Van Caewelaert Juisterpijfie Plechtigheden De laroiotiwestie. 3e Beeks brieven van M. Vincent Biericx Zilveren Jubelfeest zijner Stichting TE AALT 08 eerste der reeks redeveeriRgsn over Lucifer Brtisselsclie Briefwisseling BSjveagssi aan het dagblad SE VOLKSSTEM, »aa 3 ©a 9 Jca58 1911. Nummer 153. SCATHOLIEBCÉM WERKIHANSKBIEiG gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo Fafei»ïeker,isis. Briefwisseling STAD AALST ingericht door den TER GELEGENHEID VAN HET OP ZONDAG 3 O JULI •19-1-1 's Morgens om 9 1/2 uren, vergadering der Leden van den Katholieken Werkmans- kring en afdeelingen in het lokaal Zonne straal. Om 91-1 uren, met vaandels en muziek- afdeelingen aan 't. hoofd optocht naar Sint Marlonskerk, alwaar om 10 uren eene Solemneele Mis van dankzegging zal opge dragen worden. 's Namiddags om 2 uren slipt bijeenkomst aan de Stalie, en om 2 1/2 aren GROOTE OPTOCHT door de straten der stad. 750 flanken premiën waarvan zes honderd franken te verloten tusschen de vreemde maatschappijen. Tusschen de deelnemende kringen der stad, insgelijks vertegenwoordigd met kartel of vlag en minstens 15 leden, zal er 150 fr. verlot worden. Muziekmaatschappijen opgelet Op voormelden dag, JO Juli 1911, wordt in onze stad het bestendig festival gesloten Deze uwer muzikale kringen, welke aan onze feestelijkheden zouden "deelnemen, kun nen zich terzeivertijd laten inschrijven om deel te nemen aan het festival, on zijn daar door in de gelegenheid gesteld insgelijks mede te loten naar de premiën door de stad uitgeschreven, waarvan de eerste 1000 fr. beloopt. len 1 ure slipt, feestzitting. Daarna uil- loling der premiën in liet lokaal van den Katholieken Werkmanskring, Zonnestraal. Om 6 12 uren 's avonds, volksbanket, Ier groole feestzaal van den Kring, insgelijks Zonnestraat. De inschrijvingsprijs is 2 fr. De lijsten voor het. banket zullen onwederroe- pelijk gesloten worden op 15 Juli a. s. Wij rekenen op eene talrijke opkomst, en ver wachten uwe hij treding insgelijks vóór 1-' Juli, om de noodige schikkingen bij tijds te kunnen nemen. De Secretaris. CsHiliaan De Kegel. NAMENS HET BESTUUR De Bestuurder, E. SI. Van Laece. De Voorzitter 1 Lsd. de Oétliune. XI. Elisabethslad, 28 Mei 1911. Allumettcn en sigaren. Handel en Moedertaal. Mijn verblijf in Elisabethslad heeft als gevolg dat ik een grondig onderzoek kon maken aangaande de twee bijzonderste nij verheden van Geeraardsbergen, de allumet- len en de sigaren. De stekjes (allen Zweedsche) worden te Elisabethstad, van 85 centiemen tot oenen frank de 12 doosjes verkocht vroeger was de prijs fr. 1,35 liet pak. De allumetten zijn volgender wijze ingepakt 8 dozijn pakken worden in eene zinken doos gesloten, 4 zin ken doozen maken, den inhoud van een hou ten kas. De stekjes, die men hier meest g«.-mr.i!it, zijn The VuIcü.i, Iling en L Matches. Men verbruikt hier veel stekjes, en men kan geen grooter plezier aan eenen Kongolander doen, dan hem een doosje als geschenk te geven. De vervoerkosten van België in Katanga zijn zeer groot en het vervoer geschiedt zon der waarborg van aflevering, iets waarlegen geprotesteerd wordt. Ik heb onder andere ondervonden wat twee fr. kost om aan te komen te Boma, kost fr. 12.10 om Elisabeth stad te bereiken. Alles ingezien, is er doch mogelijkheid flinke zaken te maken. Men zegt dat er langs Boma meer Belgische allu- motten ingevoerd worden dan langs Ivapstad; ik zal dal later onderzoeken. In Kongo, wordt er veel gerookt de inlandsche tabak is nog te wild, de zwarten zelf moeten erop zweeten ook rooken ze zelden, maar, integendeel mannen en vrou wen snuiven om te meest, "t Zijn de witten die hier eene duchtige pijp aanleggen een man die niet rookt wordt als eene uitzonde ring-aanzien. Allo Belgen zijn voorzien van eenen voorraad tabak en sigaren voor do twee jaren