Vinson wij T EEN EN ST Vreeselijk alkoolflrama iii Zwitserland DE RONDE VAN BELG1E Eene mijn in brand ts Gbateiineau Twos psrsonsn verdronken Een bszoek aan de stedeiijiie Tentoonstelling Dijnsdaej 25 Juli 1911 O cr f,S2É O O Een groot antiklerikaal zedensciiandaal in een pensionnaat te Hoei. vosr vliegtoestellen. Ie Marchienne-au-Pont. Zeventiende jaargang n' 171. 2 CENTIEMEN HET NUMMER 1 t ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4S .TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGIN BUREELEN: TE BRUSSEL I TE AALST 723) Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, ©j Telefoon 114 BestuurderJ. Van NuffeI=De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3° bladz. ^de regel) fr. 0,50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 M. Hubert Pierlot, dokter in de Rech- tenen lincenciaatin politieke en sociale wetenschappen, heeft een belangwek kend boekdeel geschreven, over de schoolwetgeving in Canada en meer hijzonder in de provincie Quebec. De lezers en lezeressen die de schoolkwes tie geerne grondig zouden kennen en verstaan, doen goed zich dit prachtig en gewetensvol werk aan te schaffen. Zij kunnen het verkrijgen in den boek handel Dewit te Brussel. Wij gaan die schoolwetgeving niet ontleden, dat zou veel te veel werk en plaatsruimte vragen, doch de algemeene trekken en de hoofdbeginselen er van aanduiden. In 1S01 verscheen de eerste wet op de schoolkwestie. Ir, 1824 veroorloofde de wetgeving ieder kerkfabriek het vierde deel zijner inkomsten te beste den aan het onderhoud der scholen die door het kerkfabriek waren gesticht en bestuurd. In 1829 werd er door eene wet in iedere parochie eene commissie van 5 leden genoemd, gelast met het stichten en den onderhoud der scholen. Do wetgeving stemde dan verschillende toelagen jaarlijks 20 gouden louis voor ieder school met ten minste 20 leerlingen toelagen voor Jiet oprich ten van vaste scholen, tusschenkomst voor de helft in de bouwonkosten efl eene premie voorden verdienstelijksten onderwijzer in iedere parochie. De schoolcommissie had het recht vrij willige geldiuschrijvingen te ontvan gen. De vrijheid der schoolcommissie was volledig, enkel mochten de leden van het parlement deze scholen bezoeken. In 1836 werd deze wet afgeschaft. In 1841 kwam er eene nieuwe wet met een drievoudigen vooruitgang de le den van de schoolcommissie moesten door de parochie gekozen worden, de schoolcommissie moclit eigenhandig lasten heffen op de parochianen,en het algemeen bestuur van het onderwijs werd gegeven aan een Opvoedings bureel.-» In 1856 werd de raad van het open haar onderwijs gesticht. De leden, ge kozen door het Staatsbestuur, waren gelast met het opmaken van het school reglement en het kiezen der schoolboe ken en slisten de opgerezen geschillen tusschen de onderwijzers en de school commissies. In 1864 werd die instelling gewij zigd de raad werd in 2 komiteiten verdeeld, waarvan het eene katholiek, hel andere protestantsch was. Ieder komiteit had dezelfde machten, maar mocht ze' maar uitvoeren in de scholen van hunnen godsdienst. Ieder komiteit wekte afzonderlijk en ze kwamen en kel bijeen als het zaken gold die het zelfde belang hadden zoowel voor de katholieke als voor de protestantsche scholen. In 1876 werd de minister van open haar onderwijs afgeschaft, en men stelde een algemeen uitvoerder aan. Dit werd gedaan om het bestuur van het onderwijs, en het onderwijs zelf aan den invloed der partijen en aan de veranderlijkheden der politiek te on trekken. De regeering miste voortaan alle bevoegdheid in deze zaak, en de algemeene uitvoerder of surintendaiit werd eene overheid geheel onafhanke lijk van de uitvoerende macht. De in vloed 'die vroeger behoorde aan de regeering, werd overgebracht op den raad van het openbaar onderwijs en zijne komiteiten, waarvan men de macht en de onafhankelijkheid ver sterkte door het bijvoegen, van dokters in de rechtenal de katholieke bisschop