KONINGIN WILHELM!NA Bogen open, Belgische Burgers, het wordt tijd! T EEN EN 'T ANDER 30 Jp-k. €3- ih-s X i TE BRUSSEL Zeventiende jaargang n' f 73. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 27 Juli f911 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGRAF, 4 uren's avonds. 4jf» (TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «f» BUREELEN TE BRUSSEL 723» Steenweg van Waterloo, 728. BestuurderJ. TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. Si KI. aank. (1 tot 4 kl. re».) tr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) tr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr.1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) tr. 2,00 AANKONDIGINGEN J De boetstraffelijke rechtbank van Auxérre is thans met eene zaak bezig die, hoe afgrijselijk en weerzinswek- kend zij ook is, evenwel voor d'ooger, hun te toonen wat ons van antikleri kale besturen te wachten staat. Iloe gewichtig de zaak ook is, hebben wij vruchteloos in de andersdenkende bla den er naar gezocht nergens is er het minst van te bespeuren. Dit zal ons niet beletten onze lezers op d'hoogte te kunnen, brengen van de zaak. In Juli 1910 gingen de leerlingen van het gesticht Vermireaux in op stand, tegen de slechte behandeling waaraan zij onderworpen waren, en verbrijzelden de vensters en de meu bels van liet gesticht. De gendarmerie moest komen om de orde '1 herstellen. Vergeten wij niet te melden dat wij hier spreken van een Fransch liefda digheidsgesticht.. Ja, liefdadigheid, men zal het gaan zien Door die feiten werd er een nauw keurig onderzoek gedaan en het ge volg was dat de echtgenooten Soliveau, bestuurders van het gesticht, hun ge associeerde M. Langdrin, de opzicht ster, vrouw Jongla, een zeker getal bewakers en een dertigtal leerlingen vóór de boetstraffelijke rechtbank moes ten verschijnen deze laatsten om de meubelen verbrijzeld t' hebben. De hesehuldigingen tegenover de anderen zijn zoo afschuwelijk, zoo wal gend, dat het te wenscken ware ter eere van het mensckdom, dat zij over dreven werden. Als getuige komt een kind af, waar van men een oor heeft afgerukt. Drie kinderen werden zoodanig geslagen, dat Madame Soliveau hare handen gansch bebloed had. Zij loochent te nauwernood de beide feiten. De jonge Moulle, wiens been tot op de knie was afgezet, werd twee dagen beroofd van zijn houten been, en moest steunen op kegels, waardoor zijn been gekwetst werd. Langdrin wierp met een hevigen vuistslag den armen klei nen Moulle op den grond. Een klein meisje ontving insgelijks een Moedigen stamp op het onderlijf.Zoowel in den Zomer als in den Winter werden de kinderen op ieder oogenblik in kleine cellen opgesloten, voor veertien dagen en nog langer, ja, langer, en hoewel men daartoe bijzondere toelating moest, vragen, gaf men er te Auxerre deh brui aan. En in die cellen was er noch matras, noch slaapsel, noch blokken, niets, en in vele gevallen werden er de kinderen gansch naakt in opgesloten Voor alle mobilier was er een pot voor uitwerpsels, die soms van onder on dicht was, en die zelden werd gerei nigd of geledigd. Boven in de cel was er eene kleine opening. De kinderen, die versmachtten ondêr don onuitstaan haren stank, poogden naar boven te klauteren, om door de kleine, openin wat lucht te scheppen. Madame Soli veau moet dan inde muren allemaal stukken glas hebben laten metsen, zoo dat ze door de kinderen hunne armen vlijmden. Dikwijls werden de kleine opgeslo- tenen zonder eten gezet, en 't eenigste dat zij toen hadden, was het brood dat de andere kameraden door de openin^ wierpen, en dat zij meer dan eens uit hunne uitwerpsels moesten opnemen Is zulks niet afschuwelijk, walgelijk