aan onze Lezers 'T EEN EN 'T ANDER NAAR ROME De EuropEesctie vliegronde E. H. Cyr. Van Laere, Bestuurder van den Katholieken Werkmanskriug. De pleclitige aanstelling Zeventiende jaargang n" I S8. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag en Maandag 10 Juli 1911 'ABONNEMENTEN j Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «St /TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. jf* «59 EUREELEN TE AALST 0, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. TE BRUSSEL 720, Steenweg van Waterloo, 728. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0 60 3* bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) Ir. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 AAN DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL Vandaag verschijnen wij voor de eerste maal met een BIJVOEGSEL zoodat de Volksstem niet vier. maar zes bladzijden druk bevat. Sedert ecnigen tijd waren wij in de onmoge lijkheid geworden, al de ingezonden briefwisselingen en mededeelingen op te nemen, daar wij begunstigd werden met talrijke aankondigingen en rekla men. Om onze vrienden liet genoegen te verschaffen, hunne mededeelingen zoo spoedig mogelijk te zien verschijnen, zullen wij van tijd tot tijd met een hij voegsel uitkomen. Wij maken van de gelegenheid gebruik om onze lezers te bedanken voor de trouw en de gene genheid, die zij voor *De Volksstem niet ophouden te betoenen. Met den dag gaan wij vooruit, zoowel onder opzicht van het getal lezers, als onder opzicht van 't getal medewerkers, die uit alle punten van ons uitgestrekt en bevolkt arrondissement tot ons hunne helpende hand toereiken... Onnoodig te zeggen dat zulke verschijnselen ons aangenaam streelen en onzen moed en strijdlust voor de Goede Zaak vertien- dubbelen. Reeds van talrijke zijden kwamen ons brieven toe, waarin gewezen werd op den weideenden invloed, dien ons blad in ons arrondissement teweeg brengt. Die invloed zal nog stijgen met den dag hoe machtiger wij wor den door het gelal onzer lezers en het getal en hot gehalte onzer medewer kers hoe heter wij in slaat zullen zijn in onze streek de zending te vervullen, die een katholiek blad hoofdzakelijk heeft te vervullen. Wij zijn overtuigd dat onze lezers onze gedragslijn goed keuren, daar wij werkelijk en welge meend niets anders betrachten dan het welzijn van de maatschappij, den wel stand van ons volk de grootst moge lijke verbetering van hoer, arbeider en kleinen burger en dit' alles, geleide lijk te veroveren in vrede en orde, met meer overeenstemming te brengen tus- schen kapitaal en arbeid. En hier dur ven wij aan onze bevriende lezers en lezeressen, eenen kleinen dienstver- zoeken klein, ja, voor hen, maar groot, niei. enkel voor ons, maar vooral voor de Zaak, waarvoor wij allen met zooveel overtuiging ten strijde trekken. Op u, wij weten het, getrouwe lezers en lezeressen, kunnen wij rekenen doch het is onze plicht steeds beter en steeds hooger te streven. Indien ieder onzer lezers enkel en alleen, maar één nieuwen lezer van ons blad wilde bij winnen, we waren weldra in ons arrondissement eene macht, waartegen al de aanvallen der tegen strevers, als een kaartenspel zouden ineenstorten. En hoe gemakkelijk kunt gij geen lezer bij winnen tusschen uwe vrienden en kennissen en ge.buren Eene aanbeveling van ons blad, een simpel goed woord, een overhandiging van ons nummer het zijn zoovele middelen, die u ten dienste staan, om dit werk