HET JUBELFEEST D@ Belanghebbenden en Zij T EEN EN 'T ANDER Sö O Dijnsdag 1 Augustus 19 I O <Jj> 33 A. CS- 33 ZL-. 3Z> De Koningsgezinde Beweging in Por tugal. Eenliioedig gsvecMto Beledem. Houding van Spanje en Portugal. Aalst. Kathol. Werkmanskring zeventiende jaaryanig n' 177. 2 CENTIEMEN HET NUMMER 'ABONNEMENTEN s zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, iusoiirijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «J# /TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's hvonds. <8» BUREEL-EN TE BRUSSEL 723, SLecsiwcg van Waïerloo( 72S. TE ftALST Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffet-De Gendt. AANKONDIGINGENj' KI. nanfc. (1 tot 4 kl. tos.) 'r- 0.00 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Keklamen (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel/, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het bestuurlijk blad Ao/re Pro- fession of - Ons Beroep bespreekt de hervormingen door M. de Broque- ville in zijn dienst ingevoerd. De tevredenheid die zij betonnen, is wel het beste bewijs hunner degelijkheid. Trapsgewijze gaat de minister te werk; zoo bestaan er vier etappen. Eerste etap. De minister geeft een millioen vijftig duizend frank voor de verbetering van liet kader der kler ken en gelijkloopende graden. Tweede etap. Een millioen vier honderd duizend frank wordt gegeven voor het verbeteren van het kader der ordeklerken, teekenaars, verzenders, traceerders, wachter er. hooidwachter, facteur en hoofdfacteur van de statie, policieofficieren, agréés, telegraafop- zichters, vrouwelijke hulptelegrafisten, De ondergeschikte bedienden zullen van dezelfde voordeelen genieten als de klerken. Derde etap. Deze is nog niet vol trokken. Een ontwerp ter verbetering- van de fonclionarissen van den mid dengraad (hoofdklerken, onder-bureel oversten, enz.) ligt ter studie. Vierde etap. Deze is reeds inge voerd. Hij betreft het kader der post- ontvangers en statieoversten, waarvan wij vroeger reeds hebben gesproken. Het zij voldoende te herinneren dat de belanghebbenden er ten uiterste over voldaan waren. Deze etappen leiden naar de alge* meene hervorming van het opklimmen in 't administratief personeel (fonctio- narissen, klerken, órdeklerken, enz.) De princiepen ervan zijn door den minister reeds goedgekeurd. Het op klimmen bespoedigen, de kaders ver jongen. Dat is zijn doel. Hij wil het opklimmen van de ondergeschikte in de bestuurlijke hierarchy begunstigen De ordeklerken zullen kunnen op klimmen in tachtig ten honderd var, de plaatsen var middenrang (hooidklerk, ontvanger, statieoverste en postmees ter van 3d,: klas.) Op de 9-10 dezer plaatsen van den ijzerenweg, zullen er 800 aan deze be dienden kunnen ten goede komen. Op deze talrijke verbeteringen, wij hebben er maar enkele algemeene aan gehaald, schrijft het officieel orgaan der belanghebbenden. Wij vertalen woordelijk Wij zijn gelukkig M den Minister geluk te wenschen voor de welwillende maatregelen die hij ten opzichte van zijn personeel komt te nemen en wij zijn ganschin 't. bijzonder voldaan de belangrijke besluiten vast te stellen, die aan de nederigste der ijzerwegbedienden zal toelaten tot de hoogere graden op te klimmen. Dat is een demokralische of volks gezinde maatregel, dien men niet hard genoeg kan toejuichen. Een goede maatregel zonder den minsten twijfel. Nuttig aan de orde klerken, nuttig ook aan het goed be heer onzer openbare diensten. Ziedaar