Os groots lietocging ts Leavsn T EEN EN T ANDER 4e Reeks brieven van M. Vincent Biericx ONZE VOLKSREIS HAAR ROME Brysselsolie Briefwisseling Zeventiende jaargang n' i Zondag 13 en baandag 8 7 JuSi f 011 ï~3 r «S> f: El A.C3r 2Lj -/X- JLJ) Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. gewezen-volksveriegeRWGsrdiger, reizende in Kongo i Afschuwelijke misdrijven in liet gesticht der Doofstommen te Berchem St-Agatha 2 CENTIEMEN HET NUMMER ■-* 'ABONNEMENTEN* Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 3§& (TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BHliSSEL. ?23f SSeenwey van lVater!oof 723. TE ftflLST Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s' KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 cp Zondag 27 fiugaastus Het uitvoerend komiteit van Leuven stuurt ons volgenden omzendbrief met verzoek van opname, wat wij volgaarne doen. Wij rekenen er op dat de katlio lieken thans zullen toonen dat ze moed bezitten en overtalrijk zullen deelne' men aan de betooging. Overal diende men plaatselijke komiteiten in te rich ten om reizen in te richten aan vermin derden prijs. Hier volgt nu de brief De Katholieken van het Arrondis sement Leuven rekenen het zich ten plichte eene fcefiofflgiwg in te rich ten ter eere van hunnen volksvertegen woordiger M. Franz Schollaert. Hij die zoovele jaren reeds in hetparlement de belangen van het land verdedigt, zal in de geschiedenis beroemd staan als ontwerper eener Schoolwet steu nende op de beginselen van vrijheid, rechtvaardigheid en voorspoed. Van alle zijden werd het verlangen uitgedrukt, deze betooging een natio naal karakter te zien nemen. Wij doen dus eenen warmen oproep tot de andere Arrondissementen van 't land en tot de katholieke vereeni- gingen van gansch België, en verzoe ken hen op 27 Augustus a. s., zich te Leuven te doen vertegenwoordigen. Alle Katholieken zullen, hopen we, er aan houden hunne hulde te betuigen aan den Heer Schollaert, voor de uit muntende diensten, die hij als minister aan het land bewezen heeft duizen den stemmen zullen als de nagalm zijn der onvergetelijke ovatie welke onzen beminden hoofdman onlangs van wege de rechterzijde te beurt viel. Te dier gelegenheid zal het katho liek België, eens te meer kunnen uiten zijnen eisch naar meer rechtvaardig heid in zake onderwijs. Wij eisclien vrijheid voor arm en rijk. Wij eischen dat ieder familievader volkomen vrij weze in het kiezen der school waar hij aan zijne kinderen het onderricht zal doen geven dat hij hun verschuldigd is. Wij vragen geen voorrecht voor niemand, doch gelijkheid voor allen. Wij eischen kosteloos onderwijs voor alle kinderen. Wij willen aai> de onderwijzers een toestand waarborgen evenredig met de gewichtigheid hunner zending. Wij willen eindelijk het volksonder wijs zoo inrichten, dat op dit gebied gelijk op zoovelo andere, België aan 't hoofd sta der beschaafdo landen. School vrede, door rechtvaardigheid en vrijheid ziedaar ons programma. De katholieken van 't gansclie land zullen het met ons toejuichen Wij rekenen Mijnheer, op Uwe bij treding en verzoeken U wel te willen inschrijven vóór 7 Augustus, hij den schrijver van het uitvoerend Comiteit, den Heer Baron de Dieudonné, Katholieke Kl ing, Thiensche straat, 62, Leuven. DAGORDE Te 10 1/2 ure zullen de Heer Schol laert en verscheidene andere katholieke sprekers het woord voeren. (Verga derplaatsen worden later aangekon digd.) Te 14 ure: Stoet, betooging en over handiging aan den Heer Schollaert der medalie te zijner eer vervaardigd.... Het is buiten twijfel dat, niettegen staande allerlei geruchten, die over enkele weken in de vijandelijke pers verschenen, de schoolkwestie, in gansch hare uitgebreidheid en belang rijkheid, aan de dagorde blijft. Dit beginnen tevens de antiklerikale bladen in te zien. Ook de beraadsla ging