BUITENLAND. 1302 II JOU 1911 'T EEN EN* T ANDER Eene rooks doenlijke ongelukken te Meren Da EtiropeesGhe vüegronds De oorzaak van een oorlog CS' 323 3C~i 3D O O ZEGELIED 'ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ïj 4h» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL TE EBUSSEL 728f Steenweg van Waterloof 723. :N TE AALST KZerkstraat. ©i Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Genót. AANKONDIGINGEN) K!. aanlc. (1 tot 4 lil. reg.) fr. 0.60 3® bladz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2 00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 geveisttende jaargang nr 159. 2 CENTIEMEN HEIT NUMMER Cijnsetay II Juli 191 Ons volk, vernederd en verdrukt, Was voor v.ijn vrijheid opgerukt., En 1 en den dood gaan tarten. De kerels grepen bijl en knots j Ze lieten, in de hoede Gods, Te huis bedroefde harten. Ginds V.tgde 't lelie-ridderschap, Een he r vol mannen flink en knap, D lierheid van den lande 't Geleidde ontelbre krijgers aan Met zweerd en speer en schild belaan. En tuigen allerhande. Op 't. veld de gele vane rees De leeuw zijn ïorsché klauwen wees, Gereed den slag te Wagen. Verwaand en trots.-h de Franschman dacht De Vlaming zal, nog vóór den nacht, Zijn bloed en tranen vagen. De Waal si ie' met zijn lange speer De Vlaming gaf deslooten weer Geen kl.n hten vrijheid gunden. De ridder viel den ridder aan De borger zocht den laat te slaan De dichtste drommen dunden. Alhier, aldaar klaroengeschal. Hoelang de strijd nog duren zal De kloekste borst moest hijgen. Wie even nog den zege kreet En op de kille lijken streed. Bracht 't moordend staal tot zwijgen. De Klauwaerts lokten naar 't moeras Den Guller, daar 'i zijn neerlaag was De Fransclien zijn verloren En bij hun jongsten stervenszucht Weerklonk in Vlaanderen door de lucht Het lied der Gulden Sporen 1 Ons volk, vernederd en verdrukt, Was voor den eindstrijd opgerukt En koen den dood gaan tarten. De kerels grepen bijl en knots Ze keerden, met delmlpe Gods, iSaar huis bij vreugdig harten. Amaat Mollaert. Wij vieren vandaag den lieugelijk- slen, den roemrijksten feestdag van liet Vlaamsche Volk, den Guldenspo- renzege van 11 Juli 1302. De Vlamin gen schandelijk verdrukt, door de Fransehe Overheersching, werden uit Brugge verjaagd. Pieter De Coninck, de Vernuftige, en Jan Breydel, de Spierkrachtigewraakten hel gehoonde Vlaamsche volk, drongen in hunne stad van Brugge en sloegen al wat wals was dood. De Fransehe koning zond een leger van 50000 man naar Vlaanderen, om als in eene woestenij het Vlaamsche volk weg te koeren. De Vlamingen, 2000 in getal, stonden op wacht aan den Groeningherkouter, versterkt door 5000 burgers van het graafschap Namen. Alvorens ten strijde te trekken, ont vingen de koene Vlaamsche kampers )ns Heer en den Zege van het Aller heiligste van den priester. Vol eerbied kusten zij den grond, waarvoor zij hun bloed gingen vergieten. De Vlamingen wilden zijn een vrij, een zelfstandig, een onathankelijk volk boven de dwingelandij of vreemde overheersching, verkozen zij de dood, en gingen aan den slag met den prachtigen kreet Vrijheid of Dood! De Vrijheid bezielde hen, de Wijheid versterkte hen, de Vrijheid maakte ben tot leeuwen en als leeu wen hebben zij gestreden, gevochten, geklopt en gekerfd op hunne vrijheid- moorders en dank zij hunnen ongeë- venaarden leeuwenmoed hebben zij De Lelie het Fransehe vaandel, overwonnen. Overgansch Vlaanderen ging er een zegezang de klokken beierden over liet land de klokketo- rens bromden in overweldigende ak koorden, kinders, jonge maagden, moeders en ouderlingen zongen in ver rukking het Vrijheidslied, do priesters hieven het Te Deum aan en de orgels weerhaalden forsig en