hoe hunne krachten veree- nigende, de hoogere overheid en de bëroepsvereenigingen trapsgewijze zul len werken aan de economische verbe tering van het personeel en aan de vol making van de bestuurlijke diensten Zoo spreken de belanghebbenden van de hervormingen ingevoerd door M. de Broqueville, onzen minister van Post, Telegraaf en IJzerwegen. Het is koddig daartegen de artikelen te lezen die verschijnen in de politieke bladen der tegenpartij, ja, van de zoogezegde meest ernstige bladen dor liberalen. Volgens hen zijn dat niets dan kiesbe- loften, niets dan schoone woorden. Het schrijven van de belanghebben den zal hun wel tot bracht hebben, indien zulks bij onze 'politieke tegenstrevers nog mogelijk is. Want nu zijn wij tot dezen uitslag al gekomen. De bedienden van den Post en van den IJzerenweg bedanken den minister, en juichen zijne maatre gelen geestdriftig toe zij noemen zijne algemeene hervorming de meest demo kralische maatregelen die niet te veel kunnen worden goedgekeurd,en tegen over die stellige verklaringen van de belanghebbenden zelf, schrijven onze tegenstrevers Neen. het is niet waar, de minister geeft weinig of niets, Welnu, aan allen die nog voor vijf centen gezond verstand hebben, vra gen wij Is bet nog mogelijk u op poli tiek gebied belachelijker en kleingees- tiger aan te stellen Wij antwoorden gladweg entortaf: Neen -V- De vemeepdering van het getal wolksveptegerewroöFdï- gea°S- Voortgaande oj> het bevolkings cijfer van 31 December 1910,moeten er geen 21 toch 18 nieuwe zetels bijkomen:- Van die IS moeten er 10 aan de katholieken ten goede komen, doch uioest Veurne een zetel meer bekomen in plaats van Neufcliateau, dan zouden de katholieken er 9 hekomen en de anti-katholieken ook 9. Daarover schreef de Ralliement en dit schrijven werd overge nomen door «La F-landrolibérale op 1 Juli 1911 De vermeerdering van het getal volksvertegenwoordigers biedt dus aan di oppositie maar twijfelachtige voordeelen Die menschen zijn er niet gerust in. Weg met de kioosterzus- te^S» De socialistische senator Arthur Bastien is thans te Brussel in een gesticht waar hij zich laat verzorgen en oppassen door de nonnekens. Na gezel Leonard komt gezel Bastien. Le progrès katholiek dagblad van Ber gen heeft een uitstekend gedacht gehad. Met groote plakkaten worden de kartelbeloogers uit den Borinage aangezet te Brussel een bezoek te brengen aan gezel Bastien dan zullen zij tot hunne verstommingzien.dat zij, die de simpele menschen opmaken tegen de kloosterlingen, zelf de eersten zijn om van hunne zorgen te genieten... Dat zij dan nog roepen Weg met de kloosters zij riskeeren op den duur door hunne eigene mannen uitgefloten te worden. Kolossaal Gozel Jef Glerbois socialistische schepene voor Soignies heeft op de begrafenis van een kind van 13 jaar eene lijkrede uitgesproken, die aan't onge- looflijke grenst, Wij halen er een enkeléén zin uit die laat oordeelen over de rest Het socialisme is gemaakt uit liefde, uit vreugde en uil vrede. Hcleischt voor allen een deel van de zon. Het wil niet meer dat er nog kinderen zijn die zoo jong stervenhet zoekt een welzijn te bereiken dat de proletariërs tot nu toe nooit hebben gekend. Het wil leven, vrijheid, zedelijkheid, vreugde, ge zondheidsleer, gezondheid voor allen... Als men zulke dingen hoort in :t openbaar uitkramen, zou men beginnen te denken dat de wereld op zijn einde loopt Geweldige dood. Van 1891 tot 1900 had men in