van den Provincialen Raad van Brabant zal het land geheel en al tot de werkelijkheid terugroepen. De lin kerzij heeft eene dagorde van blaam tegen de schoolwet neergelegd in den Raad, en de bespreking ervan is zeer levendig geweest. De katholieken heb ben zich niet laten gezeggen en de anti-godsdienstige mannen hebben het niet onder de markt gehad. De school hervorming wordt in het land goed ja, voortreffelijk ontvangen, vooral door de werklieden en de kleine bur gerij, die er ook het meeste belang bij hebben. Er mag dan niet werkeloos worden gebleven, en een der beste middelen om geestdrift en volle vertrouwen te doen ontstaan tusschen de werkers, zoo oude als jonge, is dezen in zoo groot getal mogelijk aan te sporen naar Leuven te reizen... De strijd die dient uitgevochten, gaat een reuzen strijd zijn nog grooter, nog omvang rijker dan de strijd van 1884 het ware eene schande, en eene laffe schande, zoo er een enkel katholiek den moed in de schoenen zou durven laten zakken. Hoofd en hart omhoo vrienden. De zege komt ons toe, als wij willen Ce uïeze Kees* Max. Burge meester Max is tegen het kartel, vooral voor Brussel. Ten hoogste zou het in 't voorbij an en voor een moment, kunnen plaats grijpen... Lezers, smaakt gij dat woordje Ten hoogste. M. Max is tegen het kartel maarten hoogste.... Ja, het zal er moeten komen, want de 'loge beveelt... en M. Max knikt. VandaEenwepk. Sinds de sta king der Cheminots werden er niet min dan 3000 telefoon- en telegraafdraden doorga- sneden, en de dienst onderbroken of onmo gelijk gemaakt... Bij enkele uitzonderingen gelukte men er in de daders te ontdekken Osif^mdiny dei* Kamers. Er komt volop sprake van ontbinding der Fransche Kamers. Het ministerie Caillaux kan niets uitrichten dan de kieshervorming aan te vangen. Daarna zou men best doen de kamers t'ontbinden. Het Fransche Parle ment is volledig ontredderd... Zij hebben het laatste nog niet van gezien. Die mot vuur speelt, verbrandt allicht zijne vingers. Eera kSeeel van De negerprinses die vertegenwoordigd was op de kroningsfeesten van koning Joris van Engeland.droeg een kleed van 500,000 fr. Wijziging aan de kiesbullc- ïijra. Minister Berryer heeft de volgende verandering gebracht in de kiesbulletijns. Aan ieder bulletijn zal een ordenummer zijn, dat bij het ter stemming gaan, zal worden afgescheurd. Dit om de kiezingen eerlijker te maken en alle vervalsching te voorkomen.Het is nogmaals het werk van een katholieken minister. Os gz'OG^ste bpug dep we- l*eld. Long Island en Warlds-Island zullen door eeno brug van 5,500 meters, dus meer dan eeno uur gaans,verbonden worden. In 't midden heeft de brug eene breedte van 340 meter de torens hebben eene hoogte van 70 meters, en de bogen hebben eene lengte van 1000 meters. Men zal nu per trein kunnen rijden van Québec, stad on pro vincie van Canada,tot in het schiereiland van Florida. Do brug zal 100 millioen frank kosten. &c?<*de hervormingen. De mensehen die voortaan voor do rechtbank worden gedaagd, zullen die daging onder omslag ontvangon. Minister Carton de Wiart meent dat vreemde personen daar bun nen neus niet hebben tusschen te steken. De minister heeft gelijk. E3e danspartijen in de Lagere SchooL Die nieuwigheid koi&t ons toe uit Amerika. Dokter Qulich en vooral miss Burchenal heeft den dans op liet pro gramma der lagere scholen gebracht. Miss Burchenal is met hare zuster voor Europa ingescheept. Zij zullen Engeland, Denemar ken, Holland en Zweden bezoeken en ter plaatse de dansen leeren kennen. Zij zullen vooral de provinciën bezoeken, gekend om liunne volksfeesten en danspartijen en overal tusschen de menigte springen en dansen, om Elisabethstad, 28 Mei, 1911. Vaarwel aan de iaiicüjouwzending Leplae. Het is beslistik blijf te korten tijd in Kongo, om mij langer bij de landbouwzendin_ Leplae stil