van verheven apostolaat, gemakkelijk te volbrengen. Wij rekenen dan op u, op uwe ge trouwheid aan uw blad, achtbare lezers en lezeressen, op uwe liefde voor de katholieke zaak, wel de schoonste die ®r op - aarde bestaat, en waarvoor wij ons gelukkig gevoelen, iets nuttigs te kunnen verrichten. De goede pers is het werk der werken zonder haar is het de ondergang met haar is het de onvermijdelijke zegepraal. Hij,- die meester is van de pers, hij is meester van de openbare meening en hij die d e openba re meening regeert, h ij regeert de wereld. Wij staan thans op goeden weg, wij bevinden ons op vasten grond de af stand dien wij sedert een goed jaar hebben doorloopen, is onzaggelijk. Nu echter is de tijd aangebroken de zaak op grooten voet te schoeien gewich tige gebeurtenissen staan voor de deur. De gemeentekiezingen en weldra de kamerkiezingen gaan overal in den lande plaats grijpen het oogenblik van werken is dus aangebroken tus schen al de gemeenten van ons arron dissement moet er een schakel zijn in de katholieke werking; de katholieken van de eene gemeente moeten steun en aanmoediging en prikkel vinden hij de vrienden der andere plaatselijke gemeenten en die schakeling moet en kan niet anders zijn, dan het arron dissementsblad. Met betrouwen gaan wij dan de toekomst verder te gemoet, met geestdriftige bezieling scherpen wij de pen, om de aanvallers van God, Iverk, Land, Volk en Haard uit ons arrondissement te verdrijven en om die grootsclie laak met welgelukken te volvoeren, rekenen wij op de hulp van Hierboven en op de genegenheid van onze katholieke vrienden. BSsiffcn kost geen geSd. Do beloogers T an puur en simpel spraken eerst van DU.COO man te been te brengen, stille- kens aan gingen zij al lot 80,000, daarna schreven zij 100,000 mot een slag- kwam er 100,000 bij we waren zoo al tot 200,000, Voohuit echter gaat altijd vooruit en staat niet stil over een paar dagen schreef bij dat er te Brussel oen half miüioen of 500 duizend betoogers zullen zijn. Een half mi!- lioen, dat is 1 op de 14 Belgen daar vrou wen, kinderen, ouderling-en, katholieken en rustige menschcn allemaal bijgerekend. Als zij nu den jan al zoo erg uithangen, wat zal liet dan met de betooging zijn Wij zullen er bijstaan met hel uurwerk vóór ons, en hel potlood in d'hand om de deelnemers maat schappij permaatschappij te tellen. Dan zullen we zien wat hel is Sjsoï1!' vgop aüeman. Als ge nu op straat komt, valt er op te passen ge moet vóór en achter u zien, links en rechts, want er kunnen velo's, molocyelelten, rij tuigen. automobiels en trams u verrassen binnen enkele jaren zal men roepen opge past voor de vliegmachienen Dan zullen wij moeten linksen rechts zien. voor en achter waarts, en op den hoop toe, nog naar om- •g. Dat zal de moeilijkste sport van allen worden. Te Rome. (Dertiende vervolg.) Boven den Spaanschen trap, begint de Via Sislina, welke naar het Zuid-Oosten loopt, van aan den Pincio, langsheen het Quirinal tot aan de kerk van S'c Marie Majeure. Aan de kruising der Via Sistina, Via Quat- tro Fontane en Via del Trilone, op de Bar beriniplaats, bevindt zich eene prachtige fon tein de fontein van Triton genaamd. Gaat men voort in de richting van het Noord-Westen, dan komt men aan de kerk der E.E. P.P. Capucijncn, dagteeke; iende van het jaar 1524. In de eerste kapel, rechts, dezer kerk prijktjeen II. Miehaël, geschilderd door Le Guide. Onder de kerk bevinden zich zeer eigenaardige