be mi VERMEERSCH De MaroMiokwesüe. HET DEPARTEMENT IER VRIJHEID T EEN EN 'T ANDER De ttiropgescfsevliegrond D A- CS- ZB H» A ID psland der Rionaroliisten in Portugal .andhouwbelangen. Liefdodrama te St. Jcost-ten-Noeile Zewentssnsle faargangn' EST. CENTIEMEN HET NUMMER ZaSss'sfëg Jk!b f 91 f "abonnementen* Zps TnflEtfïden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hot land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 4% (TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «f? 72S, EUREELEN 'TE ER5J3SEL j TE AALST Sïesnvaeg vsn WaierSeSj 72S. I Bestuurder: J. 9, Kerkstraat," Telefoon 114 Van Nuffe!"De Gendt. Sï AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 tl. reg.) fr. 0,60 3® blaöz. fde regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is met waar genoegen en smaak dat wij liet zeggen Wij hebben te genwoordig knappe kerels als minis ters en als volksvertegenwoordigers. Minister Van de Vyvere en minister Carton de Wiart zijn niet op de tong gevallen, en hoewel zij dikwijls aan het snelvuur zullen blootstaan, aanze ilen zij niet hun welgepast woord te plaatsen in de kwestie van de arbeids geschillen Onder dit opzicht is de zit ting van Dijnsdag een der schoonste, een der beste, en één der meest aan moedigende gewecstvoor de katholieke zaak. Gezel Debunne sprak daar over de werkstaking aan de Leie en over de kwestie van Ingelmunster waar achtig, de jongen zou beter gezwegen hebben. Zoohaast <le katholieken hem eene vraag stelden, stond bij daar met gesloten mond. Minister Hubert tot wien hij zijne ondervraging had gericht, wist niet. eens wat gezel Debunne van hem ver langde wat vraagt ge van mij Wat moet ik doen vroeg minister Hubert. En Debunne zweeg als het eerste het beste onmondig kind. Een papierken aflezen, en zeggen dat het vandaag nat w.eer of' zonnig weer is, dat kan ieder een, maar daarmede volksvertegen woordiger gebombardeerd worden, en mede moeten werken tot het opmaken van 's lands wetten, dat is toch te straf-Met M. Hubert stappen wij bier dus ovér, ore wat verder te gaan. M, Gilles de Pelichv was bezig te spreken en Debunne onderbrak met deze echt stomme bemerking Ik geef Zondag eene meeting komt daar maar eens tegenspreken. Maar ik ben hier om u te antwoorden, wedervoer allerbest M. Gilles de Pelichy. En Debunne stond nogmaals met den mond vol tan den. In de Kamers tusschen groote mensehen, waarvan de meesten geluk- kiglijk menschen met verstand zijn, daar durft Debunne niet uitkomen hoewel geheel het land liet dan kan hooren maar op eene meeting wel daar hebben zij te doen met arme ver dwaalden, die van ernstige kwesties dikwijls de eerste letter niet verstaan. Op zulke meeting roepen en tieren en huilen dan de socialisten,zoodat hooren en zien vergaan, en als zij dan hard hebben geschreeuwd, dan is de zege praal aan hen en dan hebben zij na tuurlijk gelijk!? Keen, gezel Debunne, het ïs niet noodig op tegensprekelijke meetings te komen om iets te leeren juist hel tegenovergestelde is waar, ge kunt zoo goed naar een stal met loeien de koeien gaan, als naar eene tegen sprekelijke meeting van socialisten, ge zult er evenveel gezonde redeneeriu hooren en er dus voor 't verstand even veel van meedragen. Daarbij de men schen kunnen lozen, en de gedachten kunnen op 't papier veel beter verde digd en ook veel beter beoordeeld wor den door de lezers. In deze bespreking hebben de libe ralen nogmaals getoond dat zij noch mossel noch viscli zijn, eene partij zon dor programma, en als dusdanig zon der roden van bestaan. Heer Van de Verme was hun ongelukkige woord voerder. Zijn eerste woorcl was, ge moot het niet vragen, wij zijn voor de vrijheid van iedereen. Bravo, minister Carton ds Wiart Beter kunt gij niet antwoorden. Ja, mijnheerGravis