te houden ik wil den wildsten Kongo in 'tls niet zonder spijt dat ik aan mijne reisgezellen vaarwel zeg. Ze waren allen minzaam en gedienstig en ze hebben mij, door hun vroolijk karakter, de noedige verstrooiingen verschaftdaarom, ben ik ze dankbaar en bevestig dat het mij zal uiterst aangenaam zijn ze in de toekomst dienst te bewijzen. De taak die deze Iandbouwgroep op zich nam, kon geen Belg onverschillig laten. Ik las eens dat hij, die twee graanhalmen doet groeien waar er vroeger maar een groeide, een grooter man is dan hij, die op 't slagveld den zegepraal behaalt. Wat dan gepeisd over die zending, die eene wilde streek, waar slechts hoornen en struikgewas wortel scho ten, in een vruchtbars landij zal herschapen Wat heil zal ze niet teweegbrengon door haar oprichten van pachthoven, door hare vermenigvuldiging der mondbehoeften Na een nauwkeurig onderzoek der omstre ken van Sakania en. bijzonder der plaats Orval genaamd, bleek het dat de grond niet goed is. Het besluit van den leidsman was rap genomen. Vier groepen werden gevormd Tschinsenda, Michuchie.en kilometers 158 en 186 (boven Elisabethstad) werden aange wezen voor nieuwe opzoekingen. Zoo het schijnt zal Tschinsenda de kroon spannen en misschien zal verder zoeken meer dan eene voordeelige plaats bekend maken. Ik zal de gelegenheid niet meer hebben u daar over te sphi-ijvin morgen vertrek ik en ik schrijf o\eir"~nfeis dat ik met eigene oogen niet zie. Congotrotter. V\A Eene oplossing Volgens het Duitsche blad de Germania kon men volgender wijze tot eene oplossing komen. Het protectoraat zou uitgeoefend worden door Frankrijk, Spanje, Engeland en Duitschland. Frankrijk zou liet toezicht houden in het eigenlijke sultanaat. Spanje zou zijn macht uitoefenen in het gebied van Erraïssculi. De Pacha van Souss heeft de bescherming ingeroepen van Duitschland, en het protec toraat van Engeland zou zich uitstrekken op het gebied van Tanger. Te El-Ksar. Spaansohe soldalen hebben den knecht van den Franschen Consul te El-Ksar gevangen genomen, alsook nog andere Fransche sol daten. De Fransche regeering eischt uitleg. Spanje dost maar voort. De kruiser Carlos-Quinto heeft te Lar- rache aan wal gezet500 zeelieden, 600 sol daten en 6 kanonnen. Frankrijk is wel kwaad, maar wat zal het er tegen doen Als men niet zinnens is, Marokko te ver- deelen, waarom dan toch al die soldaten, al die kanonnen en al dio groote uitgaven van Monte Cavallo deden geven, naam welke deze plaats behield tot in 1875. Vroe ger stonden deze beeldhouwwerken juist voor de baden van Constantin, doch toen deze in puin vervielen, bleven de beelden gelukkiglijk gespaard. De beeldschriften op de voetstukken Opus Fidioe en Opus Bra- xitelis, dagteekenen waarschijnlijk uit de Ve eeuw onzer tijdrekening. Zij werden in de XVP eeuw vernieuwd. Ten Oosten der Quirinaalplaats staat het ministerie van Buitenlandsche Zaken, vroe ger het Paleis de la Consulta. Van op deze plaats, over de huizen heen ziet men het bovendeel der St Pieterskerk. De Via della Dataria, een trap langs welke men de plaats verlaat, leidt rechtstreeks naar de Corso Umberto I. Eene tweede straat rechts, de via San Vincenzo, leidt naar de Fonteinen van Trévi. Toekomende week spreken wij over het Quirinaal zelf. In het officieel en antiklerikaal geslicht der Doofstommen te Berchem St-Agatha maakt zich een opzichter der school sinds meer dan 2 jaren schuldig aan onnoembare feilen ten opzichte van de arme doofstomme en andere abnormale kinderen. De plichtige G.., is een beschermeling van Loge, en door de Loge in dit gesticht geplaatst. Over 2 jaar kwamen er reeds aanklachten, doch de Loge bleef stom. De arme schaapkens van kinderen, nog niet ongelukkig genoeg, dierven niets ze^ gen toen over enkele dagen de kinderen het eindelijk toch bekend maakten aan hunnen professor. Deze