grafsleden. De groote Via Veneto loopt van de Barbe riniplaats naar de nieuwe wijk, in 1885 aan gelegd op de plaats waar vroeger de villa Ludovisi stond. In den ouden tijd bevonden zich daar do hovingen van Sallusle. Een weinig voorbij de plaats waar de Via Veneto de Ludovisi en Boncompagnistralen kruist, bevindt zich op den rechterkant, het Paleis Marglieritavroeger toebehborende aan de familie Pomcompagnie-Piombino. liet Paleis Margherita is een indrukwekkend gebouw, opgericht in 1880 tot 1890, cn dat thans gewoonlijk door de koningin moeder van Italië bewoond wordt. Vroeger werd in het paleis Margherita eeno prachtige oudheidkundige verzameling bewaard. Deze bevind zich thans in hel mu- zeum van Thermen. De Via Veneto richt zich verder, naar de poort van Pincio. In de tweede straat links, in do Via Lomhardia is de ingang van liol Aurora Casin* thans ingenomen door de akademie van S' hoone kunsten van Amerika. Er bevinden rich daar prachtige plafond schilderingen v -n Le Gucrchindoch onge lukkiglijk zijn deze zalen niet toegankelijk voor het publiek. Langs de Via Quattro Fon tane. welke eigenlijk de verlenging is der Sixtineslraat. voorhij de plaats Barberini, voortgaande komt men aan hel Paleis Bar berini een pra -htig gebouw, waaraan men begon te werken onder het bestuur van Gh Maderna, onder Urbain VIII en dat voltooid werd door Le Lernin. In den hof, «.'an den ingang rijst het mar meren standbeeld op van Thormaldsen, in 1874 tor nagedachtenis van den grooten Deensclien bce'dhouwer opgericht, door zijne leerlingen en vrienden. Het standbeeld is het werk van Em. Wolff en werd gemaakt naar eene sclie.s van den meester zelf. De trapzalen van het paleis zijn prachtig versierd met beeldhouwwerken. In de galerie Barberini in het paleis (rech tervleugel) zijn er niet veel schilderijen meer, daar deze in de bijzondere zalen overgebracht werden. Mon vindt er evenwel nog taferoe- len en doeken, van Mengs, Dürer. Raphael, Claude Lorr in, Andre del Sarlo, Scipio Gaëlano enz. Het paleis Barberini is slechts voor de he zoekers open. wanneer do Spaansclio gezant, die gewoonlijk iu het paleis verblijft afwe zig is. De via Quattro Fontaine, loopt voorhij het Quirinaal en 1:ruist er de via Venti Settem- bre (20 Septenberstraat). Op de Kruisplaats bevinden zich do vier fonteinen, welke hun nen naam aan do straat schenken. Rechts bevindt zich bet St Carlokerkje, van den zon derlingslen bouwtrant. De Via Ven ii Settembre, welko van den Quirinalherg i aar de Piapoort loopt, werd klus godoop' Ier herinnering der intrede van de Italiaaisclie troepen in Rome, op 20 September te j0. Rechts treft men het Paleis Albinï aan, dat opgericht werd door Dom Fontana en de woonplaats is van den Kardinaal Albini. Verder komt men aan het ministerie van Oorlog, dagleekenende van 18S8 en de Sint Bernarduskcrk, opgerioht nabij de bronnen van Diocleliaan. Links heeft men de kerkon der II. Suzanna en der II. Maria der Zege praal, beiden uit de XVII0 eeuw. Rechts heeft men nog eene prachtige fon tein dagteekenende van 't jaar 1588, het Groot-IIotcl en liet ministerie van Geldwezen. Vóörhct ministerie prijkt liet smi.' ,J'd Van Sella, gewezen minister van Fin*1.o-n, in 1884 overleed. Vèdrines ook aangekomsn. Vèdrines is Vrijdag avond om 7 ure 39 te Vincennes aangekomen. De vlieger was woedend, daar hij zoo vast gehoopt had, ook te Parijs de eerste aan te komen. De klasseering der laatste vlucht is dus 1. GIBERT, in 2u. 32 m. 2. Vidart in 2 u. 33 m. 6 sec 3. Garros, in 3 u. 13 m. 4. Beaumont, in 3 u. 26 m.; 5. Renaux, in 4 u. 18 m. G. Kimtüorling, in 4 21 m. 24 s.; 7. Vèdrines, in 18 u. 38 m. De algemeene klasseering. 