m De Marokkokweslie. De koninklijke familie te Charleroi m. "3 sm 'T EEN EN 'T ANDER VREESELIJKE BRANDRAMP cj O CO j£±. O- JE3 L CD NAAR LEUVEN Zeventiende jaargang n' 160. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag IS Juli 1911 'ABONNEMEN" ïe.5 maanden 4 franken. Een Inschrijving in alle postbureelen EERSTE UITGAAF, 4 uren 's .TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's rENr jaar 8 franken, van het land. avonds, ik avonds. ^4 BUREELEN TE AALST q, Kerkstraat, Qd Telefoon 114 BestuurderJ. Van I\'iiffel-De Gendt. TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 72 AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ide regel) tr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) lr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. ",00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Over enkele weken schreven wij hier op dezelfde plaats, dat het goed zou doen eene groote betooging in te rich ten, waar al de katholieke Belgen zou den kunnen aan deel nemen, en moed, kracht en begeestering putten. Wij liadd^n het genoegen dit gedacht on- middelijk te zien bijgetreden worden door onzen dapperen confrater l'Ami de l'Ordvc uil Namen. De gelegenheid om eene groote ma nifestatie in te richten, wordt ons nu gelukkiglijk gegeven door onze Leu- vensche vrienden. Door hun toedoen wordt er eene nationale be/oor/ing op touw gezet te Leuven, op Zondag 21 Augustus,om hulde te brengen aan M. Schollaert oud-kabinelshoofd, en de oplossing te cischen van de schoolwet hervorming. De oproep door de Leuvensche. katholieken gedaan, werd overal geestdriftig ontvangen. De katholieke bladen hebben overal de klaroenen doen weergalmen als toeken tot den oproep; de katholieke week- en maandbladen zuilen op hunne beurt het katholieke volk wakker schudden, en ze begeesteren voor deze monster- bctooging. Doch wil men waarlijk ccne grootsche en welgelukte betooging op touw zei ten, dan dient er met overleg en eendrachtigheid gewerkt. Van stonde af, zouden al de katho lieke bladen dagelijks op een of meer plaatsen van hun blad, den oproep moeten hernieuwen de katholieke, kringen", dekatholieke maatschappijen, de katholieke vennootschappen, de Turnkringen, de Jonge Wachten, allen zouden in de bres moeten springen en medehelpen aan die nationale be tooging... Overal dienen er inschrij- vingslijsten geopend om die reis geza menlijk en aan verminderden prijs te ondernemen. Al de maatschappijen moeten van nu nf aan alle feesten afzeggen of afschrij ven die op 27 Augustus plaats moesten grijpen onze dag is verpast, moet aller antwoord zijn op 27 Augustus gaan wij naar Leuven, naar de stad der katholieke studenten, naar de stad in wier muren de katholieke Ilooge- school gevestigd is, die het brandpunt is van de katholieke beschaving in ons land. Ah Zoo allen willen meewerken wat prachtige betooging zouden wij niet kunnen verwezenlijken? Zoo allen willen en waarom zouden wij niet willen Wie katholiek, wie deftig, ordentelijk en vrijheidslievend man, dien naam waardig, wie zou willen achterblijven om mede den tol te beta len van onze dankbaarheid aan Mijn heer Schollaert, en vooral om onzen krachtigen eisch te laten voelen dat wij vast besloten zijn, gelijkheid en recht te veroveren op schoolgebied Het mag niet langer meer gebeuren, dat de groote liberale en socialistische kopstukken, voor hunne kinderen een godsdienstig onderwijs kunnen uitkie zen, en dat zij de katholieke werklie den en katholieke kleine burgers zou den blijven beletten aan hunne kinde ren een godsdienstig onderwijs te verleenen. Willen de liberalen en socialisten voor hunne kinderen een onzijdig on derwijs, dat staat hun vrij, dat geven wij hun toe, dat recht schenken wij hun maar dat de goddeloozen aan ons een onderwijs willen opdringen, waarvan wel zij, maar waarvan wij niet weten willen, dat zal, neen, waar achtig, dat zal niet waar zijn Als wij, katholieke huisvaders, het noodzake lijk achten, nog meer noodzakelijk als het licht der oogen, dal onze kin deren een godsdienstig onderwijs ge nieten dan zijn hel niet de liberalen of de socialisten, nog veel min de fra- massons, die haas zullen spelen over onze kinderen het zijn geene mannen als 'nen Debunne, als 'non Terwagnc, als 'nen Hubin, of andere kerels, die