VAK- EN AMBACHTSSCHOOL XCsfe,tli.oliels:ezi. ^olkskx-ixig- SIMT JOZEF AELST Het Sclioolkomiteit. GESTICHT DOOR DEN SV3 EU LESCH ËTTESTRAAT, Het nieuws der Ambachtsschool heeft overal den grootsten bijval genoten. Eene schóone inrichting Dat zal veel goed doen hoort men fallen kante zeggen. Nochtans, sommigen begrijpen niet genoeg liet belang en de noodzakelijkheid dier inrich ting anderen verwarren Ambachtsschool met Nijverheidsschool nog anderen vragen inlichtingen, maken opwerpingen... Om allen twijfel en dwaling weg te nemen, zullen wij wat licht trachten te wer pen op de zake, met belofte, later uit te breiden en te volledigen, naarmate het van- doen is. 1Wat is eene Ambachtsschool Het woord zelve zegt het ons Am- bachls...school t. t. z. eene school, waar men eenen stiel of een ambacht leert. En wat is een ambacht Eene bediening die uitgevoerd wordt met de hand, of, waarin de hand de bijzonderste rol speelt, als in schrijn werkerij, smederij, pas werk, meubelma kerij, gieterij, enz... Do nijverheid, teweeggebracht door het handwerk, is betrekkelijk klein, en wordt daarom KSeisacnajK?eenheid! genoemd, terwijl deze, teweeggebracht door 't werk der machienen, massagroot is, en daaróm Gcaota»5jeHueü3 heet. Nu, al de bedieningen, in betrek met do grootnijver heid, van eenvoudigen fabriekwerker tot fabriekbestuurder toe, hebben ook hunne scholen, dio men noemt [faiJiyea'S'GGÏcSs» SChïoIgbï. Bijgevolg, moet de schrijn werker naar de... Ambachtsschoolde mees tergast naar de... Nijverheidsschool; de smid, naar de Ambachtsschool, enz... 2. Kan Pauwke geen ambacht meer leeren op dan werkwinkel ?(l) Neen. Do tegenwoordige ambachtsman moet oj» min tijd, schooner, beter, overvloe diger, ingewikkelder en volmaakter werk leveren dan vroeger bijgevolg moet hij ge leerder en behendiger zijn ook. Nu, dat gaat niet zonder leermeesters, zonder scholen...., en... die heeft hij niet. De Patroon kan zicli met Pauwken niet bezig houden hij. en heeft den lijd niet, en ook, als !t manneke veel kent, zou hij kun nen op een ander loopen met zijne duro les sen 'l ware voor niet gewerkt De gasten zullen 't hem ook niet loeren die Imbben hunne banden vol en zijn, over 't algemeen, daartoe onbekwaam wat men niet heeft, kan men niet geven. Daaruit volgt dat Pauwke maar bij- en beuzelwerk te verrichten heeft boodschap pen doen, schavelingen dragon. den slijpsteen draaien, wat schaven en at zagen, en dat het werk is zonder volgorde nu moeilijk, dan gemakkelijk vandaag rol luiken, gisteren muizevallen, morgen tim merwerk, overmorgen spiltrappen, een ware warboel. Die toestand verslecht van dag lol dag, want, stilaan dringen de machienen binnen de werkhuizen, en, mocht Pauwke vroeger oog wal meehelpen en soms eens zwaluwsleerL maken, nu is dat uit, geen handwerk meer l.oul aanbrengen of stom slaan zien op een zaagmaehien, dat is zijn werk. Zoo moet hij alles stelen met zijn oogen. Dat is goed, ja, maar niet voldoende. Hot beste middel om iets ie leeren blijft altijd, doen. Al doende leert men. Daarom zou mei moeten beginnen mét de allereerste en allereenvoudigste zaken die eikendeen begrijpen kan. Dan trapsgewijze opklimmen in moeilijkheid, zonder sprongen, Bangs zeüfaoeSsendes* en zeStf- flSoesi«8.en weg, gebruik makende van lielgocn hij reeds kent. n-.n lot hel onbekende te geraken. Zun ware de kennis diep en zou ze lang blijven leven de vreugde en 'l genot zouden ze vergezellen en bel werk doen be minnen en, 'l geen men bemint doet men geerne, en 't geen men goerne doet, doet men goed. Zóó leeren is heel gemakkelijk, aange naam en vruchlrijk voor den leerling, maar bet zóó weten te schikken, is donders moei lijk voor den lecraar. Nog eens,.dat kan bet werkhuis niet geven. Dan moet het elders gezocht. Waar? In de Ambachtsschool. 