Ga MMeeslit. KONINGIN WILHELMINA T EEN EN 'T ANDER Dg aanslag tegen M. Fromès, DAG AD IDe [besplevirag ©rozer1 psptij TE BRUSSEL De spookatitebicl aangeslagen Zeventiende jaargang n' 175. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 29 Juli 1911 'ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle postbureeleii van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. m (TWEEDE IJiTGAAF, 7 uren 's avonds. 4§» BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 6, Kerkstraat^ 9; Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. aanl. (I tot 4 kl. res.) fr. 0,60 3« bladz. (de regel) fr. 0,50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Rektamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het schoolvrancstuk, zoo dringend opgeworpen op liet laalste algemeen katholiek Congres te Mechelen, zoo juist op tijd nog, voorgesteld door de Regeering Schollaert, heeft ontegen sprekelijk een uitmuntenden kant ge lnul. Het is zeer zeker waar, dat het ministerieSchoUaert niet op maar door dit vraagstuk is gevallen, doch wat niet minder kan betwist worden, het is dat door liet opwerpen van dit vraag stuk overal een nieuw leven, eene nieuwe werking is ontstaan in de ka tholieke gelederen. Ook het school- vraagstuk heeft ons de gelegenheid verschaft, den gemoedstoestand te ken nen van onze tegenstrevers. Over enkele maanden nog lagen liberalen en socialisten volop overhoop, en plots worden zij de beste vrienden der we reld, wanneer liet er op aankomt het godsdienstig onderwijs te bestrijden van de Belgische jeugd. Bit punt zal toch zeker door niet een enkel rechtzinnig man worden be streden. Geheel het wetsvoorstel Schollaei't was doordrongen van een rechtzinnigen geest van vrijheid en rechtvaardigheid. Het kwam er hier niet op aan, het officieel onderwijs, onder welk oogpunt het ook zij, te benadeelen, maar het kwam er hier uitsluitend op aan recht te laten weder varen aan de katholieke huisvaders, zooals men recht laat wedervaren aan de onverschillige of ongodsdienstige huisvaders. Dit punt dan Heeft een aardig uit vloeisel gehad, -wel de moeite w aard om van naderbij te beschouwen. Er waskwestie van de lagere school. Do liberalen en socialisten, beiden even sterk tegen den godsdienst gekant zijnde, was het gemakkelijk aan te ne men dat zij hierin samen ten strijde gingentegen de katholieken. Doch wij herinneren ons nog zoo goed de eerste tooneelen van dit komediespelGezel do Brouckere wilde maar niet weten van alleen ten strijde te trekken tegen het schoolwetsontwerp dit zou geenszins gepakt hebben en hij cischte dat het zuiver algemeen stem recht op 21 jaar op den voorgrond zou blijven. De liberalen keurden dit voor stel gladweg af, en wij hooren nog de uitvallen die zij slingerden naar het hoofd van gezel de Brouckere. Deze hield stand en overwon gedeeltelijk. De liberalen zoo klonk de beslissing zouden strijden tegen de schoolwet, de socialisten zouden kampen én tegen de schoolwet én vooral voor het zuiver algemeen stemrecht. Zoo gebeurde het. Overal werden er meetingen ingericht waarop én libera len én socialisten het woord voerden. De liberalen hadden het enkel over den godsdienst, de kerken en de pries ters, doch dit liedje was spoedig afge zaagd, de socialisten lieten de school wet zoo goed als onverlet, en schoten hunne beste pijlen af ten voordeele van hun geliefkoosd punt, het puur er simpel algemeen stemrecht. De bijval zooals men wel denken kan ging altijd naar de socialisten, en de libera len bevonden zich in belachelijk pos tuur. Zoo iets kon niet blijven duren. Zoo geschiedde