m €i Rechtbanken veer kinderen T EEN EN 'T ANDER Gd brand is ds Tentoonstelling van Charleroi Een 'mmli aan k stedelijke Tentoonstelling De vadermoord vau Qostham 0 <ft £3 CS-ZO IX 23 EEN GEMEENTEHUIS D0DR BRAND VERNIELD Zeventiende jaargang si' i SS. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 21 Juli S SI S 'ABONNEMENTEN* IZeS maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. ■.Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ï§t jïWEEDE UITGAAF, 7 uren 's ayonds. BUREELiEN 723, TE BRUSSEL SJeenweg van Waterloo, 723. Bestuurder J. TE AALST E5, Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel'De Gendt. AANKONDIGINGEN 3 I KI. aank. (1 fot kl. reg.) fr 0 60 3° bladz. ide regel) fr 0,50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,03 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,03 S3 Sinds jaren is er spraak afzonderlijke tribunalen in te richten voor kinderen De kwestie wordt hedendaags drin gender besproken omdat het getal kin dermisdaden aanhoudend toeneemt. Die vermeerdering van kindermisda- den is ontegensprekelijk toe te schrij ven aan de vermindering van de gods dienstige opvoeding in de scholen. Oin die waarheid te zien of te tasten, vol staat het niet een of meer afzonderlijke gevallen aan te halen of te hespreken neen dat zegt niets de uitzonderingen maken nooit den algemeenen regel uit, maar op den algemeenen regel zijn dikwijls, ja, zijn zelfs altijd een, of meer en somtijds talrijke uitzonderin gen. Om die waarheid dan te door gronden moet gij het getal kindermis daden opzoeken, in bepaalde streken en gedurende een zeker getal jaren. Welnu, doet ge dat, dan zult g dadelijk kunnen vaststellen, dat in die streken waar het godsdienstig onder wijs het meest verwaarloosd wordt dat daar ook het getal kindermisdaden het hevigst toeneemt. In de Vereenigde Staten werken sinds enkele jaren de afzonderlijke tri bunalen voor kinderen, en men heeft er de blijde bestatiging mogen doen, dat de kindermisdrijven er met 48 ten honderd verminderd zijn.Zulke sekoone uitslagen moesten natuurlijk de aan dacht trekken van de andere landen. Het congres van Parijs van 29 Juni tot 1 Juli 1911 besloot eenparig dat er zou overgegaan worden tot 't stichten van afzonderlijke kinderreckLbanken. Over enkele dagen heeft een soortelijk congres plaats gehad te Antwerpen. De bijzonderste vragen die er gesteld waren, kunnen wij in drij punten sa menvatten. 1°) Mogen de kinderen onder een bepaalden ouderdom rechterlijk ver volgd worden 2°) Wie moet er zich bemoeien met de misdadige kinderen 3°) Hoe moeten de misdadige kin deren behandeld worden Die drij vragen waren nog veel on derverdeeld. Zooals te Parijs is men te Antwer pen eenparig tot een zelfde besluit ge komen. De kinderen onder een zeke ren vastgestelden ouderdom, moger. niet worden opgesloten. De liefdadige instellingen moeten zich mogen gelas ten met het toezicht van misdadige kin deren. Afzonderlijke tribunalen en gehoorzalen moeten er worden tot stand gebracht. Kinderen die eene misdaad hebben begaan, worden zoo zij goede ouders hebbengeplaatst onder het toezicht en de verantwoor delijkheid hunner ouders. Bijzondere rechters zullen benoemd worden om zich bijzonderlijk en uit- sluilelijk bezig te houden met het na zicht op-het gedrag van die kinderen. Zijn de ouders niet waardig, zelve over hunne kinderen te waken, dan zullen zij bij andere menschen worden geplaatst. De kinderen echter blijven in vrijheid doch zij zullen onder het vaderlijk en waakzaam toezicht staan van de daartoe aangestelde personen. Een punt van belang, en waar wij ook de aandacht onzer lezers willen op trekken, het is liet verbod van het openbaar maken van de zittingen der kindertribunalen. De kinderen komen alleen hi j den rechter en den oenen of anderen liefdadigen persoon, maar zij worden geenszins blootgesteld aan de nrilcIcftlhnrA nimiwrcrvïor'irvVioi/l