1. BEAUMONT, in 58 u. 37 m. 45 sec.; 2. Garros, in 62 u. 16 m. 27 sec.; 3. Vidart, in 73 u. 32 m. 6 sec.; 4. Vèdrines, in 86 u. 35 m. 32 sec.; 5. Gibert, in 89 u. 37 m.54 s.; 6. Kimmcrling, in 93 u. 10 m. 22 sec.; 7. Ronaux, in 110 u. 43 m. 50 sec. Een terugblik. Op 18 Juni, dus drie weken geleden, ver trokken 41 deelnemers uit Parijs, om de ronde mede te doen. Er zijn er dus 7, die heel de ronde deden, zonder het reglement te buiten te gaan. Sommige personen zullen zeggen, dat men reeds eene weölc vroeger te Parijs moest te rug zijn. 't Is waar, en wat hadden die lieden gezegd, indien men tocli liet vertreksein ge geven had, ondanks de onweders welke de vliegers in Holland en te Luik gevangen hiel den Wat zouden zij gezegd hebben, indien cenige vliogers. als Vèdrines en Beaumont, die als waaghalzen hekend slaan, de natuur getrotseerd hadden en toch opgestegen wa ren, op gevaar af zich hals en beenen te bre ken Zouden diezelfde personen thans de eersten niet geweest zijn om le laken Anderen beweren, dat de verhouding der- genen die den strijd opgaven al te groot is? Nogmaals is zulks eens dwaze opmerking. De geestdriftigsle voorstaanders van dezen nieuwen sport waren overtuigd, dat er van de veertig deelnemende vliegers, sleet»Is vier of vijf zouden teruggekeerd zijn. De koers mag dus als een triomf voor de vliegkunst aanzien worden. Pas eenige weken werd de Eerw. Heer No- torman benoemd als pastoor va«-2uHes-Da Aalstersche bevolking nam eenparig deel in de vreugde van eene zoo eervolle benoeming, maar tevens ook treurde rechtzinnig om een zoo spjjtig heengaan. Wij hoorden het dikwijls wat menigeen dacht en zeide het is een waar verlies voor onze stad hij was een zoo bekwame priester; een verlies voor St-Martensparochie liij was een zoo ieverige onderpastoor een gevoelig verlies voor den katholieken Werkmanskriug; hij was een zoo wijze bestuurder een spijtig verlies bovenal voor de chrisfcene vakvereeni- gingen hij was een onmisbare steun, een klaarziende raadsman, een duurbare weldoe ner. Angstig werd getracht en ongeduldig ge wacht naar eenen weerdigen opvolger die al het goede, door den voorzaat begonnen, vol trekken zal die de talrijke inrichtingen door hem bestuurd,in vollen bloei behouden zalen, zooveel het zijn kan,tot vorderen vooruitgang nog opleiden God Zij lof en de Geestelijke Overheid zy dank, zonder uitstel werd daarin voorzien en, laat ons het zeggen, ten beste mogelijk Het verlies, dat stad en parochie ondergin gen, werd hersteld door het benoemen in onze stad als onderpastoor van Sint Martenskerk van den E. H. Van Cromphout, dio gedurende zes jaren in de naburige en zoo belangrijke parochie van Lede met zelfopoffering en iever gewerkt heeft, de achting en de genegenheid verworven heeft van do gansche bevolking dio hem voor immer eene dankbare verkleefd heid toedraagt. Het groot verlies dat Werkmanskriug en Christene Vakvereenigingen ondergaan,wordt zoo ruim mogelijk vergoed door de aanstelling van den Eerw. Heer C. Van Laere, als Bestuur der van don Katholieken Werkmanskriug en zijne talrijke inrichtingen. Zelden werd eene benoeming zoo vurig ge- wenscht, zoo blijde vernomen, zoo goestdiiflig begroet, zoo algemeen