bet dan, dat op zeke ren dag, niet meer kunnende weer staan aan de onderhandsche maar bij tende aanvallen van de socialistische sprekers, verscheidene kopstukken der liberalen afstand deden van hun pro gramma en hunne overtuiging en zich hals over kop in de armen wierpen van Marianne. Heeren Masson, Franek, Jan son verklaarden hij te treden tot. het zuiver algemeen stemrecht. Dit verwekte een groote opschudding in 't land. Nog een echter had geen volledigen afstand ge daan, het was Heer Hvmans. De socialistische vossen beraamden een slim spel zij vroegen links en rechts op de groote kartelmeetingen als libe ralen redenaar, - M. Hymans. Daar, vóór eene groote menigte, werd dan vóór dat deze kon spreken, hoogen lof gesproken over de weldaden van het puur ên simpel. Meer dan eens had M. Ilvmans aan hunne aanvallen weer staan, doch zijne bondgenooten waren hem te slim. en ook hij eindigde met te buigen. Te Luik verklaarde M. Hy mans dat hij voorstander was van het zuiver algemeen stemrecht De libe ralen waren er het hart van in, maar de socialisten jubelden als waanzinni gen, en zij haclden er reden toe im mers aan hun behoorde de volledige zegepraal liet samengaan van liberalen en so cialisten dat eerst over enkele maanden ontstond naar aanleiding der school kwestie, is nu gansch van aanzien ver anderd. Er is om zoo te zeggen geen kwestie meer, van het schoolvraag- stuk, het alles overheerschende punt op hunne bijeenkomsten is het stem- rechtvraagstuk. Daaraan ziet gij, hoe groot de ver nedering is door de fiere liberalen opgeloopen. Ja, de afstand van hunne doenwijze van nu met die van over enkele maanden nog, is zoo groot, dat het onmogelijk is er eenig vertrouwen te kunnen instellen. Het eenige dat de liberalen kost wat kost willen verove ren. is het landsbestuur. Doch daar zullen zij nog lang afblijven Het Belgische volk ziet klaar in dat spel.Dank aan dat, is er overal eene gezonde herleving vast te stellen in de Katholieke Partij, waaruit het beste is te verwachten voor 't welzijn van Land en Volk Ziekelijke verbeeBdiag. Een katholiek tijdschrift maakt volgend tref fend feit bekend Te Parijs ging er een zus- terken der armen onder de nonnenkap van eene edele markgravin verborgen, die aan de wereld bad vaarwel gezegd in een groot hotel om almoezen rond. In een dier hotels zat er een groote menheer toen het zusterke bij hem kwam, en hare hand uit stak. spuwde de onbeschofterik haar in het wezen. Het zusterken was een oogenblik ontsteld, doch zij hervatte zich spoedig. Zij kuischte het spuwsel af, en zei op engelach tige» toon tegen den grooten menheer Dat is nu voor mij, geef riu ook wat voor mijne arme ouderlingen. De Peuple vindt dat zulke zaken niet in de politiek moeten gemengd worden. Wij kunnen inderdaad goed gelooven dat het hem meer plezier zou doen, dat zulke zaken verzwegen werden. Eene juiste afschildering.— Gezel Amedée Dunois, Franschman, schrijft in de Bataille syndicalisten .-Wij verwijten aan de Duitsehers stijf en zwaar te zijn, zij verwijten ons onze onbewuste lichtzinnigheid. Wij brandmerken hun kleingeestig utilita risme, hunne liefde voor de «groote koffers en van de kleine prolijtjes zij behandelen ons als woordzieke revolutionnairs en droo- mers zonder inhoud. Als broeders.zoo elkanders portret afschil deren, is alle uitleg overbodig. Goede maatregelen voor de katholieEie betooging. Juist .zooals voor de betooging v«n Mechelen, is er nu Toor de betooging van Leuven, te Ant werpen een komiteit tot stand gekomen om de deelneming van al de Autwerpsche maat schappijen te verzekeren. Van