BUITENLAND. Met nieuwen moed, vooruit T EEN EN 'T ANDER Het onweder in Vlaanderen VREESELIJK DRAMA TE BOOM ID Gr E3 H-a ZD De Marokkokwestie Eene akelige ontdekking in Turkije. Zeventiende jaargang n" 179. CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 3 Augustus 1911 'ABONNEMENTEN? Zeg maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ffVVEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. jfo BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 723. I Kerkstraat,' I Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN) KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het middenkomiteit van de katho lieke vereenigingen uit het Arrondis sement Aalst is Zaterdag bijeen ge veest, en zooals onze lezers in het ver slag ervan hebben kunnen lezen, is en blijft de schoolkwestie op den voor grond van den strijd. De kwestie door M. Schollaert opgeworpen, of liever in een ontwerp samengevat, zal dus zoolang blijven op de dagorde totdat de wetgeving ons zal voldoening heb ben geschonken. De katholieken die eerst een tijd moedeloos of toch zeker teneergeslagen waren, zijn thans volop aan het heko men. De kranigheid van het nieuw ministerie, het optreden van M. de Broqueville, van M. Van de Vyvere, van M. Renkin, van M. Poullet, van M. Carton de Wiart, om maar alleen dezen te noemen, de welgelukte katho lieko feesten die overal in 't land plaats grijpen, dit alles heeft de donkere wolken verdreven en plaats gemaakt voor de heldere stralen der toekomst- zorne. Degroote, algemeens en natio nale strijd gaat dus beslist worden op schoolgebied, er zal gestreden en be slist worden, of in België een arme huisvader, zoowel als de rijkste en de hoogstgeplaatste, het recht heeft zijne kinderen een volledig godsdienstig onderwijs te verschaffen, niet zooals anderen, maar zooals het hem belieft. De antiklerikalen willen alleen van een onderwijs dat wel hun maar dat ons geene voldoening geeft, wij geven de andersdenkenden toe dat zij een onderwijs hebben volgens hunne goes ting, maar wij willen, wij eischen ter- zelfdertijd dat ook de katholieke huis vaders een onderwijs kunnen kiezen volgens hunne katholieke overtuiging'. Zoo staan de zaken, zoo staan de twee hoofdbeginselen tegenover elkander. Wij zeggenVrijheid voor iederen huisvader, voor den armsten zoowel als voor den rijksten, voor den geloo- vige zoowel als voor den godsdienst hater onze tegenstrevers verklaren Vrijheid voor allen die denken als wij, maar geene vrijheid voor dezen die anders denken. Tusschen die twee opvattingen heelt het kiezerskorps uitspraak te doen. Zijn oordeel zal niet lang achterwege blijven. Is hij een doortrapte en dweep zuchtige goddelooze een man van het stelsel<■- Alles voor Alexander en niets voor een ander, een mensch die de vrijheid die hij zelf geniet, misgunt aan anderen, zulk een, zal tegen ons stemmen maar hebben wij te doen met mensehen die de vrijheid waarlijk breed opvatten die iederen huisvader zijn recht en zijne vrijheid erkennen, die vrede-en ordelievend zijn, en vooral den godsdienst als eene onontbeerlijke zaak aanschouwen in de samenleving; O dan is er geen de allerminste twijfel, deze man, deze denker, deze vrijheidsminner, deze verdraagzame en breedopvattende man, zal met beide handen stemmen voor de mannen der katholieke partij. Ja,de strijd zal warm zijn en deover- winning hevig betwist maar hoe meer wij voor de zegepraal zullen moeten zweeten, hoe harder en hoe heviger de slagen zullen zijn, welke wij moeten afkeeren, hoe schooner, hoe aangenamer, boe glorievoller ook de zege zal zijn welken wij zullen be halen. Er komt een nieuw leven in onze katholieke gelederen overal lierlèeft de moed en het vertrouwen, nergens wordt er gerust noch getalmd... De werkers staan allen op de bres en eene partij die steunt, en dio recht heeft te kunnen sfeunen op zulk on- zaggehjk leger kloeke strijders, zulke