WU T EEN EN 'T ANDER 4e Reeks trieven v M. Vincent Blericx ONZE VÖLKSREIS NAAR ROME Zeventiende jaargang sir 70. bondag 23 en Maandag 24 Juli 1911 DAGBLAD gewezen-tolksvertegenwoordigar, reizende i» Kongo 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN* 'Zes waanden 4 franken. Een jaar 8 franken, lilüctirijviiig in alle postlrareelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 0 KaTiin" i—eaM—a—MP—iMBBeMÜwit BUREELEN TE BRUSSEL 723| Steenweg van Waterlooa 753. I TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN!! KI. aank. (1 tot kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4« bladz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankou. (per regel) fr. 2,00 Reklaraen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 B n De tegenpartij had na het aftreden van het Ministerie Schollaert, eerst een voorgevoel dat echter spoedig ver zwond, dat, de katholieken geen nieuw Ministerie zouden willen samenstellen. Toen zij echter zagen, dat zij er verre- nevens geredeneerd hadden, gaven zij het uit, dat dit Ministerie enkel een een Ministerie van likwidatie zou ge weest zijn, eeu Ministerie dat de han gende zaken zou afgedaan hebben, en voor het overige niets meer zou weten te verrichten. Moeilijk zou het gaan erger den bal mis te slaan als bet wel bier bet geval is geweest. I-Iet Ministerie de Broqueville beeft al menige bewijzen gegeven van leef baarheid en levenskracht. Herinnert u enkel eenige feiten; M. de Broqueville heeft aan de postbeambten volledige voldoening geschonken, bij kende hun hetbarema toe, dat zij zelve hadden voorop gezet. Welke regeering, welk een Minister is ooit in staat geweest zulks te doen Welk stadsbestuur, welk gemeentebe stuur heeft gegeven al wat hunne stads- of gemeentebedienden vroegen Brus sel, kunt gij zoo Spreken En gij, Antwerpen, en gij Gent, of Luik, o< Schaerbeek Nochtans dat zijn anti klerikale besturen. Welnu, hetgecne die besturen niet konden, dat heeft M. de Broqueville gedaan met de postbeambten. Én wat is er nog meer l Nog veel, doch wij moeten ons beperken. Minister Poulle't heeft de jaarwedde, der onderwijzer; met vier millioen vermeerderd, dan zelfs, als de kartellisten enkel drie millioen en half voorstelden. En men mag verzekerd zijn de Minister zal meer geven als het nieuw sckoolwets- ontwerp zal gestemd zijn. Mijnheer Van de Vijvere heeft mil- lioencn gegeven en laten stemmen om overal groote en belangrijke openbare werken te laten uitvoeren, daarbij eer. krediet gestort van 250.000 fr. om de muilplaag te keer te gaan. Eon tegen strever zelf zegde van M. Van de Vij- vere, de Benjamin van het Ministerie, dat hij bewijs heeft gegeven van ge zond verstand en praklischen geest. En nochtans met welke minachting spra ken sommige vijandelijke bladen over den nieuwen Minister M. Bentin, prachtig geholpen door M. Thibaut, beeft zijne overeenkomst met denKasaï Hink verdedigd. De tegenstrevers zijn werkelijk vieze kwasten. Eerst vroe gen zij met groot misbaar, het volledig vrij handelsverkeer in Kongo ook dit eischen Engeland en de. andere mogendheden De katholieke Regeering doet al bet mogelijke om daaraan voldoening- te geven welnu, zij die vroeger altijd aandrongen op den invoer van den vrijen handel in Kongo, zijn nu de ergsten om den invoer ervan tegen te werken. Hoe venijnig en dubbelzinnig de dwaze en enge partijpolitiek toch werken kan. Minister Levie heeft de kans nog niet gehad om te toonen wie hij is maar van hem meer nog, als het moge lijk ware, als van de andere ministers, magrnen de meest uitgebreide en volks gezinde maatregelen verwachten. Zij die de politieke economische school ietwat kennen, weten inderdaad dat M. Levie, als eender hoofdmannen der katholieke Belgische school wordt aangegeven. Thans moeten wij wederkeeren op de groote redevoering van minister de Broqueville, die de anti-klerikalen met echte verstomming heeft geslagen. Het beste bewijs daarvan kunnen wij vinden in den uitroep van eene Brusselsehe gazet, uitroep die werd overgenomen door de andere kartel bladen Minister de Broqueville heeft in kiesbeloften M. Helleputte nog over troffen. Ah