die ze doorgaans hier verblijven en bij hunne wederkomst vernieuwen ze hun rookgerief. Tabak van Zuid-Afrika wordt nog al geprezen, bijzonderlijk door de Engelsch- mannen do Lion Brand heeft de voorkeur bij eenen mijner reisgezellen en ik bob er op mijne schrijftafel een staal van liggen 't is strave, zwarte tabak, lijn gesneden maar zoo droog dal bij door den pijpsteel in den mond schiet ook verlangt zijn proprietaris vurig naar de aankomst van zijnen Appelterre die misschien op den Buizenont gegroeid is de naam is zooveel! Men vindt hier ook Semois, Obourg en Richmond hunne prijzen zijn peperduur fr. 1,25, voor 50 grammen. Gisteren zag ik Obourg aan 11 frank de kilo verkoopen en Zuid-Afrikaansche aan fr. 4,35 de 453 grammen. De sigaretten zijn meest al uit Zuid-Afrikaansche tabak. Men vindt hier sigaren van alle landen, nochtans hebben ze in den handel niet veel trek, daar elke reiziger zijne provisie mede brengt. De bijzonderste voorwaarde om te lukken is te zorgen voor een goede inpak king in "zinken kisten. Een medereiziger ont ving verledene week 2000 sigaren en allen waren door den schimmel bedorven. Dat heeten we een voorbeeld dat te vluchten is. CONGOTROTTER. P/S Wie er belang in stelt, kan volgend bericht onthouden De heeren nijveraars en handelaars die verlangen hunne waren in Kongo te verkoopen, zijn verzocht hunne waren-lijsten, prijs couranten en in't alge meen, al do inlichtingen die ze nuttig achten, te sturen aan don HGouverneur-generaal xan Belgische Kongo (Nijverheid en Han del) te Boma of aan den heer Vice, Gouver neur-generaal van Katanga (Nijverheid en Handel) Ie Elisabethslad (Katanga). Al de prijzen dienen aangegeven - Franco op schip te Antwerpen Het is oek wenschelijk het gewicht en de afmeting der colis aan le geven. De c>lis met stalen, die de 5 kilos niet le lioven gaan. mogen verzonden worden als post-colis. (Hoogste vervoerprijs per 5 kilos, 2 fr. voor Boma en fr. 12. 10 voor Elisabeth stad.) De colis mogen dus 1 nieter en 6 cen timeters hebben, indien hunne lengte en hunne breedte te samen gerekend den meter en 82 centimeters niet overschreidt. Indien de colis die maat te boven gaan, moeten ze noodzakelijk toevertrouwd worden aan de A ge nee Maritime Wal fordMinderbroeder straat, 12, te Antwerpen. Dat bericht kom ik van 't Fransch in 'I Vlaamsch over te stellen. Het is te hopen dal onze moedertaal hier meer dan beden grond zal winnen. Verheugend in dat opzicht is was ik lees in L'ctoilc du Congo n. 1 verschenen te Elisabethstad, den 24 Mei 1911 Een icoordjc tot de Vlamingen Wij wenschen onze Vlaamsche lezers en: korresponden ten mede te deelen, dat L'Etoile du Congo openstaat voor korrespondentie en artikelen in liet Vlaamsch. Zoodra ons blad in grooter formaat verschijnt, zullen wij aan "Vlaamsch wa!meci ..uudacln wijden. Wij zijn sterke voorstaanders van de taal en zul len onze Vlamingen allo aanmoediging tot schrijven en lezen van hun moedertaal geven. Wij hopen dat binnen niet al te lange tijd het V laamsch in Centraal-Afrika goed wortel zal hebben geschoten. Dal is de wensch van u ook niet waar. beste vrienden alsook deze van uwen Vlaamschgezinden Kongotrotter. V NS Donderdag avond, om S ure, gafE. P. Stracke. in de feestzaal van hel College der Jezuïeten, zijne eerste redevoering over Vondel als voorbereiding tot de luister rijke kunstopvoering van het groole Vondel- sche treurspel Lucifer Een talrijk en uitgelezen publiek was op gekomen, waaronder vele Lumen der- Hooge Burgerij van Aalst. De E. P. Stracke deed ons Vondel kennen, vooral als menscb, en beschreef hem ons van af zijne wiege iot op zijn doods bed. Vondel werd te Keulen geboren van Antwei'psche ouders en sleet zijn leven Holland, in Amsterdam en Rotterdam. In zijne kinderjaren was hij wars van 'l leeren op 17 jaar begon hij te