Het Militarisme la MarokkÉwesiie. 'T EEN EN 1 ANDER 3e Reeks brieven van M. ViiiGent Diericx 3D afk. CS- TE3 H-t J-L. 3D Een kind levend verbrand te Rijsel 09 uitmoording van esn gansch volk Vreeselijk drama der jaloersciiiieid. De telefoonhervorming. Zeventiende jaargang nr 162. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 14 Juli 1911 'ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlrureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, ijif 4§» ffWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds.' BUREELEN TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waierloof 723. TE AALST OKerkstraat," Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN i KI. aanlc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2:00 Recht, herstelI. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De oogen dienen goed geopend, want het lijdt geen twijfel, dat de mili taristen, die uit alle hout zoeken pijlen te snijden, ook liun voordeel zullen trekken uit den tegenwoordigen stand van zaken. De antimilitaristen, die het waarlijk en werkelijk goedmeenen met de volksbelangen, zitten in de rangen der Rechterzij. De linkscho partijen zijn, niet zoozeer in den schijn, maar in hunne daden, de schuld dat het over dreven militarisms? leelijlt huis houdt in het vrijheidslievende België. De katholieke gekozenen moeten in de ge geven omstandigheden blok vormen rond de katholieke ministers, doch dal wil niet zeggen, dat de militaristen er gebruik, of liever, misbruik mogen van maken om do antimilitaristen een leelijken toer te spelen. Onze lezers weten wel, wat wij door antimilitarist bedoelen dat be- teekent niet dat wij tegen het leger zijn, of nog veel min tegen de verde diging var. het land maar wel tegen alle overdreven uitgaven van het mili tarismus wij wilien enkel en alleen liet strikt noodige in zake van legerin- richting en daarmee amen en uit. Sinds jaren staat op het katholiek pro gramma Geen man, geen cent, geen kanon meer De laatste militaire wet, wij mogen het gerust herhalen, heeft ons hierin een gevoeligen knak gege ven. Met eene fijne escamoteering kon men wel zeggen Er moeten in vredes tijd -12,800 man onder de wapens zijn, welnu door de nieuwe wet blijft dal zoo, en komen er meer, dan zullen wij iederen soldaat eene verkorting van diensttoestaan. In der waarheid zijn dat allemaal militaristische trukken. Het is bewezen dat er thans reeds, verschei dene duizenden jongelingen meer on der de w;apcns zijn, doch van verkor ting van diensttijd wordt wel veel gesproken, maar niets toegestaan. In Brugge onder- andere, hadden er dit jaar, onder de vroegere wet, enkel S0 moeten opgaan, nu zijn er hoven de twee honderd Wij zijn daarin dan gefopt! Nog veel moeilijker zal het zijn, de zaak vrij te pleiten dat er geen cent meer mag uit gegeven worden. De laatste oorlogsbe- grooling heeft het klaar en duidelijk bewezen. liet springt ons tegen den kop, dat wij al die hittere pillen zoo maar goedsmoeds moeten slikken, hoe wel de Belgische bevolking er nage noeg algemeen tegen is, ter uitzonde ring van de militairen zelf, hetgene zeer gemakkelijk is te begrijpen. Heer Colfsvan Brussel, Heer Staatsminister Woeste, het Verbond der Volkskrin gen, alsook de Nederduitsche Bond van Antwerpen, hebben er zich heftig tegen verzet. Hoe spijtig, dat door de schuld van liberalen en socialisten, de zoogezegde volkspartijen, het milita ristisch juk langzamerhand al zwaarder en zwaarder op onze schouders begint te drukken. Zal dat blijven duren Is de militaristische draak dan nooit ver zadigd Al de militaire uitgaven zijn inproductieve uitgaven het is dood kapitaal. Een land dat gehukt gaat onder het militarisme, mag zeker zijn in de toe komst een groven knak te krijgen in zijne economische ontwikkeling. Daarom opgepast voor 't militarisme Laat het niet verder komen, gelijk het nu is het is al wel Liberalen en socialisten, in hunne softe verwaandheid, roepen en lieren nog altijd voort over het alleman sol daat. Nu echter kunnen zij zoo gemak kelijk de volksvleierij, de demagogie niet meer uitbuiten immers de zonen der burgerij