03 Mnrakkokwestie. BUITENLAND. 4e Reeks brieven van M. Vincent Biericx 'T EËN EN" 'T ANDER Echtelijk drama te Aalter Vreeselijkdrama te Antwerpen JriX. dSr JE3 "1" j JL_P H>1 O O O ©r$ss Blieft ^©os" asD Arme zlnnelooze. -v Een machinist in zijn ketel geworpen. ENGELAND CANADA. PERZIE SPANJE. ITALIË TURKYE. PORTUGAL. Zeventiende jaargang nr 78. 2 CENTIEMEN HEIT NUMMER Woensdag 2 AisgusiwiS 19! I 'ABONNEMENTEN r 2es maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Ausclirijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. cjjf i*i TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «5# BUREELEN TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo0 723. TE AALST tierKstraat, ©J Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN J' K!. eank. fl tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. fde regel) fr. 0 50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) tr. 1.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2 00 Overlijden (per regel) fr. 2,03 Het is een punt van het programma, eoowol van de liberalen als van de socialisten, dat niet enkel het onder- vrijs maar ook de ziekenverpleging in de gasthuizen moet verwereldlijkt wor den. In Antwerpen is de groote maar droeve kampioen der gasthuisnonnen- bestrijders, de heer I>' Terwagne. - Geene. enkele gelegenheid laat hij voor bijgaan om het kleed dier kloosterzus ters te beschimpen en te beschampen. Doch D' Terwagne zijne eerste vrouw werd ziek, gevaarlijk ziek, en wat deed Dr Terwagne, wat deed hij. als doktoor, hij liet zijne eigene vrouw verzorgen door die verfoeielijke gast huisnonnen. Volksvertegenwoordiger Leonard is ook oen dier kartelmannen, die van de kloosters niet dan kwaad weten te vertellen over eenige maanden werd M. Leonard ziek, en wat deed hij Hij ging naar liet gesticht dat door gasthuisnonnen werd bestuurd en waar de zieken door kloosterzusters ver pleegd worden gezel Leonard ging zich insgelijks hij dié hatelijke nonnen laten verzorgen. Senator Eibers, schepene van El- sene, heeft ook zijne gezondheid gaan terug halen in een kloostergesticht. Nu is er een geval dat veel opspraak maakt. Een socialistische senator die zich steeds heeft onderscheiden door zijn veldtocht tegen de gasthuisnonnen, is nu erg ziek gevallen. En waar gaat hij, of liever, waar is hij hulp gaan vragen Te Brussel, in de Kroonlei, nr 1, in een gesticht opgericht en on derhouden en bestuurd door de Fran- sche kloosterzusters van den Verlosser. En wie is die socialistische kameraad Niemand minder dan M. Arthur Bas- tien, socialistische senator Onze dappere en moedige confrater uit het dagblad Le Progrès -■> van Bergen, heeft in al de gemeenten uit het omliggende, do volgende plakkaat laten uithangen Genieentckiezingen van 1911. Tweede affiche van de Progrès Gezellen, De socialistische senator, Arthur Bastien, overtuigde antiklerikaal, is hedendaags kostganger (pensionnaire) bij deFransche kloosterzusters van den Verlosser, Kroonlei, n° 1, Brussel, Ilij laat zich verzorgen door de Nonnen die hij u aanried aan te vallen en te beloedigen. Gezellen, Allen naar Brussel, den 15 Augus tus, om den groolen socialist Bastien, Kroonlei, 1, te gaan bezoeken, gehuis vest in een klooster, en met hem, in het klooster zelf van deze kloosterlin gen die hem verzorgen, te roepen Weg met de kloosters 1 Weg met de nonnen Meent nu niet dat dit geslicht eeni- germate een ofGeiëel gesticht is. Geenszins het is een geslicht geopend door deze nederige kloosterzusters. Iedereen die het verlangt, mag er zich laten verzorgen, en al de geneesheeren mogen er gevraagd worden. Deze zaak is wel de moeite waard ruchtbaar te maken. Niet alleen is het uiterst wel dat de bevolking van de Borinage zulks weet, maar ook het overige gedeelte van het land, moet daarvan op hoogte gebracht worden. Ah Het is zoo gemakkelijk in tijden van kiezing, en dagelijks