OP GOEDEN VOET 0 T EEN EN 'T ANDER Een bezoek aan dg stedelijke Tentoonstelling Hei bezoek van Koningin Wilhelmina te Brussel Centiemen het nummer ff} C$ VJoensdag I S Juli 1011 DiLG-131. Vergadering van liet Kiddencoraiteit van de KatlioiiekeVereeniging van het arrondissement Aalst. Eene spoorwegramp in Duitscliiand Eene kerk afgebrand Jan Olieslagers Wereldrekordman Zeventiende jaargang n' 1GS. 'ABONNEMENTEN:" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. .Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§» iTWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BURÈELEN TE BRUSSEL I 723, Steenweg van WaterEoog 723. AANKONDIGINGEN il TE AALST Kerkstraat^ Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nu ff el-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) tr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Hecht, hersteil. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De betooging van 27 Augustus te Leuven staat op goeden voet en belooft schitterend te zullen lukken. Katholie ken schiet allen uit uwen slaap, werpt het hoofd achterover, zet u terstond aan 't werk, en ge zult zelve verstomd staan over den prachtigen uitslag dien gij zult bekomen. De oproep van de Leuvensclie vrien den is in alle dagbladen opgenomen, en allen zijn liet eens 0111 tot het welge- lukken der betooging bij te dragen. Nochtans, wil men goed propagan dawerk verrichten, dan mag men zich niet tevreden stellen met een of twee oproepen. Aanhoudend moeten de men- schen worden opgewekt, om ze zoo doende meer en meer te doordringen van de noodzakelijkheid der werking. Een groote stap is er thans gedaan om de betooging een prachtig en man nelijk uitzicht te geven. Wij weten uit de beste bron, dat al de Derde-Orde- lingen van het land aan de belooging te Leuven gaan deelnemenDe Derde- Ordelingen Dat zijn zonder den al- lerminsten twijfel, de keurbenden van de katholieke partij. De toetreding van die mannen verzekert alleen reeds eene groote volksbetooging ten voor- deele van de schoolwet. Eene naamlooze dame heeft voor de Derde - Ordelingen eene groote som geschonken om de deelnemen- den aan kleinen prijs de reis te laten meemaken. Dit voorbeeld, zoo edelmoedig gegeven door eene naam looze vrouw, zou wel mogen nage volgd worden door de katholieke ver- eonigingen en gilden dat zij onder hunne leden inschrijvingslijsten ope nen dat de vereenigingen uit eigen beweging eene toelage stemmen voor de gezamenlijke reis, zoodat de prijs voor ieder zeer klein wordt en in het bereik van alle beurzen, dan zouden wij het genoegen kunnen smaken te Leuven eene betooging te aanschou wen, die ons nogmaals herinneren doet aan de onovertrefbare feesten van Me- chelen. Ditmaal hebben wij in den Zomer drie groote betoogingen. De eerste heeft reeds plaats gehad te Genthet was Vlaanderen's Kunstdag. Al wat Vlaamschgezind was, bevond zich zoo niet in persoon dan toch met liet ge dacht te Gent. In midden van Augustus hebben liberalen en socialisten ook hunne betooging sommige groot sprekers beweren wel van 100,000 man en zelfs nog meer, doch als wij de helft nemen, zal het al wel zijn, 50,000 man; dan zou de optocht in dien zij vier en vier marcheeren meer dan vier uren moeten voor ons deflleeren. Met 8 in 't gelid zou het komen op een duur van twee uren en half.... Welnu, wij aarzelen niet te zeggen, hoewel de katholieke betooging laat is op touw gezet, hoewel er geen bijzon der Congres plaats grijpt, doch zullen wij door onze getalsterkte, én libera le:;, én socialisten te zamen, overtref fen, als de katholieken maar willen. Ah Vrienden, wat zouden wij onze politieke vijanden doen groenla- ehen, als wij onze betooging op reus- achtigen voet wilden schoeien, wat geestdrift zou er niet ontstaan in de katholieke gelederen, als zij nogmaals met eigen oogen konden ontwaren, hoe talrijk de katholieken zijn hier in ons vrije vaderjand. Ja, dit dubbel doel zouden wij bereiken Een toon