is in het departement der vrijheid, en met hem al de katho lieke gekozenen. Het zijn wij niet die zullen te werk gaan zooals de godde- loozen Zondag nog te La Louviére wij zullen, andersdenkenden niet met opzet met duizenden afwachten, wij zullen met geen stokken aanvallen, geen vensters en deuren gaan vernie len, geen deftige menschen haltdood slagen enkel en alleen omdat zij van ons gedacht niet zijn Maar ziet gij, zij die zulks wel doen zij die op zulke heldenfeiten groot loopen, die hebben wel het recht te komen schermen met gelijkheid en vrijheid. Het ziet er lief uit! Wij wenschen onze vrienden die Dijnsdag zoo prachtig onze zaak heb ben verdedigd, uit voller harte, geluk, en met M." Carton de Wiart en met alle deftige menschen antwoorden wij aan de straatschuimers Wij zijn in het departement der vrijheid. Ja, dat hebben we Zondag gezien te La Louviére riep M. Gravis Deze moedige vriend was, toen hij dit zegde, hij minister Carton de Wiart, en gezel kluysmans, slim willende zijn, stelde de vraag M. Gravis, welk is uw de partement En minister Carton de Wiart, hem bij de tong grijpende, antwoordde op den eigensten stond: In iieï departement van de vrijheid. ISet Gosssigsie ïs snopke» I Het was een vreeselijk tempeest maanden lang,in do goddelooze bladen van alle landen. Vcrdesi had immers beweerd dat pater Bri- carelli het biechtgeheim had geschonden. Doch 't ging zoo gefnakkelijk niet zoo iels te beweren. Voor de rechtbank heeft de apostaat zelf zijne beschuldiging ingetrokken, wat niet belette dat hij veroordeelt! werd tot 10maan den gevang en S33 fr. schadevergoedin plas al de kosten van 't proces... Al de god delooze bladen zijn stom zij hebben niet eens den moed het vonnis mode te deelen. mSS§i©««es3«S»«S,—Het minis terie van Zeewezen in de Vereenigdo Staten heeft voor 1912 haar zeeprogramma vastge- gesteld 4 nieuwé dreadnoughts en 16 con- tre-torpiileurs voor eene som van 500 mil- lioeti franks, een half milliard liet is te voorzien dat die niéuwe uitgave zal gestemd worden. ¥an Loredew naai* Berlijn euer ÜSeat-ië. Sedert lea Mei van dit jaar reist men van Londen naar Berlijn, langs Vlissingen op 20 uren én half. Langs Oostende duurt de reis 25 uren. Als België akkoord kan krijgen met de beheeren van de vreemde spoorwegen, zou do reis kunnen geschieden op 19 uren en half. Zoo zou België het rekord en tevens hel profijt behalen het tweede is nog beter dan liet eerste. Cffissgpes dier katholieke Jeugd te Hoei. Be strijd is er lievig, en onze vrienden wdMcen er fel. Op Augustus is er vaandelinhuldiging en con gres der Jonge Wachten. De katholieke Wachten van gansch het land worden op de feestelijkheden uitgenoo digd. Inlichtingen te bekomen to Hoei in de Montmorency straat, nr 14. Esgïer'asato Congres. Het. con gres van Esperanto, de wereldhulptaal, zal van 20 tot 27 Augustus te Antwerpen worden gehouden 2000 inschrijvingen zijn toegeko men, en 27 landen vertegenwoordigd. Op 19 Augustus heeft te Rotterdam een congres plaats der katholieke Esperantisten. De deel neming der katholieken aan de Pacifistische Beweging zal er worden besproken. Ofteesiigiieid bij da socsalis- ien- Gezel de Brouckére, oud-bestuur der van Le Peuple, en een dor bekwaamste socialistische schrijvers, heeft zich verklaard tegen het aanvaarden van do liberaleformuul van Z. A. S. on 25 jaar en een jaar verblijf hij houdt mordicus aan den 21 jarigen ouder dom en een half jaar verblijf... Gezel de Brouckére vond niet veel navolgers bij de socialistische kopstukken die den kop zot hebben staan naar eenon ministersfrak. Het huishouden zal spoedig in on ©enigheid liggen zoo hot nu reeds het geval niet is. Kartel? té Brussel. Uit goed ingelichte kringen vernemen wij dat. er te Brussel eene