in de anti klerikale gazetten, al zijn gal en venijn uit te spuwen op de edelste wezens die er onder Gods warme zonne ver toeven het is zoo gemakkelijk de laagste driften van het kleine volk op te zveepen tegen die niemand-iets kwaaddoende zielen maar als die zelfde rijke en vetbetaalde ophitsers, ongelukkiglijk met eene zware ziekte geteisterd worden ah! dan zijn het geene verfoeilijke, geene hatelijke non nen meeroh neen dan zijn die nonnengestichten voor hen de voor- beeldigste en de uilstekendste. Ja, wij drukken er nogmaals op De kloosterzusters, de gasthuisnonnen die zijn eerste klas, allerbest voor de rijke liberalen en de begoede socia listen, doch het mindere volk, do kleine menscben mogen die goede ver zorging niet genieten die moeten naar de wereldlijke gestichten die moeten verpleegd worden door do wereldlijke ziekedienders en ziekedien- sters, die hun werk doen niet uit lou tere en ideale lietde, maar om geld. De balsem vloeiende uit liet hart der liefdezusters, mag dienen om de wonden le zalven van de groote anti klerikalen maar de alsem, die voort- sproeit uit alle moeilijke bezigheid om een menschelijk bestaan te veroveren, dit hittere vocht moet dienen tot heel middel van de arme zieken, van de eenvoudige werklieden... Zoo verstaat men in de antiklerikale wereld de broederlijkheid en de gelijk heid En heeft men den moed hun zulks te verwijten, dan geven hunne daden dit bijtend en nijdig antwoord Dal is goed voor ons, niet voor u Bet bs veel minder. Er zijn eenige getallen opgegeven van do lcartelbe- toogers wij schrijven zover uit "Vooruit» Boom 650 Lier 350 Willebroeck 500 Quenast 500; Moescroen 500; Gent 10.000 Trazegnies 1250 Chatelineau 900 Cour celles 800 Wasmes 1000 Soignies 1050 Morlanwelz 500 Flémalle-Grande 400 Se- raing'500 Sl-Truiden 500 Thienen 1200 Court Sl-Eticnne 1000 Aalst 2200; Souvret 600Chalelet 900. Dat is hoop en al 25,000 man. Doch er moeten nog vele centrums bijkomen, onge lukkiglijk om tot 100:000 man te komen, zal er nog moeten gewroet worden. Daarbij x de opgegeven cijfers zijn zeer zeker drij, vier en in veel gevallen vijf maal te groot en nog meer. Zoo voor Aalst, geeft men op 2200 man. Laat ons het vijfde deel nemen of 440 man.Gerekend aan 5 man per rei, dan moet men er 8S liebben, wat reeds tamelijk veel is. Welnu, ze znllen er moeten voor krabben. In Gent bad men in de provinciale betoo ging over enkele weken f0 a 12000 man ge ziet van bier dat er zooveel naar Brussel zullen trekken. Wij blijven van ons gedacht. Al de katho lieke propagandisten moeten zich de moeite getroosten zoo juist mogelijk de betoogers le lellen want, do kartelbroeders hebben liet air van te bluffen met hunne optoch ten. Geen kaftel. Te Thienen hebben de liberalen hel kartel verworpen. De socia listen zijn woedend en kwaad op hunne broe ders... 13e biflan van een dag. Op het grondgebied van Croix-Wasquehol wer den er Zaterdagnacht 125 telefoon- en tele graafdraden doorgesneden. Tusschen Rou- baix enRijsel IS draden in Havre 10 dra den. In den nacht van 21 tot 22 Juli werd het signaal van de statie van Barenlin gesa boteerd, en dit door den signaalwaehter zelf. Deze laatste is aangehouden. De uisschen sterven. Door de warmte dio te Parijs al zoo lang ge heerscht heeft, is het water der Seine zoo warm geworden dat er duizenden en duizen den vissoben zijn gestorven. Men heeft die visschen moeten opvangen en vernietigen, uit vrees dal zij i ver bruikt zijn geworden. De uitkoopers. Te Yerviers krijgen al do mannen die mede naar Brussel gaan. betoogen, drij frank zoodat men er maar 75 cenliemen moet bijleggen. En nog braadt hunne baring niet. In den Borinage worden de werklieden door hunne bazen ge dwongen er aan deel Le nemen. Het zijn dit maal de liberale bazen die de ergsten zijn om de werklieden te dwingen voor hun recht te strijden ja, daarvoor de werklieden