Zijn wij Belgen of niet? De Marokkokwestie. BUITENLAND. 'T EEN EN 5T ANDER 33 De slaciitoffers van tiet gsbergte Vreeselijk automobielongeluk nabij Dusseldorf Een dramatisch ongeluk te Parijs DE ZAAK VER1EERSC3 Zeventiende jaargang er' ISi. 2. CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 3 Jtdi 191 S 'ABONNEMENTEN* Ees rrtSanden 4 franken. Een jaar 8 franken. '.Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $|t /TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I 6, Kerltatraat, dv Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is besloten. Zondag, 27 Augus tus, zullen er duizenden katholieken, zootvel jonge lieden als bejaarde man nen, vaders en zonen, te Leuven hunne eischen doen gelden en aan het katho lieke België toonen, dat het katholieke volk, met recht en rechtvaardigheid hoort behandeld te worden. Het orgaan der Brusselsehe socia listen vindt zulks weeral te straf, zoo iets mag niet gebeuren, en daarom schrijft het Het is beslistna de be tooging der anti-klerikalen, waarop tleze hunne eischen zullen doen gelden, zullen de klerikalen daarop antwoor den met hunne betooging te Leuven. De Proletariërs zullen dan zeer talrijk als nieuwsgierigen naar Leuven trek ken om te zien wie zich tegen hunne eischen durft verzetten vooral zullen zij er voor zorgen, zeer talrijk aan de Statiën te staan, waar de klerikalen zullen vertrekken of aankomen. Zie zoo Nu weten wij waar af en waai' aan Het orgaan spoort onge maskerd, ja openlijk zijne handlangers aan tot een voorbereiden aanslag. Het is bewezen volgens de meening der goddelooze razenden of der razende goddeloozen, is het de katholieken niet meer toegelaten op straat te komen. Als de bisschop van Luik eene kloos terkapel komt inwijden, dan wordt hij op de schandaligste wijze beleedigd en de processie wordt uiteengeslagen to La Louvière worden de katholieke Wachten afgewacht en langs alle kan ten in afzonderlijke slraten, afgeslagen, te Gent, te Anderleeht, te Schaarbeek, te Brussel, te Seraing, overal worden do katholieke maatschappijen aange rand de kloosters en onderwijsge stichten, waar in de laatste maanden vernieling werd gezaaid, zijn bijna niet meer te tellen. Ondertusschen mogen de goddeloozen overal gc-rust beioo- gen, niemand die hun zells een woord miszegt... Nu is het voldoende, dat eene katholieke betooging wordt aan- geko" 'igd, om te zien dat er in het booltmryaan der socialisten een oproep tot liet verwekken van onlusten wordt gedaan. Wat moet en wat zal ons antwoord zijn Dat het uit is met de dwinge landij van eenige benden straatschui mers Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Wat de anti-klerikalen is toege laten, moet ons evenveel zijn toegela ten en als wij katholieken op straat wenschen te komen, als wij willen be toogingen inrichten, dan vragen wij niet of dat met de goesting is van de socialisten of liberalen maar dan doen wij dat omdat wij het zoo willen, dan maken wij gebruik van een recht dat ons door de grondwet is toegekend. Dat de tegenstrevers het voor gezegd houden Ja, de tijden zijn veranderd sedert do katholieken zich als goedzak kige lammeren lieten afborstelen. liet Evangelie zegt wel, dat de kristen de linkerwang moet aanbieden, als men hem op de rechter geslagen heeft, maar het Evangelie zegt niet, dat wij ons als platbroeken moeten laten afran selen, als wij in machtige groepen gaan manifesteeren, en niet als enke lingen, maar als groepeeringen wor den aangepakt. En dat zal niet waar zijn ook Oog voor oog en tand voor tand zoo klinkt thans onze leus. fin zoo wij worden aangevallen, dan kun nen de tegenstrevers er op rekenen, dat wij ons zullen verdedigen, en dat wij ons op voorhand zullen hebben voorzien om ons met klank to verdedi gen. Vallen er dan ongelukken, het is op voorhand geweten, aan wie de schuld ligt. De toestand gelijk hij zich nu voordoet, kan onmogelijk langer blijven duren. Moet er dan een burger oorlog uit voortvloeien, het is te be treuren, maar het zij zoo wij zijn het