indruk wekkend de geestdriftige tonen Lof en Dank zij den Heer Door den heldenmoed onzer Vaderen van 1302 hebben wij onze Vrijheid herwonnen, en voor de Toekomst ge red gezien. Van al de graatschappen, die destijds onder cle -overheersching stonden van het Fransehe Koninkrijk, is er maar een graafschap dat thans' niet bij Frankrijk is ingelijfd en dit eenige graafschap, het is het graaf schap Vlaanderen. Iloerrah De helden van 1302 Hoerrah gij, Pieter De Coninck en Jan Breydel Hoerrah gij diepgeloo- vig en vrijheidslievend voorgeslacht Een volk dat groot wil zijn, moet zijn groote zonen, en de groote dadeti van zijne kinderen vereeren. Dit ver staat thans het heroprijzende Alaam- sche volk. In Antwerpen, in Gent, in Brussel, in Sint Niklaas, in Lier en in vele belangrijke gemeenten zal een vaderlandsche optocht met ontplooide vaandels en wapperende vlaggen en opschriften cle straten onzer Vlaamsche gemeenten doortrekken in bijna alle steden en gemeenten van onze Vlaam sche gouwen zal de grootheid van ons voorvaderlijk geslacht en de schoon heid van onzen stam, in geestdriftige uitboezem in gen worden uitgegalmd de tonen van den Vlaamsclien Leeuw* zullen onstuimig weerklinken in gansch Vlaanderen te Aalst, te Brugge, te Mechelen, te Diest, zullen de beiaarden beieren over de steden, en wanneer men in zijne verbeelding alle die klan ken te znmen smelt, alle die vaandels 't hoope brengt, dan staat men voor eene reusachtige volkshetooging, dan krijgt men het besef, dat die zangen, de uiting zijn van een sterk-willende en krachtig op waartsr ukkende volk. Vlamingen de tijden voor ons Vlaamsche volk zijn plechtig, overal is de ziel van onzen volksstam uit de onverschilligheid wakker geschud niemand mag koel en koud blijven aan die grootsche krachtontvouwing en reusachtige volksontwikkeling ons eigen volksgevoelen moet voor eeuwig geankerd worden in het leven zelf van ons Vlaamsche volk. Herdenkt dan allen, de roemrijke en glorievolle da den van onze vaderen neemt deel aan cle optochten en volksvergaderingen vergeet niet cle vlagge te laten wappe ren aan cle gevels uwer huizen; zijt niet schuw of beschaamd dit te doen, want hij clie meeleeft met cle groote gebeur tenissen van het; volk, geeft blijk van echo hoogere en sclioonere levensopvat ting. Viert dan, Vlamingen, uw Gul- densporenfeestgij. klokken uit onze torens, wekt het nog slapende gedeelte van ons volkgij, klaroenen, roept de Vlaamsche zonen, ten optocht gij, vaandels, wappert de vroolijkheid uit op onze Vlaamsche gouwen en gij, Vlaamsche volk, weest u zelve bewust, gaat groot op uwen Vlaamsehen stam en op uw heldenrijk voorgeslacht Dat geve God Uitbreiding en gevolgen dee* nttsilpBcSag. Be muil plaag breidt zich uil lot de schapen, geilen, herten en andere herkauwende dieren. In het Hertogen woud zouden vele dieren door de besmettelijke plaag zijn aangedaan.De landhewerkers wei geren aan den arbeid te gaan uit vre-ps van zelf hesmet te worden. Het hooi dat thans moet ingeschuurd worden, verrot op de wei den. 75 yerjaHwgsfeest der Pfl»o- vïnci~p^ Raden. De Commissie der 9 p. - —-i zn! weldra in stukken lig gen. De pi ciale Raad van Brabant wei gert een adres te sturen aan den koning. De 6 provinciale Raden, waar onze vrienden Goddank, de meerderheid zijn, zullen de fees ten afzonderlijk vieren. Dat komt van de koninghaters Groote afslag voor de.... in- koattsien der stadskas. De standplaatsen voor 200 huurkoetsen brachten verleden jaar te Brussel 300.000 fr. op dit jaar enkel 31.11' - fr. Dit komt door de con currentie van de aulo-laxis. Het is een gevoe lig verlies voor de stadskas van Brussel afslag in de stadskas beteekent opslag op do lasten- brieven. Gelukkige