Kiesbeloften van M Helleputte Weten die afbrekers dan niet, dat in de vier laatste jaren aan het personeel der spoorwegen meer dan elf millioen frank vermeerdering is toegestaan Weten die verguizers niet, daWn 1907 heer Anseele zelf drie frank per dag vroeg voor de spoorweg mannen en M. Anseele vroeg het, doch M. Helleputte deed beter, hij gaf ze. Is het M. Helleputte niet die de Vlamingen zulk orischatbaren dienst bewees met den tweetaligen reisgids in te voeren! Ja, heeren tegenstrevers, hoed af, voor onze mannen Hoed af, en groet ze eerbiedig, want zij ver dienen het En wat heeft nu M. de Broqueville verklaard, en wat zal er zonder den minsten twijfef komen Eene heele reeks allerschoonste hervormingen Groote prijsvermindering op den tele foon algeheele hervorming in het spoorwezen; en aan de spoorwegwerk lieden, niet enkel 3 fr. per dag, maar op 40 a 45jarigen ouderdom, als zij het meest noodig- hebbeneen vast loon van 4,30 fr.; meer dan lot hiertoe iemand der tegenstrevers gevraagd had. En zulke ministers zou men aan de deur zetten zulke partij zou men vooralhaarwerken haar ongeëvenaard bestuur, met de kiezingen in nederlaag brengen Dat is niet mogelijk, want was zoo iets mogelijk, dan was België bijna niet meer waard door Gods zonne be schenen en bevruchtigd te worden. Doch ook, dit zal niet gebeuren. Het volk is met ons Bi* mag niemand weten. Het liberaal blad Het Weekblad van het arrondissement Meclielen had in eene gan- sche reeks artikelen, M. Seis, burgemeester van Duffel, gelasterd. De rechtbank heeft Het. Weekblad veroordeeld tot 2000 fr. boet (twee duizend frank) en verschillende inlasschingen. De lijfsdwang is bepaald op eene maand. Vaders, moeders, spreekt UYé hsrt E-ectat uit. M. Gonrardy had voorgesteld de toelage voor de school- soep ook uit te strekken tót de katholieke kinderen van de katholieke scholen. De antiklerikale meer derheid van den Brabant- schen provincieraad hebben dit voorstel afge stemd. Arme katholieke kinderen mogen immers honger lijden dat leert de antikle rikale gr lij beid. Wat dunkt u vaders en moeders? Moeten zulke mannen niet aan het landsbewind komen Bat is ?ijn. Te Diest woont er een zekere heer lie mes, een liberaal van 't zui verste water. Hij was voorzitter van de gods huizen, maar hij was ook agent van verzeke ringen. De Gazet van Diest had geschreven dal M. Van Diest als voorzitter van de gods huizen, de onroerende goederen van het heli oer der godshuizen had laten verzekeren, maar dat die verzekeringen hij hem terecht waren gekomen en dat hij er zelf profijt had uitgeslagen. Heer Kennes deed do Gazet van Diest een proces aan. Doch het fijnste is, dat de rechtbank er tussclienkwam en de dossieren doorsnuffelde. De rechtbank deed het proces van M. Kennes uitstellen, en riep M. Kennes zelf voor het gerecht. M. Kennes is Maandag veroordeeld tot 50 fr. boet Nu moet het ander proces noggepleten wor den, doch KI. Kennes zal wellicht geen-goes ting hebben het te laten doorgaan SOgOOO kanonnen. De firm Krupp heeft dezer dagen haar vijftig dui zendste kanon afgeleverd. In Juli 1847 leverde de firm Krupp haar eerste kanon aan Pruisen de projectiel woog 3 pond. In dit jaar bezat Krupp 1225 bedienden en werklieden nu is het getal bedienden en werklieden gestegen tot 45,200 man. Hunne zinnen verloren. Onlangs hoorden wij een mensch dat haar linnen vergeten was,uitroepen Wel, nu ben ik mijne zinnen vergeten. Ik zal mijne zinnen gauw naar boven gaan halen.... Zouden de liberale doctrinairs de hunne ook niet verlo ren zijn Anders zouden ze toch niet samen gaan met anarchisten Garnmaert, Sipido en meer anderen nog.... Tot hun eigen eer, ware het te wenschen. Het spel begint al. Schelmen hebben te Deflim e, eene welgekende bede vaartskapel vernieid, en het beeld van O. L. Vrouw eu Kindje Jezus verbrijzeld. De offer blok bleef onaangeroerd. Het is dus louter godsdiensthaat. Te Deftinge is men fel op gewonden over het gebeurde. Jack JoSiBif ow tegen Wels. In Londen is een bokspartij belegd tusschen Johnson en den. Engélschen kampioen Wels. Inzet 200,000 fr. oor zulke heestigheden is er altijd geld genoeg, maar