't Land van Aalst Over het rooken 'T EEN EN 'T ANDER 4e Reeks brieven van M. Vincent Oieriex Vlaanderen's Ktmstdag. O O 30 CS- 3E3 3C_i J13 Groots baankoers voorbehouden aan de onafhankelijken en beginnelingen met vergunning van den Belgischen Wielrijdersbond ingericht door het dagbiad De Volksstem REGLEMENT Dramatische dood. gGwezer.-voiksveriegenweoriiiger, reizende in Kongo ii. Zeventiende Jaargang nr 3 GO. 2 CENTIEMEN HET NUMMER 'ABONNEMENTEN^ €es waanden 4 franken. Een jaar 8 franken. inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «ff (TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. Dijnsdag IS Juf! 1911 BUREEL-EN TF. BRUSSEL I TE fiftLST 723, Steenwey wan W?aterSo©s 723. I Kerkstraat, ©s' Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. AAN KON DIGI NGENii KI. aank. fl tot 4 kl. reg.) tr. 0,60 3® bladz. ^de regel) l'r. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. I.0(J Gemengd n ieuws (per regel) fr. 2,0(1 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,0(1 Overlijden (per regel) fr. 2,0(J «B Over een paar dagen gaven wij in enkele trekken liet voor- en nadeel van liet rooken, en deden uitschijnen dat het gebruik eerder voor- dan nadee- lig is. Nochtans is het rooken af te raden voor kinderen. Meer dan eens zagen wij op den buiten heel kleine broek- ventjes, van 4 en 5 jaar oud, met de pijp heel flink in den mond. Dat is zeer zeker afkeurenswaardig. Verschil lende landen hebben er maatregelen tegen genomen. In Oostenrijk-Honga- rië is het aan de kinderen onder de vijftien jaar verboden te rooken. De ouders, wier kinderen in overtreding worden bevonden, en de winkeliers, die tabak aan kinderen verkoopen, worden gestraft met eene boete van 100 kronen. In Engeland is die ouder dom gebracht op 16 jaar. In België natuurlijk, daar kunnende wetgevers er niet op peinzenen moest het in Frank rijk gebeuren, al de schoolkinderen der verlichte steden gingen heel waarschijnlijk in werk- of schoolsta- king. Dat belet niet, dat vooruitziende ouders zelf zorg zullen dragen, hunne kinderen niet te vroegtijdig te laten rooken. De onderwijzers hebben er insgelijks het hunne bij te voegen. Geven wij nu de voortkomst en eenige bijzonderheden over de hoeda nigheden van den tabak. De meeste tabak komt van de Neder- landsche koloniën, Sumatra, Borneo, Java, Vereenigde Staten, Wisconia, de Filippijnsclie Eilanden, Havana, Cuba, Brazilië. Bijna al de tabaksoorten dragen den naam van de streek waarvan zij her komstig zijn. Zoo onder andere de mexique van Mexiko, de Iiavane van Havana, de kongaarsch van Honga- rië, enz. De handel in tabak is eene bron van inkomsten geworden voor vele landen België wint er jaarlijks van 10 tot 11 millioen mee in de schatkist. In ons land wordt er jaarlijks van 19 tot 21 millioen kilos verbruikt, wat per in woner geeft, vrouwen en kinderen mee gerekend, ongeveer 3 kilo. De tabak in bladeren betaalt voor inkomende rechten 0,55 fr. en voor accijnsrechten 0,15 fr. 't zij dus ge zamenlijk 0,70 fr. per kilo. Voor tabak zonder stelen komt het op 0,90 fr. per kilo. Do inkomende rechten op sigaren en sigaretten beloopen tot 6 fr. per kilo. In Duitschland en Engeland worden de tabaksoorten op de weerde belast. Er zijn tabaksoorten die 30 tot 35 fr. den kilo kosten deze komen meest uit de Nederlandscbe koloniën. Het is vooral door de geschikte gele kleur dat die tabak zoo hoog in weerde komt. Wat de kleur betreft, bestaan er vele vooroordeelen. Het is de sneeuw witte assche niet die de hoedanigheid aanwijstmen behoeve daarvoor de assche maar te zien van de echte Ha- vanasigaren. Deze geven zelden of nooit witte assche, en nochtans is de Havana niet de koning der tabaksoor- ten en