zijn zoowel onder de wa pens als de zonen der werkende klas maar al de jongens moeten onder de wapens 0111 ze heter te tiranisseeren. Het is nochtans klaar moesten al die jongens onder de wapens, dan had den wij een leger, dat België niet van doen heeft zoo groot te zijn, en de uit gaven voor het leger zouden verschrik kelijk stijgen. De antiklerikalen zeggen welals alleman soldaat is, zullen wij den diensttijd verminderen. Ge zij t er wel mee De militaristen zullen het u anders leeren. Ja, ze zul len zulks wel staande houden vóór dat zulke wet in voege is, maar eens de jongens in hunne handen, ah, dan zou het niet lang aanloopen om eene reden uit te vinden om de jongens langer on der de wapens te houden. Er zou in 't verschiet gauw een ingebeelden oor log te zien zijn op zulken korten tijd kunnen de soldaten niet gevormd zijn en nog meer andere voorwendsels Om een bewijs te geven, moeten wij niet verre zoekenIn Holland bestaat het alleman soldaat. Welnu, hoewel maar korte jaren in voege, is er sinds lange spraak, den diensttijd te ver lengen Belgen, uit liefde voor ons vrijheids gevoel, uit afschuw van de dwinge landij, tot welke gezindheid gij anders ook behooretlaat u toch niet bedrie gen en stelt met ons paal en perk aan de militaristische eiseben Be Paeis oueï» EleSgaë. Mgr. de t'Sei'claes is onlangs in afscheidsverhoor geweest bij den II. Vader. Deze zegde hem Betffïë ook heeft ons in de laatste tijden vrees ingeboezemd. Maar men doet mij hopen dat deze crisis zal overwonnen worden. De Belgische katholieken zijn dapper en wel ingericht Katholieke vrienden, laat ons allen wer ken om do hoop van den H. Vader niet teleur te stellen. UOOB* GÏtegesi- Heer Vandevelde schreef Zondag in liet hoofdartikel van Le Peuple De strijd zal zijn voor of tegen de democratie.... Zoo is 't, heer Vandervelde, heer Braun van Gent, heeren Warocqué, May, Delvaux, Hymans, Franck, Masson, dat zijn allen democraten; en onze katholieke vrienden zijn anli-democralen. 't Is goed dat gij zulks zegt, en dat het volk er heel anders over oordeelt en het heeft gelijk. De strijd is -voor of tegen de vrijheid van den huisvader en niets anders. We verwachten u op den uitslag der kie zingen. Kunne groote mannen Chapelle, die nog terecht moet staan voor 't uilschuifelen en uitjouwen van M. Schol- laert, had ook af te rekenen voor... vechten, met moeder Justicia. Hij was in beroep ge gaan, en daar kreeg hij voor zijn paart eene maand gevangenisstraf, niet voorwaardelijk. Ilij mag dus gaan zitten. En zulke mannen zouden de toekomstige bestuurders zijn van het land voor zulke mannen huigen defiere(!) liberalen het hoofd. ?t Is schande De zucht naar de steden. In 1816 woonde er in Duilschland enkel 1 mensch op de 80 in de groote steden in 1855 was het al gegaan van 1 op de 33 en in 1910 woont er op iedere vijf menschen één mensch in de groote steden, Nochtans hoe- velen onder hen zijn er niet die de gulden ellende achterna loopen Schoone winst. De stad Brussel heeft door hare gaz- en electriciteitsinrich- ting eene schoon© som gewonnen. Voor de gaz gaf zij uit 4.765.308 fr. en zij ontving in de kas 7.384.641 fr. Dus meer dan 2 millioen en half winst in de kas. Voor de electriciteit gewone dienst wel te verslaan gaf de stad uit 1.345.939 fr. en trok in 3.760.518 fr., wat ook eene winst geeft van dicht tegen de 2 millioen en half. Die twee diensten te zamen hebben alzoo meer dan vijf millioen winst gegeven. Schrikkelijk.Michaud was door liet Assisenhof van Bourges tol levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Na 47 jaren is zijne onschuld aan 't licht gekomen en hij is in vrijheid gesteld. liet Assisenhof heeft hem eene som tot schadevergoeding toegekend van 30,000 fr. Bovendien wordt zijne onschuld hekend ge maakt in 6 groote dagbladen, en hij middel van plakkaarten in vele gemeenten... Zullen de menschen nu eens goed naden ken, dat men een beschuldigde enkel mag veroordeelen, als men heel en gansch over tuigd is, en er vaste bewijzen zijn Er zijn er die dit soms vergeten. Om menschen te verleiden. Wij lezen in een socialistisch blad een