verzweeg net niet en klueg de afschuwelijke schandalen aan. Natuurlijk heeft G..., den tijd gehad te vluchten. Dit gesticht was opgericht geworden om dit van Woluwe Sint Lambert, zoo wonder wel bestuurd door de Broeders van Liefde en wereldberoemd door zijne weergaloozo inrichting en opoffering, om dit gesticht te bekampen. Men ziet, de goddeloozen zijn er goed in I gelukt. Arme doofstomme kinderkens Veertiende Vervolg De Via del Quirinaal loopt naar het Zuid- Westen der Quattro Fontane tot aan do Quirinaalplaats. In deze straat vindt men rechts, de afhankelijkheden van het Paleis van het Quirinaal, links de kerk van St An dreas van het Quirinaal, in 1678 gebouwd door Le Bernin, en een openbaar hofje, ver sierd met een bronzen ruitersbeeld van Karel-Albert, vader van Victor EmmanuëlII. Een weinig verder bevindt zich do Quiri naalplaats. Sinds 1870 is deze plaats min of meer vlak gemaakt. In liet midden dezer plaats wordt voor eerst het oog getrokken door eeno groote zuil, 15 meiers hoog, welke vroeger deel maakte van het mausoleum van Augustus en daar op dio plaats opgericht werd in 1787. Men treft er ook nog eeno fontein aan, met een vergaarbak in oud graniet, en versierd met twee antieke beeldhouwwerken, de Paardenafrichters twee prachtige voortbrengselen uit den tijd der Romeinsche des te beter de dansen te leeren, om ze alduskeizers, hebbende eoue hoogte van 5 meiers, in de scholen van pas te brengen, I en welke vroeger aan deze plaats den naam Uit Brussel komt ons den volgenden brief toe Brussel, 15 Juli 1911. De Guldensporenfeesten hebben gedurende 3 dagen te Brussel, evenals in gansch het Vlaamscho land, den gruotsten bijval be komen. De stoet van verleden Zondag heeft getoond dat de Vlamingen talrijk zijn te Brussel en dat de beweging van jaar tot jaar groeit. De parlementaire arbeid komt aan zijn einde. De Kamer zal van af Maandag i 2 maal per dag zetelen om Donderdag avond 20 dezer in verlof te gaan. Er blijven kei drie begrootingen on eenige kleine wets ontwerpen te stemmen. Eene kleine betooging had Woensdag morgen plaats in de zaal der Commissie M. Pauwels, de beminnelijke griffier, in tegenwoordigheid van heel het personeel, heeft de burgerlijke medalie voor 25 jaren goede en trouwe diensten, op do borst ge speten van deurwaarder Heer Declerck. M. Blocteur, hoofddeurwaarder, heeft hem na dien, in naam van het personeel, eene fraaie brelok aangeboden, als aandenken van dezon dag. Dat is wat anders voor den dapperen Declerck, als het orde van Du Bain (d'Hu- bin(. Het kartel is te Brussel nog niet klaar, M, Max verklaarde aan de Etoile dat hij tegenstander is van't kartel, ten minste voor Brussel, en dat hij enkel voor een tijdelijk kartel zal zijn, op voorwaarde dat de progres sisten beloven hem niet te hard lastig to val len in den gemeenteraad anders gezegd, de tegenwoordige toestand in het schepen college moet blijven bestaan. En Heeren Steens en Jacqmain zullen voorloopig schepenen blijven op hunne be lofte de roode vlag te volgen, in haat van de gele vlag, zooals de laatste dezer twee, ver klaarde in den provincieraad. Doch wij vernemen uit goede bron, dat zoo liet kartel bepaald wordt gesloten, er een zeer ernstige lijst, van handelaars, buiten alle politiek, aan het Brusselsch kiezerskorps zal worden aangeboden. Betreffende het kartel te Sl Gillis zit het er bovenarms op. Het socialistisch blad La Bomde (De Bom), zegt na een buitengewo nen uitvalIn de socialistische partij zijn er veel te veel individuen die, om de boter- schotel te bereiken, bekwaam zijn tot alle paljassenstreken indien de dappere Volders (socialist) moest terugkeeren, hij zou vragen te sterven om bij zulk afschuwelijk voorstel niette moeten aanwezig zijn. En nu, financiers, eigenaars, handelaars, renteniers en nadenkende rnenschen, stemt voor het