nu af, mag men te Leuven duizenden deelnemers uit Antwerpen alleen verwachten. Dat men overal eveneens de handen aan 't werk sla. Vele handen maken het werk licht en aan genaam, en het verzekert den besten uitslag. Te weinig mannen te veel vrouwen. In Engeland zijn er onge veer een millioen meer vrouwen als mannen. In België zijn er 80,000 vrouwen meer als mannen. Er worden doorgaans meer jongens als meisjes geboren, maar van de jongens sterven er veel meer als van de meisjes. Hoe het juist komt, zouden wij niet kunnen zeg gen... y De gro©teAalstersche kunst gebeurtenis. De Bien Public geeft een vleiend verslag over de Lucifer opvoering te Aalst. Volgens dien schrijver wordt onder zeer talrijke opzichten de opvoe ring door den troep Royaards geëvenaard en in sommige punten overtroffen. Als dit reeds geschreven wordt over eene proef-opvoering, lan mag men de stoutste verwachtingen koesteren voor de opvoering van Zaterdag en deze van 13® en 15eOogst. De HofSands^he kiezingen* De groote zedenlos in Holland is ook ge weest, dat door het kartel, de liberalen stonden worden door ie socialisten. Da? is kost naar verdienste. In België zal het ook «oo gaan. De twee groote kenmerken van den uilslag in Holland zijn deze In de kleino stad Goor, in de provincie Overijsel. waren]; vóór de kiezing de socialisten in meerderheid.|j Het was de eenige plaats in heel Holland.'! Nu zijn de socialisten er geklopt. De inwo ners van Goor verkiezen na er van geproefd te hebben hoven het bestuur van socialis ten toch hel bestuur van burgers en kapita listen... Of ze gelijk hebben'Het tweede kenmerk is de formidabele klopping der liberalen le Rotterdam. Vóór de kiezing wa ren er le Rotterdam 21 liberalen, 3 socialis ten, 15 protestanten en 0 katholieken na de kiezing zijn er 14 liberalen (7 buizen) 4 socialisten, 18 protestanten en 9 katholieken. Rotterdam wordt nu bestuurd door de kris- lene partijen... Zie zoo Dat komt van 't kar- tellëeren ■hhh mm |H|u||gpai Sinds eenigen tijd werd de grensstreek! van Henegouwen-Frankrijk schier gedöiv» in rep en roer gesteld door een geheimzin-; nige automobiel, die geregeld tweemaal daags hier of daar de grens overvloog en zich weinig bekommerde of de douaniers ai schoten ja, of neen. Gisteren vernamen gendarmen en doua niers, dat deze geheimzinnige automobiel zich in eene garage te St Ghislain bevond. De douaniers legden zich op loer en toen een der drie kerels, die met den automobiel aangekomen waren, wilde met den auto ver trokken, sprongen de douaniers uit hunnen schuilhoek. De kerel sprong weer ten gronde en ge lukte er echter in de vlucht te nemen, naar het bosch van Thulin, en ondanks de achter volging door twee gendarmen en een half dozijn douaniers, verdween hij in de struik gewassen. Men heeft hem niet meer terug gezien. De automobiel is aangeslagen. Hij was echter ledig. De douaniers hebben evenwel de zeker heid, dat de aangeslagen automobiel, wel de beruchte spookautomobiel is. Verbetering in den toestand Er komt ontspanning in de Duitsche pers. Er is mogelijkheid overeen te komen. Duilschland zou zich vergenoegen met een gedeelte van den Franseken Congo. Van den anderen kant klinkt het weer anders Duilschland wil alles volgens de akte van Algesiras en niets meer, doch Frankrijk wil niet. Engeland volgt met groote aandacht de gebeurtenissen. Tusschen het Foreigne Of fice en het Buckingham Palace is er aanhou dende verbinding. Verklaring van minister Asquith Zij geeft meer moed M. Asquith heeftin het Engelsche Parle ment verklaard dat er reden is om de uitsla gen der