OVER HET ROCKEN Be Marokkskwestie. 'T EEN EN T ANDER 33 Reeks brieven van M. Vincent Biericx c» JL_S CS" -ËtTj !Li -Zlk. JLJ> Zeventiende jaargang n' I S3. x DE ZAAK VERMEERSCH Moedige verklaring van Ganalejas Congres der Oliristens Vereenlgingen van Ontogen Bijsiand, te Verviers 'ABONNEMENTENï 'ZeS maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «ff TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ei» BUREELEN TE BRUSSEL I 723, Steenweg van Waterloo, 723. I TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN 3 KI. sank. (I tot 4 kl. res.) fr. 0,00 3® bi adz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Saterdag 15 Juli 19 SI 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zoo buitengewoon veel wordt er ge rookt, de mode komt zelf al onder de vrouwen, juist alsol het geld niet meer op kon, dat wij wel meenen onze lezers en lezeressen aangenaam te zijn, hun eenige wetenswaardigheden mede te deelen over het rooken. Wij hadden het geluk over enkele dagen, den heer Felix Segers,een man van het vak te booren spreken over het rooken, en het is de moeite waard eenigen zij ner gedachten in wijderen kring te ver spreiden. De tabak werd in Europa gebracht uit Amerika, vooral door Sir Walter Raleygh. Ge kent de geschiedenis. Sir Walter, in Engeland weergekeerd, was in zijne kamer bezig eene pijp te roo ken de knecht die in de kamer kwam, zag de rook in de kamer, en meenende dat de kamer in brand stond, liep spoedig water halen om den brand te blusschen Onder Karei IX, Hendrik III en IV, Koningen van Frankrijk, werd de tabak enkel als geneesmiddel gebruikt; in de 17"° eeuw begon men te rooken en spoedig werd het algemeen. In Spanje bracht de tabakshandel aan de schatkist in 1750 reeds 1,350,000 rijksdaalders op, in Portugal meer dan 2 millioen en half. Op 't laatste der 16'1' eeuw was in de Nederlanden het rooken nog zeer in minachting. De rooker toen tabaks- zuiger genoemd stond in aanzien op gelijken voet met een dronkaard en een losbol. Zij werden als de type van den losbol weergegeven op het too- neel. Paus Urbanus de VIIIs"' verbood ten jare 1662 het rooken, en dit verbod bleef bestaan tot in 1724. In Turkye werd de rooker de pijp door den neus geboord in Rusland werd hij den neus afgesneden. Vele geleerden ondernamen een waren veld tocht tegen den hellerook, en dit niet tegenstaande, nam het gebruik al meer en meer toe. Verboden vruchten sma ken immers het beste Hoe aangenaam was het niet op de kostschool, een sigaar te rooken, als de professors er niet van wisten Erger was het inder daad, als men op de wetsovertreding betrapt werd. Vóór het tabaksgebruik algemeen was, deed men zooals nu in de herher- gen met het hier. In sommige rook- liuizen stond een groote pot, waarrond verschillende darmen lagen. Voor 10 of 15 centiemen mocht men dan een bepaalden tijd uit den pot rooken. Nu het rooken algemeen geworden is, en niet meer aanzien wordt als een schelmstuk, mag men wel de goede kanten ervan beschrijven. Echte rookers zouden heter als wij, al de gaven van het rooken kunnen opsommen. Wat genoegen smaken zij niet als zij na den arbeid eene sigaar kunnen aansteken, of op hun gemak een treksken doen Groote kunste naars zijn er geweest, die niet konden werken zonder te rooken, en meer als een dichter bezong in hemelsche ge zangen de weldaden van den tabak. De geneesheeren, die liefhebbers zijn van 't rooken, beweren dat vele microben gedood worden door den tabak. Tijdens eene besmettelijke ziekte in Italië werd er opgemerkt dat de tabakbewerkers zoo goed als alge meen van de ziekte bevrijd bleven. Er bestaat zoo zegt een geneesheer over 't algemeen een dom vooroordeel tegen het rooken hij is van gevoelen, dat de invloed van den tabak meer voor- dan nadeelig is. Men spreekt wel van nicotine, maar ziet eens wat groote hoeveelheid kun stig bewerkten tabak men moet benoo- digen, om ccn enkelen druppel van dit vergift bijeen te garenwat kwaad kan dan de kleine hoeveelheid