België jaarlijks gemiddeld 30G8 geweldige dooden, t. t. z. moordaan slagen,zelfmoorden en doodelijke ongevallen. In 1909 klom dit getal tot 3298. Henegouwen staat aan den kop met 31 misdaden, 440 ongevallen en 192 zelfmoor den. Voorde zelfmoorden komt Brabant aan het hoofd met 212 De Brusselsche omge ving heeft daarvan voor haar deel 272. Op 153 misdaden hebben er de groote sleden 31 voor hunne rekening. Van 1891 tot 1900 hadden de 4 groote Belgische steden 668 geweldige sterfge vallen. Van 1901 lot 1905 klom het tot 699, en in 1909 tot 705. Van die 765 zijn or 346 voor Brussel en zijne omgeving of 45 percent. Voor de zelfmoorden telt men er gemiddeld 10 voor jonge lieden onder de 16 jaren en 70 voor de ouderlingen boven de 70 jaar. Eenjarige kinderen die in 't leven blijven. Op 10000 kinder geboorten zijn er na het eerste jaar nog in leven in Frankrijk 8435 in Engeland 8691in Denemarken 8799in België 8880; in Zweden 9079. zoo zegt de Fransche com missie tegen do ontvolking, in het verslag van zijn voorzitter, M. den senator Paul Strauss. België komt dus in tweeden rang voor alle landen van Europa. roei! zij strijden, Voor uit van Vrijdag 28 Juli schrijft op zijn eer ste blad. Wat kon parqi en tvran doen ver dwijnen Het stemrecht Wie verstaat men door paap Natuurlijk de kristene menschen en eeuige regelen verder Aan ons straks nice kerk en kasteelcn en 'l stemtecht. Ziet ge het puur en simpel moet alleen dienen om papen le (wreten) en onze kerken asteelen in te palmen... Wie kristen, ja, wie ordelijk en vredelievend man, lean met zulke gevaarlijke mannen meehuilen En nochtans dit doen de liberalen,niet om hunne kasteelen. maar wel om onze kerken 't over rompelen en de kristenen te vervolgen. Doch weet het wel liberalen eerst onze kerken en dan uwe kasteelen zoo roepen het nu reeds de socialisten, en gij maakt er uwe bondgenooten van Het is altijd wst. De socialisten bladen zijn slecht geluimd omdat de amt re bladen hunne tevredenheid uitdrukken «lat degroote prijzen der tentoonstelling meest al tijd gewonnen zijn geworden door kleine men schen. Volgens de socialisten koopen de wel stellende burgers geene loten der tentoon stelling. Als ye zoo redeneert, kunt ge altijd blijven pralen, al was hel tot morgen vroeg Goed ZOO Bijna al de heeren Senators en volksvertegenwoordigers geko zen door onze dappere katholieke en orde lievende bevolking, hebben zich aangegeven om deel te nemen aan de betooging' van 27 Augustus te Leuven. Te N ij vel ook is er een bijzonder komiteit tot stand gekomen om de deelneming van alle maatschappijen te beko men. Znlks kan niet genoeg worden nage volgd. Niemand, volstrekt niemand blijve ten achtera 1 Wij kunnen meer inlichtingen meedeelen overliet gevecht dat "-Beledem lusschen re publikeinen en monarchisten heeft plaats ge had. De republikeinen hielden eene meetin; te Beledem. De koningsgezinden gingen er in groot getal naartoe, zoodat zij voel trlrij- ker waren dan republikeinen. Pas was een der sprekers rechtgestaan om te spreken of overal ging er geroep op Leve de koning Leve de koning De republikeinen ant woordden en weldra zat het er bovenarms op^met stampan, vechten, boksen, werpen. Doch de monarchisten waren baas en weldra hong aan het lokaal het monarchistische vlag, zelfs voordat er een policiewacht was toegeschoten. Iri het gevecht vielen er 40 ge kwetsten en 1 doode. De betrekkingen met Spanje De betrekkingen tusschen heide landen