onderhandelingen met vertrouwen af le wachten. Alles kan geregeld worden. Zoodra Engeland's belangen in 't spel zijn, zal de regeering handelend optreden. De gespannen toestand kan niet blijven duren, dat is te moeilijk en daarom is het noodig dat er eene spoedige oplossing lcome. Vroeger beeft men gezegd dat onze ver klaringen onduidelijk waren zij die het nu moeten welen, zullen nu wel zeggen dat zij ons klaar verstaan. Zooals men denken kan, is dat de taal der diplomatie, waaruit oningewijden niet alles verstaan kunnen. Het onderzoek in zake den aanslag ge pleegd op M. Fromès, wordt naarstig voort gezet. Alhoewel Hernalsteen met alle hardnek kigheid blijft loochenen, zijn de ambtenaars, met het onderzoek gelast, al meer en meer overtuigd, dat Hernalsteen en niemand an ders, hier de hand in het spel heeft gehad. M. Ba hut du Marès, onderzoeksrechter, met de zaak Hernalsteen gelast, heeft Don derdag- avond Brussel verlaten, om zich naar Meenen lo hegeven en or zijn onderzoek voort te zetten. Hij zal nogmaals eene huis zoeking doen in de kamer van Hernalsteen ook M. Angerhausen, de policieofficier van van Brussel, die te Meenen het eerste onder zoek deed, en Hernalsteen aanhield, heeft nu Brussel verlaten, om in de omstreken van Meenen te gaan onderzoeken met welke per sonen Hernalsteen er gewoonlijk omging. De optocht der schoolkinderen In het koloniaal Muzeum van Tei'vuren Toen de hooge bezoekers, zich gisteren naar Tervuren begaven, deed koning Albert zijnen chauffeur een grooten omweg doen, langs Audergem, Boschvoorde, Groenendaal en Quatre Bras, om aan de koningin van Holland het prachtige Zoniënbosch te laten zien. In het Muzeum zelf, trachtten koningin Wilhelmina, noch prins Hendrik niet, hunne bewondering te verbergen, voor het prachtig werk dat daar is verwozentlijkt.Ook wensch- te zij koning Albert, den minister van Kolo nie en den bestuurder van het Muzeum,baron de Haulleville, uit gansche harte geluk. Het bezoek aan het stadhuis In tegenstrijd met hetgeen plaats had voor Keizer Willem en president Fallières, die 's avonds midden een er schitterende verlich ting naar het stadhuis kwamen is Koningin Wilhelmina in don namiddag het stadhuis van Brussel komen bezoeken. De koningin van Holland had toch dit gewonnen, dat het nu niet regende. De haag, op den doortocht van den Ko ninklijken stoet, tusschen het Koninklijk paleis, en het stadhuis, werd gevormd, door de schoolkinderen deze der vrije scholen hadden post gevat in den omtrek van het Koninklijk paleis de leerlingen der an dere scholen, in den omtrek der Groote Markt. Toen de vorsten om 3 ure 45 het Konink lijk Paleis verlieten zongen de kinderen der vrije scholen het Wilhelmus van Nassauen, terwijl twee kinderen aan de Holland's vor- tin een prachtig bloemkorfje aanboden. Overal, onderwege, tot aan het stadhuis, worden Koningin Wilhelmina, Koningin Eli sabeth, Koning Albert en prins Hendrik, geestdriftig toegejuicht. Op de Groote Markt hadden bijna al de Brussolsche maatschappijen, eene afvaardi ging, met vaandel of kaartel gezonden. Reeds van af 3 1/2 ure, bevond zich eene groote menigte genoodigden op het stadhuis. Toen Koning Albert, met zijne genoodigden de groote zaal van het stadhuis binnentrad, zong eene groep meisjes het Wien Neer- landsch Bloed Daarna nam M. Max burgemeester het woord en stuurde den volgende welkomgroet tot Koningin Wilhelmina Mevrouw, f» Over zeven en twintig jaar had een mijner voorgangers de eer hier zelf te ont vangen Hunne Majesteiten koning Willem III er» koningin Emma der Nederlanden. Onze Groote Markt,dit Brusselscli