De toestand in 't Land De larofekokwestie. Reeks brieven van M. Vincent Dlericx Vreeselijk Familietlrama T EEN EN 'f ANDER Eerste aftocht der liberalen. Belangrijke juweelendiefte O Hè A. C3-S Hu A. HO Mietje in de Weide. EE TURKSCBE BANDIETEN Lucifer Vondels drama Eene naamte gift van lOO.OCOfr. Zeventiende jaargang n' (67. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 20 Juli 1911 'ABONNEMENTEN? IjeS &9anden 4 franken. Een jaar 8 franken. .Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. /TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL.EN TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 723. BestuurderJ. TE AALST 9Kerkstraat» Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. fl tot 4 kl. reg.) tr. 0,60 3® bladz. ;de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De komedie die er thans door de vereenigde tegenstrevers wordt ge speeld, kan door het volk niet hard ge noeg worden uitgefloten. Het gaat alle gedacht te boven. De liberalen niet tevreden hun programma te verloo chenen en gansch hun politiek verleden met al hunne groote mannen, als iets onwaardigs te betitelen, gaan nu in hunne capitulatie zoo verre alle besef van eigenliefde en politieke waardig heid op kant te schuiven. Ziet maar naar Henegouwen of naar Brussel, of naar Antwerpen, of naar Gent, of 't is eender waar, en ge zult thans dingen zien verwezenlijken, die gij als poli tieke tegenstrever, over enkele maan den nog, niet zoudt durven droomen hebben ITadt gij de .tegenstrevers durven verdenken van hetgene zij nu doen, ze zouden u voor alles dat gemeen is, hebben uitgemaakt. In Henegouwen gaat kasteelheer Warocqué, hand in hand, met mannen die reeds menigmaal getoond hebben wat eerbied zij bezitten voor de be heerders der mijnen in Brussel gaat burgemeester Max, hoewel zelf over tuigd van de slechtheid zijner daad, hand in hand met de mannen van wan orde en revolutie. In Gent gaat de fameuze burgemeester heer Braun op de zeilde lijst staan van de socialisten, diehij tothiertoe zoo zeer verafschuwde en misprees in Antwerpen gaan de vertegenwoordigers van den handel en de nijverheid te zamen ten strijde met die mannen, die in vorige jaren reeds zoovele schade hebben berokkend aan de Belgische havenstad. In Luik alleen durft men zich tot hiertoe tegen die verfoeilijke samen koppeling verzetten. In S' Gillis, wij hebben het reeds gezegd en zullen bet nog dikwijls her halen, gaan de liberalen zoo verre, niet eens terug te deinzen om de kandi datuur van den anarchist Sipido te aanveerden. Hoe laag moet eene partij niet gevallen zijn, om tot zulke midde len haren toevlucht te nemen De provinciale Raad van Brabant verloochende over een tiental dagen den Koning zelf, om toch in de gratie te blijven van de roode Marianne. De koning en de koningin hebben de tentoonstelling van Charleroi be zocht, en zij werden door de bevolking geestdriftig ontvangen. Socialist des Essarts onder den deknaam Mar cellus had in die geestdrift gedeeld, en geschreven dat het sociaüsmus wel kan samengaan met een democratisch koningdom... De liberalen waren over deze verklaring zoo blij als kinderen, en schreven en herschreven Ziet gij welde socialisten zijn zoo kwaad niet als zij zich wel vertoonen. Doch de blijdschap was van korten duur. De Peuple ging duchtig los op gezel Marcellus en op het jaarjijksch ban ket der socialistische gekozenen, rie pen Heeren Denis en Vandervelde, dat het koningdom geenszins kon samen gaan met het socialisme maar dat de aankomst van het socialisme eveneens beduidde de aankomst van de repu bliek Marcellus trok al spoedig klink en trok zijn eerste schrijven in. De liberalen echter hadden den moed niet, zulks aan hunne lezers bekend te maken. De verlichte liberalen moeten zulks immers niet weten Thans gaan de tongen en de hersens los hij de socialisten, en luide kraaien zij het uit over daken