Is liet nog niet genoeg? Db Marokkokwestie. KONINGIN- WILHELMINA 'T EEN EN 'T ANDER iDAGBLAD PJ100RDENAAR ZIJNER SCHOONMOEDER TE BRUSSEL Zeventiende jaargang n' 174. CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag H8 Juli 101 f ABONNEMENTEN! '■7pS maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 /TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «SS AANKONDIGINGEN! /E BRUSSEL 728» Gtetnwen van Waterloo, 728. BUREEL. EN TE AALST fCertcstraat Telefoon 114 Bestuurder J. V 'au Nu ff el-Dé Gendt. e.- KI. annlt. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4" bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. T 01 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, hersteil. (perregei) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De Senaalzitting van Dijnsdag 25 Juli is zeer kenschetsend geweest on der krijgskundig opzicht. Minister Hellebaut heeft eene lange redevoering gehouden over den militairen toestand van België, als antwoord op de toe spraken van de liberale senators, hee- ren Wiener en Hanrez. Nogmaals werd ons de waarheid voor oogen gelegd, wie er van ons land een echt Pruisisch soldatenland wil maken, ja, alleman onder den knoet wil brengenMinister Hellebaut, die nochtans luitenant-ge neraal is in 't leger, heeft zelf, hij als man van den troep, de overdrijvingen van de liberale senators moeten bestrij den. Wij halen terloops eenige der be langrijkste punten uit de rede van den minister van Oorlog. Hij is tevreden met de wet van 1909, die hem ten volle zijne 42,800 man on der de wapens verschaft, ([feeds dik wijls werd er getoond door M. Coil's, dat er veel meer soldaten onder de wapens zijn.) Generaal Hellebaut doet deze gewichtige verklaring, die een ieder zou moeien in 't geheugen pren ten: «Ik heb de overtuiging zegt hij -dat niemand zou toestemmen het cijfer van 42,800 man te verhoogen, zonder eene nieuwe vermindering van diensttijd te eischen, wat verworpen wordt door al de legeroversten. - Aan de militaristen van de liberale linkerzij die beweerd hadden, dat er geen 180,000 man waren op oorlogs voet, antwoordde de minister, dat er, met de officieren en gendarmen hij, 180,840 waren, dus nog eene goede portie meer. Toon stelde de gene raal deze vraag Denkt M. Wiener, dat hij van het Parlement een liooger getalsterkte zal kunnen verkrijgen, zonder eene nieuwe verkorting van diensttijd toe te staan En de liberale heer Wiener ant woordde zoo kort mogelijk, met een enkel woord Ja Die fameuze ja staat op bladzijde 207 van hei officieel verslag van den Senaat. Wij geven hem ten hesten aan de Vlaamsche liberalen en vooral aan de socialisten, met ver zoek ons te willen laten weten of zij dien klepper van een Wiener in zijne verklaring goedkeurenMeent niet, dat M. Wiener dit onbedacht heeft ge antwoord zijne, bewijsvoering tegen een generaal, en hij als civiel man, was lang op voorhand gereed gemaakt en bestudeerd. R.eeds twee bladzijden vroeger (205) had hij in den zelfden zin gesproken, toen hij zich als volgt uitdrukte 1Vat de moraal van het leger enerveert, wat het diep ontmoe digt, het zijn die verlofdagen, die elk ernstig onderricht onmogelijk maken. Zooals go ziet, is het bij M. Wiener nog te veel, dat de soldaten eenige verlofdagen ontvangen. En tegen de bewering- van generaal Hellebaut die verklaart dat 42.800 man in oorlogstijd voldoende is, zegt M. Wiener Het is volstrekt noodig dat wij jonge, gedisciplineerde (leest maar gedresseerde) en vlugge solda ten hebben. Specialisten hebben mij dikwijls gezegd dat 100,000 man niet voldoende zijnEn vier regels verder Indien wij honderdduizen den manschappen hadden, maar een al te verkorten diensttijd, wij zouden geen leger hebben, het is Waarblij kend, wij zouden maar een mengel moes hebben. Belgen in 't algemeen, en gij Vla mingen in 't bijzonder, verstaat gij nu eindelijk waar men ons naartoe wil voeren Neen, geen 42,800 man neen, geene enkele duizenden meer dat zien de