anti-kartellistische coalitatie zou komen, moesten liberalen en socialisten kartel sluiten. Tusschen de anlikartollistische kandidaten zouden cr dan 2 oud-liberale sche penen zijn; zie, dat ware eon spel Kartel te A3?S%a»ergsew« Er spraak van 't Antwerpen tegen het kartel een lijst te aelten met de namen van de uit- stekendste nijveraars en handelaars. Het kan zijn d..: de kerel Ghapelle do meerderheid zal behalen, dooh kunnen wij niet aannemen dat treffelijke lieden voor zulken persoon zullen stemmen. Neen, dat is niet mogelijk Ds straten van Lissabon worden met bloed geverfd. Een bijzonder berichtgever uit Lissabon brengt het volgende nieuws langs anderen eg is er geen nieuws te bekomen. Een vreeselijk gevecht beeft plaats ge had tusschen de bevolking en de zeelieden die te Lissabon gekazerneerd zijn. De zee lieden hebben eene tegen-revolutie- willen verwekken, daartoe aangevuurd door de monarchisten. In de straten werd er gevochten met mes sen en revolvers. Er zijn vele dooden en ge kwetsten. Lissabon verkeert in schrikbewind. De strengste maatregelen zijn genomen om nieu- e onlusten to beteugelen. Het monarchistisch bestuur heeft van Bra zilië 2 millioon en half ontvangen tot de ver dediging van de zaak van koning Manuël. Deze inlichtingen worden uit Berlijn be vestigd. Onmogelijk verder nieuws te bekomen alle brieven en mededeelingen worden inge houden door de Portugeesche Republiek. In 't Noorden. In Valenca is een monarchistische com plot ontdekt. Verscheidene personen werden aangehouden, anderen zijn gevlucht. Te Orensa enPontevedra werd veel oorlogs- voorraad aangeslagen. Logenstraffing. Uit Madrid en Lissabon komen berichten toe, blijkbaar door de Portugeesche Regee ring zelve ingegeven, en meldende dat de Engelsche en Diiilsche berichten van allen grond ontbloot zijn. Die logenstraffing is te snel en te kras, om ze niet,onder alle vooi.behoud,aan te nemen. Het is zonder twijfel'dat Portugal in gis ting is. Nog de achtste vlucht. Gelukkig ontsnapt Vidart is boven het Kanaal gelukkig aan een groot gevaar ontsnapt. Hij bevond zich op eene aanzienlijke hoogte, boven den wa terplas, toen zijn motor eensklaps stilviel. Vidart dacht le vallen en hield zijn toestel dewijze. dat het in gestrekte vlucht zachtjes nederdaalde. Hij dacht reeds dat er niets aan te doen was en hij omvermijdelijk fling «le drinken krijgen, toen zijn motor terug aan 't draaien ging. Vidart was gered. Wat de anderen zeggen Beaumont verklaart zich zeer tevreden over zijn terugkeer in Frankrijk. Renaux, die met zijn tweevlakker niet zeer hoog vloog, verklaarde dat hij zeer gemak kelijk" do verschiliige sleepbooten, signalen enz., Kon herkennen. Barra heeft geene kans gehad. Hij moest zeer lang aan zijn toestel werken, vooraleer te kunnen opstijgen. Duval heeft het moeten opgeven. Zijn toestel werd op 5 ldm. van Hendon geheel vernield. Wat Védrines betreft, deze is natuurlijk te vreden over zijne nieuwe overwinning. Alleenlijk is het hom lastig, dat hij in Hol land, tijdens de reis Luik-Utrecht, zoo veel tijd verloren heeft. Nu beloofde hij ook. wel de zegepraal te behalen in de laatste vlucht Kales-Parijs. De overtocht De vliegers hebben den overtocht van het Kanaal in zeer goede omstandigheden kun nen doen. Ziehier ten andere den tijd welke zij noodig gehad hebben, om van Dover naar Kales te vliegen Védrines, 27m. 14 s. Garros,30m. 13 s Gibert, 32 m. 28 s. Beaumont, 35 m., 11 s 2/5 Kimmerling, 37 m. 2/5 Tahuleau 39 m. 23 s. Vidart», 46 m. 23 s. Renaux 47 m. 59 s. Barra, 1 u. 51 m. 15 s, De algemeene klasseering Beaumont, Védrines, Garros, Vidart, Kimmerling, Wyn:ualen, Gibert, Renaux, Wcyman, Barra, Duval, Tabuteau, Train, Prévost, Valentino, Amerigo, 54,577.54 fr. 42,046,15 35.020,39 34,123,17 13,937,04 