worden deze ook niet het duur ste betaald Het eischen van witte assche komt meer uit modezucht der rookers, dan wel uit do kennis der kwaliteit. Sedert eenige jaren is men begonnen hetzelfde te eischen voor de kleuren van den tabak. Is het geen lichtkleurige, dan meenen sommige rookers, dat de tabak geen goede kan zijn. Hebben zij eene lichtkleurige si gaar die witte assche geeft, zij meenen eene fijne sigaar te rooken en zij ver geten, dat er binnen in hunne sigaar geheel andere dan lichte tabak kan zitten De mode van den tabak is gelijk de dwaze kleederdracht der vrouwen. Als men sommige vrouwen bovenop ziet, men zou meenen een prachtjuweel voor handen te hebben en nochtans hoe gemakkelijk kan er onder het schoon ste kleed eene slang' verborgen zitten Die tabaksmode is ons uit Duitsch land overgewaaid nochtans men mag het gerust zeggen, de Belgische siga ren zijn beter van smaak dan de vreemde. Koopt eene bruine of anders- gekleurde Belgische sigaar, en verge lijkt den smaak in evenredigheid van den prijs met eene lichtsoortige Hollandsche of Duitsche sigaaren zoo gij kenner zijt, zult gij bekennen dat het inlandsch fabrikaat ver de bovenhand behaalt, voor wat de kwa liteit betreft. Persoonlijk kunnen wij over den tabak niet veel meeklappen, doch hij ondervinding kunnen wij getuigen.dat de Belgen al te dikwijls het gebrek hebben, hun eigen waren niet naar waarde te schatten en vreemde voort brengselen te overschatten. Zulks is niet enkel waar voor wat de tabak en sigaren betreft, maar zulks is waar te nemen in velerlei produkten. bijwinst van nag-enoeg 8 percent. 6,511,265 ton ging er uit. vat eone vermeerdering daar- stel van 453,621 ten o£ zeven percent en half. Hoe België toch achteruitboert BeleïcSteSijkLzeid. Etterbeek is eene katholieke gemeente en hare rekening sloot met eenen schoenen boni. Natuurlijk Zulks beviel de Bestendige Deputatie van den antiklerikalen Provincieraad van Bra bant niet, en zij weigerde de Begrooting van Etterbeek goed te kt uren. Zij zou namelijk buitengewone credielen bij de gewone cre- dieten hebben gezet.. De gemeente Etterbeek ging bij den Koning En beroep. De deputatie is in 't ongelijk gesteld men heeft baar doen zien, zoo klaar als 't zijn kan, dat de andere, gemeenten te werk gaan juist zooals Etter-, beek, en dat deze gemeente dus moet behan deld worden als do andere... De handelwijze van de Brabantsche antiklerikalen is be lachelijk. met de medewerking van den Aalsterschen Velodroom Q3F» O OOG-ST Aanmoediging van het wenk van een Aalsienaai*. De pro vinciale Raad van Oost-Vlaanderen heeft een crediet gestemd van 5000 fr. om den heer Dokter B au wens van Aalst toe te laten zijn woordenboek over de genees- en heel kunde uit te geven. In de geleerde wereld wordt er met den hoogsten lof gesproken over het werk van Dr Bauwens. Hoe SS 't mogelijk Zondag zijn eenige honderden vrijdenkers van Duitschland en Frankrijk bijeen geweest. Zij hebben er gesproken over de bevordering van den wereldvrede. Daarop schrijft socia list Vinck Enkelijk eene macht, verkondigt door haar stilzwijgen, het failliet van haren zedelijken invloed Het is de Roomsche Kerk... Zulks schrijven van den Prins van Vrede en van Haar, die 19 eeuwen onder wijst Bemint uwen evenaaste als u zelve, dat gaat al te zeer over zijn hout... De vrij denkers hebben onder 't banketteeren van den vrede gesproken het is wel de moeite weerd er zooveel beslag van temaken. Nog eene osiwraarhsld. Ferrer, veroordeeld door een jury, in meer derheid samengesteld uit liberalen, zou het slachtoffer zijn der Kerk. Nochtans, de Paus, alleen van alle gekroonde hoofden, heeft een brief gezonden om de doodstraf niet toe te passen. Als 't maai* iegen de katho lieken is. De Peuple van 14 Juli zit op de kap van de Belgische missionarissen, die volgens hem als absolute meesters heerschen in Congo en dat ten nadeele van de Protestantsche en Engclsche zendelingen. De Protestanten verdedigen, de Engelschen voorspreken, en de eigen landgenooten be smeuren en bekladden, dat is de gewone rol der socialisten. Het is wat schoons Eesi Hooget^e Raad voos* Schoone ftunsieei.