eene partij is onoverwinnelijk, als zij ,1 wil. Zondag laatst zijn. er in het landj Ziedaar wat de socialisten door onzijdig- feesten geweest, waaraan duizenden en i 'ir'^ verstaan. Als de prijsuitdeeling der rrnmnnnlen/ihnlnn />neA.,'„.lt i J tI1 duizenden katholieke strijders deelna men wij vernoemen enkel terloops Aalst, Verviers, Thielt, Beaumont Ukkel. Voor de komende Zondagen is er spraak voor grootscbe feesten te Diest, te Geeraardshergen, te Leuven en nog zoovele andere en op alle die plaatsen, overal, komen er duizenden en nog duizenden de rangen vullen onzer katholieke gelederen. En wij zouden moedeloos staan, wij zouden de armen slap en stijf laten vallen Waarachtig, dat niet Daar bestaat geene reden toe Het katholiek leger staat er zoo frisck voor als wel ooit te voren. De prachtige hervormingen sedert de laatste kiezing ingevoerd, en door iedereen met lof en bewondering be groet, zijn toch wel van aard om alle reclitzinnigen met ons mee te trekken en bovendien het schoolvraagstuk, dat voor do kiezing klaar en duidelijk zal voorgelegd worden aan al de kiezers dit alles geeft ons een onwankelbaar betrouwen in den goeden en gelukki gen uitslag der kiezing. Doch daarom ook, zeggen wij allen aan 't werk en met verdriedubbelden moed, vooruit naar onzen nieuwen triomf Dievesi in Congo. Gisteren konden wij in den brief van M. Vincent Diericx lezen, dat men 4800 fr. uit. zijne valies heeft ontstolen. Dc man komt nu te midden van den woes- ten Congo geld to kort, en moet nu werken om ander geld uit Geeraardshergen te beko men. Reizen in Congo is al heel lastig, maar als men zoo iets tegenkomt, dan wordt het no^ honderd maal lastiger... Dieven worden er overal gevonden. Lezer, wat is uw gedacht De groote manoeuvers hebben plaats van 24 tot 30 Augustus inbegrepen... Van nu af trekken de soldaten naar het kamp. Zij moe ten marcheeren onder de verschrikkelijke hitte. Vele bladen roepen de welwillendheid in van den minister. Dit is niet meer dan redelijk. Deze tijd van 't jaar is buitengewoon warm, en nu slagen wij bovendien nog hel rekord. In dit geval is het nutteloos de sol daten zooveel onnoodigen last aan te doen. Eerstens, het gevaar van oorlog vermindert al meer en meor tweedens, moest het ooit oorlog worden, het zou moeten lukken dat het zoo warm zou zijn als nu.-Dat nutteloos afbeulen kan dan zeker grootelijks verzacht worden. De handelsbeweging in Bel gië. Voor 't eerste halfjaar 1911 geeft de bijzondere handel 2 milliard 1S7,806,000 frank als invoer en 1 milliard 698.679,000 frank als uitvoer het is als invoer 6.7 per cent, als uitvoer 8 percent vermeerdering tegen 1910. De douanenrechten geven 33.141.495 fr. of 3,9 percent minder den verleden jaar. Het verschil komt voort omdat in den in- en uitvoer enkel de bijzonderste w. ren heg: epen zijn. 5558 schepen liepen binnen in de Bel gische havens of 3,2 percent vermeerdering de tonnemaat bedroeg 7,869,939 ton of 6,4 percent meer als in liet eerste halfjaar 1910. Tien tegen een. De Peuple schrijft In Brussel zullen er 10 tegen in Leuven 1 betooger zijn. "Wie durft er wed den Wel, beste Peuple wij durven wed den doch op voorwaarde, dat uwe bluf niet als onbetwistbare waarheid wordt aange nomen wij weten sinds lang dat ge in het bluften de kroon spant... Er zal in Leuven meer volk zijn, als ooit Peuple had durven verwachten Knip uit en steek het goed op zak, Wij lezen op 't le blad in Vooruit van 1 Oogst 1911 Het syndikaat van het socialistisch onder wijzend personeel heeft opnieuw tegen de deelneming der openbare scholen van Brussel en St-Joost bij de ontvangst der koningin van Holland geprotesteerd. Het doet een beroep op de ouders der leerlingen en op de socialistische mandata rissen om krachtig tegen dit misbruik in te gaan, dat een geteeld plegen is op de onzij digheid der school. gemeentescholen geschiedt in do feestzaal van 'teene of 't