pen maakten en maken van rechtswege deel van ieder katholiek komiteit. De algemeene uilvoerder of de surinton- dent is gelast geworden, onder den kontrool der komiteiten, aan de wet geving de noodige toelagen voor te stellen en er de verdeeling van te doen, buiten alle staatsbemoeiing. De wet die sedert 1876 in voege is, beeft sedertdien geene hoofdzakelijke wijzigingen meer ondergaan. Die oplossing is de eenige nationale oplossing in de schoolkwestie. De Ca nada en vooral de provincie Quebec heeft zeer vele gelijkenis met den Belgischen toestand. In Canada zijn er twee volkeren, de Fransche en de Engelsche er zijn ook twee talen, en eveneens twee gods diensten, de katholieke en de prote stantsche. Nu gelukkiglijk dat de taal- en godsdienstkwestie er zeer verwant is, immers, de Engelschen zijn algemeen protestantsch en de Fransche Canadee- zen katholiek. Niet een der twee vol keren wil iets afstaan, zoo min in zake van godsdienst als van taal. Er was dan ook maar eene oplossing te vin den het stichten van afzonderlijke scholen, onder het beheer van afzon- dere komiteiten. In België zijn ook Vlamingen en Walen, zelfs een 50,000 Duitsckers een zeker deel van de bevolking is tevreden met het onzijdig onderwijs, een ander deel houdt volstrekt aan het godsdienstig onderwijs. Hoewel in Canada, al de scholen, zoowel de pro testantsche als de katholieke, gesteund zijn op den godsdienst, willen wij kier in België nog veel breeder zijn. Zij die het wenschen, kunnen scholen hebben gesteund op de onzijdigheid, nuiar enkel en alleen vragen wij, en hierin doenwij geeueduimlireedteafstand,dat de Belgen die zulks wenschen, even eens voor hunne kinderen een onder wijs kunnen verkiezen dat geheel en al gesteund is op den katholieken gods dienst. Deze oplossing en deze oplos sing alleen kan in België een einde stellen aan de schoolkwestieWat in Canada sedert 1876, tot voldoening wan de algeheelheid der bevolking, in voege is, dat willen wij katholieke Belgen in 't jaar 1912 ook tot stand zien komen in België. Wij verdrukken hierdoor niemand, wij dwingen daartoe niemand, maar wij eischen met volle krachtdadigheid dit recht op voor alle weldenkende en vrijheidsminnende bur gers. De katholieke Werkmans- kring naai* Leiswen.— Eene tijding die ons veel genoegen doet. Het hoofdbestuur van den katholieken Werkmanskring van Aalst heeft reeds een inschrijvingslijst geo pend voor de reis naar Leuven op 27 Augus tus. Dat is flink gewerkt Bravo, heeren, en zorgt dat gij er met honderden kunt henen gaan Het zal eene grootsche betooging zijn. Leve de katholieke partij Verrekijkers. In Chicago (in de hoogesckool) is er een verrekijker waar van de doorsnede 1,05 m. is do huis is 19 meters lang. Hij vergroot 3 duizend keeren. In het waarnemingsgesticlit te Treptow, niet verre van Berlijn is er een verrekijker die 6000 maal vergroot. De doorsnede is enkel 0,70 meter, maar de lengte der buis is 21 meters. Een kompliment, De gazet L'Eloile n schrijft over het geval Pepin Wij hebben het dikwijls gezegd, de kle- rikalen zijn wilden, en de beleediging is hun gewoon wapen, zoowel in de tribuun als in de pers, of er spraak is van politiek of let terkunde Zie. Pepin beleedigt minister Hubert, en deze zet alles in den haak met dit afdoende antwoord Neen, M. Pepin, niet ik maar uwe vrouw heeft u voor de rechtbank ge daagd. En omdat M. Hubert de waarheid zegt, daarom zijn de katholieken wilden des sau- vages En dat komt van mannen die zoo bang zijn van de openbaarmaking der gebeur tenissen uit hun privaat leven, die toch alge meen gekend zijn. In 1903 is het de Etoile zelf, die de zaak Pepin openbaar heeft gemaakt. Een verrader. Luciaan Méti- vier, een der grootste kopstukken der Fran sche socialistische syndikaten,diedeelmaakte van ontelbare kommissies, heeft gedurende 3 jaar, aide verslagen van de geheime zit tingen opgemaakt en aan de policie gezon den. Voor dit proper stieltje kreeg die socia