13,050,00 8427,34 7264,30 5900.00 4830,00 4250,00 3337,00 2668,75 2268,75 1281,25 300,00 fiets owes* feSöeïaiejï Nu en dan hooren wij huismoeders klagen dat zij zoo moeilijk planten en bloemen kun nen kweeken dat hunne potplanten niet vooruit willen, treuren of sterven dat som mige hunner planten wel bloemen dragen, doch dat de bloeitijd van zeer korten duur is. Deze en meer andere klachten hooren wij dikwijls opgaan. Daardoor zijn wij op het gedacht gekomen eenige inlichtingen te ge ven nopens het onderhoud der bloemen. Sieraadplanten en bloemen hebben, even als andere planten, ook voedsel noodig en dat wordt veelal uit het oog verloren. Zoo zijn er tal van personen die, bij de teelt van bloemen en sieraadplanten, enkel regenwa ter gebruiken. Dat dergelijke behandeling onvoldoende is, hoeft nauwelijks gezegd. Het is klaar dat men, om te gelukken, een volledig voedsel moet toedienen, 't is te zeg gen, stikstof, fosfoorzuur, potasch en kalk. Planten met groot bladergestel, als aspi distra, aralia, evonymus, rhododendrou, clivia, enz. moeten eene aanzienlijke hoe veelheid stikstof ontvangen, ten einde dc ontwikkeling der bladeren te bevoordeeligen. Evenwel zal men insgelijks de andere voo- dondo bestanddeelen toedienen. Men zal deze planten dus alle acht dagen begieten met regenwater, waarin per liter 4 grammen zwavelzuur ammoniak, 4 gram men superfosfaat en 2 grammen zwavelzure potasch bevat zijn. Bloemen als myosolis, pensees, gerani ums, giroflels, stroobloemen, ocillets, flox, sleutelbloemen, enz. zal men insgelijks goed bevochtigen doch hier mag de dosis super fosfaat en potasch eenigszins vermeerderd worden, ten einde heb bloeien te begunstigen. Aan deze zal men dus eene oplossing geven per liter water van 4 grammen zwaivelzuur ammoniak, 5 a 6 gr. superfosfaat en 3 gr. zwalvelzure potasch. De huismoeders die onze raadgevingen in praktijk hebben gesteld, zijn uiterst tevreden over den uilslag. Ook mogen zij zich gansch den Zomer in prachtig versierde woningen en hoven ver heugen. Mochten deze weinige regelen eenigszins bijdragen om den lust der huisvrouwen te prikkelen tot het kweeken van bloemen en planten voor het versieren hunner woningen, dan ware ónze vurigste wensch volbracht. Willy. Het onderzoek Ondervragingen van Pd. J... Donderdag namiddag werd M. J... lang durig door den onderzoeksrechter, M. De Landlshcero, ondervraagd. M. J.. loochende ten stelligste voor iets in de moord betrok ken te zijn. Do ondervraging duurde ruim anderhalf ir, waarna M. J... terug opgesloten word. Men weet dat J... beroep had ingeslagen tegen de bekrachtiging van het aanhoudings mandaat, dat tegen hem afgeleverd was. Het dossier der zaak is naar liet beroeps hof gezonden, dat Dinsdag aanslaande uit spraak zal doen. Ondervraging van Odicl V... Na de ondervraging van M. J..., werd ook Odiel V... door M. Do Landlsheere onder- hoord. Hier liep do ondervraging over den ring, te Parijs gevonden. Odiel V... verklaarde dat hij den ring in den hof der villa gevonden had, en dat hij hem aan M. Degrise gegeven had, omdat liet hem dacht dat de ring niet do minste waarde had. Algemeen wordt gedacht dat Odiel V... kortelings in vrijheid zal gesteld worden. Het lijk te Deinze Donderdag werd het lijk van M. Ver- meersch, dat sinds de ontd kkihg voorloopig in het doodenhuis van Vesinet verbleef, naar Deinze gelondén. Een lijkwagen bracht het lijk naar de Noordstalie te Parijs, waar het ip 'een bij zonderen fourgon geplaatst werd Het lijk kwam in den namiddag te Deinze toe, waar het onmiddelijk naar den familie kelder van M. Vernheersch overgebracht werd. M, en zijn advokaat Donderdag morgend heeft M. J... zijn advokaat, M. Bonnevie, ontvangen en had Na den achtsten vlucht is de algemeens een lang onderhoud, dal bijzonder- lijk liep over de verklaringen van Odicl V... en de betrekkingen van M. Vermeersch met verschóidene verdachte kerels te Parijs, M. J... in het gevang M. J..