uit- ltoopen. Als de liberalen in andere gevallen maar wat beter hunnen plicht verstonden, dat zou de werklieden meer plezier doen. Eene zinnelooze moeder, doodt haar dochtertje. Te Villiers-le-Ba<;le, nabij Versailles, woonden de echtgen ;oten Brune, met hun vijfjarig dochtertje, l'o vrouw had eenige jaren geleden, eenigen tijd in een zinneloozen- gesticht doorgebracl.;, doch scheen nu vol komen genezen. Gisteren moest M. Brune eene boodschap gaar» doen, in een na ij gelegen dorp en liet zijne vrouw en zijn di chtertje alleen te huis. De vrouw werd eensklaps door eene kri- sis overvallen. Zij liep naar hoven, greep een geweer en loste een schot op haar doch tertje, dat nabij het venster zat te spelen. Het arme kind werd in het hoofd getroffen en stortte doodelijk gekwetst ten gronde. Op het gerucht der losbranding, snelden eenige personen loe, dio er niet zonder moeite konden in gelukken. Mevrouw Brune te ont wapenen. Geneesheeren werden ver wittigd en kwamen het kind verzorgen. Het arme slachtoffer was echter zeer gevaarlijk gekwetst, zoodat mei: voor haar leven vreest. De ongelukkige moeder is terug naar een zinneloozengesticht overgebracht. Qewezen-volksyertegsnwnordiner, reizende in Kongo VII. Lukafu, 6 Juni 1911. Bestolen Dezen morgend, heb ik ondervonden dat mijn papierengeld (ISOOfr.) uit mijn groolen reiszak gestolen is. Gestolen is wel het woord, want de bankbrieven zijn uit den pa pieren omslag genomen, terwijl dat omslag op zijn plaals terug gelegd werd. Dit feit is ten zeer*Lo onaangenaam. Geld verlies is een spijtig iets, maar buiten en boven geldverlies, is de plicht de diefle aan liet gerecht aan te klagen zeer pijnlijk, want om de schuldige te ontdekken, zal men vrien den, die mij broederlijk ontvingen, min-of meer gaan lastig vallen. Zal ik zelf, als ge tuigen, niet in Kongo wederhouden worden Indien ik hel geraadzaam vind u mijn on aangenaam voorval hekend te maken, beste vrienden, is het omdat het feit onvermijdelijk ruchtbaarheid zal krijgen door mijne klacht eyi door mijn ontleen en van geld. Hoe zich in 't midden van Afrika geld ver schaffen Na ernstig overleg, heb ik het volgende aan M. Sauté geschreven Door den diefstal van 1800 fr., dien ilf dezen morgend bemerkt heb, blijft er mij enkel om de reis voort te zetten 845 fr. over 720 fr. in goud, 125 fr. in zilver. Den 27 Mei, heb ik aan uw bureel te Elisabeth- stad. als kosten voor de dragers tot Pelwto, 100Ó fr. gestort. Ik bid u mij de volgende gunsten te verleenen 1) Geeft mij die 1000 fr. terug. 2) Maak mijn reisbiljet op tot Kiambi en doe de kosten ontvangen ter Nationale bank van Geeraardsbergen. Zoo zal ik 1845 fr. hebben, die mij zullen toelaten tot Kinshassa tc reizen, waar ik zal kunnen gebruik maken van mijnen krediet brief op de bank van Belgischen Kongo. Ik denk dat de zending die u opgelegd werd 'mij tot Petwlo te leiden u toelaat mijn dub bel verzoek in te willigen, des te meer dat gij kunnen waarnemen hebt welken last en welke kosten ik mij getroost om Kongo door le reizen. Ik zeg mij m alle geval borg om u schadeloos te stellen, indien door uwe goedheid jegens mij u een nadeel berokkend werd. Ik ben overtuigd, Waarde Heer, dat uwe overheid zal goedkeuren wat gij voor mij gaat doen Kongotrotter. Eene vrouw door haren man doodgeslagen Sedert eenige „dagen was er ruzie in het huishouden van August De Neve en Maria Saelens, landbouwers, ter wijk Straethem. Terwijl zijne vrouw Zondag de koeien molk, nam de man de gazet en ging zich in de scha duw der schuur zetten lezen. Het was kwart voor twaalf ure. De vrouw was woedend omdat zij het werk alleen moest doen en aan de pomp zijnde met een emmer water, riep zij hem loe Gij luie..., gij ziet dat ik be zwijk onder het werk en gij zoudt geene hand uitsteken Hij riep haar eenige scheldwoorden tot antwoord, waarop zij eene gulp water naar hem wierp. Nu sprong