— Mr Schollaert heeft, toen hij minister was. een Hoogeren Raad van Schoone Kunsten ingericht. Het is eene daad van groot belang op kunstge bied. De meest bevoegde personen maken deel van den Raad. Ooed geantwoord. De «Eloile» schrijftOver 40 jaren verdedigdeM.Woeste reeds het Algemeen Stemrecht. Daarop antwoordt heel gepast de XXe Siècle Ja, M. Woeste vroeg het Alge meen Stemrecht, maar niet het puur en sim pel algemeen stemrecht. Hij eischte de uitbreiding van bot stemrecht en... liet waren de liberalen die het weigerden!... De libe ralen vele hoofdmannen ten minste,zijn in princiep tegen liet puur en simpel, zij noe men hetzelve een maatschappelijk gevaar en het is uit domme anliklerikalerij dat zij liet nu met de socialisten verdedigen... Het is flink geantwoord, confrater Voorspoed van den Belgi schen handel. In de 5 eerste maan den van 1911 is onze invoer gestegen tot 1 milliard 844,123,000 fr. of eene vermeer dering van 106 millioen, 475,000 fr. tegen de 5 eerste maanden van 1910. Het is meer aan 6 percent. Dc uitvoer beloopt de som van 1 milliard, 417,753,000 fr. of eene vermeerdering van 113 millioen 583,000 fr. Het is bijna 9 per cent vermeerdering voor de 5 eerste maan den. Er kwam 6,598,562 ton binnen of 484,798 ton meer als verleden jaar dus Eene Amerikaansche cinematograaf com pany, had aan een gekend Amerikaansch tooneelspeler gevraagd, voor haar eens een tooneel te verbeelden, waarin hij een meisje, dat door een bandiet in het water geworpen werd, zou redden. De tooneelspeler, Alfred Brighton, stemde ton en het drama zou aan de boorden van de Iludsonrivier plaats hebben. Alles liep goed van stapel zooals overeen gekomen was. De bandiet wierp het meisje in 't water, en Brighton sprong haar ter hulp. Na tweemaal geduikeld te hebben, zag men hem terug aan de oppervlakte ver schijnen, en wanhopige pogingen doen, om zich boven te houden. Daarna zonk hij eens klaps in de diepte. De talrijke toeschouwers waren zoozeer ingenomen, met het treffend weergeven der gelaatsgesteltenis van den tooneelspeler, dat zij in luide toejuichingen losbarstten. Weldra zou zulks echter veranderen. Er verliepen twee, drie, vijf minuten en Brighton kwam niet meer hoven. Hij was inderdaad ver dronken.... Zijn lijk werd eenigen tijd later opgehaald. De ongelukkige was aan eenen bloedopdrang bezweken en de menigte had zijne wanhopige gebaren, slechts als tooneelspel aanzien. Kongostar, 29 Mei 1911. Vaarwel aan den zieken vriend Coquelet Om*6 uren, dezen morgend, ontwaakte ik in het kamp der landbouwzending Leplae, Luapula-laan, te Elisabetstad. Ik stond wat gejaagd op. Mijn reisgoed werd ingepakt, mijne tent afgebroken en opgerold. In afwachting dat de 50 mannen, die mijne kassen, koffers, meubels en lijnwadenhuis moeten dragen, aankomen, ga ik met gene pen hart naar het gasthuis. Pijnlijk zal het afscheid zijn met mijnen zieken vriend Char les Coquelet. Hij is zoo verre hersteld dat hij duidelijk kan spieken. Zoo dus, Mijnheer Vincent, vandaag vertrekt gij 1 Wat gaat er van mij geworden Arme jongen Hoe zwaar viel mij die groet Doch ik verweerde mij niet anders dan met eenen ja, vriend Charles, het moet Met eenen zieke kan men immers in geene bezonder- heden komen en ik wilde liever hij Coquelet voor een