hierin volkomen eens met onze Waal- sche confraters. Hoe zoo Wij katholieken, wij zou den ons als goede bloeden het heiligste onzer rechten, de vrijheid, zien ont roofd worden en dat recht dat zouden wij zonder stoot of slag laten ontne men Nooit Wij zijn, Goddank, ook Belgen, betalen ten minste zooveel tol aan het Vaderland als de socialisten en een deftige katholieke werkman heeft toch ten minste zooveel aanspraak op zijne vrijheid als een socialistische rekel Welnu dan, het komt er op aan eene dubbele vrijheid te veroveren De vrijheid van de katholieken open lijk lmnne meening te belijden en de vrijheid van den Belgischen huisvader zijn kroost op te leiden, groot te bren gen en te laten onderwijzen, volgens zijne overtuiging. En daarom, in machtige gelederen, op 27 Augustus naar Leuven 13 e twijfel Hjst. Gelezen in een goddeloos blad der hoofdstad Weet gij wat er zou geschieden, moesten ditmaal de katholieken de neerlaag nog vermijden M. Schollaort zou terug aan 't bewind komen. Als wij de Brusselsehe socialisten in hunne verblindheid al tot zulke overweging kunnen brengen, dan beslaat er voor ons katholieken groore reden om vast betrouwen t'hebben. En dit vertrouwen hebben wij ook, want we zijn vast verzekerd dat de katholieken zege pralend de revolutionnairs zullen bestrijden en overwinnen. SO clasejsrï Rfipitstes-'ie* M. Gaillaux is nog maar 10 dagen aan het hoofd van zijn ministerie en de socialisten hekelen hem geduchüg omdat hij zijn ontslag niet heeft gegeven na de nederlaag, door hem opgeloopen in de bespreking der kies- hervorming. Alles wel ingezien, is er wel waar heid in het gezegde der Fransche socia listen maar voor 10 dagen, ware het de moeite niet geweest, denkt M. Caillaux, en daarin heeft hij nu weer gelijk Ziedaar, do grootheid van het parlementair stelsel in Frankrijk Maai' liegen, jongen. De Pcuple van 11 Juli beweert zonder lachen dat hel chance is, dat de Broeders Ma- riston' niemand liohben getroffen met hunne revolverschoten. Nu de Broeder, die den revolver afgevuurd heeft, schoot in do lucht en juist naar de tegenovergestelde richting van zijne brutale aanvallers... Doch 'tzou mettertijd wel anders kunnen worden, de katholieken worden de apachenstreken beu, zoo beu als kou pap De oogesi gaan open. L'Etoile schrijft. Moest er in zekere groote steden kartel worden gesloten, het bestuur dier steden zou moeilijk, zoo niet onmogelijk ge maakt tcorden. Het moet plezant zijn voor de liberalen, zulks in deze omstandigheden te moeten bekennen. Zeggen Dom* h<4 kar tel wordt het bestuur onmogelijk, en dan toch roepen Leve het kartelHet is zoo zot als 't zijn kan. Delfrouwenarbeid. In 1906 waren er in Frankrijk 7.693.142 vrouwen die werkten in 1866 waren er enkel 4.632.597. Op 40 jaar zijn er 65 ten honderd werksters bijgekomen voor de werklieden is het enkel 24 ten honderd. Voor de meiden is het verminderd In 1866 waren er 1.047.176, in 1906 waren er enkel772.735. Eene boei van 125 millioen, Dejietrooltrust van M. Rockefeller werd door een socialistisclien rechter van Chicago veroordeeld tot eene boete van 125 millioen, de grootste boete welke ooit is uitgesproken geworden. Dit vonnis is door het beroepshof verbroken. De «Standard Compagnie» is ontbonden, en heeft 6 maanden tijd gekre gen om zijne zaken uiteen te doen. De Standard bezit 300 groote werkhuizen. Men vermoedt dat ieder der beheerders der irnst het. bestuur van een der werkhuizen zal op zich nemen cn zij in 't geheim zullen samen werken. Hoe zal men dit dan kunnen verhin deren Moeilijke vraag om op te lossen. Komedianten. Terwagne mocht in Londen niet gaan aanzitten bij koning Joris. Dit is tegen hunne princiepen. Maar in Charleroi heeft socialist Falony zich toch laten voorstellen hij den koning en in do tentoonstelling stelde socialist Destréo zelf zijn medewerkers vooraan koning Albert. Al die fijne princiepen zijn goed voor de sim pele socialisten de kopstukken, zooals te Gent over eenige dagen, gaan erop zitten als zij het