legerhazen nog niet staan maar meer als het dubbele, en als het zijn kan, het drievoudige onzer jon gens moeten onder de wapensmoeten, edresseerd of zooals het volk dik wijls klaar en duidelijk zegt, moeten gejudasd worden <?m het plezier van eenige liberale militaristen. Als al de jongens onder de wapens zijn, als de militaire overheden ze onder de hand hebben, oh, ge moogt het vast en stellig go 1 oovendan is het gedaan met vermindering van diensttijd. Minister Hellebaut heeft het zelf nog eens geantwoord aan Wiener, die ^esproken had van Rumenië en Zwit serland. In Rumenië, ja, daar zijn veel meer mannen onder de wapens, wat niet belet, dat het voetvolk er twee jaar en het paardevolk er drie jaar dienst moet doen. Zijt gij daarmee in uw schik Zwitserland is omringd van groote, hemelhooge bergen, het heeft natuurlijke beschutting. Overigens de dienst is%r feitelijk nog zoo straf als ten onzent. Wat Holland betreft, de algeriieene dienstplicht is er ingevoerd; alleman moet onder de wapens en nu dat zij al de jongens in hunne macht of in hunne klauw hebben, wat gebeurt Het is minister en generaal Hel lebaut die het ons laat weten Al de oversten van het Hollandsche leger zijn het eens om te verklaren, dat de diensttijd veel te kort is en dat de sol daten niet behoorlijk kunnen onder richt worden. En onze minister van Oorlog voegt er deze hittere pil hij De Nederlandsche regeering heeft eeds besloten daarin spoedig te voor zien en den diensttijd te verlengen Welnu, gij liberalen, gij, voorult- strevers, gij socialisten, gij allekleuri- ge voorstanders van het alleman sol daat gaat maar voort met onze jeugd en onze volksjongens tot den laatsten man in de klauw te smijten van het militarisme wij, ten minste, die ons volk en zijne vrijheid, al te zeer be minnen, wij zullen er ons tot het uiter ste tegen verzetten. Doch dat de harte- loozen het voelen en de dooven het hooren: Hel is te laat den put gevuld, als t kalf verdronken is Het huichelen blijft duren. - Voor liet puur en simpel te verdedigen,wordt er door de socialisten een boekje door heel België verspreid. Daarin lezen wij De socialisten eerbiedi gen ieder's godsdienstige overtuiging gods dienst is privaat zaak Dat hebben wij al jaren gezien hoe de socia listen dien eerbied verstaan... Schaarbeek. Brussel, La Louvière, Seraing wisten ei overeen paar weken nog van te spreken. Haan ee^feSed. In Vooruit van 26 Juli,staat wit op zwart onder 't opschrift: Mirakuleuze macht der Heiligen. Een koninklijk besluit van 14 Juli mach tigt de kerkfabrieken eene som van 100 fr. te besteden tot het aankoopen van coflre- forts om er de waarden der kerk in te be waren. En daarop vindt Vooruit om zijn eerbied voor den godsdienst en voor ieder's overtuiging te betuigen, dezen heestigen trek op t'antwoorden Waar is de tijd dat men de rnenschen wijs maakte dat de heiligen de handen der dieven tegenhouden.... ïs de mirakuleuze macht der heiligen zoodanig verflauwd... of vagen zij er ook al (de rest kunt ge wel raden)... En zulke schuimers durven hun eerbied vuor ieder's overtuiging uitkramen. Ze gaan zweren- Liberalen en socialisten gaan te Brussel een eed doen Welk een eed vraagt men overal De «Peu- ple zegt, een eed om het puur eu simpel te verkrijgen op 21 jarigen ouderdom de Indépendance» zegt,om het puur en simpel te verkrijgen op 25 jarigen ouderdom. Maar de Chronique vindt dat zulk een eed niet kan samengaan en dat er niets dan een eed wordt gedaan ja, een eed, en daarmee uit om allen tegen de klerikalcn te strijden. Goed en schoon gewerkt. De kristen arbeidsbeurs van Brnssel geeft verslag van hare werking van 'tjaar Juli 1910 tot Juni 1911. Er kwamen binnen 3263 werkaanvragen 2119 werkaanbiedingen, en 1274 werklieden werden geplaatst. Het geldt hier vooral ambachtslieden die meest een vast werk. bekomen. 