voor de kunst... helaas Eene vrouw lévend verbrand te Verviers Vrijdag morgend had in de Limburgslraat, te Verviers een schrikkelijk ongeluk plaats. Vrouw Catherina Pollen, 52 jaar oud, was bezig eene kom vet le laten smelten, om mos selen met frites te maken, toen eensklaps het vet in brand schoot. De vrouw greep den pot en wilde hem op den koer dragen, doch nu vatteden hare kleederen ook vuur en weldra stond de ongelukkige door vlammen omringd. Huilend van angst en pijn, vluchtte zij de straat op, waar zij uedorviel. Een moedige gebuur, Nicolas Hallin snelde toe met eene de-ken waarin hij de arme vrouw- wikkelde en er zoo in gelukte de vlammen uit te dooven. Een geneesheer werd spoedig bijgehaald, doch het ongelukkig slachtoffer had zulke erge brandwonden bekomen, dat zij kort na dien in de ijselijkste pijnen bezweek. De arme vrouw was weduwe en laat nu vijf weezen onverzorgd achter. In hare kamer was ook een begin van brand ontstaan, doch hier konden de gebu ren het spoedig uitdooven. Het ongeluk heeft te Verviers eene diepe ontroering verwekt. Koningin Wiihelmina komt toekomende Woensdag aan België haar officieel tegenbe zoek brengen. Te dier gelegenheid heeft een onzer lezers haar dit gedicht opgedragen. 'mn TUit (vervolg.) Op weg naar Lukafu. Te midden van den grasbrand. Helaas, beste lezers, hier stond ons den vreeselijkste-n brand te wachten, die ik van mijn leven zag. De streek, gelijk ik u reeds zegde, is overdekt met hoog gras om gezondheidsreden en dikwijls onvrijwillig, wordt het gras in brand gestoken en 'tlot wilde dat gansch de vallei die we moesten doorstappen in vuur en vlam stond Ik zie nog de mannen, met hunne vracht -op den rug twijfelende of ze zullen voort- of achter uit gaan. liet vuur is reeds zoo wel achter' dan voor ons Gelukkig-lijk dat het maar een strooien vuur is, 't is te zeggen van korten duur, maar hoe hevig en hoe snel loopt het voort God dank, het vuur gaat in deze branden niet regelmatig vooruit. Zoo kwam op een oogenblik de vlam van rechts naar links lot tien meters vóór ons, op eenen pink was alles verslonden de vlam die ons van de plaats kwam jagen, was wat achteruit op de andere en gaf de gelegenheid aan onze karavaan snel weg op de nog brandende stoppels te springen waar de rapste vlammen hunne perlen gespeeld hadden. Of het daar loeide De Afrikaansche middagzon hoven liet hoofd en laaiend vuur aan de voelen I Wal wreeden toestand Na eene halve uur loo- pens, mochten we ons zonder vrees omkee- ren, om een der grootste maar wreedste schouwspelen aan te blikken dat het vuur- element kon leveren. Zwarte dikke wolken deden de zon verduisteren de vogels vlogen pijlvlug weg de viervoetige dieren vlucht ten en waren zoo verschrikt dat zij geen enkelen schreeuw uitten. Wij, menschen, warep de eenige gevoelige schepselen die in deze zwart verbrande gras- vallei overbleven. 'tts waarlijk eene voor zienigheid dat het hoog gras alleen in brand schiet; moesten de hoornen te gelijkertijd* vuur nemen, geen enkel van ons ware leven dig uit dezen vuurkuil geraakt. Als men denkt dat er tusschen onze kassen er geladen waren met kardoezen, dan moet men God danken dat wij een zoo groot gevaar ont gingen. Naar lijden komt verblijden we kregen eindelijk eene kronkelende beek met water vallen in 't zicht. Onze dragers, die vroeger liepen om het vernielend element te ontsnap pen, zetten hun nu aan 'tdraven recht naar 't verfrisschend en weldoende water. We liepen er allen in.... uit plezier. Ik heb eenen dag gewacht vóór dezen brand neer te pennen en denk dat ik op dezen dag uitstel recht had.... Kongotrotter. AAN KONINGIN WILHELMINA Gij brengt hier 't woord van zoete vrede Aan zusterstam en taalgenoot Thans dreunt als :n veriieven bede, De moederspraak van Zuid en Noord t Lijk kindren, na langdurig scheiden, In hartig weerzien zich verblijden, Omprangt een sleevge liefdeband Uw Moerdijk en ons Noordzeestrand I Gij vindt hier vrijheidsmin en leven In stille peis, naar oude trant Gij ziet de deugd en 't werk verheven Als bloemengaarden rijk beplant Lijk kindren van dezelfde moeder Loven wij saam den Albehoeder En zingen