moeten eerder koel zijn. Een Porlugeesch volksvertegenwoordiger werd zelfs op de Spaansche grens aangehouden. De macht der koningsgezinden Overal worden er drukke voorbereidselen gemaakt. De anti-republikeinen beschikken over veel geld en zouden reeds iu Engelaud een oorlogsschip hebben aangekocht. Ko ning Manuël zou, in geval van strijd, per soonlijk het leger aanvoeren. Republikein Ghristo is zooals men weet. gansch tegen de republiek gekeerd. Offi cier Conceiro heeft een tweede manifest tot. het leger gericht om le strijden voor het Portugeesche koningsdom. Bisschop aangehouden De regeering zou een Portugeeschen bis schop hebben doen aanhouden. Die lijding onder alle voorbehoud. VAN DEN 't Was gisteren hooggetij te Aalst, ter ge legenheid der 25e verjaring van het slichten van den Katholieken Werkmanskring Van in den vroegen morgend, waren, in alle straten, langs waar de stoet zou door trekken, vele huizen bevlagd. 's Morgends, om 6 ure, naderden de leden van den Katholieken Werkmanskring in Sint Martinuskerk ter Heilige Tafel. Om 91/2 ure, vergaderden de Eereleden cn leden van den Werkmanskring en van de verschillige afdeelingen.in het lokaal, en met muziek" aan 't hoofd, onder liet spelen van cenige opwekkende deuntjes, trok men naar de Sint Martenskerk, waar eene plechtige mis van dankzegging opgedragen werd. Het groote deel der feestelijkheden was echter voor 's namiddags. Aan de statie werd een machtige stoet ge vormd, waann niet alleen do katholieke maatschappijen der stad, maar ook talrijke katholieke vercenigingen van Mechelen, Lo keren, Sottegem, Dendermonde, Gent, Sint Nikolaas enz., enz., sterk vertegenwoordigd waren. Ondanks de hevige hitte, stapten ruim 1000 man in dichte gelederen, door de stra ten onzer stad. 't Deed waarlijk deugd aan het hart, daar al die overtuigde katholieke strijders en werklieden, met liefde en begeestering hunne lag volgendte zien oprukken. Op den koer van den Sint Jozefskring, Meuleschelleslraat, werd eene groote volks vergadering gehouden. Op een verhoog dat daar opgericht was, namen plaats, dc Z.E. H. Kanunnik Roelandls, Pastoor-deken, deE. H. Willems, Pastoor van Sint Jozefsparo chie, Baron Louis de Bélhune, M. "Van Iieckc, Hoogleeraar te Leuven,do E. H. Van Laere, enz. De Eerw. Pater Rutten, die als spreker gevraagd was. werd toen hij op den koer verscheen op eene geestdriftige ovatie ont haald. Baron Louis de Bétliune nam de eerste het woord, en gaf lezing van verscheidene tele grammen van hulde, genegenheid en trouw, welke gestuurd waren in naam van den, Kring aan Z. H. Paus Pius X, aan Kardi naal Mercier, Aartsbisschop van Mechelen, aan Msr Stillemans, Bisschop van Gent, aan Koning Albert, aan Baron de Broqueville. kabinetsoverste en aan M. Schollaerl, oud- kabinetsoverste. De toejuichingen welke het lezen dezer telegrammen bekrachtigen, bewezen, dat de leden ten volle met het zenden dezer tele grammen instemden. Ook de lezing der antwoorden ingekomen op de verschillige snelberichten werden dap per toegejuicht. M. Baron de Béthune gaf ook lezing van brieven van Senator Van Vreckhem, volks vertegenwoordigers De Sadelecr en Moyer- soen, die zich verontschuldigden, het feest niet le kunnen bijwonen. Vervolgens bedankt hij in naam van den werkmanskring de maatschappijen, die do oproep van den jubel- vierenden kring beantwoord hadden. Daarna doet hij een oproep tot allen, om op 27e Oogst in dichte drommen deel te nemen