dank aan deze die mij schreven, 't Is mij volkomen onmogelijk aan eenieder persoonlijk té "antwoorden. Be zend niijn rouwbeklag aar) deze die gedurende mijne afwezigheid bloedverwanten verloren. Het leven is maar eene reis, voor den ccncn kort, voor den anderen wat langer. Is het voor mij kort of lang, ik reis, hoe het wezen moge, zonder vrees, gelijk het betaamt aan eenen K-ongotrotter. P. S. Mijn toekomende brief zal zaakrij ker wezen, ik zal handelen over allumetten en sigaren. Vandaag- heb ik nog eens 't hart laten spreken men zal mij dat, hoop ik, niet kwalijk nemen.. Brussel, Diefstal bij een juweelier. Gedurende de kortstondige afwezigheid der winkeldochter zijn dieven binnengedrongen in een juweelwinkel der Ilenegouwlaan en hebben cr eene broche en eene speld gestolen die op den comploir lagen. De policieofficier die het lot van eenen mcnsch bijna ondrage lijk maken, doorgeworsteld, maar de smart had geene scoren van verwoesting op haar schoon gelaat geteekend. Zij was hoog en slank van gestalte, met volle, regelmatige vormen, in houding en voorkomen vol waar digheid en hoogheid. Het was een verheven, edel gelaat, prachtig daar zij no volmaakt zui delijke schoonheid, en dat, als men het een maal gezien heeft, een vasten indruk in de herinnering maakt, en dag en nacht voor het oog des geestes blijft zweven. Maar op dat schoon gelaat lagen steeds eene ijzige koelheid en eene grenzelooze trots, dio de uitdrukking van ieder edel gevoel omsluierden thans ech ter en dikwijls wanneer zy alleen was, druk ten hare trekken wanhoop en zwaarmoedig heid uit, die de wereld niet zieD mocht en der vertwijfeling zeer naLij kwamen. Een kloppen aan de deur schrikte haar uit hare droomen op en oogeu blik kei ijk veran derde de uitdrukking van haar gezicht.Johan- na, hare kamerier van ongeveer middelbaren leeftijd, trad zacht binnen met eenen, op een sierlijk blad liggenden brief. Eene boodschap van Charlemont, me vrouw, zegde zij; de man wacht op antwoord. Mevrouw Mixtome nam den brief en door liep hem snel. Het was een vleiend schreven van den markies van Charlemont, die haar en hare gasten aan de belofte herinnerde, om in zijne yacht een groeten tocht op zee te maken. De wind was gunstig en alle verschijnselen beloofden, dat hy gedurende den dag vast zou blijven, waarom de markies voorsloeg den volgenden morgen den toclit te ondernemen. Het plan lachte movrouw toe, en daar het des morgens reeds bij het ontbijt was bespro ken, wist zij dat het ook den bijval van hare gakten zou verwerven. die met het onderzoek gelast is heeft onmid- delijk de beschrijving der gestolene juweelen overal rondgestuurd. Tweedubbele aanhoudingDe policie der derde afdeeling had vernomen dat kerels en vrouwen van slecht gedrag, zich ophielen in een koffiehuis der Pletinckxstraat. Woens dag in de vroegte gingen de agenten er de wacht houden en vonden er twee koppels die aangehouden werden, het zijn Fransch- mans die sedert eenige maanden in Brussel verbleven zonder middelen van bestaan. Zij werden allen opgesloten tot nader onderzoek. Alle dagen 't zelfde.Zekere mijnheer D..., van Schaarbeek, was gisteren nacht in kennis gekomen met eene vrouw in een kof fiehuis van de stad. Op zekere oogenblik ging deze naar de koer doch zij verscheen niet meer terug. De man bestatigdo weldra de verdwijning van zijn geldbeugel bevattende 1400 fr. De policie kent de dievegge, zij zal niet lang meer loopea. Op zoek. Sedert eenigen tijd reeds zoekt de Parijssche veiligheidspolicie een kerel op die wegens moord zoude moeten opgesloten worden. De fijnste policieagenten wei den met do zaak gelast. Deze komen nu eindelijk vast te