en torens, dat het 'koning dom gedaan heeft in België, zoo het socialisme zegepraalt... En dat zijn de mannen die spreken over den eerbied ei sehuldigd aan onze vaderlandscho instellingen, dat zijn de mannen die de katholieken dierven verwijten legen grondwet te handelen. Ja, heeren liberalen en socialisten de komedie die gij thans bezig zijt a te spelen, is te groot, is te klaarblij kend en te tastelijk, omdat alle men schen ze niet zien, hooren en voelen zouden. Daarom is er voor ons reden om moeden vertrouwen te bezitten. Neen, het Belgische volk is nog niet rijp zijne goedkeuring te gever, aan de akelige komedie der goddelooze tegenstrevers De komende kiezingen zullen uitwij zen, hoeveel duizenden en nog duizen den Belgische burgers er niet geneigd zijn, deemoedig het hooid te hukken voor het juk van eene bende of een troep komedianten. Als de komedie goed gespeeld wordt, heeren kartel listen, dan juichen de menschen wel eens graag toe, maar zij nemen er van aan wat zij goedvinden wordt de komedie echter al te belachelijk dan schuifelen de toehoorders dat hooren en zien vergaan. Zoo zullen ook de Belgische kiezers uwe komedie uit schuifelen. Zie die kwartel, vlug en dartel Hupplen lijk een jong konijn Dan eens gaat ze, dan weer staat ze 't Hijgen in den zonneschijn. Ziet haar bukken, ziet ze plukken Boterbloemen geel als goud. Kinderweelde die God deelde Is toch 't weligst inliet woud Kijk nu springt ze... hoor nu zingt ze Vroolijk een Marialied, Wren liet handje van 't verstandje Mooie bonte bloemen wiedt. Ziewie stoort ze? zie! wat hoort ze? T'is haar moeder die ze maant En ons Mietje staakt haar liedje Vlug een w eg door 't gers gebaand. Gust. Gokkel. Wat een scSsandaaS.— Maandab werd door den wil van do oppositie de naamafroeping gedaan in de Kamer. In dit geval moet de Kamer in getal zijn Al de anti-klerikalen gingen loopen, som mige katholieke kamerheeren waren no£ afwezig. De naamafroeping ging zeer lang" zaam, en duurde 45 minuten. La Ghronique schrijft daarover C'esl un scandale. Zou onze confrater eens willen zeggen hoe wij de doenwijze van zijne vrienden en bond nooten moeten betitelen De KBocstes^S. L'Annuaire du Clergén schrijft dat er in België 2437 kloos Iers beslaan. In 1900 waren er 38000 kloos ferlingen. Nu zullen er rond de 40000 kloos terlingen zijn. De vijandelijke politiekers roepen op de kloosterlingen, doch daar be staat geen reden,geen allerminste reden toe. Do kloosterlingen zijn toch ook menschen en moeien toch ook leven. Veronderstel dat zij in de wereld zijn, dan zouden er 40000 menschen meer zijn om concurrentie te doen. aan de advokaten. geneesheeren, ingenieurs, leeraars en onderwijzers en zij zouden in de meeste gevallen met de schoonste en beste plaatsen gaan loopen. Hebben de beknibbelaars daar al genoeg op nagedacht Verteerd geredeneerd, libe ra Be Confrater. Een liberaal Brussolsch blad beweert dat in de steden er minder meervoudige stemrechthebbers zijn dan in den buiten. Daar kan in sommige plaatsen wel iels van waar zijn maar wat duidelijk bewezen is geworden, het is dat er in Henegouwen, Luik en Brabant, waar de katholieken minst stemmen behalen,dat daar het getal meervoudige kiezers, het grootst isin de streken waar het meervoudig stem recht liet minst bestaat, daar behalen de katholieken ver uit de meeste stemmen. Dat is de juiste toestand der zaak. Sipido. Deze veroordeelde anarchist gaat dus figureeren op den lijst der liberalen en socialisten te St-Gillis. Aan zulk een per soon zouden deftige menschen limine slem moeten geven. Deze zaak heeft zelfs bij de liberalen in gansch hel land zulke verontwaardiging doen ontstaan, dat men zal gedwongen worden do kandidatuur Sipido in te trekken. Als de socialistische oppermeesters hunne liberale onderdanen die voldoening maar geven willen. Arme liberale partij waar wilt ge toch naartoe Sipido, Chapelle