WILKELMINA BUITENLAND. T EEN EN 'I ANDER Vreeselijk automobielongeluk in - Twee dooden. Gemeentekiezingen in Hollan 13. Be hitte in het Walenland O O X5ikG-I3Il.^E) en zonderling avontuur 3 aanslagtsgsn MFrsieès te Brussel irge zaak te Boisschot. Lsveiiiiends jaargang n' 172. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 2G Juli I 0 S ij €„5 'ABONNEMENTEN! Zes Tnaanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $9> -5® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. éj> BUREELEN TE AALST Kerkstraat, ©V Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. TE BRUSSEL 723, Steenweg wan Waterloo» 723. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. res.) 0 60 3" bladz. ide regel) ir. 0,50 4« bladz. (de regel) tr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fl". 2,00 Boklrimen (per retrel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 P.eclir. bérsteil. (pef regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is das dezen Woensdag een weinig na den .middag, dat de beval lige, en zoo algemeen bectihde. Konin gin der Nederlanden, België en onze Vorsten zal komen bezoeken. Ooit Staatsminister Beernaert zal de uitzon derlijke eer genieten. in zijne, woning de Hollandsche Vorstin te kunnen ont vangen. Geen enkele Koningin mag men zeggen, lioeft zoo zeer de genegenheid gewonnen en behouden van behouden van de be schaafde wereld als Koningin Wilbel- inina. Over enkele jaren nog scheen het, of vele landen noemden haar zelfs, evenals Holland, onze Koningin. Over een tiental jaren is het Wilhel mina, die. den grooten Krüger, don on- sterfelijken voorzitter van de Boeren republiek, aan haar Hof, met groote koninklijke pracht heeft ontvan gen. Algemeen werd toen in Europa gezegd, dat de Hollandsche Vorstin, ten voordeele van de heldhaftige Boe ren had gesproken bij den Keizer van Duitsebland. Dit deed de verkleefd heid en de genegenheid var, ganscli het Europeesche platteland nog stijgen voor die voorbeeldige KoninginE toen over een paar jaren de jonge prinses van Nederland werd geboren, dan was niet enkel Frankrijk en Duitsehland, njaar vooral België in volle geestdrift. Onze landgenoten deelden waarachtig in de vreugde van de Hollanders. Zelden ook zag men in een land grooter liefdebewijs en die pere gehechtheid aan een vorstenhuis als toen in Holland. Dagen, weken lam was eenieder benieuwd en beangstigt om te weten hoe alles zou eindigen En toen 's avonds, hier te Brussel, te Antwerpen en te Luik en ook in de andere Belgische steden de blijde tij ding toekwam, dan scheen het, of ieder Belg, had een bijzonder belang bij het Nederlandsche Koningdom De leesten die toen ter eere van Vorstin en Prinses zijn gegeven te Amsterdam, te Rotterdam en in den Haag; gaan alle gedocht te boven. De Hollanders zijn ware vaderlanders het zijn patriotten in den grond. Van 1815 tot 1830 maakten Holland en België maar een vaderland uit Spijtige omstandigheden noodzaakten onze voorvaderen zich van Holland af te scheuren, en talrijk zijn ze nu, zoo wel van Hollandsche als van Belgische zijde, welke deze afscheuring betreu ren. Het is zeker, de aardrijkskundige ligging, de wederkeeripe belangen, de algemeene karaktertrekken van de twee volkeren, dit alles was gescha pen, niet om zich van elkander te rui ken, maar om te zamen een schoon geheel te vormen. Gedane zaken heb hen geen keer, en nutteloos is het daar langer bij stil te blijven. Sedert 1830 hebben de twee landen niet op gehouden voortdurend in bloei en rijk dom en grootheid toe te nemen. Mogen wij met alle klaarziende verstandige en onbevooroordeelde men- schen zeggen dat België thans'een won derbaren voorspoed beleeft, dan ma dit eveneens gelden voor Holland. Op handels- en nijverheidsgebied, voor coloniseering en voor landbouw, heeft Holland eene machtige vlucht geno men. De groote Hollandsche havens gaan met reuzenstappen vooruit. Rotterdam en