stellen dat Jan V... zich na de misdaad gepleegd te hebben naar Brussel hegeven had en cr nu moet verblijven onder eenen valschen naam. Do policie van Brussel* is verwittigd door de Franscho justicie en doet reeds opzoekingen. V... is een der ergste kwaaddoeners en is veel tijds in betrekking met dieven en gauwdieven. Onder een automobiel. Een 15jarige knaap Joseph S... genaamd, wonende in de O. L. V- ter Rustslraat, werd gisteren avond in het oversteken van de Groetenbergstraat door een auto verrast. Het slachtoffer werd erg aan de beenen gekwetst en moest naar het hospitaal overgebracht worden. Diefstal cn aanhoudingDe echtge- nooten Hwonende in de Bériotstraat, bestatigden sedert eenigen tijd de verdwijning van een aantal voorwerpen. Vrijdag was het briefje van 20 fr. Woensdag verdween eene som van 210 fr. De vermoedens van de slachtoffers vielen op hunne ltuischvrouw, zekere Margeritc K., die in de O. L. V. der Gratiestraat woont. De policie ging naar de woning van de dievegge en vond ze gansch in het nieuw gekleed en met nog 1C0 fr. op zak, zij werd aangehouden. Men spreekt veel op dezen oogenblik van do Bilterpeeën Trappisten Yincart, die volgens 't schijntextra-fijne koffie geeft. 1500 Eisene. Veloongeluk. Do 16 jarige Albert V..., wonende in de Baillystraat, kwam per .velo gereden langs de Elyseesche Veldenstraat op het oogenblik dat eenebrou- werskar voorbijreed. Do voerman kon niet bij tijds zijn gespan inhouden en de jongeling werd omvergeworpen en een der wielen van het zware voertuig reed hem over een der beerjen. Na door een doktor verzorgd, te zijn geweest, word hot. slachtoffer per auto naar de ouderlijke woning overgebracht. VerdwijningDe 63jarigo Corneille M..., uit de Glementineslraat, is sedert Maandag onvindbaar. Hij werd voor hot laatst gezien rond 7 ure in een koffiehuis der St-Lazarusstraat te St-Joost-ten-Noodo. Men vreest een ongeluk. Sint Gillis. Paardenmolenongeluk. Woensdag namiddag was de 10 jarige Lucien B... op den paardenmolen der Jamarlaan gekropen. Hij viel zoo ongelukkig op den grond, dat hij zijn boen brak. Hij heeft de eerste zorgen bij een geneesheer ontvangen en werd vervolgens naar de ouderlijke wo ning overgebracht. Sint-Joost-ten-M^oa'e. Een oude dief stal. Zekere B..., daglooner, gevestigd te Sint Joost-ten-Nood.e, was naar don Berg van Bermherligheid eene gouden ketting- gaan lossen en gaf in betaling eene obligatie der stad Oostende. De bediende onderzocht zo en bevond dat zij op de lijst der aangesla gen obligaties gemerkt stond. De policie Johanna wachtte totdat hare meesteres het antwoord, waarin do uitnoodiging werd aan genomen, geschreven had. Zij hield zeer veel van mevrouw, en ook deze mocht hare kame rier gaarne lijden, zoodat in den loop der ja ren, tus-< hen haar beiden eene zekere ver trouwelijkheid was ontstaan. Toen de kame rier den brief voor den markies van Charle mont ontving en .daarbij de andere brieven op de tafel gereed zag liggen, riep zij verwonderd uit Zooveel brieven van dezen morgen, mé- trouw Gij hebt er ten minste zes geschreven. Het is niet goed, dat gij allo brieven zelf be antwoordt. Gij mist uwe juffrouw van gezel schap. Wil ik eene boodschap zenden naar het dorp van Charlemont en laten vragen, of zij spoedig beter zal zijn en in staat om hare be trekking waar te nemen. Neen, Johanna. Ik zal haar in ieder ge val niet terugnemen, antwoordde mevrouw, met eoue vaste, aangename stem. Zij is be paald niet de persoon, die ik voor mij wensch. Als wij naar Parijs gaan, zal ik wel iemand in hare plaats vinden. Johanna toonde een ontevreden gelaat. Ik wilde wel, dat ik u van al dio moeite kon verlossen, mevrouw, zegde