terugstootend in den hoogsten graad Het voedsel bestond dikwijls uit bedor ven vleesch en bedorven groenten in de soep was zeer dikwijls een pelrool- smaak. De kleederen waren niet veel heter dan het voedsel. De vrouw die de klee deren herstelde, lieeft verklaard, dat het onmogelijk was de lappen te on derscheiden uit het kostuum, want gansch het kostuum bestond maar uit aaneongeflansdelappen. En het slapen Er waren in hel ge sticht meer dan 90 kinderen en er waren enkel 71 bedden. De anderen moesten in de stallen'gaan slaper.. Wat die ongelultkigen daar afzagen van het ongedierte, dat gaan wij liefst verzwijgen De zoogezegde 71 bedden waren eigenlijk slaapbakken. Meer dan eens gebeurde het, dat men's mor gens tusschen de andere kinderen eer. lijk vond in die bakken. De geneesheer an het gesticht, die de beschuldiging zooveel mogelijk tracht te verzachten, heeft zelf bekend dat de gewone zieken ondereen verblijven met de aansteke lijke en besmettelijke zieken. Een ouderling van 70 jaren kwam ook getuigen. Madame Soliveau had hem een kleine toevertrouwd hij beje gende hem als zijn eigen kind, toch eens dat hij aan de kleederen eene groote herstelling moest doen, vroeg hij 5 fr. Men nam hem het kind af. Weldra echter vond hij het kind in de hoeve van Mont. Het kind was in den stal en lag onder de pooten der koeien er. de kleine riep Papa, neem mij mee, ik ga sterven Inderdaad, gin. de oude man voort, hij stierf en ik heb hem beweend. De ouderling had nog eene traan in het oog, toen hij dit ver klaarde. M. Marois, officiëele inspecteur, wilde die leiten versclioonen, maar de voorzitter was er zoozeer door veront waardigd, dat hij rechtsprong en uit- iepAl die kinderen zijn martelaars en gij zijt grootelijks verantwoorde lijk! Ziedaar hoe men in Frankrijk het verwereldlijkte onderwijs opvat. Denkt nu even aan de opoffering, de verloo shening, de hemelsche liefde van onze kloosterzusters, en vraagt u zelve af, moet men r.iet waarlijk met waanzin en stompzinnigheid zijn geslagen, om die engelen van liefde uit hospitaal, en weezenhuis en school te verdrijven, om ze te vervangen door zulke helle vegen Overweegt dat wel, beminde lezers en lezeressen, en zorgt dat gij allen meewerkt om dien rampspoed van ons nu zoo gelukkig vaderland af te weren Liefde alleen is de balsem voor de smarten door haat kan geen geluk op aarde gebracht worden en echte ware liefde vindt men enkel in zelfop offering en zelfverloochening, die uit- sluitelijk worden gehaard door den godsdienst. Een zendeling ingenieur, - De Eerw. Pater Leo Daelman, uit Hofstade der Missionarissen van Scheut, heeft goed zijn laatste examen voor burgerlijk ingenieur der mijnen doorstaan. Hij zal den 14 Oktober voor China inschepen. De^olksbeteoging van Leaa ven, Daar begint leven in te komen De katholieke Vereeniging van Brussel, vele Antwcrpsche Kringen, de Antisocialisten bond van Gent, de Werkmanskring van Aalst, de Oud-leerlingen der Broeders, de Derde-Ordelingen, de katholieke Turners hebben reeds laten weten dat zij deelnemen aan de reusachtige betooging te Leuven. Uit Gent alleen verwacht men twee a drij duizend man. Dat al wie kan, zonder schrik of schroom en noch veel minder menschclijk opzicht het zijne bijdrage om duizenden maatschap pijen op 27 Augustus naar Leuven te zenden De BConingiunebloem. Men heeft in de provincie Antwerpen 300 a 400 duizend koninginnebloemen verkocht de verkoop heeft 00,000 fr. opgebracht. Men hoopt tot den zelfden uitslag van ver leden-jaar te komen, hoewel men nu 14 da gen en in 1910 maar één dag verkocht heeft. Dit is te wijten aan bijzondere gebeurte nissen. De stoet van verleden Zondag, waar meest