Brusselaars EVloederSr. kookt uwe ejielk,— Nu vele dieren angetast zijn door de muil- plaag is het noöthg de melk goed te laten koken. Dat is vooral noodig voor de melk der kleine kinderen. Moeders, neemt het in acht en vergeetbot niet te doen Koe dwaas geredeneerd Wij lezen in een afbrekersweekblad Er zijn 6 Europeesche landen waar het verplich tend onderwijs nog niet bestaat en daaronder hebben wij de eer ons België te mogen reke nen. En weet gij. wat de schrijver van deze woorden besluit Wij stucin hier op ge bied van onderwijs op gelijke sport met het donkere Rusland Weet schrijver dan niet, dan wij op gebied van 't getal ongeletterden verre komen vóór Frankrijk, voor Engeland voor Spanje, voor Portugal, voor Italië, en veel andere landen, waar het verplicht onder wijs beslaat. Verplichting is geen doel, beste Heer, het is maar een middel, gelijk een ander maar het onderwijs dat is het doel en op gebied van onderwijs, hebben wij volgens den liberaal Errera, rector van de Brusselsche hoogeschool dank zij de vrij heid, wondere uilslagen bekomen. Tracht uw land en uw volk te verbeteren, dat is edel werk maar besmeur uw eigen volk niet en dan nog gansch ten onrechte; dat is schau- dig werk. Valksvleierij of demagogie. Wij geven er een staaltje van onder de duizenden die wekelijks het licht zien De begrafenis van Leopold II, een man die voor de toekomst van België onzaggelijk veel goed beeft gedaan, is natuurlijk op de kosten van den Staat geschied en heeft de som gekost van 32.000 fr. Gerekend dat ieder Belg zijn deel daarin rechtstreeks betalen zou, kwam zulks op minder clan de helft van een cen tiem. Hoort nu, üe Jeremiaskiachten van de volksvleierij. Zweet maar. volk van Bel gië, uwe zuurgewonnen penningen zijn in goede handen De schoolwet blijft. M. Schol- laert zei. de schoolwet blijft bestaan: minister Carton verklaarde Het ontwerp is geenszins ingetrokken minister Poullet bevestigde Toekomende jaar zal de schoolwet in wer king zijn minister de Brocqueville betuigde in volle Kamer De schoolwet blijft beslaan en de regeering zal de noodige wijzigingen voorstellen. De katholieke bladen schrijven eensgezind: De schoolkweslie blijft aan 't orde van den dag; en gansch het katholieke België roeptDe schoolwet moet en zal ge stemd worden. Een reuzenkind. Adolf Gody is 2 jaar en "3 maand oud e:i woont in Georgia een Staat in Amerika. Het manneken is 120 centimeters lang, dus 1 meter 2 decimeters en liet eet zooveel als een volslagen mensch. Dat is wel een reuzenkind, of zeggen wi; liever Er zijn geeno kinderen meer. Twee personen verdronken Zaterdag avond was Jozef Van Damme, 36 jaar oud, gehuwd en vader van een kind, in gezelschap van zijn schoonbroeder. Emiel Vercammen, 18 jaar oud, na het eindigen van hun werk naar de Durme gegaan, om zich te wasschen en eens een bad te nemen. Zij namen zeep en handdoek en begaven zich naar de wijk Bergendriesch. Het tienjarig zoontje van Van Damme, een gebrekkelijk knaapje, ging-mede. Vercammen, die eerst gereed was, was reeds een tweetal malen overgezwommen, en bevond zich andermaal midden in de Durme. toen hij eensklaps een luide hulp kreet slaakte en in de diepte verdween. Van Damme, dit ziende, sprong in het water om zijnen schoonbroeder te redden. Ilij deelde echter liet lol van Vercammen en kwam ook niet meer boven. Men oordeele over den angst van het zoontje Van Damme, toen liet zijn vader en zijn oom niet meer zag boven komen. Het knaapje riep om hulp, docli op deze afgelegen plaats werd liet door niemand ge hoord. Daarop liep het in alle haast naar huis en verklaarde het gebeurde aan zijne moeder. Spoedig was eene ploeg gebaren en policie te heen en men snelde