hij woedend op, gaf haar eenige vuistslagen en sliet haar dan achterover. Zij viel met het hoofd tegen den muur, en bleef roerloos liggen. Het bloed liep haar uil de ooren. De kinderen der echtgenooten De Néve waren getuigen van die woestheden. Het oudste meisje vluchtte schreeuwende naar de geburen roepende dat vader bezig was, moe der dood te slaan Toen de geburen bijkwamen, stond de driftigaard niet de handen in de zakken op het lijk te staren. Het werd in huis gebracht en men liep om een geneesheer. Deze kwam en kon slechts de dood beslaligen. De gen darmerie werd verwittigd en een uur later was de moordenaar aangehouden. Om acht ure werd hij met het lijk zijner vrouw in hetzelfde rijtuig, naar het dorp gebracht. De doode werd in het lijk huis gelegd en de man naar het gevang der brigade overgebracht. Het ongelukkig huishouden moest binnen kort vergroot en. Be geburen hebben de kin deren bij de familie gebracht. Ontspanning. Algemeen wordt de toestand met geruster oog aanschouwd. liet geval van Agadir is dicht hij zijne oplossing. Zondag hoéft liet onderhoud van den keizer le Swinernunde met zijn rijkskanselier en zijn minister Waeeliter twee uren geduurd. Na dit onder houd is de keizer in eene vroolijke stem ming per automobiel een toerken gaan doen. Italië preutelt. De Messagero is niet goed gezind. Hij vindt dat Italië niets van de koek ontvangt en zich weer zal moeten tevreden stellen met een stuk ijzeren weg. Hat Ilaliaansch blad drukt de hoop uit dat markgraaf di San Giuliano zijne stem zal laten hooren. Valsclie geruchten. Maandag was het gerucht verspreid dat Duitschland en Frankrijk wederkeerig limi ne troepen aan 't versterken waren. Die berichten Worden ten sleiiigslu gelo genstraft. Nabij St-Petersburg, reed Zondag avond een tram in snelle vaart in de richting van de Hoogeschool,.toen de maohinist op de baan een jongeling zag staan, die niet uit den weg scheen le willed. De machinist vertraagde den gang zijner macliien, doch schier op hetzelfde oogenblik, sprongen zes mannen op de voettreden en klommen op de lokomotief. Een vreeslijke strijd begon nu tegen den machinist. Deze verdedigde zich wanhopig, doch li ij moest ten slotte onder de overmacht bezwijken. Alsdan bonden de bandieten don machinist vast, aan handen en voelen en wierpen hem in den ketel van zijn machien, waarna zij in verschillige richtingen de vlucht namen. Spoedig snelden eenige reizigers de ban dieten achterna, terwijl anderen den machi nist uit zijnen neteligen toestand verlosten. De ongelukkige was reeds vreeselijk ver brand, zoodat men voor zijn leven vreest. Een woestaard wordt door zijn slachtoffer doodgeschoten. Maandag avond, rond 6 ure, gebeurde een vreeselijk drama in de Zurenborgstraat te Antwerpen. Op den hoek der Zurenborg- en Lange Leemstraten, is de herberg «In Zurenborg», gehouden door de weduwe Verellen-Roes, en hare twee kinderen, een achttienjarige zoon en eene twintigjarige dochter. Maandag, rond 5 ure namiddag, was een schildersgast, Jan Wilbers, in de herberg gekomen in gezelschap van een vriend en twee vrouwen. Zij dronken er elk vier glazen hier, en toen zij wilden vertrekken, eischte do her bergierster do betaling van het gelag, zijnde ongeveer fr. 1,60. Wilbers weigerde te betalen, doch gaf ten slotte toch een tweefrankstuk, terwijl hij de herbergiersier voortdurend belcedigde. Hij bracht haar ook een kaakslag toe. Nu kwamen de dochter en de zoon tusschen, doch zij ook werden mishandeld, en de woestaard wierp de zoon ten gronde en poog de hem te verwurgen. Slechts met de grootste moeite, konden moeder en dochter, de zoon Verellon bevrij den en de moeder, denkende Wilbers to ver schrikken riep lot hare dochter, een revol ver te gaan halen en in de lucht te schieten, om de politie te verwittigen. Jules Verellon greep zijn re-vol veren wil de buitenloopen, doch Wilbers die