goedgekeurd. Morgen, Zondag 9 .Tuliom 4 ure namiddag zal de plechtige aanstelling van den E. II. Van Laerne plaats hebben in de groote feestzaal van den Kring. Geen enkel lid van den kring mag ontbreken, want liet geldt hier een blijk van genegenheid te geven aan onzen nieuwen Bestuurder en een bewijs van verknochtheid aan onze instelling. ALLEN DUS OP POST! Eerste neerlaag van M. Caillaux. De kicshervorming is thans in bespreking. Een amendement was voorgesteld. M. Gail- laux vroeg de verzending van dit amendement naar de commissie M. Jaurès was tegen- de verzending. Bij de stemming, bij naamafroeping zijn er 303 leden tegen de verzending naar de com missie en 251 er voor. M. Caillaux lijdt dus de neerlaag. Hij is nog onlangs aan t mini sterie gekomen anders hndde Lij zijn ont slag kunnen geven. De ministerieële crisissen zijn in de Fransche gewoonten gekomen en slechte gewoonten zijn moeilijk uit te roeien TURKYE De opstand breidt zich uit. Do Albaneezen uit hel Zuiden zijn insgi ilijks in opstand gekomen te Konitza. Tc Koloma wordt hetzelfde gevreesd. De E. H. Van Laere was immers voor Aalst geen onbekende. Negen jaren bracht hij over in St-Jozefsgesticht te Sint-Nikolaas, waar hij door zijn minnelijk karakter den eerbied en de achting verwierf van collega's en leerlingen. Die goede faam was hem naar Aalst voorafge gaan. Veel verwachtte men van zijnen ievcr nooit werd die hoop teleurgesteld Gedurende zes jaren reeds hebben wy hein aan het werk gezien bij de kinderen van St°- Gudula-en St-Lievensscliool, bij de jongens der Zondagschool van St-.)orisstraat, bij de meisjes in de patronage van St-Job, in de St-Martinus- gilde met haar pogen voor het volksvenster, in de Bedevaart naar Averbode, in de jaarlijk- sche processièn, overal waar lasten te dragen zijn, diensten to bewijzen en goed te stichten. Wat hem van den beginne kenmerkte, blijft hem bij en groeit nog innner aan eene stich- tende godsvrucht, eene ware ootmoedigheid, een aangenaam karakter, eene aantrekkelijke eenvoudigheid, oen vriendelijke omgangmot iedereen, eene voorliefde voor den werkman en medelijden voor den werkman en medelij den voor den behoeftige, een onvermoeibare iever en gedurige werkzaamheid. Niet te verwonderen dat het volk hem sinds lang had aangeduid als toekomenden Bestuur der van Werkmanskring. Zij wisten genoeg dat hetgeen zij verloren hadden in do Eerw. Heeren Ponnet,Rombaut en No terman, hunne vorige bestuurders, zij het nergens of nooit in zoo ruime mate konden wedervinden als in den persoon van don E. H. Van Laere. En daarom is liet, bij deze benoeming,vreug de in stad, vreugde in St-Martensparochie, vreugde in den Katholieken Werkmanskring, vreugde in de Christene Vakvereenigingen. Van alle kanten, en uit alle herten stijgt dezelfde kreetWees welkom E. H. Van Laere Leef lang midden het Aalstersche volk dat U kent,dat U acht en dat U bemint Ad multos annos! FRANKRIJK Al erger en erger. Niet alleen gaan de werklieden een hevige straatbetooging houden legen dc pensioen wet op 14 Juli, maar de patroons beginnen ook hunnen tegenstand. M. Giraud, te Roanne, komt zijne weverij- fabriek te sluiten. 250 werklieden vallen daardoor zonder werk. Mon voorziet dat andere fabrieken dit voorbeeld zullen volgen. Het is eene sehoone wet, die do Fransche democraten hebben tot stand gebracht, en waarvan socialist Jaurès, één der moedigste verdedigers was.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1