naar de plaats, waar de twee ongelukkigen in de diepte verdwe nen waren. De reddingswerken werden onmiddelijk aangevangen, doch 't was slechts eenLwaart uurs na middernacht, dat men er kon in ge lukken, liet lijk van Van Damme op te halen. Het lijk zat in een draaikolk, op eene diepte van zeven meters. Zondag werden de peilingen geheel den dag voortgezet, doch men was er 's avonds nog niet in geslaagd, het lijk van Vercam men te vinden. Doodelijk automobielongeluk. Zondag avond, ror.d <S ure, kwam vrouw Plaetinck, die op de wijk Keersemacker. te Lokereu, cle herberg liet Verbrand llof- ken houdt, terug van eene bedevaart naar Oostakker. De vrouw was te Zeveneeken van den trein gestapt en ging zoo huiswaarts. Gekomen op een 200tal meters afstand van haar huis, ging zij op de vHobaan, toen zij eensklaps achter haar hoorde trompen. Het was een automobiel, die uit de richting van Gent kwam aanrijden, doch wellicht dacht de vrouw, dat hot een wielrijder was, en tegen alle gedacht in, slak zij den steen weg over, om langs den anderen kant te gaan. De chauffeur deed al wat mogelijk was, om de vrouw te verin ij deö, doch de afstand was te kort om te sloppen. De vrouw werd door de slijkweerders van den automobiel getroffen en omvergewor pen, terwijl de automobiel rakelings een boom voorbijvloog en in de gracht terecht kwam. Hoe het mogelijk is, dat geen enkel der in- zilteden gekwetst werd. is onverstaanbaar. Spoedig snelden de automobilisten, M. De Vries, diamantslijper te Antwerpen, zijn chauffeur, een vriend van M. De Vries, en hunne da men, de vrouw ter hulp, welke op den steenweg uitgestrekt lag. Deze had eenè gapende wonde aan het hoofd en gaf geen teeken van leven meer. Een andere automobiel kwam aangereden en M. De Vries reed spoedig om geneesheer Lerno en om de gendarmen. Deze kwamen kort nadien lor plaats, doch Dr Lerno kon alleen do dood vaststellen. De vrouw was den sciiedel gebroken. Men bracht liet slachtoffer in do herborg - Den Doorgangvan waar het Maandag morgend, naar het gasthuis overgebracht werd. Het parket is Maandag morgend ter plaats geweest, vergezeld van twee wetsdoktors, die de lijkschouwing deden. De automobiel was onder bewaking van policieagenten in deii gracht moeten blijven liggen. De automobilisten kwamen van Oostende. Onnoodig te zeggen dat deze reeks doode- lijke ongelukken, te Lokeren eene gewel dige ontroering veroorzaakt heeft. Wat zij gewonnen hebben. Ziehier de sommen gewonnen door de overwinnaars van de roude van Europa 1. Beaumont .156,081 fr. 2. Garros 80,170 3. Vidart c 58,965 4. Védrines 49.656 5. Gibert 16.059 6. Kimmerliug 21,371 7. Renaux 3 14,608 8. Barra 9,990 Zooals men ziet moeten de 4 eersten zoo maar eenige koersen mede doen,om--l»innen« te zijn. Men zal zich herinneren, dat de oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, welke in 1898 plaats had, grootendeels het gevolg was der ontploffing, van den Amerikaansehen gepantserden krui ser Maine. Deze ontploffing had plaats op 15 Februari 1898, in de haven van Havana, en kostte het leven aan 261 officieren :i ma >zo De Amerikanen beweerden, dat de Span jaards, met wien zij destijds zeer slecht over een kwamen, eene roijr. onder de Maine had den doen ontploffen en zóó den gepantserden kruiser hadden doen in de lucht vliegen. Men weet ook welke droevige gevolgen deze oorlog had voor Spanje veledooden, zwaar geldelijk verlies, verlies zijner vloot, verlies van Cuba, Porto-Rico en de Filip pijnen. Thans heeft men den kruiser vlot gebracht, of liever, men heeft hem geheel op het droge gebracht, 'tis te zeggen, dat men er eene soort van droog dok heeft rondgebouwd ten einde te zien wat er nefg van den gepant serde kruiser overbleef. De Arnerikaansche generaal Bixby, alge- meene overste der genie, heefteen onderzoek gedaan in de romp van de Maine en be vonden, dat er geene ontploffing heeft plaats gehad builen liet schip, maar wel aan boord zelf. 