nu schier razend was, greep een stoel en begon er in het ronde mede te slaan, wierp een stekjes pot naar Verellen en sprong hem achterna, De jongeling zijn leven bedreigd ziende, schoot op Wilbers en liep op straat, nog steeds achtervolgd door Wilbers. Deze zakte huiten ineen en bleef in een bloedplas liggen. Men nam hem op en droeg hem in eene na burige herberg, doch een bijgeroepen genees heer kon enkel de dood vaststellen. Het slachtoffer had een kogel in het lijf gekregen en deze had de linkerlong en het hart doorboord. Een twoede kogel werd te ruggevonden in den geldbeugel van het slachtoffer. De dochter Verellen begaf zich naar liet policiebureel en verhaalde er wat er gebeurd was. Eenige minuten later werd Jules Ver ellen naar hel policiebureel gebracht en het lijk van Wilbers naar het doodenhuis ge voerd, om er geschouwd te worden. Wilbers was gehuwd en vader van twee kinderen. Het wapen, waarmede de scholen gelost werden, is aangeslagen. De vriend van Wilbers en de twee vrou wen zijn er van door getrokken en niemand kent hen. Het drama heeft in de volkrijke wijk eene gemakkelijk te begrijpen opschudding ver wekt. Kiezing. M. Masterman, onder-staalssokretaris, wiens kiezing ongeldig werd verklaard, is thans gekozen in eene wijk te Londen mot 2745 stemmen tegen 2561 stemmen aan da Unionisten. Bij de laatste kiezing in December was de liberale meerderheid hier nog 682 stemmen. Ontbinding van 't Parlement. Het Parlement van Canada is ontbonden. Op 21 September hebben er nieuwe kiezin- geii plaats. Zij «.allen vooral rollen up '.tl wederkeerigheidsverdrag dat. Canada zoekt te sluiten met de Vereenigde Stalen. De Ex-Shah marcheert tegen Teheran. Mohammed Ali komt met eene'aanzienlijke macht naar Teheran afgezakt. De Ex-Shah onterft zijnen zoon en stelt zijn broeder, Sh.ua es Sultanieh als zijn vermoedelijken troonopvolger aan. De regeering heeft«2000 man gezonden tegen den Ex-Shah. Een ge vecht tusschen beidé legermachten zal wel licht binnen kort plaats hebben. Algemeen wordt gedacht dat .de Ex-Shah er in geluk ken zal den troon te heroveren. De regeering beschikt over te weinige troepen. Tusschen Republikeinen en Carlisten. Te Barcelone gingen de Republikeinen en de Carlisten betoogen voor het gevang waar sommige hunner aanhangers voor politiek misdrijf zitten opgesloten. Een gevecht in regel ontstond tusschen de twee troepen. Er werd met revolvers geschoten. Tor plaats bleven twee .gekwetsten. Geschil met Argentina. De Italiaansclie regeering heeft allo uit wijking naar Argentina verbodenDaar door gaat Argentina van de handarbeiders beroofd blijven die dit land geenszins kan missen in den oogsttijd. De Argentijnsche regeering heeft bevolen dat erop al de booten met Italiaansclie.uit wijkelingen een Argentijnsche geneesheer moet zijn. Het is om te protesteeren tegen dezen maatregel dat Italië op zijne beurt dit verbod heeft uitgevaardigd. Argentina zal zeer waarschijnlijk gedwon- I gen zijn toe te geven. Geschil met de Turken. In een dagblad van Tripoli is er een dezer dagen een hevig artikel verschenen tegen het Italiaansche leger. De Italiaansclie re geering eischt voldoening over deze heleedi- ging. Er is spraak een Italiaansche oorlogs boot te zenden naar de haven van Tripoli. De opstand der Araben De groote aanvoerder van La Mecque is op 15 Juli te Ebah aangekomen na een ver woed gevecht. Hij heeft de troepen achter uitgedreven die sinds maanden de hoofdstad van Assyrië blokkeerden. Aanhouding van koningsgezinden. Te Aveiro zijn 7 gevangenen van Oliveira- de-Azemeis aangekomen, omringd door eene gansche bende voetvolk. Do gevangenen worden beticht de vlucht te hebben verge makkelijkt van kapitein Borges uit het distrikt Carregosa. De kapitein heeft de samenzweerders van Vigo insgelijks macht veriaend. Te Aveiro werden da gevangenen onthaald

De Volksstem | 1911 | | pagina 1