van drogen tabak, dien men in rook doet vergaan Als men de uitzondering niet neemt voor algemeenen regel, mag men zeg gen dat het rooken weinig of niet schaadt. Op 10 rookers kan het mis schien bij één of twee schadelijk zijn, en dit komt meest door ontijdig ge bruik, zooals 's morgens op de nuch tere maag, ofwel juist vóór men gaat eten. Van den anderen kant is de tabakrooker bevrijd in ruime mate van de ongezonde en besmette dampen, waarmede de lucht soms bezwangerd is hij mag geruster de ziekenzaal doorwandelen, daar de tabaksrook de schadelijke uitwasemingen vernietigd. De geleerde Diemerbroek kent den tabak de kracht toe van de pest te bevrijden. Hij schrijft zijn levensbe houd toe aan het rooken. Velen mijner collega's, beweert hij, die met mij besmettelijke ziekten hebben verzorgd, zouden nu nog in leven zijn, indien zij zooals ik, gebruik hadden gemaakt van het tabakrooken. Bestrijden wij, zegt terecht de Heer Segers, het drank misbruik, maar laten wij de menschen hot genoegen van het rooken. Hiermede eindigen wij dit artikel, om in een volgend nummer nog eenige bijzonderheden meer mede te deelen... Over het rooken, dat zooveel in ge bruik is, mag wel eens het een en 't ander gezegd en geschreven worden. Oe grostdesgeredora;., Er zijn in Frankrijk 90,000 groote pachters of eige naars van gronden, en 4,500,000 kleine pachters. De groote pachters bezitten 31 mil lioen hectaren grond, de kleine pachters dertien millioen hectaren. Er zijn 4 millioen menschen die den grond bewerken. Onze Franscfossssms. Wij hoorden zeggen van een Vlaamschen arbei der die naar het Fransch ging werken, dat het ginder zeer slecht is voor de Vlamin gen. Het weder is te schoon en te voordeelig geweest voor de boeren. Het graan is niet omgevallen, maar staat goed recht, zoodat het gemakkelijk kan afgepikt worden met de machienen. Vele menschenhanden kunnen gemist wor den. Het is zeker goed voor de Fransche boeren, maar zooveel t'erger voor de Vlaam- sche arbeiders. De eene zijn dood, is de an dere zijn brood. ESe ©SïzijdÜgSiesd. Lezers, zie llier een staaltje van wat de leerlingen in d'handen wordt gestopt in de scholen, welke ook met onze centen betaald en onderhouden worden. In 't boekje van schepene Desguin staat Ik weet niet of M. Henderickx de uit legging zal afkeuren van dengene die eens zegde dal de Belgische grondwet eene kar- revracht is van onhebbelijkhedenmaar zeer zeker, hij is van de school van Louis Veuil- lot, die dweeper die aan zijne togenstrevers zegde «Ik wil dat gij mij de vrijheid gevet, omdat zulks uw princiep is, maar ik weiger ze aan u, omdat zulks mijn princiep is Louis Veuillot heeft zoo iets niet gezegd. Maar dit terzij gelaten, wat dunkt u van de onzijdigheid der ofnciëele scholen Daar moeten wij lasten voor betalen, en daar zou den de katholieken vrede moeten mede heb ben Hoe is het mogelijk zoo dom-fanatiek te zijn Hoe spijtig c2a§ zij het niet hehben l Een koninklijk besluit van 27 Juni 1911, laat het seminarie van Namen toe, een gedeelte der erfenis aan te nemen, dat Weduwe Valério deSéverin van Mozet, heeft afgestaan. Een socialistische schrijver valt daarover op Madame de Séverin, omdat zij dit niet heeft gegeven aan de Naamsche socialisten, en spookt daarna natuurlijk op de kloosters. Hoe spijtig dat mannen als Vandervelde, Furnémont, Terwagne, Gpimard en tutti quanti, hunne fortuin niet aan dc socialisten maken.... In alle geval mag men gerust zijn dat het seminarie een uitstekend gebruik zal maken ven de gifte. De henden begonnen te sg33*e- kena In Duitschland is er een hond Don genoemd die eenige woorden spre ken kan in Italië, te Milanen is er nu ook een. Hij heet Fido en blaft zeer duidelijk ho fame ik heb honger. Men heeft er al 200,000 fr. willen voor geven do eigenaar wil zijn hond niet afstaan. Als de honden nog wat voortgang maken, dan zullen ze door den duur nog deftiger en beleefder worden, als sommige socialistische gekozenen in do Kamer. D&3UB*te