% is op zijn verzoek in het gevang op liet regiem der pistool toegelaten, 't is te zeggen dat hij hot regiem der andere gevangenen niet deelen moet en zelf zijn kost m betalen. Voorzichtigheidshalve heeft het bestuur der gevangenis echter besloten, twee gevan genen hij hem te plaatsen, om hem gezel schap to houden. De gemeente St. Joost-ten-JN'oode werd verleden Donderdag, rond den middag, liet tooneel van een bloedig liefdedrama. In het nummer 142 der Waarmoesstraat, woonde Mme Madeleine de L...., eene too- neelspeelster van Brussel en die in deze stad geboren was in 1879. Mme do Lwas ge scheiden van baren man. Gedure:i<® de vlieg- week van Mo ar melon in Frankrijk, had zij kennis gekregen met zekere Georges A...., luchtvlieger, die zijn diploma van pilot ver worven had in de vliegschool van Mourme- lon. De jongeling, 25 jaar oud, was zeer ver liefd op de kunstenares en was haar naar Brussel gevolgd. De beste betrekkingen be stonden Tusschen beiden. Op zekeren dag vernam Georges A..... dat zijne verliefde nog andere betrekkingen had. Hij kreeg er groot verdriet in en smeekte Mmo de L...., die anderen te laten varen. Zij luisterde naar hem niet en ging haren weg gelijk tevoren. A...., werdnu zoodanig jaloei sch dat hij besloot zich te wreken. Donderdag rond den middag, ging hij zich aan do woning van de kunstenares zetten, daar hij wist dat zij rond den middag altijd buiten kwam. Toen zij buitenkwam liep A...., naar haar toe, doch, Mm0 doL...., zijne dreigende houding ziende, vluchtte in eenen kruide nierswinkel binnen. Doch A...., volgde haar op de hielen tot op den koer van het huis en schoot vier ballen op haar af. Twee der kogels troffen liet oor, een derde, den arm en den vierden ging zich in den muur vestigen. De ongelukkige stortte neder als eene massa, het bloed bij slroomen uit hartwon den verliezende. Ziende dat zij zonder leven bleef liggen en denkende haar gedood te hebben, richtte A...., zijn wapen op zich zeiven en schoot zich een kogel in de herssens. Hij viel dood neder. De policie werd middelerwijl verwittigd. Mmo de L...., die nog ademde, werd naar St. Joost hospitaal overgebracht, en het lijk van Georges A...., naar het doodenhuis gedra gen. Men vond in de zakken van den onge lukkige ziju diploma van vlieger en zijn testament. klasseering dus als volgt 1. Beaumont, 55 u. 9 m. 35 s. 1/5 >f 2. Garros, 59 u. 1 m. 19 s. 1/5 3. Vidart, 71 u. 12 m. 4 s. Zfé, 4. Védrines, 73 u. 0 m, £4 s. 3/5 5. Gibert, 87 u. 21 na. 17 s. 4/5 6. Kimmerling, 88, u. 42 m. 1 s. 3/5 7. Renaux, 10S ai. 23 m. 43 s. 2/5. Wat zij reeds gewonnen hebben Er is voor de vliegers nog al wat geld te Vérdienen. Ziellier de cijfers der sommen welke de vliegers reeds gewonnen hebben Engeland komt Frankrijk ter hulp M. Balfour had in het Parlement ander maal uitleg gevraagd over de Marokko- kwestie. Minister Asquith verzekerde niet in bijzonderheden te kunnen treden maar te mogen zeggen, dat Engeland zijne belangen zal weten staande te houden, en zich aan do zijde zal stellen van Frankrijk. Zoo is offi cieel de houding van Engeland openbaar ge maakt. In Frankrijk De Fransche liladen zijn geneigd het Duit- sche voorstel te aanvaarden, om onderhande lingen over de Marokkokwestie te beginnen. In Duitschland De Duitsche bladen wenschen dat Spanje bij de onderhandelingen zou vertegenwoor digd zijn. De F.ngelsche hladc-n echter schrijven, dat de Engelsche Regeering even min mag uitgesloten blijven. In Oostenrijk De voorzitter van het ^Iongaarsche Parle ment heeft verklaard dat Oostenrijk in da

De Volksstem | 1911 | | pagina 1