Amsterdam dingen met Hambur: en Antwerpen naar de kroon van het vastenland. Wio de eindoverwinnin zal behalen is moeilijk te voorzien maar wat met zekerheid kan, mag moet gezegd worden, het is dat Hollanders van hunne zeehavens vaarlijke mededingers hebben gemaakt oor al de andere Europeesche havens, dit is wel de grootste eer die men Holland kan toezwaaien, want het is niet enkel een recht van eene natie,zich omhoog te helpen en zijne naburen zoo mogelijk voorbij te streven, het is een plicht. Aan dien plicht is de Holland sche natie nooit te kort gebleven en het is vooral aan het vooruitzicht en het wijs beleid van het Hollandsche orstenhuis, dat het Nederlandsche oik deze uitslagen heeft bekomen. Het is hier de plaats om hulde te bren gen aan den vlijt, de dapperheid, de rustelooze werkzaamheid en de alge meene kunstontwikkeling van het Ne derlandsche volle. Die hulde zal België aan zijn naasten gebuur betuigen, in den persoon van hare majesteit, Ko ningin Wilhelmina. Na keizer Wilhelm en president 'allières is het de beurt aan eene jonge en heldhaftige vorstin, die zoo jeugdig nog den zwaren last van de koninklijke roon moest torsen, om door het Bel- ische volk met hartelijkheid en vroo- lijkheid te worden ontvangen. Koningin Wilhelmina, als doof- luchtige spruit van het koninklijke huis van Oranje, als waardige en grootmoedige Vorstin van een held- aftig en zegerijk volk, als het zinne beeld van de schoonheid en de levens lust van een bloeiend en groeiend land, ij venschenU in ons gastvrije België, n voornamelijk als taal- en stamge- nooten, wij wenschen U gemeend en oprecht, van harte welkom Se zbJot bedankt. pe socmlis Hche machinisten uit Frankrijk hebben verklaard, tijdens de socialistische betoogin. an binnen eenige weken, kosteloos dienst te willen doen op de Belgische treinen. Wij unnen de hulp der Franscbe socialisten hier allerbest missen. Dat zij eerst beginnen met den dienst behoorlijk te doen in Frankrijk, dat ware beter. Mannen die de saboteerinj ter hoogte van een princiep stellen, moeten bier bij ons niet komen. Ze zijn bedankt voor hunnen dienst. De Fpanschen doen mee. Vooruit van 23 Juli meldt dat er honder den en bonderden Franschmans mede in Bel gië zullen komen betoogen. Wij vragen ons af: wat bobben die vreem delingen zich met onze zaken in te laten? Hebben zij nog niet genoeg met heel Frank rijk overhoop te zetten Een iOTir*«8lcei De H.Vader beeft over enkele weken eene wonderbare gene- zinggedaan. Hij beeft eene kloosterzuster die lievig aangedaan was van den kanker plotseling genezen. De paus vroeg om bet stil te houden, doch de pauselijke omgevin. beeft het ruchtbaarheid gegeven en zoo is bet geval openbaar gekomen. Hoewel wij niet beslist zeggen dat het een mirakel is mag en moet men toch de zaak aanzien als eene wonderbare genezing. De katholieken zullen bet met de grootste vreugde ver nemen. Het program ma zitop schap - De Gentsche socialisten zijn voor de Evenredige Vertegenwoordiging 't is een punt van hun programma: maar nu, ver klaren zij, schorsen wij tijdelijk de toepas sing der Evenredige Vertegenwoordigd: Zoo is bet Een programma hebben, er veel lawaai over maken, maar als het er op aan komt, uw programma op zak steken,dat vinden de socialisten al wat natuurlijk is. De socialisten is alles toegelaten, maar als de katholieken do belangen van hunne partij voorstaan, dat zou niet mogen zijn. Aardige logiek.In Parijs was er in eene vrije school, sinds 3 jaren nog maar. een onderwijzer, die niet goed bij zijn ver stand is, en in elk geval niet in staat om de bediening van leeraar te vervullen. De pries ter,hoofd dier school, beeft den moed hoe zwaar het hem ook valt dien onderwijzer te bedanken voor zijne diensten. Deze uit wraak, vermoordt den priester. De goddelooze bladen vallen nu niet ojf den moordenaar, maar op den doodgeschot priester. Nochtans, gebeurt er in de katho