zy. Als ik kon voorlezen,zingen en spelen,zooals de juffrouw- dat deed, zou ik gelukkig zijn. Erger u daarover maar niet, antwoordde mevrouw Mixtome. Gy zytmij in uwe tegen woordige betrekking even nuttig en noodig. Draag nu den bode dezen brief. Johanna verwijderde zich. Mevrouw stond op en plaatste zich aan een venster, vanwaar zij den strandweg kon overkijken. Het oude, grijze slot van Charlemont,op zijne hooge rots en donkere lynea togen den morgenhemel af- werd verwittigd en den kerel ondervraagd, j Hij had in zijn bezit nog eene andere obli-: gatie, insgelijks voortkomende van een dief stal in 1907 in Antwerpen ten nadeele van een wisselagent gepleegd. Hij bézat nog andere obligaties, waarvan den oorsprong nog moet onderzocht worden. B.. verzekerde de obligaties gekocht te hebben van een per soon, die hij niet kon aanduiden. Het onder zoek wordt ieverig voortgezet. Cureghem.Dievenjacht. Verleden nacht rond 1 uur, bevond de agent Vieren deel, in het voorbijgaan op de Herzienings- plaats, dat drie gasten van oneerlijk uitzicht er rondslopen. De policieagent naderde de kerels maar aanstonds sloegen de drie gasten op de vlucht. De agent vervolgde ze zonder ze te kunnen vatten. Gedurende de vlucht liet een hunner een pakje vallen bevattende een aantal zilveren voorwerpen. Het gesto len goed werd op het policiebureel gelegd ter beschikking van den eigenaar. Deze is nog niet gekend. Anderlecht. Brutaal tooneel. Een woest tooneel greep Woensdag in de Schaap- kopstaaat plaats. Zekere Jeantie Rleeft daar gescheiden van haren man, in gezel schap van haren vriend zekeren V...., uit de Raphaëlstraat. Deze heeft een zeer oploo pend karakter. Ook barstten er gedurig twistten tusschen beide los. Na eenen nieu wen twist had V...., Woensdag alles kapot geslagen en had de stukken door liet venster geworpen. Het lawaai deed de policie ter plaats snellen. Om het schandaal te doen op houden gingen de agenten boven. Daar za gen zij Veensklaps eene kom met kokend water vastgrijpen on die naar het hoofd van Mad. R...., slingeren, deze werd zoo afgrij selijk verbrand dat men haar naar het hospi taal moest overbrengen. V...., werd aange houden en opgesloten. Molenbeek. Een drama. Zekere D...., 28 jaar oud en die brouwersgast is van stiel, kwam gisteren namiddag langs zijn huis gereden met zijn kamion. Zijn broer vergezelde"hem. Hij vroeg aan zijne kinde ren waar hunne moeder was, deze antwoor den hem dat zij ongesteld was en gaan slapen was. D...,. en zijn broeder gingen boven zien wat er scheelde. Zij hoorden eensklaps iemand vluchten. D...., vond zijne vrouw- op hare kamer en ondervroeg haar, doch zij beweerde stellig van niets te weten. Haar man geloofde ze niet en ging op zoek. In de kamer der kinderen vond hij onder het bed een gebuur liggen, zekere IIDe beide mannen namen twee borslelstelen en begon nen de verliefden goed af te rossen. Bei den vluchtten haastig weg. Doch de ge naamde H...., was zoodanig afgerost dat hij met moeite voort kon. T Was wel besteed. Esschene. Laffe daad. Dinsdag nacht werden ten nadeele van Judokus Van Vaerenbergh, Bellestraat, 180 hopkuilen af gesneden. Men heeft geen spoor der daders. Een onderzoek is geopend. is het eenige ochle Vieux Système. Antwerpen. MoordpogingEon jonge schildersgast B.., wonende Verschansing- straat. had betrekkingen gehad met eene meid,Isabella Van Eist, wonende Handelslei, doch deze had met hem afgebroken. Gisteren avond kwam B... zijne gewezen vriendin op zoeken en daar deze van hem niet meer wilde v/eten, loste hij verscheidene revolver schoten in hare richting. Het meisje werd niet getroffen en nam de vlucht, terwijl de