en consoorten als uw e bondgenooten, wal zeg gen wij, als uwe bevelvoerders, moet erken nen Te laai. M. Moyersoen antwoordde welgepast in de Kamer aan den heer Berloz, dat de tegenstrevers te laat kwamen met hun amendement voor de verbetering der onder- wij zersjaanvedden. Inderdaad, terwijl de tegenstrevers een amendement van3millioen en half voorstelden, gaf de katholieke regee ring vier millioen.De oppositie vischte achter 't net. £-3©e rechiz:3nnig. —Eenmaal ge stolen, blijft altijd dief, zegt eene volkspreuk, zoo mogen wij ook zeggen van de socialisten dat iemand die eenmaal oneerlijk was, voor taan niet meer als geloofbaar kan worden aanzien. Zondag hield 't Vlaamsche land feest in Gent het was bepaald overeengekomen geen politiek in de betooging te mengen Wat deden de socialisten In den optocht gaven zij propagandabrieven uit. Daaraan ziet ge, hoe zeer men die mannen mag be trouwen. Neen, van zulke onhoffelijkheid houden wij niet. Groote feesten te Diest. Op 5U, G" en 7n Oogst hebben de katholieke Turn- en Wapenvcreenigingen groote fees ten te Diest. Uit de vreemde landen zijn er reeds 40 (veertig) maatschappijen ingeschre ven. Daar zullen niet weinig duizenden ka- tholieko jongelingen tegenwoordig zijn Zou er niemand kunnen* toe bijdragen, om een goed deel ervan op 27 Augustus ook te Leu ven te hebben? Dat zou veel beweging bij-, brengen. De oplichting van den Duitschen ingenieur Richter, door eene bende Turksche ban dieten, brengt wee- de aandacht op deze bende, welke reeds een heelen lijd van ziel niets meer had laten hooren. Ongetwijfeld is de aanvoerder dezer bende niemand anders dan J-> baruebte Tcharkirdji, die in den omtrek van Smyrna zijne schuil plaatsen en spelonken hoeft. Over dezen gevreesden bandiet, werden vreeselijke en buitengewone zaken verteld. Zekeren dag vernam hij, dat een inwoner van een naburig dorp, hem had willen ver klikken. Onmiddelijk trok hij met zijne bende naar het dorp, belegerde het en nam het stormen derhand in. Hij vond den verklikker niet en liet dan zonder ander proces, tien der bijzonderste ingezetenen onthoofden. Hij is evenwel niet altijd zoo wreed, want men verhaalt ook, dat vele jonggehuwden van hem een bruidschat ontvingen, om meu bels, keukengerief enz. te koopen. De beruchte bandiet boudt zich ook met openbare werken bezig. Zoo had bij sinds lang ondervonden, dat eene brug in den om trek van Smyrna veel diensten zou bewijzen. Tcharkirdji besloot onmiddelijk hij een rijken Turk de noodige fondsen te gaan alen om de brug te Louwen. Deze weigerde, en de bandiet gaf liem eenige dagen iijd om zich te bedenken. Toen hij na dien lijd nog de noodige som niet be taald had, werd de rijke Turk door de ban dieten opgelicht en zijne borgsom gesteld op de som, noodig voor bet aanleggen der bru; Ditmaal gaf de Turk toe en de brug werd ebouwd. Richter is nog steeds niet in vrijheid en ondanks alle opzoekingen, heeft men nog zijn spoor niet gevonden. TE AALST. Meer het feest nadert hoe beter men kan gissen hoe grootsch het zal zijn. Zangers en acteurs te zamen geteld zal het rond de 200 opvoerders tellen. De prachtige kostumen en hel van licht tintelend theater te zamen met aangenaam ruischend muziek en schoone vertolking zullen er een feest van maken zonder weerga. Om zulk een stuk door het volk te laten genieten is er op 23 Juli eene volksvertoo ning belegd waarvan de prijzen der plaatsen zijn 1 frank voor den eersten en 0.50 fr. voorden tweeden rang. Men kan kaarten bekomen bij onze ver- koopers alsook het libretto dat 0,25 fr. kost. Men moet zich zoohaast mogelijk van kaar ten voorzien, want het getal is beperkt. voor eene katholieke school te Castende. De pastoor van het Ilazegras het volkskwartier rond de statie, heeft vanwege een naamloozen weldoener of naamlooze weldoenster eene gift ontvangen van 100.000 fr. om eene katholieke lagere modelschool