andere volkshuis, dan, maar ook dan alleen, welen de socialisten er niets op te zeggen. Dan oordeelen zij, dat de onzij digheid niet geschonden wordt... En met zulke kerels moeten de liberalen mee geerne of noei, ze moeten EVIagere troost. Sommige weer kundigen beweren dal de weergesteltenis wel kan veranderen, maar dat het zeer waar schijnlijk is dat de warmte blijft duren, ja, wellicht zal toenemen tot den 20eu Augustus Waar deluierikken dan zullen moeten vluch ten, kunnen wij niet zeggen, doch het beste middel tegen de warmte is goed doorwerken en zoo weinig mogelijk op de warmte den ken. Fransche Proletariërs. De Fransclio syndicalistische kopstukken zijn uit Berlijn teruggekeerd. De eenen zijn eene plezierreis gaan doen in Duitschland, de anderen zijn België komen bezoeken. Die op-stoopen-trekkers hebkben er in alle geval verstand van hun eigen zeiven goed te doen liet Kinder-stemrecht. De Peuple van 31 Juli verdedigt op zonderlinge wijze het stemrecht op 21 jaren. Waltbère Spring was partijganger van het aftreden der leeraars op 60 of 65 jarigen ouderdom om alzoo plaats te maken voor jongeren. In 't liooger onderwijs zou dit meer dan eens zeer nadeelig zijn doch dit laten wij terzij maar omdat Waltbère Spring daar partijganger van was, en op de regeering uitviel, omdat zij ook leeraars benoemden uil de hoogeschool van Leuven, daarin vindt de Peuple eene verdediging van 't stemrecht van 21 jaar. Met den besten wil van de we reld, hetisonsnielmogelijkhetrechtstreeksch verband t' onderscheppen dat er zou bestaan tusschen het 21 jarig stemrecht en het ge dacht dat de leeraars op 05 jaar hun ontslag zouden moeten geven. Zou men ons geen naderen uitleg kunnen geven Tegen de warnjke. Als de warmte zoo blijft voortduren, of nog moest lerugkeeren, kunt ge de volgende middelen aanwenden Lichte, losse en onzware klee deren dragen, die niet spannen, nocli aan hals noch aan de leden. Licht verleerbaar vleesch versche legu- men en zeer rijp fruit of gebakken vruchten gebruiken. Onder den maaltijd weinig drin ken, maar als de maag leeg is zeer over vloedig drinken. De groote vermoeienissen vermijden en de lommerrijkste plaatsen uit kiezen. Nog niet opgelost. De zaak van Agadir is nog niet opgelost. Ofticieuse inlichtingen laten verstaan dat de besprekingen en de onderhandelingen nog lang kunnen duren. Voor den oogenblik rolt alles over de samenspraak van den Duitschen keizer met zijne ministers te Swinemunde. Doch wat er eigenlijk verteld is, wordt niet medegedeeld. Meerder nieuws is er niet over de kwestie. In het Engelsch postbureel te Constanti- nopel heeft men onder de niet afgehaalde voorwerpen, eene kist gevonden, welke op het adres van den gewezen sultan Abdul Hamid verzonden was. Deze kist was in April 1909 uit Tripoli verzonden, weinige dagen vóór de afstelling en de aanhouding van den sultan. Ten gevolge der toenmalige gebeurtenis sen, kon het pak niet besteld worden en na derhand werd de kist vergelen. Toen zulks nu den nieuwen sultan ter oore kwam, gaf deze bevel de kist te openen. De kommissie aangesteld om deze operatie bij te wonen, was niet weinig verbaasd, in de kist eene doos te vinden, waarin zieh het hoofd van den gewezen minister Midhat- Pacha bevond. Deze Midhat-Pacha, had gepoogd, in Tur- kye eene eerste grondwet in te voeren en was daarom bij Abdul Hamid in ongenade gevallen. De identiteit van het hoofd kon spoedig vastgesteld worden,dank aaneen brief welke op het voorhoofd van den verslagene gespeld as. De brief kwam van een officier, zekeren Ilakim Aga, die op bevel van Abdul Hamid, den gewezen minister vermoord had. In het schrijven verhaalt Hakim Aga, hoe hij de bevelen van zijnen haas volbracht heeft, en zegt dat hij het hoofd aan Zijne Majesteit zendt, omdat deze den wensch had te kennen gegeven, het te zien. Toen het hoofd echter aankwam, was Abdul Hamid reeds afgesteld. Een