goedvinden. Wat komedianten Niet tegen den Godsdienst. Een katholieke konfrater had een middel aangegeven tegen de muilplaag. Vooruit vindt het geestig daarop t'antwoorden als volgt in zijn nummer van 10 Juli Hot is dus veranderd de klerikalen be kennen dat het besproeien met wijwater en 't aframmelen van paternosters niet vol doende is,om de stallen te bevrijden»voorts nog meer hatelijke beschimpingen die wij liefst van kant laten. En die huichelaars, beweren nog altijd dat zij niet tegen den Godsdienst zijn. Is zulke veinzerij niet schandalig Wat heeft dan de stoffelijke verbetering der werkende klas, met al die hatelijke goddeloosheden te ma ken Waarom schrijft Vooruit dan die hatelijkheden Enkel en alleen, omdat de goddeloosheid de hoofdkwestie is van gansch hunnen politieken strijd. Eene gansche reeks doodelijke ongeluk ken, overkomen aan de Zwitsersche bergbe klimmers, wordt thans' uit Geneve gemeld. Een soldaat van het garnizoen van Dailly, die zich in verlof bevond, had in gezelschap van twee burgers, de opstijging gewaagd van den Grooten Tand ie Morcles. Zij bevon den zich op eene bergvlakte van ongeveer zes meters oppervlakte, toen de soldaat eens klaps uitgleed. Vruchteloos beproefde hij, zich met zijnen Alpen stok terug te houden. De ongelukkige plofte in een ravijn, ver scheidene honderden meters diep. Op eene diepte van 300 meters bleef het lijk op een uitstekend punt liggen, op eene plaats geheel omringd door ongenaakbare rotsen. De bevelhebber van het fort Grosselin werd verwittigd en kwam met eene afdeeling soldalen ter plaats. Een soldaat liet zich langs den rotswand afzakken en kon het lijk naar boven brengen. Op den Schasberg in het kanton Appenzell, waren twee toeristen herig met edelweiss te plukken. Beiden vielen in de diepte. Een der lijken werd teruggevonden. De andere is in eene ongenaakbare bergengte gevallen en men weet niet of hij dood of levend is. Nabij Zurich, wilde, een toerist van Ein- sielden, de 42 jarige Wachter, den grooten Mythen oversteken. Hij gleed uit en rolde in eene diepte, waar men eenige uren zijn lijk terugvond. Eene uur later, wilde M. Al- bert Weber, van Zurich, zien, waar M. Wach ter gevallen was. Hij onderging hetzelfde lot on zijn lijk werd gevonden, niet ver van de plaats waar dat van M. Wachter gevon den werd. Een genaamde Wplfram Sommer, van Schwvtz, die bergbloemen zocht voor zijne verzameling, is van eene hoogte van 90 me ters in eene rotskloof gevallen. Men heeft hem niet meer teruggevonden. Een jonge priester van Horgen, M. Mark- stahler, is tijdens eene beklimming van den Mythen ook in eene kloof geraakt, waar hij den dood vond. Ze zijn gefopt Bravo Heer Minister Wij komen daar juist eene aangename tijding t' ontvangen die vooral deugd zal doen aan het onderwijzend personeel. M. de Broqueville heeft in zijn amendemend tot lotsverbetering van de wereldlijke onderwij zers eene som gevraagd van vier millioen Vier millioen! Zal men nu nog beweren, dat het een plaaster op een houten been is De tegenstrevers kunnen hunne woede niet verkroppen in allerhaast hadden zij ook een amendement voorgesteld, en eene som gevraagd van drie millioen en half, met liet vast gedacht dat do regeering zoo veel niet kon geven. En ziet M. do Broqueville vraagt geen drie millioen on half, hij vraagt vier millioen Vroeger bedroeg liet beloop der onderwijzersjaar wedden tot 42 millioen, nu zal ze beloopen tot zestien millioen Wij hebben altijd geschreven en herschre ven <l;it de onderwijzers staat konden maken op de katholieke regeering. De omstandig heden komen ons gelijk te geven. Intusschcn ziet men or do kolossale leugens der tegen strevers losweg in doorschijnen, dio zegden dat M. Schollaert do kloosters wilde verrij ken. De geestelijke ondenoijsers ontvangen geen centiem meer het is al voor de wereld lijke onderwijzers! En nu, tegenstrevers, van alle geur en kleur, nu gauw aan 'l zoeken of ge links of reclifs. voor of achter, nïe!s kunt vinden, om do regeering toch nog af te