te bouwen, te midden van dit volkskwartier. Ziedaar boe de katholieken vijanden zijn van het volksonderwijs! Onlangs werd er te Antwerpen ook eeno gift gedaan, en het was toen ook eene naam looze gift, van 10.000 fr. Die groote voorbeelden moeten alle katho lieken, al is het dan ook in zeer kleine mate, navolgen. Nruw geschil tusschen Frankrijk en Spanje Te El-Kaar is er iets gebeurd dat slechte gevolgen kan hebben. De Spaansche soldaten hebben M. Boisset, Franschen consulairen agent te El-Ksar aangehouden. liet is slechts later dat zij hunne missing inzagen en hem vrijheid lieten. Frankrijk eischt-uitleg De Fransche Regeering eischt niet enkel itleg maar herstelling voorde beleediging aan de Fransche natie toegebracht De Fransche bladen zijn erg verbitterd en zeggen dat dit spel zoo niet kan blijven duren. Spanje logenstraft M. Canalejas logenstraft de tijding alsof M. Boisset, Fransche consul, zou aangehou den zijn geweest. Afwachten blijft dus de boodschap. Geens ontscheping Duitschland maakt openbaar, dat de ge- 'uchlen over liet landen vanDuitschetroepen Agadir, van alle waarheid ontbloot zijn, j niet zijne dragers. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo IV. Naar Kcngostar. Daar komen mijne 50 dragers aan M. Ex- nest Sauté stapt voorop, llij heft den inland schen zang aan en zijne moedige struisehe mannen zingen uit volle borst, als wilden ze aan gansch de stad laten hooren dat hun har overeenstemt met de gevoelens van hunnen leidsman. Sauté is een echte volksvriend, hij heefUbuitengewoon veel ontzag op de zwar ten. Aan het kamp der vervoermiddelen geko men, slaan daar nog 143 dragers gereed en vast besloten ons te vergezellen. Sauté spreekt zijne mannen in de inlandsche taal aan en geeft hen bevel van dezen namiddag, om 2 uren, op post te zijn. Om 12 uren, nemen we het noenmaal voor de laatste maal te Elisabethslad, in het gast hof Roi Albert Het was het afscheid met de tamelijk beschaafde wei-eld. Wij eten kort en goed dus niet volgens de formuul kort gebed en lang maaltijd. Rond 1 12 uur zijn we terug in '1 kamp. Al onze mannen beantwoorden met vaste stem op hunne naamafroeping. Elke drager heeft, buiten onze pakken en kassen, zijn eigen reisgepak, dat meest be staat uit slaapgerief, twee, drij sargiën, een aarden of ijzeren pot, eene klassieke' pijp en speeltuigen trommels en snareninstrumen ten. 't Meeste deel dier menschen zijn zwar ten, die eenige maanden in Elisabethstad werkzaam waren, geld verdienden en van hun verblijf in de^stad gebruikt maakten om kleedingstukken en huisgeiaef voor hunne vi-ouw aan te koopen. Hier ziet men dat de negers zou genegen zijn om aankoopen te doen. Beschaving is onder andere, behoefte krijgen naar allerlei voorwerpen Belgen mijn broeders, wat groote markt zal er voor u open staan, wanneer de Kongobevolking, ware het maar het tiende der voorwerpen in Europa gebruikt, zal van noode hebben Eindelijk wordt het signaal gegeven. Wij nemen afscheid der talrijke vrienden, die ons waren komen groeten. Vriend Sauté klopt op mijnen schouder en zegt mij Mijnheer begin maarte gaan, ik heb nog een uur te schrijven en zal per velo achterna komen. Begin maar te gaan Ziet ge mij daar staan te kijken, als iemand die nooit zwom en wie bevel krijgt te zwemmen Wel ja, zegt Sauté, volg maar de dragers, ze weten waar naartoe, volg maar En ik vertrok met 143 dragers naar Kongostar, twee uren gaans van Elisabethstad. Ik hoor u vragen Is er daar geen gevaar hij met al die zwarten op gang te zijn door volden en bosschen De omstandigheid wil dat, van den eersten dag mijner voetreis door Kongo, ik een levendig bewijs geef dat de negers aan de Belgen zooveel betrouwen inboezemen, dat eenieder zonder aarzelen zich op weg stelt Met zwierigen slap vooruit, bereiken we vóór de aankomst van M. Saulé, hel militair kamp van Kongostar. Vroeger was er spraak dat