onAveder, zonder weerga, woede tot Maandag morgend, om 9 ure. De schade, op eenige uren veroorzaakt, is onberekenbaar, Te Aerseele heeft de bliksem drie huizen in asch gelegd met al wat zij bevallen. Het vnur sloeg op de stallingen van landbouwer Van Maercke over, daar ook werd alles ver woest. Op verscheidene plaatsen werden tal van mijten inbrand gestoken. Te Zwevezeele is de bliksem op de hof stede van pachter Van den Berghe gevallen huis, schuren, stallingen met al den inhoud werd vernield. Hij viel ook op de woning van E. Zap, op korten tijd lag daar ook alles in asch. Op het veld werd eene groote hoe veelheid koren in brand gestoken en ver nield. Te Olsene bij Deinze ging de landbouwer Carlier met een ossenspan naar 't veld.De on gelukkige man werd doodgebliksemd os en kar bleven ongedeerd. Te Lootenhulle werden verscheidene mij ten door het hemelvuur vernield. Te Meenen werd het dak eener fabriek af geworpen. Te Vynckt werden korenmrjten van Jules Glaeys in asch gelegd. Te Gotlhem viel de bliksem in de wonins van Frans Meehuys. Woning, schuren, stal lingen en al wal de ongelukkige bezat, werd geheel en al verwoest. De schade is zeer groot. Te Breedene werd eene schuur in asch legd, die reeds vol zat met koren. Te Zulle werden tal van boomen verplet terd. Te Maldegem werd het huis van M. De Busschere in asch gelegd. In verscheidene gemeenten van 't omliggende werden mijten afgebrand en koeien, paarden en zwijnen verdonderd. Te Tieghem ontstond brand in den hooi zolder van den koopman Allegaert. De vlam men sloegen op huis, schuren en stallingen over. De vuurpoel was afgrijselijk groot. Kleederen, meubelen, landbouwalm, hooi, koren, hennen, zwijnen bleven in de vlam men. De schade bedraagt 30,000 fr. Te Dentergem werd de herberg van Felix Do Graeve in asch gelegd, met schuur en stallingen en al wat er in was. De schade is overgroot. Te Zedelgem is het huis van Karei Van Raefelgem afgebrand. Onder de asch der schuur vond men het verkoold lijk van bet 3 jarig kind Verplancke. Te Drongen werd ook een huis afgedon derd. Te Sint Jan-in-Eremo werden de stal lingen van de weduwe Longueville door het vuur vernield. Te Wijngene is de bliksem gevallen op de hoeve van Jan De Ryckere. Alles werd vernield. Te Koolscamp werd de woning van Aug. De Venne in asch gelegd. In het omliggende werden veel mijten verwoest. Te Ardoye brandde eene groote vlasmijt af ten nadoele van pachter Capelle. Groote schade werd verricht aan 't dak van den heer onderpastoor. Te Gits is het huis van Felix De Clercq door den bliksem in brand gestoken alles werd vernield. In den stal van M. Van Tie ghem werd de geit gedood. Te Lichtervelde werd de hooimijt van Pol Kimpe in brand gestoken. Te Emelgem stortte een nieuw huis in, toebehoorende aan M. De Meester. Te Bassevelde werd het vuur in eene groote pachthoeve gestoken. Paarden, koeien, kalvers, zwijnen, hennen, landbouw- gerief brandden op. Er is 30,000 fr. schade. Een diamanthandelaar met bijlslagen vermoord Dinsdag, rond den middag, werd de nijve rige gemeente Boom in. opschudding ge bracht door een bloedig drama. Een Antwerpsch diamanthandelaar werd er door een zijner kliënten met bijlslagen edood. Ziehier in welke omstandigheden het bloe dig drama zijn verloop had. De diamanthandelaar Manritz Rosenblum, 32 jaar oud, wonende te Borgerhout, was Dinsdag naar Boom gegaan voor zijne zaken. M. Rosenblum had cr veel te doen, daar meest al de diamantslijpers, die thui3 wer ken, met hem in betrekking zijn. Rond 11 1/4 ure ging hij bij zekeren Albert De-Neufbourg, waar hij ook een koop te sluiten had. Wat er dan eigenlijk tusschen de twee mannen voorgevallen is, kan niet met zekerheid gezegd worden. Volgens de verklaring van vrouw Deneuf- bourg, is er twist tusschen de beide mannen ontstaan, en heeft Rosenblum een mes ge nomen om er DeNeufbourg mede le treffen. Deze laatste greep dan eene