luid 't victorielied Wien Neerlandsbloed in d'aadren vliet Gij mint het schoone land der Belgen, Zijn kunstnaarsroem, zijn stedenpracht, Het grootsch verleen van eedle telgen, Zijn vrouwenmoed en mannenkracht Lijk kindren in één schoot geboren, Heeft het, met Neerland ééns, gezworen r Met God, ons bloed als onderpand, Voor Koning, Taal en Vaderland l Des wenschen U Uw stamgenooten Het hartlijk Welkom, 't blij onthaal O, mocht die zucht Uw faam vergrooten Dat hij dbz' liefde voor U verstaal'! Heil, Wilhelmina 't klink' U tegen, Met hel geschal, ja allerwegen, Langs Zee, langs Maas, langs Scheldeslrand, In d'hoofdsta'd van 't Jong Nederland Aalst, 1911. Petrus Van Nuffel. (VIJFTIENDB VERVOLG.) HetpnZm van het Quirinaal werd in 1574 aangevangen onder liet opzicht van Flam Ponzio, een beroemd bouwkundige. Sinds dan is het Quirinaal echter nog verscheidene malen vergroot geworden. Dikwijls werd het Quirinaal als zomerverblijf gebruikt door de Pauzen, dewijl de luclit er zuiverder is, dan in het Vatikaan. Het paleis, dat nu sinds 1870 door den Koning van Italië bewoond wordt, is over het algemeen, slechts voor het publiek zichtbaar bij de afwezigheid der koninklijke familie. Om de koninklijke verblijfplaats te bezoe ken, ('s Donderdags en 's Zondags, van 1 tot 4 ure) moet men eene bijzondere kaart heb ben afgeleverd van 10 tot 11 1/2 ure in het ministerie van het koninklijk huis, Quiri- naalstraat, naast de Sint A«drieskerk. Alhoewel het weinig waarschijnlijk is, dat wij het Quirinaal zullen bezoeken, willen wij er toch eenige inlichtingen over geven. In den gang en builen, voor de deur, hou den schildwachten dag en nacht de wacht. Tusschen de schildwachten heen, gaat men links, aan het einde van den gang, den trap op. Op het glatdeel van den trap, treft men eene prachtige muurschildering aan, van Melozzo daForli, Jezus omringd door Enge len. Boven den trap ligt een boek waarin de bezoekers gewoon zijn te teekenen. Een bediende van het paleis leidt de be zoekers rond. Weldra komt men inde Kapel Paulinaprachtig versierd, met behangselen uit de XVIII® eeuw verder trekt men door ontvangstzalen,enz.., allen rijk versierd. In do XIV® zaal treft men ecno prachtigo pla fondschildering aan van Overbeck (1859), geschilderd ter herinnering aan do vlucht van Paus Pius IX in 1848 en verbeeldende Christus ontsnappende aan de Joden, die hem in den afgrond willen storten. Langs den kant van den hof, vindt men de vertrekken der vreemde prinsen. In de oude verb oorzaal prijkt nog eene schels van het beeldhouwwerk; «Alexander's Triomf door Thorwaldsen, de gekende Deensche beeld houwer, die het maakte, op bevel van Na poleon I. De hof van het Quirinaal is niet open voor de bezoekers. In het tweede deel van de Quirinaalstraat, staat het Paleis Rospigliosidat in 1603 op gericht werd op de puinen der bronnen van Gonstantinus. In het Paleis Rospigliosi bevindt zich de gaanderij Pallavicini, toegankelijk voor het publiek. In de groote zaal dezer gaanderij, bevindt zich de plafondschilderij van Le Guide de Dageraad, bloemen strooiend vóór den wagen der Zon, omringd door de Uren. Deze schilderij wordt terecht als het mees- J terwerk van den gevierden schilder aanzien, en is omstreeks het jaar 1609 gepenseeld. Rechtover den ingang bevindt zich grooto spiegel, waarin men zeer gemakkei do plafondschildering in al hare deeleiukan zien, zonder vermoeienis in den hals te voe len. Aan den muur rechts, prijkt een portret geschilderd door Van Dyck. In de zaal rechts hangen nog prachtigo tafereelen van Lor Lotto en Luca Signorelli. Men verlaat de gaanderij Pallavicini het Casino Rospigliosi en aan het einde der Quirinaalstraat, komt men in do Via Nazio nale De Via Nazionale loopt van de Bron nenplaats naar de Venetieplaals. De Bronnenplaats, heeft haren naam, van de Oude Bronnen van Dïocletiaan, welke daar eenige eeuwen geleden bestonden. Op de Bronnenplaats bevindt zich de sta tie, een prachtig gebouw, in 1872 gebouwd op die plaats rijst eene zuil op, ter nage dachtenis der 500 Italiaansche soldaten 1886 gedood in Abyssinië.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1