van het vSeesch. Tot hiertoe werden hiervoor vele redenen aangegeven, maar een Fransch en een Ame- rikaansch blad geven voor hun land oorzaken op die ook kunnen opgesomd worden voor België. Vele huisvrouwen zijn uit het huis, ze werken op het fabriek, 's middags hebben zij maar enkele oogenblikken om hun maal te bereiden vele vrouwen hebben tegen- woordiggeen verstand meer van te koken, zij bobben de kookkunst niet geleerd. Wat volgt daaruit Dat alle menschen naar de fijne brokken vragen 't is al filet of beef steak of cotelet, dat de beenhouwer moet snijden en met het overige, het is te zeggen, met het grootste deel van de beest, blijven vele beenhouwers zitten. Is het dan te ver wonderen dat het vleesch duur is?... Men moet nu niet antwoorden, dat wij de gewone menschen geen goed vleesch gunnen verre van daar, wij wensohen aan allemaal het beste doch dit belet niet, dat deze stand van zaken eene oorzaak is van de duurte van het vleesch. HaE5e-§è9 broedSe^s S Gezel Marcëllus had in de Journal de Charleroi te verstaan gegeven dat de legende moet eindigen, die het volk wijs maakte, alsof de socialisten geen vrede konden hebben met een grondwettelijk koningdom, dit om de menschen van Charleroi en omstreken te verschalken. Da algemeene partijsekretaris van den landelijken Raad, heeft gezol Mar cellus al spoedig tot de werkelijkheid terug gebracht, en hem herinnerd, dat de socialis tische partij geen vrede kon hebben met het koningdom, al was dit dan ook vertegen woordigd door een Albert... Het is een goed bericht aan de Belgische bevolking. De ps*ij3 wan EBsr&se in de Heer Hendrik Iluvgh van Reeth leerling van de de Antwerpsche Akademie, heeft den prijs van Rome ver overd. Heer Smolderen, van dezelfde Aka demie en woonachtig Ia Borgerbout, venvorf den 2en prijs. vV* De Sultan van Marokko keurt Frankrijk goed Moulaï Hafid heeft de bewoners van Tan- ger laten weten dal hij Frankrijk goedkeurt, wiens optreden gewettigd was door den op stand der Berberen. Frankrijk vraagt uitlegging aan Spanje De Spaansche troepen hadden te El-Ksar twee Franschen gedood. M. de Selves, Fran sche minister vanBuitenlandsche Zaken,heeft aan de Spaansche Regeering uitleg gevraagd over het geval. Duitschland zendt de Eber naar Agadir De Berlin zal Agadir verlaten om een voorraad kolen te gaan opdoen. Ondertus- schen zal de Eber in zijne plaats te Aga dir gaan liggen. Men zal goed moeten toe zien, want de Duitscher heeft zeker iets in de noot. De onderhandelingen tusschen de ver schillende betrokken regeeringen gaan voort, maar blijven in het diepste geheim. Later zal men er waarschijnlijk meer over verne men. Giliel V... Woensdag avond is Odiel V... met zijn vader te Grammene teruggekeerd. Onnoodig te zeggen, dat het tehuis, bij moeder, broe ders en zusters, volop feest was. Tot hiertoe werd Odiel V..., noch met J... noch met Margaretha De B..., niet gekon- fronteerd. V... moet zich ter beschikking van het gerecht houden. Hij zal evenwel Maandag aanstaande zijn werk in de mij non van Trazegnies mogen gaan hernemen. Het onderzoek Ondanks alle opzoekingen, is men er tot hiertoe nog niet in gelukt verscheidene hoofd punten van het onderzoek op te klaren. Zoo is men nog niet kunnen te welen ko men, hoeveel geld M. Vermeersch in zijn bezit moest hebben, rond liet tijdstip dat hij verdwenen is. Men had gedacht, dat men in zijn nezit of in de villa schuldbekentenissen ten zijnen voordeele zou gevonden hebben, doch on danks alle opzoekingen, kon niet» gevonden worden. Ook is het hoogst waarschijnlijk, dat men nog verre is, van al de personen te kennen, met welke M. Vermeersch in verdachte betrekkingen was. J... houdt nog steeds, met de grootste krachtdadigheid, slaan dat hij onschuldig is, Hij beweert dat Odiel V... hem zou betich ten, of zoeken te betichten, omdat hij Odiel V... niet meester liet, tijdens de afwezigheid van M. Vermeersch. Nog eene logenstraffing Eenige Fransche bladen hadden geschre ven, dat