bijl en bracht zijn tegenstrever verscheidene hevige slagen op het hoofd en de schouders medo toe. De ongelukkige Rosenblum stort le wel dra ten gronde om niet meer op te staan. Hij was den schedel verbrijzeld en bezweek schier onmiddelijk. Geburen die op het gerucht der worsteling waren toegesneld, verwittigden de policie, welke weldra ter plaats was. De Neufbourg werd aangehouden en het parket verwittigd. Dinsdag namiddag kwam het parket ter plaats. De Neufbourg werd langdurig onder vraagd, en verhaalde als volgt, wat er voor gevallen was Rosenblum was mij geld verschuldigd, voor diamanten wolkeik hem geleverd had. Deze zaak was sinds lang tusschen ons beiden hangend. Dinsdag morgend, eischte ik dat hij mij zou betalen, doch hij verklaarde geen geld op zich te hebben. Alsdan vroeg ik dat bij mij zou betalen in diamanten hetgeen bij weigerde. Ik verklaarde alsdan, dat hij niet zou buiten gaan, vooraleer hij zijne schuld be taald had en ik sloot de deuren. Rosenblum bedreigde mij dan met een mes en wilde mij aanvallen. Toen heb ik de bijl gegrepen en mij verdedigd.«Een aanhou dingsmandaat werd tegen De Neufbourg afgeleverd. Hij zal naar Antwerpen over gebracht worden. Uit het onderzoek is ook gebleken, dat Rosenblum vroeger nog betrekkingen had onderhouden met vrouw De Neufbourg. Zulks zou ook nog eene andere drijfveer geven aan de misdaad. Onnoodig tezeggen, dat Dinsdag namiddag zich eene overgroote menigte voor het huis der misdaad bevond. Talrijke Antwerpsclie diamantenhande laars, vrienden en kennissen van het slacht offer waren ook te Boom aangekomen. FRANKRIJK Duitsche saboteerders Sommige bladen hadden gemeld dat op de grenzen. Duitsche soldaten telefoondraden hadden doorgesneden. De Fransche regeering heeft verklaard daarover geen de minste in lichtingen t'habben ontvangen en van do zaak niets te weten. De vrijheid van de drukpers. De Gaulois doet eene hevige protesta- tie tegen het Fransch bestuur omdat het de telegrammen verminkt. De medewerker van dit blad, generaal Cherfils, had uit Nancy een telegram gezonden dat 1792 woorden be droeg het kwam toe in do Gaulois met 836 woorden. Al de zaken die betrekking hadden op de kuiperijen en handelingen der loge waren weggelaten zelfs het opschrift dat luidde De loge togen Frankrijk Zoo verstaan de vrijdenkers en vrijmetse laars de vrijheid van liet gedacht en de vrij heid van den burger. ENGELAND De uitdrijving van koning Manuël. Volksvertegenwoordiger Ward, heeft Maandag in 't Lagerhuis eene vraag gesteld aan den minister, om te besluiten tot de uit drijving van koning Manuël uit Engeland. De Staatssecretaris Heeft een ganseh ont wijkend antwoord gegeven. Voor de Albaneezen. Een komiteit is lot stand gekomen om de Albaneezen geldelijk en stoffelijk ter hulp lo komen. Het komiteit staat onder de hooge escherming van den katholieken aartsbis schop van Westminster, van den Eerwaarden Campbell Morgan en van Noël Buxlon en Sir Edward Grey, minister van Buitenland- sche Zaken, heeft zijnen steun toegezegd. De toegekomen giften zulleu gelijkelijk onder al de Albaneezen verdeeld worden, zonder onderscheid van ras of godsdienst. TURKYE. Laatste toegeving. De Turksche regeering laat aan de Malis- soren nogmaals do voorwaarden van bevre diging kennen. Zoo er binnen 8 dagen geen beslist antwoord is, wordt de oorlug ver klaard. Doch de Turksche regeering eischt van stonde af aan, dat Montenegro zich ge heel onzijdig houdt in de kwestie. Het moet de Malissoren die in Montenegro gevlucht zijn, ontwapenen doet Montenegro zulks niet, dan verklaart Turkije oogenblikkelijk den oorlog aan Montenegro. PERZIE Tegen den Ex-Shah. Niet 2000 man, maar 5000 man voetvolk en 1000 man ruiterij is opgerukt togen don Ex-Shah. Deze regeeringstroepen zijn be sloten te vechten totterdood ovn don Ex-Shah in handen to krijgen,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1