uitsluitend katholieken in gingen, heeft den koop der koninginnebloem doen gelukken. Anders ware het zeker maar zus en zoo ge weest. Hoe kleingeestig- Li den op tocht van de maatschappijen der provincie Antwerpen, moesten ook de kinderen der emeentescliolen marcheeren. Op 't laatste oogenblik heeft de stad tegen bevel gegeven. De oiBciëele scholen moesten huisblij-ven. Zoo kwam het dat er enkel de atholieke kinderen in gingen. Nochtans, zonder hier iets t'overdrijven, iedereen, vol strekt iedereen sprak met den grootsten lof an de houding, den gang, de kleeding, de bevalligheid van onze arme katholieke kin deren. De doenwijze van het stadsbestuur heeft overal één slechten indruk teweeg gebracht. Welke is nude oorzaak van de onthouding der stadsoverheid?... Volgens gezegd wordt, de het karlellistisch schepenc 'lege niet in de schaduwe staan van Kardinaal Mer- cicr !...Wij hoorden echter uit den mond van gewone menschen uit het volk deze verkla ring De liberalen doen niet mee in den stoet, omdat ze niet mogen van de socia listen Als dit gedacht reeds van nu af, zoo diep in het volk dringt, dan mogen wijzeker zijn at de kiezingen groote en blijde verrassin gen zal meebrengen l misrekend. Een politieke tegen strever schrijft Op de kiezerslijsten voor de Kamer staan er hier te Luik 20,620 kie zers met 1 st. 55S4 met 2 stemmen en 3774 met 3 stemmen. Het zijn dus de meervoudige kiezers die de meerderheid der stemmen be zitten. Dat is misrekend,-' want bij de kiezers met 1 stem, zou men eerst al de kiezers moeten rekenen, omdat zij allen ten minste êen stem hebben doet me:: lit, dan komt men to! dezen uitslag 38581 kiezers met ten minste een stom en 18,338 bijkomende stemmen. Van die bijkomende stemmen belmoren er veel tot gehuwde werklieden en tot kleine burgers en neringdoeners. DHj groote branden in Ca nada, In den Staat der Maine heeft een brand meer dan 6000 hectaren bosch ver nield een andere brand heeft 2,500 hecta ren boomgewas verwoest, en een derde brand heeft het dorp Sout Waterboro in asch ge legd. De schade beloopt over de 2 millioen frank. Voorts zijn er prachtige weiden in brand geschoten en zoo de hitte blijft aan houden zal de schade nog vertiendubbelen. Briand en Jaurès. Men stelde Briand 300,000 fr. voor, om in Rusland te gaan spreken. Hij beeft dit aanbod gewei gerd. Jaurès krijgt 10,000 fr. per voordracht in Argentina en hij neemt aan. De socialis tische bladen bonkten leelijk op de kap van Briand, nu het echte Jaurès geldt, die het edrag en de hallekens aanneemt, nu vinden de socialisten er niets op af te keuren. 10,000 fr. voor een half uur of een uur te klappen er zijn nochtans vele kapitalisten die er zoo veel niet verdienen De beiooging te Ghlin. De Katholieken hielden Zondag eene betooging te GhlinDe socialisten, de vrijheidsmannen vonden dat weeral te straf, en vielen de katholieken aan. Doch zij rekenden zonder den waard. De katholieken hebben er duchtig op losgegaan en getoond dat zij ook nog Belgen zijn. De policie is er tusschengeko- men en heeft 6 aanhoudingen gedaan, allen socialisten. De vrijzinnige bladen schrij ven natuurlijk dat de klerikalen de schuldi gen zijn. Aan dat refreintje zijn we gewoon geraakt. Doch wij aarzelen niet le zeggen lol onze katholieke vrienden Zelf aanvallen dat doen wij nooit, maar als de anderen ons aanranden, dan is het er op! Wil de openbare macht onze vrijheid en ons recht van Belg en vaderlander niet beschermen, dan zullen wij het zelf doen. De straat is zoowel voor ons als voor een ander. Kiezers op 18 jaar,Vander- velde zei over enkele weken op eene mee ting Op 21 jaar mag een jongeling eene vrouw kiezen, maar op 21 jaar mag hij niet