lieke scholen soms een ongeluk of eene erge gebeurtenis,dan klinkt bet ook uit den mond der antiklerikalen En zulke personen laten zij voorts onderwijzen Zoo doen die mannen de zeisen langs twee kanten snij den Vpouweiijke agenten. Te Berlijn bestaat een voorstel om eene afdee- ling tot stand te brengen van vrouwelijke policie. Decoration. Op den nationalen feestdag zijn er te Brussel 7041 decoratiën toegekend. Men mag cr van zeggen wal men il doch als al die menschen waarlijk een ganscli leven eerlijk en deftig hebben ge- erkt, dan is de decoratie dubbel en dik ver diend, men mag lier zijn over die decoratie, een land dat er ve^l mag uitdeden, is een land dat vele deftige zonen in zijnen schoot telt en er op roemen mag Bs sIsmsMapakken. M. Lekeu, dagbladschrijver, word toen bij gemeente raadslid was van Schaarbeek, beheerder benoemd van den inïercoininunalen water- enst. Hij trekt daarvoor 7500 fr. Hoewel Lekeu eene buis opliep met de laatste iezing, bleef hij toch beheerder van dien ge meentedienst. Nu is M. Lekeu, provinciale Senator genoemd van Henegouwen. W ij zouden durven wedden, dat M. Lekeu nog geen goesting heeft ontslag te nemen uit een enkele van zijne vetbetaalde bedieningen. En zulke mannen hebben altijd den mond vol, van wij, do verdrukten, wij, de slaven, wij, de afgepersten En men vindt menschen, onnoozel genoeg om dat alles maar voor pure waarheid aan te nemen ©«ze handel met HoSBasid. In 1307 beliep ons handelscijfer met Holland tot 1S9 millioen, in 1907 tot 303 milUoen, in 1909 tot 311 million», in 1910 tot 328 mil lioen. In de eerste helft van 1911, dit jaar dus, tot meer dan 109 'millioen, 't zij reeds eene vermeerdering voor dit eerste half jaar van 12 millioen. Zulke cijfers zijn welspre- end. Niet ©m wertes»en« De Matin an Antwerpen.'al zoo erg als de liberale bladen van Gent en Brussel, kunnen niet uitgepraat geraken ijver de meesterlijke rede voering van M. de Broqueville, over de na- ende hervormingen in den dienst van 'tland. Het eenigste dat zij opwerpen, 't is dat bet schandalig is zulke beloften te doen. Dat die bladen gerttstVèlfeu M. de Broqueville zal er met daden op antwoorden. Zondag w erd in Frankrijk, op den omloop der Sar the, de groole prijs van den Automo biel Club van Frankrijk betwist. E^n gekend en ervaren automobilist. Mau rice Fournier, die veel kans had den koers te winnen.schoot er ongelukkiglijk bet leven bij in. Ziehier in welke omstandigheden het onge luk voorviel Maurice Fournier bad juist de vijfde ronde begonnen, toen bij moest stilhouden daar zijn motor beet werd. Een weinig verder moest bij opnieuw stoppen voor eene hoeve. IIij ging cr een emmer water vragen doch moest er 5 fr. be talen, daar men ten gevolge der droogte geen water te veel had. Nu kon hij eindelijk doorrijden, doch in middels bad Hérnery, die dertien minuten na hem de vijfde ronde begonnen was. hem gehaald en reed hem in volle vaart voorbij. Fournier, zulks ziende, zette onmiddelijk n machien op volle snelheid. Reeds haalde bij Hérnery wederom in, toen de vooras van Fournier s "rijtuig begaf, doorzakte en den grond raakte. Door den vroeselijken schok, werd bet „tuig omgeslingerd terwijl bet met eene snelheid variSnSer dan 100 kilometers reed. Fournie^ w enl onder bet rijtuig verplet terd en bleef op den slag dood. Zijn mecanicien, zekeren Louvel word verscheidene meter? ver geworpen en den schedel gebroken.Hij bezweek eenige oogen- blikken later. vernield geworden. De boschwachters, ge holpen door de boeren uit dc streek, konden slechts bet vuur uildooven, nadat reeds 25 hektaren verwoest waren. Nabij de brug van Anseremmos is na liet voorbijrijden van een trein ook brand ont staan. Dit gras, langs de spoorbaan en daarna een haverveld zijn in brand geraakt. Met eel moeite bon liet vuur uitgedoofd worden. Een Duitsch diamanthandelaar, M. Wor- nik genaamd, was in een Antwerpsch hotel