aan de lie ooging welke te Leuven ingericht wordt ter eere van M. Scbollaert. Deze betooging moet proleslbetooging zijn legen bet monster verbond dat op 15e Oogst te Brussel zal ge sloten worden. Toen de E. P. Ruiten zich oprichtte, om het woord te nemen, werd hem eene geest driftige ovatie-gebracht. DeE. P. Rutten, na gezegd te hebben, dat hij omreden der hevige hitte, zeer kort zal zijn, wenscht de jubelvierende Werk manskring geluk en beloont wat al vooruit gang er sinds de stichting gedaan werd. Sprekende over de christene vakverecni gingen, zegt hij dat deze steeds don werk man zullen verdedigen en sterken, omdat het niet mag geduld worden, dat een arbeider w bedelen moet. Over liet vakonderwijs zegt de gevierde spreker, dat eens dat alle werklieden zullen overtuigd zijn, dat dan slechts zij voldoening hunner rechter kunnen hekomen, wanneer zij in staat zijn hun werli in de volmaaktheid af te leggen, alle werk lieden het vakonderwijs zullen prijzen. Spreker doet ten slotte een oproep tot allen, om dicht aaneengesloten ten strijde te trekken voor het behoud, het groeien en bloeien, der katholieke werken. Baron Louis de Béthune dankt Pater Rullen, om zijne krachtige woorden et noodigt alle aanwezigen uitsteedste strijden om voor allen zooveel mogelijk welstand te bekomen M. Van Hecke, hoogleeraar te Leuven, neemt dan het woord, en brengt hulde aan Pater Bulten, den moedigen Vlaamschen kampioen der werkers. Spreker herinnert hoe angstvol elkeen was, toen de E. P Ruiten, tijdens liet Kongres van Aalst, vaarlijk ziek was. Pater Rutten is nu genezen en moediger dan ooit staat hij op de bres, ter verdediging der belangen van den werkman Spreker brengt ook hulde aan den lieer Baron Louis de Bélhune en aan den E. II Nolerman, die zich steeds ten pande stelden voor de vakvereenigingen. IIij hoopt dat de E. II. Van Laere, de nieuwe bestuurder van den Kring die voetstappen zal volgen. M. Van Hecke doet een warmen oproep, opdat de sociale week van Leuven, druk zoude bijgewoond worden, daar zulks eene voortreffelijke voorbereiding is tot de poli tieke strijd. Hij noodigt ook de aanwezigen uil, groot getal naar Leuven to trekken op 27 Oogst, om er aan de betooging Scbollaert deel te nemen. Socialisten en liberalen zullen op 15 Oogst, op hun monsterverbond le Brussel zweren eendrachtig werken tot vernieling der Kerk en der Katholieke partij. Wij zullen er Jn°j aleer de huisvader voor zijne kinderen liet onderwijs heeft bekomen dat bij verlangt. (Geestdriftige toejuichingen). M. de Béthune neemt nog het woord, om de aanwezigen uit te noodigen naar den Katholieken Werkmanskring, Zonnestraal te gaan. om daar M. Hellepulle, oud-minister te gaan hooren. Het Banket. Het volksbanket, dat 's avonds opgediend werd in de groote zaal van den Katholieken Werkmanskring, welke smaakvol versierd was, door de belanglooze hulp van M. F. De Loose, vereenigde talrijke dischgenooten. Aan do eerelafel bemerkten wij onder meer MM. Helleputte, baron deRethune, ZZ. EE. HH. Kanunnikken De Baeis en Roelandts, pastuor-deken pater Rutten M. Glieeraerdts, burgemeester senator baron do Kerckhove d'Exaerde Glenisson. arrondissementskonunissaris -. M. Rudolf Eeman, lid der Bestendige Deputatie liet Komiteit van den Werkmanskring; verschei dene katholieke gemeenteraadsleden. Baron L. de Béthune stolde er den eersten heildronk in, op Paus Pi us X, cn op ons roemrijk vorstenhuis. Daarna dronk hij ook aan