l,ot prikkelbare nieuwsgierigheid van het publiek, dat ook altijd zeer nadeelig werkt op bet gemoed en de ziel van die kinderen. Om dezelfde redenen zou het de dagbladen verboden worden breedvoerige verslagen te geven over de rechtsplegingen en de verhooren in de kindertribunalen. Dezelfde maat regel zou zich heel wel mogen uitstrek ken, tot alle tribunalen immers het wordt nagenoeg algemeen aangeno men, dat de misdadigers eerder in hunne boosheid geprikkeld en aange moedigd worden door de groote rucht baarheid die men aan hunne misdrijven in de dagbladen geeft. Zulk soort van menschen maaktzich daarvan eene eer Tot nogtoe bestaan in ons land enkel verbeteringshuizen voor de min derjare boosdoeners. Sedert lang reeds is het gebleken dat die verbetering! huizen niet voldoen aan de zendin waartoe zij zijn opgericht. De meeste kweekelingen der verbeteringshuizen hervallen in hunne vroegere of in groo- tere misdrijven, eens dat zij terug in vrijheid zijn gelaten. Veel doelmatiger en heilzamer is het dan, de kinderen niet op te sluiten, maar ze in vrijheid te laten doch aan personen die daar toe bijzonder opgeleid en bevoegd zijn de taak te laten, die misdadige kinde ren terug in het rechte spoor te bren gen. De ondervinding in den vreemde heelt bewezen dat men daarin allerbest kan slagen. Laat ons daarom hopen dat ook in België, evenals in de Ver eenigde Staten, de kindertribunalen eerlang tot stand komen. Werainriersng van de Bnwij- keflingen. In cle maand Mei zijn er te New-York 82110 inwijkelingen aange land in Mei 1010 was dit getal 117,119. Er is dit jaar eene groole vermindering. In tien jaren tijds zijn er in Amerika nochtans een inillioen menschen in't land geweken. De meesten kwamen van Azië. ie BOaeskera in Congo. Er zijn er nu 3339 in on/.en Congo. Van die 3339 ijner 1928 Belgen, 324 Engelschmans, 207 Zweden, 183 Italianen, 167 Portugeczen 121 Nederlanders, 72 Zwitsers, 6S Russen. 64 Duilschers, 43 Noorwegers, 40 Fransch- mans, -10 Amerikanen, daarbij enkele Oos tenrijkers, Bulgaren en Denen, Serviërs, Grieken en Rumeniërs. Reeds taSrijice bijfredingesn - Uit Leuven meldt men dat reeds zeer talrijke maatschappijen hunne toetreding zonden tot de katholieke botooging van 27 Augustus. Al de katholieke maatschappijen zouden zonder aarzelen hunne bijtreding moeten sturen.Wc moeten toonen welke reusachtige macht wij zijn. Eene en Knnst- gj@&s&s:*£enis.Toekomenden Zondag wordt in het Jezuïetencollege te Aalst do eerste opvoering gegeven van Lucifer Vondel's meesterstuk. Zij allen, die ten minste iets kunstgevoel bezitten, zullen er aan houden de meesterlijke opvoering van Lucifer bij te wonen. Wij schrijven meesterlijk wij hebben het zelve niet gezien, doch hebben uit vertrouw bare bron vernomen, dat het waarachtig iets meesterlijk gaat zijn. Men zegge het voort. Voor zulkdanige kunstgebeurtenis moet eenieder bijdragen tot liet hoogst welge- lukken. Vijanden van 'i veSksontSer- VJijs. Mgr. Mercier gaat te Hij vel eene nieuwe ambachtschool tot stand brengen voor de jongens uit de volksklas. Die school wordt opgericht ter eere van Montalembert. Als er zoo maar vele vijanden van het volks onderwijs te vinden waren Ifom-Kfiiüigancg. In 1S85 waren er in Belgie 4810 scholen nu 7525 in 1885 wa ren er 738,583 leerlingen nu 1.409.925. In 1885 waren er in 't leger 24,90 percent ongeletterden (dat was juist na liet liberaal bestuur) nu 11.37 percent. M. Briand zei in de Kamers dal erin 1882 in 't Fransclie leger 14 percent ongeletterden waren, in 1909 ginghet van 25 tot 30 per cent. Het getal niet schoolgaande kinderen is in België, volgens M. Colaert, 3 percent, in Frankrijk is dit 10 percent en in Italië 22 percent. Welnu, waar is de vooruitgang SS. Terwagne bsiiiengewaisi. Hebt gij het gesticht der teringlijders al gezien te Wenduyno Daar was M. Ter wagne do bestuurder van. Verleden week moest hij in die