't Is dus in de verzamelplaats van het bus kruit, aanboord van de Maine, dat de ont ploffing heeft plaats, evenals deze aan boord van den Japaanschen kruiser Mikadoin 1905 van den Braziliaans-oliën kruiser Aquibedavin 1906 van liet Fransehe pant serschip Irna, in 1906 en van den Jnpaan- sche eepantserden kruiser Matsuslumi. in 1908." Waarschijnlijk werd de ontploffing ver oorzaakt door de zelfontvlammiog var het buskruit. De oorlog bad dus geene wettige reden. Men vraagt zich nu af, of Amerika,eenigs- zins de groote schade welke Spanje onder ging, eenigszins zal trachten te vergoeden. Zij zullen er in alle geval niet in gelukken dezen die in den Moedigen kamp gevallen zijn, het leven terug te schenken. FRANKRIJK Tegen de antimilitaristen. De regeering gaat voort met aanhoudin gen te doen onder de personen, die de sol daten tot ongehoorzaamheid en opstand aansporen. Algemeene werkstaking te Parijs. De algemeene werkstaking in de bouwnij verheid is te Parijs uilgeroepen. De werklieden eisehen den negenuren ar beid. De staking is Maandag begonnen. Dood van Mgr Henry Mgr Henry, bisschop van Grenoble, sedert langen tijd ziek, is in deze stad godvruchtig overleden. Hij is slechts 00 jaar oud en sinds 12 jaren bisschop van Grenoble; OOSTENRIJK. Aardbevingen Heel Ilongarië is geschud geworden ioor eene hevige aardbeving, welke insgelijks werd waargenomen le Buda-Pest. Te Kacs- kemel is de schade liet grootst. Vele muren en schouwen van geitouwen werden omver geworpen. en 2 mensch«n onder een instor tenden muur gedood. Overstroomingen Terwijl Hongarië leed door de aardbeving, hadden er in Oostenrijk op vele plaatsen overstroomingen plaats, door de overtollige en langdurige regens. Vele treinen zijn ver hinderd te rijden. VENEZUELA Castro is terug in 't land, Castro, dio de duivel te plat schijnt, is niettegenstaande alles terug in Venezuela gekomen. De regeering is zeer beüngsligd. Castro beschikt over veel geld en heeft nog vele aanhangers. Hij is zinnens alles te v agen om liet presidentschap terug» te be- mees teren. De regeering heeft reeds verschillige Castrogezinden doen aanhouden, waaronder generaal Pello, een der groote luitenanten van Gastro. Het spel van den burgeroorlog zal dan alras herbeginnen. AMERIKA De warmte De warmte wordt een ware geesel. Hon derden en honderden menschen bezwijken er onder. President Taft Deze weegt 322 pond en moet dus vooral afzien van de warmte. Ook wordt hem veel belangstelling getoond. Op de straat groeten de kennissen zicli dikwijls met de vraag Hoe maakt bet vader Taft De broer van den President, M. Horace Taft, is ondervraagd door een opsteller van La Tribune - over den toestand van zijn broeder. Hij heeft ge zegd, dat alles wel ging, doch dat de Presi dent wat opgewonden was. Weerslag - De warmtevlaag heeft ook Engelano en inzonder Londen aangedaan. De thermome ter stond er oter een paar dagen op 30 graden. Het regent Op verscheidene plaatsen in Amr-ika beeft het geregend. De thermometer is 5 grad«n gezakt. Het is moeilijk om zeggeu, hoe do regen werd gezegend. Naar het Zeestrand De miljardinannen en ook de miljcnr.aira zijn meest allen naar het zeestrand getrek- ken, om er te genieten van de waterkoelle. De gewone menschen leggen zich op den grond, achter hagen en struiken, 's Nachts slapen de menschen onder open lucht Voor het vallen van den regen, was het binnen in huis niet om uit te hoaden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1