M. Schollaert, gevallen op het veld van eer,toen hij hoogcr de katholieke vlag wilde planten, ee- vallen in den strijd van gelijkheid en recht- vaardigheid hij drinkt op M. Helleputte, de eerste minister der wereld, die het Rerum Novarum in toepassing bracht-, en op de andere oud-ministers op de gezondheid van baron de Broqueville en de tegenwoordige ministers aan Mgr. Stillemans. bisschop van Gent, die reeds zooveel heeft gedaan voor de werklieden. Daarna neemt M. Hellepulle het woord. Eene geestdriftige ovatie wordt den oud- minister gebracht. M. Tlelleputte, verklaart de hulde welke men hem brengt, niette kunnen aannemen voor zich zeiven. De mensch heeft daar niets in te zien 't is aan de katholieke zaak. dat deze hulde moet gaan. Wij zijn riet gevallen, roept de grijze spreker uit. Wij slaan pal en sterk voor onze grondbeginselen. Het nieuw ministerie is ka tholiek, dat is de hoofdzaak en dat is alles. M. Schollaert, ofM. de Broqueville ''tzijn 'twee katholieken, 'tzijn twee moedige strij ders, de naam doet er niets toe. Spreker maakt eene vergelijking met een leger op het slagveld. De oud-ministers hebben zich niet terug getrokken. Zij hebben alleen hunne plaats in de rangen hernomen. Zij zijn niet gevallen zij zijn van plaats veranderd. M. Helleputte, sprekende over bet jubel feest van den Kring, zegt dat hel heel schoon is jong te zijn, doch dat de grootste kunst daarin bestaat jong le blijven. Indien do katholieke Werkmanskring thans zoo bloei end is, 't is omdat de katholieke Werkingen gesteund zijn op waarheid en op rechtvaar digheid. Al wie de waarheid lief heeft, komt tot ons. De christelijke leer is geene leer van stil stand, maar van standvastigen vooruitgang. Wij zijn nu 27 jaar aan 't groeien, cn wij zijn niet zinnens te blijven slaan. De liberalen en socialisten roepen weer victorie, 'tls nog maar de 14e maal, sedert wij aan 't bewind kwamen, dat zij viclorio roepen. Dat ze maar blijven roepen. (Gelach) Er moet nu gewerkt worden. Komen do geuzen aan bet bewind, dan is het wederom den schoolstrijd, dan is bet wederom ver- hoogen der belastingen, dan is liet de onzij dige school. Doch wij zullen het niet toelaten. Geene onzijdige schoolWillen zij hunne scholen, zij mogen ze hebben, maar wij, wij willen ook de onze. De onzijdige school kan niet beslaan, want onzijdigheid in zake van Godsdienstonderwijs is onwetendheid. Op dus, allen op, voor do ziel onzer kinderen. (Geestdriftige toejui chingen). Liberalen en socialisten hebben beweerd dat wij nog niets gedaan hebben in de 27 jaar katholiek bestuur Zie maar eens naar bet bedrag der spaarboekjes, naar den landbouw, naar den handel, naar de nijverheid zio maar wat er gedaan is op pensioengebied zie naar de internationale statistieken, olfi- cieele onbetwistbare cijfers, zullen bewijzen, dat Belgie aan de spits slaat aller landen. Men denke echter niet. dat wij nu gedaan hebben. Neen, er dient nog veel gedaan to worden. Zoolang do laatste vrouw uit de laalsto fabriek niet is zoolang de vrouw niet uil- sluitelijk baar huishouden te doen heeft zoolang elke werkman niet zijn eigen huisjo heeftzoolang iedere arme landbouwer niet zijn eigen stuk land heeft zoolang allo scholen niet op gelijken voet gesteld en be handeld worden zoolang kan er voor ons van geen rusten spraak zijn. den eed/.weren niet te zullen rusten, voor-Dan slechts, als wij deze ideale hervor-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1