onverschiliigaard doorgaan, dan zijn nog zwak verstand te vermoeien. Wie weet welke kamp het is, 50 drogers onder de hand te vinden, zal toegeven dat ik die gelegenheid niet mocht laten ontsnap pen. Eenige onzer vrienden die met ons over zee Vaarden, gingen rechtstreeks naar Elisabethstad en daar hebben ze twee maan den en half op dragers moeten wachten Den korten tijd en de geldmiddelen waarvoor ik beschik, laten mij dien droeven luxus niet toe Men begrijpe dus dat, hoezeer mijn hart ook brak, ik mijnen genezenden vriend moest verlaten. Ik heb mijn verblijf reeds voor hem verlengd en nu zit liij reeds uren op hij neemt stilaan wat voedsel en 't reinhouden zal hem genezen. Ik heb hem bij de gemeente overheden warm aanbevolen. Eens van de noodwendigheid mijner afreis overtuigd,bedankte de zieke mij vurig en wij verlieten elkander mot een welgemeenden lot wederziens in Europa. Ja, tol Gee- raardsbergen was het laatste woord van Coquelet, alsook van Adolf Gossuin aanwien Coquelet toevertrouwd is. Daar komen mijne dragers aanIk ben nu te Kongostar. Verzoekt niet dat ik u nog vandaag onze eerste voetreis vertelle ik heb mijn peil Kongotrotter. Art. 1. De baankoers Omloop van t Land van Aalst is voorbehouden aan de onafhankelijken en beginnelingen en heeft plaats onder de reglementen van den Belgi schen wielrijdershond op den hieronder be schreven wegwijzer. Art. 2. Het vertrek zal gegeven wor den op Zondag 6 Augusti 1911, ten 11 ure voor de onafhankelijken en om 2 1(2ure voor de beginnelingen. Art. 3. De inschrijvingen vergezeld van het inkomgeld (2 fr. voor de onafhankelij ken en 1 fr. voor de beginnelingen) worden tot 3 Augusti te middernacht ontvangen ten bureele der Volksstem Kerkstraat, Aalst. De onafhankelijken worden vriendelijk ver zocht hun portret mede te brengen. Art. 4. Rijwielen van allen aard zijn toegelaten, op voorwaarde zij alleen door de spierkracht bewogen worden. Art. 5. De koers wordt gereden zonder entraineurs, volgers en verzorgers. Het ver anderen van rijwiel en het toedienen van zorgen, worden in de kontrools toegelaten. Art. 6. Gansch de koers moet door de renners gedaan worden, zonder bun rijwiel te verlaten, zelfs wanneer zij de bergen te voet beklimmen. Art. 7.De renners moeten in de vertrek en de aankomst kontrools teekenen. In de vaste kontrools zullen de renners van hun rijwiel afkomen om hun rugnummer te laten stempelen met stempels verschillend van kleur in iedere kontrool. Do afwezigheid van deze stempels zet de renners buiten koers. In de vliegende kontrools zullen de renners hunnen nummer roepen. Art. 8. Er wordt den renners voorge houden, voorzichtig te zijn in den doortocht van dorpen en steden.De inrichters der koers zijn niet verantwoordelijk voor ongevallen aan eenen renner voorkomen, of voor deze welke een renner aan andere personen zou veroorzakenalsook niet. voor deze veroorzaakt door de automobielen die de koers volgen. Art. 9. De renners zijn aanzocht al hunne reiskosten te betalen, daar de inrich ters geen© minste schuld der renners erken nen. Art. 10. Bij hunne aankomst op den Aalsterschen Velodroom zullen de renners twee pisttoeren doen. Prijzen der Onafhankelijken 1* prijs 125fr. 2* pr. 80 fr.3C pr. 60fr.j 4e pr. 50 fr. 5® pr. 40 fr. 6® pr. 30 fr. 7® pr. 30 fr. 8® pr. 25 fr. 9® pr. 20 fr. 10® pr. 10 fr. 11® pr. 10 fr.12® pr. 5 fr. Prijzen der Beginnelingen le prijs 50 fr. 2® pr. 40fr. 3® pr. 30 fr. 4e pr. 20 fr. 5® pr. 20 fr. 6e pr. 15 fr. 7epr. 15 fr. Se pr. 10 fr. 9®pr. 10 fr. 10 pr. 5 fr.lle pr. 5 fr. 12® pr. 5 fr. Wegwijzer der Onafhankelijken Aalst 0 0 kim. IIofsLade 5 5 Dendermonde 8 13 Lokeren (vlieg, kontr.) 12 25 Overmeire 8 33 We tieren 8.5 39.5 Gent (vaste kontrool) 15 54.5 Audenaarde (vl. kontr.) 