3. Vroeger waren er nochtans goede Am bachtslieden. Waar haalden die hunne bekwaamheid Op het werkhuis! Maar, dan was ieder werkhuis een waar leerhuis ook. Do patroon had een wcr.ikontrakt met den leerjongen, waarbij ilezo laatste zich verbond, gedurende verscheidene jaren, bij hem te blijven wer ken. Hoe moer goed werk de jongen nu aflegde gedurende dit tijdstip, boe voorclce- liger voor don baas. Vandaar de groote be zorgdheid vanwege den meester, om den jongen goed en veel te leeren. Ook, werkte met wie wou! Vooraleer men voor eigen rekening mocht beginnen, moest men een meesterstuk voortgebracht hebben. Ziet! al was die opleiding ernstig, toch zou "ze nu, in 't algemeen gesproken, niet meer deugen. Andere tijden, andere zoden. Men vraagt me» (U Pauwke is een ingebeelde leerjongen. 4. Zoodat Pauwke den schrijnwerkers stiel niet meer zou kunnen leeren op het werkhuis, zelfs niet bij zijnen peter? Moeilijk Wilt ge een klinkklaar bewijs De groote patroons der steden zenden allen hunne zonen naar soortgelijke scholen. zij dat d©ere5 moet gif B?©g twijfelen 5. Doet de Ambachtsschool iets voor de Godsdienstige en zedelijke opvoeding? O ja, want zij is even noodzakelijk voor de Godsdienstige en zedelijke opvoeding als voor bet vakonderwijs. Waarbij komt het, helaas dat. er tegen woordig zooveel jonkheid verloren loopt Omdat alle opvoeding en karaktervorming ophoudt bij 't verlaten der lagere school. En hoe oud zijn ze dan Pas 14 jaar als 't wel gaat. Vaarwel schoone lessen, goede behan deling en goede raadgevingen, Vaarwel zede lijke opvoeding, nu begint de onzedelijke Eibun brood waren ze nog niet weerd ze moesten nog voortleeren... veel, lang Doch hun hart is gevormd, bet vlamt voor al wat goed en schoon is de wil is kloek en onwankelbaar voor al wat recht is't gedrag is voorbeeldig, 't karakter rotsvast slechte gezellen, gevaren der wereld, dit. alles schampt op hem af, als de pijl op den kei Een ambacht leeren duurt., hoelang-?... 20 jaar. Mensch worden en deugdzaam leven,, al is het ook do moeilijkste stiel, leert men op 14 jaar Neen, voorwaar, de godsdienstige en zede lijke opvoeding eindigt zoo min met de lagere school als do verstandige, en, is er na die periode eene theoretische en praktische stiel- vorming noodig, nog veel meer dient er eene theoretische en praktische gedragsvorming te zijn. De ambachtsschool zal die geven,elY.ge lijk de werkjongen gedurig en met nauwge zetheid gewerkt en geneerstjgd zal hebben aan het voorwerp, dat eens zijn brood moet verschaffen, zoo zal hij schaven, vijlen puimen en polieren aan zijn eigen, totdat de bekwame ambachtsman en de goede christen tol een wezen zullen vergroeid zijn. 6. Wat zal Pauwke leeren In c!e Vak school Al hetgeen er noodig is tot het vormen van eenen gezonde eb, ver'Stassdigcn, deugfdzamen en behesidi^e» stielman. De tegenwoordige vakman moet kloek van lijve zijn, gezond,en dien schat welen te bewaren. Hij moetin staat zijn zich op wel- voegelijke wijze uit te drukken, zoo schrifte lijk als mondelings in zijne moedertaal, wen- schelijk in de~ tweede taal. Hij moet alle berekeningen kunnen verslaan en maken, in betrek met den stiel, de slof kennen die hij bewerken moet en alles wat er op in werkt de kortste werkwijze kennen en zich weten te bedienen van de nieuwere werktui genen hulpmiddelen. Hij moet zeer bedreven zijn in het vaktnekenen al wat hij temaken heeft, moet hij kunnen teekenen, al wat hij geleekend ziet, moet hij kunnen maken, ant teek on en is zijn sprake, teekenen is zijn tale. Eindelijk, hij moet beminnen wat oon en goed is, willen wat hij bemint en doen wat hij wil. De vakken, die hem dat zullen leeren zijn: Gezondheidsleer, Lichaamsoef. Vlaamsche en Fransche taal, Rekenkunde," Stelkunde, Meetkunde, Natuurkunde, Scheikunde, Vak- kimde, Werktuigkunde, Praktisch werk. Staathuishoudkunde,. Boekhouden, Beroeps- elm-nen. Schoonheidsleer, Godsdienst en Praktische zedenleer. 