lager zingen bij onze tegenstrevers en een blakende geestdrift bij onze vrienden. En geestdrift is er noodig in den strijd Geestdrift is de kracht geestdrift is het leven zelve van den strijd. Gij dan, Heeren voorzitters, bestuur leden of desnoods gewone werkende leden van katholieke kringen, maat schappijen, turnvereenigingen, spreekt in uwe vergaderingen over de reis naar Leuven drukt uwe medeleden op het hart, dat zij thans een schoon werk hebben te verrichten zegt hun dat zij vooral geroepen zijn, om hun nen post te bekleeden in de strijdgele- deren, die in Leuven zullen verbroe deren. Dien dag zal het woord geT voerd worden door al onze groote voormannen. Reeds vernamen wij dat M. Schollaert eene toespraak zal hou den M. Helleputte, die zelf Derde- Ordeling is, zal spreken voor de man nen van de D^rde-Orde voorts zullen wij het genoegen hebben onze talent volste ministers, staatsministers en volksvertegenwoordigers te hooren. Met moed vooruit dus Gij allen, die eene pen kunt hanteeren, gebruikt ze 0111 in strooibrieven en lokale schrif ten, uwe kampbroeders ten heiligen strijd op te roepen. De ware propagandisten zijn daar en dan te vinden, waar en wanneer de strijd het hevigst woedt. Wa4 hoop paEBBRB' Wij hebben ergens gelezen dat er in New-York bladen verschijnen met 60 bladzijden druk het zijn lieele boekdeelen In de Vereenigde Staten zijn 1700 papierfabrieken. Ieder fabriek brengt ongeveer 200 duizend kilos papier voort per dag. Al dat papier wordt gemaakt van hout. Natuurlijk dat clo natuur zoo sterk iiiet doet groeiën, dat er dagelijks zooveel hout wordt bijgewonnen. t Een «septic van Bselamg. Tij- dens de bespreking in de Kamers bracht M. Van Cauwelaert hulde aan het werk van een der uitstekondste geleerden van Vlaanderen, namelijk aan M. Dokter Bauwens van Aalst, wiens woordenboek over de genees- en heel kunde 60 duizend fr. aan uitgave zal kosten. Eene die 'ft moeg is. M. Ilen- derickx Delia Rocca, go ziet geen kleine naam voor een socialist, M. Henderickx Delia Rocca is een socialistische senator, of liever hij is het geweest, want hij heeft zijn ontslag gegeven. M. Henderickx zal best welen mee te pra ten over de komedie der socialisten. De OEsees* deB* advokaien- orde, M. Waldeck Rousseau wordt door de kerkvervolgers steeds bewierrookt. M. Challamel, advolcaataan het Beroepshof te Parijs, in een brief gestuurd aan den staf- houder der advokatenorde, en welke is ver schenen in de Fransche bladen, schrijft vlak weg dat Waldeck Rousseau de advokaten orde beeft onteerd. Men moet niet enkel een jeleerd man zijn, zegt M. Challamel, maar ook een man van zedelijkheid. En daarom kan Waldeck-Rousseau niet als voorbeeld worden aangesteld bij de advokaten. de FVautsc&e t?Eo©ft. De Fransche regeering stelt voor van 1912 tot 1920 ieder jaar twee cuirassée's te laten bouwen, die in het geheel de kleino som zou den kosten van 1326 millioen Betaalt maar Fransclimans Eest goed gedacht.—Verschei dene personen, die wij kennen, zijn reeds aan 't sparen voor hunne reis naar Leuven op Zondag 27 Augustus. Dat is een uitmun tend gedacht dat vele navolging verdient. Witte kolen. Zoo noemt men het water, waarvan men de kracht kan benutti gen voor drijfkracht. Zoo gaat men in Oos tenrijk de waterkracht van de Danube benuttigen om een groot deel van Oostenrijk electriciteit te verschaffen, en licht te geven De uitgave van dit ontwerp komt op 40 mil lioen. Zij ontvangen hittere he velen.De socialisten van Elsene heb ben in 1911 reeds tweemaal de voorstellen tot het sluiten van kartel met misprijzen ver worpen. De socialisten waren zoo goed als overeengekomen met een afgescheurden li beralen groep. Nu hebben de socialisten aan de liberalen geschreven, dat zij kartel willen sluiten op voorwaarde dat de afgescheurde liberale groep ook mag kartelleeren. De liberalen willen wel met de socialisten maar niet met de liberale dissidenten. Dat is een aardig kartel. Doch de