de handen zullen leggen op onze [deinen. Ja, meester zijn zij van hunne kinde ren maar van de onzen blijven zij afEn moesten ze ooit of ooit een haarken durven krenken op het hoofd van onze dierbare kleinen, dan zal het storm loeien in ons land dan zal het bloed onstuimig bruischen in onze ade ren dan zal er een strijd ontstaan tus- schen de goeden en de boozen, die ver schrikkelijk zal zijn want dien dag zal liet geen gedachtenstrijd meer zijn maar wel een oorlog op leven en dood voor de verovering van onze gewetens vrijheid. Wij katholieken, wij eischen een katholiek onderwijs, met bekwame en goed-bezoldigde katholieke onderwij zers, en dit onderwijs, waarop wij reclit hebben, dat moet door den Staat ondersteund worden omdat de ka tholieken zoowel lasten betalen als de ^oddeloozen. Welnu, vrienden, om dit heilig recht van gansch het katho lieke vaderland, krachtig en machtig te doen weerklinken, daarom is het voor ons allen een plicht, op 27 Au gustus niet enkel naar Leuven te rei zen, maar overal aan te dringen bij vrienden en kennissen om deel te ne men aan die krachtbetuiging. Daarom weze van nu af de kreet Allen naar heueen ABtijd verkeerd. Sinds jaren vraagt men verandering in de tribunalen, De rechters zullen zaken mogen beslissen tot êen beloop van G0Q fr, in plaats van tot 300 fr. Daardoor wordt het werk tier rech ters veel uitgebreid en zal hun getal moolen vermeerderen. Eerst keurde men Minister Carton de Wiart eensgezind goed -met deze hervorming. Nu is er een liberaal blad. dat het weeral afkeurt.Als die hervorming, door gaat zullen er te veel klerikalen bij benoemd worden EwelIs 't niet om u kwaad bloed te ma ken? Eerst een boterham vragen, en als g'liem geeft, zeggen dat zij geen boterham hadden mogen geven. Groote menschen zijn dikwijls groote kinderen. Aan viie de schuld Een liberaal blad van Brussel schrijft Gedu rende liet gansche jaar spreekt men veel in de Kamers,maar men legt weinig werk af... Heel zeker, beste confrater, maar die 't schoentje past, die trekt het aan. Zegt dat aan uwe vrienden en bondgenooten. Zeet* zeken. Bonald schrijft in zijn werk Pensees bladzijde 173 Wanneer gij reist in de afgelegen pro vinciën, en afgezonderde plaatsen, indien gij gegroet wordt door de jonge lieden, indien gij kruisen ontwaart rond de dorpen en kris- tene beelden in de hutten, treedt met ver trouwen binnen, ge zult er gastvrijheid vin den. Dat kunnen vele lieden getuigen bij onder vinding. Rflan van ywoopsI. Minister de Broqueville had vroeger gezegd, dat de onderwijzers niet zouden lijden door het ver- schuivon van de schoolwet, want dat hij zou zorgen voor hunne stoffelijke verbeteringJJe Minister heeft woord gehouden,hij is ervoor gekend. Aide wereldlijke onderwijzers, zoo wel omciëele, als aangenomene en aanneem- [baro, zullen verbeteringen bekomen. De tegenpartij is woedend over deze ge beurtenis en nu heeft zij op hare beurt maar te laateen amendement voorgesteld. Overigens zij vragen verbeteringen, en als cr te stemmen komt, dan stemmen zo tegen. Gelukkig dat het land de tegenpartij missen kan Gvenal dezelfde. T/Etoile beweerde dat zekere volksvertegenwoor digers onbeschoft zijn, omdat ons volk ook zoo is.. Het Fransehe volk heeft den naam een beleefd volk te zijn welnu niet langer ge leden dan vorige week, hebben do Fr.ansche socialistische kamerleden elkander uitge maakt, al erger alsoL' /.ij op de visciimarkt waren. Dat zou dan ook zijn, omdat liet Fransehe volk zoo onbeschoft is Maar noen,en ons volk is ook geen onbeleefd volk; maar vele socialistische kopstukken kennen het eerste begrip der welvoegelijkheid niet. Ons volk moet niet gehoond worden ter wille van een Hubin of een Terwagne zij zelve dienen geschandvlekt, Etoile en niemand anders Niet enkel weerden maar daden. Minister Van de Vvvere gaal van het bijzonder -rediet van 45 rnillioen reeds de volgende werken laten uitvoeren, voor de som van 16 rnillioen. 