28 S2.5 Sottegem 20 102.5 Gecraardsb.(vaste kon.) 16 118.5 Ninovo 16 134.5 Eyseringen 9 143.5 n Assche (vlieg, kontr.) 9.5 153 Aalst 15 168 Wegwijzer der Beginnelingen, Aalst 0 0 kim. Moorsel 6 6 Baerdegem 2,75 8,75 Dendermonde (vl.kontr.) 8,75 17,50 - Wetleren (vastekontr.) 17 34,50 Oombergen (vl. kontr.) 13 47,50 Aalst 13,5 61,00 Een heerlijk weder begunstigde Zondag de groote Vlaamsche feesten te Gent. Het was waarlijk Vlaanderen's Kunstdag die ge vierd werd. Uit alle Vlaamsche steden en dorpen waren er Vlamingen naar Gent ge togen. De opkomst van de provincie Oost- Vlaanderen was waarlijk buitengewoon. Uit Antwerpen vertrokken er 's morgens vijf duizend personen naar Gent, talrijke bijzon dere treinen kwamen toe uit Brussel, Brugge, Kortrijk en meer andere plaatsen. De feestelijkheden in den Franschen Schouwburg. Om elf ure had de groote feestzitting plaats in den Franschen Schouwburg. De zaal was proppensvol. Namen daar beurte lings het woord, H. Max Rooses over Beel dende kunst, H. M. Sabbe over toonkunst, H. Julius Persyn over letterkunde en H. Pol de Mont over onze kunstenaars en ons volk. In den Vlaamschen Schouwburg. Op betzelfde uur, dus ook om elf uren, bad er in den Vlaamschen Schouwburg een uiter mate welgelukt feest plaats. Daar werden Vlaamsche liederen gezongen en Vlaamsche dichtkunst genoten. Wij moe ten ons vergenoegen de bijzonderste deelne mers van 't feest op te sommen. Het waren Heeren De Gruyter, A. Coens, W. \Vaeyen- berg, G. Vleurinck, R. Reynvoets, Primo, L. Van de Putte, L. Sadones, Mej. Nuyttens en Mevrouw Do Gruyter. die allon of wel zongen of wel gedichten uitgalmden. De bij val van dit feest was uitstekend. De stoet Bijna 500 maatschappijen waren opgeko men, die allen aan den optocht met vlaggen, kartels en opschriften deelnamen. Er waren volledige groepen dio allon een dun wandol- stok droegen, waarvan een klein geel vlag getje met don Zwarten Leeuw op was vast-- gebonden. De stoettelde misschien wel 20.000 deelnemers. Ontyangst op 't stadhuis Om half vier worden de vertegenwoordi gers der Vlaamsche maatschappijen op hot stadhuis ontvangen door hetgeheele schepen college. M. René De Clercq dankt het stede lijk bestuur voor liet goed onthaal der Vla mingen in de Arteveldestad. De hernieuwde burgemeester,Heer Braun, die zoo goed als geen Vlaamsch kent, leesfc' eene zeer gebrekkige redevoering af, die een slechten indruk maakte op de Vlamingen. H. Braun zei, dat het recht is, dat de Vla mingen eene volledige hooge cultuur in 't Vlaamsch ontvangen. Gansch de vergade ring antwoordt daarop met een eindeloos ge zang II ij eischen de Vervlaamsching der Gentsche hoogeschool. Al zingende ruimde het publiek de zaal. Schepene Siffer zou in ioder geval, eene andere flguur gemaakt heb ben bij de Vlamingen. Op Sint Baafsplein Rond het verïioog schaarden zich honder den en honderden vaandeldragers, en eene zee van volk wemelde op het plein. Toen Heeren Franck en Iluysmans opliet spreek gestoelte klommen, waren er langdurige toe juichingen, maar toen lieer Van Cauwelaert, de opperkampioen der Vlamingen verscheen, dan werd het eene overweldigende ovatie i er werd gejuicht met handen, hoeden on zakdoeken, en het duurde minutenlang eer de stilte was weergekeerd. De drie sprekers oogstten den meeste», bijval, zoowel van degenon die van de aanspraken niets hooren konden, als van d® anderen. Het Banket s Avonds had in de Beurs het banket plaats, waaraan 600 mandeelnamen. Perso nen van verschillende ziens- en denkwijze voerden er het woord om nogmaals te druk-, k&n op het groot welgelukken van Vlaande-1 ren's Kunstdag.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1