brief van eene socialistische vrouw, waarin deze schrijft niet te kunnen toekomen met 3 fr. per dag. Zulks is wel aan te nemen maar in 1907 vroeg Anseele zelf niet meer dan 3 fr. per dag voor de spoorwerklieden. En nu dat M.Helleputle zulks gegeven Nnyfefl; zijn de socialisten nog minder voldaan als vroeger. Is dat eïnst'ig De eerste stap. Le Peuple beweerde over een paar dagen dat er te Sint Gillis, 3 of 4 broeders hadden geschoten nu schrijft hij dat er maar een is geweest. Zulks hebben wij altijd geschreven. Nochtans, ge kunt er van overtuigd zijn, de Peuple had over 2 dagen toch gelijk en nu ook nog; hun ongelijk bekennen, dat doen de socia listen nooit Gesteund op de Broeder- lijSf heid. De toekomstige maatschappij zal gesteund zijn op de broederlijkheid, zoo zingen de socialisten. Om daarvan een ge dacht te hebben, hoeft ge maar de Fransche socialisten in gang le zien. Socialist Colly riep onlangs zijne collega's toe Gijzijtde mannen der vergulde huiken Wij zullen tot onzen laalsten aden tocht strijden tegen uwe schelmerij. Hoe broederlijk hé Zoodra Colly op zijne beurt nraister is, zullen ande ren die naar zijne plaaU dingen, hem insge lijks van de loef geven. Zoo verstaan zij do broederlijkheid Gisteren morgend, rond 7 1/2 ure, wilde het Sjarig dochtertje van M. Clès, handels- rijziger, wonende La Louvièrestraat. te Rij sel, tijdens de afwezigheid barer moeder het gasvuur aansteken. Eene groote vlam sloeg eensklaps omhoog en slak de kleertjes van het meisje in brand. Het meisje riep om hulp en vluchtte naar den trap, waar liet zijne moeder ontmoette. Deze trachtte de brandende kleederen van het kindje af te rukken, doch zij ook ver brandde zich erg aan de handen. Een moedige gehuur,M. Gattoire, hakker, kwam op het hulpgeroep toegesneld. Het arme kind lag reeds stuiptrekkend ten gron de. M. Gattoire greep een deken, sloeg hem rond het kind en gelukte er zoo in de vlam men uit te dooven. Alhoewel de arme kleine reeds vreeselijk verbrand was, .had zij nog het bewustzijn niet verloren. Spoedig waren geneesheeren ter plaats, die haar do noodige zorgen toe dienden, doch hunne hulp kon niet haten. Het kindje bezweek eenige uren later. De arme moeder moet sinds het smartelijk ongeluk bewaakt worden, daar men vreest dat zij zich van het leven zal trachten te berooven. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XII Elisabethstad, 26 Mei 1911 (Brief later ontvangen clan deze van 28 Mei). Eene kopermijn van l'Union minière du Katanga. Zonderlinge handteekens. Het pachthof Koning Albert De maatschappij L'Union minière dn Katanga bezit onder andere bij hare koper smelterij van Elisabeth-voorstad, reeds be schreven (Nota der redaktie Deze brief is in België nog niet aangekomen) eene koper mijn te Kongostar, twee uren van Elisabeth stad afgelegen. Het is die kopermijn die i natuurlijk voedsel en leven geeft aan de smelt er ij. Met bijzonderen trein, dank aan M. De Bauw (zoon), den gulhartige man, die mij een kostelijke vriend is, zijn wij te Gongostar, dezen morgen, om 10 uur, aangekomen. De ontginning der mijn is maar pas aan gevangen, 't is te zeggen dat, in afwachting dat machtige stoomtuigen, elektrieke kracht enz. tot stand komen, de kopersteenen enkel door menschenkracht uitgedolven en bewo gen worden. Niettemin gaat het werk lang zaam maar goed jvooruit. Honderd zwarten winnen in de kopermijnen hun dagelijksch brood en veel blanken bekleeden er winstge vende posten alles laat voorzien dat de maatschappij veel geld zal opstrijken. De mijn is dicht bij de spoorbaan Kongo- star-Elisabethstad. Daar de kopersmelterij nog alles niet kan verbruiken, worden de kopersteenen opeen gehoopt. Later zullen de steenen op een verhoog getrokken worden, om van daar rechtstreeks in de wagons te vallen. Het geheim der nijverheid is immers het maximum verrichten met het minimum krachtinspanning De mijn heeft 28 nieters diepte. Met een afdalend plein, op hetwelk twee kleine spoorbanen liggen, daalden we de mijn in. Nu dat er nog geen elektriek licht is, bedient men zich van kaarsen en acetyleenlampen een bewijs dat er hier van