hoedanigheid herkozen wor den. De algemeene vergadering heeft hem buitengewalst. M. Terwagne is furieus. Ge lukkig dal zijne liberale vrienden hem dien toer gespeeld hebben. Aardige wsnding. Do Matin van Pa.'iis maakt openbaar dat de eischen van Duilschland volstrekt onaanneemlijk zijn. De moeilijk lieden g*a n dus eerst begin nen Men mag echter i. iot uil liet oog ver liezen dat Duilschland een slimme vos is. Het vraagt zeer veel om het meeste mogelijk te bekomen. De Franse nen zeggen dat zeer kernachtig On dei&ande un boeuf pour avoir un o?uf In alle geval de Franschen beginnen hunne wenkbrauwen toYronsen zij zijn er zoo gerust niet meer inj Het geval mét Spanje. De Fransche bladen zijn allen verbolgen over de doenwijze van Spanje. Algemeen wordt er eerherstelling gevraagd. Zulks is ook het geval bij de Fraasche regeering. De Duitsche pers vindt het geval betreu renswaardig, en in Engeland luidt het, dat Spanje eerherstelling moet geven aan Fran krijk. Spanje zal boete doen. De Spaansche gezant heeft verklaard, dat de Spaansche regeering nauwkeurige inlich tingen vraagt en dat, indien liet geval juist wordt bevonden, Spanje bereid is de noodige eerherstelling t© doen. Rond de puinen Op de plaats van de Scenic Railway, het schouwspel oprecht akelig, 't Is eene opeenhooping van verwrongen ijzer, half verkoolde balken en planken enz.... Reeds heeft een ploeg werklieden heel deze plaat met eene afsluiting omringd, zoodat er al niet veel meer van te zien is. De opschudding Onnoodig te zeggen dat heel den morgend en in het begin van den namiddag, eene groote opschudding- in de Walenstreek en elders heerschle. Men vreesde reeds, dat de ramp van Brussel hier eene herhaling zou gehad hebben. Gelukkiglijk het is zoo erg niet. 's Avonds M as het reeds wederom koneert op de verschillige kiosken der tentoonstelling en eene overgroote menigte verdrong zich in de hovingen der tentoonstelling. SSO.OOO f£*. SOl3L£5.c3.€i De oorzaak Men weet nog niet juist wat de oorzaak van het vuur geweest is Evenwel heeft M. Everaert, dicnsloverste van de Luna Gar dens. verklaard, dal lm! vuur in eene afhan kelijkheid van den Scenic Railway moet ontstaan zijn, waarschijnlijk ten gevolge van eene kortsluiting. Ook moet het vuur onmid- delijk eene groote uitbreiding genomen heb ben, want in weinige oogenblikken lijd stond heel de inrichting in laaie vlam. Een gelukkig toeval Do pompiers, van dienstin de tentoonstel ling-, hadden juist eenige bluschoefeningen gehouden in den Scenic Railway en waren naar den Japaanschen tuin verhuisd, om daar hunne oefeningen voort te zetten, toen het alarm gegeven werd. De pompiers hadden dus heel hun mate riaal bij de hand en snelden onmiddelijk naar de plaats der ramp, doch toen zij daar aan kwamen, stond reeds heel den voorkant in vuur en vlam. De elektrielce pomp der Luna Garden en de automobielpomp der stad, welke ook ter plaats gesneld was, werden onmiddelijk aan de reservoirs van de watervallen verbonden en gansche stroomen water werden over het achterdeel van de Scenic Railway gestort, daarliet weesgeslicht der stad er juist aan paalde. Na een kwaart uurs werk ens, was alle gevaar daar geweken. Inlusschen sloegen de vlammen hemelhoog- en werden van zeer ver gezien, hetgeen deed veronderstellen, dat heel de tentoonstelling- in brand stond. Achtereenvolgens werden het Paviljoen der Wijnbouwers, het Café de Manage, liet Trianon, do Brouwerij den Haan, en het Paviljoen van Jumetdoor liet vuur vernield. Daar de vlammen ook grootelijks de in richting der Watervallen bedreigden, rukten moedige personen, alles af wat licht ont vlambaar was, ten einde het vuur le beper ken. Aldus konden nog- verscheiden© pavil joenen gevrijwaard blijven. Inmiddels waren nog van alle kanten pompon ter plaats gebracht en langs alle kanten werd liet vernielend element met een Mare stortvloed overgoten. Aldus kon do eigenlijke