kartel Men maakt groote voorbereidselen in hot Paleis dos Konings voor de ontvangst van do Koningin van Holland, op 26 Juli. Zondag is het de opening der foor zij is zooals alle jaren. Het programma van de Nationale Feesten op 21, 22 on 23 Juli, blijft ook ieder jaar onveranderd. Den 21, om 2 ure, Te Deum in de Hoofdkerken den 23 Juli,feest der Ko ningin. Dien dag hebben er in de stad velo aantrekkelijkheden plaats. Om half twaalf op het Stadhuis uitreiking der prijzen aan do overwinnaars van de Vereeniging der Bel gische Schuttersmaatschappijen. Om half drij in den Cinquantenaire, groot militair feest. Om half vijf op de Barkenkaai, acroba tisch feest en pantomine in open lucht. Om half zeven op het Margarethaplein, groot concert. Om acht ure op de Groote Plaats eveneens groot concerto. En nu, beste vrienden uit de Provincie, wij hopen het genoegen t' hebben u te zien in de hoofdstad gedurende deze verschillende feestdagen. Tentoonstelling bij de Damen van Maria te Aalst De school voor het leven en 7mnst in de school zingt men hedendaags op alle tonen, en niet zonder reden In de school moot liet kind doelmatig opgeleid worden voor het latere levon, en in do school ook moet men, door allo mogelijke middelen, en meest door liet beoefenen der kunst, het schoonheidsgevoel ontwikkelen. Wij leven in een kunsttijd, en ons volk dat sinds eeuw en een kunstenaars volk is en blijft, vraagt een zonnestraal in bet donkere van het dagelijksche leven die zonnestraal is de kunst muziek, schildering, gravuur, tooneel, enz. De school voor het leven Ja, de Dar men van Maria begrijpen die kenspreuk met hare talrijke toepassingen. Ziet maar het ma- chien- en snelschrift Ziet al dat prachtig naaiwerk men zou meenen in een onzer Brusselscbe magazijnen to zijn. Linnengoed en bovenkleederen, gansche kostumen ge lukkiglijk niet naar de laatste uitzinnig® modo onder- en bovenkleederen voor kin deren en jonge dochters, in wezenlijkheid zorgvuldig afgemaakt of in patroon voorge steld alle soort van fantaisiewerk, versier sels en borduurwerk op tafel- bed- of ander® linnen, en dat alles zoo smaak- en kunstvol dat het aangename met het nuttige overal versmolten te voorschijn komt. Nutteloos hier aan te merken dat in deze afdeeling da ernstige huismoeders zich het liefst en het langst ophielden, en dat wij menig mama met fierheid op liet werk van haar lieve kind zagen wijzen. Kunst in de school. Nog eens do Da- men van Maria zijn op de hoogte van den tijd. Al het hier tentoongestelde beschrijven ia onmogelijk zulke zaken moeten gezien wor den. Deze afdeeling was een echt kunstmu- zeum. Schilderijen, landschappen en tafe reeltjes, naar de natuur afgezien en weerge geven schier levende bloemen en smakelijk ooft lachen u van wanden en tafels tegen, tusschen merken in pyragravuur, schilde rijen of linnen en flaneel, op porceleinen tassen en borden, kunstvoorwerpen in ge drukt leder of koper, versierde vuur- en windstukken, tafeltjes, schouwstukken, va zen, enz. Alles echte juweeltjes, getuigen van den kunstsmaak, zoo van de meesteres sen als van de leerlingen. In onze kinderjaren lazen wij van eene toovergodin, die alles wat zij met hare vin geren aanraakte, in wonderkunstwerk ver anderde... Wij gelooven dat er hier meer dan ééno toovergodin door deze zalen heeft gewandeld alles is er zoo smaak', en kunst vol Gaat maar voort, Damen, met van onze juffertjes zulke toovergodinnon te maken in den t'huis van die leerlingen, zal de lachende zonnestraal der komst niet ont breken Gaat maar voort do leerlingen te volma ken in het edel handwerk welke bron van voorspoed voor de eenen, welke bron van edel vermaak en nuttig tijdvordrijf voor de anderen Gaat voorttoont ons nog dikwijls zulk® mooie, zulke nuttige zaken. t« Maar nu vol-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1