fgeslapt, daar bij te Antwerpen eenige aken te doen bad. M. Wornik had voor meer dan 200,000 fr. diamanten en eene belangrijke geldsom op zich. Verleden nacht rond 2 ure kwamM. Wornik te buis. In zijne kamer gekomen, dacht bet hem dat eenige voorwerpen, op de tafel geplaatst, verzet waren. Hij keek onder bet bed, en vond er een lcerel onder verborgen. M. Wornik gaf onmiddelijk het alarm en weldra was de zonderlinge logistgast aange houden en in de banden der policie overge leverd. Op bet policiebureel verklaarde bij, zeke ren Henri Schmidt te zijn, van Betzau Duitsebland, en slechts eenige dagen geleden het gevang van Siegburg verlaten te hebben alwaar bij eene straf van 3 jaar gevang had uitgeboet Schmidt voegde erbij, dat bij naar Ant werpen gekomen was om werk te zoeken doch er niet in gelukt was, en nu door don honger gedreven, in de kamer van M. Wor nik gegaan was om er iets to eten te vinden. Een bediende van bet hotel bad echter de deur der kamer van M. W^nik gesloten hem aldus opsluitende. In bet. bezit van Schmidt vond men noch wapens, noch dievengereedschap. De kerel is niettemin ter beschikking van het parket opgesloten gebleven. Schitterende overwinning der katholieken Het kartel is verslagen De gemeentekiezingen in Holland zijn af- geloopen. Liberalen en socialisten hadden bijna overal kartel gesloten, maar de Hol landscho kiezers «hebben bun een klinkend antwoord gegeven. Natuurlijk beeft bet kar tel links en rechts de Hollandsche katholie ken wel eenige zetels ontnomen, maar op andere plaatsen hebben de katholieken zoo veel te schooner zegepralen behaald. Te Utrecht winnen zij eenen zetel. Te Rotter dam, dat tot biertoe de burcht was van het Hollandsch liberalisme, in Rotterdam, groote haven- en wereldstad, daar is de libe rale meerderheid geklopt en de godsdienstige partijen zijn nu baas op het stadhuis. Te Breda streden de katholieken voor do eerste maal, welnu de katholieken bekomen er drie zetels, do liberalen twee, en de liberaal-ka tholieken ook twee. Te Maastricht worden de liberale gemeenteraadsleden gebuisd van den eersten toer behalen do katholieken een algcheelen en volledigen triomf. Bravo Hollandsche kiezers, gij hebt deugdelijk werk verricht. Voorgedaan is nageleerd l Het helsch machien. M. Gody, leeraar aan de krijgsschool, beeft zijn onderzoek over het helsch tuig dat aan M. Fromès gezonden- werd, -geëindigd. Het poeder waarmede bet tuig gevuld was, is weinig in den handel, doch zeer ge vaarlijk. Het kistje, in den vorm eener handschoen doos was lapgs binnen zeer vernuftig, doch eenvoudig ingericht. Het moest noodzakelijk ontploffen zoodra men beproefde bet deksel op te lichten. Langs onder was er echter eene openin, met een stopsel gesloten en iangs waar bet poeder in bet kistje gegoten was. 't Is dan ook langs daar, dal bet kistje geledigd werd Het onderzoek. Maandag namiddag werd Hernalsteen uit zijne cel gehaald, om door den onderzoeks rechter. M. Babut du Marès ondervraagd te worden. Hernalsteen blijft loochenen en zegt dat bij bet slachtoffer is van een komplot dat tegen hem gesmeed wordt. Het parket beeft eene nieuwe huiszoeking gedaan in de kamer van Hernalsteen ie Ter uren. Het zal Hernalsteen zeer moeilijk vallen de verdenking van zich af te slaan, en zijn verdedigingstelsel, bestaande in lialsstarig loochenen to behouden. Er zijn al te veel bewijzen tegen hem. rontschuldigingcn. Talrijke branden Uit de omstreken van Bergen, worden talrijke branden gemeld, welke aan de hevige hitte moeten toegeschreven worden, en bij zonderlijk uitbreken langsheen de spoorbaan. De asch, de dwarshouten enz., worden in brand gestoken door de gloeiende kolen welke uit de lokomotieven vallen, en de vlammen kunnen zich snel verspreiden, dank aan bet gras, gedroogd door de Congohitte waarmede wij hier sinds een veertiental dagen begiftigd worden. Te Cuesmes is een geheel klaverveld afge brand en te