Kongostar de hoofdstad van Katanga zou worden en'reeds bouwde men in de nabijheid der kopermijn talrijke en schoon in sleon ge bouwde huizen. Later J eslisle het Hoogbe- sluur dat Elisabethslad door hare ligging beter tot hoofdstad geschikt is. Met de ofli- cieele bureelen, verplaatsten zich de banken, handelshuizen en gasthoven. Door die algemeene verhuizing zijn er bier voor bet oogenblik min policieagentcn noodig en de huizen in klecm en slrooiendaken zijn onbewoond in het militair kamp. Wij reizen de passanten hebben dus onze tent diet moeten oprichten. De ontvangst in het militair kamp genoten, was hartelijk en spreekt Ier eere van den commissaris en zijne officieren. Die heeren zijn Belgen, ja Vlamingen meer dient er niet gezegd om te doen verstaan hoe welkom we waren. Congotrotter. Nota der Redaktie.De" laatst aange komene brieven zijn hoogst belangwekkend. M. Diericx heeft groot gevaar en onaange name voorvallen ontmoet maar dat zijne vrienden gerust wezen, Kongotrotter stelt het goed. Een man doodt zijne vrouw en zijne doch ter en zelfmoordt zich daarna te Nizza Te Nizza (Frankrijk) gebeurde Dinsdag nacht een vreeselijk drama. Een algemeen verzekeringsagent, Alfred Michel, 44 jaar oud, doodde er zijne vrouw en zijne twintigjarige dochter met revolvei*- schoten, waarna hij zich een tiental schoten door het hoofd joeg, tot hij ook dood bleef liggen. M. Michel had zijne dochter, die bij vrien den te Lozère verbleef, onder een voorwend sel naar huis gei'oepen. Gisteren morgend, rond 4 ure, toen zijno vrouw en zijne dochter nog vast sliepen, stond Michel op, nam een revolver, en zon der zijne vrouw te wekken, joeg hij haar een kogel door de linkerborst. De dood was o ogenblikkelijk. De moordenaar drong dan in de kamer zijner dochter. Deze was gewekt door het schot dat hare moeder gedood had, en smeekte haren vader haar toch niét to dooden. Voor alle antwoord joeg de moordenaar haar een kogel door de borst. Het meisje smeekte nog, doch een kogel in den slaap kwam weldra voor eeuwig hare lippen sluiten. Eens zijne vrouw en zijne dochter gedood, keerde Michel naar zijne slaapkamer terug en trachtte zich ook te zelfmoorden. Na zich drie kogels door het hoofd gejaagd te hebben, ging Michel nog naar zijn kabinet zijn revol ver opnieuw laden, waarna hij naar zijne slaapkamer terugkeerde, zich naast, het lijk zijner vrouw uitstrekte en zich nog verschei dene kogels in do borst en liet hoofd joeg. Toen men de lijken Vond, was het hoofd en de horst van Michel letterlijk doorboord. Men kent niet juist de oorzaak van dit vreeselijk drama. Alleen weet men, dat do moordenaar in de laatste tijden groote geld sommen verloren had aan de speeltafels. De liberale linkerzijden van Kamer en Senaat zijn Dinsdag bijeen geweest. Daar is er een wensch uitgedrukt om overal bet kar tel tot stand te zien komen. De liberalen voegpn er uitdrukkelijk bij. dat het maar een wensch is, want dat zij volle vrijheid laten aan de plaatselijke vereenigingen. Dal is een kolossale aftocht van de libera len, eerst moest overal het kartel tot stand komen, nu zijn zij tevreden met enkel nog een wensch uit te drukken en zij zelf dragen zorg aan de liberale korpsen en besturen te zeggen, dat zij zich van dien wensch niet hot minst moeten aantrekken. Zij mogen hun volle goesting doen. De liberalen worden gewaar dat zij een kolossalen flater hebben begaan. De kiezers zullen het hun zeer zeker doen voelen; wacht maar. te Oostende Mad. wed. H., die in de Vlaanderenstraat, te Oostende, oen grooten juweelenhandel drijft, is het slachtoffer geworden, van eeno belangrijke dief te. Dinsdag nacht zijn dieven in haar magazijn gedrongen en hebben er de hand gelegd op eene groote hoeveelheid juweeleo, meest al len met briljanten versierd. Het ontvreemde wordt op minstens 60,000 £r. geschat.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1