grauwvuur of grison geerte spraak is. De middengaanderij der mijn is bijna geheel met hout bekleed. Aan de zijdekanten, dus van onder naar boven, slaan dikke stam men en daar op liggen hoornen van onder naar boven wi twee gezaagd. Zulk stelsel wordt geplaatst op eiken meter afstand en zelfs op zestig centimeters, wanneer de grond brokkelachtig is. Die middengaanderij is breed en hoog men kan er schoon recht in gaan wat niet zeggen wil dat men nooit met den hoed ievers tegenloopt, daar waar het hout oViderde drukking van zijnen last gezakt is. Met dal hotsen der lange zwikzwakken lachen de korte dikzakken Rechts en links zijn er kleine ontginningsgangen, sems in volle rots gekapt, dan eens in volle koper steen. De koperlagen loopen met strepen, van liet donkerst pruisisch lot het hemelsch blauw roode strepen worden ook wel eens aangetroffen. De arbeiders (zwarten) werken op 't stuk zooveel per meter in den rotssteen, zooveel in den malschen grond. Om zich aan te moe digen, gaan ze gestadig aan 'l zingen. Er is er een die voorzingt en de anderen antwoor den dat gelijkt de Vespers, natuurlijk de wilde Vespers. De bestuurders zijn Engelschmannen, alhoewel de standregelen der maatschappij voorschrijven dat do Belgen, met gelijke ver diensten, de voorkeur moeten hebben op de Engelschen. Maar Katanga deugt niet voor de Belgen klimaat, verblijf en geldwinning bekt enkel aan do kinderen van Albion De maatschappij heeft schoon oproepen te rich ten lot de Belgen, tot nu too is er maar een Belg, de heer ingenieur Janssens. Belgen, mijne broeders, wat zijt gij huisduiven CoNGOTROTTER. V/at de Volksstem schrijft in Zuid-Afrika. De Volksstemhet belangrijkste en meest gezaghebbende blad van de Republiek der Zuid-Afrikaansche Boeren, schrijft een arLikel over de mogelijkheid van een oorlog van Engeland met Duilschland. De Volksstem steekt het achter geen hagen of kanten en zegt vlakweg hare meening. Volgens haar moet. in liet geval van een oorlog van Engeland meteen andere mogend heid.Zuid-Afrika neutraal of onzijdig blijven. Dit is het voordeeligste voor Engeland en ook voor het Boerenvolk. Wij zouden niet kunnen begrijpen, voor ons deel. hoe de Boeren van Transvaal, Engeland in een oorlog zouden kunnen Del- pen zij die er zoo onmenschelijk zijn door behandeld geworden. De wreedheden der Turken. Re Globe een Protestansch Engelsch blad schrijft een geweldig artikel tegen de Turken die eene afschuwelijke wreedheid plegen tegen de Malissoren. De Turken zijn vast besloten de Malissoren, de katholieke Albaneesche bevolking, die 100.000 in ge4 tal zijn, uit te moorden. De Globe vraagt de krachtdadige tusschenkomst van de mogendheden en verwijt Engeland, en inzon- der minister Grey, die slachterij niet belet te hebben. Oostenrijk en Rusland zijn thans tu&chen gekomen, en hebben verkre gen dat de Malissoren tijd hebben zich t'on- der werpen tot le Augustus. Zich onderwer pen aan de Turken om nadien nog aan vreese- lijker mishandelingen en slachtingen onder worpen te zijn, dat zullen de Malissoren niet doen. Montenegro'heeft tot hiertoe goed par tij gekozen voor de Albaneezen. Turkije ecliterzal Montenegro dwingen de Malissoren uitzijn grondgebied te verjagen. Zoo Monte negro niet toegeeft, zal dit klein landeken in oorlog gaan tegen het groote Turkije. Maar waar blijven nu die groote vredelie vende landen? Het was genoeg dat in Congo eenige Gongoleezen gegeeseld of gemarteld werden, wat wij ten minste zoo zeer af keuren als gelijk wie, dm Engeland van ver ontwaardiging te zien opharsten. De socia listische bladen van België deelden mee in die overdrijvingen, maar nu dat hier in Europa, hier dicht tegen ons, een gansch volk, een braaf, moedig, beschaafd en kristen volk, op de afschuwelijkste wijze wordt ge slacht, nu heeft Engeland geen tijd om tusschen te komen en bij de antiklerikale bladen van België is het met moeite dat men er soms een klein woordje over verneemt. Ziedaar de huichelarij ook van die mannen, in al hare akeligheid gesteld. Te Ruches, op eenige kilometers van Douai, (Frankrijk), is een vreeselijk drama, toe te schrijven