rijmen. Dit moet hoop geven aan onze collegestudenten doch hij kon al goed de klanken van den nachte- alenzang nabootsen, wat minder troostge vend is voor onze studenten. Vondel huwde op 23 jaren en leefde gelukkig in den huise- 1 ij ken heerd. Doch hij heeft schrikkelijk veel geleden hij verloor opvolgenlijk zijn oud sten broeder en een zijner kinderen de wreedste slag die hem trof, was het verlies zijner vrouw. In laleren leeftijd werd hij gemarteld door zijn gehuwden zoon Joost, die zich volop in schulden stak, en waarvoor vader van den Vondel geheel zijn fortuin opofferde. Vondel dichtte tot hij 87 jaar oud was en stierf, in de schoonste godsvrucht, in zijn 92" jaar. Een grootman moet zijn volk groote dien sten hebben bewezen, anders kan hij niet groot zijn een groot volk moet zijne groote mannen vereeren, of hel is niet groot. Ver eeren wij dan Vondel, den cdelslen dermen- schen groote dichter als meer, vrome kris ten als geen... Als dichter en als mensch, te zamen, is hij de grootste van allen die heb ben bestaan. Zoo begon Pater Stracke en zoo eindigen wij dit al te kort verslag. De 2° voordracht wordt Donderdag om 8 ure ge: ven in het College. Voorzeker zal niemand ontbreken van al dezen, die Pater Stracke gisteren mochten leeren kennen als Vondelkenner en hem bij T slot zijner wonderschoone en beeldrijke voordracht langdurig hebben toegejuicht. Zooals wij hef verleden week aan onze lezers aankondigden, zal de jonge en reeds vermaarde Volks ertegenwooordiger, Frans Van Gauw elaerl. van Antwerpen, op 20 Au gustus le Aalst spreken, op hel banket van bet verbond der Jonge Wad'en van Oost- Vlaanderen. Verscheidene steden van het Vlaamsche land. eu van Holland, hebben beurtelings het geestdriftig en krachtig woord van den weisprekenden Yiaauiing toegejuichd. Thans komt de beurt aan Aalst. Hij wordt verwacht met algemeene be langstelling en warme genegenheid en de Vlaamsche Katholieke redenaar zal er op eene geestdriftige ontvangst onhaald worden. En dit zooveel lo meer. daar Van Gauwe Iaert. een zoon is der Denderstreek. Hij is ehoren le Ons-Lieve-Vrouw Lombeek, ii 1889 zijn vader was van Denderv indeke. hij telt in het land van Ninove, dat de bakermat is zijner familie, vele bloedver wanten en vrienden. Diegenen die verlangen deel te nemen aan het banket, eu aldus de gelegenheid w illen te baat nemen, om de w elsprekendheid van Mijnheer Van Cauwelaert le bewonderen, zijn verzocht hiervan kennis te geven voor Augustus e. k. aan Mijnheer Désiré De Wolf, voorzitter der Katholieke Jonge Wacht le Aalst. De prijs is vastgesteld, (voor al diegenen die geen lid zijn eener Katholieke Jonge Wacht) op 5 franken, drank inbegrepen. Nog de feesten van 20 Oogst. Wij vernemen uit de beste bron, dat al onze Senators. Volksvertegenwoordigers en andere politieke voormannen, lot het hij wo nen van liet banket reeds zijn toegetreden. Wij mogen ons dus verwachten aan eene vergadering, welke al do voorgaande zal overtreffen, daar buiten onze Katholieko lei ders, al de Katholieke Jonge Wachten van Oost-Vlaandereo op het Banket talrijk zul len veriegetiw'uóiikgd ziji.. Vit Brussel ontvangen wij volgend schrijven Brussel, den 8 Juli 1911. Zondag waren 400 briefdragers op banket vereenigd zooals ieder jaar. M. do Broque- ville, onze nieuwe kabinetsoverste en mini ster van Post en Telegrafen woonde het banket bij. De President heeft den minister w arm geluk gewenscht voor de verbeterin gen die hij aan hun lot heeft gebracht. Deze heeft in bevallige bewoordingen be dankt, zijne vreugde uitgedrukt zich in hun midden le bevinden en er bijgevoegd dat. zoo hij er aan gehouden heeft bij de taak van kabinetsoverste, den zwaren last van het mi nisterie van IJzerenwegen en Posten te voe gen, hij dit gedaan heeft, omdat hij vurig verlangt het werk der hervormingen