7. Is hij dan volleerd Volleerd Volleerd Wie mag dat pluim- ken op zijnen hoed steken Als Pauwke met iever en regelmatigheid al de lessen ge volgd heeft en zijn uitgangsdiploma bekomt zal hij een volle efi bekwame stielman zijn, en de noodige middelen bezitten om op te klimmen tot den hoogslen trap van zijn vak. al ware het ook Patroon of Kunstenaar. Is dat niet genoeg? Ongetwijfeld dat hij nog bijleeren moet, om zich te volmaken, maar dat kan hij nu alleen; geholpen door de da- elijkscho ondervinding, door hoeken en schriften, door reizen en zelfstudie. Vergeet niet dot Pauwke eene brandende begeerte voelen zal om hooger te gaan en heter te doen en, iemand die moedig is en met leer- iever bezield, kan als Hij wil. Een groote Franscho schrijver had genoeg met hetgeen hij in zijne kamer tezien kreeg, om een groot meesterstuk te schrijven, ge titeld Eene reis rond mijne kamer Wie goed kan, wil heter, en wie heter kan, drumt naar 't beste 8. Wie is er verantwoordelijk voor dien uitslag Het schoolkomiteit. 9. Wie is dat EEREVOORZITTERS Eerio. Heer Des. Willems, pastoor van St-Jozef, Aalst M. Rom. Moyersoenf volksvertegenwoor diger, Aalst M. Fel. De Hert, schepen van onderwijs. Aalst VOORZITTER M. Dr De Naeyernijveraar, Aalst, BESTUURDER Eene. Heer Cyr. Demeester, onderpastoor, Aalst. SCHRIJVER M. A. De Waegenaere, schoolbestuurder. Aalst. LEDEN MM. Pol. Van Ghyseghem, nijveraar, Aalst Am. D'hondt, handelaar, Aalst Jaak Van den Berghe, patroon-smederij, Aalst Jan De Sö0er, patroon-schrijnwerker, Aalst Alfons Van Sande, patroon-schilder, Aalst Leon De Meeter, nijveraar, Aalst Val. De Valkeneer, apóljieker, Aalst. Daarenboven hebben nog vele bekwame en--invloedhebbende HeèPen hunne bescher ming en medehulp verzekerd. Ook,de school zal onder toezicht slaaft; 10. Onder toezicht van den Staat ©rader t®ezic&t van den Staat. I I. Hebt ge bekwame professors .Ja, en wij aarzelen niet te zeggen, uiterst bekwame 12. Moet alleman nu ambachtsman wor den Bijlange niet. Enkel wie goesting en aan leg heeft. Korne wie wil T Elke bediening moet here beoefenaars!.eb ben doch, goede ambachtslieden zijn er te kort, veel te kort. Langs alle kanten vraagl men er: ze zijn niet te vinden. Dan doet men vreemden komen, en, mén weet het, die loo pen er tegenwoordig dikj'Nochtans, 'tis eene edele, verstandige en ze.er winstgevende be diening 't is in de goede stielvorming dal voor een groot deel, de verbetering, de op komst en de toekomst ligt onzer werklieden en burgers,en,hoven die talrijke bureelschrij vers met hun karig loon en hun kopij werk, verkoos ik verreweg den puiken paswerker of meubelmaker, met zijn verstandig werk en zijne zakken vol geld. 13. Is die school voor Aalst alleen Neen, voor Aalst en omstreken, al kwa men er ook van Okegeift en Neygem. 14. Waar staat ze Niet verre van de statie Tusschen de Meuleschellestraat, de Kool- straat, Klolleslraat en den nieuwen Boule vard van Sl Annawcg, met eenen ingang langs alle vier de straten. 15. Welke stielen kan 'men daar leeren Wij beginnen met schrijnwerkerij,meubel makerij, smederij, pas werk en werktuig kunde. Doch, zoo gauw de omstandigheden het toelaten, volledigen wij de leergangen voor electricien. gieter, metser, schilder, landbouwer, hovenier, enz... 16. Zijn het dagleergangen Ja! van 's morgens 7j $/2 ure tot 's avonds 6 uren, gedurende gunsch het jaar, de ver loftijd uitgenomen, Es ef&ïS eene dagsclïöoS, 17. Waarom geene avondschool Omdat eene dagschool heter is dan eene avondschool. 