Framenes werd een bosckje toehehoorende aan M. Mirland door het vuur vernield. Een wagon hooi, toehehoorende aan de koolmijnen van l'Agrappe, geraakte ook in brand en werd vernield. Op den hoek der Post- en Rijselstraten, ook te Frameries, is een magazijn dat langs achter aan de spoorbaan paalde, en waarin eene belangrijke hoeveelheid olie, smeersel, enz., geborgen was, in brand geraakt. Het vuur verspreidde zich bliksemsnel en de pompiers konden er slechts met do grootste moeite in gelukken, de omliggende huizen te vrijwaren. De schade is zeer aanzienlijk. Het bosch van Mareuvez nabij Bastena ken is ook op eone groote uitgestrektheid Spanje doet Het laatste voorval is weggeruimd. Spanje heeft eon brief gestuurd aan Frankrijk, do voorvallen van El-Ivsar betreurend. Frankrijk neemt maatregelen. Frankrijk heeft maatregelen genomen om de gebeurtenissen van misverstand en ver grijp te El-Ksar te voorkomen. De Franscbe troepen hebben nadero be velen ontvangen. Eenige maanden geleden, ontstond er bij gelegenheid van Hcutvenne kermis, oneenig- heid, lusschen de genaamden W., van Heyst- Goor en de gebroeders V.G., van Boisschot. Een dezer laatslen werd, bij hot. naar huis gaan, den arm door een revolverkogel door boord. De dader liep eene duchtige straf op, en sinds dien tijd groeide de haat van \V.., meer en meer aan. Zondag was bet wederom kermis te Xlout- venne. W.., en een zestal mannen van zijnen aanhang, wilden van deze gelegenheid ge- brui!: maken om hunnen baat op de gebroe ders V. G., te koelen. Van in den vroegen avond reeds, stelden zij alles in het werk om twist te verwekken. Verwijtingen en bedreigingen werden niet gespaard. Kortom, bet was duidelijk te be- merken dat dit alles geschiedde naar een op voorhand beraamd plan. De gebroeders V. C., en hunne vrienden hadden bet. prijsbaar geacht, om ergere ge vallen te voorkomen, de omgeving der woes telingen zooveel mogelijk te vermijden. Hunne woede niet kunnende botvieren, namen de woestaards het besluit de woning van V. G., op den Kievit, alhier, te gaan be stormen, te vernielen of in brand te steken, zooals zij verklaarden. Bij hunne aankomst greep er een echt wildemans tooneel plaats. Geene enkele ruit bleef geheel. Men dreigde met brandstichting en moord, stampen en slagen werden de huisgenooten toegebracht revolverschoten werden gelost. Een kogpl vloog rakelings naast bet hoofd van Vader V. C? Een der gehuwde dochters, werd door de woestaards erg mishandeld. Do huisge nooten waren verplicht te vluchten. De schoonzoon van V. C.. liet gevaar be seffende waarin bij en zijne bloedverwanten zich bevonden, loste een revolverschot dooi bet zoldervenster. De aanleider der belha mels, W., van Hcyst-Goor, werd in het hoofd getroffen. Zijne makkers tilden hem op bun rijtuig en brachten hem naar eene naburige woning. Een bijgeroepen geneesheer bestatigde dat bier alle monschelijkö hulp vruchteloos was. Vijf uren nadien was hij een lijk. Het parket van Mechelen is ter plaats ge weest. FRANKRIJK Saboteering. Een boosdoener beeft in do statie van Ba- rentin, op dc lijn Ilavre-Parijs, de signalen weggenomen. Gelukkig dat het intijds werd opgemerkt, want er had onvermijdelijk een schrikkelijke treinbotsing moeten uit voort vloeien. De dader is nogmaals onbekend. ENGELAND Hevige woeling in 't Lagerhuis. Schor sing der zitting. Minister Asquith willende spreken over do Parliament Bill werd lievig onderbroken. Hij bad de kans niet zich te doen verstaan. Zoo ver ging zelf bet gewoel dat de spea ker de zitting moest schorsen. Het is de eerste maal dat bet Lagerhuis zulke gewel dige sitting beeft gekend. Heer Balfour beeft aan minister Asquith hevig zijne han delwijze verweten. RUSLAND Anarchisten Drie en tw intig personen zijn aangehouden te Kiew.die vele bommen hadden vervaardigd in afwachting van de komst van den waar.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1