en der verbeteringen welke hij ondernomen heeft, door te drijven. Dit werk is niet volledig en weldra zal ganscfe het personeel wettige vol doening geschonken worden. Het lot der ouden zal de gunstigste oplossing ontvangen, die het maar eenigszins mogelijk is. Deze verklaringen van den nieuwen vader der postmannen werd levendig toegejuicht. Hoe meer de vacant ie nadert, en met dat de terugkeer tot de schoone dagen, hoe kal nier is ook de Kamer en zij haast zich de be groetingen te stemmen. Zij heeft deze week die van 't Binnenland, van Nijverheid en Ar beid, van Oorlog en van de Veiligheidswacht gestemd, en die van Geldwezen besproken waarvan de stemming toekomende week zal plaats hebben...Wij hebben zooals de vorige week morgen-en namiddagzittingen,ten einde de andere begroeiingen le stemmen, alsook verschillende ontwerpen die er mede in ver hand staan. En door dit overwerk verhoopt zij de werkzaamhedon te eindigen voor den 20u Juli, om den 21, 22 en 23 onze groole nationale feesten te vieren. I)e bespreking van de Oorlogshegrooting heeft ons toegelaten kennis te maken met het programma der linkerzijden aangaande de rijgskwestie. Heeren Monville cn Augus- teyns spraken voor algemoenen dienstplicht ALLEMAN SOLDAAT Wij zijn verwittigd en dat bewijsi dat de patriotieke overeen komsten met de linkerzijde, als transactie, nooit lang steek houden. Wij doen dezelfde ondervinding met de «•grondwetsherziening» die de liberalen opnieuw eischen met de so cialisten, na do verbintenissen aangegaan door de heeren Féron en Janson, die óp dit tijdstip verklaarden, dat zij in geheel hun verderen levensloop geene beweging voor grondwetsherziening zouden kennen. De doctrinaire liberalen van Luik stellen hetzelfde vast in de «Journal de Liëge» van 6U dezer wat bewijst dal de eensgezindheid len gunste van puur en simpel algemeen stemrecht niet volledig is.Inderdaad.ondanks de beslissingen van de beide linkerzijden van Kamer en Senaat en de dagorde van do Ilrus- selsche socialistische federatie, is 'tkartel te Brussel en te Luik voor de gemeentekiezin- gen nog niet gesloten, want heer Max en Klever gevoelen al te wel, dat noch de liberale burgerij noch de handel geschikt zijn om alles maar zoo te laten, en dat zij zich te gen hen zulien keeren, met hun eene wel verdiende les te geven. Zij weten allen dat do socialisten de onverzoenbare vijanden zijn van de burgerij en den kleinhandel, die zij vernielen door hunne coöperatieven. Wij hadden deze week het Internationaal Congres van 't Metaal; en de koningen van 't Metaal zijn Donderdag door Z. M. den Koning ontvangen geworden. De groole metaaldrijvers zochten naar de middelen om een soort evenwicht te stellen tusschen de voorlbrengst en het verbruik, om zoodoende de speculatie te matigen en het algemeen welzijn te begunstigen, want do te groote en de te menigvuldige veranderingen zouden schadelijk zijn zoowel aan de industriëelen als aan de klanten. Zij zouden het algemeen betrouwen aan !t wankelen brengei dat een noodloltigen terugslag zou hebben op de loonen wat het groot nadeel zou hebben werkstakingen te verwekken. Dat zijn wel schoone ontwerpen, die ons toelaten de machtige persoonlijkheid te be schouwen van M. Carnegie, dezen Ameri- kaanschen reus, onder zijne 2 bijzonderste oogpunten de algemeene bevredigingen de fabrikalie van ijzer en staal. Het is deze groole menschlievende miljardair en wel doener der menschheid, die over eenige we ken aan onzen minister van Buitenlandsche Zaken een belangrijk kapitaal overhandigde om de heldendaden te beloonen. Dank voor de toekomstige helden. Kobe. WETTER EM. Naar wij thans uit geheele goede bron vernemen zou de toestand in do fabriek Hye aan de Vennemansdriesch, alhier weinig of niets verbeterd en het geschil nog steeds in gang zijn. De wevers welke