1° Is het niet veel voordeeliger, gedu rende 3 volle jaren, den ganschen dag door, een vak te leeren, dan enkel gedurende de 6 wintermaanden, 2 uren daags Het werk huis tellen wij niet mee; wij welen reeds wat het weerd is. 2° Avondwerk is overwerk, on overwerk deugt niet, daar de jongen vermoeid en ver lamd is. De vermoeienis is de vinnigste vijand der aandacht eiy!zonder aandacht, is er geen goed werk mógelijk. Ja maar, de wil kan dwingen Ja, doch in dien strijd, verliest hij geregeld hij kinderen toch 3° De avondschool kan moeilijk de volle dige voorbereiding geven tot het vak, aange zien zij, om reden «van tijdgebrek, verschei dene onmisbare vakken moet ter zijde schui ven als: natuurkunde, stelkunde,scheikunde, soms teek enen, enz. 4° De avondschool is gesloten gedurende het Zomerseizoen. Ruim een half jaar is de cursus"opgöschörst. Rust roest Peinst toch wat 'ze vergeten 5° De zedelijke opleiding is hier totaal on voldoende het werkhuis, de gezellen, de straat, behouden hier hun vollen invloed, terwijl de tegenwerking veel te gering is er is tijdgebrek Dit wil niet zeggen, dal de avondschool raaikaal af te keuren is. Op vele plaatsen bewijst ze zware diensten en is ze goed inge- .richt. 13. Hoe lang duren de studiën 3 jaar, voor sommige vakken 4. Bijge volg, als Pauwke zijne beroepsstudiën be gint op 14Jaar en wel zijn beste doet, is hij een volslegen ambachtsman op 17, 18jarigen ouderdom. 19. De daghuur van Pauwken 't Plan is schoon, doch 3 jaar zonder dag huur is nog al erg. Geene roos zonder door nen. Leert Pauwke niet veel op het werk huis en leert hij lang, toch verdient hij iels. Hoe weinig het is, 'k komt altijd goed van pas. Liever 1 vogel in de hand, dan 100 in de lucht. 8 jaar in de lagere school, 3 jaar in de Ambachtsschool, wie kan dat uitstaan Wie Al de ouders die hunne kinderen eenen stiel laten leeren. Wij hebben er veel hooren spreken, en allen zeggen dat z'er, alles bijeengenomen, gedurende de 3, 4 eerste jaren insteken in plaats van uil trek ken zo moeien daarbij nog al zijn gereed schap koopen en de jongen is nog niet half weg in den stiel. Vergelijkt dit met de Ambachtsschool Gedurende de 3 eerste Jaren trekt hij niets, T is waar, doch hij ver laat do school als volle gast, verdient liet 4e jaar, 3 a 4 fr. daags, krijgt al zijn gereed schap mee en kent zijnen stiel op den hoop toe. Is er nog twijfel mogelijk 20. 'k Zal Pauwke van zijn 5 2 jaar in de school steken om vroeg gedaan te krijgen Verschooning,'t kan niet zijn, Pauwke is te jong Om met vrucht de beroepsstudiën te kunnen beginnen en voltrekken, moet het eerst en vooral gansch het pro gramma der lagere school op voldoende wijze gezien hebben, omdat de lagere school de noodzakelijke en voldoende grondslag, di onmisbare voorbereiding is voor alle bedie ning, waartoe de kleinen geroepen zijn, zoowel voor meubelmaker als voor advo- kaat, zoowel voor fabriekwerker als voor eommereant. 'I Is defondeering van 'thuis, dat eikendeen opbouwen moet, om later te kunnen leven en wonen. Als nu de fondee ring ontbreekt of slecht is, kan 't huis kloek zijn? Moest Pauwke opdien ouderdom aange nomen worden, dan zou de ambachtsschool eerst de lagere studiën moeten volledigen,eer zij met haar programma kon aanvangen, en dat ware schade en tijdverlies voor hem ■voor zijne medeleerlingen en voor den leeraar. 21. 'k Zal Pauwkens broer dan zenden; die is 25 jaar en straf geleerd. Ook niet. Die is te oud. Wij beginnen enkel met het l6 studiejaar van eiken stiel; die 11. blijven dan 3 of 4 jaar in de school volgens het ambacht dat ze verkozen hebben en verders worden er alle jaren nieuwe 11. aanveerd voor het 1° studiejaa'r. 22. Welke zijn dan de aannemingsvoor- waarden Om in de vak- en Ambachtsschool St-Jozef als leerling aanveerd te worden moet men le Van 14 tot 17 jaar oud zijn 2e Voorzien zijn van een getuigschift van ■oed gedrag en van volledige lagere studiën, afgeleverd door het bestuur eener lagere of middelbare school, ofwel met goed gevolg een examen ondergaan over do leerstof der lagero school. 