forum, waar het hart der stad klopt, had, zooals vandaag, een vreugdigen eu feestelijken aan blik vertoond. De menigte, die er zich ver drong, bekrachtigde door haar geestdriftig gejuich, de beteekenis van dit zoo vurig ver langd koninklijk bezoek, en dat een heug lijken dag moest hoeken in de betrekkingen van twee volkeren, bestemd om zich broe derlijk te verstaan en te beminnen. De weergalm en het beeld van dien hart- roerenden dag zijn levendig geprent gebleven in het geheugen van allen die er getuigen van waren. De tegenwoordigheid van Uwe Majesteit in dit stadhuis,de herinneringen uitlokkende. die ik daareven aanhaalde,geeft eene nieuwe kracht aan de gevoelens, die toen voor de eerste maal de gelegenheid vonden zich uit te drukken met zooveel hartelijken en wel- geineenden geestdrift. >i Dat het me toegelaten zij (e zeggen, in naam der gekozenen van Brussel en van de burgemeesters der voorsteden en der groote steden van hel land, hier in deze zaal aan wezig, welk geluk wij gevoelen de koningin van eeno Zusternatie der onze te mogen ont vangen, aan dewelke wij gekocht zijn door taal- en stamverwantschap terzelfder tijd als door velerlei gelijke be tradingen en belan gen. Wij zijn gelukkig dat Uwe Majesteit,in wie zooveel edele en groote herinneringen herleven, in dit paleis geleid werd, eveuals Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, door onzen koning, op wie al de hoop on het betrouwen der Belgen rusten, en door onze geliefde koningin, wier genezing door gansch het lang begroet werd met zulke geestdrif tige en hartroerende betoogingen. Mevrouw, wij weten dat Nederland zijne koningin lief heèfl zoozeer als wij de onze beminnen, en wij vereenigen onze eer biedige gevoelens van genegenheid met die van het Nederlandsche volk voor de jonge moeder van de beminnelijke prinses, wier wiegje de toekomst van het roemrijk Huis van Oranje verpersoonlijkt. Dat Uwe Majesteit, met de uitdrukking onzer eerbiedige hulde te aanveerden, ons wel wille toelaten er hij le voegen de beves tiging van onze genegenheid voor het land dat zij bestuurt, voor dit zoo wijs en beraden land, dit land van bedaarde wilskracht en onverdroten werkzaamheid, land van arbeid, kunst en wetenschap, en dat wij beminpen zoowel voor de hoedanigheden van zijn volk, als voor de dichterlijkheid zijner landschap pen, omkranst door den luister van een alom- ringend licht. (De volgende zin sprak M. Max in de Nederlandsche taal uit Het is doordrongen van die gevoelens, en overtuigd de tolk te zijn van al mijne me deburgers, dat ik, met Uwe Majesteit te groeten en Haar hier welkom te heeten, den wensch vorm, dat Zij van Haar bezoek den indruk zou meedragen van onze vurige en diepe vriendschap voor Haar volk en voor Haar land Koningin Wilhelmina beantwoordde dien welkomgroet als volgt Mijn heeren, Het is mij bijzonder aangenaam door uwen doorluchtigen Vorsten uwe teergelief de Koningin in dit stadhuis binnengeleid te worden, waar het hart klopt eener nijverige bevolking, fier over hare vrijheid. Mijne Ouders zijn hier eertijds gekomen en ik heb verlangd, daarin het voorbeeld van mijnen Vader, zaliger gedachtenis, te vol gen. Ik ben uiterst gevoelig aan het vriende lijk onthaal dat Brussel mij gedaan heeft en verrukt over de bewijzen van genegenheid voor mij en mijn volk. Ik zie er het pand in, der gevoelens van vriendschap en goede buurtschap, die tusschen België en Neder land beslaan. In uwe steden lieerscht een geest van orde en werkzaamheid en de moed, die er zich ontplooit, doet groote zaken voor de

De Volksstem | 1911 | | pagina 1