17 kristene werkloosheidskassen van Brus sel hebben in dit zelfde tijdperk van een jaar 6245 werkdagen uitbetaald of eene som van 15,404.73. Be groote geleerden Ah ze lachten met de 0 Borboux, omdat die vrienden niet in iedere zitting, zooals eenige kartellistische feniksen, wat prietpraat ver telden. Doch dit is heter. In de zitting van 20 Juli bevestigde M. Ouverleaux, dat Les sen zich bevindt in Let rechterlijk arrondis sement Bergen En hij en zijn socialistische collega, hebben een amendement neergelegd om een werkrechtersraad in te stellen te Ath, omdat zeggen zij Lessen en Ath in verschillende rechterlijke gebieden liggen. Hel is moeilijk ee;.e krassere domheid uit te stallen, zegt de Courrier de l'Escaut Onze confrater heeft overschot van gelijk Ziedaar hunne geleerde feniksen Over een maanden was een ge naamde Remy P.... oud-soldaat uit de Nederlandsche Indien, in het huwelijk getre den met de dochter der wed. S..., uit de Burgemeesterstraat. Alles ging goed, zoolang P..., die een goed werkman was, 'in dienst vtfn de ge meente Elsene, zich niet aan den drank over gaf. Maar door gezellen misleid werd hij weldra aan den drank verslaafd en eens dé eneverduivel in het huis, yerdween er de vrede uit. P... had gedurigen twist met zijne vrouw. En over een viertiental dagen was deze ten gevolge der slechte behandelingen, welke zij van haren man te onderslaan had, bij hare moeder teruggekeerd. Gisteren, rond 7 1/2 ure van den avond, onder de bedwelming van den drank, was P... in de woning van de wed. S... gedron gen en was er beginn-.-.: L'.visb zoeken. Mev. S... kon zich niet langer weerhou den, om den man van haar kind eens duchtig zijn gedrag jegens zijne vrouw te verwijten De twist werd erger om erger en eensklaps ten toppunt van woede, trok P... een mes uit den zak en schoot op Mev. S... toe. Deze kon hem cje eerste maal ontsnappen doch weldra had hij haar door twee messte ken in het hoofd getroffen en viel zij zielto gend op den vloer. Toen de dochter dit zag, begon zij om hulp te roepen. Midderwijl was P... op de ongelukkige toegesprongen en begon ver woed links en rechts te steken. Op het gekerm van vrouw P..snelden geburen toe en rukten den moordenaar van zijn slachtoffer hij was gansch met bloed besmeurd. De policie was nu ook toegesneld en was verplicht P... tegen de geburen te beschermen, daar deze hem zeker zouden ge dood hebben. Een dokloor werd bijgeroepen en men bracht het slachtoffer, dat nog slechts met moeite ademde, naar het hospitaal over alwaar zij in verzorging werd opgenomen. Het bebloede mes en de besmeurde kleede ren van den moordenaar werden aangesla gen en op de greffie neergelegd. De kerel werd opgesloten ter beschikking van het gerecht. Slechte wending De Fransche bladen zijn gansch ontstemd. Duitschland houdt zijne eischen staande. De Matin van Parijs bevestigt liet. Zoo Frankrijk zijn troepen uit Marokko terug trekt, en enkel de policiewncht er laat.zooals werd vastgesteld te Algesiras, dan zal Duitschland Agadir verlaten. Maar zoolani Frankrijk Marokko aanschouwt als zijne kolonie, zoolang zal Duitschland ook Agadir blijven bezetten. De Duilsclio bladen beknibbelen meest de houding van Engeland. Dit van zijnen kant houdt alles goed in 't oog de vloot van den Atlantisehen Oceaan heeft bevel gekregen zich gereed te houden om op elk oogenblik te vertrekken. Nieuw geval tusschen Frankrijk en Spanje Te Laracbe heeft een Fransche zot, een schildwacht aangevallen. De officier der wacht heeft den waanzinnige gewond. Deze is naar Tanger gezonden. De Fransche en Spaansche consuls hebben verklaard dat de zaak zonder belang is Oorlogsverzekering. De maatschappijen beginnen te verzekeren tegen de risico van oorlog. Dinsdag 's mor gens was do taks 75 fr., en 's avonds was hij reeds geklommen tot fr. 132,50. I Daaraan ziet men dat de toestand zeer scherp gespannen ie. In het Koninklijk paleis. Op het ontbijt, dat Woensdag namiddag aan de Hollandsche vorsten aangeboden erd, waren behalve de Hollandsche en Belgische vorsten ook nog tegenwoordig, de hoogwaardigheidsbekleders van het