keuren. Wij roepen in naam der belanghebbenden Dank Dank Heer minister de Broqueville en Katholieke Regeering En als rechtscha pen volksman juichen wij Proficiat, hoeren onderwijzers, 't Is verdiend En nu ten strijde tegen de goddelooze las teraars on ter overwinning van de volks gezinde katholieke partij I Maandag namiddag, reed M. Schwetzer, nijveraar te Dusseldorf, in automobiel naar Solingen. In den auto bevonden zich bene vens M. Schwetzer, ook nog de chauffeur, alsook vier vrienden van den nijveraar. Op de baan, kwam uit tegenovergestelde richting een andere automobiel opdagen. Om eene botsing te vermijden, deed de chauffeur van M. Schwetzer zijn machien schielijk zwenken. De zwenking was echter wat geweldig en de automobiel botste op een telegraafpaal welke verbrijzeld werd. Daarna kantelde de auto in eenen gracht om. Toen voorbijgangers de automobilisten ter hulp snelden, bevonden zij zich voor een vreeselijk schouwspel. Drie der automobilisten lagen onder den omgekanlelden auto verpletterd en hadden reeds opgehouden televen. De chauffeur, M. Schwetzer en de andere reiziger waren vree selijk gekwe'st en moesten in allerijl naar het gasthuis overgebracht worden. Toen men daar aankwam was ook de vierde reiziger reeds overleden. De toestand van M. Schwetzer en van zijn chauffeur is hopeloos. vV Engeland 's optreden. De vastberadenheid van wege Engeland heeft de plannen der Duitsche Regeering leelijk tegengewerkt. De Vereenigde Staten komen tusschen De Vereenigde Staten hebben Duitschland laten welen dat zij geene voldoening kunnen hebben met de bezetting van Agadir, want dat daardoor de Amerikaansche belangen beschadigd worden, hetgene zij onmogelijk kunnen dulden. Een Fransch katholiek dagblad in Duitschland verboden La Croix het groot katholiek dagblad van Parijs is verboden in Elzas-Lorreinen, en dit wel door de Duitsche regeering. La Croix had onder handteekening van M. Harden,den bekenden katholieken journalist, een hevig artikel geschreven én tegen het op treden van Duitschland én tegen do lamlendig heid en de karakteloosheid van de Fransche regeering. Zijn hoofdgedacht kwam hier op neerVolgens hem (en wij mogen zeggen volgens iedereen) was Duitschland zijn recht te buiten gegaan. De Fransche regeering had als antwoord op het zenden van den Duitschen kanonneerboot te Agadir, moeten antwoorden met het zenden van een Fran- schen Cuirassé in do wateren van Aga dir. In plaats van zulks te doen, blijft de Fransche regeering 4 volle dagen werkeloos, zonder iets te doen. Daarna gaat het raad vragen aan Engeland om te hooren wat haar to verrichten staat. Elzas-Lorreinen heeft hierin aan de Duitsche regeering eene andere les gegeven. En inderdaad het schijnt dat het stichten van de onafhankelijke nationalisti sche partij in Elzas-Lorreinen, die zich los gescheurd heeft van het katholieke Duitsche Centrum, in nauw verband staat met het geval van Agadir. De Elzassers vragen eene zelfregeering. De Duitsche regeering heeft er op geantwoord met een kanonneerboot te zenden naar Agadir. M. Harden besluit dnn in La Croix dat hetgene wat ge vraagd wordt door de Elzassers en de Lorrei- nen, hun enkel kan gegeven worden door het Fransche vaderland. Het verbod van Duitschland, betreffende den verkoop van La Croix zal juist den tegenovergestelden uitslag hebben, van dengene welke de Duitsche regeering ervan verwacht. In de Fransche Kamer Heeren Jaurès en Vaillant vroegen uitleg over de kwestie van Marokko. Minister do Selmes zegde, dat de onderhandelingen bezig waren en hij later omslandigcn uitleg zou verschaffen. Jaurès was niet tevreden en vroeg aanstonds volledige en nadere verkla ringen. Bij eene stemming behaalde Heer de Solmes eene overgroote meerderheid. Enkel 77 stemden met Jaurès. Graaf August do Gasparin, wonende te Nimes, was sinds eenige dagen te Parijs af gestapt en bezocht er geregeld het werkhuis van zijnen neef, de kunstschilder Barbey, die bezig was zijn portret te schilderen. Gisteren ging dc graaf voor