een volksvertegenwoordiger kiezen. Vandervelde heeft zich bedrogen Een jongen van 18 jaar mag reeds in 't huwelijk treden de socialisten zijn dus zélf ook on rechtvaardig. Zie eens op 18 jaar eene vrouw mogen kiezen en geen en volksverte genwoordiger. In sommige streken treden de jongelingen nog veel vroeger in 't huwelijk soms van 13 of 14 jaarjhoe wilder de streek hoe vroeger gewoonlijk de huwelijksouder- dom is vastgesteld. Go ziet, er beslaat een groot verhand, tusschen de ouderdomsgrons van 't huwingsrecht en die van 't kiesrecht! Maar de socialisten kunnen hunne volge lingen alles opdraaien. Brussel had Wuenaüag morgend hel /.elide feestelijk uitzicht, als vroeger reeds, bij het bezoek van Keizer Willem en President Fallières. Overal vlaggen, nu versierd met oranj estrikken. Belangrijke afdeelingen troepen waren naar Brussel gezonden om de dubbele haag te vormen op den weg welke de Koninklijke stoet moest doortrekken Noordstatie-Kruid- tuinlaan-Koninlijke straat-Paleizenplaats. Zoo was de haag samengesteld uit Voetvolk 3 kompagnies van het 5<le linie 3 kompanies van liet ti',e linie van Antwer pen, en 1 bataljon van het 13de linie, zullen 3 bataljons van 400 man samenstellen die, d bij 4 kompanies met den staf, het muziek en de vlag van h-t 5da linie een regi ment zullen vormen onder de hevelen van den kolonel Drubbel, kommandant van het 'de~iinie. 9 kompanies van het -9e linie 1 ompanie van hot 10° linie van Leuven, en 1 tompanievan het lle linie van Vilvoorde, uilen 2 bataljons samenstellen van 400 man en 1 van 300 man die, met den staf, het mu ziek en de vlag van het 9® linie, een regi ment zullen vormen onder de bevelen van den lcolonel-adjunkt van den staf, M. War- nant, kommandant van het 9e linie. 2 batal jons van het le jagers te voet van Charleroi; 2 kampanies van liet 3° jagers te voet van Brussel, zullen een bataljon vormen van 400 man en twee van 300 man die, met den staf, het muziek en de vlag van het 1° jagers te voet een regiment zullen vormen onder de bevelen van den kolonel-adjunkt van den staf Vermeulen, kommandant van hét 2e jagers te voet. Het regiment der karabiniers, onder de bevelen van den kolonel-adjunkt van den staf Van den Bogarde, zal 2 bataljons van 400 man vormen. Ruiterij 3 schadrons van bet 1® regiment lanciers van Namen 5 schadrons van het 2® regiment jagers te peerd, zullen weder- keerig onder do bevelen van den kolonel-ad junkt van den staf Do Mongo en van den kolonel Fréson, met den staf, standaard en muziek, schadrons van 4 pelotons vormen. Het le en hel 2® regiment der gidsen, ver minderd door de manschappen die geroepen zijn om de hegeleiding uit to maken. Bereden artillerie Een groep van 2 be reden batterijen met zes dubbele stuks ge schut van liet 5e regiment van Leuven een groep van twee bereden batterijen met zes dubbele stuks geschut van het 7° regiment artillerie van Brussel, geplaatst onder de bevelen van den kolonel-adjunkt van den staf Thieleman, kommandant van het 7® linie regiment. Kanonniers ie -peerdDe 2® groep te peerd van Mechelen, elke batterij met 6 kanonnen. Gendarmerie Het vliegende schadron. Al deze troepen stonden onder liet bevel van luitenant-generaal Guvelier, Reeds van af 11 1/2 ure, bevonden al deze troepen zich op de hun aangewezen posten Op de Bogiersplaats voor de statie, be vonden zich de regimenten der lansiers en het 1® gidsen, met hunne muzieken. Binnen in de statie, werd de ordedienst waargenomen door de grenadiers met vaan- dol en muziek. Op do Rogiersplaals bevonden zich ook de kinderen der gemeentescholen van St-Joost ten-Noode. Al deze kleinen droegen strooien hoeden, versierd met do Nederlandsche en