reeds aan zeer slechte voorwaarden werken vragen ernstige ver betering en dringen er onophoudend op aan dat de tegenwoordige toestand een einde neme. Hunne klachten gaan voornamelijk over het gedurig en aanhoudend wachten naar werk, slechte le verwerken grondstof en veel le laag tarief. N-. ar alles wat er ons daarover wordt medegedeeld hebben die grieven zulken na- deeiigen invloed op het loon der wevers dat de^ó welke aan de viergetouwen werkzaam zijn gemiddeld niet meer dan 15 tot 17 fr. per week, met naarstig en standvastig wer- ke?., kunnen verdienen. Vergeleken met de looiien die de zelfde vakmannen in andere fabrieken w innen is dit een stuk van 5 fr. te weinig. Daarenboven hebben wij dan nog de ge- meene hoedanigheid der grondstof (slechte spoelen en gemeen ketingsgaren) zoodal de viergetouwwevers in deze fabriek een boven- rncnschelijk werk moeten verrichten. Het spreekt van zelfs dat de andere fabriekwer kers zooals de spoelers, bobijners. wap- sters. scheersters en hommers daar ook veel door le lijden hebben; wat alles eene alge meene misnoegdheid onder de fabriekwer kers le weeg brengt. Tot. hiertoe hebben er een drietal onder handelingen met den bestuurder en beheer der plaats gehad en daaraan namen insgelijks deel afgevaardigden der katholieke en socialistische vereenigingen dezer gemeente. Door deze onderhandelingen werden aan de werklieden verschillige verbeteringen beloofd, onder andere goede grondstof, betere sijssing en het vermijden van alle werkverletting. Daarenboven werden de meestergasten der fabriek gelast de reden te onderzoeken van deze gedurige werkvelling. om daarvan bepaald de oorzaken te kennen en de afdoende middels ter bestrijding te bewerken. Nochtans zouden de werklieden nopens doze toegezegde verbeteringen eene waar borg w illen en vragen daarom eene gelde lijke vergoeding voor alle wachten naar grondstof. Daarbij blijven zij insgelijks nog hunnen eisch naar verhooging van tarief handhaven, welke tot hiertoe steeds werd geweigerd. Thans loopt het gerucht in de gemeente rond dat de Weversgilde uit De Zon weigert alle verder samen werken met de Katholieke Weversgilde. zoodat deze dan ook gansch alléén de belan gen der fabriekwerkers zal moeten afhaspe len. Wij zijn vast overtuigd dat zulks ver uit het best is om tot eene minnelijke en fat soenlijke overeenkomst tusschen haas en werkman te komen, want de ondervinding heeft bewezen dat in dusdanige zaken alle verkeer met de roode fenieksen in 't geheel niet wenschelijk is. Do Katholieke Weversgilde zal zonder aarzelen haren plicht w elen te vervullen en de werklieden zullen daaraan nogmaals kunnen zien wie hunne vrienden en wie do verdee- lers zullen zijn. achtste wonder en wel te IInamelijk onze gemeenteraad. Uwe gemeenteraad hoor ik U al verwon derd uitroepen, ongelooflijk en toch waar, luister immers wat zij hier kunnen, die man nen uit de wet. Twee jaren geleden werd hier de groote steenbaan aanbesteed. Daarom moesten er verscheidene onteigeningen plaats hebben, hetgeeno altijd geregeld wordt vooraleer men aan het werk begint. Maar wat deden die felle mannen Zij kwamen en de gronil werd ingepalmd, zij kwamen en hagen, strui ken on hoornen werden uitgeroeid ja, zelfs stallingen afgesmeten en dit zonder naar iels om te zien. Zij meenden dat zij als een echte autocraat of alleenheerscher maar over allo3 te beschikken hebben en dat iedereen maar moet dansen gelijk zij gebieden en dat in ons vrije België En als wij dan kwamen en verwonderd opkeken, antwoordden zij weest gerust, alles zal wel geschikt worden. En ziet, het is nu al twee jaar geleden, en denkt gij dal er al één schriftelijk akkoord is, dan zijt gij grootelijks mis. En denkt gij dat wij reeds eenen rooden duit hebben ge trokken Daar mogen wij naar schuifelen, want als men hen spreekt