aan de jaloerschlieid, ge beurd. Vier woken geleden, had de echtgenoot© Dorchies, ten gevolge van gedurige twisten, haren man verlaten. De vrouw had het acht jarig dochtertje, uit hun huwelijk gesproten, medegenomen. Gisteren avond kwam Dorchies zijne vrouw opzoeken, en smeekte haar het ge meenschappelijk leven le hernemen. Daar haarman dronken was, weigerde de vrouw hem te volgen. Zij stond evenwel toe, dat de man haar dochtertje medeleidde, zoogezegd om hel) lekkernijen le koopen. Dorchies begaf zich met zijn kind naar een en winkel, doch deze was reeds gesloten. Alsdan zagen een drietal geburen, dat Dorchies schielijk zijn kind opnam en recht naar de Scarpeeene hijrivier der Schelde liep. De toeschouwers snelden hem achterna, daar zij zijne inzichten raadden, doch zij kwamen le laat Dorctiies was mot zijn dochtertje in het water gesprongen. Twee personen sprongen ook in het water en konden er na eenige oogenblikken in go- lukken Dorchies op le halen, doch hij be zweek weldra. Het duurde ruim een uur, vooraleer men het lijkje van liet kind kon ophalen. Het drama heeft in de streek groote op schudding verwekt. De Echo de I'Industrie bespreekt in don volgenden zin het ontwerp van het nieuw telefoontarief Volgens de berekeningen van het beheer zou de telefoon 120 fr. aan elke geabonneer de kosten. Op dien grondslag zouden er 3 ka- tegoriën ingericht worden. Voor de eerste inrichtingskosten zouden de geabonneerde» eerst betalen Voor kleine lokaliteiten 110 fr. Voor middelmatige lokaliteiten 120fr. Voor de^groote centrums 130 fr. Er zullen bijvoegsels vastgesteld worden, welke zullen verschillen volgens het aantal der jaarlijkscho mededeelmgen. Daarvoor zijn vier graden vastgesteld Tot aan 1200 mededeelingen zal de abo*- nent een hij voegsel "van 30 fr. betalen. Tot aan 3000 mededeelingen zal hij een nieuw hij voegsel van 40 fr. betalen. Tot aan 6000 mededeelingen zal hij nog een bijvoegsel van 40 fr. betalen. Voor 10,000 mededeelingen en meer zal een laatste bijvoegsel van 40 fr. worden geëischt. Een abonnent van Gent die slechts 1200 keeren per jaar den telefoon gebruikt, zal dus 160 fr. betalen. Voor ten hoogste 280 fr. zal hij het recht hebben om een onbepaald aantal keeren te telefoneeren. liet beheer heeft het doorzicht gehad af to zien van de compteurs De minister heeft ingezien dat dit stelsel eenerzijds prikkelacli- lig voor den abonnent.en anderzijds kostelijk zijn zou voor liet beheer, wegens de te ver bruiken courant personeel-kosten, bere keningen, enz., enz. Men zal zich eenvoudig Verlaten op do abonnent, die zelf verklaren zal in welke klas hij zich meent te moeten rangschikken, vol gens zijne vermoedelijke gebruikmakingen. Het beheer zal zich bepalen met nu on dan eene welwillende kontrool te maken, zoodat de abonnent, indien hij zijn opgegeven maxi mum overschrijdt, zal uitgenoodigd worden, zich in eenohoogere klas te laten inschrijven. Dat is echter niet alles. De tegenwoordige netten zullen over het algemeen aanzienlijk uitgebreid worden en zullen eenen afstand hebben van 30 kilometers vogelvlucht. De minister is ook geneigd hot aantal openbare telefoonbureelen aanzienlijk uit ta breiden en terzelfdertijd de prijs per mede- deeling op 10 centiemen te brengen men zal volstaan niet een nikkel-stuiverstuk in een zelfwerkend toestel te steken, om gemeen schap te bekhmen. Voor de gemeenschappen van het eene net naar het andere, zal de taks gebracht worden: Op 50 centiemen voor afstanden van min der dan 60 kim. vogelvlucht op 75 centie men voor minder dan 125 kim.; daarboven zal de taks van 1 fr. behouden blijven. De minister is insgelijks bereid het middel te bestudeeren om den huurprijs van de toe stellen en de boventallige bellen, hij denzelfdo abonnent te plaatsen, beterkoop te maken. M. de Broqueville is van gevoelen dat do telefoon de handel moet bevoordeelen en dio niet mag heiemmeren en dat het voor do schatkist geen© geldklopperij mag zijn en dat hij dus ten dienste van het openbaar nut moet slaan aan denzelfden prijs als die aan 't beheer kost.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1