Oranjekleuren. Eeno buitengewone bedrijvigheid heerscht in den omtrek der Noordstalie. Op de Kruid tuinlaan en op de Rogierplaats zijn nadar- barreelen geplaatst. De Hollandsche Koloniën Gansch do Hollandsche Kolonie van Ant werpen, 15,000 man sterk, zijn zich bij hunne landgenooten, te Brussel verblijvend, komen voegen, om hunne vorstin toe te juichen. Allen dragen liet Oranjekleur strikje In afwachtmy uer aan Klunst Rondleurders verkoopen de portretten ran koningin Wilhelmina en van haren gemaal, prins Hendrik. De soldaten, die op de Rogiersplaals op post staan, hebben het erg te verduren van de brandende zon. Allerwege is de ordedienst zeer streng ingericht. Rond den middag komt de menigte in grootcr aantal opdagen, maar toch evenwol niet in massa waarschijnlijk weerhoudt de geweldige hitte het meerendeel. Aan de Noordstatie Buiten de statie, aan den uitgang is eene prachtige markieze opgricht, versierd met groote gouden letter W. Van binnen is de Noordstatie lief versierd met bloemen, plan ten en Belgische en Hollandsche vlaggen. Eenige minuten na 12 ure. komen do heeren Beco, gouverneur van Brabant, baron Royer do Dour, arrondissementskommissaris; Max, burgemeester van Brussel, Frick, bur gemeester van St-Joost-ten-Noode en gene raal Guvelier, de statie binnen. Geene andere hooggeplaatste personen wa ren uitgenoodigd. De drukpers heeft bezit genomen van een trein, staande op twee sporen afstand van de lijn, waarop straks de koninklijke trein moet aankomen. De Belgische vorsten Om 12 1/4 ure stoomt een bijzondere trein binnen en brengt onze vorsten met hun gevolg van de statie van het Leopoldskwartier. Koning Albert is in uniform van generaal opperbevelhebber, met het groot lint van de orde van den Nederlandschen Leeuw. Konin gin Elisabeth draagt een lief wit kanten kleed. Zij hegeven zich naar de kaai.waar binnen eenige oogenblikken de Hollandsche vorsten moeten aankomen. Aankomst der Hollandsche Vorsten. Om 12 ure 30 stoomt de trein binnen, welke Koningin Wilhelmina en de Prins gemaal, met. hun gevolg aanbrengt. Onmiddelijk begint in in het park, de reeks der 51 kanonschoten, welke de komst van Holland s Vorstin moet aankondigen. Prins Hendrik slapt de eerste uil den trein en reikt de hand aan Koningin Wilhelmina, om haar bij het uilstappen te helpen. Prins Hendrik is in uniform van admiraal der Nederlandsche vloot Koningin Wilhel mina draagt een pcrelgrijs kostuum met het grootlint der Leopoldsorde. De Belgische en Hollandsche vorsten druk ken zich hartelijk de hand, en na de gebrui- elijke voorstellingen, neemt Koningin Wil helmina do eerewacht in oogenschouw, ter wijl het muziek der grenadiers liet Wilhelms lied speelt. Duizenden schoolkinderen zingen het nationaal Hollandsch aria mede. De vorsten hegeven zich naar den uilgang en worden daar bij hunne verschijning op eene geestdriftige ovatie begroet. Naar het Koninklijk Paleis. Koning Albert en Koningin Wilhelmina nemen plaatsin het eerste half-galarijtuig Koningin Elisabeth en de Prins gemaal in het tweede de gevolgen der heide Vorsten paren nemen in do volgende rbtuigen plaats. Onder de eindelooze toejuichingen der menigte, begeeft de Koninklijke sloet zich naar het Paleis, waar bij do aankomst van den sloet, de oranjevlag geheschcn wordt. Nadat de vorsten eenige minuten in do hun voorbehouden appartementen vertoefd hadden,«-ontving Koningin Wilhelmina hot. diplomatisch korps. Daarna had een inliem ontbijt plaats,, 's Avonds moest in het Koninklijk Paleis een galaonlbijt plaats hebben, terwyV do Bel gische dagbladschrijvers aan hunne Neder landsche konfratera ook eon ontbijt aanbo den.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1