5 rnillioen voor het paleis der Therrnes te Oostende, 6 rnillioen voor de Panne, 2 rnillioen voor de verplaatsing van "t Schipperskwartier te Oostende en 2 rnillioen eii half voor Zee- brugge. Dat zijn niet enhel leoorden, maar 't zjn claden. Zou Ei ij of zou hij niet Burgemeester Max evenals M. Klever te Luik is bang voor 't kartel, doch hij zal mee moeten met of legen dank. Schepenen Steens en Jacqmain gaan ge slachtofferd worden en mogen plaats maken voor socialisten. Ge moet niet vragen of die heeren groenlachen. Het laats!e woord is over de zaak nog niet gesproken, en men mag nog altijd vragen Zou hij of zou hij niet? Ons kan 't weinig schelen, maar of het ook zoo het geval is met de liberalen,dat zijn andere papieren Bravo, wpleaiden van West- VEaandepen. Het verraad van de socialistische kopstukken begint al uitwerk sel te krijgen. De lcristene syndikaten zijn wederom in ledental geklommen en dit wel, ten nadeele van de socialisten. Bravo, zoo moet het zijn! Werklieden, maakt u sterk in de krislene vereeniging. Dat is het ideaal Kleingeestig. Hoogleeraar en volksvertegenwoordiger Frans Van Cauwe- laert, die op 20 Augustus naar Aalst komt spreken,gaat toekomende week, zijn examen alleggen in de Rechten. Een schoone: .oorbeeld van wilskracht en karaktergroolheid is-moeilijk le vinden de fameuze Ghrpnique vindt het geestig naar aanleiding hiervante schrijven .- Het is waarschijnlijk dat als wij recht hebben op nieuwe afgevaardigden, wij een leerling uit de lagere school, sterk in Vlaamsch op stel, zullen kiezen,' om de handelsbelangen van Antwerpen te verdedigen. Zou de man die deze ezelarij geschreven heeft, niet heter doèn, te gaan vragen of er geene plaats voor hem open is te Gheel Onderhandelingen aangeknoopt. Officieel zijn onderhandelingen aange knoopt tusschen Parijs en Berlijn. Ook Lon den neemt deel aan de bespreking. Geruststelling. Een Engelsclie diplomaat verklaarde dat Engeland nooit op zulken vredelievenden voet leefde met de verschillende natiën ah thans het geval is. M. Grey, de Engelsclie minister, is do man om de zaken op degelijke en minnelijke wijze lot oplossing te brengen. De Spanjaards. De Spanjaards houden voet bij stek en dringen al dieper en dieper het land in. Men meldde reeds dat de Sultan van Marokko den oorlog had verklaard aan Spanje. Zulke be richten moet men altijd onder groot voorbe houd aannemen. Intusschen is het waar, dat do-Spanjaard op slimme wijze profiteert van de geschillen die er ontstaan zijn en thans besproken worden in de Duilsche, Fransehe en Engelsclie kringen. Ds Fransehe socialisten volgen liet voorbeeld na van onze kaïielvertegenwoordigers. Maandag namiddag en Maandag avond is het geen klein spel geweest in de Fransehe Kamer. De Fransehe socialisten zijn de waar dige navolgers van onze liberalen en socialis ten der Kamer. Heeren Jaurès en Colly, in naam der socia listen,eischen terug-aanvaarding van de Ghe- minols. Colly voegde er bij De strijd is ontbonden en wat ge ook moogt doen, dc Clieminots zullen terug worden aangeno men. Heeren Caillaux en zijn ministers werden uitgemaakt al erger dan straatloopers betgene een tempeest van schelden en bedrei gen en handgemeen worden deed ontstaan dat uren heeft geduurd... De socialisten stelden eene dagorde voor, doch in plaats van 10, hadden de socialisten toen enkel 30 aanwezigen, zoodat de naam- afroeping niet kon plaats hebben. De gewone dagorde werd gestemd 433 stemmen tegen 86. Inde grootste wanorde en ophitsing ging de vergadering uiteen. Hel puur en simpel brengt den socialen vrede mede, niet waar, beste heer Dupont De stad in feest. Maandag ter gelegenheid der komst van Koning Albert, naar de tentoonstelling van Charleroi, was deze stad in feesttooi gesto ken. Meest alle nijverheidsgestichten uitgeno men deze welke aan hun werkvolk geen verlof konden geven zonder een gevoelig ver lies of achterstel te ondergaan, hadden aan hunne werklieden een verlofdag gegeven. Reeds van Zaterdag namiddag hadden al de inwoners van Charleroi, or aan gehouden hun gevel te versieren en te bevlaggen. Overal zijn Belgische, Beiersche en andere vlaggen aangebracht. De groote plaats, vóór het stadhuis, biedt reeds lang voor de de aankomst der Vorsten, een levendig schouwspel aan. De breede voorgevel van liet stadhuis ver dwijnt schier achter de versiersels welke er aangebracht zijn. De statie zelf is zeer smaakvol versierd. De wachtzaal van le klas is in eene ont vangstzaal herschapen. De voorgevel is ver sierd, met 1200 gekleurde lampen en 1000 gasbekken, welke ongetwijfeld 's avonds aan de statie een tooverachlig uitzicht moe ten