tentoonstelling geheel gespaard blijven. Wat er overblijft Buiten de Scenic Railway, en de eenige paviljoenen welke er rond stonden, is er slechts eenige beschadiging, aangericht door de redders, bij het afrukken der draperiën. Van heden af, ten andere, zullende water- vellen en de andere aanlrekkelijheden volop in werking zijn zooals voorheen. Alles is tegen brand verzekerd, en de Scenic Railway, zal zoo spoedig mogelijk terug geplaatst M orden. Het parket Het parket van Charleroi is ter plaats ge weest en heeft eenige personen ondervraagd. Talrijke lichtdrukken werden genomen van de vernielde gebouwen. Be papaepen zijn gered Woensdag morgend is brand ontstaan in de schuur van M. Van Looy, gemeenteont vanger en handelaar, te Meerhout. De schuur paalde aan het gemeentehuis en spoedig vlamde ook liet dak van het gemeen tehuis. De geburen snelden toe en redden de pa pieren voor zooveel zulks mogelijk was, daar aan blusschen niet te denken viel. Men kon er aldus in gelukken, de boeken van den burgerlijken stand en do papieren der laatste volksoptelling te redden. Daar het vuur eene le groote uitbreiding nam, moesten de moedige redders M'eldra hunne pogingen staken. Het gemeentehuis werd ten gronde ver nield. De schade is zeer aanzienlijk en de oorzaak onbekend. HELST Do heer Alfred Kelders, handelaar in wol, Bisschopstraat, heeft in eene sierlijke en kunstige uitstalling eene verzameling van schaapsvellen en wol voorgesteld, bewonde renswaardig zijn de inlandsche schaaps- en lammervellen, die schutsvellen voor smeders, gareelmakers, espadrillen- en kaatsballen- makers, die Hollandscho vellen voor rijst- pelderijen, Noorweegsche vellen voor kar petten en verders Duitsche en Australische vellen. In dezen stand prijken nog verschil lige wollen voortkoinstig uit Brabant, Vlaan deren, Sambcr en Maas, Engeland, Frank rijk, Holland en Amerika. Peex-dshaar van verschillenden aard en kleur, zooals zwart gemengeld, zuiver zwart, blond, grijs en witFransch en Hollansch zeegras. Dit huis heeft zich zeer gunstig doen ken nen bij deze tentoonstelling en zoo men ons verzekert, zoo heeft zijne prachtige uitstal ling niet weinig bijgebracht aan meerdere uitbreiding van handelszaken en nieuwe be trekkingen. Het huis JaakKieckens, Brusselschestraat, brengt in de tentoonstelling eene hoeveelheid prachtschoenen, baanschoenen, reis-, werk en Gongoschoenen, enz., allen met de hand genaaid en ondoordringbaar voor M ater ge maakt. De kunstglaswerken voor kerken en ap partementen van den heer L. Coffo, Sluier- straat, verdienen een belangrijk nazicht, dit huis bewerkt kunstglazen in alle kleuren en stijlen, naar teekeningen van bouwmeesters. Een wel opgerichte stand is ook deze van den heer Leo Strïckx, Geeraardsbergsche- straat, saamgesteld van paardenhalsters, teugels, kabels, strengen voor ondernemers, handgesponnen garens, kruibanden, droog- koorden enz. Dame Huion-Volleman, Dirk Marlens straat, ir. een prachtig meubeltje vertoont op eene kunstige wijze wat het maken van cor sets betreft. Dit huis gelast zich met hel vervaardigen van dezen artikel alsook met huikbanden, borsthouders, jarretels enz. (Wordt voortgezet.) Zondag 9 Juli laatst, kwam alhier de Vrije Burgersbond van Wetteren, een bezoek aan onze tentoonstelling afleggen, hunne leden waren hiertoe uitgenoodigd, omdat het voor hen allen nuttig kon zijn en zich hierdoor te onderrichten. Elke stielhouder, zoo sprak de uitnoodiging, zal er zijn vak vertegen- M'oordigd vinden en zien hoe zijn vakgenoot het aangelegd heeft om het best zijne waar uit te stallen. Dit. is voorzeker het geval voor alle stiel- doeners v«au Aalst en omliggende, dat zij thans de gelegenheid niet laten voorbijgaan een bezoek aan onze tentoonstelling af te Af. Fromès, onderzoeksrechter te Brussel, ontsnapt toevallig aan een vreeselijken aanslag Een zoo lage als lade aanslag is gepleegd geworden tegen