list van wego het openhaar bestuur 250 fr. per rnaand. Het is wel aardig die verlossers der maatschappij aan 't werk te zien. Ter eare vaa misïhtpr Gar- 4on de Wiart, De katho^eken van Sint-Gillis hebben eén intiem feest op louw gezet om bun nieuwen minister en dorpsge noot, minister Carton de Wiart, te huldigen. ToS bezinning. De Radical het ofliciëel blad van de Fransche radikaal- socialislen keuren minister Caillaux gued in zijn strijd tegen de saboteerders en het voegt er hij Men moet niet alleen dezen strafl'en die de misdaden bedrijven, maar ook diegenen die de misdrijven aanprijzen. Dit is volgens de Radical het beste middel om den geesel tegen te houden Als zelfs de radikaal-socialisten zoo begin nen te spreken, dan moet de toestand in alle geval niet erg rooskleurig zijn... Doch mo gen wij hier nu ook eens een besluit uittrek ken Zouden de socialistische leiders die het volk tot opstand opsporen, ook niet op de eerste plaats moeten vervolgd worden Zoo zijn er bladen die hunne lezers openlijk aanzetten de katholieke betoogingen aan te vallen. Welnu, niet enkel die aanvallers, maar eerst en vooral moeten de ophitsers, de opslokers vervolgd worden...Wij zijn het hier volkomen eens met de radikaal-socialis ten, doch wij vergenoegen ons niet enkel met woorden, wij vragen er de daden bij. Een FSaSee*. De Kamer was over eengekomen eenparig om Donderdag den zittijd t'eindigen. M. Lorand, in den na middag kwam er op terug en wilde de over eenkomst breken. Goed, riep minister de Broqueville, ik wil wel. Welnu wij g-aan Zaterdag voort. Het werd ter stemming ge legd en het werd zoo beslist. De karlellisten waren er niet mee in hun schik, en rap, rap liepen zij de Kamer uit om te beraadslagen. Heer Lorand kreeg niet weinig naar het hoofd. De linkerzij vroeg M.de Broqueville op de stemming lerug te willen komen. De goede minister stond toe en er werd gestemd, toch Donderdag in verlof te gaan. Geen kleine flater van M. Lorand. 'tls de eerste niet Een dronfcaartl poogt zijne 4 kinderen to vermoorden Te Berne is een vreeselijk drama, dat aan de alkoohirift moet toegeschreven worden, voorgevallen. Een handelsreiziger, Emiel Aeberhardt, 39 jaar oud, die zich aan den drank overgaf, leefde sinds eenigen tijd van zijne vrouw gescheiden. Zaterdag namiddag riep hij zijne drie zoon tjes en onder voorwendsel hen lekkernijen te koopen, leidde hij ze naar het bosch van Bremgarten. Daar beval hij hen, zich plat ter aarde te leggen, trok een revolver en schoot het oudste zoontje, 12 jaar oud, een kogel door het hoofd. Het arme knaapje bleef op den slag dood. De twee andere knaapjes sprongen op en vluchtten, doch de dronkaard schoot nog verscheidene malen en doodde ook nog zijn jarig knaapje. Het derde zoontje gelukte er in zicli in het struikgewas te verschuilen. De moordenaar begaf zich dan naar Riggi- berg. waar zijn dochtertje in eene kostschool verblijft, met liet inzicht haar hetzelfde lot te doen ondergaan. De policie was echter verwittigd gewor den en had zich in hinderlaag gelegd. De moordenaar kon gevat worden, toen hij poogde in de school te dringen. De verwoede menigte wilde hem lyncheeren. Pas zijn de droevige zaken van Berehem St-Agatha aan't licht gekomen, of het blad de Courrier do Huy van 21 Juli, deelt eveneens een groot schandaal mede voorge vallen in het antiklerikaal pensionnaat van Hoei, dat aan het Atheneum en de middel bare school van Hoei is toegevoegd. De plichtige zou een genaamde P..., zijn, opzich ter in dit gesticht en beticht van zware onze delijke aanslagen, gepleegd op de kinderen en de jonge lieden van 't gesticht. De plich tige is nu echter opgeschorst en heeft zich tot hiertoe buiton het bereik van het gerecht weten te houden. Dit pensionnaat werd over 4 jaren opge richt door een der groote opperbazen uit do loge van Hooi j heer Delsat-Gimino. De stad Hoei heeft dit gesticht zeer bo- voorrechtigd, die de lokalen en de middelen, om vele duizenden