socialisten blijven hij hunnen eisch, en geerne of noei, de liberalen zullen wel moeten toegeven. Monsterkanonnen. Te New- York is men bezig doze kanonnen te fabri- keeren voor de oorlogsbooten. De diameter van den binnenloop zal 335 millimeters en 6 tienden zijn, dus meer dan 3 decimeters doorsnee. De projectiel die men er zal in doen .weegt 635 kilos. Zulk een vuurmond kost 390,000 fr. en zijne bijhoor.icrheden 260,000 fr. en weegt 67,000 kilos. Een enkel kanonschot van deze soort zal 3625 fr. kosten Men gaat op ieder oorlogsboot zoo 10 stuk ken plaatsen als men dan 10 kanonnen af schiet, zal er een gewicht van 6350 kilos, de lucht doorklieven, en die 10 schoten zullen 36,250 fr. kosten. R3og van 'ft zelfde. De Duitsche ruiterij heeft nu in plaats van snelvuurka nonnen van 15 centimeters doorsnee, snel vuurkanonnen met 13 centimeters doorsnee. Men zal er 12 kilometers,dus bijna 2 uren en half ver kunnen mede schieten, en de pro jectiel vliegt met eene snelheid van 700 me ters per second. Het komt dus 12 kilometers ver op iets meer dan 17 seconden. M. Woeste heeft .uitleggingen gegeven over de moeielijkheden die de kath. partij onderstaan heeft en over zijne persoonlijke houding in de bespreking der Schoolwet. Eene wisseling van gedachten heeft zich voorgedaan ten gevolge van de welke M. Woeste verklaarde dat desgevallend de algemeene vergadering der afgevaardigden de gelegenheid zal hebben over zijne handel wijze te oordeelen. Verders heeft het comiteit den wensch ingewilligd, door het Qongres van Aalst uit gedrukt, strekkende tot de verlegenwoordi- g in 't Diiddeneo.iiteit van de groote sociale inrichtingen van 't arrondissement. Het verbond der Landbouw vereenigingen, de verbonden der maatschappijen van Onder- lingen Bijstand en van Lijfrentkassen, het verbond der Vale vereenigingen, van do bur gersbonden enfler katholieke Jonge Wach ten zullen voortaan rechlstreeksche verte genwoordigers in 't comiteit hebben. De andere punten van het dagorde zijn tot eene nieuwe zitting verzonden die zal gehouden worden Zaterdag 29 dezer. is ook een meesterstuk van koperslagerij, een uithangbord gansch met den hamer' be werkt, dit prachtig stuk vervaardigd voor de rederijkkamer De Gatharinisten strekt voorzeker tot eero van clen kunstvollen uit voerder. Bemerken wij hier nog verschillige leine voorwerpen insgelijks met de hand en hamer bewerkt. Zooals gesmede rozen- kaders, stukken van takken, hotten, strik ken, enz. In de feestzaal van het Oud Stadhuis, wordt het zicht getroffen op de vier gothische kroonluchters en de vier girandolen gansch in ijzer met den hamer geslagen, en be staande uit eene vereeniging van eikeltakken met hunne bladeren en eikels, aan de luch ters hangen de wapenschilden der aloude graafschappen van lfet Land van Aelst. Deze kunstwerken mag men voorzeker van eerste gehalte heeten en strekken tot eere van den teekenaar ontwerper den heer Julius Goe- thals en voornamelijk van den uitvoerder,den unstsmid den heer Leo Van Haver. Verlaten wij nu de tentoonstelling van ijzerwerken en begeven wij ons voor de uit stallingen van andere voorwerpen. Het huis G. Van Molle-Delmotte, uit de Molenstraat, alhier gesticht in 1S78, heeft sinds dien eene allergrootste uitbreiding we ten te geven aan zijne fabriek van lederen riemen waarvan het hier eene merkwaardige verzameling voor oogen brengt, alsook van aller soorlige naairiemen benevens ook rie men van balata, kemelshaar en andere. Deze stam is smaakvol verzorgd en de-verschillige artikelen tentoongesteld getuigen van de goede hoedanigheid der waren. De firma Van Molle-Delmotte heeft reeds menige on derscheidingen hekomen op verschillende tentoonstellingen. (Wordt voortgezet.) VAM AELST Voortzetting van ons bezoek. De heer JosEPn Tiiielemans, Molenstraat, stelt verschillige voorwerpen voor oogen in eene hedendaagsche veel gebruikte afsluitin^ voor meerschen, boomgaarden, hoven enz. Aan den voorkant dezer