M. Fromès, onderzoeksrech ter, te Brussel, en 't is voorzeker zijne schuld niet, dat hij er heelhuids aan ont snapt is. Ziehier waarvan er kwestie is. M Fromès had te Ukkcl, in den Avenue de Belle-Vue gewoond, doch M-as daar nu sinds een twee tal weken verhuisd, om op do Louizalei te gaan wonen. Ongetwijfeld M isten de laffe schurken zulks niet en in de Noordstatie te Brussel kwam een pakje aan. wegende iets meer dan 5 kgr. en dat schijnbaar verzonden was door eeno suikerbakkerij van Brussel, op het oud adres van M. Fromès. Men voerde het pak eerst naar hel oud adres van M. Fromès en dan naar het nieuw. Het toeval wilde dat M. Fromès afwezig was, en de voerlieden namen het pakje medo naar de Turn- en Taxisstatie, M aar het bij do onbestelbare of af le halen goederen ge plaatst werd. M. Fromès vond het bericht, dat een pakje op zijn adres toegekomen M-as, doch, van niets wetend, of niets verwachtend, zag hij er eerst niet naar om. Ten langen leste kreeg hij echter achter docht en Woensdag avond ging hij naar liet bureel der Turn- en Taxisstalio en deed er zich het kistje afleveren. Het M-as een kistje 40 centimeters lang, 30 hoog en 10 breed, dat zeer sterk scheen en in bruin inpakpapier gewikkeld was. M. Fromés deed het pak onmiddelijk ope nen, na aan de bedienden de grootste voor zichtigheid aanbevolen te hebben. De voorzorg M-as niet overbodig. Tusschen het inpakpapibr en het kistje vond men eenig slof, en weldra had men zekerheid, dat het schietpoeder M-as. Met veel moeite gelukte men er in, liet deksel van het kistje te nemen, en dan deed men eene vreeselijke ontdekking In het kistje, vond men er een revolver, van zwaar kaliher, doch waarvan do loop afgenomen was heel het kislje was dan verder met poeder en kogels opgevuld, en eene zorgvuh- dig verborgen veer, moest heel het toestel doen ontploften, bijaldien men het kistje Mrat geweldig Milde openen, of het wat ruw be handelde. Men oordeele over de verbazing van den onderzoeksrechter en de andere aanwezigen bij deze vaststelling. Onmiddelijk werd liet parket verwittigd, dat kort nadien ter plaats kwam, in gezel schap van een officier der genie, gelast met liet poeder te onderzoeken. De officier bevond M-eldra, dat de uitwerk selen van dit helsch tuig, in geval liet ont ploft m are, vreeselijk zouden geweest zijn. M. Fromès, en ook nog de andere per sonen, die liet kistje behandeld hadden, waren dus aan een groot gevaar ontsnapt. Uit het onderzoek is gebleken, dat het kistje op 8 Juli laatstleden ter Noordstatio in een 3C klasrijtuig van oen trein uit Kor- trijk gevonden werd. De vrachtbrief was gefrankeerd en in regel, en stak tusschen do koorden, rond het kistje. Ook liet adres M as goed. De statiebediende die het vond, dacht dal een reiziger het vergelen had, en ver zond het. Onmiddelijk zijn Woensdag avond ver scheidene der beste agenten op zoek gegaan. Reeds zijn ook eenige bekwame speurders naar de provinciesteden vertrokken, om daar opzoekingen te doen. Men verdiept zich in gissingen over da drijfveer van dezen snooden aanslag. Alge meen denkt men echter, hier tegenover een kerel le staan, tegen wien M. Fromès, in eene of andere zaak, niet heel gemakkelijk geweest is. Het onderzoek wordt dapper voortgezet. Hot onderzoek in deze gruwelijke misdaad is thans zoo goed als geëindigd. De zoon Leopold is de ware plichtige. Gisteren werd de moordenaar opnieuw weggevoerd. In t bijzijn der magistraten van't gerecht moest hij te Quaedmechelen, bij den landbouwer, waar hij in dienst was, toonen, op welke wijze hij de kamer verliet waar hij sliep. Hij opende liet venster en sprong beneden. Tal rijke nieuwsgierigen waren toegestroomd om dit alles van nabij te zien. Daarna moest Leopold Ooms opnieuw den ganschen weg afleggen van Quaedmechelen tot Oostham, aan zijns vaders huis, zooals hij gegaan had ia den nacht der moord. Het

De Volksstem | 1911 | | pagina 1