3° Een jaarlijksch schoolgeld betalen van 25 fr. N. B. a. Dit schoolgeld zal aan de leerlin gen ten grooten deelo teruggekeerd worden in gereedschap, hij het verlaten der school. Dit, volgens gedrag en verdiensten, b. Van dat schoolgeld zal jaarlijks 5 fr. met afge staan kapitaal in de pensioenkas gestort worden ten voordeele der leerlingen. 23. Tot wien moet men zich wenden voor de inschrijvingen Voor alle inschrijvingen en inlichtingen wegens de Vak- en Ambachtsschool wende men zich tot Eerw. Heer C. DEPAEESTER, bestuurder der Ambachtsschool, Dender- mondschen steenweg 18, Aalst, of tot M. A. DEWAEGENAERE, Meuleschette- straat, Aalst. Van heden af tot 85 September aanstaande. K©s eee^eies» BSe»@g*. Na dien datum kan niemand meer aanveerd worden, tenzij om buitengewone en grondige redenen. 24. Zijn er a! leerlingen ingeschreven? Ja. 25. Veel Betrekkelijk veel 't zal best zijn niet lang te wachten, wil men later, bij gebrek aan voldoende plaats, niet geweigerd worden. 26. Wanneer beginnen de leergangen In October aanstaande. Dag en uur zullen later "bepaald worden 27. IVloeten de leerlingen gerief meebren gen Al de ingeschrevene leerlingen zullen hij- eengeroepen worden vóór 1 October en alle noodige inlichtingen ontvangen. Al het gerief voor c!e ambachten wordt door do school kosteloos geleverd. 28. Zijn er geene lessen voor volwas senen Nog niet, doch later zullen Zondag-lessen of avondlessen ingericht worden, voor. leer gasten en ambachtslieden, die de daglessen niet kunnen volgen en zich wenschen te vol maken en te volledigen. Later meer daar over. Ambachtslieden* Werklieden, l?adei*s, Moeders J81 tgHa@3ye53 I Ziedaar een werk dat veel studie, geld en moeite gekost heeft en ingericht is tot uw aller opbeuring, opkomst en toekomst. Er bestond eene gapende klove in onze maatschappelijke inrichtingen. Die klove is gevuld. Overweegt aandachtig dit schrift en gij zult overtuigd zijn dat wij niets anders beoogen dan uw geluk. Wij willen do school ernstig, goed, doorgoed, ja, zoo volmaakt mogelijk, geschoeid naar den les ten besten leest. Vooraf niet zeggen noch kritikeeren .- Zal dit zal dat Ik denk Ik vrees Vreest niets en hebt betrouwen Ge moet eerst hare werking zien en hare voort- brengst, eer gij oordeelen kunt. Men kent den boom aan zijne vruchten. Laat ons eerst eenige jaren aan 't werk en spreekt dan, vrijelijk en openhartig. Wij wachten gerust Aa n sa dus Beeriingen te desi l Men zegt: ons Vlaamsche volk is niet genoeg ontwikkeld. Dat is waar! liet zal de schoonheid van heiwerk niet begrijpen, en de ouders zullen hunne kinderen voort naar de werkhuizen sturen, liever dan naar d'Ambachtsschool. Dal zullen ze niét Het getal ingeschrevene leerlingen bewijst dit reeds. Zij zullen handelen als verstandige en liefderijke ouders en zeggen Kind, gij zijt 14 jaar. Tot hiertoe hebben wij, te zamen met de sqhool, voor u gezorgd en gewerkt, om in u de grondslagen te leggen van kennis en deugd. Nu staat gij voor niéuwe wegen gij moet u bereiden tot de bedie- ning, die gij eens zult te vervullen hebben in de maatschappij, want, een dag zal komen, dat ge ouders en meesters zult missen en op eigen vleugels moeten 7Üe- gen. Wat kunnen wij er voor doen Goleerd- beid kunnen wij u niet geven, geld ook nietdoch wij bezitten andere schatten, kostelijker dan diamant, schitterender dan het edele zonnelicht; wij schenken ze u als een heilig pand, als eene kostbare geden- kenis onzer vurige liefde eene schoone broodwinning en eene goede opvoeding. Kom, jongen, we gaan reaaa* d'aBnfoachtsscfiBOoB S

De Volksstem | 1911 | | pagina 4