Hof alsook het gevolg van Koningin Wilhelmina, namelijk barones van Hardenbroek van Heeraartsberg en Bergambacht, groot meesteres van het huis der Koningin barones A. J. van Burrnania Rengers, barones If. C. W. J. Taels van Amerongen, eere-damen, graaf C, H, F. du Monceau, aide de camp des Konings baron F. L. M. Sirtema van Grovestins, groot-meester van het Hof baron I. A. de Vos van Steen wyck, baron G. L. van Ha'rdenbroeck van Lock- korst jonkheer van Suchtelen van de Haare luitenant baron van Asheck luite nant baron R. A. van Hardenbroek van Lockkorst Mej. van Overzee enz.. Er werden geene toasten uitgesproken. Na het ontbijt was het in liet Koninklijk paleis een gedurig komen cn gaan, van officieele personen, die door Koningin Wil helmina moeten ontvangen worden. Geschenken. Terwijl de Koningin van Holland ontvangt, zijn eenige knechten op den koer bezig ver scheidene groote kisten open te breken, welke de gebruikelijke geschenken inhouden voorde Belgische prinsen. Uit een dezer kisten, wordt eene prachtige slede, te voorschijn gehaald, waarop de wintervermaken van het Hollandsch volk gepenseeld zijn. De.sled$is zeer lief, doch het deed aardig om zien, eene slede, wanneer de warmte rond de 40 graden boven 't ijs bedraagt. Het gaiaontbijt. Woensdag avond, oin 7 1/2 ure, werd in balzaal van het koninklijk paleis een gala- ontbijt aangeboden. Er waren rond de 200 genoodigden. Koningin Wilhelmina en de Prins-gemaal zaten in het midden. De Konin gin had aan hare rechterzijde, Koning Al- bert, wiens andere zijde bezet was door Mev. van der Stahl de Piershiel. Prins Hendrik had aan zijne linkerzijde Koningin Elisabeth, welke aan hare andere zijde de Hollandsche gezant te Brussel had. Onder de genoodigden bevonden zich,al de tegenwoordige ministers met hunne darmen het diplomatisch korps, M. M. Simonis en Cooreman, voorzitters van Senaat en Kamers, M. Max, burgemeester van Brussel, M. Friclc, burgemeester van St-Joost-ten-Noode de korpsoverste van het leger, en vele lioog- waardigheidbekleeders. De heildronken. Bij het nagerecht, stelde Koning Albert in het Fransch, de Fransche taal is de officieele taal van het Hollandsch Hof den volgenden heildronk in t Is voor mij een waar geluk aan Uwe Majesteit een hartelijk en innig welkom te kunnen toesturen en Haar de vreugde uit te drukken, die wij gevoelen, de Koningin en ik, in onze hoofdstad de zoo teergeliefde vorstin onzer Noorderbroeders te groeten. Wij drukken aan Uwe Majesteit en den Prins van Nederland onze innige erkente lijkheid uit voor het vriendelijk bezoek, dal Zij ons heden hebben willen brengen. De zoo zeer gewenschto tegenwoordig heid Uwer Majesteit te Brussel, zal een nieuw en kostbaar pand zijn der gevoelens van wederzijdsche vriendschap en vertrou wen, die onze betrekkingen met de bevolking van Nederland kenmerken. De Belgen zijn uiterst gelukkig Uwe Majesteit toe te juichen omdat zij alzoo de gelegenheid hebben Haar bunnen eerbied te betoonen en hunne diepe genegenheid voor het Nederlandsch volk te doen kennen. Ik wensch innig dat onze twee zoo moe dige en zoo werkzame volkeren meer en meer bewust wezen van hunne gemeenzame betrachtingen en van de solidariteit welke voortspruit uit do menigvuldige belangen, die natuurlijk bet eene tot het andere brengt. Nog geen jaar geleden, hadden wij, de koningin en ik, het genot voor de eerste maal Uwe Majesteit te ontmoeten, in het schoone land. dal Zij bestiert. Wij houden er aan ons met erkentelijkheid de vriende lijke ontvangst te herinneren, welke ons wegens Uwe Majesteit alsook wegens de bevolking van Amsterdam te beurt is geval len, tijdens de zoo belangrijke dagen, the wij in deze oude en bloeiende wereldstad hebben doorgebracht. Heden is het Brussel, die de eer heeft het bezoek Uwer Majesteit en van Prins Hendrik te ontvangen. Wij durven verhopen dat onze Doorluchtige Gasten oene goede herinnering van hun al te kort ver blijf onder ons zullen meedragen, 't Is alg