franken te winnen, kos teloos heeft afgestaan aan dit gesticht. De bestuurder van het gesticht is per velo en per auto, gansch het arrondissement af gereden, om er reklaam voor te maken. Dc logebladen hebben er ook reklamen voor gemaakt, en nu zelf staat ze nog te prijken in vele bladenGe ziet het, die mannen hebben het brevet te spreken in naam der zedelijkheid Doch een geval gaan opsolferen in het uiteinde der wereld en dit in groote kolommen bekend maken in hunne gazelten, dat doen de antiklerikalen wel maar als er iets ergs in ons land voorvalt, dat zijn ze stoin als visschen. Nog slechts eenige dagen scheiden ons dus van de schoone proef, op touw gezet door den Aéro Club van België de Ronde van België voor vliegtoestellen. Alles belooft een overgrooten bijval. Het is dus van 6 tot 15 Oogst, dat deze belangrijke vliegproef zal plaats hebben. Reeds zijn een twaalftal inschrijvingen ontvangen, waaronder dezo van Jan en Max Olieslagers, Verrept, Cozic,Lanser en andere gekende Belgische vliegers. Reeds hebben Bergen, Doornijk, Blanken- berghe, Antwerpen, waar er aankomsten zullen plaats hebben, belangrijke toelagen gestemd, voor het inrichten van feestelijk heden en vliegproeven tijdens de rustdagen. Te Antwerpen is een komiteit gesticht, en de aankomsten zullen plaats hebben op het plein van—Wilryck, waar destijds een der eerste Belgische vliegmeetings gegeven werden. Daar de aankomst van Luik afgeschaft werd, zullen do vliegers dus den Liatsten dag den volgenden tocht te doen hebben An twerpen-Leuven-Hoei-N a m e n - B er c.h e m St-Aagatha. Wij deelden reeds in een vorig nummer de omstandige programmas der doortochten mede. Ziehier nu nog eenige inlichtingen over de laatste vlucht. De vliegers zullen Antwerpen verlaten, en rechtstreeksch koers zeiten naar Leuven, waar de eerste vliegende kontrool zal inge richt worden. Na rond een pyloon gevlogen te zijn. zullen zij over Geldenaken Thienen en Orp-le-Grand, naar Hoei vliegen en daar ook een pyloon omzwaaien. Daar zwenken zij dan in rechthoek naar Namen. Van Na men naar Bercliem-St-Agatha zullen de vlie gers gemakkelijk hun weg kunnen vinden. Ongetwijfeld zal het dien dag te Berchem-St- Agatha, op het uitgestrekt vliegplein, stroo- inen, om de koene vliegers te ontvangen en geestdriftig toe te juichen. Heldhaftige reddingen Zaterdag avond werden de werklieden van den dagploeg der mijnen van den afgrond te Chatelineau, opgehaald, toen eensklaps de houten rol, waarop de kabels loopen, in brand schoot. In een oogwenk deelde het vuur zich aan de gehouwen mede, en weldra stond heel de inrichtingen der mijn, hoven den put in brand. Ondanks het gevaar, bleef de machinist, Leon Godart, moedig op zijn post. Hij wist, dat indien hij de vlammen en de verstikking niet trotseerde, de kooi waarin veertig werklieden opgehaald wei den, onver mijdelijk in het diepste der mijn zou verbrij zeld worden. De kooi werd dus opgehaald, en de veer tig werklieden konden dwars door de vlam men heen vluchten. Er bleven echter nog andere werklieden op te halen. Moedig gaf Godart het signaal en liet de kooi wederom neder en nadat de mijnwerkers er plaats hadden genomen, werd de kooi terug opgehaald. Slechts dan verliet Godart zijn post, waar hij zulke akelige oogenblikken had door gebracht. Men dacht dat al de werklieden gered waren, toen men vernam dat een machinist gelast met den dienst der pompen zich nog op eene diepte van 220 meters bevond. Deze machinist, Frans Hubaux, liep geen gevaar,doch het was te vreezen,dat men hem in verscheidene dagen niet zou kunnen red den hebben en de bestuurders besloten dus onmiddelijk zijne ophaling te beproeven. In tusschen had het vuur zich reeds overal verspreid. Aan pompiers ontbrak het niet, on hier ook onderscheidden zich mijnwerkers door hunnen heldenmoed. Zoo verhaalt meu yan zekeren Jean Bil lard, dio eene lans in do hand, don v\...er- straal op een brandende hangaar richtte, toen