van geld hooren zij langs dezen kant niet. Nochtans vindt gij niet dat het lijd zou worden dit eens te ver effenen. Maar weet gij waar liet kalf gebonden ligt liet schijnt dat de lias ledig is. Daarom trachten zij dit uit te sluieren tol na de kie zing, want dit ware wat al te gevaarlijk zoo voor het kiezerskorps te komen met eeno ledige beurs. OnderLusschen mogen wij wachten en op hoopo loven lot dat liet deze heeren helie ven zou dit te vereffenen. Ziedaar één staalken van hunne bestuurs- kennissen, wat zegt gij er van Ook heb ik gedacht dat zulk wonder wel wat verder mag gekenu worden. Rif.k. In Engeland ffe- Mij ontvangen uit eene naburige meenle, den volgenden brief Waarde Heer Opsteller, Toen ik nog op de schoolbanken mijne broek moest verslijten, sprak de meester ons op zekeren dag van de zeven wonderen der wereld. Met welke aandacht luisterden wij nietMaar nu Heer Opsteller, is er een De wrijvingen duren voort. Engeland heeft geen nota gezonden aan Duitschland, maar de Engelsohe gezant heeft als plicht een op dracht gekregen, den Duilschen gezant zijne weinig vriendelijke handelwijze te verwijlen. Engeland wil, evenals Rusland, bij de on derhandelingen tegenwoordig zijn. In Frankrijk Al de Fransche bladen bespreken geest driftig de Engclsche zienswijze en treden ze onvoorwaardelijk bij. Frankrijk zal geone onderhandelingen aan- knoopen zonder voorafgaandelijk Engeland en Rusland te hebben verwittigd. Geene nieuwe Conferentie Van eene nieuwe Conferentie van Algeri- ras, en waaraan Frankrijk, Duitschland, Spanje, Engeland en Rusland zouden deel nemen, is er voor den oogenblik geen spraak. De akte van Algeriras zal mogelijk eenigo wijzigingen ondergaan, welke door de ver schillende betrokken mogendheden zullen worden onderzocht en goedgekeurd. In Duitschland De socialisten, als eerste anti-nationalisten, vallen bovenarms op den Keizer en de Regeering. In een der groote Duilscbe steden heeft er eene grootsclie proteslmeoting in open luchtplaats gehad. Vreemdsoortige beschouwing De Post Gazette uit Duitschland schrijft, dal Duitschland aan Frankrijk moet beletten, dat het in een oorlog in Europa, geen toevlucht zou kunnen nemen tot het zwarteleger, dat Frankrijk bezit in Marokko. Daartoe bestaat er een dubbel middel. Ten eerste, zorgen dat Marokko, een groot, onafhankelijk land blijve zooals nu ofwel Duitschland moet den voet hebben,'in een deel van Marokko. In beide gevallen kan er van het zwarte leger in Europa geen spraak zijn. Oordeel van een katholiek blad De Germania het groolo katholieke blad uit Duitschland zegt, dat de geesten kalm worden. Zoo er zich geene onverwachte ver wikkelingen voordoen, hoopt men dat alles eene wreedzame oplossing zal vinden. Die toon ware wel geruststellend, als hij zoo voorwaardelijk niet was. Als er geene onverwachte verwikkelingen komen, het- gone best mogelijk is evenals die niet komen, dan is er te hopen, dus ook nog geen zekerheid. Wij meenen dat het spelleken zoo lang zal duren, dat de zaak weer zoo netelig kan wor den als in 1907, hetgene niet weinig is ge zegd. In Marokko zelf De Fransche troepen. Do Fransche troepen zijn in Mequinez bin nengekomen. Ze zullen er een paar dagon verblijven. Thans vertrekken do Fransche soldaten naar het Oosten. Te Fez De Fransche generaal heeft verklaard dat Fez nog niet kan ontruimd worden, daar or onvermijdelijk terug wanorde zou ontstaan. De Spaansche soldaten te El Ksar 200 Spaansche soldalen, vergezeld van den onderconsul van Spanje, trokken met gevelde bajonnet door de stad El Ksarv overal de grootste verslagenheid verwek kend. Zij hebben eenige oproerlingen gevan gen genomen. Niet te Arzila De Spanjaards zijn niet naar Arzila ver trokken. zooals gezegd werd. Spanje had nooit het inzicht deze plaats te bezetten.

De Volksstem | 1911 | | pagina 3