afsluiting bevinden zich zeven paoneelen in gevlochten ijzer- draad van velerhande grootten voor sterke afsluitingen. Op de twee zijdekanten bestaan er twee hangende kassen voorzien van fijne zak-en pennemessen, scheersen, oliesteenen, borstels voor baarden, sclieeren dienstig voor alle stielen. Aan de linke vleugel der ten toongestelde afsluiting prijkt eene kas bevat tende een echt schoone keus van wapens, revolvers van verscheidene merken en aan de rechtergevel eene kas met eene rijke col lectie van tafel-, brood- en beenhouwersmes sen. In den binnenkant der afsluiting ver schijnt de firma des huizes De Ster deze is gansch hekleed met allo soorten van na gels, vijzen, krammen, haakjes, bouten, hou- lons. tire-fonds enz. Verders moeten wij nog eene bezondere melding maken van de tentoongestelde wan molen, raapmolen, wagentje voor 't vervoer van zakken, liofstoel, tendeuse phiiadelphie, flesschenrek, flesschen verzij pen, automati sche hesproeier en een groot getal meu- belgarni luren. Het buis Tiiielemans sinds weinige jaren in Aalst gesticht, beeft aan zijne handelsbe trekkingen eene overgroote uitbreiding ten te geven. In de groote bovenzaal van het Landhuis heeft een kunstsmid Leo Van Haver, Kapel- lestraat, ten toongesteld een belletrekker in Vlaamschen stijl, welke den eersten prijs be haald heeft met onderscheiding in eenen pro vincialen prijskamp van kunstsmederij te Gent. Eene rosassu (fragment voor grilliö) in gothisclien stijl,insgelijks bekroond met eene gouden medalie en diploma in den zelfden prijskamp, eene prachtige gesmede bloe- menvaas, geschenk gedaan door do Konink lijke Harmonie aan haren Voorzitter,den heer Leo Gheeraerdts, Burgemeester, die vaas Docden en gekwetsten De trein Bazel - Frankfort - Berlijn, die s morgends om S ure uit Bazel vertrekt, is gisteren rond half negen te Mullheim ont-' riggeld. De goederenwagen, welke juist op den tender volgde, sprong rechts uit de riggels, terwijl een wagon van eerste en tweede klas links de sporen verliet. Twee derde klasrijtuigen kantelden om. Een eerste bericht meldde, dat er bij de ontriggeling van den expresstrein acht of negen personen gedood en 15 erg gekwetst werden. Al de gedooden en gekwetsten werden in automolnelrijtuigen naar het gasthuis van Mullheim gevoerd. De pompiers waren opgeroepen om de lijken en gekwetsten op te halen. De oorzaak der ramp kon nog niet vastgesteld worden. Deze gebeurde op eene plaats, waar men juist bezig was veranderingen te doen aan de spoorbaan. De machinist van den ontriggelden express- trein heeft verklaard, dat hij bemerkt had, dat zijn frein niet regelmatig werkte, zoodat hij niet kon vertragen in de statie van Mull heim. Een later telegram meldt dat het ongeluk zich in de volgende omstandigheden heeft voorgedaan Ten gevolge der werken welke nabij de statie van Mullheim uitgevoerd worden, moesten de treinen langzaam rijden. De rem men van den expresstrein werkten niet en de trein vloog in dolle vaart door den lievigen bocht welke de lijn daar maakt. De tender ontriggelde, de fourgon kantelde om, en twee of drie Wagons werden overhoop ge worpen. Volgens de laatste berichten, zouden er twaalf dooden zijn, waarvan er slechts drie herkend werden. Meest al de slachtoffers zijn van Bazel of Wiesenthal. De liberale Wachten van Schaerbeek veer slagen, beleediglngen, opstand en vernieling veroordeeld. De boetstraffelijke rechtbank van Brussel heeft uitspraak gedaan over de apachen streken van die kerels. Ge herinnert die laffe aanvallen van die apachen op de katholieke Wachten, die te Brussel vergadering hadden gehouden en door die helden werden aangevallen. De rechtbank is zeer toegevend geweest en heeft de volgende veroordeelingen uilgespro ken Van der Eist, 30 dagen gevang, 76 fr. en lOOfr. schadevergoeding; Delhez, 2 maan den gevang en 50 fr. boet, met 5 jaar onder policietoezicht Heffinclc, 50 fr. boet Van Looy, een maand gevang en 50 fr. boet. Dié