M. J... daags na de verdwijning van M. Vermeersch zeer gejaagd liep en aan Odiel V... zou verboden hebben, te gaan wer ken op de plaats waar thans het lijk ontdekt werd. Nu wordt er uit bevoegde bron ge meld, dat er van al deze beweringen geen woord waar is. De bewijzen tegen M. J... Voor zoover het onderzoek nu gevorderd is, kunnen de bewijzen indien men zulks bewijzen noemen mag ingebracht legen M. J... en zijne gewezen vriendin, Marga retha De B..., thans samengevat worden als volgt 1° Do magistraten van Versailles en Brus sel schijnen overtuigd, dat heiden zich op de villa moeten bevonden hebben, den dag dat M. Vermeersch er de laatste maal binnen trad. 2° Het schijnt onmogelijk, dat M. Ver meersch buiten de villa vermoord werd en zijn lijk dan nadien binnen de villa hegraven werd. 't Is op deze twee punten dat heel de be schuldiging tegen M. J... en 'Margaretha De B... nu berust. Men moet bekennen, dat het bitter weinig is, zooveel te meer, daar het nog niet bewe zen is, dat M. J... en Margaretha De B... in de villa waren op het oogenblik dat M. Ver meersch er in terugkeerde. Men zal zich herinneren, dat M. J... van eerst af beweerd heeft, dat hij dikwijls naar Parijs ging, tijdens de afwezigheid van M. Vermeersch.'t Is dau ook zeer wel mo gelijk dat M. Vermeersch, die gewoonlijk niemand verwittigde, wanneer hij van zijne reizen terugkeerde, onverwachts is terugge keerd tijdens de afwezigheid van M. J... en van Margaretha De B... en dan vermoord werd door de verdachte kerels, waarmede hij soms omging. gewezen-volksyertsgenwoordiger, reizende in Kongo (Vervolg). Te voet in de mijn gedaald zijn wij er te voet uitgekomen en na eenige uren in die donkere smalle, natte gangen gewandeld te hebben, waren wo gelukkig onder Gods blauwen hemel terug te komen. Daar wij vergezeld waren van den werk- opziener, heer ingenieur Grison, werd ons alles in de kleinste bijzonderheden afgewezen en uitgelegd, zelfs naar ons bezoek in den dieperik, werd de manschap vóór ons.bijeen getrommeld. Getrommeld is liet juist woord in Kongo gaat alles per trommel. De wer- lieden, na in groep ondervraagd te zijn, moesten hunne verklaring onderteekenen. Ja, onderteekenen. Maar weet gij op welke wijze ongeleerde negers hun liandteeken zetten Men neemt hun linkerhand men dopt hunnen duim op eenen tampon, een met inkt bestreken kusken en men zet dezen inge- smeerden duim op de verkozene plaats van het papier, 't Is zonderling na to gaan dat op de twee drie honderd invlekken die men zoo bekomt geen enkele gelijk is, daar elk een verschillig duimvel lieeft en eene ver- schillige teekening op het papier achterlaat. Het is immers met dat systeem dat men in de beschaafde landen ook de eenzelvigheid der aangehoudene booswichten vaststelt. Na onze dankbaarheid aan de heeren van het hoog bestuur uitgedrukt te hebben,gingen wij de Forme Albertbezoeken en wij werden or broederlijk ontvangen door den bestuurder, zijne gastvrije echtgenoote en liun kind. Het dóet genoegen te mogen zien dat Europeesclie echtgenoolcn dikwijls in Kongo gezegend zijn met bevallige blonde krolle- kopkens, die groeien als wolvenbrood. Een levendig bewijs dat Katanga's klimaat zelf voor blanke kinderen goed is. De vruchten, fruiten en legumen rond het Albert's hof gewonnen, spreken tot eer van den bestuurder en leeren ons dat men volle botrouwen mag hebben in den grond van zekere streken van Katanga daarbij slechte grond is vatbaar voor verbetering. Do Brus- seleers doen hunnen eersten hutsepot; versche patatjes, erwtjes en wortelkens komen uit Algerië waarom zou Kongo ons later de vroege legumen en fruiten niet geven Kongo is verder dan Algerië, dat is waar, doch wie weet tot hoeverre do vooruitgang zal gaan in zake snelheid van vervoer en kunst in de bewaring van mondbehoeften vliög- machienen, enz. kunnen het begrip «afstand® afschaften en de microbenleer, de steriliseer- kunst, enz. kunnen bewaren wat heden nog versnuzelt en kapot gaat