de laatste maal eenigo minuter, poseeren. Rond 3 ure kwatu hij aan het huis van M. Barbey en nam plaats in den ophaalbak, om zich naar de zesde verdieping te begeven. Wat er nu eigenlijk gebeurd is. weet men niet, doch op de vierde verdieping bleef do ophaler schielijk stil, terwijl een ijzingwek kende hulpkreet door het huis weerklonk. Langs alle kanten snelde men ter hulp, en eindelijk bevond inen, dat het hoofd van graaf de Gasparin tusschen den ophaler en de kooi geklemd zat. Men kon er slechts met de grootste moeito in gelukken, den ongelukkige to verlossen. Hij was evenwel zoo erg gekwetst dart hij kort nadien bezweek. Men weet niet waaraan het ongeluk to wijten is. Algemeen is men van oordeel, dat eene deur moet blijven openslaan zijn. Doch men gelooft niet dat do graaf dan de onvoor zichtigheid zou begaan hebben, zich uit den ophaler te buigen, terwijl deze in volle vaart opsteeg. M. de Gasparin zou dan moeten eene draaiing gekregen hebben en door do openstaande deur gestort zijn. Het lijk zal geschouwd worden. Het aanhoudingsmandaat tegen J... bekrachtigd. Dinsdag morgend is J... voor de raads kamer van het Beroepshof verschenen, daar hij beroep had aangelcekend tegen het aan houdingsmandaat dat tegen hem afgeleverd was en nadien bekrachtigd werd. Het aan houdingsmandaat werd nogmaals bekrach tigd. Het onderzoek. Odiel V... is nog verscheidene malen on dervraagd geworden door den onderzoeks rechter. Tegen hem werd niet de minste be schuldiging ingebracht. Men voorziet dan ook dat hij heden of morgen zal in vrijheid gesteld worden. De onderzoeksrechter heeft ook de brief wisseling van M. J..,en zijne gewezen vrien din, Margaretha De B.., onderzocht. Al deze brieven zullen vertaald en aan het parket van Versailles gozonden worden, voor het onderzoek. Is J..., plichtig Het geval van M. J.., wordt veel bespro ken. Volgens de eenen moet er niet aan ge twijfeld worden en is J..., zooniet de hoofd dader, dan toch medeplichtige. Anderen evenwel, en niet het kleinslo deel, beweren, dat er tot hiertoe niets ont dekt is dat rechlstreeksch tegen J..., gericht is, en dat zooerniets anders gevonden wordt, J..., nooit voor het assisenhof kunnen ver zonden worden bij gebrek aan bewijzen. Alhoewel vele bladen beweren en bij hoog en laag staande houden dat J... plichtig is, moet men evenwel, na kalm onderzoek van het vóór en het tegen, bekennen,dat er in het dossier niets gevonden wordt om eene be schuldiging te staven.Hoogstens onduidelijke vermoedens, dan nog zeer twijfelachtig kun nen uit het dossier tegen J... aangehaald worden. 'tis ten andere ook het oordeel van M. Bonnevie, advokaat van M. J..., dio het niet verbergt, dal hij spoedig zijn klient zal doen in vrijheid stellen, daar men hem niets kan ten laste leggen. HOLLAND. De werkstaking te Rotterdam. De reeders zijn eindelijk t'akkoord ge komen. Zij hebben eene federatie geslicht en het volgende voorstel gedaan van af 1 Janu ari zullen de zeelieden 3 florijnen per maand meer verdienen, op voorwaarde dat zij de 3 oerslo jaren niets meer zullen vragen. Met 305 tegen 179 stemmen hebben de zeelieden daarop besloten de werkstaking te eindigen. FRANKRIJK Tegen het zedenbederf De gemeenteraad van Parijs beeft bij een parigheid van stemmen eene dagorde aange nomen, den prefekt van policie aanzettend, om de beslaande wetten op de onzedelijkheid ten strengste toe te passen. De raad vraagt aan de Regeering zoo spoe dig mogelijk de neergelegde ontwerpen ter beteugeling van hel zedenbederf aan te nemen. President Fallières te Roubaix M. Fallières heeft in de tentoonstelling van Roubaix de Belgische afdeeling langdu rig bezocht en cr zijne hoogste voldoening over uitgedrukt. DUITSCHLAND. Afgevallen priester. Priesl'er Kirsch, oud-opsteller van hot groot katholiek Duilsch blad Die K-dnische Vollp*7.eilung is i:i bet huwelijk gelreden. Iir is hier geen kwestie van dogmatische redenen, maar wel eene kwestie van zode lij khoid.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1