getrouwe tolk van al mijne medeburgers, dat ik de vurigste wenschen vorm voor hot geluk Uwer Majesteit en voor de grootheid van haar volk. Dat zij mij toelato bij deze wenschen de Koningin-Moeder en den Prins der Nederlanden lo voegen, alsook bet prinsesje Juliana op wie zoovele hoop berust. Ik hef mijn glas op ter eerc van de koningin der Nederlanden en lmre Doorluchtige Familie en ik drink op den voorspoed van Nederland. Koningin Wilhelmina antwoordde als volgt: Ik hen zeer gevoelig aan de vriendelijke woorden, welke Uwe Majesteit mij komt toe te sturen, en zeer erkentelijk voor do ont vangst, welke ons te beurt gevallen is van wegeUwe Majesteiten en hetBelgi-ch volk. Ik hen bijzonder gelukkig, dat de gezondheid der koningin aan Uwe Majesteiten toegelaten heeft ons te ontvangen en ons de gelegenheid te geven, aan den prins en aan mij, lmn het aangenaam bezoek weer te brengen, dat zij ons verleden jaar hebben willen brengen, en waarvan wij eene blijvende herinnering be waren. De uitstekende betrekkingen, die zou gelukkig tusschen onze beide landen heer- schen, cle gevoelens van wederzijdschc vriend schap en vertrouwen, liggen mij te nauw aan 't hart, opdat al de middelen, die kun- nen hijdrgen om die betrekking nauwer «oe te halen, niet mijne warme goedkeuring zou den hebben. De hooge gaven van liet Belgisch volk, zijn 'iever voor het werk, zijn verstand, zijne kuituur wekken hij mij en hij mijne landge- nooten de vurigste bewondering op en wij houden er aan als goede vrienden onze Zuiderbroeders te groeten. Het is dus met een groot genoegen dat wij ons vandaag in de schoone en hloeiendo stad Brussel bevinden en dat het ons zal toe gelaten zijn Uwe hoofdstad en hare prachtige omstreken te bewonderen. Met al mijne erkentelijkheid uit te druk ken voor do lieftallige ontvangst, melkc Uwe Majesteiten ons wel willen aanbieden, mag ik hun de verzekering geven dat de prins en - ik er een onvergeetelijke herinnering zullen van bewaren. Ik drink ter eere van den koning en de koningin der Belgen en van hunne doorluch- ligo Familie en ik drink op de welvaart van België». Decoratiën. Natuurlijk heeft Koningin Wilhelmina gansche handvollen decoratiën der Neder landsche orden uitgedeeld. Zoo hebben M.M. de Broqueville, Davig- non, Carton de Wiart, Poullet, de Favereau en generaal Van der Stegen do Putto liet rootlint der orde van den Nederlandschen Leeuw ontvangen. M. Max, werd officier derzelfde orde benoemd. -Aan vele andero Belgen werden ook eereleekenen toegekend. Bij de drukpers. 't Was een recht gezellig feestje, dat Woensdag avond de Hollandsche en Belgi sche dagbladschrijvers in de Taverne Royale te Brussel, vereenigde. De Hollanders waren talrijk Opgekomen. Men vond er namelijk vertegenwoordigd De Nieuwe Courant (den Haag) door M.M. Van Trieht en Rudelshein Rotter- damsch Nieuwsblad door M. Henri De king Nieuws van den Dag (Amsterdam), door M. Peaux«Het Vaderland (der, Haag), door M.M. Teirlinck en J.-II. De- vries Haagsche Courant (den Ha ag) door M. Bernard Canter Handelsblad (Amsterdam), door M. Manasse Ni euwo Rotterdamsche Courant door M. V an do Woestyne en M. Brusse Do Maa shede (Rotterdam), door M. A. De Geyte r Do Nederlander (den Haag), door J,l. Gerrct- son De Tijd (Amsterdam), d oor M. Van den Broecke De Zoom - (Berger-op- Zoom), door M. Verlinden Zelandia door M. Van Zeyl Ilet Lev en (Amster dam) door M. Boer De T elegraaf (Am sterdam), door M. Pinkhof. Soerabajash Handelsblad Apeldoo rnische Courant enz. enz. Redevoeringen werd en gehouden door M. Neut, voorzitter var. den Belgischen dag- bladschrijvcrsbond Julius Hoste, vooiv.illei der Brusselsche afdecling cn M. Dekking, sckretaris van de,n Nederlandschen dagblad schrijversbond. De gulste hartelijkheid heerschte geheel don avond onder do dischgenooton. Prins Leopold gedekoreerd Toen Koningin Wilhelmina in het Paleis van Brussel aankwam, werd zij daar opgo-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1