aanrander in tegenovergestelde richting weg liep. Hij werd echter door eenige burgers aangehouden en in handen der policie over geleverd. Aanhouding. Gisterenwerd zekeren Frans G... aangehouden, dio er een stieltje van gemaakt had, hij middel van valsche inschrijverslijsten allerlei aflrug-gélarijen te plegen. De schurk is opgesloten. Erge val. De 69jarige weduwe Ver- helst, wonende Olijftakslraat, zich uit den weg willende maken voor een automobiel stekende, verhief zich in de verte en mevrouw Mixtome zag verlangend daarheen. In dit oud, eerwaardig slot had zij de weinige gelukkige jaren van haar huwelijk doorleefd. Zij was er als eene vroolijke, geluk kige, bruid ingetrokken, met het zekere voor uitzicht, dat zij daar eons rechtmatige mees teres en haar jonge echtgenoot heer zou zijn. Daar ginds was hare dochter geboren, het be koorlijke kind, aan wien zij nooit kon denken zonder heete tranen te vergieten. Daar was het vreeselijk lot over haren echtgenoot ge komen, waarmede ook voor haar een tijd aan brak van verschrikkelijk, onbeschrijfelijk lij den een tijd, dien zij zich niet kon herinne ren, zonder dat de oude wonden werden open gereten en deze haar nieuwe smarten veroor zaakten. Het schemerde haar voor de oogen, eene felle smart doorvlijmde hare ziel en zij werd door eene lichte duisternis overvallen. Zij leunde tegen het vensterkozijn en drukte beide handen op haar bonzend hart, dat met eenen naamloozen angst vervuld was. Sedert het uur waarop zij met schaamte en schande het kasteel van Charlemont had moe ten verlaten, daar op denzelfden morgen haar echtgenoot als moordenaar zijns broeders ge-, vangen werd genomen, was zij niet meer op het slot geweest.Zy had vroeger steeds gedacht dat zij het nooit meer van zich zou kunnen verkrijgen hebben het opnieuw binnen te tre den nu echter haakte zy er naar nog een maal de plaats te zien, waar zij zoo gelukkig geweest was. Zij zou de helft van haar vermo gen gegeven hebbeD, om weer eens alleen in de zalen te zijn, weer eens in den leunstoel van hare eigene kamer te zitten, geheiligd door het aandenken van haar kind, dat daar twee jaren had gespeeld. Deze gedachten woelden haar door het viel zoo ongelukkig dat zij eene bil en den rechterpols gebroken werd. Haar toestand is zeer bedenkelijk. Erge botsing. Woensdag morgend is een smidsgast Jozef Corgnen, wonende te Berchom, die perrijwiel voorbij de Nationale Bank reed, aldaar in botsing gekomen met een tranirijtuig. De wielrijder werd len gronde geslingerd en erg aan de heide beenen ge kwetst. Zijn rijwiel werd geheel verbrijzeld. Hot slachtoffer moest naar het gasthuis over gebracht worden. Naphtelamp ontploft. Schildersgas- len ware in het huis n. 3 der Meirplaats aan 't werk met eene naphtelamp, toén deze eens klaps ontplofte. Een der schilders werd licht aan de handen verbrand. Een begin van brand ontstond, doch kon spoedig gebluscht worden. Deurle. Onvoorzichtige. Toen de trein komende van Kortrijk en welke om 4 ure 25 te Deurle stilhoud, gisternamiddag de statie binnenliep, stapte een zestienjarig meisje langs den verkeerden kant af. In tegen overgestelde richtingkwam juist een express- trein voor Duinkerke gereden. De barreel- wachler, die het gevaar bemerkte, sprong seflens toe en sleepte het meisje over de rig- gels naar den overkant. Het was hoog tijd want de sneltrein reed juist voorbij. De Pinte. Erg spoorwegongeluk. Woensdag morgend stond de genaamde Pe- lagie Van den Broecke, oud 60 jaar, in de statie te wachten op den trein voor Deinze. De vrouw, welke zich op de spoorriggels be vond, werd door don aansnellenden trein gevat en weggeslingerd. Zij werd met erge