geven. Rond den middag hadden de verschillige treinen reeds meer dan 20.000 vreemdelin gen te Charleroi aangebracht. De aankomst der Vorsten. Niet zoodra wordt de trein aagekondigd, waarmede de Vorsten moeten aankomen, of de politie welke in de statie samengebracht is, doet de kaaien ontruimen. Er vallen echter weinige personen weg te drijven, daar liet muziek der jagers te voet en vier afdeelingen van dat regiment reeds in de statie hebben plaats gevat. Om 2 1/2 ure komen de Koninklijke gala rijtuigen voor de statie plaats nemen, bege leid door de lansiers. Juist om 3 ure rijdt de Koninklijke trein de statie binnen. Hel muziek der jagers te voel speelt de Brabanconne, en de troepen bieden de wa pens. Koning Albert daalt de eerste uit den salonwagon gevolgd door de Koningin, prins Leopold, generaal Jungbluth, graaf de Mérodo, baron de Woelmont, enz. Weinige officieele personen bevonden zien binnen de statie. M. Devreux. burgemeester van Charleroi, verwelkomt Z. M. Koning Albert en de Koningin, terwijl Mev. Devreux, aan deze laatste een bloemruiker aanbied. Onze Vor sten bedankt. Koning Albert en de Koningin nemen do troepen in oogenschouw. Builen de statie wacht eene overgroote menigte onze Vorsten af. Toen deze buiten verschijnen, barst geheel die menigte in geestdriftige toejuichingen lus. Van aan de statie, tot aan do tentoonstel ling, was het eene onafgebroken ovatie. In de groote feestzaal der tentoonstelling, waren 4000 personen aanwezig om onze Vorsten toe te juichen. Er werden geene* redevoeringen uilge sproken. De Vorsten zijn daarna de hoven rondge wandeld, waarna zij scheidden, de Koning naar de rnachienenzaal g-aande, en do Vorstin naar de afdeelingen der gezondheidsleer en der liefdadigheid. Beiden bezochten dan nog samen hot Paleis van schoone Kunsten en bewonderden er lang de werken der kunstenaars van Henegouwen. In do afdeeling der sociale staathuishoud kunde, werd de Koningin ontvangen door M. Maurice Pirmez, voorzitier der afdeeling. Onze Vorstin, welke zich steeds de maat schappelijke werken zeer ter harte trok, wenschte er M. Jules Borel, voorzitter der werken van Morlamwelz geluk. Om 6 ure 25 liep het bezoek ten einde en de vorsten keerden naar de statie terug, nog maals op daverende toejuichingen begroet. De menigte langs den weg en aan de sltaie scheen nog verdubbeld te zijn als hij de aan komst der vorsten. Het was slechts met moeite, dat de policie en de soldaten zich een doortocht konden ba nen door deze geestdriftige menigte. Het was volstrekt onmogelijk te schatten hoeveel nieuwsgierigen er zich in de straten bevonden. Nooit bad men hier in de streek van Charleroi zulken geestdrift gezien. Ongetwijfeld zal de bevolking van Char leroi en omstreken, en niet het minst ons vorstenpaar, deze inhaling in het geheugen bewaren. IN HOLLAND Negen huizen afgebrand. Zes personen in de vlammen omgekomen Zondag nacht is een hevige brand uitge borsten te Zaandam. Eene familie, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen is in de vlammen omgekomen. Negen huizen werden ten gronde vernield. De schade wordt op 25Q.000 florijnen geschat. Ziehier nog eenige bijzonderheden over deze ramp. Om 2 ure bemerkten de bewoners van den Dam, dat het koffiehuis van M. Heyin laaie vlam stond. Zij gaven onmiddelijk het alarm en kort nadien zag men twee der zonen van M. Hoy op straat komen gevlucht. Zij ver klaarden dat hunne ouders zich nog in huis bevonden met hunne drie zusters en hun broertje, 4 jaar oud. Eenige oogenblikken later zag i mi vader Hey, in eiken arm een kind geklemd hou dende, voor het venster der eerste verdie ping verschijnen, en pogingen aanwenden om het venster te openen. Hij kon er echter- niet in gelukken en verdween weldra in den vuurkolk. Inmiddels had het vuur zich aan de aanpa lende woningen medegedeeld, en acht andere huizen werden ook ten gronde vernield. Hier hadden de bewoners echter de vlucht kunnen nemen. Daar de pompiers van Zaandam onmachtig waren orn het vuur te bestrijden, werd de hulp der pompiers van Amsterdam ingeroepen. liet was slechts toen dozen ter plaats kwa men, dat de brand kon beperkt en uitgedoofd worden. In de puine:. .1 men zes lij keft Itorng. De oorzaak der ramp is onbekend.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1