kerels zullen geleerd zijn. Zal er nu nog iemand twijfelen aan de laffe schurkenstreken van die liberale helden? Thans zijn zij levenslang gebrandmerkt. Programma der feestelijkheden Het voorloopig programma der feestelijk heden, welke zullen plaats hebben ter gele genheid van hel bozöek van Koningin Wilhelmina, le Brussel, is thans opgemaakt geworden. Koningin Wilhelmina en den prins-gemaal zullen op 26 Juli, rond half een ure, in de Noordstatie aaukomen. Do Koning en waarschijnlijk ook de Ko ningin zullen de Hollandsche vorstin in de statie ontvangen en haar naar het Paleis van Brussel geleiden. Zij zal de zelfde eerbewijzen genieten als Keizer Willem en President Falhères. Na het ontbijt, rond 4 1/2 ure, zal Konin gin Wilhelmina de leden van het diploma tisch korps ontvangen. 's Avonds zal Koning Albert ter barer eere een galaontbijt geven in het Paleis van Brussel. Op 27 Juli, 's morgens, zal Koningin Wilhelmina de Hollandsche kolonie van Brussel ontvangen. Daarna zal zij een tochtje door de omstrekenxder stad doen. Om 12 1/2 ure, intiem ontbijt in het Paleis van Brussel. Om 4 ure, vertrek naar het Stadhuis. Het gemeentebestuur van Brussel richt ter dezer gelegenheid een schoolstoet in. Van het Stadhuis zal de Koninklijke stoet naar het Paleis van Laken rijden, alwaar een nieuw intiem ontbijt zal plaats hebben. Na het ontbijt zullen onze vorsten zich met hunne gasten naar het Paleis van Brussel begeven, om het nachtfeest bij te wonen, dat in het Verlichte Park zal gegeven worden. Op 28 Juli zal Koningin Wilhelmina nog een tochtje doen in den omtrek der stad. Om halfeen zal ter barer eere een gala-ontbijt plaats hebben in hetllollandsch gezantschap. Om 3 ure vertrekken do Hollandsche be zoekers langs de statie der Leopoldwijk naar Den Haag. nabij Doornijk Maandag morgend heeft een hevige brand bijna geheel de kerk van Pottes-bij-Doornijb vernield. Het vuur was ontstaan in het koor, waarschijnlijk veroorzaakt door het omval len eener brandende kaars. Nauwelijks was het signaal gegeven, ol de E. H. Dupont, onderpastoor wilde de kerk binnensnellen, om nog wat te redden van de kostbaarheden, Heilige Vaten enz.... Hij moest echter wijken, daar een dikke rook reeds heel de kerk "vervulde. Onmiddelijk werd de noodklok geklept en van alle kanten kwamen moedige personen toegesneld. Met groote moeite kon men er in geluk ken, de sakristij te vrijwaren. Ook de toren is gespaard gebleven, doch het overige is geheel vernield. Er blijft nog slechts een puinhoop over. Het is dank aan de pompiers van Celles- Escanaffles dat heel de kerk mot de afhanke lijkheden niet vernield werd. De schade, door verzekering gedekt, be draagt ongeveer 50,000 fr. De kerk was een echt pereltje van bouw trant. De toren dagteekende uit de XVd® eeuw. De middenbeuk was in 1777 hersteld geworden en men trof er prachtige eiken houten beschotten en meubels aan. Maandag morgend om 4 ure 20, steeg Jan Olieslagers te Kiewit op, om te trachten zich het Belgisch rekord van de langslo vlucht, en levens den prijs van 20,000 fr, welke er aan verhonden was, toe te eigenen. Dit rekord behoorde aan Verrept, met 338 kim. 550 m. Jan Olieslagers moest terug neerdalen, daar hij niet tevreden was over de goede werking van zijn motor. Om 8 ure 3m. 32 s. 3/5 steeg hij echter opnieuw op en nu begon hij boven het plein van Kiewit met eene regelmatige snelheid rond te draaien. De ronden volgden op de ronden, en 'twas slechts om 3 ure 22 m. 49 s. 3/5, dat do stoute vlieger nederdaalde, na dus in ééne vlucht gedurende 7 uren 19 m. 17 s. in de lucht gebleven te hebben. Jan Olieslagers, de Antwerpsche duivel, had 625 kim. 200 m. afgelegd. Daardoor wordt Jan Olieslagers niet alleen relcordman van België, maar ook wereld rekordman. Inderdaad liet vroeger wereld- rekord, toebehoorendo aan Tabuleau sinds 30 December laatstleden, bedroeg slechts 584 kim. 545 m, Hel is weinig waarschijulijU

De Volksstem | 1911 | | pagina 1