kwetsuren opgenomen. De oude vrouw, na ter plaats verzorgd te zijn, werd naar het hospitaal van Gent overgebracht. Het slachtoffer moest zich naar Deinze be geven ter studie van den notaris De Veylder, ten einde kennis te nemen van hel testament kaars meesters, M. Provost, Dinsdag te Syn- ghem overleden, alwaar zij 34 jaar in dienst was geweest. Strypen. Dieftc van aardappelen. In den nacht van 4 tot 5 Juli 1911, zijn er aardappelen gestolen te Strypen, gehucht Beislovo, bij de landbouwers Silvester Mus- sche en Romanus Lievens. De dieven hebben wel omtrent eene roede aardappelen uitge trokken. Het was jammer om zien, als men die schoone aardappelen daar zoo geschonden zag liggen. Er is eene klacht bij de policie gedaan, dio een onderzoek ingesteld hebben. De daders zijn tot heden onbekend. Wanzele. Bijna verdronken. Woens dag namiddag, was vrouw Emiel D'Haese, 26 jaar oud. naar de weide gegaan om in het hooi te werken. Zij had haar kind medege nomen oud 1 1/2 jaar, welke zij daar in de weide neder zette met eene llesch melk bij het kind. Nadat de flesch geledigd was, had het kind in een oogenblik onachtzaamheid der moeder zijne plaats verlaten., Het wichtje viel in de Leedsehebeek. Demontier zag de llesch op. het water drijven. Zij sprong gansch gekleed in de heek en greep liét kind vast. Haar broeder kwam tocgelojópen. greep het kind, alsook zijne zuster, en, kon heiden redden. De vrouw welke in zwangerschap verkeert viel in bezwijming. Na',een kwar tier werken was liet kind en de moeder tot bezinning gekomen. Temsche. Hevige brand. Dijnsdag nacht, rond 12 uro, begon het hevig te bran den in do mandenmakerij van Vercauteren, tusschen Statie-en Wautersstraten. Daarliet gebouw aan do groote stoomzagerij der heeren Wilford paalde en dezes dak ook reeds aan 't branden was, werd de stoom spuit van het gesticht in werking gebracht, en op eon half uur werkens, met de mede hulp der pompiers, was men het vuur mees ter. De schade is nogal aanzienlijk. De ver nielde manden welke des anderendaags naar Engeland moesten verzonden worden, zijn niet verzekerd. De oorzaak is onbekend. Idegem. Door eene hoe gekwetst. Op de weide van Victor Do Cremer, wierd eene koe hoorndul en zette het op een loopen, naar hoofd, toen een rijtuig langs den zandweg kwam gereden zij zag liet wel, doch sloeg er geen acht op en zij stond nog op dezelfde plaats toen eenigen tijd daarna Johanna met eenen brief binnentrad. Mevrouw zette zich op eenen divan neer. Het meisje bemerkte zeer goed hare zwakheid en ontroering, doch zij was te fijngevoelig om er eenige aandacht op te maken. Vergeef ini.i, mevrouw, zegde de kame rier gij hebt mij bevolen u dezen morgen niet te storen of het moest voor dringende za ken zyn, en daarom heb ik ook niemand wil len toelaten. En is er nu eene dringende zaak Ja, mevrouw. Zoo even is eene jonge dame meteen rijtuig uit liet dorp Charlemént gekomen. Ik heb haar zelve gezien, want ik kwam juist door den grooten gang toen zij den portier den brief gaf en ik nam op mij hem te brengen. Zij is de sein ibte jonge juffer die ik ooit gezien heb, dat moogt gij gerust geloo- ven, mevrouw, en ik ben overtuigd, dat zij tot eene voorname familie behoort. De portier leidde haar naar de spreekkamer, waar zij zich nog bevindt. Eeno jonge dame, en geheel alleen, zeg de mevrouw. Misschien is zij een der zomer gasten van het dorp, die het huis en aanhoo- righeden wil zien. Zij nam den brief en opende hem. De een voudige omslag bevatte een eenvoudig wit pa pier, zonder monogram of wapen. Het schrift was fraai, flink en karakteristiek. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1911 | | pagina 2