Intusschentijd, beste groeten van CONGOTROTTER. Het prachtig optreden van Koning Alfons op het II. Sakramentscongres te Madrid heeft de antiklerikale pers in woede gezet. Nu trachten zij er de beteekenis van af te nemen met het geval toe te schrijven aan de licht zinnigheid van den jongen Koning. Ondervraagd door journalisten heeft Mi nister Canalejas verklaard Daags vóór den sluitingsdag van 't Con gres verbleef ik op mijn klein rustgoed te Otero. In den morgend kwam er een ordon- nancie-officier van den Koning bij mij met de redevoering van den Koning. De vorst zich gedragende als grondwettelijke monark vroeg of ik het goedkeurde. Zonder aar zeling heb ik het goedgekeurd, en aanstonds verwittigde ik de ministers, op het aange stelde uur aan den ingang der kerk te zijn van den H. Franciscus. De bladen, die het willen uitgeven als eono onbezonnenheid van den Koning, hebben liet mis, zegt M. Canalejas. De daad werd rijpeijk overwogen, en vol trokken onder de goedkeuring van de ver antwoordelijke ministers. Zulks zal ik overal zeggen. Met die verklaring zullen de antiklerikale bladen meer dan genoeg hebben. De Landsbond der Ciiristene Vereenigin- gen van Ouderlingen Bijstand in België zal dit jaar zijn Congres houden te Verviers, op 30 en 31 Juli aanstaande. De hooge bijlreding van zijne hoogwaar digheid den Bisschop van Luik, van Minister Davignon, van burggraaf Siinonis, voorzit ter van den Senaat, die het eerevoorzitter schap hebben willen aanvaarden, verzekert het welgelukken van het V° nationaal Con gres der ciiristene mulualisten. De dagorde draagt 1® Uitslag van liet onderzoek door het Verbond ingericht over de verschillige maat schappelijke verzekeringen, en verslag over de werkingen en den toestand van het Ver bond, door E. H. Eeckhout, algemeenen schrijver. 2e Do ouderdomspensioenen, door M. Moyersoenvolksvertegenwoordiger. 3® Da verzekering tegen ziekte, door M. W. Vereist. 4e De herverzekering en de voorbarig© werkonbekwaamheid, door E. H. Marlière. 5® De levensverzekering, door M. Attout. Het Congres zal gesloten worden door eenen uitstap naar Spa, den heeren Congres sisten welwillend aangeboden door het Ver bond van Verviers. Het Congres van den Landsbond der Ciiris tene Vereenigingen van Ouderlingen Bijstand in België, dat zal gehouden worden te Veer viers op 30 en 31 Juli aanstaande, zal dit jaar van groot belang zijn. Het programma hebben wij reeds medegedeeld. Meer dan 2000 maatschappijen hebben deal genomen aan het roferendum dat door het Verbond werd ingericht, betrekkelijk de sociale ver zekeringen. Het vraagstuk der werkerspensioenen, dat nu zoo druk besproken wordt, zal tijdens bet Congres van Verviers opnieuw onderzocht worden. Dringend moet de wet van 10 Mei 1900 herzien worden. Zelfs het Staatsbestuur erkende zulks met dit punt op zijn program ma te brongen, en wij begroeten met vreugd de verklaring, die M. do Broqueville hier over, in naam van het nieuwe cabinet, hoeft gedaan. Maar men moet eensgezind zijn over de formuul die door al de belanghebbenden kan aangenomen worden. Gedurende den tegenwoordigen kamerzit tijd, moeten wij de wettige goedkeuring be komen van de aanmoedigingen, die liet Gouvernement, als bestuurlijken maatregel, toekent voor herverzekering en werkonbe kwaamheid. De bestuurraad van het Verbond heeft ïn deze laatste maanden met zorg het vraagstuk der levensverzekering in zijne voordeeligste en meest praktische toepassing bestudeerd. De uilslagen dior studie zullen in een uitge breid verslag kenbaar gemaakt worden, en de nieuwe werking zal aanvangen met liet Congres. Eindelijk zal het Congres van Verviers aan onze ciiristene werken de gelegenheid geven met kalmte, doch met vaslberaden- heid, hunnen eisch te doen kennen aan den werkman de vrijheid te verschaffen in het verkiezen der maatschappij die hem moet vrijwaren tegen do gevolgen van ziekte, on- govallen,workonbekwaauiheid en ouderdom.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1