een balk hem op do schouder viel ca het vuur aan zijne kleoderen stak. Zonder aarzelen, richtte Billard den water straal op zich zeiven, blusohto zijne kleede ren en zetle dan zijn werk voort. Middelerwijl had men aan de opening van den put een kleine ophaalbak gebracht, ew hijmiddel van een stalen kabel en eene wind as, werden twee moedige mijnwerkers, August Van den Eynde en Frans Pigneur, in de mijn afgelaten, om to trachten hun ge zel te gaan verlossen. Aan de opening bleef een jongeling weenend ac'iter. liet was de zoon van Hubaux. Eindelijk, na twee uren wachtens, werd van beneden het signaal tot ophalen gegeven. Angstvol begonnen do werklieden cp te halen, en na eenige minuten was de mand opgehaald. Van den Eynde en Pigneur brachten Hu baux behouden hoven. Ontroerd, drukte de geredde de bandon zijner redders en omhelsde zijn zoon. Hubaux verklaarde, dat hij niet bevreesd geweest was, en dat hij wel wist dat zijne gezellen hem aan zijn lot niet zouden overge laten hebben. Het was slechts rond midder nacht dat de vlammen konden uitgedoofd worden. De schade is zeer belangrijk. Do mijnwerkers zullen ovenwei niet moe ten slaken, daar er nog langs eene andere mijn toegangistot de pulten van den Afgrond. Gisteren avond waren de mijnwerkers Joris Wyot, 35 jaar oud. enRené Broeckaert, IS jaar oud, een had gaan nemen in do Samber, rechtover do werkhuizen Goffart. Wyot had reeds het water verlaten, en was bijna terug aangekleed, toen hij zag dat zijn gezel grond verloor en in do diepte ver dween. Onnliddelijle sprong hij terug in liet water, en toen zijn gezel nog eens koven kwam, greep hij hem vast. doch men denkt dat Broeckaert zijne bewegingen verlamde, want eensklaaps zonken beiden in de diepte en kwamen niet meer boven. Het alarm werd spoedig gegeven en ver scheidene personen snelden de drenkelingen ter hulp. doch het was slechts na een half zoekens dat men heiden terugvond. De dood had reeds haar werk volbracht. Wyot was gehuwd en vader van twee kindoren. Broeckaert, was afkomstig van Grootenberge, alwaar zijne ouders wonen. VflN AELST De stand van den heer Karel IIeiremans, Molenstraat, opgericht in de groote feestzaal van het Gemeentehuis, is zeer waardig om bezichtigd te worden. Deze stand bevat plech- tigheidskleederen, zooals liabiet, een over- rok (redingote), eene overjas, eene pels overjas (pelisse), waarvan do col met een prachtig hevervel (castor) bedekt is, eene beheerkleedij voor eenen heer schepene der stad en verders nog menige stoffen voor kostumen, broeken, enz. Bij deze tentoonstelling laat het huis Hei- remans zich nogmaals kennen, als mogende in mededinging komen voor zijne kleeding- slukken met de voornaamste huizon van 't land. Het werkhuis van den heer Pierre De Grez, Nieuwstraat, voordeelig bekend voor het maken van brandkisten. sloten, serren, verandas, grillen, forneizen, enz., belet door een familierouw, heeft zich hij de tentoon stelling moeten bepalen niets anders voor te brengen dan een geëmailleerde jacht mot loopende vuur en étagère. Drij steenhouwers hebben zich beijverd om de tentoonstelling door liunno gewrochten op te luisteren wie van de drij er het meest toe bijdraagt, valt moeilijk vast te stellen, want alhoewel zich op dezelfdo voortbreng selen te hebben toegelegd, hebben allen hunne degelijke waarde zoo onder opzicht van afwerking als keus. De heer Henri De Saedeleer toont ons een prachtig model van gestijliseerde Vlaam sclie schouw in zwarten marmer met kolon- nen in (vert de mer), de structuur ervan is zeer aangenaam, de proportie goed en eene onberispelijke uitvoering. De heer Frederik Wouters deed zijn beste zijne witte schouw is goed van opvatting en bewerking. De heer August Steenhout lirat ons eene witte schouw zien, voor salon geschikt, in (demi statuaire) de uilvoering schijnt zeer goed, hel beeldhouwwerk is wel doorwerkt, zijne j prachtschouw in style Empire, geeft weder

De Volksstem | 1911 | | pagina 1